FNV-bond wil af van atv-dagen Binnenland Lubbers: geen notie van illegalen Mercon Drietal mishandelt gijzelaars 'ergerlijk' NS machteloos tegen boze weergoden Lubbers maakt Kaifu excuses over krans Schoolverlater met mbo heeft beste kansen Kok breekt metzijnvakbeweging 'Wao-plannen in strijd met ILO-verdrag' Apotheker slikt opiaten uit eigen zaak 5 Donderdag 25 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 'Afspraken over werk individualiseren De Dienstenbond FNV streeft naar cao's die werknemers gelegenheid geven zelf met de werkgever af te spreken hoe veel uren per jaar ze werken. Daarmee kan dan het systeem van atv-dagen verdwijnen. Cao-coördinator Spanjers is op dat idee gekomen na een enquête van de Dienstenbond onder zijn leden. DEN HAAG GPD In de cao's moeten wel rand voorwaarden worden opgeno men over de afspraken tussen ondernemers en hun personeel. Daartoe behoort in elk geval de maximale werktijd per week. Nog in de jaren negentig wil de bond dat maximum terugge bracht zien naar 35 uur. Contracten op basis van een aantal uren per jaar maken het volgens Spanjers makkelijk(er) om in werkroosters afspraken te maken over bijvoorbeeld een werkweek van afwisselend 4 en 5 dagen. „Zo'n vorm van ar beidstijdverkorting vergroot de flexibiliteit van bedrijven. En daardoor kunnen mensen in meer vrijheid hun werktijden indelen". In de enquête noemde meer dan de helft de vierdaagse werkweek als de aantrekkelijk ste vorm van vrije tijd. Zestien procent zei liever roostervrije (atv-)dagen te hebben. Slechts 11 procent bleek meer te zien in korter werken per dag. Over de ingrepen in Ziekte wet en wao blijken de bondsle den danig in te zitten. Ze geven aan dat vermindering van de werkdruk en verbetering van de arbeidsomstandigheden dé op lossing vormen voor het ziekte verzuim. Vier van de vijf leden lieten weten dat zij in de nieuwe cao's genoegen willen nemen met een loonstijging die vol doende is om de inflatie (het stijgen van de prijzen) bij te houden. Voorwaarde is wel dat er maatregelen worden geno men waardoor meer mensen aan de slag kunnen. Veel mensen (52 procent) ge ven aan dat zij vrijwillig korter willen werken. Mensen die in volledige banen zitten geven dat zelfs voor 58 procent aan. Spanjers: ,,Dat verrast ons niet. Grote, volwaardige deeltijdba nen worden populair. De nieu we generatie wil de vrijheid hebben om de tijd zo in te de len als ze zelf wil. Mensen kij ken verder dan de dag van mor gen. Ze plannen de inrichting van hun arbeid, van hun vrije tijd, van hun studie". GORINCHEM GPD Rob Lubbers zegt niet op de hoogte te zijn geweest van het te werk stellen van illegale Spanjaarden bij het Gorin- chemse staalconstructiebedrijf Mercon. „Dat is een zaak van de directie. Wij zijn slechts aan deelhouder", heeft hij gisteren verklaard. Lubbers is mede-ei genaar (49 procent) van het be drijf waar onlangs 34 Spanjaar den zonder werk- of verblijfs vergunning zijn aangehouden. De broer van de premier be twijfelt bovendien of de Mer con-directie van de zaak wist. „Justitie moet maar uitzoeken of Mercon er echt bij betrokken is geweest. Het bedrijf heeft een buitenlandse partner ingehuurd voor een klus. Het is niet hun taak om een Spaans bedrijf, waarmee hiervoor een contract is afgesloten, te controleren op de benodigde vergunningen. De politie lijkt de zaak anders te zien. Er is proces-verbaal op gemaakt tegen Mercon, en niet tegen het Spaanse bedrijf. Vol gens de Dienst Inspectie Ar beidsverhoudingen (DIA) van het ministerie van sociale zaken ontspringt Mercon de dans niet als het buitenlands personeel voor meer werk dan 'de afge ronde klus' heeft ingehuurd. De directie van het staalcon structiebedrijf, tien jaar geleden ook al eens beschuldigd van het inhuren van zwartwerkers, wil geen commentaar op de affaire leveren. Volgens een woord voerder is de directie met va kantie en neemt niemand de zaken waar. DEN HAAG ANP De vraag naar schoolverlaters is dit jaar met een kwart miljoen groter dan het aanbod van 220.000. Hierdoor daalt de werkloosheid onder deze groep veel sneller dan de totale werk loosheid. Aldus de jaarlijkse schoolverlatersbrief van de Ar beidsvoorziening. Het meest gewild zijn jonge ren met een middelbare be roepsopleiding (mbo). De klein ste kansen hebben jongeren met alleen basisonderwijs. Blij vend weinig kans hebben ook mensen met een lagere be roepsopleiding (leao, lhno), kunstonderwijs, sociaal-cultu reel onderwijs, taalonderwijs op hbo-niveau en universitair afge studeerden in dé sociologie, po liticologie, psychologie, pedago giek, ietteren, geschiedenis en filosofie. Veel vraag is er naar opgelei den in het technisch onderwijs, transport-, communicatie- en verkeersonderwijs op alle ni veaus, laboratorium- en statis tiek-onderwijs op hbo-niveau en theologie-onderwijs. Er is een hernieuwde vraag naar medsich opgeleiden en leer krachten voor het basisonder- Mannen vergisten zich mogelijk in adres ACHTERGROND DEN HAAG CAREL GOSELING HEERLEN «ANP WIJS. De zes mensen die dinsdagmid dag ruim een uur lang in een woning in de Heerlense wijk Hoensbroek werden gegijzeld, zijn volgens de politie op „een ergerlijke wijze mishandeld". De politie werkt met achttien mensen aan de zaak. Van de drie daders ontbreekt nog elk spoor. Drie met vuurwapens en messen gewapende mannen van ongeveer 25 jaar belden rond vier uur aan bij de bewo ners van de flatwoning. Zij eis ten geld en drugs van de vrien din van de hoofdbewoner, zijn neef en twee vrouwen die op bezoek waren. De drie vrouwen werden ge boeid en moesten op een bank plaatsnemen. De neef moest op de grond gaan liggen en werd onder meer met brandende si garetten bewerkt. Allen werden geschopt en geslagen. Een buurjongen die even later op bezoek kwam, werd eveneens gegijzeld en hardhandig tegen de grond gesmeten. De hoofdbewoner kwam tij dens de gijzeling met zijn auto aan bij de woning. Hij werd door een van de daders ge dwongen naar een telefooncel in de buurt te rijden en daar „zijn drugsleverancier" te bel len. Een van de vrouwen moest mee. De hoofdbewoner draaide een gefingeerd nummer en zei zijn belager dat de leverancier niet thuis was. Daarop werd het tweetal ge dwongen naar de woning terug te rijden. Onderweg forceerde de bestuurder een aanrijding met een stilstaande wagen om de aandacht te trekken. Daarop ontstond een worsteling. De Heerlenaar kon zijn belager te gen een rijdende auto drukken, waarbij de gijzelnemer gewond raakte aan zijn gezicht. Deson danks sloeg hij te voet op de vlucht naar de woning. Hij waarschuwde zijn compagnons en ging er met hen in een auto vandoor. Volgens de politie zijn de ge gijzelden er vooral psychisch slecht aan toe. De hoofdbewo ner ontkent in drugs te hande len. Zijn woning staat ook niet als drugspand bekend, huizen in de directe omgeving wel. De politie sluit daarom niet uit dat de gijzelnemers zich hebben vergist. Voor Kok is er geen weg terug meer. De oud-voorzitter van de FNV heeft voor de confrontatie met zijn vroegere achterban gekozen. Kok staat niet alleen. Met hem vinden velen dat de PvdA te veel het imago heeft gekregen van de partij voor alles wat ziek, zwak en misselijk is. De bewindsman trekt daarmee een vorig jaar ingezette lijn door. Een lijn die regel recht voert tot het einde van het consensus model, het voortdurende overleg tussen ka binet, werkgevers en vakbonden om te zor gen voor een breed draagvlak voor allerlei maatregelen. Hoe snel het consensus-model aan de kant wordt geschoven, blijkt bij een terug blik. In zijn Eindhovense reden (24 septem ber 1990) legde fractievoorzitter Wöltgens al de fundamenten. Hij gaf daar aan dat de politiek weer het primaat, het voortouw, moest krijgen. De politiek moest zelf weer besluiten durven te nemen. Er mocht niet meer gewacht worden op adviezen van werkgevers en vakbonden, op de SER of de Stichting van de Arbeid. Wöltgens trok zijn lijn door bij de alge mene beschouwingen op 9 oktober 1990. Volgens hem dreigde de politiek zich te ver lammen door overleg dat zich van commis sie naar werkgroep en adviesaanvraag voortsleepte. „Dan zakt het beleid weg in een moeras van inspraak en advies. Het ka binet mag grote waarde hechten aan over eenstemming met de sociale partners. Er Wim Kok, PvdA-leider en minister van financiën, wilde het niet te hard zeggen. Toch was zijn boodschap niet mis te ver staan. Als de vakbeweging 'oorlog' wil over de aanpak van ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid, kan ze die krijgen. Wat Kok betreft moet de PvdA niet meer achter de vakbeweging aanlopen. komt echter een moment dat het de zaken waar het zelf voor verantwoordelijk is niet meer mag laten afhangen van consensus. Dat moment is nu aangebroken". Nu hadden de sociale partners de politiek eind 1990 ook wel een kans voor open doel geboden. Met veel pijn en moeite wist het kabinet nog een soort centraal overleg met werkgevers en vakbonden bijeen te krijgen. De politiek was vragende partij en echte be sluiten vielen daar dan ook niet. Zeker niet bij het voornaamste onderdeel: de voortge zette loonmatiging in ruil voor meer werk gelegenheid. Er werden wat 'oude' afspra ken herbevestigd en daar bleef het bij. Ieder ging vervolgens een eigen weg. Dit voorjaar vonden werkgevers en vak bonden een centraal overleg met het kabi net niet eens meer nodig. Er viel toch niets te bespreken, luidde het excuus. Men regel de de zaken zelf wel via de cao-onderhan delingen, goedschiks of kwaadschiks. Hoe ver ook werkgevers en bonden uit een waren gegroeid bleek wel binnen de SER, toen men daar gezamenlijk tot een ad vies aan het kabinet moest komen over de aanpak van ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid. Geen wonder dat vanuit de PvdA het verdeelde SER-advies als 'een ge miste kans' werd omschreven. Werkgevers en vakbonden hadden de mogelijkheid om het bestaansrecht van de SER, en daarmee indirect van het consensus-model, te be vestigen hopeloos verknoeid. De kloven zijn inmiddels geslagen. Bin nen de FNV doen stukken de ronde, waarin ervoor gepleit wordt afstand te nemen van 'bondgenoot' PvdA. De relatie tussen CDA en CNV staat al langer op een laag pitje. CDA en PvdA gaan, binnen en buiten het kabinet, een steeds 'hardere' koers varen. De werkgevers hameren op lagere lasten en zwaaien met de geldbuidel als de vakbewe ging te veel eisen op tafel legt in cao-onder- handelingen. Want de werknemer, dus ook het vakbondslid, is nog altijd het meest ge voelig voor het eigen loonzakje, nietwaar? In de jaren tachtig ging het economisch minder. Na enig aarzelen bleek iedereen bereid om via een gezamenlijke actie het onheil te helpen keren. Dat lukte, het gaat weer goed. Het gezamenlijke belang is daarmee weggevallen. Ieder voor zich waar bij de overkoepelende overheid ook nog een eigen rol gaat spelen. Niet verzoenend maar confronterend. De jaren tachtig zijn echt voorbij. DEN HAAG GPD De voorstellen van het kabinet om de wao-uitkeringen te verla gen zijn in strijd met het door Nederland ondertekende ILO- verdrag (Internationale Arbeids organisatie). Dit hebben juris ten van de vakcentrale MHP ge constateerd. Zij zoeken nu uit of er juridische stappen kunnen worden ondernomen. Het gaat om de ILO-verdra- gen 121 en 128. Die behandelen de uitkeringen bij beroepsonge vallen en uitkeringen voor inva liditeit en ouderdom. Nederland heeft zich in het verdrag verplicht bij een wao- uitkering het laatstverdiende loon en niet het minimumloon zoals bij de aaw als basis aan te houden. Het kabinet heeft echter voorgesteld om werknemers na enkele jaren wao een aaw-uitkering te geven op bijstandsniveau. Dat is strij dig met de Nederlandse ver plichtingen in het verdrag. Bij de Tweede Kamer ligt ove rigens een voorstel uit 1988 om het ILO-verdrag 121 op te zeg gen. De juristen van de MHP gaan ook uitzoeken of de lopen de uitkeringen in het kader van de Ziektewet en de wao mogen worden gekort. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN NS: Veel meer schade door supporters De Nederlandse Spoorwegen zijn het afgelopen voetbalseizoen geconfronteerd met een verdubbeling van de schade aan treinen door voetbalsupporters ten opzichte van vorig jaar. Dit terwijl de NS 37 procent minder supporters vervoerden. De materiële schade aan treinen en stations bedroeg in totaal 242.669 gulden, dat is 98 procent meer dan in het seizoen '89/'90. Nieuwe gesprekken over stukgoed-cao De havenwerkgeversvereniging SVZ en de Vervoersbonden FNV en CNV hebben vanmorgen de onderhandelingen hervat over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de stukgoed sector in de Rotterdamse haven. De werkgevers zien in de brief die de Vervoersbond FNV hen deze week heeft gestuurd vol doende aanleiding weer te onderhandelen. De bond heeft een aantal suggesties op tafel gelegd waarover alle betrokkenen geen nadere mededelingen willen doen. Gasreserve neemt steeds verder toe De gasreserve in Nederland neemt steeds verder toe. Het afgelo pen jaar kon 248 miljard kubieke meter aardgas aan de reserve worden toegevoegd. De toename van de reserve is vooral te dan ken aan een herberekening van de inhoud van het Groninger- gasveld, de gasbel in Slochteren. Daarnaast leverde de vondst van nieuwe gasvelden 33 miljard kubieke meter extra op. Dit heeft de Rijks Geologische Dienst (RGD) bekend gemaakt in het jaarlijkse rapport over de opsporing van gas en olie in ons land. Politie vindt lijk onder laag puin De Amsterdamse politie heeft gisteravond op de Cruquiusweg in Amsterdam het lijk aangetroffen van een vrouw. Een onbekende meldde eerder op de avond aan de politie dat er een lichaam onder een hoop puin lag. Haar lichaam verkeerde in vergaande staat van ontbinding. De identiteit en de doodsoorzaak waren gisteravond nog niet bekend. Veel ongevallen bij vakantiewerkers Vakantiewerkers lopen een groter risico op een arbeidsongeval dan vaste werknemers. De ongevallen komen voornamelijk voor in fabrieken. De tijdelijke arbeidskrachten worden nauwelijks begeleid en zijn vaak onbekend met de machines, waardoor er snel ongelukken gebeuren. Volgens het ministerie van sociale zaken is het aantal bedrijfsongevallen tijdens de vakantieperiode de afgelopen jaren toegenomen. Ook de CNV-Jongerenorganisa- tie, die klachten van vakantiewerkers inventariseert, signaleert veel ongelukken. In de provincie Overijssel zijn dit seizoen al tien ernstige ongelukken gebeurd. Het letsel varieert van een ge broken neus tot een afgerukte vinger. Hoofdinspecteur Wallen burg van de Arbeidsinspectie wijst vooral naar de werkgevers. „Ze nemen nauwelijks de tijd om goed uit te leggen hoe alle ma chines werken. Dan gebeuren er natuurlijk ongelukken". WIERDEN GPD Een 33-jarige apotheker uit Wierden heeft zijn beroep moe ten staken, nadat hij was be trapt op het gebruik van opiaten uit zijn eigen zaak. De man blijkt enkele weken geleden al te zijn aangehouden. Hij zal zich binnenkort tegenover de recht bank moeten verantwoorden voor overtreding van de Opi umwet. De man is „op eigen verzoek" door de Inspectie voor de Geneesmiddelen uitgeschre ven als gevestigd apotheker. Om de twee uur krijgen deze jonge dwergmangoesten in het Noorder-dierenpark in Emmen voedsel uit een injectiespuit. De jonge diertjes moesten vlak na hun geboorte van een wisse dood worden gered, omdat geen van de volwassen dieren zich over hen ontfermde. Als de d'er- tjes over een paar weken wat groter zijn, wordt geprobeerd om ze in de groep terug te brengen. 'foto noorderdiirenpark Het zit de treinreiziger niet mee dit jaar. Zijn het niet conducteurs of machinisten die niet meewerken, dan gooien de weergo den roet in het eten. De Nederlandse Spoorwegen kunnen zich echter onmoge lijk wapenen tegen de extreem hevige on weersbuien die gisteren zorgden voor ver tragingen in het hele land. Op sommige plaatsen zijn vijftig tot honderd bliksemin slagen per minuut geteld. „Je kunt dit soort natuurverschijnselen niet naar je hand zetten", zegt NS-inge- nieur Hirdes. Zijn afdeling 'Sturing en Ener gievoorziening' is belast met onderhoud en beveiliging van het spoorwegnet, in totaal zo'n 2800 kilometer rails. Het treinverkeer was vooral gisterochtend ernstig ontregeld. In de regio Utrecht ging het flink mis. De vertragingen liepen daar op tot meer dan een uur. Alkmaar was vol ledig onbereikbaar per spoor. Op sommige baanvakken tussen Rotterdam en Amster dam reden geen stoptreinen. De spoorwegen ondervonden zoveel hin der van het onweer, omdat het verspreid over het hele land losbarstte. Ook in 1983 en 1987 kwamen ernstige blikseminslagen in NS-gebouwen en spoorbanen voor, maar toen bleef de schade beperkt tot een kleiner gebied. Hirdes: „Met noodweer komt de veilig heid van de treinreizigers op de eerste plaats. Maar al zou er op elke hoogspan ningsmast, ieder voedingsstation en per ronoverkapping een bliksemafleider ko men, dan nog kan er iets in rook opgaan. Bovendien wordt het spoorkaartje dan on betaalbaar". Aan de bovenleidingen zijn nu om de an derhalve kilometer bliksemafleiders ge monteerd. De afgelopen jaren is op een ge deelte van het net een verbeterde beveili ging aangebracht. Hierbij wordt de bliksem vanuit de hoogspanningsmasten volledig naar de grond geleid. Dat is onder andere gebeurd op de verbinding tussen Haarlem en Zandvoort. Desondanks zijn ook daar sindsdien nog een behoorlijk aantal blik seminslagen geteld. DEN HAAG GPD Na het uitspreken van het 'op rechte berouw' van premier Kaifu over de Japanse wanda den in Nederlands-Indië tijdens de Tweede Wereldoorlog, heeft premier Lubbers zich in een brief aan zijn Japanse ambtge noot op zijn beurt verontschul digd voor de dissonanten tij dens diens bezoek aan Neder land. De verontschuldigingen be treffen vooral het in het water gooien van de krans die Kaifu afgelopen vrijdag had gelegd bij het Indisch monument in Den Haag. Woedende slachtoffers van de Japanse internerings kampen tijdens de Tweede We reldoorlog, die boos waren over het feit dat voor de krans bloe- 'Weghalen krans actie van enkele personen men terzijde waren geschoven, smeten de Japanse krans tot twee keer toe in een nabijgele gen vijver. De stichting Japanse Ere schulden, die vrijdag een beto ging bij het Catshuis had geor ganiseerd, distantieerde zich van de actie, maar kon er gezien de hoog opgelopen emoties rond het bezoek wel begrip voor opbrengen. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst heeft Lubbers in de brief aan Kaifu benadrukt dat het niet ging om een actie 'van een organisatie', maar dat het 'en kele personen' waren die de krans in het water hebben ge gooid. Of de Japanse premier vorige week iets van die actie heeft gemerkt, kon de Rijks voorlichtingsdienst niet zeggen. nieuwbouw van Nationale Nederlanden in Rotterdam vordert De verzekeringsgigant, die eerder dit jaar zorgde voor de meestomstreden fusie van de laatste jaren door samen te gaan met de NMB-Postbankgroep in Internationale Nederlanden, neemt begin volgend jaar zijn intrek in wat met 150 meter het hoogste gebouw in Nederland wordt. »foto anp paul stolk

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3