Feiten Dubcek laat zich overrompelen Massale aanmelding nieuwe lidstaten stelt EG voor aanzienlijke problemen Guerilla's in Peru krijgen steeds meer de overhand /^<q06P Nll60W£' IBpeeeEM is 3ÊSIA40P" 75 stutê^tcm halek] hum fzofweose, ozzesT is geJ>iM6p «er Fimakjciészms- .rSfoer t/AM ye ove£H£ip \T re veeu^ÉM"- •Donderdag 25juli 1991 PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT wat moeten we doen met de grote toestroom van landen die lid willen worden van de EG? De menin gen binnen het dagelijks bestuur van de EG zijn sterk verdeeld WIM STEVEN HAGEN ^dlNlfrlHffifrSTüPWeN féEL'fcgN BASISBEURS m <WÖNE KSULTAAf EN MENINGEN Tsjechoslowaakse parlementsvoorzitter zet zichzelf klem Dubcek, Svoboda! Dubcek, Svoboda! Dubcek, Vrijheid! Soms klinkt een kreet meer dan twintig jaar door in de geschiedenis. In de lente van 1968 riep het volk van Tsjecho-Slowakije om vrij heid en om de man die hen daar, onbedoeld, toe had aangezet. In de herfst van 1989 kregen de Tsjechen en Slowaken ein delijk hun zin. Alexander Dubcek keerde terug als symbool van een vrije na tie. Maar in het Praag en Bratislava van 1991 is wei nig plaats meer voor derge lijk sentiment. AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Het menselijke gezicht van het socialisme is inmiddels 69 jaar. Hij heeft nog steeds die ontwa penende glimlach, die perfect past bij zijn wat houterige, maar zo innemende uiterlijk. Nadat hij op 5 januari 1968 Antonin Novotny was opgevolgd als par tijleider van Tsjecho-Slowakije, ontsteeg Alexander Dubcek in rap tempo de anonimiteit. De afgelopen anderhalfjaar heeft hij voortdurend herhaald dat hij „ook in 1968 vond dat we veel nauwer aansluiting moesten zoeken bij de socialis tische partijen van West-Europa helaas hebben onze buur landen ons toen niet willen be grijpen". Toch is de Praagse Lente hem eerder overkomen, dan dat hij ér de grote regisseur van was. Het ging net zo als met de 're voluties' van 1989: de commu nistische leiding liet de teugels vieren en het volk nam het heft in handen. (Alleen greep het Kremlinitleze keenniet ip.) Ook.-. Dubcek'net zich in 1968 met 8e stroom.meedrijven, tot zijn so cialistische broeders in het War schaupact in augustus van dat jaar dramatisch ingrepen. Pas in november 1989 werd de ban ge broken opnieuw onder druk van het volk - en kwam Dubcek weer boven drijven. „Ik voel me als een man die voor de tweede keer blond haar heeft gekre gen", zei hij tijdens de verkie zingscampagne van vorig jaar. En hoewel hij lang niet onom streden is veel generatiege noten willen hem best vergeven dat hij zich geblindoekt door de trawanten van Brezjnjev liet af- hem kwalijk dat hij nog enkele maanden aanbleef nadat het Kremlin hem als een gebroken man naar Praag had terugge bracht met een kolonne Sovjet- De in ere herstelde Dub cek naast de huidige Tsjechoslowaakse presi dent Havel foto ap tanks in zijn kielzog werd hij gekozen en her benoemd tot voorzitter van het parlement van Tsjecho-Slowakije. Rechtse koers Njaai; Alexander Dubcek ifèeft zichzelf begin deze week klem gezet. Maan dag stapte hij uit Publiek tegen Geweld, de Slo waakse evenknie van het Tsjechische Burgerforum, omdat de 'rechtse' harde economische koers partij hem niet bevalt. Pu bliek tegen Geweld levert ministers voor zowel de federale regering als die van de republiek Slowa kije. De federale premier Mari an Calfa (een 'bekeerde' communist) en zijn mi nister van financiën Va clav Klaus Maar de werkelijke oor zaak zit dieper. Zondag liet Dubcek (zelf Slowaak) in een interview weinig twij fels over zijn sympathie voor Vladimir Meciar, de Slowaakse ex-premier die in het voorjaar door zijn ei gen partij tot aftreden werd gedwongen wegens zijn verzet tegen het hervor mingsprogramma van Klaus. Meciars nieuwe Be weging voor een Democra tisch Slowakije pleit open lijk voor opdeling van Tsjecho-Slowakije en blij kens opiniepeilingen kan de partij rekenen op grote steun van de Slowaakse bevolking. Dominostenen Ongeveer twee jaar nadat de communistische re giems als dominostenen omvielen, waait de wind van het nationalisme door Oost-Europa. Volkeren die meer dan veertig jaar wer den behandeld als gelijke monniken met gelijke kap pen, ontdekken een eigen ver verleden. En Tsjecho- Slowakije is dan wel geen dicaal hervormingspro- Dubcek °P we6 naar 2iin werk' 8enome" Joegoslavië, maar ook gramma in Tsjecho-Slo wakije. Door dit beleid openlijk te kritiseren doorbreekt de par lementsvoorzitter de onge schreven wet dat hij boven de archieffoto Bmo (Bohemen) en vooral in Bratislava (Slowakije) groeit partijen staat. Leden van Klaus' de behoefte om de nieuwe staat Burgerlijke Democratische Par- Tsjecho-Slowakije die na de tij en enkele Tsjechoslowaakse Eerste Wereldoorlog is gevormd nog eens tegen het licht te hou den. Na de hand-in-hand gevoerde strijd tegen de communisten, steken onderlinge tegenstellin gen de kop weer op. 'Waarom zijn de redelijk ontwikkelde Tsjechische gebieden Bohemen en Moravië destijds eigenlijk sa mengevoegd met de toen nog agrarische Slowakije?', is de eer ste, algemene, vraag. 'En waar om heeft Slowakije alleen maar zware industrie gekregen, ter wijl in de Tsjechische regio's de eindprodukten worden ge maakt?', roept men daar in Bra tislava achteraan. 'En waarom zou Slowakije zich nog langer laten uitzuigen?', volgt dan al snel. Dit is geen juiste weergave van de feiten, haast de regering in Praag zich te verklaren. En dat klopt. Slowakije is altijd het eco nomisch zwakkere broertje in de federatie geweest. Maar ga dat maar eens in Bratislava ver tellen. Toen Vaclav Havel het vorig jaar tijdens zijn verkie- zingstoernee probeerde, kon hij maar ternauwernood een vuist slag van een fanatieke seperatist ontwijken. Afstand bewaren Toch blijft de schrijver-presi dent vermoeid glimlachend bo ven de partijen staan. Tsjechen en Slowaken moeten zich wat hem betreft maar per referen dum uitspreken over de toe komstige staatsvorm. Havel weet nog afstand te bewaren. Maar de president maakt er dan ook geen geheim van dat hij wel iets leukers weet dan politiek bedrijven. Dat is niet iedereen gegeven. Dubcek is altijd politicus geble ven, al leefde hij 21 jaar „in een spinneweb", zoals hij de per manente bewaking door de Tsjechische geheime dienst tij dens zijn ballingschap als amb tenaar van het ministerie van bosbouw vorig jaar in deze krant omschreef. Hij slikt de kri tiek dat hij zich muisstil hield en geen aansluiting zocht bij de dissidentenbeweging Charta'77 van Jiri Hajek en Havel, man moedig weg. Geen krachtige politicus, zo bleek al in 1968, toen hij als een soort 'burgemeester in oorlogs tijd' aanbleef nadat de Praagse Lente in bloed was gesmoord. Dubcek zet voorzichtig een stapje en laat zich daarna over rompelen. Als het van pas komt, zullen de Slowaakse seperatis- ten niet schromen om hem als een vaandel in de voorste linies met zich mee te tronen. Dubcek Svoboda! TetfwW Een raketaanval op het ministerie van Econo mische Zaken van Peru. Een autobom en een bombrief aan een politicus. Het is slechts een greep uit het poli tieke geweld van de guerrilla's van Sendero Luminoso (Lichtend Pad) in Peru. De rebellen voeren al enkele maanden een offensief tegen de rege ringstroepen. Daarmee 'vieren' zij de elfde ver jaardag van hun 'volks oorlog', die al duizen den mensen het leven heeft gekost. Terwijl gepensioneerde generaals, veiligheids deskundigen en bui tenlandse militaire at tache's toegeven dat de staat bezig is de oorlog te verliezen, doet de re gering alsof er niets aan de hand is. Presi dent Fujimori stelt al zijn vertrouwen in het werk van zijn geheime diensten. De anti-ter- reurcampagne waar hij tot nu toe het meest over opschept, is een poging geweest de Sendero-graffiti in de universiteiten weg te halen. Voormalig minister van binnenlandse zaken Mantilla: „Het grootste probleem zit hem in de politieke kracht van Sendero, die zich uit breidt óver het hele land en die op elk mo ment kan worden om gezet in militaire kracht. Wij worden ge confronteerd met een meedogenloze oorlog die ons democratisch stelsel vernietigt. Dat leidt tot een verlies van morele waarden, een verlies van strijdlust bij de veiligheidskrachten, een terugwijken van het hele staatsappa raat." Op de vraag of de rebellen de regering omver kunnen werpen zegt hij: „Als het zo doorgaat zoals nu dan denk ik dat het antwoord 'ja' moet zijn." Door het overwicht van de rebellen wordt in steeds meer gebieden de noodtoestand uitge roepen. Bijna de helft van het land en de be volking van Peru staat onder controle van Lichtend Pad. Terwijl de guerilla's zich steeds beter organiseren, valt het leger uiteen. Slech te betaling en werkom standigheden zetten dienstplichtige solda ten en officieren ertoe aan massaal te deserte ren. Ongeveer veertig procent van de dienst plichtigen is er in het eerste kwartaal van dit jaar vandoor gegaan. De moraal bij de politie is al even laag: volgens het'ministerie van bin nenlandse zaken zijn 500 man dit jaar ont slagen wegens corrup tie of het verlaten van hun post. Het burgerlijk bestuur wordt langzamerhand weggevaagd, zelfs in de voorsteden van Lima. Bij de algemene verkie zingen van vorig jaar werden in minstens een kwart van de kies districten van Peru geen resultaten ge boekt vanwege een boycot door de guerril la. Kandidaten verdwe nen of werderï ver moord. Ook schendingen van mensenrechten door dermijnen de demo cratische regering. Vol gens de Verenigde Na ties zijn in Peru de af gelopen vier jaar meer mensen gevangen ge zet en 'verdwenen' dan in welk ander land dan ook. Zes verkiezings kandidaten die twee maanden geleden in Ayacucho door het le ger gevangen zijn ge nomen, worden nog steeds vermist. Bedrei gingen met de dood, martelingen en buiten gerechtelijke moorden zijn gemeengoed. Vier politiemannen zijn vorige week gear resteerd op beschuldi ging van het martelen en vermoorden van drie jongeren tijdens een schoonmaakactie gericht tegen verdachte leden van Lichtend Pad in de buurt van Lima, waar onlangs verschei dene functionarissen zijn vermoord. President Fujimori ves tigt zijn hoop op de ruim 2,5 miljard gul den die hij uit het bui tenland krijgt om het gat in zijn begroting te dichten. Maar voor de cember zal hij geen geld krijgen. In de tus sentijd wordt de begro ting aan flarden ge schoten door de infla tie, lage belastingin komsten en dureëdo- nomische hervprmin- gen. „De regering houdt zichzelf voor de gek dat buitenlandse regerin gen te hulp zullen snel len en dat ondertussen het volk bereid is zware offers te brengen", zegt een westerse diplo maat, „je kunt de mén sen magerder zien worden, zij zijn wan hopig." Ten minste 320.000 onderwijzers en werkers in de ge zondheidszorg zijn in staking vanwege een loon dat gemiddeld 120 gulden per maand bedraagt. Bijna dage lijks wordt in de strat' van Lima geprotes teerd; schermutp i- gen met de po'wor den geweldd ger. Het aanta' .ovingen isomhc jdschoten. Tenzr leiding ge vangen wordt gezet, zou Lichtend Pad bin nen een paar jaar dicht bij het grijpen van de macht kunnen zijn. BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Een Europees Parlement met meer dan 700 leden, een Eu ropese Commissie van ten min ste 25 commissarissen, bijeen komsten van ministerraden waar bewindslieden uit meer dan twintig landen het moeten eens te worden. Blijft Euro pan na 1992 bestuurbaar of gaat het aan zijn eigen succes i onder? Gisteren sprak de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Gemeenschap, ver de vraag hoe groot de EG i de komende jaren nog kan groeien zonder volstrekt on- erkbaar te worden. Vijf landen hebben al officieel gevraagd lid te mogen worden, zeker zovele staan te trappelen om hetzelfde te doen. In de Commissie is iedereen het ver eens dat de EG in het jaar 2000 meer leden zal tellen dan de twaalf van nu. De EG mag geen 'fort Europa' worden, een exclusieve besloten club. Maar de commissarissen bleken het gisteren lang niet eens over het tempo waarin die uitbrei ding de komende jaren gestalte moet krijgen. EG-commissaris Andriessen voor buitenlandse betrekkingen wil alle kandidaat-leden over één kam scheren, of zij nu Oos tenrijk of Zweden, dan wel Hongarije of Polen heten. Hij wil dat de EG deze landen een 'beperkt' lidmaatschap aan biedt, met bepaalde, maar niet alle voordelen van het EG-lid- maatschap. Zij zouden op een aantal terrei nen (buitenlands beleid, trans port, milieu, energie) volledig kunnen meepraten en meebe slissen, en op andere (land bouw, handel, industrie, kortom de financieel gevoelige secto ren) niet. Pas na een overgangs periode van een jaar of tien zouden zij volwaardig lid kun nen worden. Andriessens collega Christop- hersen vindt echter dat de EG de landen van de Europese Vrij handelsassociatie (vooral Oos tenrijk, Zweden, Noorwegen en Finland) een voorkeursbehan deling moet geven. Die landen staan economisch en politiek immers veel dichter bij de EG dan de nieuwe Oosteuropese democratieën. Commissarissen uit de Zuid- europese landen vrezen echter - dat teveel EG-geld naar Oost- Het officiële vignet van de Eu ropese Gemeenschap Europa zal gaan, ten koste van landen als Portugal of Grieken land. En de Fransen en Britten zijn bang dat een zo grote, voor al naar het oosten uitgebreide EG tot verlies aan macht voor de grote Westeuropese lidstaten zal leiden. De Commissie praat volgende week verder. Dan moeten zij te vens een advies uitbrengen aan de EG-ministerraad over de toe- tredingsaanvraag van Oosten rijk. Dat advies zal al veel duide lijk maken. Het zijn uiteindelijk de lidsta ten, in de EG-ministerraad, en het Europees Parlemept die be slissen over uitbreiding. En de meningen daar hoeven niet per se parallel te lopen met die van de Commissie. De Commissie kan het geval Oostenrijk niet apart behande len, zoals het twee jaar geleden heeft gedaan met de aanvraag van Turkije. Dat kreeg te horen dat de EG nog niet aan uitbrei ding toe was en dat Turkije eerst iets moest doen aan de economische achterstand die het land heeft op Europa. Voor Oostenrijk (en Zweden of Noorwegen) geldt dat niet. Eco nomisch en politiek kunnen de ze landen moeiteloos in de EG worden opgenomen. Het zijn sterke, gezonde democratieën. Als de Europese Commissie 'ja' zegt tegen Oostenrijk, kan het niet anders dan ook de andere landen van de EVA aanbevelen bij de ministerraad. En waarom zouden daarna dan Polen, Hongarije of Tsjechoslo- wakije nog geweigerd kunnen worden? Economisch liggen zij wel ver achter, maar politiek zou hun integratie in de EG een versterking van de hervormin gen betekenen. Hongarije heeft al laten weten met buurman Oostenrijk op één lijn gesteld te willen worden. Kiezen voor de lijn van de Deen Christophersen betekent dat sommige kandidaten wel en an dere voorlopig niet toegelaten zouden worden. Terwijl het voorstel van Andriessen bete kent dat zij allemaal zullen moeten wachten en pas op ter mijn, als alle onderlinge proble men uit de weg zijn geruimd, lid kunnen worden. Iedereen is het erover eens dat onderhandelingen met wie ook pas kunnen beginnen nadat de twaalf het proces van omvor ming van de EG tot een econo mische, monetaire en politieke unie hebben voltooid en de ma gische datum van 1 januari 1993 - wanneer de EG een Vrije markt zonder binnengrenzen moet zijn - hebben afgerond. De EG moet eerst beter worden, en pas daarna groter. Gaat het andersom, dan willen al die kandidaat-leden natuurlijk meepraten over de economi sche en politieke unie, en die discussie verloopt met twaalf le den al moeilijk genoeg. De dis cussie is pas begonnen en zal pas echt op gang komen als de twaalf er eind dit jaar in slagen om de economische, monetaire en politieke unie tot stand te brengen. De meningsverschil len in de Europese Commissie zijn slechts een voorbode van wat de lidstaten vervolgens te wachten staat. De guerilla-beweging Lichtend Pad in Peru houdt een communistische vlag omhoog. De beweging laat zich inspireren door de leer van de Chinese leider Mao en staat bekend om zijn meedogenloos heid

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2