Feiten Madagaskar wil omstreden leider vreedzaam verdrijven Grieks premier ontpopt zich tot staatsman Tweederangs oorlogsslachtoffers Belgen leven korter f Woensdag 24 juli 1991 HANS JACOBS AAARGOT KLOMPMAKER Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF EN MENINGEN Al weken is het onrustig op het eiland Madagaskar, in de Indische oceaan voor de kust van zuidelijk Afrika. De bewoners van de republiek Malagasië zijn de rege ring van president Didier Ratsiraka, die al zestien jaar aan de macht is, zat. Met vreedzame betogingen wordt geprobeerd om Ratsiraka tot aftreden te dwingen. Be gin deze week werd een schaduwregring geïnstalleerd. Ratsiraka reageerde daar gisteren op door de noodtoe stand af te kondigen in de hoofdstad Anatanarivo. ANATANARIVO Madagaskische revolutionairen onderbreken elk weekeinde hun pogingen om de regering omver te werpen. Iedere zondag stro men ze de kerken binnen om te horen hoe vanaf de kansel de rechtvaardigheid van hun strijd wordt verkondigd. En het is een vreemde preek die ze voorge schoteld krijgen, want president Didier Ratsiraka heeft een bonte verzameling van gelovigen, maoïsten en middenstanders tegen zich in het harnas ge jaagd. Deze oppositie heeft zich gebundeld in een hery uelona (levende kracht) tegen de presi dent. De hery uelona verenigt vogels van divers pluimage. Zo heeft de middenstand een bondge noot gevonden in oppositiepar tijen op maoïstische en marxis tische grondslag, die het meest te winnen hebben bij vrije ver kiezingen. De hery uelona beweging werd vorig jaar geboren uit een alli antie tussen de animistische, katholieke en protestantse ker ken, toen er nog geen andere onafhankelijke organisaties wa ren om de regering onder druk te zetten. De kerken zijn onder ling verdeeld en prominente le den worden links en rechts als mogelijke politieke kandidaten naar voren geschoven. Maar over één ding zijn ze het gloei end eens: president Ratsiraka moet branden in het eeuwige hellevuur. Wanbeleid De middenstand, waartoe zo'n beetje iedere Malagasiër met een vast inkomen behoort, heeft wat er nog over is van de economie stilgelegd door een twee weken durende algemene staking. Hoewel de midden standers hiermee ook zichzelf troffen, hadden ze de buik vol van Ratsiraka's corruptie en fi nancieel wanbeleid. De onvrede zit diep. Toen lei ders van de oppositie vorige week maandag de staking af bliezen om met de president te onderhandelen, trokken dui zenden woedende burgers door de straten van de hoofdstad An tananarivo. Er heerste een stemming van gewelddadige confrontatie en voor het eerst verscheen de oproerpolitie ten tonele. De radio is meestal uit de lucht, en verzorgt alleen uit zendingen om op te roepen tot demonstraties. President Ratsiraka vormt de top van een machtspiramide die momenteel nauwelijks nog een basis bezit. Zijn ministers gaan elke morgen naar hun bu reau, terwijl hun ambtenaren massaal anti-regeringsdemon straties bijwonen. Hoewel Rat siraka het marxisme heeft afge zworen, heeft zijn vorm van ka pitalisme hem weinig vrienden opgeleverd. Als voorwaarde voor het verstrekken van lenin gen eist het Internationale Mo netaire Fonds dat het twee-der de deel van de industrie dat in staatshanden is, wordt gepriva tiseerd in een tempo van ten minste twintig firma's per jaar. Maar tot nog toe zijn de meeste geprivatiseerde industrieën naar negentien met de presi dent verbonden families ge gaan. Ratsiraka's tegenstanders willen iemand anders om de rotzooi op te ruimen, iemand die moet worden gekozen in vrije verkie zingen volgens een niet-socia- listische grondwet, die moet worden opgesteld door een voorlopige regering. Maar zelfs als het de middenstand lukt de huidige regering vreedzaam ten val te brengen, zal de verkie zingsuitslag worden bepaald door de tachtig procent van de Madagaskische bevolking die in bittere armoede leeft. Taktiek Sinds politieke oppositie vorig jaar werd gelegaliseerd, zijn er 36 nieuwe partijen opgericht. Maar het ziet ernaar uit dat twee oudere partijen, nu in de oppositie maar voorheen nauw verbonden met de regering, aan de leiding gaan. De ooit maoïs tische MFM zegt nu liberaal te zijn, maar daar blijkt in de prak tijk weinig van. De AKFM is een marxistische partij die zegt een voorbeeld te nemen aan het be leid van Sovjet-president Mi chael Gorbatsjov. Hoe goed de hery uelona allian tie kan blijven samenwerken moet nu blijken. Het installeren van een schaduwregering heeft al tot het uitroepen van de noodtoestand geleid en tot een serie van arrestaties. De man die door velen als de belangrijk ste presidentiële kandidaat van de AKFM wordt beschouwd, de eerwaarde Richard Andriaman- jato, geeft toe dat gevolgde tak tiek riskant is. „Dit is een zenuwoorlog tegen Ratsiraka. We moeten voorzich tig te werk gaan. Het is nu ge vaarlijker dan ooit. Binnen onze eigen alliantie weigert de MFM de overgangsregering te volgen, omdat de MFM meer onder handelingen wil met Ratsiraka. Dat is zijn taktiek: mensen om kopen en verdeeldheid zaaien," aldus Andriamanjato. Hoewel president Ratsiraka het duidelijk niet makkelijk heeft, staat geenszins vast dat hij zal vallen. Ook tijdens de viering van Onafhankelijkheidsdag vo rige maand waren zijn tegen standers ervan overtuigd dat het doek definitief zou vallen. De oppositie organiseerde een pro testdemonstratie tegen de rege ring, waaraan door 100.000 mensen werd deelgenomen. Een officiële feestelijke optocht trok slechts 20.000 deelnemers, maar Ratsiraka overleefde de Het leger heeft zich tot dusver rustig gehouden. Maar er zijn tekenen dat ook het leger intern verdeeld is. Vorige week heeft een aantal hooggeplaatste offi cieren de oppositie nadrukkelijk bekritiseerd. Toen de staatstele visie anti-Ratsiraka program ma's begon uit te zenden, be zette het leger de studio. Maar Didier Ratsiraka blind en doof voor zijn bevolking ANTANANARIVO Een slimme roomskatholiek die door minder slimme adviseurs in de problemen is gekomen. Zo typeerde een politicus in Madagaskar onlangs zijn presi dent, Didier Ratsiraka. „Hij zit maar in zijn paleis de hele be volking in de computer te stop pen, maar hij weet niet wat er in de mensen omgaat", voegde hij er minder mild aan toe. Als dit oordeel klopt, moet de president al jong stokdoof en stekeblind zijn of de ramen van zijn paleis altijd dichthouden. Stakingen, demonstraties en twee pogingen tot een staats greep de afgelopen drie jaar moeten hem toch aan het den ken gezet hebben. Ratsarika heeft geen voeling meer, zeggen zijn critici, met de bevolking, die ook kampt met de gevolgen van acht jaar beleid gedicteerd door het Internatio naal Monetair Fonds en de We reldbank, dat tot economische groei maar dalende inkomens heeft geleid. Ratsiraka (54) is afkomstig uit een rijke familie en heeft een Franse opvoeding gehad. Hij bezocht als kind de befaamde jezuïetenschool in de hoofd stad, studeerde als militair af aan de Hogeschool voor oorlog voering ter zee in Parijs en werkte vanaf 1970 als militair attaché aan de ambassade van Madagaskar in de Franse hoofdstad. Twee jaar later was hij al minis ter van buitenlandse zaken in de militaire dictatuur die volgde op de conservatieve regering van de eerste president van het land, Philibert Tsiranana. In 1975 ontstonden er gevechten binnen het leger waarvan Rat siraka gebruik maakte om orde en rust te herstellen, de kerk- hofvrede op zijn Malagassisch. In 1980 hadden de militairen al le buitenlandse deviezen opge- I soupeerd en was de bevolking de helft van zijn koopkracht kwijt. Twee jaar later schoten het IMF I en de Wereldbank het regiem te hulp. In ruil voor aanpassingen van het economisch beleid stroomde de buitenlandse hulp binnen. In 1990 trok de regering buitenlandse investeerders aan met nieuwe wetgeving op het gebied van particuliere banken, I dito investeringen en vrijhan- I delszones. Het regiem overleefde in 1989 en 1990 twee „radio-coups" toen oppositieleden niet verder kwamen dan een bezetting van de staatsradio. De noodtoe stand geldt voorlopig alleen voor de hoofdstad. anderzijds heeft het leger even eens geweigerd presidentiële verklaringen uit te zenden. In plaats daarvan toont het leger videofilms uit de plaatselijke vi deotheek. COMMENTAAR Een pantserwagen controleert het cen trum van de hoofd stad van Madagaskar. Het is al weken on rustig op het eiland uit protest tegen pre sident Ratsiraka FOTOAFP Stel dat de Duitse bondskanse lier Kohl ruim veertig jaar na dato naar Nederland was geko men. Stel dat de overlevenden van Dachau, Ravensbrück en andere concentratiekampen geen petitie hadden mogen aanbieden en bij het Catshuis naar een verkeerde poort waren gedirigeerd. En stel dat premier Lubbers na een verklaring van „oprecht berouw" van Kohl zou hebben gezegd dat de zaak „po litiek en menselijk" was afgeslo ten: Nederland zou te klein zijn geweest. Toch is dat precies wat de geïn terneerden van de Japanse con centratiekampen in het voor malige Nederlandsch-Indië af gelopen vrijdag overkwam. Na de spijtbetuiging van de Japan se premier Kaifu wilde Lubbers de al jaren door de belangenor ganisaties gevraagde Japanse schadevergoeding zelfs niet eens meer aan de orde stellen. Het is dus niet zo vreemd dat de stichting Japanse Ereschulden maandag met bittere verwijten kwam aan het adres van de Ne derlandse regering. De uiterst omzichtige behandeling van Kaifu is voor de voormalige ge ïnterneerden het zoveelste be wijs dat ze tweederangs oor logsslachtoffers zijn. Gespitst als Nederland was op hel leed dat nazi-Duitsland in ons land had veroorzaakt, was voor de slachtoffers van de Ja panse bezetting na de bevrij ding nauwelijks aandacht. Die 'achterstand' hebben ze nooit meer ingelopen. Met hun ge voeligheden is altijd veel min der kies omgesprongen dan met die van de nazi-slachtoffers. Geen Duits staatshoofd zou ons land ooit (kunnen) bezoeken zonder een openbare spijtbetui ging. Keizer Hirohito kon dat tijdens een fel omstreden privé- bezoek aan Nederland wel. Wim Kan uitte destijds zijn machteloze woede door het in leveren van zijn koninklijke on derscheiding. In 1986 probeerde de Neder landse regering al eens het Ja panse dossier te sluiten met een staatsbezoek. Na felle protèsten ging het uiteindelijk niet door. Dat koninklijk bezoek staat nu gepland voor 15 augustus. Op zichzelf is dat een goede zaak. Zoals met de Duitsers vrede is gesloten, moet dat na bijna een halve eeuw ook met Japan kun- Het bezoek van Kaifu, overigens vooral ter gelegenheid van het EG-voorzitterschap van Neder land, had daarvoor een goede opmaat kunnen worden. Met de manier waarop Kaifu zijn spijt betuigde (via een verkla ring van zijn woordvoerder) en de behandeling van de kamp slachtoffers als een stel op rellen j beluste pubers, hebben beide regeringen een forse uitglijder gemaakt. Het berouw uit Tokyo kwam halfslachtig over, het Ne derlandse kabinet heeft nog eens bevestigd dat ze de Japan se kampslachtoffers blijkbaar niet voor vol aanziet. Voor Lub bers is de zaak nu „politiek en menselijk" afgesloten. Dat eer ste klopt misschien wel, dat tweede in elk geval niet. Beatrix wacht wat dat betreft in Japan nog een zware klus. STANDPLAATS BRUSSEL Bezoeken Bush en Gorbatsjov vijzelen reputatie Mitsotakis op CORRESPONDENT Voor Andreas Papandreou is het allemaal moeilijk te verstouwen. Acht jaar lang was hij socialis tisch eerste minister van Grie kenland, en nóch met een Ame rikaanse president, nóch met Gorbatsjov heeft hij contact ge had. Zijn aartsvijand Mitsotakis echter, de 'nachtmerrie', zoals hij hem noemt, ontmoette bin nen één week de twee presiden ten, Bush als gastheer, Gor batsjov als gast. Als klap op de vuurpijl ontvangt Mitsotakis vandaag ook nog de Russische president Jeltsin. Het valt niet meer tegen te spre ken: de 72-jarige leider van de regeringspartij Nieuwe Demo cratie bereikte deze week de po sitie van staatsman op interna tionaal niveau. Zo'n opwaarde ring van zijn prestige kan hij best gebruiken. Zelfs in eigen kring wordt hij door velen nog altijd niet serieus genomen. De meest gerenommeerde con servatieve krant, de Kathimeri- ni, wordt nooit moe op zijn 'blunders' te wijzen, en maakt zich ook nu nog vrolijk over de vele familieleden, tot kleinkin deren toe - die hij naar Moskou heeft meegenomen. Ook bekri tiseerde de krant het feit dat de premier namens alle Grieken Bush 'dank baarheid' heeft betuigd voor diens bezoek De Griekse oppositie- pers gaat natuurlijk nog veel verder. Het bezoek aan Rusland en de Oekraïne wordt af gedaan als een excur sie. Er is nauwelijks melding gemaakt van de verdragen die eruit voort zijn gekomen. En er wordt gesuggereerd dat de premier tevoren zijn land aan Bush heeft verkocht. „Mitsotakis Gauleiter onder Bush' Pax Ame- ricanica!", roept de voor niets terugdein zende, populistische Avriani. De kritiek richt zich op het feit dat Mitsotakis zich onvoldoende zou verzetten tegen de rierkoppige conferen- De Griekse premier Konstantine Mitsotakis Cyprus, een wordt in eigen land nog altijd niet serieus ge- FOTO EPA tie' idee van de Turkse president Ozal dat door Bush is overgenomen. Hieraan zouden Mitsotakis en Ozal moeten deelnemen na mens Griekenland en Turkije, en Vasiliou en Denktash na mens de Grieks- en Turks- Cyprioten. Wat de Grieken in dit voorstel afkeuren is dat Vasi liou, die president is van heel Cyprus, op één lijn wordt ge steld met Denktash, wiens 'pre sidentschap van de Turkse re publiek Noord-Cyprus' alleen door Turkije wordt erkend. De Turkse republiek Noord-Cy- prus is in 1987 uitgeroepen en Denktash heeft meermalen ver klaard dat er geen oplossing kan komen, zolang niet is erkend dat de republiek op gelijke voet staat met de Grieks-Cyprische republiek van Vasiliou. Dit laatste zou in Griekse ogen de definitieve opsplitsing van het eiland inhouden. Mitsotakis heeft vóór zijn ver trek naar Moskou verklaard dat de Conferentie van Vier 'niet de beste keuze' is en dat vindt de oppositie veel te vaag. Hij zei erbij dat het er vooral om ging de eenheid van Cyprus te hand haven en te onderhandelen met een Turkije dat bereid is tot concessies op het gebied van territorium - momenteel bestrij ken de Turken 37 procent van het eiland, waarvan de Turkse bevolking slechts 20 procent uitmaakt - en tot terugkeer van Griekse vluchtelingen die in 1974 bij de Turkse invasies naar het zuiden moesten wijken. Vanzelfsprekend denkt hij aan een conferentie waar Vasiliou aan deelneemt als 'president' en Denktash als 'meneer' en lei der van de Turks-Cyprioten. Dat de Amerikaanse diplomatie ook naar iets dergelijks streeft, bleek al uit een eerdere brief van minister van buitenlandse zaken Baker aan zijn Turkse collega, toen nog Alptemocin. Bush heeft het tijdens zijn ver blijf in Turkije gehad over 'pre sident Vasiliou' in combinatie met 'meneer Denktash'. Hij heeft enkele malen met klem verklaard dat de status quo op het eiland, in een tijd waarin mondiaal zoveel verandert, ze ker niet gehandhaafd kan blij ven. Maar Denktash verkondigt keer op keer dat die status quo helemaal zo gek nog niet is, omdat er geen moordpartijen meer plaatsvinden. En hij heeft tot drie keer toe de vergelijking gemaakt tussen de Berlijnse muur en die van Nico sia. Als eerstgenoemde geslecht kan worden, waarom die ande re dan niet ook? Deze vergelij king werkt op de Turken als een rode lap op een stier: de ene muur scheidde één volk, de an dere twee volkeren, zeggen ze. Kortom, de indruk overheerst dat Bush' tournee langs de twee hoofdsteden, althans wat de hoofdmaaltijd Cyprus betreft, voor Athene wat smakelijker is uitgevallen dan voor Ankara. Denktash te moeten laten val len, al was het alleen zijn titel, betekent voor Ozal een kolossa le opgave. Ik woon nu zo'n dikke zes jaar in België en tot mijn schrik lees ik dat dit van invloed kan zijn op de duur van de rest van mijn leven. De gemiddelde Belg (en ik neem aan dat dit ook geldt voor de buitenlander die hier woont) leeft immers zo'n twee jaar korter dan zijn noorder buur. Mijn verblijf in België, dat onge veer eentiende van mijn leven in beslag zal nemen, zal dat le ven dus ruim twee maanden korter maken dan wanneer ik bij moeder thuis gebleven was. Want de gemiddelde Belgische man wordt momenteel maar 72 jaar oud, en de gemiddelde Ne derlander maar liefst 74 jaar. Ook voor vrouwen geldt dat vol gens de cijfers. Belgische vrou wen hebben een levensver wachting van 79 jaar, terwijl hun Nederlandse seksegenoten al dik de tachtig halen. Onze te rugkeer naar Nederland kan voor mijn geliefde, een Vlaam- se, te zijner tijd dus wellicht nog een paar extra maandjes in dit leven schelen. Deze eenvoudige rekensom metjes kloppen waarschijnlijk niet. en misschien hoef ik me dan ook geen zorgen te maken, maar het is toch tekenend dat de levensverwachtingen van mensen uit twee landen die zo dicht bij elkaar liggen, zo ver schillend kuhnen zijn. Is het le ven hier dan zoveel ongezon der? Ja, ben je geneigd te zeggen. Er vallen hier twee maal zoveel slachtoffers in het verkeer als in Nederland. Dat zijn de laatste tijd vooral jongeren en dat drukt het gemiddelde natuur lijk. Ook is de zuigelingensterfte hier hoger dan in ons land, ho ger zelfs dan in de meeste Eu ropese landen. Maar Nederlanders zijn dan ook extreem oude mensen: in Euro pa halen alleen de IJslanders en Zweden hogere gemiddelden. Maar daar hebben ik noch de Belgen iets aan. De vraag is na tuurlijk hoe het komt dat we hier zo duidelijk korter leven dan honderd kilometers verder op naar het noorden. „Ik word liever 70 als Belg dan 72 als Hollander", zei eens een Belg, toen hij met deze cijfers werd geconfronteerd. De Belgen gaan er immers prat op dat zij van dat mindere aantal jaren tenminste volop genieten. Lek ker eten, lekker drinken, dat hoort nu eenmaal bij het leven in België. Hart- en vaatziekten komen in België meer voor dan in Neder land. Mijn stofwisseling zit wat anders in elkaar, maar de mees ten van mijn Nederlandse colle ga's zijn sinds hun komst naar dit land vele kilo's aangekomen. Of je het wilt of niet: je past je al snel aan aan die gewoonte van veel, stevig en vet eten. En goed drinken natuurlijk. De Belg is niet voor niets een van de grootste bier-en wijndrin kers van de wereld. Hij giet elk jaar zo'n 120 liter bier naar bin- I nen, en dat is een echt gemid delde: de baby's en blauwe - knopers zijn meegeteld. De ech-1 te bierdrinker slaat er dus gauw vier of vijf per dag achterover. Dat is natuurlijk lekker, maar ook slecht. De gemiddelde Belg maalt daar echter niet om. Te kenend is ook dat België naar I verhouding het tweede cola- I drinkende land ter wereld zou I zijn. De jeugd houdt hier dus I van zoet. En vet: de fritten wor- I den vooral gebakken in boter- vet, en niet in bijvoorbeeld olie. I Er wordt ook steeds meer bui- I tenshuis gegeten, vooral tussen I de middag. Zakenlui en kan toormensen nemen tegenwoor dig geen pakje met brood meer mee van huis. Zij lunchen warm, naar Belgische gewoonte I in het bedrijfsrestaurant of in een restaurantje om de hoek. Een lunchpauze loopt dan al I gauw uit. De Belgen betalen voor dat le- vensgenieten met een paar jaar tjes korter leven. Maar er is hoop: in 1980 werd de Belg ge middeld niet meer dan 70,5 jaar. nu is dat al 72. De Neder landers inhalen zullen zij waar schijnlijk niet meer, maar een paar maandjes goedmaken zit er nog wel in. HANS DE BRUUN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2