Binnenland Tekort rijk daalt door milieuheffing Treinmachinisten schorten acties op Met 'n telefoontje wordt Miss Jones weer even Ineke. Luchtmacht: Scheurtjes in F16's bekend Berging van auto na aanrijding kost geld Buskaart nog duurder Engeland f 1,10*per minuut. Overleg stukgoed muurvast Stopzetting beurs dreigt voor veel studenten Woensdag 24 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISÏRT (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK 5MAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Alternatieve straffen geven problemen Het laten verrichten van onbetaalde arbeid als alternatief voor een onvoorwaardelijke gevangenisstraf brengt steeds vaker pro blemen met zich mee. De reclassering en de rechterlijke macht komen tijd tekort voor het organiseren van deze straffen. Verder leggen rechters te vaak verschillende alternatieve straffen op aan verdachten die terechtstaan voor hetzelfde delict. Tot deze con clusies komt de Overleg- en adviescommissie alternatieve sanc ties (OCAS) in het rapport 'Dienstverlening meerderjarigen'. Weer ambassadeur naar Iran Met de binnenkort te verwachten benoeming van drs. H. Heij- nen tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Iran heeft Nederland de diplomatieke betrekkingen met dit land weer op ambassadeursniveau gebracht. Heijnen is nu nog tijde lijk zaakgelastigde aan de ambassade te Teheran. In verband de Iraanse oproep de schrijver Salman Rushdie om het leven te brengen, de mensenrechtensituatie en het Iraanse standpunt in zake terreur riep Nederland in 1989 de toenmalige ambassadeur terug. Economie groeide in '90 vier procent De Nederlandse economie is vorig jaar 3,9 procent gegroeid ten opzichte van 1989. De stijging blijft licht achter bij 1988 en 1989, toen de groei jaarlijks 4,2 procent bedroeg. Toch moet tot de ja ren zeventig worden teruggegaan voor een dergelijke groei ge durende meerdere jaren. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. De groei kwam geheel voor rekening van de bedrijven. Alle bedrijfstakken groeiden fors, met als uitschieters landbouw, vis serij en handel, horeca en reparatie. De investeringen groeiden met 4,3 procent. Helmond eist sluiting deel Begemann De gemeente Helmond heeft het Begemann-concem schriftelijk gesommeerd het onderdeel Begemann Staalbouw bv in Hel mond te sluiten. Het bedrijf werkt al jaren zonder geldige ver gunningen. Bovendien moet de rest van het fabriekscomplex, waarop andere onderdelen van het concern zijn gehuisvest, bin nen zes maanden worden opgeknapt. Begemann Staalbouw werkt nog met hinderwetverguningen die zijn afgegeven in 1970 en 1971. Sindsdien zijn volgens de gemeente tal van uitbreidin gen en wijzigingen in het produktieproces doorgevoerd, zonder dat daarvoor de vereiste vergunningen zijn aangevraagd of ver kregen. Negen jaar voor doden bejaarde De rechtbank in Utrecht heeffgisteren een 23-jarige man ver oordeeld tot negen jaar cel. In maart stak hij bij een roofoverval een 88-jarige man dood in diens Utrechste woning. Tegen de man was twaalf jaar geëist. Als initiatiefnemer van de overval kreeg zijn 52-jarige vader een straf van zes jaar opgelegd. De va der kende het slachtoffer. Samen met zijn zoon beraamde hij de overval, omdat hij dacht dat de oude man wel 50.000 tot 60.000 gulden in huis had. De zoon probeerde ook de vrouw van het slachtoffer te wurgen. Een buurman kon dat echter voorkomen. Regeling houdt wel lastenverzwaring in DEN HAAG GPD-ANP Het financieringstekort daalt volgend jaar met 0,3 pro cent door het plan van milieu-minister Alders om een een milieu-bestemmingsbelasting in te voeren. Er treedt wel een lastenverzwaring op, maar het kabinet acht die aanvaardbaar. De milieu-bestemmingsbelasting moet vooral vorm krijgen via een forse verhoging van een mil ieuheffing op brandstoffen, de WABM-heffing. hogere WABM-heffing kan dat. De extra heffing leidt wel tot een lastenverzwaring. Zo wordt gelode benzine twee cent per li ter duurder. Ongelode benzine stijgt nauwelijks in prijs. Aard gas gaat een cent per kubieke meter meer kosten. De stijging treft echter vooral de industriële brandstoffen. Gelet op het karakter van de heffing en het belang van het milieu acht het kabinet dit aan vaardbaar. Volgens Alders zal ook met het optrekken van de Het financieringstekort daalt, omdat Alders door de hogere WABM-heffing in 1992 milieu uitgaven 'uit eigen zak' kan be talen, die tot nu toe uit de alge mene middelen worden bekos tigd. De WABM-heffing moet komend jaar 1,5 miljard gulden opleveren', 0,3 procent van het financieringstekort. Volgens het regeerakkoord moet het tekort komend jaar worden terugge bracht tot 4,25 procent. Met de heffing de norm voor de collec tieve lastendruk (het beslag van belastingen en premies op elke verdiende gulden) niet worden overschreden. Die norm staat op 53,6 procent. De hogere WABM-heffing verhoogt de las tendruk met 0,15 procent. Volgens berekeningen van het Centraal Plan Bureau (CPB) is het echter twijfelachtig of de norm voor de collectieve lasten druk niet wordt overschreden. Het CPB stelt dat de lastendruk in 1992 alleen binnen de perken blijft, omdat het kabinet eerder heeft besloten belastingen van bedrijven extra snel te innen. Daardoor zijn ondernemingen gedwongen voor circa 2 miljard gulden aan belastingen nog dit jaar af te gragen, in plaats van in 1992. Hierdoor wordt de lasten druk kunstmatig verlaagd. De oudste boom van Nederland heeft gisteren een opknapbeurt ge kregen. De duizendjarige linde in het Brabantse Sambeek werd ge snoeid en uitgedund en beter verankerd zodat de boom omtrek 8 en hoogte 23 meter kan blijven groeien. foto anp cor out DEN HAAG ANP Het optreden van haarscheur tjes bij F16-jachtvliegtuigen is bij de Nederlandse luchtmacht bekend. Er wordt in de onder- houdsschema's rekening mee gehouden, aldus een woord voerder van de Koninklijke Luchtmacht. Hij reageert hiermee op een artikel in het Britse weekblad Jane's Defence Weekly, waarin staat dat bijna alle F16's haar scheurtjes vertonen als gevolg van metaalmoeheid. Volgens Jane's kost reparatie meer dan een miljard dollar. In totaal gaat het volgens het blad om 2900 F16's, waarvan er 1861 in dienst zijn bij de Ameri kaanse luchtmacht. De rest is verkocht aan veertien landen, waaronder Nederland. Aan Ne derland zijn inmiddels 180 van de 213 bestelde F-16's geleverd. De haarscheurtjes treden na verloop van tijd op, maar er is om deze reden nog geen enkel toestel aan de grond gehouden, aldus de luchtmacht-woord voerder. ROTTERDAM GPD-ANP De machinisten in het rayon Rotterdam hebben hun acties opgeschort^Even na vijf uur gis termiddag gingen ze akkoord met het onderhandelingsresul taat dat hen door het actiecomi té werd voorgelegd. Machinis ten hoeven niet meer tegen hun zin te werken op een vooraf vastgestelde snipper- of rooster- vrije dag. Pas als de leiding he lemaal niemand anders kan vinden voor een dienst, kan een machinist worden gedwongen te komen. Een commissie waarin verte genwoordigers van de machi nisten en ondernemingsraad zitten hebben, gaat zich voorts buigen over de onderbezetting bij het Rotterdamse machinist tenkorps. Vóór 1 oktober komt de commissie met aanbevelin gen om de problemen op te los sen. De machinisten stemden gisteravond morrend in met een naar hun mening mager onderhandelingsresultaat. „Veel beloftes, maar nog geen echte daden", aldus een woordvoer der. ROTTERDAM GPD Het opruimen van auto's die na een verkeersongeval gevaar voor het milieu opleveren, gaat de automobilist meer geld kos ten. De berging en takelingsbe- drijven willen 75 tot 100 gulden extra in rekening brengen voor het opruimen van glas, kunst stof en weggelekte vloeistoffen. Op dit moment behoort het schoonmaken van het wegdek niet tot de taak van het takelbe- drijf dat het wrak weghaalt. Vol gens de Vereniging van Ber gingsspecialisten (VBS) is het echter hoog tijd dat daar veran dering in komt. In de praktijk blijkt dat niemand zich bekom mert om mogelijk verontreiniging van de weg en de bodem, aldus de VBS. De vereniging zal alle duizend per soneelsleden van de aangeslo ten bergingsbedrijven een spe ciale milieutraining geven. Volgens de VBS wordt jaar lijks bij 200.000 ongevallen in Nederland een bergingsbedrijf ingeschakeld. Gemiddeld komt bij die ongelukken twee tot drie liter vloeistof vrij en vijf kilo puin, zoals glas en bumpers van kunstof. De kosten per aanrij ding bestaan momenteel uit ex tra arbeidsloon - ongeveer 40 gulden - en een bedrag voor vemietinging van het materiaal. Nogal overvallen door de plotselinge aan dacht, de t-shirts en de bloemen, ondergaat de familie Valentijn uit Schoonhoven beduusd een fotosessie in het Madame Tussaud-Scene- rama in Amsterdam. Ze werden gisteren onder het toeziend oog van Tineke de Nooy en Joan Collins uitgebreid onthaald omdat een van hen als honderdduizendste bezoeker het vemieuw- De prijs van een strippenkaart en een uumetkaart die op bus, tram of metro kunnen worden gekocht, gaat op 1 januari 1992 nog verder omhoog dan aange kondigd. De prijsstijging loopt uiteen van 8 procent voor een kaart met tien strippen tot 14 procent voor een kaart met drie strippen en een uumetkaart. Eerder was een prijsverhoging van 6 procent genoemd. Minister Maij-Weggen van verkeer heeft dit de Kamerlaten weten. Op 1 september gaan de tarieven al met gemiddeld 3 procent omhoog. De tariefsver hogingen zijn in de Tussenba lans aangekondigd. ROTTERDAM ANP Het conflict over een nieuwe cao voor de stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven zit nog muurvast. Bij drie bedrijven braken vanochtend stakingen uit. Het ging om verrassingsac ties van de Vervoersbond FNV. In totaal waren 150 havenwer kers bij de staking betrokken. Gisteren legden verschillende avondploegen het werk neer. De FNV zou vandaag opnieuw voorstellen hebben gedaan die het stukgelopen cao-overleg weer op gang moeten brengen. Of dit iets heeft opgeleverd, was vanochtend nog niet bekend. ACHTERGROND DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Een telefoontje naar Engeland kost u f 1,10 per denken. De prijs kan dus nauwelijks nog een bezwaar z: iet een verre vriend of een geëmigreerd familielid. Of om 'ns eet i het buitenland te boeken. Kijkt u maar eens naar de tarievenlijst Dat is voordeliger dan keer zelf dat hotel ,n het telefoonboek. Internationaal telefoneren kost minder dan je denkt. Commissie voor toezicht op straf zware crimineel Een speciale commissie moet zich gaan buigen over de ten uitvoerlegging van straffen aan zware criminelen. Daarbij moet ook gekeken worden naar de wetgeving voor schorsing van een straf en de wijze waarop de ze wetgeving wordt gehanteerd. Minister Hirsch Baffin van justitie heeft dit de WD-kamer- leden Dijkstal en Korthals (bei den WD) in antwoorden op schriftelijke vragen laten weten. Aanleiding tot de instelling van de commissie is de recente vlucht van twee zware crimine len. In juni verdween een man toen zijn voorlopige hechtenis voor een dag werd geschorst wegens het overlijden van zijn halfbroer. Hij was veroordeeld tot twaalf jaar wegens drugs handel. In februari verdween een man uit een half open in richting. Hij was daar geplaatst ondanks het feit dat hij was ver oordeeld tot 7 jaar celstraf we gens handel in drugs. De meest eenvoudige methode om langza me studenten af te straffen, is tegelijk ook de meest draconische: het schrappen van de basisbeurs voor studenten die de prope deuse niet in één jaar halen. Dat betreft het overgrote deel van de studentenpopulatie (70 procent). Een minderheid van 30 pro cent haalt de propedeuse wel in één jaar. In de 'blessure-tijd' mag de student zijn studiefinanciering bij Ritzen lenen. Tegen (bijna) commerciële rentepercentages wel te verstaan. Zodra de student zijn prope deuse alsnog behaalt, begint de basisbeurs weer te lopen. De 'propedeuse-maatregel' is bedoeld als een bezuiniging. Het was Ritzen zelf die het voorstel tijdens de Tussenbalans-bespre kingen op tafel legde. Dat wekte destijds verbazing, want Ritzen heeft altijd bena drukt dat veel eerstejaars-studenten erg aan de werkwijze in het hoger onderwijs moe ten wennen. En daarom schreef hij destijds in de toelichting op het Wetsvoorstel Hoger Onderwijs en Wetenschappelijk onderzoek (WHW) dat studenten twee jaar over de propedeuse-fase mogen doen. Maar wel voor eigen rekening, zo blijkt nu. Liever had Ritzen het aantal doublerende propedeuse-studenten ingeperkt door de invoering vein een bindend studie-advies. De bewindsman vindt dat universiteiten en hogescholen 'zwakke' studenten moeten wegsturen. Ook dat bespaart natuurlijk stu diefinanciering. Maar de Tweede Kamer staat huiverig tegenover dit plan. En even min is Ritzen er in geslaagd de instellingen over de streep te trekken. De 'propedeuse- maatregel' is dus ook voor Ritzen een nood verband. Ondertussen blijft het departement stu deren op mogelijkheden om de beurs ook na de propedeuse afhankelijk te maken van de prestaties van de student. Universitaire studenten doen gemiddeld 5,5 jaar over hun studie, terwijl de officiële cursusduur De controle op studieprestaties van stu denten werd nog niet zo lang geleden afgeschaft. De kosten stonden in geen verhouding tot de opbrengst, zo luidde de redenering. Sindsdien krijgt zelfs een student die voor al zijn tentamens zakt gewoon doorbetaald. Daar wil minister Ritzen van onderwijs van af. Want slech te studenten zijn trage studenten en tra ge studenten kosten geld. veelal 4 jaar is. Ritzen wil dat studenten jaarlijks of halfjaarlijks worden gecontro leerd op hun studievoortgang. Zijn de resul taten beneden de maat dan volgt een straf korting op de basisbeurs. Het gekorte be drag mag de student vervolgens weer lenen. Er heerst grote scepsis over de haalbaar heid van dat plan. Juist de complexiteit van het stelsel van studiefinanciering leidt tot onvoorziene en extra uitgaven. Dat beweert niet alleen de Landelijkse Studenten Vak bond (LSVB), maar ook de Algemene Re kenkamer kwam onlangs tot die conclusie in haar onderzoek naar het nieuwe stelsel van Studiefinanciering. Het koppelen van studievoortgang aan studiefinanciering levert weinig spectacu laire bezuinigingen op. De Rotterdamse be stuurskundige In 't Veld (de 'uitvinder' van de OV-kaart voor studenten) becijferde in 1989 dat het straffen van luie studenten hooguit 50 a 100 miljoen kan opleveren. Naar schatting 95.000 studenten begin nen in het najaar van 1992 als de prope deuse-maatregel zijn beslag krijgt met een nieuwe studie. Als 7 van de 10 studen ten gedurende één jaar hun basisbeurs kwijtraken, levert de maatregel Ritzen 40 miljoen per jaar op. Het schrappen van de basisbeurs voor scholieren van 18 jaar en ouder die meer dan één keer blijven zitten of zakken voor het eindexamen is evenmin een vetpot voor Ritzen. (Er zijn 80.000 mid delbare scholieren van 18 jaar en ouder). In financieel opzicht heeft Ritzen dus nog aan vullende maatregelen nodig om de trage student tot spoed te manen. De lijst met prikkels die Ritzen inmiddels heeft bedacht om studenten tot snelheid te manen is inmiddels aangegroeid tot een in drukwekkende opsomming. Met ingang van dit cursusjaar gaan de collegelden met 100 gulden per jaar om hoog gedurende een periode van vijf jaar. De basisbeurs wordt vijf jaar lang be vroren en dus niet aangepast aan het prijspeil. Het recht op de basisbeurs en aanvul lende beurs wordt beperkt tot de cursus duur (veelal 4 jaar) en één jaar extra (in to taal 5 jaar). Het recht op inschrijving in het hoger onderwijs wordt in de meeste gevallen be perkt tot 6 jaar. Wie voor een basisbeurs in aanmer king wil komen, moet voor zijn 27ste met de studie beginnen. Zodra een student 27 jaar wordt, stopt de basisbeurs en aanvullende beurs. Studie financiering moet vanaf die leeftijd voor 100 procent geleend worden. De rente over de studieschuld gaat omhoog van 8,7 procent naar 10,3. De looptijd van de rente over studie schulden wordt verlengd, omdat deze be gint te 'lopen' vanaf het eerste studiejaar en niet langer nadat de studie is beëindigd. Deze maatregelen zijn inmiddels goedge keurd door zowel de Tweede als de Eerste Kamer en gelden vanaf het komende cur susjaar. Voor het cursusjaar dat in augustus 1992 begint, wil Ritzen de rente opnieuw optrekken van 10,3 naar 11,3 procent. Tege lijkertijd moet de 'propedeuse-maatregel zijn beslag krijgen. Deze laatste twee voor nemens moeten echter nog aan het parle ment worden voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3