Binnenland Marine zet mes in banen aan de wal WD: Ook excuses aan kampslachtoffers Politie blijft kampen met vrouwentekort "V Uw - v Heilig Graf in Amsterdam Moeizaam akkoord in stukgoed haven Coalitie: Kinderbijslag verlengen voor 18-plus Vrouwen kunnen vaak geen andere pil kiezen Vrijdag 26 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Vomtgeving: WIM ENTIUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Slechte oogst maakt appels duurder Appels zullen gemiddeld circa een gulden per kilo duurder wor den door de tegenvallende oogst. Volgens de Nederlandse Fruit telersorganisatie (NFO) komt de appeloogst dit jaar uit op circa 195 miljoen kilo. iets minder dan de helft dan vorig jaar. Oorzaak is de nachtvorst van 20 op 21 april. In andere Europese landen zal de appeloogst ook minder worden dan vorig jaar. Ook hier is nachtvorst de oorzaak. Appels kosten nu in de winkel tussen de twee en de drie gulden per kilo. De oogst van dit jaar zal gemid deld uitkomen op drie tot vier gulden. Simons wil snel vaste awbz-premie Met ingang van 1 december komt er naast de procentuele, inko mensafhankelijke awbz-premie een vaste premie van acht gul den per persoon voor mensen van boven de 18 en van vier gul den voor jongeren. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft dit de Kamer laten weten. De nominale premie in de AWBZ maakt onderdeel uit van stelselherziening gezondheids zorg. De awbz vervult een centrale rol bij de invoering van een volksverzekering tegen ziektekosten. Vast staat al dat zowel de nominale als de procentuele awbz-premie op 1 januari 1992 ver der omhoog gaan. Directrice Beileroord ontslagen Het bestuur van het psychiatrisch ziekenhuis Beileroord in Bei- len heeft gisteren besloten directeur behandelzaken Van der Geijn met onmiddellijke ingang te ontslaan omdat ze de spe ciaal voor haar gecreëerde functie van stafdirecteur kwaliteits ontwikkeling heeft geweigerd. Beilerood kwam in opspraak toen bekend werd dat demente bejaarden op de psycho geriatrische afdeling Altingerhof mishandeld werden. Volgens bestuursvoor zitter Van Aalderen is mevrouw Van der Geijn de eerst verant woordelijke. „Zij heeft de zaak jaren op zijn beloop gelaten". De advocate van de directrice zegt een kort geding te zullen aan spannen. De Ondernemingsraad wil een onderzoek door exter ne deskundigen alvorens ingrijpende maatregelen te nemen. Chinezen voor China Het Comité Hulp Waterramp China, dat op 17 juli door 18 Chi nese verenigingen in Nederland is opgericht, heeft al 160.000 gulden verzameld voor de slachtoffers van de watersnoodramp in China. Voorzitter van het comité Chang hoopt uiteindelijk een miljoen gulden in te zamelen. Om geld te vergaren heeft het comité de circa 2000 Chinese restaurants opgeroepen om op 21 september een speciaal benefiet-diner te serveren. De Chinese restaurants, reisbureaus, boekhandels en toko's worden boven dien opgeroepen één dagomzet af te staan. Doden bij botsing in Mijdrecht Een motorrijder en een automobilist zijn in de nacht van woens dag op donderdag om het leven gekomen bij een verkeersonge luk in Mijdrecht. De 32-jarige automobilist uit Luyksgestel stond even na middernacht vermoedelijk met gedoofde lichten gepar keerd langs de Industrieweg in Mijdrecht. Op het moment dat een 22-jarige motorrijder uit Wilnis passeerde, reed de automo bilist weg. De motorrijder boorde zich in de linkerkant van de auto. Beide mannen stierven ter plaatse. Marine vult Defensienota Ter Beek in De marine zet in het kader van de door minister Ter Beek opgelegde reorganisatie flink het mes in het aantal wal- functies. Daarvan verdwijnen er ruim zestienhonderd. De varende vloot wordt ontzien, maar omdat de schepen in vredestijd met veel minder mensen gaan varen, wor den 800 tot 900 bemanningsleden overbodig. DEN HELDER GPD Dat heeft de directeur personeel van de marine, schout-bij-nacht Buis, gisteren meegedeeld aan militaire belangenverenigingen en centrales van overheidsper soneel. In zijn Defensienota geeft minister Tér Beek aan dat de marine tot 1 juni 1996 met 3415 mensen moet inkrimpen, wat neerkomt op 15 procent van he personeel. De reducties zijn 19 juli door de Admiraliteitsraad goedge keurd. Commandanten, direc teuren en hoofden van eenhe den moeten nu de plannen be spreken met hun onderdeels overlegorgaan of dienstcom missie. Defensie verwacht dat over de algemene reorganisatie dit najaar overleg zal worden gevoerd met de bonden. Hoewel volgens een officiële verklaring van het ministerie de inkrimping zich uitstrekt over alle categorieën personeel, gaat het mes straks vooral in de tra ditionele diensten. De meeste technische functies blijven ge spaard, zo hebben de vakbon den reeds opgemaakt uit het honderden pagina's tellende re organisatieplan. De nautische dienst, met vooral puur zee- manschappelijke taken, levert daarentegen zeker 250 functies in. Op het marinehoofdkwartier in Den Helder verdwijnen bijna honderd banen, bij de Mijnen- dienst 300 tot 400 functies. De WD is boos op premier Lubbers, omdat hij een excuus brief aan de Japanse premier Kaifu heeft gestuurd voor het 'kransincident' tijdens diens be zoek aan Nederland. Volgens de grootste oppositiepartij moet Lubbers ook een brief schrijven aan de organisaties van slacht offers van de Japanse bezetting. WD-kamerlid Wiebenga heeft gisteren Lubbers gevraagd welke formuleringen hij in zijn schrijven aan Kaifu heeft ge bruikt. Hij wil verder dat de pre mier ook een brief stuurt aan de organisaties van kampslachtof fers waarin hij ingaat op drie punten: het misleiden van de monstranten bij het Catshuis, het ontbreken van een moge lijkheid om Kaifu een petitie aan te bieden en het „niet merkbaar overbrengen van de diepliggende gevoelens met be trekking tot een aanspraak op (financiële) genoegdoening die bij de vele betrokkenen leven". Lubbers heeft de brief aan Kaifu afgelopen vrijdag, direct na het vertrek van de Japanse premier, op eigen initiatief ge schreven. De directe aanleiding was het feit dat een krans die de Japanner bij het Indisch monu ment in Den Haag had gelegd, door enkele onmstanders in nabij gelegen vijver werd ge gooid. Lubbers schreef het voorval ernstig te betreuren. Ex cuses in de letterlijke zin van het woord heeft Lubbers vol gens de Rijksvoorlichtingsdienst niet aangeboden. DEN HAAG ANP Het aantal vrouwen bij de Rijks politie blijft sterk achter. De doelstelling dat in 2000 een kwart van het personeel uit vrouwen moet bestaan, wordt vrijwel zeker niet gehaald. Er komen wel veel vrouwen nieuw binnen, maar het verloop onder vrouwelijke politiemensen is groot. Volgens het gisteren gepubli ceerde jaarverslag waren er, omgerekend naar full-time dienstverbanden, 581 vrouwen in dienst op 10.345 politiemen sen. Volgens woordvoerder Geelof zijn er ten opzichte van 1989 hooguit vijftien vrouwen bij gekomen. „Het in dienst tre den van vrouwen is niet zo'n probleem. Van de sollicitanten is dertig tot veertig procent vrouw. Maar de toename wordt weer teniet gedaan door vertrek in verband met zwangerschap. Ze stoppen met werken zolang de kinderen klein zijn of gaan dan part-time werken. Als het in dit tempo doorgaat denk ik niet dat we ons streven halen dat in het jaar 2000 het korps voor 25 procent uit vrouwen bestaat. Het zal zelfs na 2000 nog vele jaren duren". Het getal van 10.345 betekent verder dat de sterkte van het korps in een jaar tijd met 276 is afgenomen. De onderbezetting is in 1990 gemiddeld tot 7,8 procent gestegen. In een aantal districten, met name in de Randstad, zijn groepen met een onderbezetting van soms meer dan 25 procent geen uitzonde ring. De leegloop is het grootst in de districten Den Haag en Limburg. .-V I A V 'w V 'ik .o> Een trotse stadsarcheoloog Baart tussen de witgeschilderde paalkoppen die de fundering markeren van de Heilig Grafkapel onder de Amsterdamse Olofskapel. •foto anp cor mulder Brandweerlieden uit Bleiswijk, Pijnakker en Berkel en Rodenrijs zijn gistermiddag bijna drie uur bezig geweest om de brand in een plantenkwekerij in het Zuidhol- landse Bergschenhoek onder con trole te krijgen. Op het moment van de brand waren 25 mensen in de kas aan het werk. Allen wisten zich in veiligheid te brengen. Elf personenauto's en een vrachtwa gen die naast de kas geparkeerd stonden, werden zwaar bescha digd. Twee brandweermensen AMSTERDAM THEA V In de Sint Olofskapel aan de kop van de Zeedijk in Amster dam zijn de funderingen aan getroffen van een Jeruzaiem- vaardersskapel of Heilig Graf kapel. Het betreft een exacte kopie van de Heilig Grafkapel in Jeruzalem. Volgens stadsar cheoloog Baart is de vondst heel bijzonder. Vooral de com binatie van de kapel met daar in een kopie van het Heilig Graf met dezelfde afmetingen als die in Jeruzalem, is voor zover bekend niet eerder hier te lande aangetroffen. Sinds 24 juni onderzoekt Baart de Olofskapel. Deze oud ste kapel van Amsterdam stond sinds een brand in 1966 te ver loederen. De Zeedijk ondergaat de laatste tijd een grootscheep se opknapbeurt en de bouwval was daarbij een doom in het oog van veel investeerders. Na jaren van plannenmakerij kwam de kapel dit jaar in han den van de stichting Restauratie Monumenten Amsterdam. Het <foto anp paul stolk nabijgelegen Barbizon Palace Hotel gaat de kapel in 1993 ex ploiteren als congrescentrum. Via een tunnel onder de Zeedijk worden beide gebouwen met elkaar verbonden. De Olofskapel werd in 1425 gebouwd tegen de uit om streeks 1380 daterende eerste stenen stadspoort van Amster dam. De poort was in de 14e eeuw de enige oostelijke toe gang en van strategisch belang tegen piraten. Omdat in die pe riode veel handel met Noorwe gen werd gedreven, werd het kapelletje vernoemd naar de in 1035 vermoorde Noorse koning Olof. De nu opgegraven funda menten van de Jeruzalemvaar- derskapel, zijn van later datum. Volgens Baart betreft het een uit 1490 daterende uitbreiding van de Olofskapel. In de twaalf-kan tige buitenmuur van de kapel bevond zich het Heilig Graf. Nummering op eikenhouten balken, wijst op een geprefabi- ceerde bouwwijze van de kopie. Waarschijnlijk in de 16e eeuw is deze Amsterdamse kapel ge sloopt De Olofskapel kwam eerder deze week pijnlijk in het nieuws na de vondst van een berg zand met daarin beenderen en sche dels op het KNSM-eiland. De restanten bleken afkomstig uit de Olofskapel. De aannemer die de graaf- en opruimwerkzaam- heden voor zijn rekening nam, had met de gemeente afgespro ken dat de menselijke resten zouden worden overgebracht naar een begraafplaats. Hij be steedde het werk uit aan een onderaannemer. Door de bouwvakvakantie kon deze nog niet om opheldering worden gevraagd. werden behandeld na klachten over de ademhaling. Over de oor zaak van de brand en het schade bedrag is nog niets bekend. ACHTERGROND DEN HAAG CARINE NEEFJES 11 Procent extra in twee jaar ROTTERDAM GPD CDA en PvdA kritisch over beursplan Ritzen DEN HAAG ANP Ouders van middelbare scholie ren van 18 jaar en ouder zouden weer kinderbijslag moeten krij gen. Die moet in de plaats ko men van de studiebeurs waarop deze groep nu aanspraak kan maken en die vervalt als de scholieren twee of meer keer een jaar moeten overdoen. CDA-kamerlid Lansink en zijn PvdA-collega Netelenbos reage ren met die suggestie op het plan van minister Ritzen van onderwijs om trage middelbare scholieren hun basisbeurs af te pakken. Ook studenten die hun propedeuse niet in een jaar ha len, raken hun basisbeurs kwijt en moeten hun hele beurs le nen. Lansink en Netelenbos wijzen op het regeerakkoord, waarin is afgesproken dat de studiefinan ciering in het voortgezet onder wijs wordt afgeschaft. In plaats daarvan zou de kinderbijslag kunnen worden verhoogd. Vol gens Lansink kan een verlen ging van de kinderbijslag een einde maken aan de verschillen tussen 17- en 18-jarigen op middelbare scholen sinds de in voering van de studiefinancie ring in 1986. Netelenbos vindt verder de voorstellen van Ritzen voor stu denten ondoordacht. Zij stelt dat de propedeuse als functie heeft dat scholieren zich kun nen oriënteren en kunnen wen nen aan de overgang van het sterk gestructureerde voortgezet onderwijs naar het veel meer op zelfdiscipline gebaseerde hoge re onderwijs. De druk op eerste jaarsstudenten wordt in de plannen van Ritzen volgens haar te groot. In Nederland zijn zo'n vijftien soorten anti conceptiepillen. Ze worden op de markt ge bracht onder 26 verschillende merknamen. De pillen die niet door het ziekenfonds wor den vergoed, worden vanaf 1 augustus per half jaar gemiddeld zo'n 12 gulden duurder. Marvelon, Trinordiol en Trigynon zijn de meest populaire anticonceptiepillen in Ne derland. Deze pillen zijn zeer geliefd, omdat ze minder dan 50 microgram oestrogeen bevatten. Te veel oestrogeen kan hart- of vaatziekten veroorzaken. Marvelon kost nu per half jaar 37,96. Ziekenfondspatiënten moeten voor deze pil een eigen bijdrage van 5,81 betalen. Parti culier verzekerden betalen 10,35 extra aan apothekerskosten plus btw, waardoor de to tale prijs op ongeveer 50 komt. Door de prijssstijging wordt Marvelon 11,24 duur der. De eigen bijdrage voor de ziekenfonds patiënte wordt automatisch ook 11,24 ho ger. Voortaan betaalt deze pilgebruikster ie der half jaar 16,72. De particulier verze kerde is straks 61 kwijt voor een doos Marvelon. De prijsverhoging is behoorlijk ingrijpend voor de pilgebruiksters. Sommige v die nooit een cent moesten betalen, r De pil wordt flink duurder. Als de plan nen van de fabrikanten doorgaan, moet vrijwel iedereen vanaf 1 augustus gaan bijbetalen voor het meest gebruikte anti conceptiemiddel van Nederland. nu plotseling naar de portemonnee grijpen. Dat geldt vooral voor ziekenfondsverzeker den die bij voorbeeld de lichte pil Trigynon slikken. Deze pil kost nu per half jaar 38. De ziekenfondsverzekerde moest volgens de normen van het Geneesmiddelen Ver- goedings Systeem (GVS) voor deze pil geen eigen bijdrage betalen. Als Trigynon straks iedere zes maanden 54,70 kost, moet de ziekenfondsverzekerde wel een eigen bij drage betalen. Vrouwen die zware anticonceptiepillen nodig hebben, zijn straks relatief het goed koopst uit. Van de vijftien soorten kent Ne derland zeven zware pillen waaronder Mi- crogynon-50 en Lyndiol 5. Deze laatste was in 1961 de eerste anti-conceptiepil in Ne derland. Anticonceptiemiddelen waren nog taboe en in de bijsluiter werd nadrukkelijk gewaarschuwd dat „dit middel zwanger schap voorkomt". Lyndiol 5 kost nu 23,55 en is straks voor 3114 te koop. De zieken - fondsverzekerde die voorheen voor deze pil geen eigen bijdrage moest betalen, telt straks iedere maand 5,48 neer. Lyndiol is een zware pil en bevat maar liefst 50 microgram oestrogeen. De gebruik- ster is eerder vatbaar voor nart- of vaatziek ten. Hoewel de laatste jaren tientallen lichte pillen zijn ontdekt, zijn er nog steeds vrou wen die deze zware pil nodig hebben om dat hun hormoonstelsel niet goed reageert op de lichte pil. Sommige vrouwen zijn wel twee of drie jaar bezig voordat ze de voor hen geschikte anticonceptiepil hebben gevonden, vertelt Van Zijl, hoofdbestuurslid van de apothe kersorganisatie KNMP. „Juist daarom is die prijsverhoging zo schandalig. Vrouwen kun nen nu niet zeggen: Ach. dan neem ik maar een goedkoper pilletje, omdat hun lichaam hier hoogstwaarschijnlijk anders op rea geert. Ze worden nu gedwongen om extra geld neer te tellen. En de geneesmiddelen fabrikanten realiseren heel goed dat zij een monopoliepositie hebben. Daar maken ze nu flink misbruik van". Vakbonden en havenwerkge vers hebben vanochtend vroeg een moeizaam compromis be reikt over een tweejarige cao in het stukgoed. De Vervoersbond FNV noemt het geen principe akkoord, maar een „onderhan delingsresultaat" en zal het neutraal aan zijn leden voorleg gen. Bestuurder Heilig verwacht wel dat de leden het zullen aan vaarden. De werknemers krijgen dit jaar bovenop de prijscompen satie 3,5 procent loonsverho ging en volgend jaar een half procent. De werkgevers hadden die 3,5 procent al eerder per 1 juli geboden, maar dat wordt nu per 1 april. De loonsomstijging, inclusief prijscompensatie, be draagt tijdens de periode van twee jaar 11,23 procent. De Ver voersbond FNV had 14 procent geëist. Enkele voorstellen van de werkgevers die door de bond als verslechteringen werden be schouwd zijn van tafel. Zo is de verplichte late nachtdienst voorlopig van de baan. maar de werkgevers behouden zich het recht voor om daarop terug te komen als zich niet voldoende vrijwilligers melden. zeggen Het combineren van verschil lende functies van havenarbei ders (combi-functies) is even eens opgeschoven. Een werk groep zal uiterlijk op 1 januari moeten beslissen welke van de experimentele functies in de cao worden opgenomen. De havenwerkgevel blij te zijn. „Met dezt wende cao kan het startsein worden gegeven voor de brood nodige modernisering van de stukgoed-sector. Om daarvoor het nodige kapitaal aan te trek ken is nu rust en vertrouwen nodig." Volgens FNV-bestuurder Hei lig is de grootste winst dat de bond „de door de werkgevers voorgestelde verslechteringen van tafel heeft gekregen". Zijn CNV-collega Van der Vlist zegt blij te zijn met het „constructie ve overleg". „Voor het resultaat hoeft niemand zich te schamen. Eenieder kan ermee door de bocht" De SVZ heeft uitgerekend dat de stukgoedbedrijven door de stakingen een omzetverlies hebben geleden van bijna 11 miljoen gulden. Door het naijl- effect zal dat volgens de werk gevers uiteindelijk oplopen tol 15 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3