Kunst Passie voor vrouwen en literatuur Nep en vervalsingen ter lering en vermaak Appel, Corneille, Brood op verkooptentoonstelling Limburg eist meer geld voor kunst en cultuur Cabaretgezelschap Chez Nous. Cabaretgezelschap Chez Nous Traditiegetrouw geeft het Berlijnse cabaretgezelschap Chez Nous deze zomer weer twee voorstellingen in het Circustheater in Scheveningen. De travestie-revue van Chez Nous wordt op de planken gebracht op vrijdag 9 en zaterdag 10 augustus. Engels jeugdorkest in Noordwijk Het Engelse Nottingham Youth Symphony Orchestra maakt op dit moment een toemee door ons land. Op zondag 28 juli geeft het 70 koppen tellende orkest een concert in de R.K. St. Jeroens- kerk in Noordwijk. Op het programma staan werken van Bedrich Smetana, Carl Nielsen en Igor Stravinsky. Het relatief jonge orkest heeft inmiddels een grote reputatie verworven en staat garant voor uitvoeringen van hoge kwaliteit. Het concert begint om 15.00 uur en is vrij toegankelijk. Vrijdag 26 juli 1991 DRIE KUNSTENAARS, Karei Appel, Corneille en Herman Brood, die in het nieuws waren met het beschilderen van resprectievelijk een trolleybus, een auto en een piano, laten werken zien in gale rie De Witte Duif in Katwijk Een medewerker van het veilinghuis Sotheby's bekijkt hier een vervalsing van het schilderij 'Au bal du moulin de la gelatte', een van de stukken op de tentoonstelling 'Nepkunst en vervalsingen' die vanaf vandaag in Am sterdam te zien is. eeuw is gemaakt. Het vijftiende- eeuwse origineel komt uit de Franse stad Limoges. „Het is een perfect nagemaakt bord. Aan de voorkant kun je niet zien dat het geen echte Limoges' is. Maar ook hier geeft de achter kant de doorslag. Maar hoe knap de imitatie ook is, de waarde is maar een ffactie van die van het origineel." Beeldmerk Bij Sotheby's zijn ook voorwer pen te zien die niet gemaakt zijn met de bedoeling om op te lichten: de zogenoemde 'fakes'. Een goed voorbeeld hiervan is het Chinees porselein. Tot de achttiende eeuw wisten alleen de Chinezen hoe je porselein moest maken. Ene Böttger, een monnik, ontdekte het procédé en begon in Duitsland een fa briekje in porselein onder de naam Meissen. Op de onder kant van de kopjes en borden zette hij zijn eigen Meissen- beeldmerk, zodat er geen mis verstand over kon bestaan dat dit Europees porselein was. Het Chinese servies kwam intussen met scheepsladingen tegelijk naar Europa. Zo kan het gebeu ren dat anno 1991, het zeldza mere servies van Böttger meer waard is dan het origineel uit China. Om de chaos compleet te ma ken, werd in het Engelse graaf schap Worcester het zogenoem de Worcesterporselein gemaakt. Maar omdat het Duitse Meiss- enservies in Europa standaard was, koningen en keizers had den allemaal Meissen op de ontbijttafel staan, besloten de Engelsen het Meissenlogo op de onderkant van hun eigen ser vies te zetten. Regelrechte ver valsing dus, die op de expositie dan ook niet misstaat. Saillant detail hierbij is dat de namaak- Meissen van Worcester, meer geld waard is dan het imitatie- Chinees van Meissen. En dat is weer duurder dan het origineel uit China. Eigenlijk had de topper van de tentoonstelling een 'origine le' imitatie van Han van Meege ren moeten zijn. Maar de ver valsing van een zeventiende- eeuws schilderij van Vermeer, is onlangs in Engeland voor 45.000 pond (ongeveer 150.000 gulden) verkocht. De expositie 'Fakes and For geries' is van 26 juli tot en met 6 september te bezichtigen bij Sotheby's, Rokin 102 in Amster dam. De toegang is gratis. NIEUWSLIJN Expositie kunstvervalsingen bij Sotheby 's AMSTERDAM ANTON JONGSTRA Twee dagen voordat de exposi tie van Londen naar Amsterdam zou verhuizen, wisten inbrekers een derde deel van de collectie te stelen. Veel zullen de bandie ten er niet aan hebben, want wat ze meenamen was nep. De hele expositie bestaat uit ver valste kunstvoorwerpen en daar is het ook om te doen. Veiling huis Sotheby's in Amsterdam exposeert vanaf vandaag aarde werk, porselein en een paar schilderijen die in de loop der eeuwen, al dan niet met kwade bedoelingen, zijn vervalst. De expositie heet 'Fakes and Forgeries', oftewel 'Nepkunst en vervalsingen' en is een selectie uit materiaal dat ooit bij Sothe by's in Londen te koop is aan geboden. Voor de onlangs ge stolen 'kunstvoorwerpen' zijn veertig vervalsingen uit de eigen verzameling van Sotheby's in Amsterdam in de plaats geko men. Hierdoor is het overzicht van bijna honderd vijftig vazen, beeldjes, tegels, serviesgoed en een paar schilderijen weer bijna compleet. Met deze tentoonstelling hoopt het veilinghuis duidelijk te maken hoe bijvoorbeeld een beeldje uit de Tangdynastie, on geveer 700 tot 800 na Christus, eruit ziet als het rond 1920 is gemaakt. Voor kenners is er in zo'n geval geen kunst aan. Vol gens Jan Willem van Haaren, Sotheby's expert op het gebied van porselein en aardewerk, hoeven er bij zo'n beeldje geen ingewikkelde laboratorium proeven te worden gedaan om vast te stellen dat het in deze eeuw is gemaakt en niet dui zend jaar geleden. „Voor specialisten is de ach ter- of onderkant van een aard ewerken voorwerp veel belang rijker dan de voor- of boven kant", verklaart Van Haaren. „Door het glazuur en het oude bruine tintje dat de vervalser er op heeft aangebracht, zie je dui delijk een lichte kleur. Dat bete kent dat het nog vrij jong is. want oud aardewerk is donker". Pelgrims Bij elk voorwerp dat op de eer ste verdieping van het veiling huis is uitgestald, is wel een in teressant verhaal te vertellen. Zoals bijvoorbeeld bij de re likwieën die pelgrims in vroeger dagen met zich meedroegen op hun barre bedevaartstochten. Rond 1855 vonden Billy Smith en Charlie Eaton uit Londen een pelgrimsamulet op de bo dem van de Theems en ver kochten deze aan een verzame laar. Maar hoe zij ook verder zochten, in de Theems lagen geen amuletten meer. Volgens het tweetal zat er maar een ding op; zelf 'archeo logische vondsten' maken. Die zelfgemaakte amuletten vonden gretig aftrek bij goedgelovige verzamelaars. Maar in 1858 ver klaarde de Britse archeoloog Henry Cumming dat de vondsten van Billy en Charlie nep waren. In een rechtzaak die daarop volgde, zei de toen ge zaghebbende hoogleraar Char les Roach Smith: „Zelfs de laagst opgeleide oplichter zou niet zulke belachelijk slechte vervalsingen maken. Daarom moeten deze vondsten wel echt zijn". Het duo kon daarop rus tig doorgaan met de produktie van pelgrimsamuletten, waar van er vier in Amsterdam zijn tentoongesteld. Het pronkstuk van de exposi tie is een geëmailleerd bord. So theby's specialist Van Haaren is onder de indruk van de verval sing die, zo bleek na nauwkeu rig onderzoek, in de vorige EXPOSITIES Verhalenverteller Isaac Bashevis Singer: Hermkens, tot 28/7; di t/m vr 13-18 uur. do 19-21 uur, za 12-17 uur. GALERIE LIGA NIEUW BEELDEN Pres. Steijnstraat 14, werk van Russi sche kunstenaars; vr t/m zo 11-18 BLEIJENBERG LIJSTEN Breestraat 113, olieverven en mate- rieschilderijen van Wil Uitgeest, van 7/8 tot 29/8; di t/m za 9-18 uur, do 9-21 uur, eerste zondag van de maand 12-17 uur. GALERIE TIME IS ART Nieuwstraat 10, Corinne Filippi, foto grafie, tot 31/7; wo t/m zo 14-18 uur. STEDELIJK MUSEUM DE LAKENHAL Oude Singel 28-32, Het Klimaat, 7 buitenlandse kunstenaars, t/m 18/8; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. GALERIE STELLING Burgsteeg 14, zomeropstelling; Hein Vandervoort, Theo Schepens, Peter n Oertekens": keramiek van Lubomir Silar en calligrafische te kens uit Japan en China; tot 30/7; w t/m zo 11-17 uur. FOTOGALERIE DE KLEINE KLUP Nieuwe Rijn 1fotoportretten van HOFMAN VAN DER ZEE Hoofdstraat 235, Bloemen - tuinen - landschappen in aquarel en pastel, verschillende kunstenaars tot 7/8. STAA-GALERIE Prinses Irenelaan 88. Joop Plasmeij- er en Gorki Bollar exposeren olieverf schilderijen (naïeve kunst), tot 16/8; wo t/m za 12-17 uur, vr 19-21 uur. KAAGDORP GALERIE EN POTTER IE DE KEVER Irenelaan 17, Etsen van Laetitiade Haas en keramiek van Erik du Cha- tenier, Henk Maurer, Jonathan Ellen der en Marlies Diesen, tot 16/9. LEIDERDORP Hollandse Tuyn Hoofdstraat 24, schilderijen van Rita Veerman-Jansen, tot 1/9, da. 16-18 uur, do 10-18 uur. GALERIE DRIELUIK Voorstraat 57, tuinaquarellen van Jo ke Koning, tot 15/8; dag. 10-17.30 N00RDWIJKERH0UT BIBLIOTHEEK Groepsexpositie Martin Kanters (olie verf) Dolly Versloot-van Eyken (aqua rellen) en Rita Berendsen-van der Hoorn (keramiek), tot 27/8, ma, woe, vr 14-17 en 19-21 uur, doenza 10- 12.30 uur. RAADHUIS 'DE PAAUW' Raadhuislaan 22, werken van diverse kunstenaars, tot 19/8; di t/m vr 10- 16 uur, za en zo 13-17 uur. ALLEN KUHARSKI houdt op 1 augustus in het Nederlands Theater Instituut in Amsterdam een lezing over Pools theater. In zijn lezing, in het Engels, zal hij ingaan op het werk van onder anderen Kantor, Grotowski, Szanja, Wadja en Gombrowicz. Kuharski studeerde theaterwe tenschap aan de Universiteit van Califomië. DEN HAAG ANP Gepassioneerde en grenzeloze belangstelling voor de liefde en seksualiteit hebben de gisteren overleden Amerikaanse schrij ver Isaac Bashevis Singer ge maakt tot een van de de groot ste en meeslependste vertellers ter wereld. Op 19-jarige leeftijd wist Singer al dat hij maar twee passies in het leven had: vrou wen en literatuur. „In den beginne was er lust. Zowel mensen als goden wor den in de eerste plaats gedreven door begeerte. Zwaartekracht, licht, magnetisme en denkver mogen zijn misschien wel as pecten van hetzelfde universele verlangen", laat hij de hoofd persoon in 'Vijanden, een lief desroman' (1986) zeggen. De eros, een fundamenteel middel om de wereld en de mensen te begrijpen, werd volgens Singer verwaarloosd. De jiddische verhalenverteller en Nobelprijswinnaar overleed gisteren op 87-jarige leeftijd in een verpleeghuis in Miami. Hij was al verscheidene maanden ziek. Singers boeken zijn gesitu eerd in het vooroorlogse Pools- joodse leven. In zijn tweede va derland de Verenigde Staten, waar hij sinds 1935 woonde, kreeg hij algemene bekendheid toen hij in 1978 de Nobelprijs won. De personages van Singer le ven „in de hel", zoals hij het aardse bestaan noemt. Ze wor den verscheurd tussen de we tenschap en God. Ze lijden zelf en kwellen anderen. Natuurlijke slechtheid vecht veelal met de liefde voor een ander. Het zijn „aardse" mensen, vol van twij fels en zelfmoordpogingen. Zijn roman 'Yentl, de Yeshiva boy', diende in 1983 als basis voor de film Yentl met in de hoofdrol Barbara Streisand. Vo rig jaar gevolgd door 'Vijanden, een liefdesroman'. In Yentl speelt Streisand een vrouw die in het milieu van or thodoxe joden zichzelf als man moet vermommen om een op leiding te kunnen krijgen. In Vijanden speelt hoofdrolspeler Ron Silver een jood die voor de nazi's vlucht naar de Verenigde Staten en daar relaties onder houdt met drie vrouwen, met zijn Pools-Amerikaanse ega, zijn Amerikaanse maitresse en zijn doodgewaande Pools-jood- Liefde Singer zei enkele jaren geleden over het terugkerend thema van de liefde in zijn romans: „Er kan zoveel mis gaan in de liefde. Je kunt tien miljoen liefdesge schiedenissen beschrijven zon der dat ze op elkaar lijken. Een schrijver weet dat niet alleen uit ervaring, maar uit instinct. Ik ken trouwens geen enkel boek in de literatuur zonder liefdes geschiedenis". De toekenning van de Nobel prijs voor de literatuur beteken de voor Singer de internationale doorbraak. De Zweede acade mie, die de prijs uitreikte, prees hem destijds voor zijn „gepas sioneerde vertelstijl, die wortelt in een Pools-joodse traditie, en die de universele waarden tot leven brengt". Singer werd geboren in het Poolse stadje Radzymin, nabij Warschau, op 14 juli 1904. Hij verliet zijn vaderland, waar jo den bepaald niet op handen ge dragen werden, en emigreerde in 1935 op uitnodiging van zijn broer naar de Verenigde Staten. „Mijn broer Israel Jozua was al in Amerika en stuurde me een ticket voor de overtocht. Als hij dat niet gedaan had, was ik nu nog in Polen, maar dan diep onder de grond als alle andere Poolse joden", zei hij ooit. Zijn elf jaar oudere broer heeft in Singers leven een grote rol gespeeld. Hij was ook diege ne die in huize Singer deuren opende. „Hij vroeg mijn vader bijvoorbeeld of hij wel zeker wist dat alles wat er in de thora staat waar was. 'Het zijn oude boeken die al drieduizend jaar geleden geschreven zijn en waarvan nog nooit iets bewezen is', zei mijn broer. 'Misschien zitten ze wel vol leugens!'. Dan zat ik stil naar hem te luisteren en ik vond dat zijn argumenten heel redelijk waren. Terwijl mijn vader alleen maar antwoordde dat mijn broer een slecht mens was en een verrader van Israël", onthulde Singer in een van zijn spaarzaam meedeelzame bui en. Want zijn privéleven schermde hij zoveel mogelijk af voor nieuwsgierige journalisten. „Als je honger hebt vraag je toch ook niet naar biografische gegevens van de bakker voordat je een brood koopt?", diende hij ooit een verslaggever van re pliek. Aanvankelijk schreef Singer in het Hebreeuws maar spoedig schakelde hij over op het jid- disch, ten einde een groter pu bliek te bereiken. Deze taal bleef hij zijn verdere schrij versloopbaan trouw. In Nederland zijn verschillen de van zijn romans vertaald. De bekendste zijn Het Landgoed; Yentl; Vijanden, een Liefdesro man; De Magiër van Lublin; Shosha; De familie Moskat; Oude Liefde Isaac Bashevis Singer: grootste en meeslependste verhalenverteller. Werken van Karei Appel, Corneille en Herman Brood zijn te zien en te koop in galerie De Witte Duif in Katwijk. Drie kunstenaars die publiciteit kregen met het beschilderen van voorwerpen. Brood gaf een Arnhemse trolleybus een andere buitenkant, Appel voorzag een auto van een nieuwe laklaag en Corneille beschilderde een pia no. Van Brood hangen er in de Witte Duif olieverven, litho's en te keningen. Van Appel zijn er zeefdrukken te zien en van Corneille enkele grafieken, etsen en zeefdrukken. De Witte Duif heeft verder werk in huis (met name grafiek) van Eugène Brands, Dick Bruna. Hugo Claus, Jan Cremer, Jacques Dou- cet. Willem Hussem. Jan Montijn, Picasso, Kees Salentijn, Willem Sandberg, Jan Sierhuis, Tajiri. Walasse Ting, Aat Verhoog en Theo Wolvencamp. De verkooptentoonstelling 'Moderne Nederlandse Kunstenaars' begint morgen. De Witte Duif (Koninginneweg 12a in Katwijk aan Zee) is alleen op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur ge opend. v^y .-• C;:v« -• Corneille, 'Vrouwen en vogel', zeefdruk 1988 MAASTRICHT ANP In cultureel opzicht komen de Limburgers en Brabanders er maar bekaaid vanaf. Dat con stateren Gedeputeerde Staten van Limburg in een brief aan minister d'Ancona van WVC. Zij hebben berekend dat op basis van het lopende kunstenplan gemiddeld slechts vijf gulden per inwoner door het rijk in de zuidelijke provincies wordt be steed. terwijl het landelijk ge middelde tenminste twee keer zo hoog uitvalt. In die situatie wensen GS van Limburg niet langer te berusten. Temeer niet omdat de artistieke kwaliteit van produkties, van activiteiten en van instellingen in Limburg en Brabant dit grote verschil geenszins rechtvaar digt. Recente adviezen van de Raad voor de Kunst onder schrijven deze overtuiging, al dus het Limburgs college van GS. Verder wijst zij er nog op dat gegevens van het CBS uitwijzen dat het aanbod aan en de be langstelling voor culturele pro dukties en podiumkunsten in Umburg de laatste jaren sterk toeneemt en gemiddeld hoger ligt dan elders in Nederland. Michael Jackson meester in manipuleren van media BUSSUM FREDERIKE CONTANT Popster Michael Jackson is een meester in het manipuleren van de media. Dat bewijst de Ameri kaanse schrijver Randy Tara borrelli in de indruJcwekkende biografie die hij over Jackson maakte. Taraborelli heeft ruim drie jaar gewerkt aan het boven water halen van feiten over het mysterieuze fenomeen Michael Jackson. Het boek, Michael Jackson, de magie en de waan zin', verschijnt op 7 september in een Nederlandse vertaling bij de Bussumse uitgeverij Streng holt. In de biografie wordt onthuld dat Michael Jackson helemaal geen zuurstoftent in zijn wo ning heeft. De foto van Jackson in zo'n tent heeft Michael zelf geënsceneerd en laten 'lekken' naar de media. Ook vrr/mt de popster amoureuze relaties met \Touwen. Brooke Shields en Ta- tum O'Neill ontkennen ooit een echte verhouding met Michael gehad te hebben. De biograaf heeft naarstig gespeurd naar meisjes die een relatie met Jack son hebben gehad, maar heeft hen niet gevonden. De botten van The Elephant Man die op een Londense vei ling te koop werden aangebo den, heeft Michael tegen wil en dank gekocht. Hij heeft, volgens de biograaf, zelf het gerucht in de wereld gebracht aat hij een bod had gedaan op die botten. De Lonaense veilingmeester maakte daarna wereldkundig dat hij geen bod van Jackson had ontvangen. Om zijn gezicht te redden heeft Jackson daarna toch de botten gekocht. Jackson wil graag de geschie denis ingaan als de meest ex centrieke popster aller tijden. Wat hem mateloos frustreert is het feit dat hij door de media vaak wordt aangeduid als Wacko Jacko (gekke Jackson, red.) Volgens de biograaf zit het Michael niet lekker dat Elvis Presley te bock staat als The King, Bruce Springsteen als The Boss en hij zelf alleen maar als Wacko Jacko. Operaties De biograaf onthult verder dat Michael Jackson zijn vele ge zichts-operaties heeft onder gaan om vooral maar niet op zijn vader te lijken, het schnk beeld van de familie. De huid van Michael Jackson is door de jaren heen steeds lichter gewor den. Zijn oorspronkelijke nruine kleur is langzamerhand in wit veranderd. Volgens de biograaf slikt Michael dagelijks pillen die de pigmentcelletjes doen afster

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5