Leiden Beter resultaat zenuwoperatie Ze hooien hier niet maar kuilen het in Vrijdag 26 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN IEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER A WEGMAN Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS LEIDSE KRAKERS kondi gen keurig aan waar hun volgende doelwit van een actie is. HET IS DONKER inde in gepakte telefooncel voor de Waag. Of de vuilnis man hem even mee kan HOOGMADE PAUL DE VUEGER 'Leuk landelijk zo, al die hooi ende boeren', schreef een van mijn voorgangers deze week over haar wandeling in de buurt van de Wijde Aa. Mooi, dacht ik, in de wetenschap twee dagen later in dezelfde omgeving te moeten lopen. „Hulp nodig?", zou ik roepen bij de eerste de beste hooiende boer die ik op mijn pad zou tegenkomen. En natuurlijk zou-ie dat kunnen gebruiken. Hooien namelijk is een van de leukste klussen die ik ken. Bijna een hobby van me. Ten eerste schijnt altijd de zon, want hooi binnenhalen op een be wolkte of regenachtige dag is vragen om narigheid. Het levert een slecht produkt op dat als het even tegenzit gaat schim melen en broeien in de hooi berg. „Balen persen", zegt mijn vader altijd, „moet je doen bij een scherp zonnetje." En hij kan het weten. Onder dat scherpe zonnetje werk je je dan eens ouderwets in het zweet. Met twee man op steken, die balen. In het begin een metertje omhoog, maar na een paar 'omgangen' wordt dui delijk waarom die tweetander vork een steel van twee meter heeft. Op je tenen staand, de vork zo ver mogelijk boven je hoofd aan de uiterste punt vast houdend neemt degene die de pakjes stapelt de laatste balen in ontvangst. Stof en graszaad dwarrelen naar beneden en hechten zich aan je bezwete li chaam. Wagen na wagen wordt volgestouwd. Het mooiste moment is als de laatste baal omhoog is gegaan. De opstekers klimmen op de kar die in een slakkegangetje naar het erf wordt gereden. Languit in het hooi, op een zacht heen en weer wiegende wagen. Mijn intens tevreden va der met een het-is-me-weer-ge- lukt-van-het-jaar-glimlach op zijn gebruinde kop maakt dan elk jaar dezelfde opmerking: „Dit is het mooiste dat er is. Deze kar lossen we voorlopig niet. Zondag *gaan we de hele dag zo rondrijden." Als kind ge loofde ik het nog ook. Zoiets had ik me dus ook voorgesteld van mijn wande ling. Maar helaas, het regent als ik mijn auto parkeer bij het be ginpunt: het viaductje bij het Noordeinde, de Blauwemolen- weg en de Achterwetering. Bo vendien wordt me al snel dui delijk dat de boeren in deze omgeving helemaal niet hooien. Ze kuilen het gemaaide gras in. Tientallen van die foeilelijke heuveltjes passeer ik. Ze zijn af gedekt met zwart plastic en honderden oude autobanden houden door hun gewicht de boel op zijn plaats. Ik heb me altijd afgevraagd waarom een boer dat kleffe in gekuilde gras voor zijn vee pre fereert boven het goudeerlijke, knapperige hooi. Die kuiltroep stinkt nog ook. Een zure lucht lijkt zelfs nu al door het plastic heen te dringen, of verbeeld ik me dat. Volgens sommigen kun je zelfs aan de melk proeven dat de koeien het spul voorgezet hebben gekregen. Brrr. De gelegenheid het aan een boer te vragen, krijg ik niet. Geen sterveling kom ik tegen op mijn pad. De wandeling is er niet minder aangenaam om. Het eerste deel is wel vervelend, pal langs de rijksweg A4, maar als ik eenmaal rechtsaf de Ach terwetering op loop is het ge nieten geblazen. Hoog opschie tend onkruid, over het water scherende zwaluwen, een rond dobberend futengezin en een kikker die reusachtige bellen blaast tussen de bloeiende wa terlelies. Mij hoor je niet klagen. Ook niet als de verharde weg op een geven moment overgaat in een modderpaadje van nog Kans op herstel na ongeval groter Onherstelbaar beschadigde zenuwen vervangen door nieuwe. Dat is de nieuwste techniek waarmee neurochi- rurgen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden slachtof fers van motor- en brommerongevallen proberen te hel pen. Niet zelden worden deze slecht beschermde en daardoor kwetsbare slachtoffers geconfronteerd met ver lammingen omdat bij een val de zenuwbanden worden beschadigd. De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken gedurende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling vanaf Hoogmade, langs de Wijde Aa, weer terug naar Hoogmade. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. Vandaag de wandeling vanaf het viaduct onder rijksweg A4 bij het Noordeinde terug naar Hoogmade. In de krant van morgen a40volgt een complete routebeschrijving van deze wandeltocht van 18 kilometer. geen halve meter breed en ik bouwde kom van Hoogmade. het water m'n gympies voel bin- Tot hier en niet verder, lees ik nendringen. op de routebeschrijving die me Na het viaduct onder alweer voor mijn vertrek op de redactie die vervloekte A4 sla ik linksaf in mijn handen werd geduwd, de Van Klaverweideweg op en Jammer, wandel in de richting van de be- LEIDEN MONICA WESSEUNG Vaak zijn het de zenuwen van de arm die beschadigd raken. De schouder is meestal het eer ste onderdeel van het lichaam dat de grond raakt, de klap moeten opvangen en schade oploopt. De besturing en het gevoel van de arm wordt 'gere geld' door vijf grote zenuwba nen die via de schouder en de hals uitmonden met zenuwwor tels in het ruggemerg. Als door het ongeval de zenuwwortels uit het rugge merg zijn gerukt, is de arm volledig gevoelloos en lam. Zijn 'slechts' en kele banen doorbroken of bescha digd dan kan de arm slechts ge deeltelijk functioneren. De mogelijkheden die een neurochrirug heeft om de func ties van de arm te herstellen, zijn afhankelijk van de verwon ding. Professor R. Thomeer, hoofd van de afdeling neurochi rurgie van het AZL zet uiteen dat de chirurg in het eerste ge val een of meer van de vijf ze nuwbanen kan herstellen. Daar bij worden delen van zenuwen uit andere delen van het li chaam gebruikt. Dit leidt niet altijd tot herstel van alle func- Tussenrib Ernstiger is het met de slachtof fer van wie de zenuwwortels uit het ruggemerg zijn gerukt. Het is niet mogelijk deze weer te la ten aangroeien. Dat betekent dat er elders in het lichaam een zenuwprikkel moet worden 'ge leend'. „Dit is echt grensverleggende chirurgie" buitenlandse AGENDA Op een bewolkte dag wordt er niet gehooid. Dat is vragen om narigheid. VRIJDAG 26 JULI Katwijk Speedplay bij 'Eb Vloed', aanvang 19.00 uur. Leiden 36e Open Leidse Tenniskampioen schappen bij T.C. Roomburg, Kanaal- weg met 's avonds een concert van kwartet Bob Rigter. Troef-calltournooi aan Valkenpad 2A, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 27 JULI Katwijk Open huis bij de posten van de Kat- wijkse Reddingsbrigade. en Zon om 09 00 u Stoomtram door de Zuid-duinen, ver trek vanaf 'De Vrieze Wei', ieder heel uur tussen 10.00 en 17.00 uur Openluchtschaken op het plein t.o de Witte Kerk. aanvang 14 00 uur Leiden 36e Open Leidse Tenniskampioen schappen bij T.C. Roomburg. Kanaal- 111.00 en 16.00 u Het uiterlijk van de telefooncel tegenover de Waag is deze week ingrijpend veranderd. Hij is ingepakt in vuilniszakken. Veel vormen van vandalisme zijn bekend, maar dit is echt iets nieuws. Het is een vreemd gezicht, zo'n ingepakte cel. Om nog maar te zwijgen van het ongemak dat de gebruikers ervan ondervinden. Een hele toer om de juiste knopjes te vinden, zo donker is het er. De redactie van Steeds is uiterst nieuwsgierig naar de beweegredenen die tot deze inpakpartij hebben geleid. Loopt ergens in de stad soms iemand rond die boos is op de PTT? Misgunt hij of zij de telefoondienst ieder kwartje en is de cel daarom onherkenbaar vermomd? Of is het een actie van de een of andere vereniging voor claustrofobie die meer leden wil werven? Als we dan toch op gang zijn: wat te denken van een hijger die tijdens zijn telefonades niet wil worden herkend? Of is de cel ingepakt door een persoon die de Waag zo lelijk vindt dat hij er tijdens de telefoongesprekken niet tegenaan wil kijken? Vuilniscel (2) Nee, dat laatste is toch wel erg ver gezocht. Eerder is het omge keerde het geval. De telefooncel tegenover de Waag is niet po pulair. Hij staat er nog niet zo lang, zo'n twee maanden. Maar sinds de plaatsing heeft-ie al de nodige boze telefoontjes naar de PTT opgeleverd. En dan niet vanuit die cel natuurlijk. Velen vinden de telefoonbox gewoon niet mooi op die plaats. Je zet zo'n groene blokkendoos niet voor een rponument, luidt het bezwaar. Tot nu toe is het resul taat van de protesten echter ni hil. Dat kan wel eens de achter grond zijn van de inpak-actie. Misschien hopen de 'daders' wel dat de gemeentereiniging dat ding komt ophalen. Maar ja, voordat het grofvuil langskomt moet je wel even bellen. En laat dat nou net zo moeilijk zijn vanuit een donkere cel. Wie weet wat er werkelijk achter de actie schuil gaat, wordt uit genodigd even contact op te ne men met de Steeds-redactie. Dat mag natuurlijk ook vanuit een andere telefooncel gebeu- het Krakers In het zuiden van het land de normaalste zaak van de we reld dat je zo maar bij buren, kennissen of vrienden binnen valt. Gastvrijheid staat er hoog in het vaandel. Leidenaars zijn niet minder gastvrij, maar stel len er wel prijs op dat je even van tevoren belt om je komst aan te kondigen. Het is maar wat je gewend bent. En dat leidt tot aardige tafere len. De krakers van het voorma lige Ico Athibu- pand aan de Hoge Rijndijk kondigden begin van de week beleefd aan dat ze een poging gaan ondernemen wat woningen aan de Morsweg te kraken. Maar liever nog ne men ze hun intrek in de Zijl poort. Ja, smaak hebben ze wel. En passant werden nog enige opties genoemd in Rotterdam en Zoetermeer waar naar ver luidt een fors aantal schoolge bouwen leegstaat. 2Goed opgevoede jongens en meisjes, die Leidse krakers. La ten keurig van tevoren even we ten wat ze van plan zijn, zodat de koffie klaar staat. Nou valt te vrezen dat de ontvangst wat minder hartelijk is dan bij een bezoekje dat u en wij brengen aan kennissen. Maar het is toch aardig dat de ontvangende knokploeg weet waarr kening moet houden. Was iedere Leidenaar maar zo welopgevoed. Het zou deze stad een heel stuk leefbaarder ma ken. Als elke inbreker in het ver volg beleefd aankondigt wan neer en waar hij toeslaat, kun nen we hem gastvrij ontvangen. Nodigen we de politie ook even uit. En zou u niet blij zijn een briefje op de fiets te vinden met de mededeling dat deze volgen de week wordt ontvreemd? Kunt u vast omzien naar een nieuw exemplaar. REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS tel. 161488 mmi Thomeer heeft, sa men met collega's Heerlens zieken huis en een aantal urochirurgen, een techniek ontwikkeld om bijvoorbeeld zenuwen uit het tussenrib als armzenuw te laten werken. Bij diep zuchten zorgen deze zenuwen er voor dat spieren de borstkas doen zwellen. Tho meer „Er zijn voldoende tus- senribzenuwen, daar kunnen we er best een paar van voor de arm gebruiken". De tussenrib- Motorrijders kampen na een ongeval vaak met beschadigde zenuwen wat verlammingen tot gevolg kan hebben. Een nieuwe techniek in het AZL biedt uitzicht op gedeeltelijk herstel. zenuwen worden ontkoppeld van de borstspieren en verbon den met de resten zenuwen die nog in de arm zitten. Na een maand of zeven, zo lang duurt het voor de zenuwen voldoende volgroeid zijn, kan de patiënt zijn arm bewegen. In het begin gaat dat bewegen nog onbewust. Bij elke ademha ling geeft de tussenribzenuw een seintje en dus beweegt de man of vrouw in het begin bij elke ademhaling zijn arm. Door intensieve training kan iemand leren de arm alleen te bewegen als hij dat wil. i de raten in Nederland n deel van de func- irm terug. Een der- itie is echter alleen Zes pai kregen i ties i Rclijkl- 0[H* mogelijk wanneer er na het on geval niet te veel tijd is verstre ken want zowel de zenuwen als de spieren degraderen. Niet ie dere patiënt komt dan ook voor een dergelijke operatie in aan merking. Thomeer is optimistisch. „Dit is echt grensverleggende chirur gie. Een paar jaar geleden had niemand dit voor mogelijk ge houden. We leren bij elke ope- 08.00 tot 14.00 u 'Wind Wave Festival' bij de Katw se Branding Surfclub, Boulevard, strandvak 5. aanvang 10.15 uur. Zomerkermis op Het Wantveld, aai vang 11.00 uui Schaaksimul borden met o a. Jeroen Piket en Hans Böhm bij Hotel Oranje, van 14.00 tot ca. 18.00 uur Tros Popformule Drive In Show op het Vuurtorenplein van 17.00 tot 21.00 Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintie bij de Pomp van 11 00 tot 14 00 uur Excursie over het 'Landgoed Huys te Warmont'. start bij de ingang. Heren weg 139, om 14.00 uur. VVVrecord-bedrag aan promotie REGIO De Provinciale VW Zuid-Holland heeft vorig jaar een record-be drag van bijna vijf ton uitgegeven aan promotie-activiteiten. Aldus is te lezen in het jaarverslag van de vereniging. Ruim vier ton van deze uitgaven werd betaald door de plaatselijke VW's en het toeristisch bedrijfsleven. Volgens het jaarverslag wa ren ook deze inkomsten nog nooit zo hoog. De provinciale VW houdt op 13 september een algemene ledenvergadering in De Burcht in Leiden. MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (a leen voor spoedeisende medische hulp) Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Baars. Van der Meer. Tan. Zwijnenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage. Groeneveld. de Ruiter. Jans- tei. 11844. zo: J 65. tel. 13027. Zoeterwoude door: i. Marn 'an Schie n Schie. Rimsburgerweg 96. tel. 177100 zo 8 uur tot 24 uur A Visser, tel 218661 Groep 2 - Nermg Bogel. Van Gent. Taytelbaum. Van Luyk. Klaassen, Rus. Kruis. Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Nering Bó- gel. tel. 124403. zo 8 uur tot 24 uur: F. Middendorp/L. Pufkus. Bonairestraat 2, tel. 222822. Groep 3 - Boels, Smit. Lely, W. de Brui|ne. J de Brui;ne. Huibers, Jur- gens. Fogelberg en Van den Muijsen za 8 uur tot zo 8 uur: J. Lely. Lek straat 91/a, tel. 416555 zo 8 uur tot 24 uur: A. Boels, tel 142383. Groep 4 Van Wingerden, Lahr. Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaai|er en R E Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Kanter, I Boudier Bakkerplein 3, tel. 311414. zo 8 uur tot 24 uur; D. van Winger den. Boshuizerkade 31, tel. 310047. Groep 5 Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A Hammerstein za 8 uur tot zo 8 uur: B. Warnaars, tel. 122944. zo 8 uur tot 24 uur: A. de Lorm. Witte Singel 72. tel 124961 ningsregelmg Homeopati ians/0. Koster. a dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za F Kemme. Grotiuslaan 12. tel 893139: zo U Arndt. Hoofdstraat 8. tel. 894539; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest Apotheek Kok. Diamantlaan 5/a, Lt den. tel. 763439 Apotheek Kooi. Surmamestraat 7 Le den. tel. 214060 Apotheek Voorschoten. Leidseweg 66. Voorschoten, tel 612525 DIERENARTSEN Voor de praktijK van Muurling. He der. Roest (Leiden en omstreken): G Roest. Ockenrode 14. Leiderdorp tel 890405 Voor de praktijk van Vestiens en Van der Wouw H. Vestiens. Rijn en Sch.ekade 23, Leiden, tel 120241 Voor de praktijk van Dui|n. Brandt R J W Duijn. Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest. tel. 15616l.of D.J. Brandt. Homanstraat 1. Ri|ns burg. tel. 17326b Voor eigen praktijk. B.G. Heemskerk. De Kempenacr straat 21Oegstgeesttel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr S. Stibbe en mevr C. van Roon. Bronkhorst straat 13, Leiden, tel 218393, ai leen op telefonische afspraak Wassenaar Alarm en informatiekring dierena-: sen: dokterstelefoon 070 3455300 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Lei derdorp. Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door L Broeckhuyzen, Bizetpad 8/a. Le> den. tel. 768019; spreekuur om 13 00 uur Voorschoten/Wassenaar schoten, tel 071-613667 WIJKVERPLEGING 59° tel 120144. na 17.00 uur en fir za A Tromp. Leidseweg 328. ti 762159; zo C Meiier. J W Fr.; 13. tel 613032. Warmond G Du.jzer/F. Zonneveld. An.jswi Voorhout, tel. 02522 30697 Wassenaar za J. Spelt. Van Groeneveitiaan

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11