Sport Bosman staart zich niet blind op goud Zonderop laat zich niet afleiden Koevermans gunt Furlan twee games Fleischeuer houdt knap stand tegen Van Welsem NIEUWSLIJN UEFA heft schorsing Den Bosch op De commissie van beroep van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft gisteren de schorsing voor drie seizoenen van BW Den Bosch voor het spelen van Europees voetbal opgeheven. De commissie bepaalde dat de schorsing die BW Den Bosch door de UEFA was opgelegd, omdat de club naar aanleiding van de ongeregeldheden in de bekerfinale op 2 juni in Rotterdam tegen Feyenoord naar de Nederlandse rechter was gestapt, niet terecht was. De beslissing van de commissie van beroep van de UEFA heeft geen consequenties voor het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars, waarvoor de KNVB Feyenoord heeft in geschreven. Titel Leidse Anne Marie Benschop De Leidse studente Anne Marie Benschop heeft met een remise tegen Jansen haar overwinning bij de open Nederlandse titel strijd schaken bij de vrouwen in Dieren veilig gesteld. Renate Limbach, titelverdedigster, verspeelde met zwak spel in de slot- ronde het alleenrecht op de tweede plaats. Limbach blunderde tegen De Kleuver en verloor. Daardoor konden De Kleuver en De Vries haar achterhalen. Bij de mannen won Ravikumar uit India de open titelstrijd. Schaaksimultaan in Noordwijk Als onderdeel van het programma van de viering van 125 jaar badplaats wordt morgen in Noordwijk een grote schaaksimul- taanwedstrijd gehouden. Plaats: Wintertuin in Hotel Oranje, van 14 tot 18 uur. Internationaal schaakgrootmeesters Jeroen Piket en John van der Wiel en internationaal schaakmeester Hans Böhm nemen het op tegen 35 schakers uit Noordwijk en omge ving. Een beschermde positie bij de loting van een tennistoernooi betekent tegenwoordig niets meer. Nog maar zelden betwis ten de eerste twee spelers van de plaatsingslijst elkaar op de slotdag van een officieel evene ment. De internationale kam pioenschappen op het Melk- huisje vormen daarop geen uit zondering. Van de zes man die nog kans maken op de hoofd prijs, kregen er slechts twee een voorkeursbehandeling. Karei Novacek, als tweede ge tipt, en Magnus Gustafsson (vierde) proberen zich vandaag ten koste van respectievelijk Franco Davin en Mare Rosset voor de halve finales te plaat sen. De outsiders Jordi Arrese en niemand minder dan Mark Koevermans verzekerden zich gisteren al van een plaats bij de laatste vier. Vooral de verpletterende overwinning van de Rotterdam mer op Renzo Furlan (6-1, 6-1) kon het talrijke publiek waarde ren. Al ontbrak het enthousias me van 1986, toen Menno Oos- ting de halve eindstrijd bereikte. „Ze moeten zeker nog aan de Duitsland en Zuid-Europa leven de toeschouwers inderdaad meer mee. Maar ik ben al blij dat ze in groten getale naar het Melkhuisje zijn gekomen", al dus Koevermans, die zijn kantie aan de Zuidfranse stran den nu wel uit zijn hoofd kan zetten. „Als ik van Furlan had verlo ren, was ik vanavond in de auto gestapt. Nu komt er niets meer van. Eigenlijk moet ik me zater dagavond al melden bij mijn club in Duitsland (Koevermans komt in de Bundesliga uit voor Grün-Weiss Mannheim, red.). Dan beginnen ze daar met een trainingsweek. Maar ik bel de voorzitter wel even op dat ik woensdag pas kom. Misschien kan ik dan nog een paar dagen aan het Gooimeer liggen." Hoewel Koevermans moe is en eigenlijk naar wat vrije tijd snakt, denkt hij er niet over om zijn halve-finaleplaats ook maar voor iets in te wisselen. „Ben je gek? Dit is mijn beste prestatie dit jaar. Ik ga steeds beter spe len. Het hele jaar heb mijn te genstander nog niet zó onder druk kunnen zetten". De arme Furlan werd daarvan het slachtoffer. Al moet worden gezegd dat de 21-jarige Italiaan ook niet in zijn beste vorm stak. De door Riccorda Piatti ge coachte tennisser had een dag eerder in het prestigeduel met zijn trainingsmaatje Omar Camporese duidelijk het meeste kruit verschoten. „Maar je moet het wel afdwingen", gaf Koever mans zichzelf toch een schou derklopje. Merlenhove, werd vorig jaar al de Master van het B-circuit door Marco van Trigt in de finale te verslaan. Dit jaar gaat hij zich waarschijnlijk opnieuw plaatsen voor het eindtoemooi. Na zijn kwartfinale in Lisse haalde hij op Roomburg de laatste acht door Tom Thomas te verslaan. Thomas, als vijfde geplaatst, kon niets beginnen tegen de ijzersterke Bulters. Vlijmscherpe backhands en een venijnige ser vice hielpen de Heemstedenaar aan de overwinning. De wed strijdleiding had ook beter moe ten weten. Volgende week speelt Bulters ook op Zee Duin mee, waar hij als tweede geplaatst is. Ook daar zal hij vrijwel zeker punten gaan pak ken voor die masters, zodat er waarschijnlijk een Leidenaar uit de boot valt voor die laatste acht. Fleischeuer bleek in een spannende partij tegen Van Welsem over de sterkste zenu wen te beschikken. De wissel vallige Voorschotenaar kwam met goed spel in de eerste set met 5-3 40-15 voor, maar gaf de set toch nog knullig uit handen: 5-7. Mentaal bleek de Meren- wijker echter niet stuk te krij gen. In tegenstelling tot eerdere partijen bleef hij nu voor de winst vechten en met 6-4 6-4 liep het voor hem toch nog goed af. Nathalie van der Voort delfde het onderspit tegen Ma- rie-Jose Rutten. De als derde ge plaatste 'Racketeer' ging diep in haar partij, die Van der Voort uit handen gaf: 6-3 6-7 6-7. Bionda Zonderop heeft gisteren op de Open Leidse kampioen schappen als eerste de kwartfi nale bereikt in het vrouwen enkel B. Zij versloeg Claudia Reimering in twee sets: 6-3 7-5. Bij de mannen leverde Mark Fleischeuer een knappe presta tie door de als derde genoteerde Maarten van Welsem uit de kwartfinale te houden. Zonderop was niet zo gemoti veerd voor haar wedstrijd. Ze maakte zich veel drukker om haar A-partij tegen Margot van Overloop dan dit simpele potje in B. Hoewel simpel, Reimering staat voorlopig wel hoger geno teerd op nationale ranglijst dan de Unicumse. Vandaar ook dat Reimering eerder als 'lucky lo ser' werd toegelaten tot het hoofdtoernooi dan Zonderop. „Ik wilde eigenlijk alles op mijn wedstrijd tegen Margot gooien. Daarom speelde ik misschien wat nonchalant, maar ik moest me sparen." Als je- dan zo ook de wedstrijd kan winnen is dat mooi mee genomen. Zonderop stond niet toe dat Reimering kansen creeërde, zodat ze ei genlijk vrij simpel zegevierde. Zelfs een break tegen in de tweede set deerde haar niet, want ze brak gewoon terug en schreef de tweede reeks na op nieuw een break op haar naam. Tom Bulters is zich dit jaar opnieuw in het Leidse circuit aan het manifesteren. De Heemstedenaar, spelend voor Vrijdag 26 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: HENK BUIS <j g VOOR DE ALPHENSE titel kandidate Laura Bosman be tekent het Nederiands kam pioenschap op de 800 meter een tussenstap op weg naar snellere tijden. ZONDER MEDEDOGEN ontdeed Bionda Zonderop zich in het hoofdtoernooi van Roomburg van Mar got van Overloop. Twee mannen zijn dit jaar heel belangrijk voor Laura Bosman. De ene, echtge noot John van Klaveren, bezorgde haar 8 juli een nieuwe achternaam. De andere, Haico Scharn, voorziet de Alphense atlete sinds 1 mei van op haar lijf geschreven trainingssche ma's. Beide heugelijke fei ten zouden Laura van Kla veren, zoals zij officieel heet, morgen of overmor gen in Eindhoven wel eens de nationale titel op de 800 meter kunnen opleveren. DE KONING De naam van het beestje doet de titelkandidate er niet zo veel toe. „Blijf me maar Bosman noemen, want dan weten atle- tiekkenners tenminste over wie je het hebt", aldus de 23-jarige Alphense. „Nelli Fiere wordt toch ook nog altijd Cooman ge noemd." Tijden zeggen Bosman veel meer dan namen. Op de 800 meter doorbrak zij aan de hand van Scham grenzen, die haar eerder onhaalbaar leken. „Ik zat na mijn vierde plaats op de vo rige NK in 2.05 op een dood spoor. Via bondscoach Carel van Nisselrooy ben ik bij Haico terecht gekomen. Bij hem heb ik veel meer zelfvertrouwen ge kregen. Zo denk ik dat ik met 2.02,17, de tijd die ik in Rhede (Duitsland, red.) liep, mijn pla fond nog lang niet heb bereita." De kennismaking met succes- trainer Scham („Hij voelt atletes heel goed aan") wijzigde het le ven van Bosman zo mogelijk nog ingrijpender dan haar hu welijk dat deed. Via de contac ten van de AVR-coach kon de Alphense eindelijk haar gezicht laten zien bij internationale at letiekwedstrijden. Bosman: „In B-series is het vaak onmogelijk om scherpe tijden neer te zet ten. In sterker bezette wedstrij den blijk ik wel snel te kunnen lopen. Dat betekent automa tisch dat ik in de toekomst op meer uitnodigingen kan reke nen. Daarvoor wil ik twee jaar tijd en geld investeren." Vriesde De trainingsgenote van toppers als Yvonne van der Kolk en Leti- tia Vriesde laat zich dientenge volge minder zien bij het Al phense bedrijf Coto, waar zij als boekhoudster („Zo noem ik mijn baan tenminste zelf') werkzaam is. „Mijn werkgever geeft mij nu al veel vrijheid, omdat hij zelf ook van sport houdt. Maar ik ben inmiddels zo veel gaan trainen, dat ik wel minder moet gaan werken. Als ik op dit niveau wil blijven hardlopen, is dat niet meer te combineren met een volledige baan." Hoewel Bosman vindt dat sportieve prestaties ook in klin kende munt mogen worden ge honoreerd, staart zij zich niet blind op geld. Zelfs goud bete kent niet alles voor haar. „Voor minder ga ik niet naar Eindho ven, waar mijn grootste concur rentes Ellen van Langen, Yvon ne van der Kolk en Letitia Vries de ontbreken. Als Heidy van der Plas op de NK de voorkeur geeft aan de 1500, loop ik misschien wel helemaal alleen. Wat zegt een gouden medaille op de 800 meter dan nog?" Dat zegt de lichtvoetige atlete van AAV '36, die sinds haar ju- niorentijd bepaald niet bedol ven is onder het eremetaal. „Ik ben op mijn achttiende gaan kwakkelen. Steeds had ik last van blessures, onder andere aari mijn lies. Bovendien werd mijn overstap naar Sparta niet wat ik ervan had verwacht. De trainers spraken mij er niet zo aan. Toen Ronald Heus in Alphen een leu ke groep van de grond kreeg, ben ik naar AAV teruggekeerd." De persoon van de trainer doet er Bosman heel veel toe. „Als aüete ben ik lange tijd lui geweest. Het vergt vaak een bij zondere aanpak om vrouwen wat meer te laten presteren. Haico Scham verstaat die kunst. Hij weet beroepshalve ook pre cies hoe het lichaam van een at lete in elkaar steekt, want hij is inspanningsfysioloog. Dat geeft mij vertrouwen. Daarom ver moed ik dat ik, als ik meer ge wend ben aan zijn schema's, nog wel eens onder de twee mi nuten zal duiken. Wellicht goed genoeg voor de Olympische Spelen, maar zo ver kijk ik nog niet vooruit." SCOREBORD BETAALD VOETBAL TENNIS GOLF le dag: 1. Langer (Dui) 63 sla- 2. Darcy (Ier). Roe (Eng) en Mitchell (Eng) allen 65. 5. Spence (Eng) 66. 6. Stewart (VSt). Olazabal (Spa), r (Eng). Baker (Eng), Clayton (Aus) (Can) allen 67. 12. Grant (Ens). R, Grady (Aus). Couples (VSt) e Boef- Rijnsburger 6-1 E SCHAKEN Tweede ronde: Davin (Arg) - Champion (Fra) 3- 6 6-4 6-4, Novacek (Tsj/2) - Piolme (Fra) 6-4 6-4. kwartfinales: Koevermans - Furlan (Ita) 6- 16-1. Arrese (Spa) - Muster (Oos) 6-4 6-1 Dubbelspel, eerste ronde: Krajicek/Siem Perez-Roldan/Rosset (Arg/Zwi) 6-2 6-3 SPORT OP TV SPORTAGENDA Laura Bosman aan de vooravond van de Nederlandse kampioenschappen: „Als atlete ben ik lange tijd lui ge weest." FOTO BEN DE BRUYN - Bionda Zonderop mag graag kijken naar wat zich zoal af speelt op de banen naast haar. Alsof ze aan zichzelf nog niet genoeg heeft. Gisteren echter zette de blonde tennisster uit Rijpwetering oogkleppen op en concentreerde zich op Room burg louter op haar eigen werk zaamheden. Dat leverde een overwinning op tegen Margot van Overloop en tevens een hoop punten voor de nationale ranglijst. De klinkende zege (6-2, 6-2) was in meerdere opzichten een opsteker. Voor het eerst komt Zonderop in de buurt van de top 60 van Nederland. Voor het eerst sinds tijden had ze ook weer eens het gevoel dat ze de ballen lekker stond te raken. „Ik was agressiever dan anders. Tij dens de partij heb ik amper op zij gekeken of gelet op wat er om me heen gebeurde. Dat is wel eens anders geweest." In feite had de Ripse blondine niets te zoeken in het hoofd toernooi. Ze was tijdens de kwa lificaties al vroegtijdig opzij.,ge schoven. Bij het vrouwentoer nooi van de Open Leidse zegde aan de vooravond echter zowat het halve deelnemersveld af vanwege blessures en andere ongerieven. Zonderop kon daarom alsnog aan de slag en profiteerde handig als 'lucky lo ser'. Vertrouwen Een winstpotje in een vierster- rentoemooi is nooit weg. Voor het vertrouwen en de ranking. Het gebeurt Zonderop ook niet wekelijks. Maar ze krijgt in veel gevallen ook een wat sterkere opponente dan Van Overloop. De oud-speelster van De Mun- nik is drie maanden over uit Amerika waar ze studeert. Ze speelde enkele competitie-wed strijden voor Dekker, maar dui delijk was dat de overgang van hard court naar gravel haar slecht beviel. Op Roomburg bleek Van Overloop - ze was ooit nog nummer 25 van Nederland - nog steeds niet uit de voeten te kunnen. Pas als ze haar studie heeft afgerond zal de echte Margot van Overloop waar schijnlijk weer opstaan. Dat ze verloor van het vriendinnetje van haar broer Bob was dan ook geen teleurstelling. „Al had ik wel verwacht iets meer te kun nen bieden", aldus de met een wild card bedeelde verliezer. - De 'Leidse' eer bij de vrouwen wordt nu verdedigd door Zon derop in haar eentje. Want Jac queline van Wijk liet het lelijk afweten tegen Henriëtte van Ondanks veel hoge topspinballen slaagde Jos Koemans er op Roomburg niet in Michael van den Berg te ver slaan. FOTO HENK SNATERSE Aalderen.. De 27-jarige Leidse, die tegenwoordig in Den Haag huist en speelt bij De Metse laars, won de eerste set simpel (6-1) maar ging toen alsnog on deruit tegen de twaalf jaar jon gere Amsterdamse (4-6, 4-6). „Na die eerste set voelde ik me opeens niet lekker meer. Ik be gon te rillen en sloeg niets meer", aldus de ex-speelster van Unicum, die zich snel uit de voeten maakte („Ik ga naar bed") na haar nederlaag. Met Michael van den Berg spreekt de Leidse regio ook in het sterk bezette mannentoer- nooi - waar amper een slappe partij valt te ontwaren - nog een woordje mee. De Koudekerker won zonder al te veel proble men van Voorschotenaar Jos Koemans: 6-4, 6-4. Van den Berg brak in de eerste game door de service van zijn tegen stander, maar gaf verderop de voorsprong weer prijs. Op 4-4 brak de lange pupil van trainer Berry Janse met een schitteren de topspin lob, geslagen met de backhand, opnieuw de opslag van zijn tegenstander. Hij ser veerde daama de eerste set uit. In de tweede had Koemans, die met veel hoge topspinballen speelde en Van den Berg vaak meekreeg in de rallies, twee breakpoints bij de stand 4-3 in het voordeel van Van den Berg. De speler van Dekker, die dit seizoen tijdens de competitie slechts één keer verloor (in een mixed dubbel), krabbelde terug en redde zijn opslaggame. Koemans: „Het was op sommi ge momenten erg close. Als ik op 4-3 terugbreek, dan kan ik naar 5-4 lopen en loopt alles misschien anders." Met 6-4 be sliste Van den Berg de wedstrijd in zijn voordeel. Vandaag treft hij de als eerste geplaatste Ralph Kok. Voor Erik Bakker was gisteren de pijp leeg. In de tweede ronde verloor de verras sing van de eerste ronde (licht geblesseerd aan de enkel) in twee sets van Willem Bruin (6-0, 6-2).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16