Regio Beach Hotel in problemen Schildersbuurt klaagt over slecht onderhoud Voorschotens marktvuil straks direct weggehaald Smalspoormuseum vreest vertraging Inbrekers gepakt in Leiderdorp Oegstgeester Jagershuisje dakloos Woensdag 24 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: MIEP DE GRAAFF Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN NIEUWSLIJN Markt motorclub niet op zaterdag VOORSCHOTEN De Voorschotense Centrum Winkeliers wil len niet dat de plaatselijke Harley Davidson motorclub op zater dag een aantal kramen neerzet in de Voorstraat om motorjacks en dergelijke te verkopen. Nu al vallen te veel belangrijke koop dagen weg, omdat veel evenementen op zaterdag worden ge houden, vinden de winkeliers uit de Voorstraat en omgeving. Tegen het plaatsen van kramen op zondag hebben ze geen be zwaar. De motorclub houdt op zondag 18 augustus een ver- koopmarkt in de Voorstraat. Reddingsdemonstraties op strand WASSENAAR De 60-jarige Wassenaarse Reddings Brigade viert zaterdag haar verjaardag tussen twee en drie uur op het strand in Wassenaar, bij de 'strandopgang' Wassenaarse Slag. De brigade, opgericht op 28 juli 1931, doet dat met reddingsde monstraties waaraan de Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij met twee boten meewerkt alsmede de Koninklijke Marine met een Lynx helicopter, de rijkspolitie te water, de kust wacht en de Kust Zeil Vereniging Wassenaar. Tevens presenteren de deelnemers zich zaterdag en zondag tij dens een zogenaamde 'static show' in een grote tent die naast de reddingspost van de Wassenaarse Reddings Brigade staat. De static show duurt beide dagen begint om tien en eindigt om vijf uur. Voor de jeugd zijn er zandkasteelbouw- en schatgraafwed strijden. Warmondse tenniskampioenschappen WARMOND Van 9 tot en met 11 augustus wordt er in sport park O verbosch gestreden om de 'Open Warmondse Tennis kampioenschappen'. Dagelijks zijn de wedstrijden tussen negen uur 's morgens en elf uur 's avonds te volgen op het sportpark in het dorp. Voor nadere informatie over de kampioenschappen kan G. Zwetsloot worden gebeld, telefoon 01711-11320. Toegezegde subsidie nog niet binnen Het treintje dat door de duinen rijdt. Afgelopen zaterdag trok het maar liefst 900 reizigers. FOTO HENK BOUWMAN De stichting Nationaal Smal spoormuseum vreest opnieuw vertraging bij de bouw van het Smalspoormuseum aan het Val- kenburgse Meer. Het is nog steeds niet duidelijk wanneer het ministerie van landbouw met de toegezegde 125.000 gul den voor het museum over de brug komt. Het is de bedoeling dat in ok tober van dit jaar de eerste paal wordt geslagen voor het nieuwe museum in Valkenburg. Ver schillende overheden hebben de stichting ruim vijf ton toege zegd voor de bouw van het mu seum en de aanleg van het smalspoor in Valkenburg. Daar bij is 125.000 gulden van het ministerie van landbouw. „We moeten de laatste slag met het ministerie nog aangaan om het geld daadwerkelijk binnen te krijgen. Daar botsen we een beetje op de ambtelijke molens, ook al twijfelen we niet dat we het geld uiteindelijk binnen krij gen. Probleem is echter wel dat we een groot deel van die vijf ton dit jaar al moeten uitgeven als we in oktober met de bouw willen beginnen. Als we nu snel door kunnen gaan, is het muse um in 1992 open. Anders wordt het begin 1993", vertelt voorzit ter P. van der Ham van de stich ting. Het geld van het ministerie is nodig om de benodigde vijf ton voor de bouw van het museum rond te krijgen. Het bouwter rein ligt inmiddels klaar en er is een bouwer gevonden. Om de resterende drie ton binnen te krijgen, is financiële hulp ge vraagd aan verschillende ge meenten en fondsen. Van der Ham heeft goede hoop dat het resterende bedrag ook binnen komt. Vertraging hoeft hierdoor niet meer te ontstaan. „We kun nen het geld eventueel lenen. Dat willen we echter liever niet. We willen beginnen met een ge zonde exploitatie en de kosten van een lening zoveel mogelijk beperken. Dan hoeven we niet jaarlijks een beroep te doen op subsidiepotten." Of de smalspoorrondritten door de Katwijkse duinen vol gend jaar tot het verleden beho ren, is op dit moment nog on duidelijk. Van der Ham sluit niet uit dat volgend jaar zowel in Valkenburg als in Katwijk rondritten worden gemaakt. „De provincie moet nog een stukje grond bij het meer ver werven. Dat moet volgend jaar worden opgespoten en vervol gens inklinken. We kunnen dan nog geen rondrit maken." Vol gens Van der Ham is het wel de bedoeling zo snel mogelijk het smalspoor in Valkenburg in ge bruik te nemen. „Al kunnen we maar een paar honderd meter rijden bij het Valkenburgse Meer. Dat zullen we zeker doen want we willen graag iets laten zien. We willen in géén geval een gat laten vallen tussen het rijden in Katwijk en het rijden in Valkenburg. Want dan verlies je zeker een aantal mensen." De stichting overweegt het smal spoor in Valkenburg de 'Rijn landse Stoomtram' te noemen. „Een historische naam," vertelt Van der Ham. „Bovendien zijn we dan de associatie met het smalspoor kwijt. Veel mensen denken daarbij nog steeds aan miniatuurtreintjes." Voorlopig kunnen geïntere- seerden nog tot 14 september dit jaar iedere zaterdag een ritje maken met de stoomtrein in de Katwijkse duinen. Afgelopen za terdag maakten ruim 900 reizi gers het tochtje door het duin landschap. Vooral het gerestau reerde grootste rijtuig van de Katwijkse smalspoorstoomtram met de oude houten banken en de klassieke betimmering had zo n aantrekkingskracht, dat het publiek ervoor in de rij stond. De treinen vertrekken vanaf de Vrieze Wei in Katwijk. Zeilster breekt voet op Zijl Een 22 jarige inwoonster van Den Haag is gistermiddag ge wond geraakt toen zij in de Zijl bij Leiderdorp van haar boot viel. De vrouw viel om ongeveer half een in het water en werd overvaren, waarna zij met haar voet de schroef raakte. Zij is met een gebroken voet en diepe snijwonden in de voet overge bracht naar het AZL. LEIDERDORP Drie inwoners van Leiden zijn vannacht om drie uur op heter daad betrapt bij een inbraak in zwembad De Does in Leider dorp. De twee mannen van 25 en 28 jaar oud en een vrouw van 23 jaar oud hadden op het moment dat zij werden aange houden een bar opengebroken. De politie werd gewaarschuwd door het inbraakalarm. Kampeernacht bij 't Wedde VOORSCHOTEN Voorschotense kinderen hoeven zich niet te vervelen. De Voor schotense jeugd kan van dins dag 30 juli tot en met zaterdag 17 augustus in het Voorscho tense zwembad 't Wedde te recht voor allerlei spelletjes. Donderdag 15 augustus worden de evenementen afgesloten met een kampeernacht in het bad. Verder wordt donderdag 1 au gustus een Vlietlanddag georga niseerd en kunnen kinderen een week later genieten van een bioscoopmiddag in het Green- way-theater aan de School straat. De huttenbouwweek, die duurt van 12 tot 16 augustus, en de kampeernacht kunnen zo'n honderd deelnemers tellen. Voor beide evenementen heb ben zich tot nu toe zo'n 50 kin deren aangemeld. Voor de Vliét- landdag geldt' een maximum van 150 deelnemers, maar het Close-up van het achterstallig onderhoud ii Pieter Molijnlaan. de Oegstgeester Schildersbuurt: een wegrottend kozijn aan de Binnen enkele weken overnamekandidacid bekend evenement zit nog lang niet vol. Het aantal inschrijvingen voor huttenbouwweek en kam- peeraacht valt niet tegen, de deelname aan de Vlietlanddag wel. De gemeentelijke coördi nator J. Tensen zegt hierover: „Ik had verwacht dat het storm zou lopen, maar misschien heb ik in het informatieboekje dat is verspreid op de scholen iets te veel de nadruk gelegd op de ri sico's die aan het evenement zijn verbonden." Tijdens de Vlietlanddag kun nen kinderen vlotten bouwen en andere watersportactivitei ten ondernemen. Ze worden begeleid door vrijwilligers van de scouting, de buurthuizen, de Wellfare en ervaren instruc- In de nacht van maandag op dinsdag is een grote hoeveel heid zink gestolen van het Ja gershuisje op het terrein van kasteel Poelgeest in Oegstgeest. De platen van twee bij drie me ter deden dienst als dakbedek king van het pandje, dat bin nenkort wordt gerestaureerd. Voorbijgangers zagen om half drie 's nachts de dieven met de spullen via de Haarlemmertrek vaart wegvaren in een roei bootje. De politie werd direct gewaarschuwd. Toen zij ter plekkewas werd alleen het bootje met de zinken platen aangetroffen, de daders waren verdwenen. De omvang yan de schade aan het dak van het Ja gershuisje is niet bekend. EEN INWONER van Hoogmade heeft vannacht drie uur gewond op straat gelegen, voordat hij door een voorbijganger werd gevonden. De man was rond half twee door nog onbekende oorzaak van zijn bromfiets ge vallen en kon niet meer op de been kqmen. Wegrottende kozijnen, keuken deuren die nodig eens moeten worden vervangen, verzakte tuinpaden, stankoverlast door gebrekkige ventilatie, slechte dakconstructies, tocht, gaten in plafonds en vloeren en een mie zerig waterstraaltje bij het dou chen omdat er alleen maar een keukengeiser is. Daarover kla gen de huurders in de Oegst geester Schildersbuurt. De belangenvereniging van de bewoners, zegt voorzitter D. de Jong, kon met de vorige be heerder, Kok Beheer, geen za ken doen. De huidige, in Voor schoten gevestigde, beheerder Rijnland bv. zou zich tot dus verre wél van zijn goede, kant hebben laten zien. Vandaar dat de bewonersver eniging Schildersbuurt de leden (nog) niet aanspoort bezwaar aan te tekenen tegen de lande lijke huurverhoging. De huren van de bewuste woningen aan de Hofbrouckerlaan, Vincent van Goghlaan, Pieter Molijnlaan en Jacob van Ruisdaelstraat be dragen thans 850 tot 1200 gul den. "Ik wil uit vooral tactische overwegingen de discussie op scherp stellen. Toch beschik ken we na acht jaar van achter stallig onderhoud wel over he nodige ontploffingsmateriaal De bewoners klagen steen been en er is vermoedelijk i veel nodig om ze op één lijn te krijgen", klinkt het dreigend. Brieven De Jong benadrukt dat als het dit jaar alleen maar bij mooie woorden van Rijnland blijft, de bewonersvereniging hardere ac ties niet uit de weg zal gaan. De 'acties' beperken zich nu nog tot het schrijven van brieven. Uit de recente contacten met de nieuwe beheerder, leidt De Jong af, dat het vooral met de eige naar, het pensioenfonds voor vervoer- en havenbedrijven Rotterdam, kwaad kersen eten "Die zeil er toch geld in moe ten steken. De verhouding prijs- prestatie is in de Oegstgeester Schildersbuurt danig uit het lood getrokken. De stichtings- kosten van deze woningen, die aan het einde van de jaren zes tig zijn gebouwd, bedroegen zo'n 60.000 gulden. Met huren van gemiddeld zo'n duizend gulden, maakt de eigenaar dus forse winst. Daar heb ik niets op tegen, maar een zekere luxe en goed onderhoud is dan toch wel het minste waarop huurders mogen rekenen". De reinigingsdienst van de ge meente Voorschoten gaat waar schijnlijk direct na de markt op vrijdagavond het vuil in de mo numentale Voorstraat aanve gen. In eerste instantie zal het gaan om een proef. Dit najaar wil de gemeente al beginnen. Wethouder F. ten Have (CDA) onthulde gisteravond aan de le den van de middenstandscom missie dat het college uitslui tend aan extra veegbeurten in het centrum denkt. P. Straver, voorzitter van win keliersvereniging Noord-Hof land, pleitte direct voor extra schoonmaakbeurten rond 'zijn' winkelcentrum. Ten Have noemde dat financieel onhaal baar. Alleen voor de Voorstraat en omgeving wordt een uitzon dering gemaakt. Bewoners in deze straat hebben geklaagd over de troep die achterblijft na de markt op vrijdag. Ze vinden het geen gezicht dat juist een 'straat van allure' in het week einde zo vuil is. Het college blijkt gevoelig voor dit argu ment. W. de Ru van de Centrtim Winkeliers, die zetelen in de Voorstraat en omgeving, noem de het een taak van de gemeen te om de straat schoon op te le veren. „Of de markt of het pu bliek nu voor vervuiling zorgt, iedereen betaalt reinigingsrech ten. We hebben er recht op dat het dorp schoon blijft. Die paar toeristen die hier komen hoor ik al klagen dat het een zooitje is." Ten Havé merkte op dat de gemeente nog altijd geld toelegt op de reiniging. „U wekt de in druk dat we dit met gemak uit de reinigingsrechten kunnen betalen, maar dat is niet zo." Hoe de gemeente de extra schoonmaakbeurten denkt te fi nancieren liet hij nog even in het midden. Het uitblijven van de bouw van fase 2 van het Beach Ho tel is het grootste wrijfpunt tussen de particuliere eigena ren en de aandeelhouders. Het hotel aan de boulevard van Noordwijk, dat wel een prima bezetting kent en op zich goed draait, is daardoor te duur. De langlopende schulden zijn gelet op de rente- en aflossingsverplichtin gen te hoog. Dit heeft tot een faillissementsaanvraag van 37 particuliere eigenaren geleid. Op verzoek van de aan deelhouders is daarna surséance van betaling verleend. NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Dit zegt W. la Gro, die als be windvoerder bij het Beach Ho tel is benoemd. De Alphense advocaat is inmiddels in onder handeling met een aantal gega digden die het vier-sterrenhotel aan de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard willen ko pen. Binnen vier weken ver wacht hij er uit te zijn wie het hotel overneemt. Hij streeft er naar over zes tot acht weken al les volledig rond te hebben. In tegenstelling tot wat de managers H. Westland en A. Scheltes gisteren in deze krant beweerden, liggen dus wel de gelijk financiële moeilijkheden aan de ontstane situatie bij het Beach Hotel ten grondslag. Be windvoerder La Gro erkent dat ook, maar voegt er onmiddellijk aan toe dat die niet in de be- drijfssfeer liggen. „Dit is niet een zaak van de mensen die fei telijk het hotel leiden. Vanuit de visie van het dagelijks manage ment klopt het verhaal, dat er geen financiële problemen zijn daarom als een bus. Dit hotel heeft echt een heel goede bezet ting, zelfs nog hoger dan gebud getteerd", aldus La Gro. Volgens de bewindvoerder is het Beach Hotel simpel gezegd te duur. „De schuldenlast en al gemene kosten zijn te hoog om het bedrijf rendabel te kunnen maken. Het onbebouwde stuk grond naast het hotel speelt daarbij een belangrijke rol. Enerzijds levert dit grote rente lasten op terwijl als de uitbrei ding van het hotel wel zou zijn gerealiseerd de algemene kos ten verhoudingsgewijs lager zouden uitvallen omdat ze over meer hotelkamers en zalen zou den zijn uitgesmeerd. Het Beach Hotel is dus eigenlijk met het oog op de kosten te klein." Om die reden hebben de par ticuliere eigenaren 58 kamers zijn van particulieren terwijl 26 kamers en het algemene ge deelte (restaurant, receptie en dergelijke) in handen van de aandeelhouders zijn er bij de eigenaren op aangedrongen de uitbreiding te realiseren. Omdat ondanks herhaaldelijke beloftes dat fase 2 op korte termijn zou werd gerealiseerd, dit nog steeds niets is gebeurd, is vol gens La Gro het vertrouwen van de eigenaren in de aandeelhou ders verdwenen. Toen vervolgens betalingen van de aandeelhouders aan de particuliere eigenaren uitbleven de kamers van de eigenaars worden als gewone hotelkamers geëxploiteerd is door een aantal particulieren het faillisse ment aangevraagd. La Gro verwacht dat met ver koop van het hotel de zaak kan worden gered. „Voor de nieuwe eigenaar is het een voordeel dat dit hotel een voorgeschiedenis heeft. Hij kan zien waar, wat en hoe het is mis gegaan en die as pecten veranderen. De ver wachting is dat de nieuwe eige naar dus wel snel tot spoedige realisering van fase 2 zal over gaan", aldus de bewindvoerder. VRIJE TUD OEGSTGEEST Is fietsers nu wel of niet toegestaan het fiets pad langs de Oegst geester Laan van Oud Poelgeest in te rijden? Het onderste deel van het ronde verbods bord zegt duidelijk van niet, maar het rechthoekige bord er onder lijkt tweerich tingsverkeer op twee wielen te legaliseren. De gemeente-amb tenaar die vanochtend een kijkje is gaan ne men, houdt vol dat de borden elkaar niet te genspreken. Wel geeft hij toe dat ze verwarring zaaien. Vandaar dat hij het rechthoekige bordje heeft verwijderd. Dat bordje, zegt hij, staat haaks op het ronde bord en was dan ook bedoeld om automobilisten erop te wijzen dat bij de oversteekplaats aan het uiteinde van de Kwaaklaan er fietsers uit beide richtingen kunnen komen. Geen sluitende verklaring. Want als er maar ver keer uit één richting is toegestaan hoeft toch niemand te worden geattendeerd op de mogelijkheid dat er uit beide richtingen verkeer kan komen? FOTO WIM DIJKMAN Zoeterwoude De sportcommissie van Utopia organiseert op 17 augustus een wielerwedstrijd op industrieter rein de Grote Polder in Zoeter woude. (Dok voor dames en ju kwart voor zes, over een half uur en drie ronden. De heren- senioren rijden vanaf kwart voor zeven voor een uur en vijf ronden. Warmond Op het pleintje bij de pomp in Warmond wordt zaterdag weer een creatieve zomermarkt ge houden. De organisatie van de markt is in handen van Vereni ging Het Oude Raadhuis. Tus sen elf en vier uur worden er creatieve produkten verkocht, alsmede diverse technieken ge demonstreerd. Mensen die een kraam willen bemannen, kun nen contact opnemen met Cla ra Sikking, Dorpsstraat 38, tele foon 01711-11109. Leiderdorp Marjon Peiger exposeert haar olieverfschilderijen tot en met 9 augustus in het gemeentehuis van leiderdorp. De expositie is op werkdagen tussen negen en vijf uur te bezichtigen, alsmede op woensdagavond tussen half zeven en w hl inn In de Ix>iderdorpse bibliotheek (Cor Gordijnsingel) is tot eind augustus een tentoonstelling die duidelijk maakt welke acti viteiten sociaal-cultureel cen trum de Muzenhof voor de Lei derdorpers in petto heeft. Ssft

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15