Zaken té Geen leesbril meer voor staarpatiënten 'Elk metertje hek bij Ajax komt van ons' 3M maakt 60.000 produkten Woensdag 24 juli 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie HENK HOUTMAN 19 STAND VAN DE OMZET VAN3M, multinational in Zoeter- woude, bedraagt 26 mil jard gulden. DE SURINAAMSE, Iraak- se, Israëlische en Russi sche ambassade zijn omheind met hekken uit Lisse. NIEUWSLIJN 3M ontwikkelt nieuwe kunstlens Heineken aast op alcoholvrije markt ZOETEWOUDE Heineken, 's lands grootste bierbrouwer, is erg actief deze zomer. Na de introductie van het nieuwe, met veel tamtam aangekondigde alcoholvrije Bucklerbier en een nieuw bierviltje, komt de brouwerij met een tweede alcoholvrij bier: Amstel Malt. Het nieuwe biertje wordt niet in de Zoeterwoudse fabriek ge brouwen maar in 's Hertogenbosch. Het alcoholvrije vocht ligt half september in de winkel. De twee nieuwe alcoholvrije bieren moeten Heineken helpen een betere positie op deze biermarkt te veroveren. Tot nu toe verkiezen velen het alcoholvrije Bavaria. In totaal dronken de Nederlanders vorig jaar 11 miljoen kratten alcoholvrij bier: dat is 9 procent van de totale biermarkt. Smit-Kroes pleit voor betere wegen DEN HAAG/REGIO „We moeten alles op scherp zetten", zijn de gevleugelde woorden van Neelie Smit-Kroes. Ze doelt op in vesteringen voor wegen, bruggen, tunnels en treintrajecten die volgens haar absoluut nodig zijn. „Dit is nodig om de concur rentieslag te winnen", zegt de voormalig minister van verkeer en waterstaat in het blad Bedrijvig Beleid van de provincie Zuid- Holland. Smit-Kroes is voorzitter van de Stichting Nederland Distributie land. Over de in deze regio omstreden Hoge Snelheids Lijn (HSL) zegt ze: „De trein met goed voor- en natransport kan een deel van de groei in de luchtvaart opvangen." Over het Groene Hart laat ze zich alleen verhullend uit: ,,lk begrijp dat planologen wat anders tegen bepaalde problemen aankijken dan econo men. In andere Europese landen maken ze er niet zo'n 'festivi teit' van zoals wij ons dit menen te kunnen veroorloven." Informatie over vreemdelingen LEIDEN De informatie-uitwisseling tussen sociale diensen en vreemdelingdiensten loopt goed. Ruim 90 procent van de ge meenten kan beschikken over actuele gegevens over de ver blijfstatus van vreemdelingen die een beroep doen op de bij stand. Dit concludeert het Leidse onderzoekscentrum Research voor Beleid. Vorig jaar zijn afspraken gemaakt over de informatie-uit wisseling tussen sociale dienst en vreemdelingendienst. Bij- standvragende vreemdelingen worden geïnformeerd over het feit dat gegevens worden gecontroleerd bij de vreemdelingen dienst. Bij sommige gemeenten zijn sociale diensten terughoudend met het doorgeven van gegevens. Ze willen de privacy van hun cliën ten waarborgen. Het is onduidelijk of Leiden tot deze 'terughou dende' gemeenten behoort. Estec schreeuwt om ruimte NOORDW1JKBedrijfsterreinen in deze regio worden steeds schaarser. Zó schaars zelfs, dat het Noordwijkse ruimtevaartcen trum Estec bang is dat het in de toekomst naar het buitenland zal moeten verhuizen. Een woordvoerder van het economisch belangrijke ruimtevaart centrum - 1485 banen - heeft een dringende oproep gedaan aan gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, I. Günther, om een oplossing te bedenken voor het probleem. Hoewel Estec een groot golfterrein voor haar medewerkers heeft aangelegd, wil het ruimtevaarcentrum daar niet aan tornen. Evenmin kan het de hoogte in bouwen, omdat de gemeente dit verbiedt. Het ruimtevaartcentrum heeft daarom het oog laten vallen op een braakliggend terrein tegenover de hoofdingang. Maar hier heeft de eveneens met ruimtegebrek kampende ge meente Katwijk ook haar hoop op gevestigd. Een nieuwe kunstlens voor mensen met staar. Dat is een produkt van de Zoeterwoudse multinational 3M, beter bekend van de gele blocnootjes met zelfklevende me mo's. Dat 3M zich ook op andere markten begeeft, zoals de medische, is niet bij iedereen bekend. En dat terwijl de nieuwe lens voor veel mensen een belangrijk produkt kan zijn. Volgens 3M-arts Maureen Olierook is het grote voordeel ervan dat mensen met staar er zó goed mee kunnen zien, dat ze vaak geen bril meer nodig hebben. ning aan de divisie gezond heidszorg waar zestig mensen op verschillende terreinen werkzaam zijn. Ze is nauw be trokken bij de ontwikkeling van de nieuwe lens. Over staar zegt ze: „De lens in je oog waarmee je scherp stelt, bestaat uit ve zels. Die kunnen bij ouderdom gaan vertroebelen, net zoals je haar grijs wordt. Daardoor ga je steeds waziger zien. Dat heet staar. Veel mensen krijgen na hun 65ste een vorm van staar. De een heeft er meer last van ZOETERWOUDE CAROLINE VAN OVERBEEKE Staar is een vrij veel voorko mende oogaandoening. Alleen al in Nederland worden 30.000 staar-operaties uitgevoerd. Ook in de derde wereld komt de aandoening voor, maar omdat mensen hier vanwege de kosten niet kunnen worden geholpen, worden ze vaak blind. Maureen Olierook is als me dicus werkzaam bij 3M: ze geeft wetenschappelijke ondersteu- dan de ander." De operatie tegen staar waar bij een nieuwe lens in het oog wordt ingebracht, is niet erg in gewikkeld. Mensen kunnen al enkele dagen na de behande ling het ziekenhuis verlaten. Na de Tweede Wereldoorlog werd al een kunststoflens uitge vonden waarmee mensen met staar weer goed kunnen zien. Olierook: ..Maar met een gewo ne lens hebben mensen nog vaak een leesbril nodig omdat je op oudere leeftijd vaak niet goed meer kunt scherpstellen. Wij hebben nu een 'multifocale' lens ontwikkeld waarmee je wel kunt scherpstellen. zowel voor ver als voor dichtbij." De 3M-lens is vijf jaar uitge test en wordt, nu hij goed be vonden is, over de hele wereld verkocht. „We hebben er nu 25.000 verkocht, waarvan 500 in Nederland. Het is een groei markt: door de vergrijzing krij gen meer mensen staar. Van de staarpatiënten kan 40 procent deze lens gebruiken." Traumatisch De 3M-lens is alleen geschikt voor oudere mensen van wie het oog verder nog gezond is en voor jongere patiënten onder de 60 jaar. Olierook: „Traumati sche staar, waarbij mensen deze aandoening door een ongeluk krijgen, is een belangrijke indi catie voor de lens. Mensen met aangeboren staar hebben meestal niets aan een lens om dat hun ogen en hersens nooit De nieuwe 'multifocale' kunststof oog-lens hebben leren zien." Het grote voordeel van de lens is volgens Olierook dat mensen geen leesbril meer no dig hebben. „Dat is dus ook een financieel voordeel." 3M zal volgens Olierook niet veel winst maken op het pro dukt. „Maar het gaat ons om het imago. Wij willen in de eer ste plaats aan de klant denken en daarop onze produkten af- Het bedrijf 3M is een internationale onderneming - een 'multinational' - met vestigingen in 52 lan den en meer dan 86.000 werknemers in dienst. In Zoeterwoude staat het Nederlandse hoofd- en verkoopkantoor van het van oorsprong Ameri kaanse bedrijf. 3M slaat voor: Minnesota Mining Manufacturing. In Nederland werken ongeveer 780 mensen bij3M. Het bedrijf is vooral bekend van de gele plakvelle- tjes - post-it - maar produceert nog veel meer: 60.000 technisch hoogwaardige produkten. De produkten zijn in verschillende categorieën on dergebracht waaronder: electronische en infor matietechnologieën, grafische technologieën, in dustrie en consument en gezondheidszorg. Deze laatste afdeling is verantwoordelijk voor de nieu we multifocale kunstlens. De omzet van het bedrijf bedraagt 26 miljard gul den. Zes procent van die omzet wordt gebruikt voor research. In Nederland wordt geen onder zoek gedaan. stemmen. Met deze lens kun nen we nog meer betekenen voor de klant/patiënt. De be kende 'Post-it' gele zelfklevende memo's zijn voor 3M een 'big buster'met deze lens doen we iels heel specifieks en pakken we juist niet de grootste geme ne deler." 3M heeft wel concurrentie op de medische markt. „Alle grote oogheelkundige bedrijven zijn ook dergelijke lenzen aan het maken", beaamt Olierook. „We hebben wel een flinke poot aan de grond in Europa, hoewel we in Nederland nog te onbelang rijk zijn en moeten groeien. Deze lens kan daaraan meehel pen. We proberen tot de eerste tien leveranciers van ziekenhui zen te behoren." %rm VISION AHEAD Hekwerken Lisse grootste producent van vandalisme-bestendige hekken Zware hekken met vervaarlijke punten. Hekwerken Lisse is gespecialiseerd in vandalismebestendige omhei ningen. Directeur Hogenboom: „De hekken van de Amerikaanse ambassade? Die zijn van ons." FOTO HENK BOUWMAN HAZERSWOUDE DORP RUUD SEP "Dit is best werk. Als het mooi weer is, sta je als het een beetje meezit buiten in het zonnetje te schoffelen. Maar we zitten op het ogenblik ook veel in de loods: stek maken. Ook geen kwaaie klus. Je zit erbij en je kunt erbij naar de radio luisteren. „Deze week is het. bijna de hele tijd stek maken. We lopen nu maar met vijf man en dan moet iedereen helpen. Maar volgende week wordt het weer drukker. Dan zijn we hier met een man of tien en kan de helft naar buiten toe. „De sfeer is hier prima en we houden lekker lange koffiepau- Z0MERWERK Naam: Frederik Stolwijk Leeftijd: 17 jaar Woonplaats: Alkmaar Vakantiewerk: manusje van alles op Hazerswoudse boomkwekerij Loon: zeven gulden per zes. Je zit zo twee keer een half uur koffie te drinken. Nee, het gaat er hier allemaal wel vrij re laxed aan toe. Maar dit is zeker geen doorsnee kwekerij. „Ik vind dat ik niet slecht ver dien. Ik krijg zo ongeveer ander half keer het minimumloon. Voor dit werk is dat zeker niet te weinig. Er zijn er genoeg die voor minder lopen. Van het geld dat ik hier verdien ga ik straks op vakantie en wil ik wat nieuwe stereospullen kopen. Dit is mijn vierde week hier. Nog één week werken en dan is het wel weer mooi geweest. Dan ga ik lekker twee weken naar de Ar dennen en een week naar Polen. En dan weer terug naar school. Volgend jaar doe ik eindexamen „We werken hier gewoon veertig uur in de week. Maar op zater dag sta ik ook nog in de Hema in Alkmaar. Ik kom uit Alk maar. maar logeer doordeweeks bij familie in Hazerswoude. Ik ben een neef van de baas, van daar. LISSE ANNET VAN AARSEN „Het Ajax-stadion? Daar zit geen meter hek bij dat niet bij ons vandaan komt." Directeur G. Hogenboom van Hekwerken Lisse een Ajaxied in hart en nieren en daarom trots op de opdrachten van de Amsterdam se voetbalclub weet dat zijn bedrijf niet het grootste op de markt is. Dat kan ook niet, meent hij. omdat zijn produkt grotendeels met de hand wordt gemaakt terwijl bij andere be drijven het werk voornamelijk met robots wordt uitgevoerd. Het meest bijzonder op het gebied van omheiningen is Hekwerken Lisse wel, meent de directeur. „Andere bedrijven le veren alleen standaardhekken," verklaart Hogenboom. „Maar wij kunnen door ons afwij kende produktieproces hek ken maken naar ontwerp of ideeën van de opdrachtgevers." Maatwerk De specialisatie begon ongeveer twaalf jaar geleden, toen Ho genboom een opdracht kreeg van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. „We moesten een stevig hek maken zodat het moeilijk zou worden om daar ongewenst naar binnen te gaan. Na die klus kwamen er meer opdrachten. Momenteel zijn we de grootste producent in Neder land van vandalisme-bestendi ge hekwerken. Onze verkoper hoeft niet eens echt op pad voor opdrachtgevers. Zodra iemand iets anders wil dan standaard, komt hij vanzelf bij ons terecht. De verkoper heeft voornamelijk een adviserende rol." Inmiddels is de kantoorruim te van het bedrijf behangen met foto's van uitgevoerde opdrach ten. Afbeeldingen van sierhek ken met bogen en krullen, de veel gevaarlijker ogende vanda lisme-bestendige hekken maar ook starthokjes voor paarden races sieren de wanden. De Su rinaamse, haakse, Israëlische en Russische ambassade zijn inmiddels omheind met hekken uit Lisse. Daarnaast werden ves tigingen van Esso en Shell voor zien van degelijke afsluitingen. Geknoeid De toekomst ligt volgens Hek werken Lisse niet alleen meer bij dergelijke opdrachtgevers. Het bedrijf gaat zich nu toeleg gen op iets onschuldigers: de renovatie van flatgebouwen. „Daar zit de toekomst in." ver wacht Hoggenbooni. „Dat met die flats uit de jaren zestig veel is geknoeid, wordt nu wel dui delijk. De aannemers deden toen vaak maar wat en nu moet de zaak goed worden opge knapt. Dat geldt ook voor de balkon- en galerijhekken. E.n daar gaan wij ons op toeleg gen." Zo'n dertig man heeft Hogen boom voor het uitvoeren van het werk in dienst. Een deel daarvan maakt in de werkplaats aan de Grevelingenstraat in lis se de hekken op maat. Het ver zinken ervan wordt vervolgens uitbesteed. Het zelfde geldt indien gewenst voor de coating waarbij de hekken (in dit geval meestal sier) een kleurtje krijgen. Vervolgens wordt het eindprodukt door de buitendienst bij de opdrachtge ver geïnstalleerd. Voor het ma ken van werktekeningen die voldoen aan de wensen van de opdrachtgevers heeft Hek werken Lisse een ontwerper in dienst. Met elkaar maken zij hekken, die tien tot 75 procent duurder zijn dan de standaardhekken van andere bedrijven. Ondanks de prijzen gaan er zo'n tien of fertes per dag de deur uit. „Krij gen we voor twee daarvan op dracht tot uitvoeren, dan heb ben we leuk werk, bij vier heb ben we het razend druk," zegt Hogenboom. De opdrachten omvatten be dragen van een paar duizend gulden tot enkele tonnen, aldus de directeur, die echter weigert jaarcijfers prijs te geven. „We hebben die verplichting niet en daarom doen we het ook niet. We willen de concurrent niet wijzer maken dan hij al is." Vaklui Als enige bedreiging ziet de di recteur vooralsnog alleen het gebrek aan vakmensen in de metaalsector. „Dat is echt een probleem." verklaart Hogen noom. „Het is bij voorbeeld wel mogelijk om lassers te krijgen die uitstekend kunnen lassen maar een boor hebben ze dan nog nooit vastgehouden. Ze hebben het of ze hebben het niet. maar dat weet je pas nadat ze een half jaar in dienst zijn. Als ze het dan nog niet kunnen, leren ze het nooit."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19