De giraf uit Navarra ZATERDAGS BIJVOEGSEL EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA JAN VAN DER NAT ZATERDAG 20 JUL11991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Miguel Indurain-Larraya, tot voor kort de trekhaak van Pedro Delgado, is het anti-type van een Spaanse topcoureur. „Hij is eigenlijk heel saai, leest geen boek, houdt niet van muziek, ziet geen film, houdt zelfs niet van ee %oedstierengevecht,"zeggen mensen die hem kennen. Hoe dan ook: het parkoers van deze Ronde van Frankrijk was hem op het lijf geschreven. nieuw zijn pijlen richten op de Vuelta. Del gado bereidde zich in de Giro voor op de Tour, en op voet van gelijkheid begonnen ze de uitdaging die Tour de France heet. Eche- varri: „Maar als het niet lukt is er altijd nog een 1992". Hij zei dat omdat hij weet dat in een moderne Tour vóór alles kracht nodig is. Indurain faalde voor de tweede achtereenvol gende maal als kopman in de Vuelta. In 1990 had hij zich grieperig laten afbluffen door de onbekende Italiaan Giovannetti, dit jaar moest hij buigen voor zijn eveneens ge talenteerde landgenoot Melchor Mauri Prat. Die hem notabene in zijn eigen specialiteit, de tijdrit, tweemaal royaal klopte. Het maakte hem tot niet meer dan een driesterren-favoriet voor de Tour, daar waar vijf het maximum was. Indurain prefereerde die luwte. Werd ook nog niet in de spotlights gezet toen hij in Alencon zegevierde in de tijdrit. Greg LeMond had toen de Tour 'ge wonnen'. Maar eenmaal in de Pyreneeën, waar hij keurig getimed inhaakte op spekta kelman Claudio Chiappucci, vond hij zich opeens terug in het geel. De kleur van de bes te. Sereen, cerebraal bijna onderging hij de hul diging, daar in Val Louron. Mooi getekende kop, sierlijk lichaam, slanke benen, minzame ogen, verlegen als een schooljongen. Maar trots en plechtstatig als een giraf. Hij besloot die vrijdagavond nog negen keer voor het zelfde ritueel terug te komen. Geflankeerd door Leblanc e van Alpe d'Huez. ^_eel is morgen de kleur van de overwonnen twijfel. Twijfel bij de drager zelf, twijfel bij de men sen die het kunnen weten, twijfel bij de in ex tremen werkende mediamachten. Parijs is niet ver meer, alleen de duivel kan Miguel In durain-Larraya nog van zijn eerste Tourzege houden. En dat is meer dan menigeen voor afgaand aan deze bijna voltooide 78ste Tour de France had durven voorspellen. Immers, Miguel Indurain, de sierlijke, har monieuze 'kolos' uit Navarra, had al vaker de verwachtingen niet ingelost dan wèl. Maar juist nu de aandacht vooral uitging naar Le Mond, Bugno en Breukink, bereikte de brave Bask het voorlopige hoogtepunt in zijn als beloftevol getipte carrière. „Ik weet niet of ik ooit een goeie Tour de France kan rijden", zei hij nog voordat het spel in Lyon werd gestart. In zo n derde week kom ik altijd wat kracht te kort. Ik kom beter tot mijn recht in een wedstrijd, waarin ik in eens alles kan geven, niet constant op mijn reserves hoef te letten. Daarom liggen etappe-wedstrijden van één of twee weken me beter". Dat blijkt, nu, valse bescheidenheid. Maar de meest waarschijnlijke Tourwinnaar stond in die porcelein- kast niet alleen. Ook ervaren ploeg leiders als Jan Gisbers, Cyrille Guimard en zelfs zijn eigen Ba- nesto-'directeur' José Miguel Eche- varri hadden zo hun bedenkingen. Gisbers in een niet zo ver verleden: „Indurain zal van de nieuwe gene ratie nog de meeste moeite hebben met het winnen van de Tour hij is i Bugno klimt Miguel Indurain ontspannen in het geel r ketbal, probeerde het daarna op wat loop nummers in de atletiek, maar koos uiteinde lijk voor het wielrennen. Tweede in een wed strijdje in eigen dorp de licentie was een formaliteit. Toen hij achttien was werd hij benaderd door José Miguel Echevarri, de zachtaardige ploegleider van (toen) Reynolds. Indurain: „De Reynolds-fabrieken staan hier vlak in de buurt, mijn droom was altijd om ooit in die kleuren te mogen rijden". De roep die Indurain WAS vooruitgegaan werd door Echevarri snel onderkend. Hoewel pas achttien, deelde Echevarri hem in bij de twintigjarigen. In zijn eerste amateurjaar werd hij al kampioen van Spanje. Op 19-jari- ge leeftijd mocht hij debuteren bij de profs, en in zijn eerste Ronde van Spanje pakte hij in dat jaar vier dagen de leiderstrui. 'Europa' realiseerde zich pas goed dat er een nieuw Spaans talent bezig was te groeien, toen Indurain op 21-jarige leeftijd de Tour de l'Avenir won. Maar niet alles wat goed is rijpt snel. Want Indurain miste het felle in zijn ka rakter om meteen waar te maken wat zijn ta lenten beloofden. Hoewel de Italiaanse in- spannings-professor Conconi (Moser, alle Guimard: „Ik geloof niet in hem. Hij is nu 26 (27 geworden tijdens deze Tour - red.) en als je zijn palmares vergelijkt met die van LeMond, Fig- non en Hinault op die leeftijd, dan zit hij een heel stuk achterop. Dan hebben we in ieder geval niet met een superkampioen te maken". Echevarri: „Wat Indurain nodig heeft is een echt grote overwinning. Dan pas zal zijn doorbraak definitief zijn, zal hij worden geleid door zelfvertrouwen". SOBER Miguel Indurain Larraya zit al zestien jaar op de racefiets. Hij kreeg zijn eerste exemplaar toen hij elf was („Een fiets is iets heel ge woons op het platteland. Hoe moet je je an ders verplaatsen?"). Hij is de oudste zoon in een gezin met vijf kinderen: drie zussen, één jongere broer (23), Prudencio, die inmiddels ook prof is bij Banesto. Vader Miguel en moeder Isabel drijven een boerderij in Villava, drie kilometer van Pamplona de grote stad, die steeds verder oprukt en die aan steeds meer land van de Indurains knaagt. Bezoekers van de hoeve krijgen zelf gerookte ham en eigengemaakte rosé als welkom. Verdere uitbundigheid heerst er niet in huize Indurain, dat sober is en een katholieke devotie uitstraalt. Miguel Indurain had geen sportieve richting meegekregen van zijn a-sportieve vader. Hij zocht zijn heil eerst in het voetbal en het bas De weg naar het Geel van Miguel Indurain 1986 In de twaalfde etappe opgegeven. 1987 97ste, op 2.53.11 van winnaar Stephen Roche. 1988 47ste, op 1.03.15 van winnaar Pedro Delgado. 1989 17de, op 31.21 van winnaar Greg Lemond. 1990 10de, op 12.47 van winnaar Greg Lemond. lange afstandslopers) zich in 1987 al zei te verbazen over de fysieke mogelijkheden van (nu) 'San Miguel'. In 1989 begon hij te bewijzen dat hij een man was voor alle seizoenen; hij zegevierde in het Criterium International en Parijs-Nice, maar won ook de Tour-Pyreneeënrit naar Caute- rets. In 1990 schreef hij andermaal Parijs-Ni ce bij, werd hij zevende in de Vuelta, zege vierde hij in de Tour naar Luz Ardiden, en ontpopte hij zich als de trekhaak van Pedro Delgado, de aangewezen kopman bij Ba nesto. Zijn Wereldbekerzege in de Clasico San Sebastian was in het naseizoen een kroon op het werk. AFGEBLUFT Voorzichtigheid was steeds de leidraad van Echevarri waar het de ontwikkeling van Indu rain als renner betrof. Niet overhaasten, plannen, schaven aan de zwakke punten, de sterke punten consolideren, nog meer verfij- Dit jaar zou Miguel Indurain in principe op VOORBEELD Miguel Indurain Larraya is het anti-type van de Spaanse wielrenner, die doorgaans het cli ché oproept van de 'escalador', het kleine ve nijnige klimmertje. Zoals Fuente, Jimenez, Ocana ook, Aja, soms Chozas. Hij doet met zijn 1.88 meter en 78 kilo nog het meest den ken aan Gianbattista Baronchelli, de Italiaan uit de jaren zeventig. Echevarri: „Maar vanaf nu is er het type Indurain ontstaan, is hij het voorbeeld voor al zijn eventuele opvolgers". Als Indurain zijn lichaamsgewicht van een paar jaar terug (84 kg) had gehouden, waren de bergen hem te veel geweest. Maar een strak 'regime' en veel arbeid in het kracht honk thuis zetten het meeste vet om in spie ren. Er zijn trouwens wel meer zware klim mers geweest. Klimmen kun je bovendien le ren, voor tijdrijden is meer specifieke aanleg Het parkoers van deze Ronde van Frankrijk was daarbij op het lijf van Miguel Indurain geschreven. Alleen vlakke tijdritten van forse afstand, niet meer dan twee Pyreneeën-etap- pes en twee in de Alpen. Waarvan steeds één voor de trimclub en één met niet meer dan vier cols. Indurain: „Als het drie Alpen-etappes of drie rittten in de Pyreneeën waren geweest, met vijf in plaats van vier cols, dan had ik het moeilijker gehad. Dan had ik minder makke lijk kunnen herstellen. Tenminste, dat is nog altijd zo geweest. Dit parkoers was niet in mijn nadeel". SAAI Miguel Indurain is een stille kampioen. Zon der bombarie, zonder uitgesproken mening. Hij is de tegenpool van Pedro Delgado die veel extraverter is. „Daarom passen ze zo goed in één ploeg", zegt Eche varri, die het werk van Delgado roemt toen Indurain bijna werd verrast door Bugno/Fignon- /Chiappucci in de rit naar Gap. Toen een verslaggever van l'E- quipe deze week iets van de mens achter Indurain probeer de te ontsluieren, liep dat meteen uit op een rel. Indurain zei dingen in het interview die geen Spanjaard hem ooit nog had horen zeggen. Het zorgvul dig gekoesterde beeld van In durain leek wreed verstoord met een opmerking als „Spanje kan me niets schelen." Een Spaanse journalist: „Dat kon hij nooit gezegd hebben. Zijn favoriete zin is: 'Ik doe mijn best om te winnen, en als dat niet lukt is iemand anders beter.' Hij is eigenlijk heel saai. Leest geen boek, houdt niet van muziek, ziet geen film, houdt zelfs niet van een goed stieren gevecht. Gaat alleen graag wan delen in de bergen. Zijn lichamelijke kracht is het tegenovergestelde van zijn persoonlijk heid". Op de tijdrit van vanmiddag en de rit-in-lijn van morgen na (die beide geen probleem mogen zijn) is de vierde Spaanse Tourwin naar (na '59 Bahamontes, '73 Ocana en '88 Delgado) een feit Miguel Indurain -Larraya heeft zijn en andermans twijfels overwonnen; de lang verwachte doorbraak is daar. Zijn contract bij Banesto loopt af, evenals dat van Delgado. Na de teleurstellende Vuelta waren er geruchten als zou de Banesto-top overwe gen de ploeg op te heffen. Het is nu bijna ze ker dat er met Indurain aan een nieuwe reeks van jaren wordt gewerkt. Delgado? Echavarri: „Ze kunnen het uitste kend met elkaar vinden, maar er komt een tijd dat ieder z'n eigen weg zal gaan. Del gado-Indurain, dat is zowat de verbeterde uitgave van Rooks-Theunisse. En ook die rij den nu gescheiden. Met dit verschil dat die nog nooit de Tour hebben gewonnen". j^jtyroNKf, Miguel Indurain overwon zijn en andermans twijfels en bleek geknipt voor deze Tour

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29