Economie BCCI-zaak blijkt grote sneeuwbal Japan kampt met lange reeks schandalen KLM op Atlantische route onder vuur van concurrentie NIEUWSLIJN Kuwayt Airways krijgt vergoeding Kuwayt Airways heeft van Irak een eerste compensatie ontvan gen ter waarde van 600 miljoen gulden voor de geleden schade als gevolg van de Golfoorlog. Kuwayt Airlines was een van de in het Midden-Oosten, voor- vloot telde toen 23 vliegtui gen, aldus een woordvoerster van de maatschappij in Amster dam. Nu zijn daar nog maar acht toestellen van over. De rest is vernield of gestolen door de troepen van Saddam Hussein. Industriëlen kopen La Seda Een groep vooraanstaande Catalaanse industriëlen heeft beslo ten de aandelen van het noodlijdende La Seda Barcelona van Akzo over te nemen. Naast de overdracht van 57,5 procent van de La Seda-aandelen, zal de Arnhemse multinational honderd procent betalen van de door Akzo gegarandeerde leningen bij het bedrijf. Datzelfde geldt voor 57,5 procent van de niet-gega- randeerde leningen. La Seda moet in afgeslankte vorm wordt voortgezet. Daarbij zullen minstens 1100 van de in totaal 2600 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Exodus 'witte jassen' uitex-DDR De voormalige DDR kampt met een enorm tekort aan industrië le onderzoekers. Sinds de Duitse hereniging is het aantal weten schappers in de industrie geslonken van 70.000 tot 20.000. De overheid in Bonn heeft inmiddels bijna een half miljard mark uitgetrokken om in de komende twee jaar de „exodus van de witte jassen" te stoppen. Volgens een geheim rapport van het ministerie van economische zaken is het verlies aan onderzoe kers „een gevaar voor de toekomstige innovatieve kracht van de DDR als een onderdeel van Duitsland". Pepsi uit Hermans supermarkten Limonadefabriek Liko in Bodegraven gaat cola produceren voor de supermarkten van Jac. Hermans. Sinds twee weken bestelt Hermans geen produkten van Pepsi-cola en Seven Up meer bij Vrumona, licentie-houder van Pepsi. Het Duitse concern Ten gelman, eigenaar van Hermans, heeft alle vestigingen verboden produkten van Pepsi te verkopen. Tengelrrian en Pepsi hebben ruzie over de beëindiging van een joint-venture die de bedrijven hebben in de exploitatie van de fast-foodketen Pizza Hut. Ten- gelmann besloot daarom de produkten van de frisdrankgigant te boycotten. Amev aast op verzekeraar in VS De Utrechtse verzekeraar Amev heeft interesse voor de gezond heidszorgdivisie van het in financiële moeilijkheden verkerende Amerikaanse verzekeringsconcern Mutual Benefit Life Insuran ce. Deze divisie heeft een premie-inkomen van ongeveer 1,2 miljard gulden. Daarmee zou de omvang van Amev-verzekerin gen in de Verenigde Staten vergroot kunnen worden tot 4,2 mil jard gulden. De verzekeraar uit de Amerikaanse staat New Jer sey, die yorige week onder curatele werd gesteld, zou voor de di visie 450 miljoen dollar hebben gevraagd. Amev. wil niets zeggen over de prijs. Suharto: zakenlieden moeten delen De belangrijkste zakenlieden in Indonesië dienen een groter deel van hun opbrengsten en winsten over te dragen aan de tal rijke coörporaties in het land. Laten de ondernemers het op dit punt afweten, dan zullen zij er wettelijk toe worden gedwongen. Dat heeft de Indonesische president Suharto verklaard. „Wij wil len ons niet schuldig maken aan roof, hoewel dat voor ons zeer gemakkelijk zou zijn als wij dat zouden willen", zei Suharto. Waarnemers merken op dat de vermaning van de president vooral gericht is tegen de Chinese handelsklasse, een op econo misch gebied zeer machtige minderheid in Indonesië. Britse politici houden hun hart vast BCCI. Officieel staat de afkorting voor Bank of Credit and Commerce International, maar de variant Bank of Crooks and Criminals International (Internationale Bank voor Schurken en Misdadigers) wint de laatste weken sterk aan populariteit. In Londen is deze week de gerech telijke procedure begonnen, die moet leiden tot definitie ve sluiting van BCCI. Dat betekent het einde voor een bank die was betrokken bij het witwassen van geld uit de drugshandel, de wapenhandel, belastingontduiking en fraude. BCCI stond al jaren ongunstig bekend, maar volgens de cen trale bank van Groot-Brittannië ontbrak het keiharde bewijs om tot sluiting over te gaan. Dat kwam pas op 27 juni, toen de onafhankelijke accountant van BCCI, Price Waterhouse, met een rapport kwam waarin ge wag werd gemaakt van om vangrijke fraude. De Bank of England kwam toen onmiddel lijk in actie. In samenwerking met andere centrale banken werden op 5 juli de tegoeden van BCCI in de zes belangrijkste landen bevroren. De samenwerking tussen de centrale banken was nodig van wege de eigenaardige structuur van BCCI. Het hoofdkantoor van de bank is gevestigd in Luxemburg, hoewel daar slechts 60 van de 12.000 personeelsle den werken. De buitenlandse activiteiten Worden Rëcoördb, neerd vanuit de'kaaimaneilan den. Londen zou, gezien het werk dat daar plaatsvindt, ei genlijk het hoofdkantoor moe ten herbergen. Luxemburg en de Kaaiman-eilanden staan be kend als plaatsen waar het pret tig bankieren is. De Bank of England besloot tot sluiting van BCCI te sluiten om spaarders, crediteuren en aandeelhouders te behoeden voor nog grotere verliezen. BC CI zou vorig jaar kapitalen heb ben verloren en die buiten de boeken hebben gehouden. Vooral op de handel in waarde papieren zou de bank miljarden guldens zijn kwijtgeraakt De ra mingen lopen uiteen van tien tot dertig miljard gulden. De bank dekte die verliezen door spaargelden aan te trekken en die evenmin in de boeken op te nemen. Om de spaarders te kunnen betalen, moesten ech ter weer nieuwe spaarders hun geld komen brengen, zodat er als het ware een onzichtbare 'bank binnen de bank' ont stond. Verder is de bank beschuldigd van het meewerken aan belas tingontduiking. Voormalige werknemers vertelden dat de inwoners van Groot-Brittannië hun geld op naam van een bui tenlands familielid konden zet ten, waardoor zij geen belasting hoefden te betalen. BCCI kreeg wereldwijde be kendheid, toen een aantal werk nemers van de bank werd ver oordeeld voor het witwassen r van ^drugsgeld voor de Pana mese generaal Noriega. Drugs handelaren hadden voor ver schillende rechtbanken het fili aal in Panama al in de jaren daarvoor geroemd als hun thuisbank. Ook Abu Nidal, 's werelds meest gezochte terrorist, regel de zijn financiële zaken graag met BCCI. De Bank of England wist al maanden dat de Pales tijn, samen met stromannen en collegae, meer dan veertig reke ningen had bij BCCI. Verder mocht BCCI de be Rekeninghouders en personeel van de gesloten BCCI-bank demonstreerden deze week voor het Londense gerechtsgebouw, waar op dat moment een hoorzitting over de affaire werd gehouden. De personeelsleden eisen behoud van hun baan, de rekeninghouders willen hun geld terugzien, fo to afp johnny eggm faamde wapenhandelaar Adnan Khashoggi tot haar klantenkring rekenen. Khashoggi lijkt gebruik te hebben gemaakt van de bank bij het doorsluizen van het geld uit de verkoop van Amerikaanse wapens aan Iran naar de Con tra's in Nicaragua in de zoge naamde Irangate-affaire. Daarmee is meteen het ver band gelegd met de Amerikaan se geheime dienst CIA. Het is inmiddels duidelijk dat de CIA BCCI gebruikte om geld over te maken aan personen die waren betrokken bij geheime opera ties. De vraag is nog of de CIA ook illegale transacties heeft uitgevoerd via de bank. De ge heime dienst zegt uiteraard van niet. De CIA heeft net als de Ame rikaanse ministeries van justitie en financiën blijkbaar genoeg reden om nauwelijks medewer king te verlenen aan een onder zoek naar BCCI. William Von Raab, de voormalige directeur van de Amerikaanse douane dienst, verwijt de CIA een ge brek aan openhartigheid. Zijn verwijt is vooral gericht aan Ro bert Gates, de man die door president Bush kandidaat is ge steld als directeur van de CIA. Robert Gates is echter niet de enige die wat heeft uit te leggen. In Groot-Brittannië lopen heel wat lieden met boter op hun hoofd. De gouverneur van de Bank of England, Robin Leigh- Pemberton, kreeg al in oktober 1990 een rapport van de ac countants van Price Waterhou se op zijn bureau, waarin sprake was van fraude bij BCCI. Het rapport was aanleiding voor de president en de directeur van BCCI om op te stappen. Al in 1987 had Price Waterhouse doorgegeven dat bij de vestiging op de Kaaiman-eilanden werd gefraudeerd. Leigh-Pemberton deed beide malen niets. John Major, nu premier en toen minister van financiën, kreeg op 12 juni 1990 een brief, waarin stafleden van BCCI be toogden dat „de vele dubieuze activiteiten" van de bank snel moesten onderzocht Een week later schreef een regionale in specteur dat de incompetentie van het hogere kader van BCCI alleen werd overtroffen door de corruptie en de vriendjespoli tiek. Het ministerie van Major heeft de brief doorgestuurd naar het ministerie van werkge legenheid, die hem weer naar het ministerie van handel en in dustrie verzond. Daar is de brief kwijtgeraakt. Maandag ontken de Major vorig jaar al uitgebreid op de hoogte te zijn gebracht Leigh-Pemberton heeft inmid dels verklaard dat de premier „slechts globaal" op de was. Vooral in Groot-Brittannië heeft de BCCI-affaire het nodige losgemaakt. Vele kleine detail handelaren, die oorspronkelijk uit India en Pakistan komen, hebben hun spaarcentjes bij BCCI ondergebracht. Zij lopen nu het gevaar veel geld kwijt te raken, omdat de Bank of Eng land de verliezen van gedupeer de spaarders slechts vergoedt voor 75 procent met een maxi mum van 15.000 pond (onge veer 50.000 gulden). Parlemen tariërs hebben de minister van financiën gevraagd voor deze keer de vergoeding op honderd procent te stellen. Ook enkele gemeenten raken zwaar in de knoei als zij maar 15.000 pond terugkrijgen van hun bankreke ningen. Niet alleen spaarden veel Azi aten bij BCCI, er werkten er ook veel. De bank bood werkgele genheid aan mensen, voor wie het vaak moeilijk is om een goedbetaalde kantoorbaan te krijgen. De sluiting van de bank heeft in de Derde Wereld al de beschuldiging opgeroepen van racisme en neo-kolonialisme. De westerse banken zouden het niet kunnen uitstaan dat éen Aziatische bank ze te sïïm af IS. De grootaandeelhouder van BCCI, de familie van de heerser van Abu Dhabi, is juist aange trokken door de ontwikkelings filosofie van de bank. Ook speelde een rol dat sjeik Zayed al-Nahyan een zwak had voor Aga Hasan Abedi, de oprichter van BCCI. Sjeik Zayed en zijn familie houden sinds vorig jaar een belang van 77 procent in BCCI. De sjeik is onbereikbaar voor maar volgens vrienden is hij woest op de Bank of England. Hij voelt zich diep aangetast in zijn eergevoel en dat vindt hij veel erger dan het feit dat hij een paar miljard kwijt is, zo zeggen vrienden in Abu Dhabi. De Britse centrale bank heeft sjeik Zayed niet ge waarschuwd voordat zij ingreep in de operaties van BCCI. De sjeik meent dat hij langer de kans had moeten krijgen voor de reorganisatie van BCCI, waar hij aan werkte. Hij wilde het kantoor in Panama sluiten om de verdachtmakingen van het witwassen van drugsgeld weg te nemen. Bovendien wilde hij het hoofdkantoor overplaat sen van Luxemburg naar Lon den en het internationale net werk doorzichtiger maken door het in drieën te verdelen met coördinatiepunten in Londen, Abu Dhabi en Hongkong. Hij had al miljarden guldens gesto ken in de reorganisatie, sinds die in oktober 1990 begon. Brian Smouha, die door de Luxemburgse rechter is be noemd als onderzoeker van BC CI, verwacht dat het meer dan vier jaar kan duren voordat dui delijkheid is geschapen omtrent de handel en wandel van BCCI. Voordat Smouha zich vastbeet in BCCI, heeft hij zeven jaar lang gewroet in de onfrisse za ken van Banco Ambrosiano. Major, Leigh-Pemberton en an deren kunnen echter eerder duidelijkheid verschaffen. Donderdag 25 juli 1991 Redactie: 023-150224 PATRICK VAN DEN HURK Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Strijd om failliete Pan Am in eindfase SCHIPHOL. BILL MEYER Het gevecht om de na latenschap van de fail liete Grand Old Lady van de Amerikaanse luchtvaart, Pan Ameri can World Airways, na dert zijn eindfase. Na Delta Airlines hebben nu ook TWA en Ameri can Airlines gezamen lijk een (hoger) bod ge daan op de resterende transatlantische routes van Pan Am. Wie als winnaar uit deze slag te voorschijn komt, verzekert zich van een sterke positie op 's werelds grootste internationale passa- giersmarkt. De markt ook waar de KLM haar geld moet verdienen. Vorig jaar vlogen zo'n 28,7 miljoen men sen op een lijndienst tussen Noord-Amerika en Europa. Het groot ste marktaandeel, zo'n 12 procent, is door de neergang van Pan Am in handen gekomen van British Airways. Lufthansa neemt 6,9 procent voor haar re kening, terwijl de KLM op ongeveer 5 procent uitkomt. In totaal vlie gen 49 maatschappijen over de Atlantische Oceaan. TWA en Pan Am ge noten jarenlang als vlaggeschepen van de Amerikaanse lucht vaart bescherming van de overheid. Aan hen was het recht voorbe houden passagiers naar Europa te vliegen. In de tussentijd con centreerden maat schappijen als Ameri can, United en Delta zich noodgedwongen op de binnenlandse markt. In die jaren hadden de Europese maat schappijen nog zo'n zestig procent van de Atlantische markt in handen hadden. Sinds kort is de balans echter definitief in het voor deel van de Amerika nen doorgeslagen. Want dankzij de libera lisering van de Ameri kaanse luchtvaartwet geving eind jaren ze ventig, kregen de drie kapitaalkrachtige reu zen voor het eerst de kans hun vleugels in ternationaal uit te slaan. En die kans grepen zij met beide handen aan. Via hun grote hubs (knooppunten) in de VS zijn zij in staat hun nieuwe internatio nale routes snel met passagiers te voeden. En Pan Am en TWA waren juist op die bin nenlandse netwerken aangewezen voor de aanvoer van passa giers. Zij raakten die in één klap kwijt. Boven dien verzuimden zij in de jaren tachtig, toen zij internationaal nog een geweldige voor sprong op hun nieuwe concurrenten hadden, eigen netwerken in de VS op te bouwen. Daarmee tekenden zij hun eigen doodvonnis. American en United slaan nu hun slag. Bin nen een jaar tijd heeft United al een markt aandeel van 5 procent verworven. De maat schappij kocht alle Londen-routes van Pan Am. American zit in vier jaar tijd op 5,8 pro cent dankzij de overna me van TWA-routes. Delta mengde zich vo rige week in de strijd door een bod te doen op de resterende Eu ropese routes van Pan Am. Het noodlijdende TWA heeft nu een ho ger bod uitgebracht. Maar TWA fungeert uitsluitend als make laar voor American. Het is niet ondenkbaar dat American via TWA greep op Pan Am wil krijgen om in een later stadium TWA zelf over te nemen. Voor de KLM zijn de ze ontwikkelingen zeer beangstigend. Welis waar staat zij met een aandeel van twintig procent in Northwest Airlines niet langs de zijlijn, maar de kracht van Northwest ligt meer in de VS zelf en op de routes naar Azië over de Stille Oceaan. Mogelijk dat Northwest zich ook nog gaat be moeien met de strijd om de boedel van Pan Am, maar dan is de KLM-partner rijkelijk aan de late kant. Overi gens is het laatste woord niet aan Pan Am, maar aan de Ame rikaanse rechter. Hij beslist op welk bod Pan Am in gaat, aangezien de maatschappij onder de Amerikaanse faillis sementswetgeving opereert. De KLM krijgt in de nabije toekomst hoe dan ook met zeer ster ke concurrenten te ma ken op haar belangrijk ste markt. Weliswaar heeft de Nederlandse overheid ook een vin ger in de pap. Want Delta of American kun nen niet zonder toe stemming van de over heid de route Amster dam-New York overne men. Daar zullen ten minste nieuwe lan dingsrechten voor de KLM in de VS tegen over moeten staan. Maar de teerling is ge worpen. Met de storm loop van Delta, United en American op Euro pa komt de positie van de KLM als kleinste on der de grote zwaar on der vuur te staan. Top van effectenhuizen en bedrijven treedt af of krijgt de bons voormalig vice-president van Kyowa, een staalverwerkend be drijf in Tokyo. Kyowa ging vorig jaar november failliet. Een anonieme medewerker van Marubeni zei dat Tsutsumi- bayashi op 2 juli was ontslagen wegens „het toebrengen van ernstige schade aan het vertrou wen in en de eer van het bedrijf door het ontvangen van geld en andere kostbaarheden". Moriguchi werd eerder gear resteerd, samen met twee ande re voormalige stafleden van Kyowa: Masaki Tokura en Hisa- nori Okawa. Matsuo Yamamoto en Kazuyoshi Kubota, die onder Tsutsumibayashi werkten, wer den ook eerder gearresteerd. De Marubeni-functionaris zei dat Kubota vorig jaar november werd ontslagen wegens het zon der toestemming van het afde lingshoofd aangaan van con tracten en het vervalsen van het bedrijfsstempel. Marubeni ver klaarde als bedrijf niet betrok ken te zijn geweest bij de op lichting. Kubota, Moriguchi en Tokura werden maandag 'gearresteerd voor een andere oplichtings praktijk, waarbij volgens dezelf de methoden de handelmaat schappij Nissho Iwai en de ma chinefabriek Iwasaki Kikai Kogyo voor 3,25 miljard yen (4,65 miljard gulden) werden benadeeld. Ook Yoshihiko Kawamura, voormalig directeur van het be drijf Itoman Corporation, werd op bevel van de officier van jus titie in Osaka aangehouden. Kawamura zou zich hebben be ziggehouden met kunstzwendel en illegale praktijken in de aan delenhandel. TOKYO AP De voorzitter en de vicé-voor- zitter van het Japanse effecten huis Nomura, 's werelds groot ste effectenfirma, hebben begin deze week hun ontslag inge diend. Voorzitter Setsuya Ta- buchi en vice-voorzitter Yoshi- hisa Tabuchi stapten op na kri tiek dat hun firma niet de volle dige verantwoordelijkheid heeft aanvaard voor een effecten schandaal dat onlangs aan het licht is gekomen. Grote klanten kregen bij koersverlies miljoenen schade vergoeding uitbetaald. De werk wijze is niet strafbaar, maar gaat in tegen een richtlijn van het ministerie van financiën en wekte ook de woede op van be leggers die niet werden gecom penseerd. Deze week werd be kend dat ten minste achttien andere kleine en middelgrote effectenhuizen ook belangrijke klanten bij koersverlies gecom penseerd hebben. De twee topfunctionarissen van Nomura hebben met in gang van maandag nog slechts de status van adviseur. „Dat is voornamelijk een erefunctie zonder stemrecht", zei een woordvoerder van Nomura. „Het komt bijna neer op pen sionering." Nomura maakte be kend dat het voorzitterschap en vice-voorzitterschap voorlopig vacant blijven. Setsuya Tabuchi zei dat de firma haar eigen onderzoek naar het schandaal heeft afge rond. Hij zei niet te verwachten te moeten getuigen op hoorzit tingen van het parlement. De regering weigerde vorige week in te gaan op de eis van de op positie dat functionarissen van Oud-directeur Tsutsumibayashi van het handelshuis Marubeni wordt in een politie-auto afgevoerd na zijn ar restatie. Hij is een van de vele Japanse zakenlieden die deze week in de problemen kwamen als gevolg van schandalen. foto epa effectenhuizen zouden moeten getuigen. In nieuwsberichten was er op gespeculeerd dat Yos- hihisa Tabuchi daarbij bijzon derheden zou onthullen die be langrijke bedrijven en het mi nisterie van financiën in verle genheid zouden brengen. Yoshihisa Tabuchi nam op 24 juni, toen het schandaal bekend werd, al ontslag als voorzitter en werd toen vice-voorzitter. No mura en drie andere grote effec tenhuizen die bij het schandaal waren betrokken Nikko, Dai- wa en Yamaichi moesten van het ministerie van financiën de handel vier dagen beperken. Het openbaar ministerie ar resteerde afgelopen maandag in verband met een vermeende zwendel Tadashi Tsutsumi bayashi, een voormalig afde lingshoofd van de handelmaat schappij Marubeni. Volgens jus titie werden de handelfirma's Iida Sangyo en Okafuji Shoji tussen juni en oktober 1990 voor 3,65 miljard yen (5,22 mil jard gulden) opgelicht. Zij wer den volgens de openbare aan klager verleid tot vooruitbetalin gen via valse orders, die hen de den geloven dat ze bemiddel den in transacties met staalpro- dukten. Volgens het Japanse persbu reau Kyodo zou Tsutsumibayas hi voor zijn medewerking bij de zwendel 76,50 miljoen yen (109 miljoen gulden) hebben ont vangen van Goro Moriguchi,

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5