Rtv show Kaoma wil na Lambada-succes geloofwaardigheid opkrikken Decorbouwer als grossier in illusie en ambiance Woensdag 24 juli 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: RALPH KLEINHOUT De tendens is om de decors steeds goedkoper te maken. Er is nu eenmaal minder geld beschikbaar. Het decor wordt steeds vaker het sluitstuk van de begroting. (Decorbouwer Bert Cornelis- se) Radio 1 vormt volgend jaar zenderredactie HILVERSUM »GPD Volgend jaar zal tijdens de Olympische zomerspelen Radio 1 de gehele dag in het teken staan van sport. De bestaande omroepen vormen voor die pe riode één redactie die zowel nieuws als het verslag van de Spelen verzorgt. Dat heeft Ferry de Groot, chef sport van NOS- radio meegedeeld. Volgens De Groot had hij al het plan voor dit jaar in de zo merperiode één zenderredactie te vormen, maar „de tijd was er nog niet rijp voor". „De Golfoorlog kwam er tus sen en er is momenteel natuur lijk heel wat aan de hand op ra- diogebied in Hilversum", aldus De Groot. Hij zegt er echter ab soluut van overtuigd te zijn dat volgend jaar de omroepen wel bereid zullen zijn hun zendtijd in te leveren voor de sport. Alle omroepen leveren in dat geval mensen aan die gedurende de Spelen de redactie bevolken. Van de vroege ochtend tot de late avond zullen de gebeurte nissen in Barcelona te beluiste ren zijn. RTL text haalt marktaandeel van elf procent Na de publieke tv-zenders en de publieke radiozenders, mag ook de publieke teletekst-dienst zich gaan opmaken voor een con currentiestrijd met RTL 4. Di recteur F. Eijken van IP Neder land, het bureau dat de recla meruimte op RTL 4 Text ver koopt, deelde gisteren mee dat dit medium al een marktaan deel van elf procent haalt. Dat betekent dat een op de J tien Nederlanders die een tele- tekst-boodschap opzoekt, dit bij ,i RTL 4 doet. Eijken presenteerde -i gisteren aan adverteerders ta- M rieven voor het adverteren op RTL 4 Text. Volgens die tarief kaart moet een adverteerder vijftienhonderd gulden op tafel leggen voor een advertentie op RTL 4 Text. Die boodschap blijft J dan acht weken in het teletekst systeem staan. In het televisieprogramma Veroni ca Film en Video wordt donderdag 25 juli om 20.00 uur op Nederland 2 uitgebreid aandacht besteed aan de schitterende avonturenfilm 'Robin Hood: Prince of thieves'. Een film vol actie, humor en ro mantiek, met in de hoofdrol Kevin Costner als een zeer strijdlustige, maar ook uiterst charmante Robin Hood. In Amerika en Engeland is de film een daverend succes. De film is in Nederland vanaf vrijdag 16 augustus in 60 bioscopen door het hele land te zien. foto pr Nieuwe single Danca Tago Mago ademt Afrikaanse sfeer GPD Wie de naam Kao ma hoort, denkt nog steeds meteen aan de Lambada. Niet lang meer echter, want de Franse feestband heeft zich voorgenomen om de wereld opnieuw te laten heupwiegen op een zelfontwikkelde exoti sche cocktail: de Danca Tago Mago. Met deze weldoordachte poging hoopt het kleurrijke ge zelschap tegelijkertijd het op geprikte imago van een zeer tijdelijke marionettenformatie van zich af te schudden. Dat negatieve stempel kreeg Kaoma twee zomers geleden opgedrukt toen bekend werd dat het hele concept rond de in Oost-Brazilië ontdekte Lam bada was bedacht en uitgewerkt door twee uiterst handige Parij- se producers, Jean Karakos en Olivier Lorsac. Hun uitgekookte marktstrategie kwam bijvoor beeld tot uitdrukking in het sluiten van een sponsorover eenkomst met frisdrankfabri kant Orangina, die veel extra re clame zou opleveren. Hoe geweldig het succes ook was (Lambada bereikte in 55 landen de top van de hitpara de), bij de uitvoerende muzi kanten sloeg de juichstemming na enige maanden toch om in een sfeer beheerst door twijfels. Omdat Kaoma vrijwel nergens voor vol werd aangezien. Tijdens een langdurige retrai te is vervolgens de balans opge maakt, met als uitkomst het op krikken van de geloofwaardig heid van Kaoma als degelijke podiumattractie met een eigen gezicht. Vandaar dat het intus- Kaoma hoopt met Danca Tago Mago de kritiek op de groep te weerleg gen en een nieuw rage te ontketenen. foto cpd sen negentien personen tellen de collectief onlangs extra blij verscheen op het Haagse Park pop. „Dit festival is voor ons een ideale gelegenheid om Ne derland er op te wijzen dat Kao ma meer in haar mars heeft", aldus drummer en spreekbuis Michel Abihsirra. Volgens deze rappe babbe laar, die tekent voor het Noord- afrikaanse element binnen de uit alle windstreken afkomstige groep, is het verwerven van vol doende aanzien als 'echte band' vooral een kwestie van tijd en energie. „Want zien is geloven. Wat de critici ook beweren, nie mand die er omheen kan dat we met z'n allen garant staan voor een dolle show. Wij zijn, door al het wantrouwen, mis schien nog wel meer gebrand op goed presteren dan de colle ga's die geen last hebben van vervelende vooroordelen." Hechte familie De argwaan van buitenaf heeft in zijn ogen ook een positieve uitwerking gehad: de onderlin ge band tussen de leden is er door vergroot, de neiging tot so leren verkleind. „We hebben met elkaar afgesproken dat we eerst met z'n allen onze schou ders onder Kaoma zullen zet ten. Er heerst binnen de groep dan ook echt het bekende fami lie-gevoel van 'We lossen samen alles wel op'. Vanzelfsprekend zijn er telkens problemen van allerlei aard, waarover de me ningen verschillen, maar geluk kig overheerst bij iedereen het besef dat Kaoma een eenmalige kans is. Vergeet niet dat de har de kern van deze groep, waar toe ik ook behoor, eerst bijna tien jaar in een anonieme band (Touré Kunda red.) heeft ge speeld en dus weet wat ploete ren betekent." De wereldwijde opmars van de Lambada bracht Kaoma rechtstreeks in contact met tal van muzikale culturen die aan sloten bij de eigen tropische sig natuur. Dientengevolge is het tweede album Tribal Pursuit een bonte samenvatting van al lerlei verwerkte reiservaringen uit alle continenten geworden. Met muzikale en tekstuele vondsten uit (onder meer) Se negal, Cuba en de Antillen valt het geluid van Kaoma thans meer dan voorheen te rang schikken onder de noemer We reldmuziek. Bij het verlaten van de Studio du Manoir and Acousti, waar toetsenist Jean-Claude Bona- venture als producer de scepter had gezwaaid, beschikte Kaoma over maar liefst vijftig 'wereld nummers'. Was het selecteren van de tien meest geschikte voor Tribal Pursuit al behoorlijk lastig, nog moeilijker was de uitverkiezing van de eerste single, die na alle Lambada-tri- omfen geen misser mocht zijn. „We hebben voor Danca Tago Mago gekozen, omdat we iets anders wilden", aldus Michel Abihssira, verantwoordelijk voor de muziek van de verse troef. „Anders dan Lambada be vat dit nummer flink wat in vloeden ontleend aan zoge naamd primitieve Afrikaanse dansen. Daarnaast is Danca Tago Mago veel minder sensu eel, niet eens een echte dans voor twee. Er is een leider die moet worden gevolgd. Een per soon kan dat doen, maar dat kunnen er evengoed twee of drie zijn, of tien, desnoods dui zend." Soundmixshow weer van start reeks afleveringen van de 'Soundmix show' gaat komdende donder dag weer van start bij RTL 4. Presentator Henny Huisman laat, in tien uitzendingen, vijftig zangers en zangeressen live hun favoriete artiesten imiteren. Zoals gebruikelijk is in elke afle vering ook een balletgroep te zien met een speciale choreo grafie. De halve finale en de finale worden respectievelijk op 3- en 10 oktober rechtstreeks uitge zonden. Kijkers krijgen daarbij de gelegenheid om, via de tele foon, mee te bepalen wie dé 'Soundmixer' 1991 wordt. In het programma van 25 juli worden immitaties gegeven van Charles Aznavour met het num mer 'For me formidable'. Sin- nead O'Connor 'zingt' 'Nothing compares', Ronnie Tober brengt Tedere avond' ten geho re. Het duo Aaron Neville en Linda Ronstadt kwelen 'Don't know how much'. MC Hammer vertolkt 'Can't touch this' en tenslotte danst de balletgroep 'Wildschut' op het nummer 'Miss you much' van Janet Jack- Gastjurylid, naast Jacques d'Ancona en Barry Stevens, in deze eerste 'Soundmixshow' is Karin BLoemen. (Donderdag 25 juli, RTL 4, 20.30 uur). ZOGEZEGD „Als ik word geslagen, sla ik te rug of ik ga weg. Maar ik kan be grijpen dat er vrouwen zijn die slaag krijgen en desondanks bij hun man blijven. Omdat je zo verslaafd kan zijn aan iemand dat je dat er maar bijneemt." (Miade Buck in Humo) „Binnenkort gooien we Nick Sey mour uit de groep, dan kunnen we Paul McCartney inlijven en ons The Beatles noemen."TPaur Hester van Crowded-House iri i Humo) 'Dat men lacht en dat men danst als ik neerlig in mijn kuil, dat men lacht en dat men danst, want ik hou niet van gehuil'. „Als Jacques Brei nog adem genoeg zou hebben gehad, dan zou dit ongetwijfeld zijn laatste lied zijn geweest." (Jeannot Thierry in de VPRO-gids) „Ik houd ervan om een tekst te zingen, die anders is dan 'I love you, love me too'." (Zangeres Christal Waters van 'La Da Deeee, La Da Daaaaa' in de Vero- nica-gids) Zou u blij zijn als Lubbers op stapt? „Dan krijg je Brinkman. Het is de vraag of je daar nu zo blij mee moet zijn." (FNV-voor- zitter Johan Stekelenburg in Re- vu) „Het smoezelige Franse plaatsje Alengon. Kamer 37 van hotel Alentel. Er walmt me een lucht tegemoet, die misselijk maakt. Het is mijn kamer voor twee nachten. Ik haal de indianentruc uit en steek een bloot been uit. Peng, peng, vier zwarte knopjes op de kuiten en ik kan verder mijn geluk niet op." (Tour-ver slaggever Mart Smeets in Revu) Bert Cornelisse: „Vroeger hadden we gemiddeld zes weken de tijd om een decor op te leveren. Nu moet het allemaal veel en veel sneller. Als je tegenwoordig vier weken de tijd hebt, nou, dan ben je spekkoper." foto Gfl Van achtergronddoeken tot wc-rolhouders HILVERSUM RENATE VAN IPEREN Hier, op de afdeling decor, verkopen we sfeer, ambiance. Het ongrijpbare. We zijn, kortom, groothandelaar in il lusies." De decorafdeling van het NOB is met ongeveer 180 medewerkers de grootste in haar soort in ons land. „Het klinkt onbescheiden, maar het is écht zo. We kunnen hier él- les maken, hebben alle vakspe cialisten in huis." Groepsleider Verkoop Bert Cornelisse (34) is zichtbaar trots. En terecht En thousiast geeft hij een rondlei ding langs de zestien verschil lende afdelingen, die Decor telt Deze 'bedrijfjes' zijn gegroe peerd rond een centrale monta gehal van forse afmeting. De mensen van de afdeling Metaal maken alle metalen onderdelen voor decors, tenminste als het ontwerp dat vereist. Decors, die slechts eenmalig worden ge bruikt, behoeven uiteraard een minder solide constructie dan decors die vele uitzendingen meemoeten. In de Spuiterij wordt gewerkt met allerhande soorten verf, van waterverf tot olieverf. En ook hier geldt: het te gebruiken materiaal hangt af van de gewenste kwaliteit. Groepsleider Cornelisse legt uit dat ieder decor uit tientallen onderdelen bestaat, die ieder hun eigen 'routing' door het de corbedrijf maken alvorens ze in de centrale hal kunnen worden gemonteerd. Die route kan langs tal van verschillende be drijfjes voeren: bijvoorbeeld de Stoffeerderij, de Meubelmakerij, de afdeling Reliëf waar uit piep schuim de meest indrukwek kende figuren worden gemaakt, de Lichtdecoratie (scoreborden) en de Timmerwerkplaats. Wc-rolhouders Indrukwekkend zijn de onge veer achthonderd achtergrond doeken van vaak enorme afme tingen waarover de decorafde ling beschikt. Moet er een 'uit zicht komen op de Alpen, een Frans marktpleintje, een Am sterdamse gracht, een raket of een bos? Het kan allemaal in een handomdraai worden gere geld. Wat toch wel het meest tot de verbeelding spreekt is de Rekwi sietenafdeling. In enorme stella ges liggen en staan rond de mil joen minutieus genummerde voorwerpen, variërend van dienbladen in alle soorten en maten, tot kroonluchters, klok ken, bruine apothekersflessen en wc-rolhouders aan toe. De omvangrijke collectie beslaat voornamelijk de periode tot de jaren zestig. Daarna is er, om fi nanciële redenen, weinig bijge- kocht. De decorafdeling ligt er nu, tijdens de zomermaanden wat verlaten bij, „maar", bezweert Cornelisse, „de werkdruk is hier op de vakantietijd na, bijzonder hoog. Vroeger hadden we ge middeld zes weken de tijd om een decor op te leveren. Nu moet het allemaal veel en veel sneller. Als je tegenwoordig vier weken de tijd hebt, nou, dan ben je speldcoper. Vorig jaar hebben we maar liefst ruim 2 300 verschillende projekten onderhanden gehad, waarvan ook een flink aantal buiten de omroep om. Ik heb in de jaren dat ik hier werk heel veel men sen zien vertrekken. Niet omdat ze het werk niet leuk vonden, maar omdat de werkdruk te groot werd. Alles moet precies op tijd klaar zijn. Werken op de cor is met slippende banden vertrekken en met gierende banden tot stilstand komer Maar het kan ook heel rusti) zijn en dan is er echt niks tl doen." Sluitstuk lie gemiddelde prijs van eej decor? Cornelisse wil die vraaj liever niet beantwoordeij „Concurrentie-overwegingen, i hè." Er zijn immers veel meq kapers op de kust, die zich ooj bezighouden met het vervaardi gen van tv-decors. Maar goei dan, Bert Cornelisse wil tod wel een tipje van de sluier op lichten. De decors van de groti show-programma's kosten zi tussen de 200 000 en 300 001 gulden. Decors voor kleinen programma's komen op een be drag van tussen de 50 000 ei 100 000 gulden, rekent hij voo| „De tendens is om de decor steeds goedkoper te maken. E is nu eenmaal minder geld be schikbaar. Het decor word steeds vaker het sluitstuk van dj begroting." Ook de keurige achMirigi kantoordagen zijn verleden tijd sinds het NOB (waarvan Deed een onderdeel is) een aanta jaar geleden zelfstandig werd e om te overleven moest gaal concurreren in een open-mark situatie. Cornelisse: „Zeven uu 's avonds thuis, dat was laai Maar nu werken we bij nacht ei ontij. Als het moet, zijn we daj en nacht paraat door midde van ploegendiensten." En dan, na afloop van de op namen is het Teven' van he met zoveel inzet en creativitei vervaardigde decor, ten einde De schroothoop wacht onver biddelijk. Maar ook dat stem de decorbouwers niet al te treu rig. Als het goed is, is zo'n deco) aan het eind van zijn televisie leven immers ook helemaal 'op'. Want decor, dat is slechu illusie. STRIPS BOLLEBOOW „Eigenlijk ben ik in het gewone leven maar een hele tuttige me vrouw." (Wieteke van Dort in Story) „Nee, kleinkinderen krijgen, ik denk met dat ik het aan zou kun nen." (Piet Bambergen in Story)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8