Regio Geen extra subsidie voor verbouwing huis Tweeduizend Warmonders verwacht op dorpsfeest Leiderdorper vecht tegen de bierkaai Machtiging tot ontgronding onterecht Vrijdag 26 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH UGTVOET ERIC JAN WETE RINGS Eindredactie. HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS 13 LEIDEN NIEUWSLIJN Ouderenmiddag voor paardenmarkt VOORSCHOTEN Een kleine honderd Voorschotense ouderen hebben gisteren De Ruimte Plus bezocht aan de Merelhof in de Voorschotense wijk Bijdorp. Daar organiseerde het Comité tot Instandhouding van de Voorschotense Paardenmarkt traditiege trouw een bijeenkomst voor alle ouderen in de gemeente. Olie bollen en advocaat waren in ruime mate aanwezig en ook prijs jes werden verloot. De bijeenkomst luidde het begin in van de paardenmarkt, die maandag wordt gehouden. Ook de kermis op het parkeerterrein bij sporthal De Vliethorst is gisteren begon- Omroep Rijnland mag uitzenden VOORSCHOTEN Omroep Rijnland in Voorschoten behoudt haar zendvergunning. Het Commissariaat voor de Media heeft aan Omroep Rijnland de voorkeur gegeven boven de Lokale Omroep Voorschoten. Het commisariaat volgt de voorkeur van de gemeente die meer vertrouwen heeft in de programmering van Omroep Rijnland en tevreden is over deze regionale om roep. In de beslissing speelt ook mee dat Omroep Rijnland meteen had moeten stoppen met uitzenden wanneer het commissariaat had gekozen voor de Lokale Omroep Voorschoten. Het commis sariaat wil dat niet. Bovendien is Omroep Rijnland bereid om sa men te werken met de Lokale Omroep Voorschoten. „We ne men de toegang tot de ether voor de Lokale Omroep Voorscho ten dus niet geheel weg," aldus een woordvoerder van het com missariaat. Zon tweeduizend Warmon ders worden morgenavond verwacht op het Dorpsfeest dat zich op en rond de Baan afspeelt. Dat leert de organise rende Ondernemers Vereni ging Warmond de ervaring van vorig jaar. Het dorpsfeest barst rond een uur of negen los. Er spelen bands in de Muziektent, er zijn stands met hapjes en drankjes en er wordt een dansvloer aangelegd. De War monders kunnen op diverse terrasjes neerstrijken en mo gen tot in de ldeine uurtjes blijven feestvieren. Het feest, dat in Warmond tot een traditie moet uitgroei en, is 'geboren' uit de plaatse lijke horeca, die de maand juli voortaan tot feestmaand wil uitroepen, luist omdat de Kaagweek zich ook in deze maand afspeelt, wil de horeca elk weekeinde van juli iets or ganiseren. Het Dorpsfeest moet een hoogtepunt worden. Organisator J. Haverkort: „We hebben jaren geleden al geprobeerd zoiets van de grond te krijgen, maar bij de gemeente haalden we steeds bakzeil. Maar de nieuwe bur gemeester werkt graag mee om wat kleur te geven aan het recreatie-gebeuren in War mond. En de eerste editie vo rig jaar was meteen een groot succes: heel Warmond was er toen. Daar hopen we nu weer op, temeer daar we over het vorige feest alleen maar posi tieve dingen hebben ge hoord." Raad van State geeft Leiderdorp gelijk in 'zaak Roest' De gemeente Leiderdorp hoeft niet extra bij te dragen aan de verbouwingskosten van de woning van de gehan dicapte Leiderdorpse Suzanne Roest. Dit besliste staats raad Van Zeben vanmorgen naar aanleiding van een door de Stichting Leefbaar Leiderdorp namens de familie Roest gemaakt bezwaar. Gistermorgen zetten beide par tijen in een zitting van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State hun bezwaren uiteen. LEIDERDORP ERIC JAN WETERINGS De gemeente Leiderdorp heeft op drie december vorig jaar een subsidie toegekend van ruim 57.000 gulden. Daarvoor werd door de hoofdingenieur-direc teur (HID) van de volkshuisves ting in Zuid-Holland toestem ming verleend, want de ge meente mag in dit soort zaken niet meer beschikbaar stellen dan 45.000 gulden. In januari bleek echter uit de door de aan nemer ingediende begroting dat de verbouwing ruim 108.000 gulden zou gaan kosten. De heer M. Roest verzocht de gemeente ook deze kosten voor haar rekening te nemen, maar dit verzoek werd door de ge meente in april afgewezen. Wel verleende Leiderdorp een nieu we subsidie van 32.000 gulden om aanvullende voorzieningen in het huis mogelijk te maken. Dit bedrag staat echter los van de gevraagde 108.000 gulden. Rechtvaardig Het is niet rechtvaardig als de familie het verschil tussen de aanvankelijk begrote 57.000 gulden en de nu te betalen 108.000 gulden zelf moet beta len, betoogde gisteren R. Dek kers van Leefbaar Leiderdorp namens de familie. Dat zou in strijd zijn met de letter en de geest van de regeling geldelijke steun huisvesting gehandicap ten. De gemeente had via de HID een nieuwe aanvraag bij het mi nisterie van VROM moeten doen toen bekend werd dat de verbouwing duurder zou uitval len. Het ministerie stelt in eer ste instantie het geld beschik baar, dat daarna via de gemeen te wordt doorgesluisd. Het be nodigde bedrag zou zeker zijn toegewezen, meende Dekkers. Zij verweet de gemeente 'ge klungel' door niet tijdig op de veranderde situatie te reageren. Namens de gemeente stelde burgemeester Bruggeman daar tegenover dat de familie nooit formeel bezwaar heeft gemaakt tegen de afwijzing van het ge vraagde subsidiebedrag. Brug geman zei contact te hebben gezocht met de HID, maar deze was niet bereid om de procedu re te veranderen. De verbou wing was al begonnen voordat de HID een eventuele beslissing had kunnen nemen over het ge ven van subsidie. Tenslotte had de gemeente haar goede wil ge toond door 32.000 gulden sub sidie voor aanvullende voorzie ningen beschikbaar te stellen, stelde Bruggeman. Die 32.000 gulden bleek een complicerende factor. 57.000 en 32.000 is bijna 90.000, dus dan blijft er nog maar een klein be drag over dat de familie zelf moet betalen, veronderstelde van Zeben. Dat was echter een gedeeltelijke misvatting, zo wist een deskundige van de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) te vertellen. On geveer 10.000 van de 32.000 gul den zijn kosten die afgetrokken kunnen worden van de 57.000 (of 108.000) gulden, de rest zou in een aparte post voor speciale voorzieningen moeten worden ondergebracht. De verwarring zou zijn ont staan omdat de GMD niet wist welke kosten zij moest begro ten. Toen Suzanne vorig jaar te rugkeerde naar haar ouderlijk huis was nog niet duidelijk wel ke voorzieningen in het pand aan het Frederik Hendrikplant soen aangepast zouden moeten worden. Hersenbloeding Suzanne Roest werd enige jaren geleden, op haar achttiende, ge troffen door een hersenbloe ding. Daardoor raakte ze ver lamd aan armen en benen en verloor zij haar stem. Zes maan den lang lag zij in coma, daarna volgden twee jaar moeizaam herstel in revalidatiecentra. Uit eindelijk besloten Suzanne en haar ouders dat ze weer thuis zou komen wonen, waar zij door ouders en vrienden wordt verzorgd. Tot nu toe moest dat allemaal in de huiskamer gebeuren, om dat de woning niet is aangepast aan de wensen van een rolstoel gebruiker. De subsidie-aan vraag is bedoeld om er voor te zorgen dat de verlamde Leider- dorpse een eigen kamer en eni ge privacy kan krijgen. Verhui zen naar een andere, aangepas te woning is volgens de familie niet mogelijk omdat hulp van de buren bij de verzorging noodzakelijk is. Al sinds begin 1989 is de fa milie Roest bezig om de ver bouwing van het huis rond te krijgen. Een groot probleem was het bestemmingsplan, dat de beoogde uitbouw van het huis verbood. Ook het lospeute ren van de eerste 57.000 gulden subsidie kostte de nodige moei te. De verbouwing is inmiddels voltooid. WARMOND De Antilliaanse kunstenaar Salustiano Martha heeft gistermiddag zijn kerami sche beelden opgesteld in de tuin van galerie Het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat in Warmond. Volgens organisatrice C. Sik- king staat de tuin straks 'propvol'. Een aantal werken wordt aan de buitenmuur van de galerie opge hangen. Het werk van de in Dren te wonende kunstenaar is van 29 juli tot en met 22 augustus te zien in Warmond. In de galerie zijn wandkleden van Jannie van Essen te zien en sieraden van keramiek van Anke Kwaak van de Berg. foto hfnk bouwman Programma paardenmarkt Voorschoten Maandag paardenmarkt Voor schoten: 06.00 begin aanvoer paarden op de Voorstraat. 09.00 standwerkersconcours op de Schoolstraat, tot 14 uur. 09.00 paardentram rijdt de hele dag (tot 15 uur) het dorp door, ver trek vanaf het Treubplein. 10.00 officiële opening markt door slaan marktkruis op Voorstraat. 11.00 koekslaan tot 12.30 op de Voorstraat. 11.00 torenbeklim ming bij de Dorpskerk tussen Schoolstraat en Voorstraat, tot 13 uur. 13.30 kortebaandrave- rij aan de Prins BemhardJaan, tot 18 uur. 20.00 optreden van de vereniging van aangespan nen paarden 'Het Gareel' op de Voorstraat, tot 21.30 uur. 22.00 avondfeest op de Voorstraat: muziek en terrasjes, tot 00.30 uur. Verder is er op het parkeer terrein bij sporthal De Vliethorst een kermis, die vandaag ge opend is tot 23.30 uur en maan dag van 9 tot 24 uur. Een ouderwets singletje uitbrengen in het cd-tijdperk ZOETERWOUDE De uit 1642 stammende Zoeterwoudse molen 'Zelden van Passé' gaat voor bijna de helft schuil achter een kolossaal zandli- chaam. Toch staat de molen niet in een woestijn, maar in de Westeindse polder langs de rijksweg 4 tussen Amsterdam en Rotterdam. Het deel tus sen het Prins Clausplein in Leidschendam en de Europaweg in Zoeterwoude wordt momenteel met enkele stroken verbreed. De verbrede rijksweg komt pal langs de Meerburgen/vetering te lopen, het watertje dat 'Zelden van Passe' van al het geraas scheidt. foto wim dijkman Tegenstander ontgronding Poelmeer krijgt alsnog gelijk WIM KOEVOET Het pittoreske Poelmeer in Warmond is al lang ontgrond, maar tegenstander W. Appeltere heeft toch een overwinning ge boekt. De Raad van State stelde de aan de nabijgelegen Hyacin tenlaan wonende Warmonder onlangs in het gelijk en vernie tigde het uit begin 1988 stam mende besluit van de provincie een machtiging tot ontgronding te verlenen. Bovendien krijgt 'appellant' Appeltere 150 gul den proceskosten van de pro vincie terug. Appeltere ziet hier toch meer dan een papieren overwinning in. "Het bevoegd gezagin dit geval de provincie moet hier van hebben geleerd dat bij het voorlopig verstrekken van ver gunningen in de vorm van machtigingen de wet aan de kant wordt geschoven". Heeft Appeltere bijgedragen aan een stukje jurisprudentie? "Nee, dat niet. Ik ben ook bezig geweest met een vrijwel identie ke zaak, de ontgronding van de Klinckenbergerplas. Ook daar heb ik een schorsing geëist van het besluit een machtiging tot ontgronding te verlenen. Die plas is trouwens op sommige plekken 32 meter diep gewor den, terwijl een maximale diep te van 30 meter was voorge schreven. De rechter heeft dat schorsingsverzoek afgewezen. Hetgeen me hogelijk verbaast". Appeltere is al sinds eind 1987 met het Poelmeer bezig. Hij was tegen ontgronding van het Poelmeer omdat het watertje er 5.60 meter diep van zou wor den. Vóór de ontgronding was het 1.30 meter diep. "Dat heeft gevolgen voor golfhoogten, on derstroom en bijtjes en bloeme tjes zal ik maar zeggen. Boven dien wordt de diepte tot 2.50 meter teruggebracht. Dat ge beurt met bagger. Wat komt er dan allemaal weer in?", vroeg hij zich af toen hij kennis nam van de vergunningsaanvraag van de Amsterdamsche aanne mingsmaatschappij. Ook was hij beducht voor het lawaai van de zandzuiger. "Ik heb veertig jaar rustig in Zwolle gewoond en ineens word je in een nog rustigere gemeente ge confronteerd met 'het gezag' dat zijn gang maar kan gaan en daarvoor geen redelijke argu menten hoeft te geven. Ik vind dat beangstigend". Appeltere nam geen genoe gen met de verklaring dat de ontgronding mede was bedoeld om de waterkwaliteit te verho gen. "Dat geloof ik pas als het hele Poelmeer zou zijn ver diept". Volgens hem ging het al leen maar om de zandwinning. Hij wilde weten hoeveel zand er nodig was en waarvoor het moest worden gebruikt. De pro vincie had zelf zand nodig voor de reconstructie van de S54 (Haarlemmertrekvaartweg) en aannemer Korswagen voor het nabijgelegen villapark Clincken- burgh. In die tijd waren de plannen voor de S54 en het villapark echter nog niet definitief. Van daar dat de provincie Appelte- re's vragen nog niet kon beant woorden. De Warmonder vindt dat de provincie dan ook had moeten wachten met de zandwinning. CEES MENTINK MEDEWERKER "Natuurlijk word ik regelmatig voor knettergek uitgemaakt. Hoe haal ik het in mijn hoofd in dit cd-tijdperk een ouderwets singletje op te nemen, het zelf te laten persen en het nog zelf te verkopen ook? Maar sinds mijn band is opgedoekt, heb ik geen andere mogelijkheid om te laten horen wat ik muzikaal aan het doen ben. Ik weet het: dit is vechten tegen de bierkaai, maar dat zal me een zorg zijn. Als Frank Boeijen op zijn sloffen 50.000 plaatjes kan verkopen, moet ik er toch 500 aan de man kunnen brengen". Leiderdorper Ton Bavelaar, de 'zingende onderwijzer', heeft al zijn met de muziek verdiende geld in een eigen plaatopname gestoken, een schijfje met twee eigen werken waarin 'relaties' centraal staan: 'Als ik mijn lief begroet' en 'Vraag Ton gaat er zelf de boer mee op, bezoekt de Hilversumse disc-jockeys en strooit daar met zijn geesteskinderen alsof het pepemoten in december zijn. "Dat is de enige manier om ze onder de aandacht te brengen", meent de 36-jarige gitarist/zan ger. "En dan maar hopen dat het plaatje wordt gedraaid en een platenmaatschappij zegt: met die Bavelaar moet nodig een cd worden gemaakt. Geloof me, eens zal het lukken, eens zal ik doorbreken". Twee A-kanten Om de platendraaiers van de omroepen te prikkelen, heeft de Leiderdorper zijn plaatjes twee A-kanten gegeven, waarmee hij zich meteen de kritiek van Frits Spits op de hals haalde. "Welke kant moet ik in hemelsnaam gaan draaien", riep de veelbe- luisterde platenridder uit. "Dat is precies wat ik wil bereiken", lacht Bavelaar. "Laat de disc- jockeys nu zelf hun keuze maar maken". Ton Bavelaar bewaart overi gens 'gemengde gevoelens' aan de Hilversumse studiobezoe- ken. "Daar sta je dan tussen die pluggers van de grote maat schappijen. Zij hebben stapels cd's bij zich en allerlei grappen en grollen, zoals sjaaltjes, swea ters en tasjes. Ik had alleen mijn plaatje en een kaartje, waarop stond 'draai me'. Het is geen eenvoudige zaak om te worden gedraaid. Over het algemeen word je wel netjes behandeld, maar er zijn ook disc-jockeys die je plaat in de prullenbak smijten zodra je weg bent". De omroepen zijn in elk geval nog niet van Bavelaar af. De Leiderdorpse onderwijzer weet dat je met 'doordrammen' op de draaitafel komt. "Ik ben heel gelukkig met mijn plaatje", zegt Bavelaar met enige trots. "Je moet mij niet als zanger zien, maar meer als een vertolker van eigen liedjes. Ik zing in het Nederlands omdat het mijn moerstaal is en omdat ik me in het Nederlands het best kan uitdrukken. Zonder producer en technicus Rens van der Meer was het nooit zo mooi geworden. Hij heeft er iets fraais van gemaakt". Bavelaar denkt dat zijn plaatje tot discussie leidt of een reactie uitlokt. "Ik kan liedjes maken, die veel oppervlakkiger zijn", al dus Bavelaar. "Nummertjes voor carnaval bijvoorbeeld. Maar dat doe ik niet. Concessies ken ik niet, ik wil achter mijn ei gen werk kunnen staan. En zo lang ik zelf alles betaal, doe ik wat ik wil. Dat is een hele luxe". Uitgezongen is Bavelaar nog lang niet. Hij schrijft nog bijna dagelijks liedjes. Tientallen ban den moet hij nog uitwerken. Voorlopig concentreert hij al zijn activiteiten op 'Als ik mijn lief begroet' en "Vraag me waar om'. een plaatje dat voorlopig alleen te verkrijgen is in de eni ge platenwinkel die Leiderdorp rijk is: in de Winkelhof.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13