Buitenland Palestijnse delegatie struikelblok overleg Rebellen Mogambique doden duizend dorpelingen Weer twee ministeries bezet op Madagaskar Veiligheidsraad beslist over olieverkoop Irak Zes Kroaten gedood bij aanval van leger EG: Hulp Sabena mag Frankrijk snijdt in leger De Trabant kent na de omwente ling in de DDR veel nieuwe toe passingen. In Wutha in het het oosten van Duitsland dient het af gedankte vervoermiddel als recla mebord. In Nederland heeft Cen traal Beheer (Even Apeldoorn...) de Trabant inmiddels ook al voor iets dergelijks gebruikt, foto dpa ralf hirschberger Major schaft beroepsverbod homo's af Topfuncties bij de Britse overheid zullen voortaan ook bekleed kunnen worden door homoseksuelen. Tot nu toe waren bepaal de banen bij de Britse overheid, onder meer in diplomatieke dienst, taboe voor homo's op grond van de nationale veiligheid. Homoseksuelen zouden gemakkelijker gechanteerd kunnen worden. Premier Major zei in een brief aan het Lagerhuis dat tot afschaffing van het 'beroepsverbod' was besloten vanwege de veranderde sociale mentaliteit in Groot-Brittannië en de rest van de wereld. Homoseksuelen komen volgens Major tegenwoordig openlijk uit voor hun seksuele geaardheid, hun levensstijl en re laties. Chantage is daardoor moeilijker. Uitgezonderd van deze nieuwe regeling blijven functies in het Britse leger. 'Kohl niet bij herbegrafenis alte Fritz' De Duitse oppositiepartij SPD heeft bondskanselier Helmut Kohl aangeraden volgende maand de herbegrafenis van de Prui sische vorst Frederik de Grote (1712-1786) niet bij te wonen. De sociaal-democraten vinden dat Frederik te veel wordt geassoci eerd met het militairisme dat Duitsland de afgelopen eeuwen meer kwaad dan goed heeft gebracht. Historici beschouwen de Pruisische koning als een van de briljanste generaals uit de ge schiedenis. De stoffelijke resten van Frederik II bijgenaamd „der alte Fritz" worden 17 augustus (zijn tweehonderdvijfde sterfdag) opnieuw bijgezet op het slot Sanssouci. Geld ex-politieke gevangenen DDR Duitsland heeft gisteren bekendgemaakt dat er meer dan een miljard mark (1,1 miljard gulden) zal worden uitgetrokken ter compensatie voor het leed dat voormalige politieke gevangenen uit de voormalige DDR is aangedaan. Het parlement zal zich er in de herfst over uitspreken. Het wetsontwerp, dat gebaseerd is op Westduitse vergoedingen aan slachtoffers van de nazi-recht spraak, voorziet in een compensatie van 600 mark (bijna 700 gulden) voor elke maand die een Oostduitser om politieke rede nen in de gevangenis heeft doorgebracht. Straf voor aanval op Arabieren Zeventien Franse paracommando's zijn gisteren tot voorwaar delijke gevangenisstraffen veroordeeeld van zes maanden tot een jaar wegens hun aandeel in aanvallen op inwoners van een Arabische woonwijk in de stad Carcassonne in het zuidwesten van Frankrijk. De militairen gingen vorig jaar november buiten dienstijd en in burgerkleren met boksbeugels en vechtsportattri buten tekeer tegen mensen in de wijk Cité du Viguier. Vijf men sen werden gewond. Volgens de soldaten wilden zij wraak ne men voor een kameraad die tijdens een vechtpartij in een kroeg door een Arabier de keel was afgesneden. Kuwayt exporteert weer olie Met de uitvoer van 2 miljoen vaten olie hervat Kuwayt dit week einde de olie-export. De olie gaat scheep bij Mina al-Ahmadi, waar Kuwaytse ingenieurs een tijdelijk laadstation hebben ge bouwd. De olie is bedoeld voor een Kuwaytse raffinaderij in Eu ropa. Kuwayt hervatte de olieproduktie vorige maand met zo'n 30.000 vaten per dag. Volgende maand moeten dagelijks 50.000 vaten geleverd kunnen worden. Voor de Golfcrisis produceerde het emiraat dagelijks meer dan 1,5 miljoen vaten. Het aanvankelijke enthousiasme over de haalbaarheid van een vredesconferentie in het Midden-Oosten is aan zienlijk getemperd. Zowel Israël als de Palestijnen gaan niet aldcoord met het Amerikaanse voorstel over de verte genwoordiging van de Palestijnen. tie alleen Palestijnen uit de Ga- zastrook en Judea en Samaria (de westelijke Jordaanoever) aan de besprekingen te laten deelnemen. Palestijnen uit Oost-jeruzalem zouden in een later stadium kunnen deelne- Eerder deze week verklaarde de Israëlische premier Shamir nog optimistisch dat hij over een maand of twee met de Arabi sche buurlanden rond te tafel dacht te zitten. Voor de kwestie i de Palestijnse afvaardiging kon wel een oplossing worden gevonden, aldus Shamir. De Amerikaanse minister Ba ker (buitenlandse zaken) had voorgesteld om in eerste instan- Pelstijnen en Israël gaan hier mee niet akkoord. „Jeruzalem is een deel van de bezette gebie den en er is geen compromis", zei Faisal Husseini, de belang rijkste woordvoerder van de Pa lestijnen. „Als Israël de bespre kingen wil torpederen, dan moet het dat maar doen". De Israëli's tonen zich al even onbuigzaam. „Jeruzalem is de hoofdstad van Israël, en gaat de bewoners van Judea, Samaria en Gaza niets aan", zei minister Meridor (justitie). En premier Shamir maakte gisteravond dui delijk dat Palestijnen uit Oost- Jeruzalem in geen enkele fase welkom zijn. Leider van het Israëlische ver zet tegen de vredesconferentie is de radicale minister van huis vesting Sharon. Volgens Sharon staat Israël voor „het gevaarlijk ste politieke moment" uit zijn bestaan. De bewindsman is een groot voorstander van meer ne derzettingen in bezet gebied. Hij vindt dat alleen een sterk en groot Israël met veilige grenzen het voortbestaan van de joodse staat kan garanderen en ziet daarom niets in de opzet om bezet gebied op te geven in ruil voor vrede. Ook de Israëlische nederzet tingenpolitiek blijft een groot struikelblok in het vredespro ces. Minister Levy (buitenlandse zaken) verklaarde gisteren dat de bouw van nieuwe nederzet tingen in de bezette gebieden ook na een eventueel akkoord over een vredesconferentie zal doorgaan. De VS hebben Israël herhaaldelijk gemaand om de bouw van nieuwe nederzettin gen te stoppen. Rebellen in het noorden van Mozambique hebben waarschijnlijk uit wraak naar schat ting duizend dorpelingen vermoord en ont hoofd. Dat hebben Mo<;ambiquaanse kran ten gisteren gemeld op basis van getuige nissen van overlevenden van de moordpar tij. Een officiële bevestiging van het aantal doden is nog niet gegeven. „De rekken in de winkel werden leegge maakt om de afgehouwde hoofden uit te stallen", zei een van de ooggetuigen tegen de krant Noticias. Mozambiquanen die de stad Lalaua in de noordelijke provincie Nmpula ontvluchtten nadat het Nationale Verzet (Renamo) op 29 juni de stad innam, beschreven de gruwelijkheden die de circa 600 rebellen hadden begaan. Een getuige verklaarde dat de stank van de lijken zo penetrant was dat Renamo het centrum van de stad verliet en neerstreek in de buitenwijken van Lalaua. De rebellen bestormden daarop drie nabijgelegen dor pen en brandden meer dan 2000 boerderij en plat. Totaal kwamen bij de acties van Renamo circa 1000 mensen om. Het brute optreden van de rebellen was waarschijnlijk bedoeld als een strafexpeditie tegen de volgelingen van de Naparamas, die aan de kant van de regering staan. De Naparamas, geleid door de christelijke mys ticus Manuel Antonio, bestrijden Renamo slechts met speren en pijl en boog. Zij gelo ven dat ze onkwetsbaar zijn door de tatoea ges van Antonio. Overlevenden van de moordpartij verklaarden dat Renamo ieder een met tatoeages doodde. De rebellen, die sinds 1975 strijden tegen de regering, zijn in het verleden verscheide ne malen beschuldigd van massamoorden. De politie van Milwaukee is overstelpt met telefoontjes en verzoeken om inlichtingen van mensen die familieleden hebben die worden vermist. Dit nadat de politie in het huis van een 31-ja rige inwoner van de Amerikaanse stad lichaamsdelen van vermoor de mannen had gevonden. Voor het huis staat Reginald Lindsey met de foto van zijn vermiste broer. Hij vreest dat die een van de slachtoffers is. De verdachte heeft inmiddels be kend zeker 14 mensen te hebben gedood en ten dele opgegeten. De man had van zijn slachtoffers een aantal schedels in een koel kast bewaard en geslachtsdelen en handen in een ketel gestopt. Andere lichaamsdelen werden door de politie in een plastic zak gevonden. De politie vermoedt dat het aantal slachtoffers 18 be- draagd. Omwonenden hadden zich al va ker geërgerd aan het lawaai van een cirkelzaag en de indringende stank die uit de woning kwam. De man zou zijn buren hebben verteld dat de stank was veroor zaakt door vlees dat was gaan rotten omdat zijn vrieskast kapot was. foto milwaukee sentinel Op Madagaskar hebben opposi- tielèiders, ondersteund door een menigte van naar schatting 300.000 betogers, gisteren nog twee ministeries bezet. Het be treft de ministeries van vervoer en publieke werken in de hoofdstad Antananarivo. Eerder al werden vier andere ministe ries bezet. De bezettingsacties zijn onderdeel van een campag ne van de oppositie om presi dent Ratsiraka tot aftreden te dwingen. De regering maakte gisteren bekend dat demonstranten die dinsdag ondanks een uitgaans verbod de straat op waren ge gaan een politieofficier hebben gedood bij de bestorming van een radiostation in Antananari vo. De hoge politiefunctionaris zou zijn gedood nadat hij door demonstranten' gevangen was genomen, kort nadat de politie traangas had gebruikt tegen be togers die vergeefs probeerden een radiostation in te nemen. De regering kondigde dinsdag de noodtoestand af in de hoofd stad, nadat de oppositie een dag eerder vier ministeries had be zet in een poging de macht van de zittende regering over te ne- NEW YORK «AP-ANP De Veiligheidsraad moet beslis sen of Irak weer olie mag verko pen om voedsel en medicijnen te kunnen betalen. Dat heeft de sanctiecommissie van de Vere nigde Naties gisteren bepaald. De Veiligheidsraad zal vandaag bijeenkomen om te overleggen. VN-hulporganisaties hebben erop aangedrongen om Irak het recht te geven een deel van de olievooraden te verkopen om noodzakelijke levensbehoeften aan te kunnen schaffen. Irak heeft toestemming gevraagd om voor 1,5 miljard dollar aan olie te mogen verkopen. Volgens de Iraakse minister Hussein (buitenlandse zaken) heeft zijn land dit jaar alleen al voor voedsel 2,6 miljard dollar nodig en meer dan 500 miljoen dollar voor medicijnen. Daar naast heeft Irak enkele miljar den nodig om de drinkwater voorziening, elektriciteit en het verkeerswezen te herstellen. De kentering in het Ameri kaanse standpunt over de voed selhulp neemt niet weg 'dat een Amerikaanse luchtaanval op nucleaire installaties in Irak mo gelijk blijft. De VS vinden dat Irak nog altijd onvoldoende ge hoor geeft aan de VN-resoluties waarin het land wordt verplicht zich van al zijn atomaire, biolo gische en chemische wapens te ontdoen. De geallieerde snelle inter ventiemacht die in Zuid-Turkije legeracties van Irak tegen de Kurden moet afschrikken be staat uit 5.000 man en komt on der gedeeld Amerikaans-Turks bevel. Het luchtmachtonderdeel van de interventiemacht wordt gelegerd in Incirlik en zal be staan uit Amerikaanse en Fran se toestellen. Ook Groot-Brit tannië heeft gezegd vliegtuigen te willen leveren. Artsen zonder Grenzen, de in ternationale medische hulpor ganisatie, moet de hulp aan burgers in Irak noodgedwongen verminderen. De talloze admi nistratieve hindernissen die het bewind in het land opwerpt zijn daar de oorzaak van, zo maakte de organisatie gisteren bekend. Verdriet in Kroatië c Zes leden van de Kroatische na tionale garde zijn vanmorgen gedood bij een aanval van het federale leger op een politiebu reau in het dorp Erdut. Ook vijf tien gardisten raakten gewond. Het leger beschoot het politie bureau vanaf de overzijde van de rivier de Donau, die de grens vormt van de republiek, zo meldde de Kroatische radio. De beschietingen begonnen even na middernacht en hielden on geveer vijf uur later op. De Duitse minister Genscher (buitenlandse zaken) heeft gis teren gezegd dat de waarne mers van de Europese Gemeen schap hun activiteit zouden moeten uitbreiden tot in Kroa tië. De EG praat maandag in Brussel met de Joegoslavische premier Markovic en minister Loncar (buitenlandse zaken), maar wil daar voorlopig geen Sloveense en Kroatische verte genwoordigers ontvangen. In een brief aan de Neder landse minister van buitenland se zaken Hans van den Broek zegt Genscher dat uitbreiding van het mandaat van de EG- waamemers „absoluut noodza kelijk" is om de situatie in Joe goslavië te kalmeren. Ongeveer 50 EG-waarnemers zijn in Joe goslavië om toe te zien op de naleving van een bestand tus sen Slovenië en de federale re gering, dat door bemiddeling van de EG tot stand kwam. Vol gens het akkoord moet het fe derale leger zich binnen drie maanden uit Slovenie hebben teruggetrokken. Sloveense dienstplichtigen hoeven niet langer dienst te doen in het federale Joegoslavi sche leger. De federale legertop vaardigde gisteren een maatre gel uit op grond waarvan de cir ca 3.000 Sloveense militairen in federale dienst voor medio vol gende maand naar huis kun- De regering in Belgrado pu bliceerde gisteren een ontwerp verdrag dat alle republieken zouden moeten ondertekenen om de ineenstorting van de staat en van de economie te voorkomen. BRUSSEL «HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Europese Commissie heeft haar bezwaren laten varen te gen de omvangrijke financiële steun van de Belgische regering aan de noodlijdende nationale luchtvaartmaatschappij Sabena. Voorwaarde is wel dat Sabena geen overheidssteun meer ont vangt en dat de maatschappij van de Belgische overheid geen voorkeursbehandeling meer krijgt. Begin dit jaar besloot de Bel gische regering Sabena totaal bijna twee miljard gulden aan steun te verlenen. Daarvan be stond 900 miljoen uit een kwijt schelding van schulden, en 1,1 miljard uit een verhoging van het aandelenkapitaal van Sabe na. Een deel van dat geld was nodig voor een grondige sane ringsoperatie, die uiteindelijk 2200 werknemers hun baan zal gaan kosten. Sabena is nu nog grotendeels in handen van de Belgische staat en de steun werd dan ook als concurrentievervalsend be schouwd, vooral omdat Sabena steeds geprobeerd heeft andere luchtvaatmaartschappijen uit de markt te houden. De Europese Commissie heeft bij monde van transportcom missaris Karei van Moert (een Belg) de steun nu toegestaan, onder voorwaarde dat zij een malig is. Ook heeft België de EG beloofd andere maatschappijen gèlijke kansen te zullen geven als Sabena. fensie) heeft de plannen van de regering om in de troepen te snijden deze week bekendge maakt. Eerder deze maand kon digde hij aan dat vanaf de herfst de diensttijd van 12 tot 10 maanden zal worden verkort. Hij bevestigde ook dat op 10 juli tijdens een vergadering van de defensieraad onder leiding van president Mitterrand is be sloten af te zien van de S45- kemraket, die 30 miljard franc (ruim 10 miljard gulden) zou gaan kosten. In plaats daarvan is gekozen voor een nieuwe raket voor het Plateau d'Albion in het zuiden van Frankrijk, waarvan de ont wikkeling ongeveer de helft van dat bedrag kost. Het nieuwe wapen zal ook geschikt worden gemaakt voor gebruik door het leger. THE INDEPENDENT Frankrijk is van plan om haar landmacht met ongeveer 50.000 man in te krimpen, voorname lijk door de terugtrekking van de strijdmacht in Duitsland en het ontmantelen van hun een heden. Het programma dat deze week werd aangekondigd, voor ziet in een ingekrompen leger van tussen de 220.000 en 230.000 man binnen vijf of zes jaar. Tijdens deze periode wil de Franse regering de behoeften van defensie verder bekijken. Ter vergelijking, Groot-Brittan- nië heeft deze week aangekon digd haar defensie met 40.000 man in te krimpen tot 116.000 militairen. De Franse minister Joxe (de- Donderdag 25 juli 1991 LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN DE AMERIKAANSE SENAAT steunt een wet die verlenging van de econo mische voorkeursstatus van China verbindt aan strikte voorwaarden. Er was echter geen tweederde meerder heid, waarmee een veto van presi dent Bush kan worden voorkomen. Vertegenwoordiging Oost-Jeruzalem voor Israël onaanvaardbaar Leden van de Kroatische Nationale Garde op weg n De laatste dagen zouden er veel deserties zijn Weduwe Hoxha voor rechtbank TIRANA «CPD De kans bestaat dat Nedzjmije Hoxha, de invloedrijke we duwe van de vroe gere stalinistische leider van Albanië, Enver Hoxha, zich binnenkort voor een rechtbank moet ver antwoorden wegens het verduisteren van staatsgelden. De Democratische Par tij van Albanië (DPA) heeft daar gisteren op aange drongen. Nedzjmije was tot voor kort voorzitster van het Democra tisch Front, een overkoepelende or ganisatie die werd gedomineerd door de communistische partij. Ze staat on der zware verden king zowel tijdens het bewind van haar man als 'daarna op kosten van de staat dure reizen naar Ita lië en Frankrijk te hebben gemaakt. Ook zouden Nedz- mije en naaste fami lieleden met over heidsgeld huizen hebben laten bou wen en/of renove ren en luxueus heb ben ingericht. Als de beschuldi gingen tegen Nedzj mije Hoxha op waarheid berusten en er inderdaad een veroordeling volgt, zal dat zeker beteke nen dat de weduwe ook uit het politieke leven verdwijnt. NIEUWSLIJN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4