Leiden 'Hier zit een luchtje aan' ff Beroving na gijzeling in Leidse Kopermolen Appelbes strijdt door tegen flat Gooimeerlaan Nieuwste techniek maakt afvalbedrijf tot schone fabriek DANSEN SWINGEN UVE-MUZIEK Meer aandacht voor vrijwilligers ^Vriidac NIEUWSLIJN Treinvandalen aangehouden De politie heeft vanochtend drie knapen aangehouden die de af gelopen weken voor duizenden guldens schade aanrichtten aan treinstellen. Het trio wordt ervan verdacht talloze treinstellen te hebben ondergespoten met grafitty. Vanwege het grote aantal vernielingen werd intensief gesurveilleerd in de omgeving van de Vondellaan, waar treinen 's nachts zijn gerangeerd. Om streeks vijf uur vanochtend werden de drie op heterdaad be trapt. Ze hadden een trein over een lengte van circa vijftig meter on dergespoten. Verscheidene agenten omsingelden de jongelui, die er spoorslags vandoor gingen toen ze merkten te zijn ont dekt. Ze stortten zich van het talud bij de Plesmanlaan, maar konden daar in de kraag worden gevat. Het gaat om een 16-jari ge Leidenaar en een leeftijdsgenoot uit Oegstgeest. De derde ar restant weigert zijn identiteit prijs te geven. Panden V&D op monumentenlijst De panden van Vroom Dreesman aan de Aalmarkt en de Bree- straat zijn door het Leidse college van B en W op de gemeentelij ke monumentenlijst geplaatst. Daarmee volgen burgemeester en wethouders het advies op van de Leidse monumentencom- Rondleiding in Hheempark In het Leidse Heempark wordt zondag een rondleiding gehou den onder leiding van IVN-natuurgidsen. De wandeling begint om 14.00 uur, en duurt ongeveer anderhalf uur. De ingang van het park ligt aan de Oegstgeesterweg. LEIDEN ROY KLOPPER Drie tot nu onbekende hebben gisteren een 57-jarige Amsterdammer beroofd in Roe- lofarendsveen. Dit gebeurde na dat hij vanuit Leiden was ont voerd. Het slachtoffer leverde omstreeks 14.00 uur een partij vlees af bij Chinees restaurant Pearl City in het Merenwijkse winkelcentrum De Kopermolen. Buitengekomen werd hij opge wacht door een man met een zwarte integraalhelm en spijker- kleding. Deze dwong hem on der bedreiging van een vuurwa pen in de auto te stappen en via de provinciale weg 5 van Lei den, via Leiderdorp naar Roe- lofarendsveen te rijden. Onderweg moest de man en kele malen stoppen op par- keerstroken om achterop ko mend verkeer te laten passeren. Vlak voor Roelofarendsveen werd wederom een parkeer plaats opgezocht. De Amster dammer moest enkele malen met zijn lichten knipperen. Ver volgens werd hem bevolen uit te stappen, waarna twee andere daders op motoren ten tonele verschenen. De drie overvallers Op de plaats van de huidige slibvelden van het hoogheemraadschap is over twee jaar de vuilfabriek in werking. Op de achtergrond de woningen aan de Vlietweg aan de overzijde van de Vliet. •foto vzim dijkman Gemengde reacties op komst vuilverwerker bij Zuid-West sleurden de chauffeur de bosjes in en beroofden hem van zijn geld, ongeveer 2000 gulden. Hierna toeeg hij nog enige schoppen. Het trio ging er op de twee motoren vandoor. De Am sterdammer hield een passe rende automobilist aan die alarm sloeg bij de politie in Roelofarendsveen De recherche weet niet of de twee motoren de bestelauto vanaf Leiden zijn gevolgd, of dat ze ter plaatse hebben gewacht. Ze vraagt getuigen van de gijze ling bij De Kopermolen zich te melden. Dit geldt ook voor mensen die de bestelauto over de provinciale weg hebben zien rijden. Het gaat om een zeer op vallende Mitsubishi bestelwa gen waarvan de basiskleur wit is. Het voertuig heeft een blauw dak en onderaan zit een groene balk. Op de zijkant is een koe geschilderd en het opschrift 'Chateau Briant'. Op de achter zijde staat het opschrift 'Am sterdam' en een telefoonnum mer. De wagen kan ook zijn op gevallen omdat hij op veel par- keerstroken is gestopt. Getuigen kunnen contact opnemen met de Leidse politie, tel. 258651. „Ik ben hartstikke tegen. We zitten hier al met stankoverlast van de rioolwaterzuivering en dat zal er niet minder op worden. Aan deze zaak kleeft zogezegd een luchtje." Bewo ner H. Wittenaar van de Apollolaan laat geen misverstand bestaan over wat hij vindt van de vuilfabriek die op een paar honderd meter van zijn flat wordt gebouwd. Deze vuilver werking tussen de Vliet en de Voor- schoterweg moet over twee jaar in bedrijf zijn. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Veel bewoners van de Apollolaan blijken nog onwetend van de komst van een nieu we 'fabriek' naast hun buurt. Gisteren werd bekend dat naast de rioolwaterzuivering van het Hoogheemraadschap Rijnland een composteer- en scheidingsinstallatie gaat worden gebouwd. Daar moet al het Leidse huisvuil, maar ook dat van enkele randge meenten (in het totaal ongeveer 100.000 ton per jaar) worden verwerkt. Tanks van 25 meter hoog bepalen het aanzicht van deze nieuwe vuilverwerker. In de zomer zal de installatie grotendeels aan het zicht zijn onttrokken door de forse bomen van het Park Hooghkamer. Maar in de winter, als de bladeren zijn gevallen, is er niets om de fabriek te verhullen. Dat uit zicht zit veel bewoners van tegenover gele gen flats dwars. „Geen leuk gezicht. In de zomer zit er een hoop groen voor, maar in de winter kijk je er lelijk op uit", denkt T. Vodegel. „O, komt die stank daar vandaan", is de on wetende reactie van een aantal vrouwen in een portiek van een van de Apollo-flats. Zij wisten niet dat onaangename lucht die met een zekere regelmaat op de hoogbouw neerslaat afkomstig is van de nabijgelegen rioolwaterzuivering. Over de laatste plan nen maken ze zich eigenlijk niet zo be zorgd: „Zoveel erger zal het wel niet wor den, ik heb er eerlijk gezegd nu ook maar af en toe last van." Die mening wordt niet door iedereen ge deeld. Neem bewoner A. Onvlee: „Een ramp", oordeelt hij, „ik heb nu al veel last van die vieze lucht". Maar hij kent ook de andere kant van het verhaal. „Ze moeten toch ergens met het vuil naar toe. Ik ben 77. Laten de jongeren er maar wat aan doen als ze er tegen zijn." De al eerder genoemde Wittenaar is zo'n 'jongere': „Je gooit een vuil installatie aan de ene kant van de stad dicht om er aan de an dere kant weer een op te zetten. We zullen wat moeten ondernemen." De 'belofte' van het hoofd van de afdeling milieu van de gemeente, G. in 't Veld, dat er geen sprake zal zijn van stank van de vuil verwerker, kan de bewoners niet overtui gen. Mevrouw Epskamp: „Ik zou 't niet prettig vinden. Ik hecht aan frisse lucht en dan vooral voor de kinderen in de buurt." De familie Van Pemis denkt daar niet an ders over: „Van de week hebben we in het mooie weer een dag buiten gezeten maar uiteindelijk zijn we maar weer naar binnen gegaan." Initiatiefnemer H. Kwik van de bewoners- groep Zuid-West ziet in de plannen van de gemeente aanleiding zijn aktiviteiten in de wijk verder uit te breiden. Hij wil ook de omgeving van de Apollolaan bij de acties van de werkgroep betrekken. „We moeten daar ook maar eens gaan rommelen", aldus Kwik. LEIDEN JANET V PUK De bewoners van de Appelbes zijn niet van plan de strijd op te geven tegen de bouw van een flat en eengezinswoningen aan de Gooimeerlaan. Zowel tegen de bouwvergunning als tegen de procedure dienen de bewo ners bezwaarschriften in. Als deze protesten worden afgewe- Dat meldt het 'actiecomité' in een bulletin, getiteld 'Actie nieuws nummer 1'. Ook de be woners van de 'bessen' en de 'tuinen' in de Leedewijk worden opgeroepen een bezwaarschrift in te dienen. De bewoners menen dat door de bouw van een galerijflat zo wel hun eigen woonsituatie als die van de nieuwe bewoners verslechtert. De 130 meter lange en vier verdiepingen hoge flat past niet bij de bungalows in de wijk, vinden zij. „Vanaf de Gooi meerlaan en de Ketelmeerlaan biedt de Leedewijk een vriende lijk aanzien met woningen die een zeker welstandsniveau uit stralen en met het karakter van een buitenwijk op niveau. Dit aanzien is voor een groot deel bepalend voor het woongenot en voor de waarde van de wo ningen". De in rood en zwart uitgevoerde flat wordt door de Appelbesbewoners een 'naar geestige muur' genoenmd die 'zo goedkoop mogelijk' wordt gebouwd. HET IS ONMOGELIJK om vast te stallen of men sen trouwen uit liefde. Sommigen kunnen elkaar niet eens verstaan AAN VRIJWILLIGERS is nog steeds een groot ge brek. Velen zijn verbaasd wanneer zij horen welke mogelijkheden er zijn. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU „Composteren heeft ten on rechte een slechte naam", stelt projectleider Jack Kuin van het Provinciaal Afvalverwijderings- bedrijf Zuid-Holland (Proav). Hij voorspelt dat de nieuwe composteerinrichting aan de Voorschoterweg, naast de riool waterzuivering, een te verwaar lozen overlast veroorzaakt. Dat betekent geen lawaai en geen stank. De Proav en de Gevulei die de installatie samen op poten gaan zetten, staan nog voor de keuze welke systeem gebruikt gaat worden om jaarlijks de huisvuil- produktie van de Leidse regio, zo'n 100.000 ton, te verwerken. Die keuze is afhankelijk van de resultaten die worden geboekt met een proeffabriek waarbij het nieuw procédé wordt getest. De medewerker van het Proav zegt dat compostering een zeer goede manier is om afval te ver werken. Volgens Kuin is de zeer oude methode zoals die nog door VAM wordt gebruikt en die enkele jaren geleden in op spraak kwam, volstrekt door de techniek achterhaald. In Wijster wordt het vuil lange tijd aan de open lucht bloot gesteld en en kele keren omgekeerd. Daar door ontstaat er enorme stank overlast. Methodes om die stankover last te verminderen werden echter al vijftig jaar geleden uit gevonden. Daarbij werd gebruik gemaakt van een grote trommel met een hoge temperatuur waarbij ook de stankvormende stoffen werden afgebroken. Lei den moet nu kiezen uit twee systemen die de laatste jaren zijn ontwikkeld, droge en natte compostering. Filters Bij beide methodes gaat het huishoudelijk afval eerst door de afvalscheider heen. Dat bete kent dat niet-afbreekbaar mate riaal zoals plastic en textiel, ge middeld 30 procent van het af val, eruit wordt gezeefd. De ove rige 70 procent moet door een vergistingsproces omgevormd worden tot bruikbaar compost. Een beproefde manier is de zogehete droge vergisting, een proces waarbij afval door bacte riën wordt omgezet in compost. De massa gaat een silo in van ongeveer 20 meter hoog en wordt daarin voordurend rond gepompt. Er komen vier van die silo's in Leiden. Daarin stijgt de temperatuur tot 50 graden. Daardoor doen de bacteriën versneld hun werk en ontstaat er uiteindelijk een zwarte massa uit die humotex genoemd wordt. „Die compost is dan gestabi liseerd. Dat betekent dat het niet alsnog gaat rotten. Het moet dan nog wel in een com- posteerhal de vieze luchtjes kwijt raken. De luchl van de hal wordt gefilterd door biofilters, zodat niemand daar iets van merkt", aldus Kuin. Een tweede manier en tegelij kertijd nieuwste methode is de natte compostering, waarbij er water wordt gebruikt. Het hele proces verloopt zonder dat er lucht bijkomt. Daarom wordt het ook wel aangeduid als anaë robe (zuurstofloze) vergisting. Na de eerste scheiding van bij voorbeeld plastic en tuinafval wordt er water gebruikt om stoffen op te lossen, waarna er vergisting plaatsvindt. Afgesloten Deze methode is ontwikkeld door het Friese bedrijf Paques dat gespecialiseerd is in de anaërobe waterzuivering. „Die dachten dat als je op die manier water kan reinigen, er ook an dere toepassingen denkbaar zijn. Wanneer ze waarmaken wat ze beloven, dan maken zij een grote kans om ons project te krijgen", zegt Kuin, die erop wijst dat dit proces per definitie helemaal afgesloten van de bui tenlucht verloopt en er dus geen stank vrijkomt. Als de installatie er straks staat, komen de vrachtwagens van de gemeentereiniging in een ontvangsthal en storten het vuil in een bunker. Ook hier wordt de luchtafvoer voorzien van filters. De betonpompen die het vuil in de silo omhoog halen en weer laten zakken, gaan langzaam en maken volgens Kuin praktisch geen lawaai. Het is de bedoeling dat de scheidingsinstallatie die onver werkbare materialen uit het normale huisvuil haalt, tot 1998 blijft werken. Dan moet de nieuwe vuilverbranding in Leidschendam de verwerking van niet-gescheiden afval over nemen. De verwerking van ge scheiden opgehaalde groente-, fruit- en tuinafval (gft) tot com post blijft dan in Leiden. m.m.v. Hot Club '91 Zeereep 1 Noordwijk aan Zee Tel. 01719 - 48 943 Zaterdagavond 19.00 uur zondagmiddag 15.00 uur Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: M. Houtman, voorzitter van de Welstandscommissie. Als je in Leiden op zoek gaat naar mooie panden, kom je al gauw bij de monumenten terecht. Eén van de mooiste vind ik het pand op de hoek van de Breestraat en de Steenschuur. Waar dat Chinese restaurant op de begane grond zit. Ik heb daar wel eens voor het stoplicht gestaan. Mensen achter mij moesten me waarschuwen dat het licht op groen stond. Omdat ik naar dat pand stond te kijken. Het aardige er van is dat er een aantal stijlen uit verschillende eeuwen in zijn verwerkt. Het pand heeft prachtige kruiskozijnen. Het is diverse malen verbouwd en de zorg waarmee dat is gebeurd, straalt er vanaf. Het heeft een zekere harmonie. Het zal de meeste mensen niet opvallen dat het zo'n mooi pand is. Je bent gauw geneigd het op de begane grond te zoeken. Terwijl je het bij dit gebouw iets hoger moet kijken. Dat laatste is trouwens vaak het geval in Leiden. Nee, een deskundige op het gebied van mooi en lelijk mag je mij niet noemen. Meer een leek die wat ervaring op dit gebied heeft opgedaan. In de elf jaar dat ik voorzitter van de Welstandscommissie ben, heeft deze zo'n 10.000 adviezen uitgebracht. Persoonlijk zal ik Mooi: „Waar dat Chinese restaurant op de begane grond zit". dan ook van uit gegaan bij de beoordeling van het plan. Ik vind het een van de lelijkste gebouwen in Leiden. Die grote vierkante doos. Een fabrieksgebouw dat koste wat het kost een woongebouw moest worden. Soms lukt dat wel maar hier vind ik het gewoon niet geslaagd. Wat je er ook aan doet, het is te groot en te grof voor een woongebouw. Zo denk ik dat je er ook niet in kunt slagen om bijvoorbeeld van de Meelfabriek een mooi woongebouw te maken. Nee, in dit geval hadden ze de fabriek beter kunnen slopen om er nieuwbouw Lelijk: „Die grote vierkante doos". me er met zo'n 3000 hebben beziggehouden. De kritiek dat de Welstandscommissie zich te veel met allerlei zaken bemoeit, kan ik me wel voorstellen. De aanwezigheid van de commissie is vooral preventief. Je zou eens moeten zien wat er in Leiden was gebouwd als er FOTO s WIM DIJKMAN geen Welstandscommissie was geweest. Zo waren enkele leden van de commissie niet erg gelukkig met het bouwplan voor het Van Wijkcomplex aan het Levendaal. Maar de opdracht van het gemeentebestuur was dat het voormalige fabrieksgebouw in tact moest worden gelaten. Daar zijn we LEIPEN ROY KLOPPER De Leidse Vrijwilligerscentrale gaat meer doen aan de begelei ding van mensen die op zoek zijn naar vrijwilligerswerk. Om een beter beeld te krijgen van de wensen en capaciteiten van potentiële vrijwilligers worden kennismakingsgesprekken ge voerd en passende 'banen' ge zocht. Voorheen werden mensen die zich meldden voor vrijwilligers werk 'losgelaten' op de vaca turemappen. Ze konden heel zelfstandig een keuze maken. Probleem hierbij was dat de cliënten vaak door de bomen het bos niet meer zagen. In de bakken van de Vrijwilligerscen trale aan de Oude Rijn staan tientallen aanvragen van in stanties die om vrijwilligers ver legen zitten. Daarom is ervoor gekozen wat meer persoonlijk contact te leggen met de belangstellenden. Wie zich aanmeldt, krijgt eerst een persoonlijk gesprek over zijn wensen en capaciteiten. Coördinatrice Lia Dickhoff ver wacht veel van deze aanpak, waarop in het voorjaar al een voorschot is genomen. „Als je eenmaal aan de praat raakt, hoor je vaak over hobbies die prima aansluiten bij een of an dere vacature die je in de map hebt zitten. Daar had je in eer ste instantie misschien niet zo snel gedacht." De bedoeling is om belang stellenden heel gericht met een of twee vacatures de deur uit te sturen. Zo wordt de kans groter dat een vrijwilliger zich thuis voelt bij een organisatie waar hij is geplaatst en langer blijft. Dat laatste is ook in het belang van veel instellingen die kam pen met een groot verloop van personeel. De medewerkers van de Vrijwilligerscentrale gaan ook wat vaker op bezoek bij in stellingen waar onbetaalde me dewerkers worden gevraagd. Op die wijze moet een beter beeld ontstaan van de aard van het werk waarvoor nieuw krachten worden gevraagd. Overigens kampt de Vrijwilli gerscentrale nog altijd met een groot tekort aan mensen die on betaald werk willen verrichten. Het probleem wordt eerder gro ter dan kleiner. Dickhoff schrijft dit onder meer toe aan het slin kende aantal jongeren. Voorts zijn groepen weggevallen die voorheen veel vrijwilligerswerk deden. De coördinatrice noemt de studenten als voorbeeld. Zij zetten zich in vroegere jaren en thousiast in voor huiswerkbege leiding. Maar door de beperkte studieduur zijn ze massaal afge haakt. Een andere reden kan een on juist imago van het vrijwilligers werk zijn. Veel mensen denken snel aan verzorgende arbeid. Dat is volgens Dickhoff geheel misplaatst. „Cliënten zijn vaak uiterst verbaasd als ze horen dat ze via ons ook aan de slag kun nen bij de regionale radio of on derhoud van natuurgebieden."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9