7 Het genot van spetterende tsjoep-tsjoep stralen ZATERDAGS Wat valt er dit seizoen voor de vakantieganger te beleven in onze kuststreek? Verslaggever Peter Heerkens toert deze weken van badplaats naar camping en van attractiepark naar toeristenoord. Ditmaal bezocht hij het landgoed Duinrell in Wassenaar. „Getverse zeikerd, kun je nou nóóit eens kiezen?!" Zone 3. Promenadeland. Hier houd ik geen gelijke tred met mijn de-toeristen die dansen op de trampoline. Ik ga ook niet naar de Spiegelhal, noch naar de Schaduwkamer. Ik mijd de Shooting Gallery, ik stuif de Ballenzee voorbij. Ik wil alleen maar naar snoepwinkel 'De Zoethouwer' waar ze superspekken hebben en salmiak- bollen. Vandaar naar 'De Suikerbol', niet al leen goed voor watermeloen maar ook voor aanstekers. Het zal wel dat het 'KikkerradU„Zweven en draaien hoog in de lucht") en de 'Bots- bootjes' gelukkig maken. Ik ben onstuitbaar op weg naar zone 4, het Tikibad. Zone 4. Tikibad. Naast het binnenbad, zodoende boven het buitenbad, zweven dikke pijpen waar licha men in passen. Doorzichtig materiaal laat de contouren zien van lijven die door hun ge wicht naar een onzichtbaar eindpunt worden geschoven. Het zijn de waterglijbanen Vc 'Groene Barracuda', de 'Blauwe haai', de 'Flits' en de 'Blits'. In de Tikihal van het Tikibad verkopen zc vlak bij de Tikicorner (waar ook de Tikitele foon staat) Tikibadjassen. Er hangt eer Tüdklok, er is een Tikibar, een Tikifïtness er een Tikisauna waarvoor een yellou Tikisaunacard voordeel biedt. En natuurlijk hebben ze hierTikihanddoeken. Het is een prachtig zwemparadijs; golfslag- bad, 'pelikaanduik' (vrije val van 6 meter), draaikolkbad, kinderglijbaan, hot whirlpool, peuterhoek, Sahara breeze (warme lucht douche). In de cocktailbar zijn Tikisnacks te krijgen, aan het Tikisaunabuffet serveren ze 'coupe Tiki' Het meest indrukkwend zijn de glijbanen, waarvan 'de blitsende flits' de glijbaner in 8 seconden van 18 meter hoogte naar helemaal beneden voert. „Er zijn wel meer grote glijba nen", zegt Tikibadbedrijfsleider Jan Jehee, „maar niet overdekt. In Portugal bij voor beeld is het allemaal openlucht; er staan dingen. Maar tja, ze hoeven daar r wat halve schijven tegen een berg te ;n en ze hebben weer een glijbaan." Ik tref Hugo R.J. graaf van Zuylen van Nijevelt (61) in opperbeste stemming. De eigenaar- directeur van Duinrell zegt zojuist een bedrag van 250.000 dollar te hebben overgemaakt haar de Verenigde Staten. Hij glundert. Het is voor een nieuwe attractie die er volgend jaar moet staan. „En die 250.000 dollar", deelt de graaf mee, „is nog maar de aanbetaling, kunt u nagaan." Hij maakt er geen geheim van. Het ding kost drie miljoen grilden. Over het object zelf is hij minder open. „Ik ga het u niet verklappen." De graaf wil daarmee zeggen dat hij de bazen van de andere parken niet vroegtijdig wenst te informeren. 'Concullega's' noemt hij die vakbroeders. Het enige dat hij over die i wigheid kwijt wil is dat het 'iets met water' wordt, uniek voor Nederland. Dat zal de concullega's niet verbazen. In Duinrell immers, draaien de attracties a namelijk op water. Al sinds 1962, toen hij het erfgoed naar zich toe trok door zijn twee sen uit te kopen. Hij hield Duinrell daarmee uit handen van Zwolsman. Met jaarlijks rond 1 miljoen bezoekers hoort Duinrell bij de top van de pretparken. Daar zal, ondanks het slechte weer van het seizoen, dit jaar niets aan veranderen. „We zitten zelfs vijftien procent boven onze be groting." Zijn winst op de omzet van ergens tussen de 20 en 25 miljoen gulden stopt hij meteen in nieuwe voorzieningen en groot onderhoud Dit jaar is daarmee een bedrag gemoeid var ruim 9 miljoen gulden. „Wil je succesyol blij ven", zegt hij, „dan moet je doorgaan met in vesteren." Zone 5. Duinland. Uitkijktoren, trimbaan, waterspeelplaats, eer jeu de boules-plek, draadcircus voor klaute- raars, skibanen, Langlaufloipes. Bij de rodel baan overziet een vader de afstand die mei de slee onder de arm afgelegd moet worden naar het startpunt.. „Dat pokke-end gaan we niet lopen." De zoon informeert: „Is 't echt zo ver pa?' De vader: „Kolere... Ik zou 't wel denken." De vrouw die zich buiten het overleg heeft gehouden vraagt: „Wie wil er een broodje kaas?" In 'Attraktiepark Camping Duinrell BV kom ik terecht in 'De Kikker 8-baan', aangeprezen als iets 'met spetterende tsjoep-tsjoep-stralen'. Eigenaar- -directeur Hugo R.J. graaf van Zuylen van Nijevelt, heeft in de loop der jaren voor zestig miljoen gulden pretmateriaal en logiesvoor- zieningen laten aanrukken, maar wat mij be treft had hij het bij die paar centen van de 8-baan mogen houden. Wat een genot. Het jaagt door gans mijn lijf. Een opwinding, vanuit de tenen tintelend opkruipend tot de onderbuik, daarna gierend door naar richting maag, darmen en hart, om razend tot stilstand te komen tegen de huig, waar mijn broodje kroket iryniddels is aange land. Ik heb die hap een half uur tevoren gekocht op mijn favoriete pleisterplaats van Duinrell, het zelfbedieningsrestaurant 'De Schaaps kooi' dat wordt voorafgegaan door een schit terend terras. Uitzicht op de speeltuin, waar men leiders van jeugdgroepen wanhopig kan zien worden. Uitzicht op een patatkraam, met dringende mensen wier blote benen de kleur hebben van mayonaise. Uitzicht op een viskar, die de broodjes open etaleert zodat de vliegen er ook wat aan hebben. Het duurde nogal even voordat ik met mijn broodje kroket naar het terras kon. Twee mensen gingen mij voor. Niet veel, maar met de eerste was tijd gemoeid. Hij wilde brood jes 'oorlog'. Zo'n bestelling heb ik al vaker in m'n buurt gehad. Steeds denk ik dan: leefde Hans Teengs Gerritsen nog maar, dan zou dit niet gebeuren. De bestelling was ingewikkeld, doch het meisje aan gene zijde noteerde het zonder op te schrijven: 1 met saté-saus, 1 met zonder saté-saus, 1 met saté-saus en uitjes, 1 met zonder saté-saus en uitjes. Achter hem een mevrouw met kleinzoon. „Oma, mag ik een cheeseburger?". Daar wil oma meer van weten. Ze vraagt: „Waarom?" Kleinzoon weet het. „Omdat ik dat lekker vind, oma." Ik zie oma denken dat dit geen slecht argu ment is om een cheeseburger aan te vragen. Maar toch: „Het is nog niet eens middag, Johnny." Kleinzoon weet het. En zegt: „Maar ik heb vanmorgen nog zowat niks op." Nu is de slag aan oma. „Had je maar meer moeten eten Johnny." Kleinzoon weet zijn mond vol tanden. Daar schuift 'even later een cheeseburger tussen. Op het terras vraagt een vrouw: „Waar zullen we gaan zitten?" Hij: „Eh... half in de. zon, half in de schaduw." Haar ademhaling spant de bloes als ze zegt: „Getverse zeikerd, kun je nou nóóit eens kiezen?!" driedelig: de camping (jaarlijks rond de 250.000 kampeerders), de groepsaccommo- datie 'Duinhostel' (prachtig verblijf boven oude paardestallen) en - sinds dit jaar - de 'Duingalows' (luxueuze verblijven die een klein, aantrekkelijk, dorp vormen). Wie boekt voor een overnachting heeft gratis toegang tot het attractiepark. De dagjestoerist betaalt 15,50. Dat is goed koop voor zo veel aantrekkelijke speeltjes. Bovendien ontvangt de hondenbezitter bij zijn toegangsbewijs een gratis poepschepje. Orde en netheid zijn in dit park een attractie apart. Voor drie gulden meer verwerft men gedu rende drie uur het plezier van het 'Tikibad', met de grootste overdekte glijbaan van de wereld; bijna 500 meter. Zomer en winter ge opend, trekt dit unieke tropische bad gemid deld 400.000 bezoekers per jaar. Het 'Tikibad' kreeg de Amerikaanse onderscheiding 'In dustry Leadership Award 1990', een prijs 'voor het waterpark dat opmerkelijke bijdra gen en positieve vernieuwingen levert'. Daar bleef de waardering niet bij. In de Nipo- -enquête van vorig jaar naar de naamsbe kendheid van attractieparken (het onderzoek 'Dagje Uit') rukte Duinrell op. In 1983 tiende, in 1985 vijfde en thans - samen met Safari park Beekse Bergen - derde, achter De Efte- ling en park Slagharen. Waar Hugo graaf van Zuylen van Nijevelt ooit met zijn ouders en twee zussen al die vier kante meters fa^niliebezit afwandelde, slen tert heden ten seizoendage een massa van ruim een miljoen mensen. Ze rijden koelboxen in een kinderwagen. Ze dragen tassen vol broodjes. Vaders met staartjes, zoals hun dochter. De attracties breiden zich uit waar ik bij sta. Zone 1. 'Wonderland'. In het driedimensionaal filmtheater ('Alsof je zelf meespeelt' werft mij de brochure) zie ik 'The House Busters'. Door het effect van een speciale bril dreigen boomstammen mijn pu- pillen en een oude Chevrolet mijn schoot te Ik sla de 'Aqua Shute' over (terwijl het daar toch kirt van plezier), ik ga de bootjesvijver voorbij, ik laat de cycle monorail rechts lig gen, en ik kom waar ik zijn wil: de sprookjes- tuin. Daar ben ik in opgegroeid. De bus deed er negen minuten over, dan was ik bij De Ef- teling. Ik weet dus waar ik het over heb. Eigenaar-directeur Hugo RJ. graaf v verrassing in petto. Mijn nostalgie zit er danig mee, maar mijn eerlijkheid dwingt tot 4e bekentenis dat de graaf hier zo fabelachtig aan het toveren is geweest dat Kaatsheuvel ineens in Wassenaar ligt. Om maar bij het eind te beginnen: pedago gisch een wonder. Ter illustratie daarvan, een kinderstoeltje dat elektronisch de hoogte in gaat voor een confrontatie met de ooievaar. Ik bereik dat object via Manneke Pis en de di gitaal gestuurde stem: „Ik ben de baron van Münchhaasen. Met liegen houd ik nooit eens pauze. Terwijl ik door dat poortje ree, spleet een hek mijn paard in tiuee. Nu ziet u hier mijn halve paard. De achterkant heb ik be waard. Ik naai 'm straks lüeer aan elkaar, 't Is echt, 'tis heus, 't is eerlijk waar." In de stoel, enkele meters boven de begane grond, glijdt een boodschap de kinderziel binnen. Het prille wezen wordt hier gevormd tot mens als de luidspreker spreekt: „Ze zeg gen van ooievaars dat ze kindjes bezorgen. Maar dat is echt niet waar. Kindjes komen ge woon van de mensen. En niet van de ooie- i Zuylen van Nijevelt heeft v Voorbij 'Klein Duimpje' tref ik achter glas de waarzegpop Chandra. Ik stop een munt in de gleuf en toets mijn geboortegegevens in. Chandra zegt: „U probeert graag iets nieuws. Het is daarom helemaal niet moeilijk u te in teresseren voor een sport die u nog nooit heeft gedaan. U heeft de spelregels zó onder de knie. Maar - en dat is wel typerend - u heeft er ook weer snel genoeg van. U schittert in sporten waarbij snelheid en intelligentie vereist zijn." Thuisgekomen maak ik mijn opzegging voor de korfbalclub ongedaan. Zone 2. Waterland. Vanuit de Kikker 8-baan spoed ik mij langs de 'Aqua Swing' (mijn handleiding zegt: „Een bijzondere zweefmolen met waterverrassin gen"), langs de Niagara Superroetsj („De gro te golvende glijbaan. Bij regen gesloten"! naar het showterrein. Van die plek heb ik bloedstollende foto's gezien (acrobatiek op grote hoogte) en een aantrekkelijk affiche („Jeugdtheaterspektakel rond het wonderijsje Vlok"). Ik krijg het nooit gauw benauwd, maar wat ik hier vanaf een tribune in de lucht zie is wer kelijk adembenemend. Zo kondigt het meisje achter de microfoon het ook aan. Omdat ik weet hoe dat soort meisjes is, moet ik ernstig lachen om de opmerking dat de mast niet hoger mocht dan 50 meter vanwege de vlieg route van de luchthaven 'Valkenburg'. Totdat Sybille - van de bekende Duitse artiestenfa milie Bauer - haar in netnylon gevatte benen ten hemel strekt, de handen daarbij als steun op een stang, en er een legervliegtuig over komt. Zo laag dat ik denk: ze schopt het hele landingsgestel onderuit. Ten slotte durf ik niet meer te kijken naar die zwiepende mast. Ik druk mijn ogen omlaag en weet: als ze valt hoor ik het wel. Daarbij gaat mijn voorstellingsvermogen terug naar een pudding die ik eens uit mijn handen heb laten glippen. Dat gevoel houdt aan wanneer zij en twee familieleden op een motor over staalkoord gaan. Dertig meter hoog. Zónder vangnet. In de Tour de France krijgen ze een boete voor het niet dragen van een helm. De voorzienigheid van Duinrell is dermate, dat waar het een ophoudt het ander begint. Langs die weg kom ik snel in de rij voor het jeugdtheaterspektakel 'De Ijsfabriek'. Daar kan ik kort over zijn. Zou ik negen jaar zijn geweest, had ik met mijn laatste kwartje hui lend de 'Kindertelefoon' 'aangeroepen. Overal kikkers. Dat wil zeggen, de afbeelding daarvan. Ooit heeft een medewerker van Duinrell de kikker voorgedragen als het beeldmerk van dit park, en sindsdien ziet het hier groen van die dingen. Op de t-shirts van het personeel, op wegwijzers, overal. De sou venirwinkel is wat dat betreft een bolwerk. Kikker-ansichtkaarten in wel 50 variaties. Een moeder- en een kindkikker, een roeiende kik ker, een spaarpotkikker, een paraplukikker, een relaxkikker, een muziekkikker. Commer cieel gekwaak van 50 cent tot 169 gulden. Het attractiepark Duinrell is verdeeld in vijf zones, gedrapeerd met slaapplaatsen; samen een oppervlakte van 1 miljoen vierkante me ter. De logiesmogelijkheden splitsen zich

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 34