Smaak IJs: al vele eeuwen een feestelijke lekkernij Zomerkoninkjes Maaltijdsoepen met veel vlees favoriet Woensdag 24 juli 1991 16 VIRGINIA WOOLF:,,Men kan niet goed denken, goed liefhebben, goed slapen wanneer men niet goed heeft De Franse ontdekkingsreiziger met de prachtige naam Antoine Amadé Frézier heeft vast en ze ker niet vermoed dat het plantje dat hij, in het begin van de achttiende eeuw, vanuit Chili mee naar Europa bracht, tot symbool zou worden. Smaak had hij in ieder geval wel want de aardbei, in het Frans 'fraise' (een verbaste ring van Frézier?) is met recht een zomerse lekkernij. Pas in de negentiende eeuw werden aard beien op grote schaal gekweekt en kwamen i zeshonderd nieuwe rassen bij. In Frankrijk zijn de aardbeien vooi al afkom stig uit het zuidoosten, het dal van de Loire et-Cher en het zuidwesten, het Rhöne-dal. Maar ook in ons eigen land worden aard beien op grote schaal gekweekt. Menig par ticulier heeft een hoekje in de tuin vrij ge maakt voor een rijkelijk resultaat van eigen bodem. Het centrum van de aardbeienteelt ligt in Noord-Holland, met name in de om geving van Beverwijk. Ik herinner mij nog goed dat er vroeger op de binnenweg van IJmuiden naar Castricum houten kraam pjes stonden waar telers hun aardbeien di reet aan particulieren verkochten. Ze wer den verpakt in 'sloffen', een soort rieten hengselmandjes, die opnieuw gebruikt kon I den worden. Alhoewel de aardbei momenteel op grote schaal vanuit diverse landen wordt geïm porteerd geef ik toch de voorkeur aan de Hollandse aardbei. De geïmporteerde soor ten zijn vaak kleiner, lichter van kleur en minder van smaak. Aardbeien bevatten veel I vitamines en mineralen en zijn zodoende r gezonde vruchten. Toch schijnen som- I mige mensen allergisch te zijn voor de zo merkoninkjes. Maar ik heb mij laten verte len dat een beetje peper over de aardbeien D'n geval wonderen doet. Aardbeien zijn ook heel kwestbare vruch- t te rijp zijn, hooguit twee dagen in de koelkast bewaard kunnen worden. Ze moeten bij voorkeur op het laatste moment worden gewassen en pas daarna mogen de kroontjes worden verwij derd. Het is af te raden om aardbeien lang j n water te laten liggen. Ze verliezen dan geur en smaak. Alhoewel ze als dessert op vele manieren kunnen worden geserveerd, met verse slagroom, suiker of bijvoorbeeld I likeur, is het een vrucht die ook heel goed verwerkt kan worden in taarten, bavarois, ijse Monsieur Frézier heeft zijn ontdekkingsreis duidelijk niet voor niets gemaakt. Wij'pluk- i er nog steeds de vruchten van John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Aardbeien-yoghurtijs Zelf ijs maken is een plezierige, eenvoudige bezigheid. Een van de voordelen is dat je weet watje eet en dat de ingrediënten naar persoonlijke behoefte kunnen worden aan gepast. Een zeer smakelijk 'verantwoord' ijsje von den wij in het reformblad 'Gezonde Voe ding', waarvoor slechts nodig is: 350 g aard beien, 1 eetlepel citroensap, 3 eetlepels neutrale honing (b.v. klaver) en 3 dl magere yoghurt. Was de aardbeien, ontkroon ze en laat ze uidekken. Pureer ze samen met het citroen sap, de honing en de yoghurt in de mixer of gebruik een roerzeef. Giet het mengsel in i (ijs)bak en laat het l'/a uur invriezen. Mop het daarna met de handmixer of garde nogmaals goed dooreen om kristalvorming e voorkomen. Zet het ijs nog eens 1 'h uur weg en herhaal het omkloppen. Vóór het gebruik een uurtje in de koelkast of onge- r een half uur op kamertemperatuur be en. Dit ijs kan vanzelfsprekend ook ge maakt worden van volle yoghurt: of gebruik druivesuiker in plaats van honing. Neem dan vier flinke eetlepels. Serveer met hele aardbeien en naar believen een scheut li monadesiroop. LIEVELINGSRECEPT „Tijdens een fietstocht door West-Afrika werd ik uitgenodigd door een lokketist in Accra om bij hem een typisch Ghanees ge recht te komen eten." schrijft P. DE KORT uit LEIDEN. „Inmiddels ben niet alleen ik er 'verslaafd' aan, maar ook bijna al mijn hele familie." GHANESE PINDAKAASKIP Nodig voor 3 - 4 personen: 1 grote kip, half potje pindakaas, 6 worteltjes, 2 rode paprika's, 2 uien, 2 verse tomaten, 1 blik tomaten, pakje taugé, 3 eetlepels ketjap manis, sambal, peper, 2 kippebouillonblokjes 2 teentjes knoflook, half fles bier en een pak rijst. Alle groenten (behalve de taugé) kleinsnij- den, De kip schoonmaken en in vier stuk ken in een grote pan even braden. Wortel tjes, uien en taugé toevoegen, bier erbij. Deksel op de pan. Na 10 minuten alle overi ge ingrediënten (behalve de pindakaas) toe voegen en alles nog ong. 25 minuten laten stoven op een laag vuur. Vervolgens alle kippebotjes verwijderen en hierna de pin dakaas door de massa roeren. Dien de Ghanese pindakéaskip op met rijst. Inplaats van een hele kip kunt u ook een paar ons kipfilet gebruiken. Weet wel dat deze variant minder 'verslavend' is dan de Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Daniiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. RECEPTEN GROENE VICHYSSOISE 4 personen De klassieke vichyssoise is een koude soep met prei en aardappelen. Maar ook van de ze klassieker verschijnen meer en meer va riaties die zeker niet onderdoen voor hun voorbeeld. Basis voor alle vichyssoises blijft echter een sterke verse kippebouillon, die bij afkoeling enigszins geleert zodat de 'soep' niet zo 'vloeibaar is. 250 g aadappelen; 250 g prei (alleen het witte deel); 250 g diepvriesdopeiwten; 7,5 dl sterke kippebouillon; 2 dl houdbare slagroom; bies look. Schil de aardappelen en snijd ze in piep kleine blokjes. Was het stuk prei en hak het fijn. Breng de doperwten in de kippebouil lon aari de kook ëfi' vöeg de blokjes-aardap- pel en preisnippers toé. Laat alles zachtjes pruttelen tot de blokjes aadappel en dop erwten gaar zijn. Wrijf alles aansluitend door een groentezeef of pureer de soep in een blender of foodprocessor. Proef en breng op smaak met peper en zout. Laat de vichyssoise afkoelen en plaats hem vervol gens in de koelkast om door en door koud te worden. Meng voor het serveren de houdbare slagroom door de soep en be strooi de vichyssoise met kleingeknipte bieslook. 4 personen Reken-bij kippebouten of kippepoten altijd op 1 'per persoon en bij drumsticks op 2 stuks als het om een maaltijd gaat. Nodig: 8 kippedrumsticks; peper, zout; kerrie poeder; boter om te bakken; 3-4 eetlepels ro zijnen; 2,5 dl sterke kippebouillon; klein scheutje soja; allesbinder. Wrijf de drumsticks in met peper, zout en kerriepoeder. Verhit de boter en bak hierin de drumsticks rondom bruin. Draai de warmtebron omlaag. Blus de braadboter met de kippebouillon en voeg de rozijnen toe. Breng alles aan de kook. draai de warmtebron laag en leg een deksel op de pan. Laat de drumsticks in on geveer 25 minuten gaar stoven. Proef de saus, voeg soja naar smaak toe en bind de saus vervolgens met wat allesbinder of aardappelmeel. PEULTJES MET CITRUSBOTER 4 personen Een 'milde' citrusboter krijgt u wanneer u de boter maakt met een combinatie van ci troen en sinaasappel. Een combinatie van citroen en limoen is uiteraard iets 'zuurder'. Een derde mogelijkheid is een combinatie van sinaasappel en kappertjes. Nodig:400-500 g peultjes; zout. Voor de ci trusboter: 75 g boter; zout; citroensap; evt. en kele druppels sinaasappelsap; 1 V2 theelepel geraspte citroenschil of citroen- en sinaasap pelschil; peper. Al vijfduizend jaar lang wordt er ijs ge maakt. De Chinezen schijnen bij toeval ont dekt te hebben hoe dat in zijn werk gaat. Zij maakten ijs van melk, honing en/of vruch- tesap. In de dertiende eeuw heeft Marco Polo ervoor gezorgd dat ijs in Italië bekend werd. Volgens andere bronnen zou Alexan der de Grote in de derde eeuw voor Chris tus al een recept voor ijs geïntroduceerd hebben: een mengsel van honing, vruchte sappen en melk. gekoeld met sneeuw en ijs. Hoe dan ook, consumptie-ijs is heel lang een delicatesse gebleven die niet iedereen zich kon veroorloven. Bereiding Tegenwoordig wordt ijs als volgt bereid. Als grondstoffen worden gebruikt: magere melkpoeder, vet, suiker, verdikkings- en ge- leermiddelen, emulgatoren. Hieraan mogen wettelijk geur-, kleur- en smaakstoffen wor den toegevoegd. Deze ingrediënten wordei? rnet water geménga'tót een vloeib'èrë ïna^ sa, de ijsmix. Deze wordt gehomogeniseerd, gepasteuriseerd en gekoeld. Bij lage tempe ratuur wordt de massa opgeklopt met lucht (500 gram ijsmix wordt daarmee opgeklopt tot één liter), waarna het wordt diepgevro ren tot -30 graden: dit wordt 'harden' ge noemd. Er zijn verschillende soorten ijs. Als het om roomijs gaat moet het minstens 9 procent melkvet bevatten, in melkijs moet ten min ste 2,5 procent melkvet zitten. Er mag geen ander vet dan melkvet in voorkomen. Ijs behoeft geen melkprodukten te bevatten en er is geen vetgehalte voorgeschreven. Yo ghurtijs en karnemelkjjs bevatten in plaats van melk respectievelijk yoghurt en karne melk. Genoemde ijssoorten komen ook voor als softijs. Dit wordt direct in de softijsmachine gemaakt, het hardingsproces wordt hierbij overgeslagen. Waterijs is éénvoudig een suikeroplossing in water, waaraan geur-, kleur- en smaakstoffen mogen worden toe gevoegd. Na het mengen wordt het direct gekoeld en diepgevroren. Pasteuriseren en opkloppen is niet nodig. Wordt er ató wate rijs een redelijke hoeveelheid vruchten of vruchtenmoes toegevoegd, dan is er sprake van sorbetijs of sorbet. Dat wordt dóóreten.... Ijs kan het beste worden bewaard bij een temperatuur van -18 graden, dat wil zeg gen, in de diepvriezer of in het diepvriesvak van een driesterrenkoelkast. De uiterste houdbaarheidsdatum is pp de verpakking ver méld.' Zórg1 er Wél Vó'öf dat een aange broken verpakking weer goed gesloten wordt: als er vrije lucht bij ijs kan komen dan zal dit uitdrogen en daarmee krimpen. Doe het overgebleven ijs eventueel over in een luchtdicht afsluitbare verpakking. Ijs wordt niet gegeten vanwege de voe dingswaarde, maar wel omdat het lekker is en verkoeling geeft. De hoeveelheid melk is "té ItMlR ofh röom- of melkijs als een vervan ger van melk te beschouwen; waterijs geeft de minste energie, omdat het meestal geen vet bevat. Veel gerechten uit Hongarije en Joegoslavië hebben Turkse oorsprong Volgens een oude traditie hangen de inwoners van het Zuidhongaarse dorp Batya hun papri ka-oogst aan de gevels van de huizen. ar- De cultuur van Turkije, ook de culinaire, heeft vele jaren grote invloed uitgeoefend op de ontwikkeling van het zuidoosten van Europa. In al die landen bestaan dan ook gerechten die onmiskenbaar uit de Turkse keuken stammen. Vaak is er echter in de loop der jaren een geheel eigen interpreta tie van ontstaan. De Joegoslavische keuken heeft zich mede onder invloed van het toe risme, nog het meest van de Turkse tradi ties losgemaakt. Vele gerechten uit Joego slavië en Hongarije zijn ook in qps land be kend en populair geworden. Wie aan een Hongaarse maaltijd denkt, denkt aan paprika's. Toch is dat niet altijd zo geweest. De vlucht komt immers, even als zijn uiterst scherpe familielid Spaanse peper, uit Amerika. Maar al eeuwen voordat Europa Amerika ontdekte was er een goed ontwikkelde Hongaarse keuken, meege bracht door de herdersvolkeren vanuit Azië. Zo erg veel meer is er niet bekend over de oorsprong van deze kooktradities, al zijn er wel verhalen over eetpartijen aan het Hof. De herders echter, die van over de Karpaten kwamen en Hongarije bevolkten, maakten voedzame soepen en stoofpotten. Van hen is ook het woord goelasj afkomstig, want 'gulyas' betekent herder. En die leende zijn naam aan een soèpachtige maaltijd met veel vlees. Tot aan het begin van de negen tiende eeuw was de paprika onbekend in Hongarije. Elders in Europa was de vrucht wel al wat populair geworden, maar het wa ren aanvankelijk toch vooral de Turken die verzot raakten op zowel de groente als de scherpe specerij. Die Turken heersten bijna twee eeuwen over het Hongaarse volk. Zij waren het die de paprika en de scherpe pepers aan het Hongaarse menu toevoegden, maar dat ge beurde pas toen zijzelf definitief uit het land waren vertroldcen. Sindsdien is de goe lasj zonder paprika ondenkbaar. Het roosteren leerde de Hongaar van de Turk, ook al wordt er in de dagelijkse prak tijk vaker langdurig gebraden in reuzel. Door zeer veel gerechten gaat room, al dan ryet zure, en tamelijk scherpe kruiderij, vooral paprikapoeder in vele soorten. Vurig eten Hongaars eten is vurig eten. Als de gerech ten niet scherp zijn gekruid met paprika of pepers, dan toch op zijn minst wel met mosterd. Daar moet dus bij gedronken wor den. Een sterke borrel liefst, zoals de uit abrikozen gestookte barack palinka. Of een van de voortreffelijke Hongaarse wijnen. Het land produceert hoofdzakelijk witte wijn, en daarvan is de Tokayer in al zijn ver schijningsvormen het beroemdst gewor den. Van de rode wijnen verdient de Bika- vér, ofwel het stierebloed, vermelding. In Joegoslavië hebben de zes verschillende volkeren die daar leven elk een eigen stijl van koken. En behalve vanuit Turkije zijn er in het verleden ook invloeden vanuit Vene tië, Oostenrijk, Hongarije en zelfs Frankrijk geweest. De keuken is dan ook buitenge woon gevarieerd en kent vele regionale spe cialiteiten. Elke Joegoslavische maaltijd wordt volgens traditie voorafgegaan door een glaasje slivo- vic, een uit pruimen gestookte brandewijn. De wijnen die bij de maaltijd geschonken worden, zowel witte als rode, zijn over het algemeen heel goed. Machtige soepen De meeste Joegoslavische gerechten zijn ta melijk sterk gekruid. Uien, knoflook, papri ka's. scherpe pepertjes en torriaten zijn de belangrijkste smaakmakers. Kropsla en bladgroenten zijn lang niet altijd te koop, zodat salades en groentegerechten heel wat anders samengesteld worden dan wij ge wend zijn. De soepen zijn voor onze begrippen nogal machtig. Joegslaven eten nu eenmaal graag bonen en kool, en verwerken die ook in hun soepen. Soep wordt dan ook vaak, met brood erbij, als complete maaltijd gegeten. De kunst van het vlees roosteren is onge twijfeld van de Turken overgenomen. Voor al vlees aan pennen wordt graag gegeten. Dat kan zowel schape-, lams- als varkens vlees zijn, en dikwijls is het ook gehakt. Rundvlees is tamelijk prijzig in Joegoslavië. Wel kent het land vele gestoofde gerechten waarin, samen met groenten, rundvlees een rol speelt. Vis, zowel uit binnenwateren als uit de zee, is er in overvloed. Aardappelen worden graag^ gegeten, maar ook maïs en rijst. Martin van Huljstee VIS KAN men beter ont- BLANC DE BLANCS is de naam voor schubben door ze korte een champagne die uitsluitend van tijd in azijn te leggen de (witte) Chardonnay-druif wordt gemaakt. Maak eerst de citrusboter. Roer de boter zacht onder toevoeging van zout, citroen sap en sinaasappelsap en meng er dan de geraspte schil en peper door. Strijk dit bo- termengsel op een vel aluminiumfolie, rol het op en laat de boter in de koelkast volle dig opstijven. Maak de peultjes schoon en kook ze in weinig lichtgezouten water beet gaar. Giet de groente af. Snijd de boter in 3 - 4 plakken en leg die op de peultjes. Uiter aard kunt u de boter in grotere hoeveelhe den maken en vervolgens invriezen. Niet al leen bij peultjes, maar ook bij sperziebonen smaakt de boter jekker... en natuurlijk bij alle soorten vis. Drie generaties Joegoslavische marktgangers wachtend op klanten. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16