Leidsch Dagblad Bouw grote vuilfabriek in Leiden WVC slikt hoge prijs van pil niet ^^o/nGOEPKPPjj H f Indurain niet in problemen Geheim fonds steunde ook zwarte raadsleden Per bus door de Amsterdamse onderwereld f A Donderdag 25 juli 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr 39604 Losse nummers f1,45 - mt» Thieriy Claveyrolat. foto ap MORZINE GPD De tweede grote Alpen-etappe in de Tour de France, van Bourg d'Oisans naar Morzine, heeft ;een opmerkelijke zaken ge tracht. De Spanjaard Miguel In durain hoefde zich geen extra inspanningen te getroosten om zijn gele trui te behouden. De ritzege was voor de Franse streekfavoriet Thierry Cla veyrolat, die samen met een an dere lokale favoriet, Thierry Bourguignon, de hoofdrol opeiste en een einde maakte een reeks van vijf Italiaanse overwinningen. Het was al de vierde zege van Claveyrolat's RMO-ploeg. Gert-Jan Theunisse was de beste Nederlander. De Braban der werd vijfde en is daardoor in het algemeen klassement op geklommen naar plaats dertien. Ook Rooks (achtste) eindigde in het groepje van gele-truidrager Indurain en diens naaste bela gers Gianni Bugno en Claudio Chiappucci. De grote verliezer heette op- euw Greg LeMond. De Ameri kaan verloor zeven minuten op Indurain en is in de algemene rangschikking weggezakt naar de achtste plaats, nog achter zijn landgenoot Andy Hamp- sten. Zie verder de Tour-pagina FEITEN EN MENINGEN Alexander Dub- cek laat zich overrompelen Man sliep enkele maanden gratis in twee hotels Compostinstallatie kost 30 miljoen Naast de rioolwaterzuivering aan de Voorschoterweg tus sen Leiden en Voorschoten wordt een composterings- en scheidingsinstallatie voor huisvuil gebouwd. De Ge meenschappelijk Vuilverwerking Leiden (Gevulei) ver wacht dat de installatie, die zo'n 30 miljoen gulden gaat kosten, over twee jaar de totale huisvuilproduktie van de Leidse regio kan verwerken. De Gevulei heeft hierover overeenstemming bereikt met het hoogheemraadschap van Rijnland, eigenaar van de grond. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU De kosten van verwerking van afval kan dan van 400 gulden per ton worden teruggebracht naar ongeveer 150 gulden. Nog onduidelijk is welke invloed dit heeft op de hoogte van de reini gingsrechten in deze regio, hoe wel wordt aangenomen dat de ze kunnen worden verlaagd. De Leidse regio is sinds de sluiting van de vuilverbranding Leiden in grote moeilijkheden gekomen met de afvoer van het huisvuil. Voor enorme bedragen wordt het vuil nu naar andere provincies afgevoerd. De nieu we installatie kan de aanvoer van de negen aangesloten ge meenten Leiden, Leiderdorp, Alkemade, Zoeterwoude, Voor schoten, Wassenaar, Oegst- geest, Sassenheim en Warmond (bij elkaar 100.000 ton per jaar) verwerken. Het gaat om een zogenaamde vergistingsinstallatie waarbij het vuil wordt gescheiden in droge en natte delen. Het droge mate riaal wordt gestort en het natte deel wordt verwerkt tot com post. Volgens de Gevulei zal de installatie nauwelijks stank en lawaai veroorzaken, maar biedt deze geen fraaie aanblik. De installatie bestaat uit on der meer vier tanks van 25 me ter hoog en een diameter van 12 meter. Daarnaast komt een scheidingsgebouw van 20 bij 40 meter en 8 meter hoog, waarin groente-, tuin- en fruitafval tot compost wordt verwerkt. Onze ker is nog de afmeting van de tank voor de gassen die bij de verwerking vrijkomen. Het hoogheemraadschap wil de aanvankelijk op het terrein nieuwe laboratoria bouwen, omdat de huidige behuizing aan de Breestraat te krap is. Rijnland gaat nu op zoek naar een andere geschikte plaats voor onderzoeksruimten. Zie verder pagina Leiden WEG EN WIEL PAGINA 19 IJsbrand Chardon trotseerde gisteren met zijn vierspan het troosteloze nisrijden luisterde hij de Dag van het Paard op. HET WEER Het ministerie van WVC wil dat er een on derzoek komt naar de spectaculaire prijs stijging van anticonceptiepillen sinds de in voering van het Geneesmiddelen Vergoe dingssysteem (GVS) op 1 juli. WVC ver moedt dat er sprake is van een „gezamenlij ke prijsopdrijving" door de fabrikanten. De ongemotiveerde prijsstijgingen lopen op tot 65 procent. WVC en de apothekersorga nisatie KNMP hebben berekend dat pilge- bruiksters vanaf 1 augustus gemiddeld zo'n 15 gulden per half jaar zullen moeten bijbe talen. In totaal betalen de anderhalf miljoen gebruiksters zo circa 43 miljoen gulden per jaar bij. De bijbetaling vloeit voort uit het GVS. Dat bindt vergoeding van geneesmiddelen, die zijn ondergebracht in groepen soortge lijke middelen, aan een limiet. Kost een middel meer dan de limiet, dan moeten ziekenfondsverzekerden het verschil uit ei gen zak bijbetalen. De prijzen van veel anticonceptiepillen zijn tot boven de limiet gestegen. De industrie zou met de verhogingen van een deel van het assortiment verlaging van prijzen van een ander deel willen opvangen, om zo het marktaandeel te behouden na invoering van het GVS. Voorzitter J. Sanders van de organisatie van de farmaceutische industrie Nefarma noemt de beschuldiging van WVC over prijsopdrijving „wel erg fors" Hij onthield zich van verder commentaar. Ambtenaren van het ministerie van econo mische zaken zijn al bezig met een oriënte rend onderzoek. Dit vooronderzoek kan er eventueel toe leiden dat in een later stadi um de Economische Controle Dienst (ECD) van het ministerie wordt ingeschakeld. De Consumentenbond wil dat ECD de zaak grondig onderzoekt. Een woordvoer der van de bond vermoedt dat de fabrikan ten de prijzen hebben opgedreven, omdat juist bij de pil sprake is van grote merken trouw. Hij sluit niet uit dat de fabrikanten de anticonceptiepil daarom als melkkoetje hebben uitgekozen, zodat de lagere op brengsten die het GVS bij andere middelen verzoorzaakt worden gecompenseerd. Nog koel Af en toe zon en in het binnen land mogelijk een bui. Tempera tuur tussen 12 en 22 graden. Ma tige noordwestenwind, rond kracht 3. Vergoeding van schade shovelrit nog niet zeker NIEUWSLIJN Diefstal op 10.000 meter hoogte De Franse politie heeft gisteren nieuwe feiten onthuld over de mysterieuze verdwijning van 5,74 miljoen Franse franc (ruim 1,9 miljoen gulden) uit een postzak in het bagegedeel van een toe stel van Air France tijdens een vlucht tussen Bastia en Parijs. De politie is er na een week onderzoek van overtuigd dat de dief zich "in een hutkoffer had verstopt en zo in het bagageruim van de Boeing 727 was gekomen. Bewakingspersoneel op de lucht haven van Bastia heeft bevestigd dat het geld veilig aan boord van het toestel was gebracht. Toen het vliegtuig echter in Parijs was geland bleek de postzak leeg te zijn. Planeet ontdekt buiten zonnestelsel Britse sterrekundigen hebben voor het eerst een planeet ontdekt buiten ons zonnestelsel. Ofschoon het onwaarschijnlijk is dat er op deze planeet leven bestaat evenals dit vrijwel zeker ook niet het geval is op de acht planeten van ons zonnestelsel be tekent de ontdekking dat er honderden miljoenen planetaire systemen in het Melkwegstelsel kunnen zijn en dat daarop leven zou kunnen voorkomen. De eerste planeet die buiten het zon nestelsel is ontdekt, heeft nog geen naam en meet rond tien maal de massa van de Aarde. Prins Claus op vakantie naar Italië Prins Claus is gistermiddag naar Italië vertrokken om een korte vakantie door te brengen bij zijn gezin. De vakantie moet aan zijn herstel bijdragen. Claus, die kampt met depressieve klach ten, wordt op zijn reis niet vergezeld van medici. Hoelang de prins in Italië zal blijven, is nog onduidelijk. Telefoonlijn ANWB voor reisellende De ANWB opent op 1 augustus een speciale informatielijn voor vakantiegangers die problemen hebben gehad tijdens een geor ganiseerde reis in het buitenland. Op het nummer 070-3147999 geeft de organisatie haar leden gratis juridisch advies en infor matie over de rechten en plichten van de vakantieganger. Als daar aanleiding voor is, zal de ANWB ook rechtshulp verlenen voor het verkrijgen van schadevergoeding van reisorganisatoren. VS stoppen met bemande ruimtevaart De Amerikaanse regering heeft gisateren bekendgemaakt geen nieuwe ruimteveren meer te zullen bouwen en het ruimtevaart programma te zullen gaan richten op de ontwikkeling van een nieuwe generatie raketten. Hiermee komt voorlopig een eind aan de bemande Amerikaanse ruimtevaart. Leidenaar van Roda JC naar Ajax Leidenaar Alfons Groenendijk speelt met onmiddellijke ingang voor Ajax. Gistermiddag werd de 27-jarige middenvelder van Roda JC door de Amsterdamse club voor ruim een miljoen gul den aangetrokken als vervanger van Richard Witschge, die op zijn beurt naar Barcelona werd getransfereerd. Groenendijk speelde in Leiden bij LFC en UVS. Zie ook sportpagina 18. aan Inkatha heeft uitgekeerd. Het geld werd gebruikt om In katha te steunen in haar strijd tegen het ANC. De regering zou ook nog eens ruim een miljoen gulden heb ben betaald aan de aan Inkatha verbonden vakbeweging Uwu sa, die het geld gebruikte om demonstraties tegen voorstan ders van sancties, onder wie aartsbisschop Desmond Tutu, te organiseren. Vandaag heeft minister Pik Botha (buitenlandse zaken), die opdracht heeft gegeven voor de betaling aan Inkatha, een ge sprek met de pers. De Klerk zal pas volgende week dinsdag een verklaring afleggen. ANC-leider Mandela eiste gis teren dat in zijn land een over gangsregering van nationale eenheid komt. Volgens Mandela is het apartheidsysteem niet in staat zichzelf te ontmantelen. Hij riep tevens de wereldge meenschap op de economische sancties tegen Zuid-Afrika in stand te houden. Volgens aarts bisschop Tutu moeten de leden van het Zuidafrikaanse kabinet die betrokken zijn geweest bij de financiering van Inkatha worden ontslagen. De Zuidafrikaanse regering zou nog vier andere regeringsgezin de zwarte organisaties hebben betaald uit hetzelfde geheime fonds dat is gebruikt voor de uitkering aan de Zulu-beweging Inkatha. Dit meldt het in Johan nesburg verschijnende liberale dagblad De Star. De krant citeert parlementari ër Kobus Jordaan van de libera le Democratische Partij (DP). Volgens hem zijn de organisa ties Umsa, Ucasa, Nationale Fo rum en Fida in het geheim door de regering gefinancierd. In de ze organisaties zijn conservatie ve zwarte politici, voornamelijk raadsleden uit de zwarte woon oorden, vertegenwoordigd. Woordvoerders van Umsa en Ucasa hebben de giften ont kend. De betaling aan deze organi saties vormt een nieuwe ont hulling in de zogenaamde Inka- tha-affaire, die de regering van president De Klerk in ernstige verlegenheid heeft gebracht. Vorige week werd door het weekblad Weekly Mail onthuld dat de regering 175.000 gulden Bewoners van de Heemskerkse wijk Breedweer verkeren in on zekerheid over de vergoeding die zij krijgen voor de schade die vorige week is aangebracht na een dolle rit met een shovel. Daarbij werden 60 auto's ver nield en ontstond een schade van één miljoen gulden. Automobilisten met een WA-Casco verzekering lijken op een goede afloop te kunnen rekenen. Zij zijn ook verzekerd tegen schade van buiten af, al zullen zij niet meer krijgen dan de dagwaarde van hun auto. WA-verzekerden zijn afhanke lijk van de strijd tussen verzeke ringsmaatschappijen. Centrale vraag is of de dader de shovel heeft gestolen of dat hij aan het joy-riden was? In ge val van diefstal vergoedt de ver zekeringsmaatschappij van het bedrijf de schade niet. AMSTERDAM THEA VAN BEEK thische figuren vormt. Langs de helse ma chine van de Springhond, die zich door flessen heenvreet. Weer een stalen deur, die zich met een harde klap achter ons sluit. We zitten opge sloten. Een moederhoer, die haar geschon ken vrucht koestert. Het beeld van dit vredi ge schouwspel wordt even later wreed ver stoord in een volgende ruimte Vlees aan een haak. een martelkamer, zoeklichten, fakkels en brandend vlees. De waanzin in eindeloze herhaling. „Vanaf nu bent u een reiziger in de onder wereld... U wordt verzocht uw uurwerken af te doen... Blijf bij elkaar, houdt elkaar des noods vast... U zult getuige zijn van trillin gen en dwalingen." De boodschap van de reisleidster in de geblindeerde bus klinkt onheilspellend. We beginnen aan een desoriënterende rit door Amsterdam. Ge huid in grijze, kantoenen jassen. Dwang buizen bijna. Tijdens het negende Zomerfestijn in de hoofdstad kan het publiek tot en met 4 au gustus vanaf theater de Balie een reis door het ondergrondse netwerk van brugkelders, rioolgemalen en atoomschuilkelders in Am sterdam maken. Het motto: 'Metropolis be neden NAP.' Ons reisgezelschap wordt de eerste schuilkelder in gedreven, niet ver van het Waterlooplein Gechiegel en gestommel. Wind en een sirene, huilend in een blauw verlichte ruimte. „Doorlopen. Snél", luidt het bevel per mobilofoon. Beneden de tril lende muziek uit de onderwereld. Boven raast een tram. Weer bovengronds krijgen we nauwelijks tijd om aan het felle daglicht te wennen. In een verduisterde bus gaat het naar de IJ-oe ver. Een viaduct met een deur en trappen van staal. Het overrazende autoverkeer wordt al snel overstemd door daverende ge luidsgolven uit versterkers. Op een muur Polygoonbeelden van de watersnoodramp in Zeeland. De betonnen ruimte vult zich met een oorverdovend storminfemo. Terug richting Waterlooplein. We betre den de al sinds jaren afgesloten gangen naar het metrostation. Muren met twee de cennia graffiti. Twee met belletjes tinkelen de nymfen leiden ons rond in dit luguber aandoende gangenstelsel. Langs ritmisch flitsende lampjes naar een vuurmagiër die zijn staal thermisch vloeibaar maakt en my Nog enigszins verward belanden we ten slotte in een rioolzuiveringsgemaal, niet ver van het Rijksmuseum. Het buizenstelsel is feëeriek verlicht, ventilatoren ruizen. Op deze laatste stop mag iedereen zijn dwang buis afdoen om een diashow te volgen over wat Amsterdam ondergronds nog meer te bieden heeft. De drie uur durende reis in het inferno laat de toeschouwer in verwar ring achter Isaac Bashevis Singer aroheffoto Schrijver Isaac Bashevis Singer (87) overleden De Amerikaanse schrijver Isaac Bashevis Singer is na een ziek bed van enkele maanden giste ren op 87-jarige leeftijd overle den in Miami. De Nobelprijs winnaar heeft in zijn omvangrij ke oeuvre vooral het vooroor logse Pools-joodse leven be licht. Isaac Bashevis Singer werd geboren op 14 juli 1904 in het Poolse Radzymin en groeide op in Warschau. De oud-joumalist en verhalenverteller pur sang gold als de vaandeldrager van de jiddische cultuur Anders dan Saul Bellow en Bernard Malamud schreef hij uitsluitend in deze langzamerhand verdwij nende taaL ook nadat hij in 1935 naar de VS emigreerde. Bashevis Singers schitterende verhalen kregen in 1978 met de Nobelprijs voor de literatuur de erkenning die ze verdienen. In zijn werk schetst Bashevis Sin ger een gepassioneerd beeld van het leven in de joodse get to's in Oost-Europa en dat van joodse immigranten in de VS. Tot Singers bekendste boeken behoren De familie Moskat, De Duizendkunstenaar van Lublin, Sosha, Oude Liefde. De Gebroe ders Ashkenazi, De Slaaf, Vijan den een liefdesverhaal en YentL Beide laatste boeken wer den verfilmd. Per maand (f 26.45) via automa- tische betaling* I Per kwartaal 76.75) via accept I Naam en voorletters Telefoon (i.v m controle bezorging) i Nummer bank/girorekening I Handtekening I I I Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10060 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1