Leidsch Dagblad Israël en VS eens over Palestijnen Elte 38 GRATIS. Rare jongens, die socialisten A BEL: 071-161395 Speciale Golf-bijlage Illegalen in dienst bedrijf van Lubbers Bush wil sancties Irak verzachten Woensdag 24 juli 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39603 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Madagaskar wil president kwijt STAND VAN ZAKEN Nieuwe kunstlens van 3M voor staarpatiënten REGIO Zuid-Holland kan afval van Utrecht niet tegenhouden Bugno (links) en Indurain waren gistern duidelijk de sterksten. fo to vincent amalvy ep a Miguel Indurain pareert aanval op Alpe d'Huez ALPE D'HUEZ DICK HEUVELMAN De Tour de France is gisteren, tijdens de klassieke beklimming van Alpe d'Huez, in een beslis sende plooi gelegd. Miguel In durain nam een voorschot op de eindzege door in deze 17de etappe als tweede te eindigen. Hij hoefde slechts één rivaal van betekenis voor zich te dulden, Gianni Bugno. De winst van de Italiaan, die voor de tweede achtereenvolgende keer won op de Alpe d'Huez, was echter mi nimaal: één seconde. Alle overige kandidaten moesten inleveren. Claudio Chiappucci was een van de ver liezers. Desondanks heeft deze Italiaan uitzicht gekregen op het podium op de Champs Elysees, want hij steeg ten koste van Charly Mottet van vier naar drie in het algemeen klassement. Mottet raakte bijna twee mihu- ten achter op Bugno en Indu rain, evenals Greg LeMond, die een prolongatie van zijn Tour victorie gisteren definitief in rook zag opgaan. Ofschoon op de flanken van de befaamdste col uit de Ronde weer duizenden, veelal Neder landers waren neergestreken, zat er geen nieuw hoofdstuk van Hollands glorie op Alpe d'Huez in. Het duo Rooks Theunisse hield zich op bij de besten, maar schoot tekort voor de hoofdprijs. Rooks ziet zich ook in de toekomst niet meer winnen op Alpe d'Huez. De 31- jarige Noordhollander: „Ik zal op dit niveau niet meer met de jongere generatie van Bugno en Indurain kunnen wedijveren. Daar moet je reëel in zijn". Zijn boezemvriend Gert-Jan Theunisse (27) wacht gewoon op betere tijden. Shamir: Snel besprekingen met Arabische landen Het belangrijkste obstakel voor vredesbesprekingen tus sen Israël en de omringende landen lijkt uit de weg ge ruimd. Israël en de Verenigde Staten zijn het eens over de voorlopige uitsluiting van Palestijnen uit Oost-Jeruza- lem bij de onderhandelingen. De besprekingen gaan met name over de door Iraël bezette gebieden, waaronder Oost-Jeruzalem. JERUZALEM GPD-Rtr-AFP De Palestijnse leider Faisal Hus- seini heeft het voorstel al ver worpen. „Dit is nonsens. Het uitsluiten van mensen uit Oost- Jeruzalem is onaanvaardbaar." Husseini leidde de Palestijnse delegatie die eerder deze week in Jeruzalem een ontmoeting had met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Ba ker. Volgens de Israëlische radio hebben medewerkers van Ba ker, die na diens bezoek in Jeru zalem zijn achtergebleven, een Tsjechen eisen vertrek Dubcek Tsjechische politici en kranten hebben gisteren het aftreden geëist van parlementsvoorzitter Alexander Dubcek. Zij beschul digen de leider van de Praagse Lente van 1968 ervan de Slo waakse separatisten te steunen. Dubcek heeft het misnoegen van de Tsjechen gewekt door afgelopen weekeinde in een vraaggespprek steun uit te spre ken voor de populistische oud premier van Slowakije, Vladimir Meciar. Meciar is voorstander van grotere autonomie voor de kleinste en armste van de twee Tsjechoslowaakse republieken. Ook maakte Dubcek bekend niet langer achter het beleid te staan van Publiek Tegen Ge weld, de Slowaakse helft .van Burgerforum. regeling uitgewerkt. In hun voorstel staat onder meer dat de Palestijnen in de delegatie af komstig moeten zijn uit de be zette gebieden. Onderhandelingen over de definitieve status van de Weste lijke Jordaanoever en de Gaza- strook zouden moeten begin nen in het derde jaar na de af kondiging van zelfbestuur voor de Palestijnen. In dat stadium zouden ook inwoners van Oost- Jeruzalem bij de onderhande lingen moeten worden betrok ken. Volgens de Israëlische pre mier Shamir kunnen gesprek ken met de Arabische landen over één of twee maanden be ginnen. De bereidheid van Syrië tot rechtstreekse onderhande lingen met Israël zonder voor waarden vooraf heeft volgens Shamir besprekingen mogelijk gemaakt. In een radiotoespraak verge leek Shamir de Syrische presi dent Assad met president Sadat van Egypte, die in 1977 recht streekse vredesbesprekingen met Israël wilde aangaan. Sadat baarde met deze stap veel op zien. Assad heeft begrepen dat Amerika als enige grote mo gendheid overblijft nu de Sov jetunie zijn grootheid heeft ver loren", aldus Shamir. „Eenieder die met de VS wil samenwerken en hun wil tot vrede en stabili teit in de regio respecteert, moet het bestaan van de staat Israël erkennen." LEIDEN Milieuvriendelijke huizen tegenover molen De Valk Geen krant ontvangen HET WOORD IS AAN Payne Stewart: excentriek en eigenzinnig Het Leidsch/Alphens brengt vandaag een special over de Open Nederlandse Golfkam- pioenschappen, die vanaf mor gen tot en met zondag in Noordwijk worden gehouden. Het prestigieuze evenement heeft een recordbedrag aan prij zengeld verzameld. De Zoeter- woudse biergigant Heineken is hoofdsponsor van het toernooi. Een greep uit de inhoud: Pieter van Vollenhove: „Golf is een raar soort masochisme" Payne Stewart: kleurrijk en goed David Feherty: wars van 'ma- cho-gedoe' Christy O'Connor houdt van Holland Profbestaan geen vetpot voor Constant Smits van Waesberg- he Golfreizen steeds populairder Dag en nacht golf bij de pool cirkel Golfclub IJsselweide: „Gewone sport alle mensen". Menig toernooi jaloers op deelnemersveld Dutch Open. Organisatie wordt steeds meer een puzzel CORINCHEM GPD NIEUWSLIJN Bank voor 30.000 gulden getild Een bank aan de Stationsweg in Leiden is voor een bedrag van ongeveer 30.000 gulden opgelicht. Twee mannen hebben, naar nu ontdekt is, twee maanden geleden dit geld opgenomen dat eerder was gestort met een ongedekte cheque. Twee personen openden eind mei allebei een rekening bij de bank. Ze legiti meerden zich met een Frans en Engels paspoort, zouden 26 en 29 jaar zijn en in Den Haag wonen. De politie vermoedt dat de paspoorten vals waren. Geen belastingkantoor Sachsenhausen Plannen om een belastingkantoor in het voormalige nazi-kamp Sachsenhausen te bouwen zijn geschrapt. Het kantoor zou ko men in de oude barakken van SS-wachters van het concentratie kamp in Oraniënburg, ten noorden van Berlijn. De deelstaat Brandenburg nam het besluit een dag nadat mede door felle protesten van joodse organisaties in dezelfde deelstaat de bouw van een supermarkt bij het concentratiekamp Ravensbxück werd opgeschort. De deelstaatregering wil alle herdenkings plaatsen vrijwaren van ongevoelige en gênante plannen. De duizend deelnemers aan de strandzesdaagse een wandeltocht van Hoek van Holland naar Den Helder volbrachten gisteren de tweede 'etappe' van Wassenaar naar Noordwijk. Vandaag werd onder aanmerke lijk minder gunstige weersomstandigheden dan gisteren de tocht voortgezet naar Velsen-Noord. Het is de 33ste keer dat de zesdaagse wordt georganiseerd. foto holvast WASHINGTON-BAGHDAD AP President Bush overweegt de sancties tegen Irak te verzach ten. „De VS zullen niet aanzien dat onschuldige vrouwen en kinderen daar te lijden heb ben", zei Bush gisteren voordat hij met zijn kabinet in beraad ging. Hij zei dat de toestand in Irak en de sancties onderwerp zijn van het kabinetsberaad. De New York Times berichtte gisteren dat het ministerie van buitenlandse zaken een plan heeft opgesteld dat Irak zou toe staan een kleine hoeveelheid olie op de markt te brengen om voedsel en medicijnen te kun nen kopen. Bush zei dat het overduidelijk is dat de Iraakse president Sad dam Hussein zich niet aan de voorwaarden van de Verenigde Naties houdt, maar dat het niet de bedoeling is de burgers van Irak te treffen. Hij zei dat de VN-resoluties geen misverstand laten bestaan over de noodzaak van steun aan Iraakse kinderen en mensen die met honger of ziekte worden bedreigd. Onder de leden van de VN- Veiligheidsraad tekent zich dan ook overeenstemming af over een voorstel om Irak onder strikte voorwaarden een deel van zijn olie op de markt te la ten brengen. De sanctiecom missie van de VN, waarin alle 15 leden van de V-raad zijn verte genwoordigd, komt vanmiddag om 17.00 uur Nederlandse tijd in besloten zitting bijeen om een oordeel te vellen over het voorstel. Het staalconstructiebedrijf Mercon, voor 49 procent ei gendom van de familie Lub bers, wacht een boete van eni ge tientallen duizenden gul dens. Het bedrijf had tot voor kort veertig tot vijftig illegale Spaanse werknemers in dienst De zaak ligt inmiddels bij Jus titie en er is proces verbaal op gemaakt De Spanjaarden werden be gin mei bij een routinecontrole in een bus aangehouden voor de poort van Mercon in Gorin- chem. De werknemers bleken geen werk- en verblijfvergun- ning te hebben. De groep werd aangehouden door de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudin gen (DIA) van het ministerie van sociale zaken, die samen werkte met de politie van Rot terdam en Gorinchem. De Spanjaarden, die in Rot terdam in een pension woon den, zijn inmiddels door de vreemdelingendienst op het vliegtuig naar huis gezet. Onduidelijk is of Mercon zich alleen schuldig heeft ge maakt aan het in dienst nemen van illegalen of dat het bedrijf hen ook zwart heeft laten wer ken. Voor de eerste overtre ding krijgt een bedrijf in de re gel een boete van 750 gulden per werknemer. Als er ook zwart is gewerkt kan die oplo pen tot 1250 gulden. Volgens districtsbestuurder Berhout van de Industriebond FNV in Dordrecht zijn de over- dam-C Moisteeg 12 Hk Spuisl amsleidam-C Willem v; deriandpiem 020-440510. Vlaardmgen-C i WTmJ Bliksem ontregelt treinverkeer UTRECHT ANP Op vier plaatsen in ons land was het treinverkeer vanoch tend ernstig ontregeld door blikseminslagen. Op de lijn Utrecht-Arnhem reed slechts af en toe een trein. De intercity's tussen Amsterdam en Utrecht werden omgeleid via Hilver sum. Bovendien meldden NS een blikseminslagen bij Alk maar waardoor intercity's uit vielen en op het traject Vier- lingsbeek-Blerick. Daar reden bussen. De klappen kwamen het hardst aan in en om Utrecht. Richting Arnhem lie pen de vertragingen op tot een uur, richting Amsterdam tot een half uur en richting Eindhoven en Amersfoort tot een kwartier. De stoptreinen tussen Amster dam en Rotterdam via Woerden en Breukefen rijden niet tussen Gouda en Amsterdam. CARNAC DPA Deze aanbieding is geldig tot en met zaterdag 3 augustus 1991. Maar op is op. Opnieuw moet zich een heel dorp in Gallië te weer stellen tegen het centraal gezag, dit keer zonder toverdrank en met slechts de wapenen der democratie. De Ro meinen zijn verdwenen en al weer enige tijd op gevolgd door de Franse socialisten die, aange voerd door cultuurmi nister Jack Lang, iets nieuws hebben bedacht om Bretagne, thuisland van Asterix en Obelix, te pesten. Doelwit zijn de menhirs in de heuvels van het dorpje Carnac, die in keurige rijtjes van oost naar west over een leng te van zeven kilometer al 4500 jaar lang de loop van de zon volgen. Het is de grootste menhir-ver zameling in de hele we reld. Kassa! moet de cen turion van keizer Mitter rand gedacht hebben. Volgens de legende zijn de menhirs Romeinen die verstarden tot steen toen zij ingeklemd raak ten tussen de Atlantische Oceaan en Gallische krij gers. Amerikaanse solda ten dachten in de Twee de Wereldoorlog op een anti-tank linie van de Duitsers gestoten te zijn toen zij de menhirs in het oog kregen. De bevolking van Bretagne, sterk religieus ën verslaafd aan pa troonheiligen en talloze wonderdoeners, heeft ook de menhirs liefdevol in het christendom op genomen. Alleen de wind en de tand des tijds toonden geen eerbied, zodat enkele menhirs de afgelopen jaren door re plica's zijn vervangen. Deze lente kon je nog gewoon vrij rondlopen bij Carnac en de magie van de metershoge brok ken graniet ondergaan. Maar van de zomer was het afgelopen. De Franse monumentenbescher ming sloeg toe: eerst werd er dwars door de rijen menhirs een spe ciale toeristische route aangelegd, vervolgens werd er een metershoog, kilometerlang hek om de menhirs heen gezet. En in plaats van Romeinse legioensoldaten patrouil leren er nu Franse gend armes die moeten voor komen dat de bevolking van Carnac zich zijn cul tuurbezit weer toeëigent. Het ging er soms met bovenmenselijke kracht aan toe aan het begin van de Verontwaardiging die gestalte kreeg in „SOS-Menhirs" actie groepen: de eerste stuk ken hek werden met blo te handen uit de beton nen funderingen getrok ken. Menhir-liefhebbers moeten voortaan 40 franse francs toegang be talen, om ze alleen maar te kunnen zien: hoogte vrees of niet, je moet een vier meter hoog en 35 meter breed platform op om de menhirs te mogen bekijken. Het project heet, hoe kan het anders, „Carnac - 2000". Er zullen in de buurt nog ettelijke stra ten omgelegd worden om elke gratis glimp op de menhirs te voorko men en iedereen als schapen op te vangen in een reusachtig ont vangstcentrum. Het mi nisterie van cultuur heeft uiteraard de beste be doelingen. De één mil joen toeristen trappen de grond aan de voet van de menhirs weg om hun kinderen bovenop een menhir te kieken, luidde de officiële verklaring. Voordat de menhirs om vallen en breken, plegen wij preventie! De nazaten van Obelix geloven er niets van. Het grootscheepse bouwpro ject moet volgens hen al leen maar geld in het laatje van Lutetia (Parijs) brengen. De SOS- Menhirs comités blijven demonstreren, waar schijnlijk totdat Jack Lang in het nachtelijk donker gekneveld tegen een boom naar een vals gezongen overwinnings lied van de Bretonse bard Alain Barrière zal moeten luisteren, die Jack Langs laatste vin ding op het gebied van commerciële cultuur heeft betiteld als „het confisceren van een goed van de hele mens heid." Objectiviteit: de deugd van de liefdelozen. Hans Kudszus VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur- Economie Feiten en meningen - Familieberichten Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 16 HET WEER Verwachting voor donderdag Buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mi nimumtemperatuur rond 12 gra den, middagtemperatuur onge veer 18 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige westelijke wind. tredingen van Mercon des te opmerkelijker, omdat direc teur J. den Ouden als metaal- werkgever deelneemt aan het overleg van de Raad van Aan pak. Dit overlegorgaan zoekt oplossingen voor het tekort aan gekwalificeerd personeel in de metaalbedrijven in de Rijnmond en de Drechtsteden. In die raad zit overigens ook Rob Lubbers als voorzitter van het Regionaal Bureau Arbeids voorzieningen (RBA). Deze broer van de premier is tevens directeur van Hollandia Kloos, het bedrijf van de familie Lub bers dat weer voor 49 procent eigenaar is van Mercon. Bij Mercon zelf was vanmor gen niemand van de leidingge venden aanwezig taar te geven. Opruiming Kortingen van 40-60% op op 'Rare' gijzeling ten einde na auto-ongeluk HEERLEN ANP In Heerlen heeft zich gistermid dag een volgens de politie „merkwaardige gijzeling" voor gedaan. Rond drie uur werden in een woning vijf mensen ge gijzeld door twee gewapende mannen. Een andere bewoner was even eerder in zijn auto door een gewapende man gegij zeld en gedwongen naar het huis te rijden. Onderweg forceerde de be stuurder een ongeluk om de aandacht te trekken, waarop de gijzelnemer wegrende. De chauffeur alarmeerde de politie en vertelde dat in zijn huis wel licht nog vijf personen werden gegijzeld. Vlak voordat de poli tie kwam, waren de twee gijzel nemers echter gevlucht. De achtergrond van de zaak is nog volkomen onduidelijk. e bezorging) j ch Dagblad Inummer 10050 Ij I VB Leiden Jr,

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1