Sport 'Een heel trieste dag, man' Ook Bugno geeft het op IE TOUR Lietti valt uit na aanrijding De 'wraak' van Steven Rooks Woensdag 24 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DEF. ZANDEN Eindredactie: ROB ONDERWATER Vormgeving: HENK BUIS 17 NIEUWSLIJN Theunisse zet premie op lachen Gert-Jan Theunisse geeft een premie van honderd gulden voor de renner die spontaan lacht. De Brabander, gisteren niet onver dienstelijk dertiende op 'zijn' berg, zegt dat humor in het heden daagse wielrennen ver is te zoeken. De ambiance is volgens hem te zakelijk, te afstandelijk. Hij vindt dat de sfeer in vergelijking met twee jaar geleden in de Tour minder is. ,,Het is zo gejaagd, je kunt niet eens rustig plas sen of een slok drinken. Je ligt voordat je het weet een halve mi nuut achter,'' heeft Theunisse na een jaar afwezigheid de Ronde van Frankrijk tot nu ervaren. „Er is nauwelijks nog tijd voor een grap of een praatje." Italië nadert Nederlands record De overwinning van Gianni Bugno was de vijfde achtereenvol gende Italiaanse. Na de zeges van Chiappucci, Cenghialtha, Ar- gentin en Lietti voltooide Bugno het kwintet. Een record voor de Italianen, maar geen unicum. Nederland heeft vooralsnog een voorsprong van één ritzege. De roemrijke Raleigh-ploeg van Peter Post zegevierde in 1980, het jaar dat Joop Zoetemelk de Tour won, zes dagen op rij: Raas, twee keer, Priem, Oosterbosch, Zoetemelk en Knetemann. Bo vendien werd de ploegentijdrit gewonnen. Door de triomf van Bugno is het aantal Italiaanse laureaten van vorig jaar geëvenaard. Toen won Bugno twee keer, Argentin, Bontempi en Ghirotto één keer. Het hoogste aantal overwinningen in de geschiedenis van de Ronde kunnen de Italianen nog halen, indien de winst in de ploegentijdrit van Ariostea in Lyon wordt meegeteld. Weer Belg naar huis De Belgen verliezen sinds vorige week vrijdag wel iedere dag een renner. Gisteren viel Jan Nevens uit. Het was de achtste van de 27 die ruim twee weken geleden in Lyon vertrokken. De best geklasseerde Belg is Johan Bruyneel op de 41ste plaats op 47.35 van Indurain. Voor het eerst sinds tien jaar dreigt België geen renner bij de eerste dertig van het klassement te krijgen. Naast Nevens haalden ook Yvon Madiot, Quevedo en Stumpf l'Alpe d'Huez niet. Wiebren Veenstra kwam als laatste over de Fi nish op bijna 22 minuten van Bugno. Na gisteren zijn nog 164 renners in koers. Mogelijke rentree Fischer Het is niet uitgesloten dat Bobby Fischer, de oud-wereldkam pioen schaken, na negentien jaar zijn rentree maakt in het toer nooi van Linares. Volgens de Spaanse televisie zou Luis Rentero, organisator van het toernooi in Andalusië, een voor-contract ter waarde van twee miljoen dollar (vier miljopen gulden) hebben gesloten met de Amerikaanse schaker. Fischer, 48 jaar oud, was van 1972 tot 1975 wereldkampioen, nadat hij de innmiddels tot Fransman genaturaliseerde Rus Bo ris Spassky had onttroond. Fischer trok zich na het behalen van de wereldtitel uit de wedstrijdsport terug. De 'Beul van de Bergen' was dit keer zelf slachtoffer. Gert-Jan Theunisse kon wel het wiel van Greg LeMond houden, maar had niet de macht om de Indurain en Bugno bij te benen. FOTO ANP Het werd gezongen op de wijs van 'Here we go, here we go, here we go...!' En de tekst was nóg simpeler, nóg in fantieler. De armen gingen als zuigerstangen op en neer, en ondanks de 1860 m zat de stemhoogte op zeeniveau. L'ALPE d'HUEZ» ANP Nog geen etmaal na zijn eerste overwinning in de Ronde van Frankrijk belandde Marco Lietti in het ziekenhuis. Gistermorgen voor de start van de zeventien de etappe naar l'Alpe d'Huez werd de knecht van Moreno Ar gentin tijdens het warmtijden in Gap aangereden door een auto. Lietti moest uitwijken voor een kind. De automobilist kon hem niet méér ontwijken. Met een bekken- en sleutel beenbreuk werd de onfortuinlij ke Italiaan per helicopter naar het ziekenhuis van Gap overge bracht. Jalabert moest na een val behandeld worden wegens talloze kneuzingen, Kvalsvoll moest zich na de etappe mel den in het ziekenhuis voor rönt genfoto's van linkerschouder en - knie. Luc Leblanc kreeg op weg naar de l'Alpe d'Huez een klap van een toeschouwer tegen zijn elle boog. Hij werd door Tourarts Deporte behandeld. L'ALPE D'HUEZ PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER 'Theu-nis-se, Theu-nis-se, Theu-nis-se...' (en nog een keer: 'Theu-nis-se, Theu-nis-se, Theu-nis-se.' Er waren wel zes verschillen de T-shirts van hem in omloop. Eén zelfs met de wat risky tekst: 'THEUNISSE, winnaar l'Alpe d'Huez 1991, De Beul van de Bergen.' Maar 'onze Gert-Jan, die kan er wat van' werd pas dertiende, op 1.58 van geprolongeerd win naar Gianni Bugno; op 1.15 ook van tweelingbroer Steven Rooks, die beste Nederlander (vijfde) werd. Theunisse had zich er heel veel van voorgesteld, van de Berg der Bergen. Al wist hij bij voorbaat, dat het dit keer veel lastiger zou zijn te triomferen dan in 1989, toen hij won. „Het is een kloteritje, twee puisten, een dolle afdaling, en dan met z'n allen tegen Alpe d'Huez op- spurten." Het mocht zijn duizenden supporters uit Nederland niet weerhouden van een massale aanhankelijkheidsbetuiging. De banneling van twaalf maanden, werd nog steeds gekoesterd in de harten van velen. Ze waren hem daags te voor, in Gap, nog komen opzoeken. Zijn ouders hadden hem een brief bezorgd, van Lieske, zijn vrouw. Hij gaf zijn fans het volle pond, bleef een kwartier lang, op de terugweg naar het hotel, praten, handtekeningen uitde len, liet zich met iedereen op de foto vereeuwigen. Hoop De rit naar Gap, waar hij méé was geweest in de ontsnapping Fignon/Bugno, had hem hoop gegeven op een stunt van for maat. Maar er waren te veel fac toren, die van zijn beklimming geen nieuwe recordrace konden maken. Iets waarin hij bijvoor beeld wel op training was ge slaagd. „Het was een ontdekkings reis, na die zwakke vrijdag en zaterdag. Als je twee dagen niets hebt kunnen binnenhouden, ben je natuurlijk wèl verzwakt. Je hebt een klap gehad. Maar, de snelheid was er, ik klom ook best lekker. Als je in een groepje LeMond/Mottet binnenkomt, mag je niet echt ontevreden zijn. Maar je hebt geen vuist om een tandje zwaarder te schake len." Hij zei dat hij eigenlijk blij moest zijn dat het zo was ge gaan, want hij zat vanuit de af daling van de Omon met mate riaaldefect: kwartslag gedraaide tube om zijn voorwiel. „Ik kon niet van wiel wisselen, want ik was de enige van onze ploeg in die groep. Maar tijdens de Idim heb ik er geen last meer van ge had." Theunisse had de rit vooraf niet slecht geanalyseerd: een pats-boem show, na een aan loopje, dat weinig tot niets voorstelde. Ook Rooks klaagde daar over: „Het is te kort, te ex plosief voor renners als Gert-Jan en ik. Wij moeten het meer van de lange, zware Alpenetappes hebben. Daar zijn we toch op ons best." De Noordhollander was niet temin een van de eersten die vuur aan de lont stak in de buurt van Alpe d'Huez. Toen de vroege vluchters Ruiz Cabesta- ny en regionaal-favoriet Thierry Bourguignon in de stofzuiger van de eerste groep dreigden te verdwijnen, maakte Rooks zich van die hoofdmacht los. Toen de 'tenoren' besloten te gaan rijden voor de dagprijs, hoefde Rooks niet veel terrein meer prijs te geven. Het verschil bleef meer dan overzichtelijk. Hij sprintte zelfs, achter de top drie en de imponerende 'JefF Bernard, naar de vijfde plaats, net voor Chiappucci, die, even als Bugno, ook over Mottet heensprong in het klassement. Rooks won met zijn vijfde plaats van gisteren nauwelijks iets in het klassement (36-34), maar hij nam wel wat meer af stand (zo'n 3,5 minuut) van ploegmaat Gerrit de Vries, die zijn goeie debuut-Tour van vo rig jaar bezig is te bevestigen. Hij werd vorig jaar 67ste, staat nu 35ste. Voor Theunisse zal het lastig worden nog een plaats bij de eerste tien te verwerven. Ook hij steeg weer een plaats, maar van 17 naar 16: „Dat maakt me ei genlijk geen bal uit. Ik heb liever een ritoverwinning. Maar dat willen er zoveel." Het gelui van kerkklokken op l'Alpe d'Huez had moeten plaatsmaken voor de banblik sem. Geen negende Nederland se zege? Dan onweer, hel en de verdoemenis. De busladingen vol halfblote Nederlanders zochten ijlings een plaats om te schuilen. Zomaar ineens, en voor het eerst in de herinnering: Zondvloed over de Alpen. De stroom supporters leek op een vlucht regenwulpen. Ze sleepten, in hun korte broeken, bikinislips en mouwloze t- shirts, van alles mee. Kleuters, honden, spandoeken, parasol len, strandmatjes, koelboxen, dekens, restanten stokbrood, klapstoeltjes, barbecues, zelfs een gitaar. Er hinkte een dikke man de berg op. Hij neuriede een trieste melodie, en deelde stickers uit. Van het criterium, de Ronde van Berghem, de eerste zondag na de Tour. Berghem, de thuis haven van Gert-Jan Theunisse. Niks te vieren, en nu ook nog die hemelsluizen, die open gin gen. Of het alles bijeen een trieste dag was geworden? „Een heel trieste dag, man. De Beul van de Bergen heeft gefaald. Hij zal niet beter kunnen, anders had-ie het gedaan. Maar ik denk dat zelfs het criterium van Berghem een opdonder krijgt van deze dag. Waarom hij hinkte? „Door m'n meniscus gegaan, toen ik van een muurtje wilde afsprin gen. Ook dót nog...!" DE TOUR IN CIJFERS Zeventiende etappe Gap l'Alpe d'Huez 1 Bugno (Ita) 125 in 3 25 48 (gem 36 443 km/u), 2 Indurain (Spa) 0 01, 3 Leblanc (Fra) 0 02, 4 Bernard (Fra) o 35 5 Rooks (Ned) 0 43. 6 Chiapucci (Ita), 7 Oaveyroiat (Fra IzeUde ti|d ais Rooks. 8 Deigado (Spa) 0 45 9 Fignon (Fra) 1 12, 10 Meiia(Col) 1 13, 11 Ampler (Dui) l 58, 12 Mottet (Fra). 13 Theu nisse (Ned). 14 LeMond iVSt) zei'de ti|d ais Ampler. 15 Rué (Fra) 2 00. 16 Hampsten (VSt)2 01. 17. Pensee (Fra) 2 03. 18 Rondon (Col) 2 24, 19 Richard (Zwi) 2 32. 20 Mon- tova (Col) 2 32, 21 Boyer (Fra) 2 50. 22 Ca- ritou» (Fra) 2 54. 26 Chozas 3 19 28 Golz (Oui) 327, 29 Leiarreta (Spa) 3 28. 33 Bourguignon (Fra) 4 07, 34 De Vries (Ned). 39 Herrera (Col) zelfde ti|d ais Bourg gno^ 67 Van Orsouw (Ned) 8 00. 75 M ilar (GBr) 8 53 90 Stevenhaagen (Ned) 9 55, 125 Niidam (Ned) 13 00. 128 SoHeveid (Ned) 13 34. 137 Abdoesiaparov (Sov) 13 54. 138 Harmeling (Ned) 14 07. 141 Siemons (Ned) 14 26. 145 Maassen iNed) 14 58 157 Man ders (Ned) 17.20, 158 Schurer (Ned) 17 26. 163 Poeis (Ned) 19.06. 164 en laatste Veen stra (Ned) 21 42 Opgegeven: Madiot (Fra). Quevedo (Spa), Ne vens (Bel) en Stumpf (Dui) Niet gestart Lietti (ita) Algemeen klassement. 1 Indurain 79 05 25, 2 Bugno 3 09. 3 Chiappucci 4 48. 4 Mottet 4 57. 5 LeMond 6.39. 6 Leblanc 6 53, 7. Fignon 7.03. 8 Hampsten 9 25, 9 Chozas 16.22. 10. Rué 16 56. 11 Deigado 17 14. 12 Fondnest 20 27. 13 Rondon (Col) 21 18. 14 Rou« (Fra) 21 18. 15 Bernard (Fra) 22 33, 16 Theunisse 23 17, 17 Camargo (Col) 2542, 18 Dehon (Fra) 26 18, 19 Ca ntoux (Fra) 26 20, 20 Conti (Ita) 28 00, 21 Boyer (Fra) 28 19. 24 Mepa (Col) 31 48 25 Herrera (Col) 32 04. 26 Murguialday (Spa) 32.11,27 GiOvanneti (Ita) 33 21, 28 Jerome Simon 34 02. 29 Esnault (Fra) 36 02, 30 Bourguignon (Fra) 37 42 Overige Nederlan ders 34 Rooks 40 26. 35 De Vues 44 16. 81 Van Orsouw 1 18 08, 109 Ni|dam 1 31 41. 117 Stevenhaagen 1 34 32. 131 Solleveld 1 38 38, 146 Maassen 1 52 32. 152 Siemons 1 57 46, 153 Manders (Ned) 1 58 40. 155 Poels 2 04 12. 157 Schurer 2 09 55. 162 Veenstra 2 21 48. 164 en laatste Harmeling 2 43 51 Puntenklassement 1 Abdoesiaparov 286 pun ten. 2 Jalabert (Fra) 223. 3 Ludwig (Dui) 163. 4 Kappes (Dui) 134. 5 Colotti (Fra) 127,6 Fondnest 122, 7 De Wilde (Bel) U6, 8 Anderson 112, 9 LeMond 111, 10 Chia pucci 79. Bergklassement 1 Chiappucci 221 punten, 2 Leblanc 139, 3 Bugno 134, 4 Claveyrolat (Fra) 132, 5 Hampsten 128. 6 Indurain 123, 7 Mottet 114,8 Richard (Fra) 98. 9 DeCler cq 78. 10 Chozas 62 Dagploegenklassement. 1 Banesto 10 18 45 2 RMO 10 22 59, 3 Castorama 10 23 25. 4 Ryalcao 10 24 37. 5 1 10 26 57 Algemeen ploegenklasssement. 1 Banesto 237.35 47. 2 Castorama 16 19. 3 Z 40 55. 4 RMO 41 01. 5 Ryalcao 52 55. 15 Panaso nic 1 50 44. 17 Buckler 2 10 32. 18 TVM 2.35 20 I r 1 tSWWVB» Aixles -f— r«» I SewwH jOii» Bains i at-Vt'"J 1 'Indurain is veel te sterk' L'ALPE d'HUEZ DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Winnen op Alpe d'Huez, véél 'gedenkwaardiger momenten van glorie zijn er voor een wiel renner niet denkbaar. De klau- terpartij van Bourg d'Oisans naar de de top van de 'Col d'Hollandaise' heeft iets heiligs. Desondanks liet Gianni Bugno, voor de tweede keer in succes sie winnaar van deze klassieker, gisteren het karakteristieke ge baar der triomf achterwege. Als of hij duidelijk wilde maken dat hij dan wel een slag had gewon nen, maar dat de oorlog was verloren. Want in het spoor van de Italiaanse campionissimo fi nishte Miguel Indurain in zijn gele trui. De vrees voor Alpe d'Huez bij de Spanjaard bleek niet meer dan een (overbodige) hersenschim te zijn geweest. Na de gebruikelijke zoenen van de rondemissen liet Bugno er amper nog twijfel over be staan: „De Tour is gedaan. In durain is te sterk.. De enige kans voor mij is een off-day van In durain. Maar die zie ik niet ko men." Waarna hij desgevraagd liet weten toch echt wel in zijn nopjes te zijn met de victorie op de Alp van Huez, die opnieuw veel weg had van een carnava lesk bedevaartsoord. Bugno: „Dat ik mijn armen niet hief, had te maken met het feit dat ik niet wist of ik wel eer ste was geworden. Ik dacht dat er nog een of meer jongens voor ons uit reden. In de laatste kilo meters heb ik dat willen chec ken bij Bouvet (adjunct-direc teur en de stem van Radio Tour - red.), maar van hem kreeg ik vreemd genoeg niks te horen." Last Heel wat vrolijker op het podi um stond Miguel Indurain. Er was zichtbaar een last van hem afgevallen, al gaf hij zelf een an dere lezing van de ontspanning op zijn gelaat. „Dat komt omdat ik moe ben en moeheid doodt de zenuwen." Niettemin, schijnbaar moei teloos had de Bask het 'rrfaillot jaune' verdedigd en en passant bijna al zijn rivalen, op Bugno na, afgeserveerd. Claudio Chi appucci kreeg 42 seconden aan zijn broek, Laurent Fignon 1.12 minuten, LeMond en Mottet nog meer (1.57). De Amerikaan toonde zich zo teleurgesteld over deze nieuwe tik, dal hij schielijk de dames en heren persmuskieten ontliep. Veel gewichtige kaarten zul len er de resterende dagen niet meer worden geschud, al houdt Indurain - voorzichtig als-ie is in zijn uitspraken - de boot op z'n Zoetemelks (Parijs is nog ver) af. Zo eenvoudig als het er alle maal uitzag, bleek het toch ook weer te zijn gegaan voor Indu rain. „Ik heb", blikte de kopman van Banesto terug, „toch drie delicate momenten meege maakt. Eerst was het de vraag hoe de ploeg van ons zou reage ren op de inspanningen van gis teren. Nou, dat bleek al gauw goed te zitten. De tweede keer dat ik wat zorgen had, was aan het begin van de beklimming naar Alpe d'Huez, toen de Car- rera's van Chiappucci een snok kend (onregelmatig - red.) tem po voorlegden. En vervolgens moest ik twee aanvallen van Bugno afslaan. Dat lukte dank zij Bernard, die formidabel voor mij heeft gewerkt." Waar Delgado, voor wie de fontlinie onbereikbaar bleek, werd verwacht, kwam de Franse co-equipier van Indurain met een indrukwekkend staaltje knechtenwerk. Pas drie kilome ter voor de finish voelde Indu rain zich op zijn gemak. „Tot dat moment heb ik me slechts op het wiel van Bugno gecon centreerd, daarna durfde ik zelf wel het initiatief te nemen om zoveel uit te lopen op de con currentie. Nog een demarrage van Bugno zou hem hoogstens wat seconden winst hebben op geleverd." Best De Italiaan vond het op dat mo ment allemaal wel best, weten de dat hij Indurain toch niet op de knieën kon krijgen. Bugno: „Dan kun je nog wel een keer proberen te demarreren, maar dan loop je de kans dat je jezelf opblaast. Mijn fout is geweest dat ik in de Pyreneeën-etappe naar Val Louron te lang bij Mot tet en Fignon ben blijven han gen. Daar heb ik de Tour verlo ren." In de ogen van Indurain is dat al eerder gebeurd, in de eerste Tour-week. De Bask gelooft niet, zoals de anderen, dat hij met afstand de sterkte man is. „Bugno en Chiappucci zijn ze ker van gelijk niveau. Ik denk dat ik alleen de krachten beter heb verdeeld. Bugno en Chiap pucci hebben te veel tijd ver speeld op terrein waar dat niet nodig was. Zij waren in de eer ste dagen nogal actief, zonder dat die aanvallen effect sorteer den. Daama ging Chiappucci' ook nog eens sprinten voor de bolletjestrui. Dat zijn allemaal extra inspanningen die je niet moet onderschatten. Zulke acti viteiten moet je altijd in de laatste Tourweek, als het er echt qp aan komt, bekopen." Tussen Gap en Alp d'Huez bleek ook dat Indurain geen ezel is die zich twee keer aan dezelfde steen stoot. Ging hij maandag door lichtzinnigheid bijna het schip in na een verras- singaanval van Chiappucci, Bugno en Fignon, gisteren lie ten Indurain en zijn vazallen niets aan het toeval over. Van meet af aan maakten zij duide lijk wie het heft in handen had. Slechts renners van de tweede garnituur, zoals de streekfavo- riet Thierry Bourguignon en de gevallen vedette Pello Ruiz-Ca- bestany, mochten hun gang gaan. Indurain c.s. hadden dit keer zoveel grip op de koers, dat ze geen toevlucht hoefden te zoeken in (vaderlandslievende) combinevorming. Het heeft het zelfvertrouwen in de club van ploegleider Eche- varri uiteraard danig gesterkt. Indurain wacht met een redelijk gerust hart de ontwikkelingen in de komende dagen af. „Er is veel duidelijkheid gekomen, mijn positie is verstevigd. Aan anderen de taak daar verande ring in proberen te brengen." L'ALPE D'HUEZ GPP Steven Rooks heeft eindelijk eens getoond wat hij kan. En dat deed de fel belóitiseerde renner meer dan goed: „Ik ben na de finish naar de televisie ge weest. Maar toen het begon te regenen, heb ik m'n fiets gepakt en ben ik direct naar mijn hotel gereden." „Ik heb ze wel gezien hoor, de journalisten en volgers die me de afgelopen dagen de grond in hebben geboord. Ik dacht, be kijk het maar, ik ben ze gewoon lachend voorbij gereden In het hotel ben ik meteen onder de douche gekropen. Pas daarna heb ik een aantal journalisten, die op me zaten te wachten, te woord gestaan. Wraak is een groot woord, maar het gaf tne toch een lekker gevoel." iL»» iXW'A* Bugno (in het midden) ziet het donker in. Na de aankomst op Alpe d'Huez, een rit die hij wel won, zei hij dat de Tour beslist was.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17