Buitenland Israël vraagt lijst van Palestijnen Schoonzus president Argentinië stapt op VN stellen besluit over Iraakse olieverkoop uit Aanval op Kroaten; 15 doden Oppositie Madagaskar eist vrijlating ministers OESO: hereniging Duitsland kan beter Vrijdag 26 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN United Press International (UPI). NIEUWSLIJN 'Armenië tekent Unieverdrag niet' De Armeense president Ter Petrossian heeft beweringen van zijn Sovjet-coliega Gorbatsjov weersproken, als zou Armenië het nieuwe Unieverdrag willen ondertekenen. Dit verdrag regelt de betrekkingen tussen Moskou en de Sovjetrepublieken. Gor batsjov beschouwde de aanwezigheid van Ter Petrossian dins dag bij een ontmoeting met de presidenten van de republieken, als een teken dat Armenië bereid is te ondertekenen. Ter Petros sian benadrukte echter dat hij het overleg slechts als waarnemer bijwoonde. Vredesakkoord in Guatemala De Guatemalaanse regering en verzetsbeweging hebben giste ren in Mexico het eerste onderdeel van een vredesakkoord gete kend. Dat gaat over de democratisering in Guatemala, een van de kernpunten van de elf onderwerpen die op de agenda van de onderhandelingen staan. Rodolfo Quezada Toruno, voorzitter van de bemiddelende Nationale Verzoeningscommissie, gaf geen verdere bijzonderheden over het akkoord. Gratis condoom voor hotelgasten Aan de Franse Rivièra treffen hotelgasten dit jaar naast een zeepje op de wastafel ook een gratis condoom aan. Jeugdherber gen en campings in het kustgebied laten gratis condooms uit de automaten rollen. Het Franse bureau voor aids-bestrijding be gon 15 juli met een campagne waarbij deze zomer 800 000 con dooms worden verstrekt om jongeren aan veilig vrijen te laten Zestien gewonden door autobom In de stad Irun, in het noorden van Spanje, is gisteren een auto bom ontploft. Daarbij zijn zestien gewonden gevallen. De slachtoffers waren voornamelijk leden van de Guardia Civil. De verantwoordelijkheid is niet opgeëist, maar de politie denkt dat de aanslaghet werk is geweest van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. Terreurgroep Jordanië opgerold Jordaanse veiligheidsdiensten hebben een groep terroristen ont dekt die van plan was om leden van de regering, parlementariërs en buitenlandse diplomaten te vermoorden. Dat heeft officiële persbureau Petra gisteren bekendgemaakt. Volgens de veilig heidsdiensten wacht de zestig gearresteerde leden van de groep de doodstraf. Oproep China: Verder ontwapenen China heeft de Verenigde Staten en de Sovjetunie gisteren opge roepen het aantal kernwapens nog verder te verminderen en de produktie van nieuwe kernwapens stop te zetten. China liet doorschemeren dat het land bereid is deel te nemen aan ontwa- peningsoverleg, als de grootmachten aan deze voorwaarden vol doen. Palestijnen massaal weg uit Kuwayt Het aantal Palestijnen in Kuwayt is het afgelopen jaar met bijna 75 procent afgenomen. Woonden er vlak voor de Iraakse inval van augustus nog 350 000 Palestijnen in het emiraat, momenteel verblijven nog slechts 90 000 van hen in Kuwayt. Dat hebben functionarissen van de Palestijnse missie in Kuwayt gisteren ge meld. CORRESPONDENT Amira Yoma, de schoonzus van president Carlos Menem van Argentinië, heeft ontslag geno men als presidentieel adviseur. Yoma, die verantwoordelijk was voor de agenda van de presi dent, wordt net als haar ex- echtgenoot beschuldigd van het witwassen van drugsdollars. Menem, die steeds heeft ge zegd in de onschuld van zijn schoonzuster te geloven en het oordeel van de rechter af te wil len wachten, besloot vorige week dat zij toch moest opstap pen. De zaak ligt nu bij de Spaanse justitie. De Argentijnse onderzoeksrechter heeft Yoma in eerste instantie onschuldig verklaard. Het plotselinge vertrek heeft alles te maken met nieuw be wijsmateriaal. Een Libanese za kenman legde vorige week spontaan een verklaring af. Hij heeft Yoma en haar voormalige echtgenoot, toen hoofd van de douane, enkele malen in de weer gezien met koffers vol dol lars. De Libanees is vertegen woordiger van de vorige maand gesloten Bank of Credit and Commerce International (BC- CI), die eerder is veroordeeld wegens witwassen van drugs gelden. Verder heeft het Spaanse weekblad Cambio 16 foto's ge publiceerd van een zoekgeraakt essentieel bewijsstuk, dat in middels weer boven water is: de agenda van de leider van de Buenos-Airesconnectie, drugs smokkelaar Ramon Puente Pati- no. Daarin komt Amira's tele foonnummer voor en worden bedragen genoemd die naar Ar gentinië zou hebben gebracht. Atoominspecteurs Irak nog niet tevreden V YORK AP-DPA-; De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteren een beslissing om Irak weer een be perkte hoeveelheid olie te laten verkopen uitgesteld. Na een be raad van ruim twee uur werd deze kwestie voor onbepaalde tijd vooruitgeschoven. VN-functionarissen sloegen onlangs alarm over de steeds grotere schaarste aan voedsel en medicijnen in Irak. De Vere nigde Staten hebben echter dui delijk gemaakt dat zij eerst een volledig overzicht willen van de 'goud- en deviezenreserves Waarover Irak beschikt, voor ze 'versoepeling van de sancties overwegen. Als Irak toestemming krijgt om weer enige olie te verkopen, zullen nauwlettend op toezien dat de afgesproken hoeveelheden niet worden overschreden. De olie inkomsten mogen alleen wor den aangewend voor humani taire hulp aan de Iraakse bevol king en de uitvoering van de VN-bestandsbepalingen, zoals instelling van een herstelbeta lingsfonds en vernietiging van de Iraakse atoom-, bacteriolo gische en chemische wapens. Ook de derde inspectiegroep van het Internationale Bureau voor Atoomenergie (IAEA) heeft geen definitieve conclusies kun nen trekken over het atoompo- tentieel van Irak. Dat zei de lei der van de inspectiegroepen, Dimitri Perricos, gisteren in We nen. Er is inmiddels een vierde groep naar Baghdad op weg. Vrede Nu: tempo kolonisatie opgevoerd Israël is bereid deel te nemen aan vredesonderhandelin gen over het Midden-Oosten, als de Verenigde Staten een lijst met Palestijnse afgevaardigden presenteren, die voor Israël acceptabel zijn. Dat zegt de Israëlische minister van buitenlandse zaken David Levy vandaag in een inter view met de Jerusalem Post. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker wordt volgende week in Jeruzalem verwacht. Jeruzalem door Israël zelf ter discussie wordt gesteld. De Israëlische vredesbewe ging 'Vrede Nu' beweert dat de joodse staat de vestiging van kolonisten in de bezette gebie den opvoert. Dat blijkt volgens Vrede Nu uit geheime rege ringsdocumenten, die zouden aantonen dat minister van huis vesting Sharon duizenden ge prefabriceerde woningen op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gazastrook wil neerzet ten. Het zou gaan om 4000 wo ningen voor 20.000 mensen. Volgens Vrede Nu geeft Sharon ook miljoenen dollars uit aan Bakers inspanningen Israël en zijn Arabische buren aan de on derhandelingstafel te krijgen, blijven tot nog toe steken op de vertegenwoordiging van de Pa lestijnen, die zich verzetten te gen Israëls bezetting van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Centraal hierbij staat de deelname van Palestij nen uit het bezette Oost-Jeruza- lem. Israël wil geen Palestijnse afgevaardigden uit dat stadsdeel bij de conferentie, omdat dat impliciet zou betekenen dat de joodse soevereiniteit over heel wegen om de circa 100.000 ko lonisten hun woonplaatsen te kunnen laten bereiken zonder dat zij daarvoor door of langs Palestijnse nederzettingen hoe ven te reizen. Het ministerie van huisvesting wilde niet rea geren op de beschuldigingen. Het zei alleen dat het van plan is tegen 1992 13.000 wooneen heden op de westelijke Jordaan oever en in de Gazastrook te bouwen. Volgens Vrede Nu to nen de documenten echter aan dat het ministerie er in die pe riode 30.000 wil neerzetten. De Verenigde Staten hebben bij herhaling laten weten dat dat de joodse nederzettingen in de be zette gebieden een hindernis voor de vrede vormen. Een Israëlische woordvoerder heeft gisteren de Syrische bewe ring ontkend dat Israël land voor vrede zou willen ruilen. De woordvoerder reageerde op uit latingen van de Syrische minis ter van buitenlandse zaken Farouk Sharaa. Geweld Joegoslavië naar nieuw dieptepunt BELGRADO ANP-Rtr-AFP-DPA Het geweld tussen Kroaten en Serviërs heeft giste ren met zeker vijftien doden op een dag een nieuw bloedig dieptepunt bereikt, sinds de strijd drie maanden geleden begon. Er vielen alleen al twaalf doden en dertig gewonden toen tanks van het federale leger in het plaatsje Erdut, aan de grens tussen Servië en Kroatië, het vuur openden op Kroatische stellingen. De Joegoslavische president, de Kroaat Mesic, riep na het bloedbad het collectieve president schap vanmorgen bijeen voor spoedberaad over de situatie in de republiek. Intussen heeft de Joe goslavische centrale bank besloten beide afvallige republieken in het noorden, Slovenië en Kroatië, als straf nog langer uit te sluiten van de geld markt. De leden van de Kroatische militie werden in hun slaap verrast door het tankvuur op hun pro visorisch als kazerne ingerichte recreatiecentrum voor kinderen. „Het was een ramp. De hele hemel lichtte zo helder op dat je erbij kon lezen", aldus een Kroatische politieman. Het gebouw kreeg ze ker drie voltreffers. Het nationale leger, waarvan de meeste officie ren Serviërs zijn, zei dat voorafgaand aan de be schieting het leger was aangevallen door de Kroatische militie. De Kroaten houden vol dat het leger is begonnen. Begin volgende week zal de EG in Brussel pra ten over de kwestie Joegoslavië. Duitsland, Frank rijk en Luxemburg hebben Nederland als voorzit ter van de EG gevraagd voor het beraad naast de Joegoslavische premier Markovic en zijn minister van buitenlandse zaken ook het Joegoslavische staatspresidium uit te nodigen. Hierin zijn alle re publieken vertegenwoordigd. Een van de hoofdpunten van het overleg is de vraag of EG-waamemers behalve in Slovenië ook in Kroatië moeten gaan controleren. Kroatië heeft gisteren zelf aangedrongen op het sturen van Eu ropese 'blauwhelmen' om verdere escalatie van de strijd tussen Servische nationalisten, Kroati sche politie en militie en het federale leger te voorkomen. Een Filipijnse moeder wacht in de regen met haar twee kinderen op de Japanse minister van buitenlandse za ken, Nakayama. Hij komt het opvangcentrum bekijken waar het gezin verblijft. Het centrum herbergt zo'n vierduizend mensen. Het zijn allen slachtoffers van de vulkaan Pinatubo. foto afp/joseduran Gesprek met regering wellicht opgeschort Kinderen bekijken in het Zuidfranse Narbonne de restanten van een traangasgranaat en een verbrande auto band. Afgelopen nacht kwam het in deze stad opnieuw tot ongeregeldheden tussen jonge Arabieren en de politie. In juni van Narbonne ook al het toneel van rellen. foto afpgabriel bouys De oppositie in Madagaskar heeft gisteren geëist dat drie ge arresteerde schaduwministers moeten worden vrijgelaten, voordat besprekingen met de regering over een nationale conferentie kunnen worden hervat. Eén van de arrestanten, de door de oppositie aangewe zen minister voor publieke wer ken, Beau Andriamanjato, werd gisteren opgepakt toen zij het ministerie in de hoofdstad An tananarivo wilde binnengaan. Het uit zestien oppositiepar tijen bestaande Hartebloed-co- mité heeft gisteren overleg ge voerd met regeringsvertegen woordigers en kerkleiders, maar het ziet er nu naar uit dat het gesprek vandaag niet wordt voortgezet, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Tijdens de arrestatie van mi nister Andriamanjato vuurden veiligheidstroepen een aantal malen in de lucht en maakten ze gebruik van traangas om een menigte uiteen te jagen die de arrestatie wilde beletten. Vijf mensen liepen hierbij verwon dingen op. De menigte trok ver volgens naar. het stadhuis om van de burgemeester te horen waar de drie arrestanten verble ven. De burgemeester beloofde vandaag opheldering te ver schaffen. Om haar eisen het aftreden van president Didier Ratsiraka en een nieuwe grondwet kracht bij te zetten, heeft de op positie een eigen overgangsre gering gevormd en de afgelopen dagen in een aantal ministeries haar eigen alternatieve minis ters geïnstalleerd. De regering kondigde in verband hiermee de noodtoestand af. De afgelo pen maanden hebben bijna da gelijks massademonstraties plaatsgevonden in de hoofdstad Antananarivo, terwijl ook op grote schaal is gestaakt. President van Suriname nog niet gekozen PARAMARIBO» ANP-AP Het Surinaamse parlement is er gisteren weer niet in geslaagd een president te kiezen. Ronald Venetiaan, de kandidaat van Nieuw Front, haalde slechts 28 stemmen. Om gekozen te wor den had hij minimaal 34 stem men nodig. Hans Prade van Democra tisch Alternatief '91 kreeg zeven stemmen. De Nationale Demo cratische Partij (NDP) van leger leider Desi Bouterse, met presi dentskandidaat Jules Wijden- bosch, boycotte de zitting op nieuw. Volgens de partij moe ten eerst alle 51 parlementsle den zijn beëdigd. De 12 NDP-afgevaardigden liepen bij de eerste stemming weg, omdat drie leden nog niet waren beëdigd. De partij wordt ervan beschuldigd de verkiezing van Venetiaan te dwarsbomen. Volgens de grondwet moet de president nu worden gekozen door de Gezamenlijke Volks conventie, een combinatie van parlement en regionale raden. 'BCCI steunde spionage bij UCN Almelo' De in opspraak geraakte Bank of Credit and Commerce Inter national (BCCI) heeft in de ja ren tachtig Pakistan, Libië en Argentinië geholpen bij hun po gingen kernwapens te kopen. Dat schrijft de Britse krant The Guardian vandaag op gezag van BCCI-medewerkers en Pakis taanse ballingen. Volgens het dagblad was de BCCI op dit terrein ook in Ne derland actief. In 1983 vond in Amsterdam het proces plaats tegen de Pakistaanse atoomge leerde Abdul Quadie Khan, die werd beschuldigd van spionage bij het ultra-centrifuge project (UCN) in Almelo. Khan werd op de zitting vertegenwoordigd door zijn raadsman, de Pakis taanse ex-minister van jusitie Zafur. Deze zou door BCCI zijn betaald. BCCI ging volgens de krant over een geheim wereldomvat tend netwerk voor de aankoop van onderdelen voor kernwa pens. De bank loste de proble men op die rezen met het trans port en de verzekering van die onderdelen en betaalde de me dewerkers van het netwerk. 'Privatiseren en subsidies schrappen' mische ontwikkelingen in de twee delen van het verenigde Duitsland. De sleutel van de economi sche strategie van de Duitse hereniging is privatisering van de Oostduitse staatsbedrijven. Volgens de OESO zijn er veel belemmeringen voor snelle pri vatisering. Het feit dat vroegere eigenaren hun spullen terugkrij gen in plaats van compensatie voor hun verlies vormt een sta- in-de-weg evenals het behoud van bedrijven in hun huidige vorm. De recente wetgeving die de verkoop van delen van be drijven vergemakkelijkt moet deze belemmeringen wegwer ken. De OESO vindt het op langere termijn verstandiger nieuwe be drijven op te zetten in plaats van oude concerns te reorgani seren. Intussen zullen de be staande bedrijven moeten wor den ondersteund, waarbij de ondernemingen die kans ma ken op een succesvolle privati sering, voorrang moeten krij- De OESO heeft veel respect voor de manier waarop Duits land de vereniging van Oost en West heeft aangepakt, maar toch kan het best wat sneller en beter. Snellere privatisering en verdere inkrimping van subsi dies moeten de economie in het oosten gezond maken. Dat staat in het jaarlijkse rap port van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling) over Duitsland. Het is het eerste rap port over Duitsland sinds de eenwording vorig jaar een feit werd. „De regering heeft in een op merkelijk korte tijd een grote hoeveelheid financiële en socia le bronnen gemobiliseerd om de economische integratie van de twee Duitslanden te bewerk stelligen", aldus het rapport. „Dat is gebeurd zonder dat de economische stabiliteit van West-Duitsland in gevaar is ge bracht." Het rapport stelt echter nadrukkelijk dat nog altijd spra ke is van uiteenlopende econo-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4