Leiden Afval Utrecht blijft komen Een wandelroute voor klauteraars UI Q r"<3 o p Bijkletsen tijdens strandzesdaagse GS boos op Jacobswoude -4- Woensdag 24 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: JANET VAN DUK Vormgeving: HENK BUIS 13 DE ONDERLINGE VER BONDENHEID is opval lend bij de deelnemers aan de Strandzesdaagse. AFVAL UIT UTRECHT blijft tot 2003 verwerkt worden in Zuid-Holland Roelof arendsveen LEIDEN MONICA WESSELING Wandelen in de baas zijn tijd. Een verrukkelijke opdracht voor iemand die in haar vakantie en dus vrijwillig de bergschoenen aantrekt en er op uit gaat. Berg achtig zou het deze keer niet worden. De route vanaf het Paddegat naar de Aderweg voert uitsluitend door weilan den en langs waterkanten, maar daarom niet getreurd. Het zou, zo dacht ik, een makkie worden. Ik begin bij het veer bij het Paddegat. Na de oversteek sla ik linksaf en volg de weg over de dijk, het vervolg van de provin ciale wandelroute, afgezet met de geel/rode paaltjes. Na een kwartiertje asfaltvre- ten mag ik van de weg af, het weiland in. Volgens de routebe schrijving moet ik langs de wa terkant lopen tot aan het paaltje dat me via een weiland naar de Aderweg stuurt. Geen probleem denk ik. Wel leuk landelijk zo met al die koei en, schapen en hooiende boe ren. Al vrij snel stuit ik op een hek, maar die hindernis is mak- kelijk te overbruggen. Aan weerszijden staan die ouder wetse opstapjes waardoor zelfs een wat oudere wandelaar zich niet gedwarsboomd voelt. Nog zo'n met opstapjes uitgerust hek. Heerlijk, heerlijk, denk ik nog. Lekker warm, het ruikt zoetig zomers en wat is zo'n kudde koeien aan de einder^ toch leuk. Die einder komt ech- ter dichterbij. Ik loop inmiddels tussen de koeien. Een beetje uitkijken voor de vlaaien, maar de bedaarde oudere melkbees ten trekken zich weinig van me aan en ik kan dus rustig door stappen. Dan is het uit met de pret. Het volgende hek (ze lijken op steeds kortere afstand te staan) heeft niet meer van die op- en afstapjes. Het is gelukkig een houten hek en dus kom ik er wel overheen. Een veeg op mijn linnen broek, maak ach, stadse fratsen moet je ook niet meene men de natuur in. De koeien die ik in-dit wei land aantref, zijn al iets minder afstandelijk. Wat bangig pro beer ik te ontdekken of het soms stieren zijn. Gelukkig: er hangen uiere onder dus dat zit wel goed. Wij vrouwen onder mekaar hebben niets te duch ten. Weer een hek en weer een. Ze worden steeds moeilijker. De laatste is draadwerk en, hoewel ik geen zwaargewicht ben, wan kelt het vervaarlijk als ik mijn voeten er op zet. Dan loopt de maat vol. Ik kom in een wei met, naar later bleek, jonge vaarsen. Dat weet ik echter niet direct, want het eerste wat ik zie is een stel van die grote zwarte beesten die vol enthousiasme en, zo interpre teerde ik het, uiterst dreigend op me afkomen. Snel onderzoek leert dat het ook nu geen stieren zijn, maar eng was het wel. Even doorstappen, meid zo denk ik. Het hek gloort me in de verte al toe. Dichterbij gekomen blijkt het gloren de weerkaat sing van de zon in uiterst scher pe prikkels te zijn. Prikkeldraad op een wandelroute? Zo zout heb ik het nog nooit gegeten. Pijn aan de vingers, een schram op een been en welgemoed ver der. Nog geen tweehonderd meter verderop stuit ik weer op zo'n rothek. Verdomme, hier vind ik niets meer aan. Wandelen okay, graag zelfs. Maar me als een dief in de nacht over hekken moeten werken, is andere koek. Dat noemen ze dan de Wijde Aa wandelroute. Goed voor lijf en leden maar met al die hekken uitzonderlijk slecht voor het hu meur. Ik krijg opeens een beeld in gedachten van twee oudjes die niets vermoedend de wan deling beginnen om deze, han gend in het prikkeldraad, te be ëindigen. Dagje uit, toch? Wat halen ze in hun hoofd om zo'n wandelroute uit te zet ten? Het blijkt allemaal iets an ders te liggen. Bij de provincie, die de wandelpaden beheert, zijn de problemen bekend. Niet alle agrariërs zijn even blij met over hun land. Er is Contract kan niet worden ontbonden Het contract met provincie Utrecht voor het verwerken van huishoudafval wordt door de provincie Zuid-Holland niet opengebroken. De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) blijft dus tot 2003 jaarlijks zo'n 385.000 ton vuil verbran den dat van de Afvalverwerking Utrecht (AVU) afkomstig is. Een onderzoek door het Rotterdamse advocatenkan toor De Brauw Blackstone Westbroek wijst uit dat aan een ontbindingsprocedure te veel haken en ogen zitten. De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken gedurende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling langs de Wijde Aa, vanaf Hoogmade. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. Vandaag de wandeling vanaf het pontje over de wijde Aa, langs het water in de richting van Hoogmade. In de krant van zaterdag volgt een complete routebeschrijving van deze wandeltocht van 18 kilometer. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAALI Het provinciebestuur heeft het onderzoek laten doen naar aan leiding van vragen van provin ciale statenleden. Zuid-Holland zit zelf de komende jaren met een gigantisch overschot - vol gend jaar waarschijnlijk 450.000 ton - aan huisvuil in haar maag. Dat komt mede door de sluiting van de Leidse vuilverbranding in september vorig jaar. Een overschot dat voor veel geld aan andere provincies gesleten moet worden. Nu ontbinding van het contract met Utrecht niet doorgaat, blijft de zwaar aangevochten aanleg van een stortplaats in de Hoge Nespol der, nabij Zwijndrecht, noodza kelijk. Volgens het advocatenkan toor zijn er wel mogelijkheden om de invoer van huishoudelijk afval uit Utrecht te stoppen. De gevolgen van deze procedures zijn echter zo ingrijpend dat dit geen werkelijke oplossing biedt voor de nijpende Zuidhollandse problemen op korte termijn. Zo kan Zuid-Holland het ac- ceptatiebeleid in de vergun- ningvoorwaarden van de AVR wijzigen, wat met zich mee brengt dat ook het provinciaal afvalplan moet worden veran derd. Dit is een tijdrovende kwestie die bovendien voor Utrecht aanleiding zal zijn om bezwaar- en beroepsprocedures te beginnen. Deze leiden weer tot langdurige geschillen bij de rechter. De AVU moet vervol gens voldoende tijd gegeven worden om naar alternatieven te zoeken, waarbij Zuid-Holland de verplichting krijgt mee te be talen aan de extra kosten die daarmee worden gemaakt. Een woordvoerder van de AVR had het plan van con tractontbinding al 'onfatsoen lijk' genoemd. „Tien jaar gele den zaten we nog te springen om afval, omdat we een grote overcapaciteit hadden. Utrecht heeft toen op ons aandringen besloten het huishoudelijk afval naar de AVR te brengen en ons uit de nood geholpen. Nu Zuid- Holland in de penarie zit kun nen we niet zeggen: donder maar op. Utrecht is voor ons een klant zoals alle andere", al dus woordvoerder L. Chevalier. verleden jaar al heel wat gepraat over het weghalen van hekken en de provincievoorlichter leef de in de veronderstelling dat al les nu wel in orde zou zijn. Een telefoontje naar het district ruimte en groen leert dat er wat achterstand is bij het plaatsen van omleidingsborden en het weghalen van hekken. „Ik ver zeker u dat we binnen enkele weken de route op orde heb ben. Dan kan iedereen hem lo pen. Prikkeldraad zul je dan niet meer tegenkomen", vertelt een optimistische provincievoor lichter. Een hele geruststelling. De klauteraars onder ons moeten dus maar snel de route lopen. Al diegenen die gewoon van wan delen houden, wachten een paar weekjes en trekken dan de schoenen aan. Veel plezier. sfealatSÉ 'Professioneel' wandelaar Rinus Laan liep gisteren op met de twee vriendinnen Tel en Koetsier. „Apeldoorn en Nijmegen zijn echt prestaties, dit is meer recreatie", beoordeelt Laan de tocht foto holvast Het vervolg van de wandeltocht begint bij het pontje over de Wijde Aa. foto wim dijkman NOORD WUK ANNET VAN AARSEN Vooral de verbondenheid: dat is wat opvalt tijdens de strandzes daagse. De duizend wandelaars, die deze week de 140 kilometer lange tocht van Hoek van Hol land naar Den Helder proberen te volbrengen, leggen onderling heel wat contacten. De markan te figuren van het 'peleton' zoals de oude man van in de tachtig, die nu al jaar in jaar uit met zijn wandelstok de hele route doet zijn bij iedereen bekend en nu en dan bloeit er een warme vriendschap op. „Gisteren zaten we met een stel in de bar, dat elkaar tijdens een vorige editie heeft leren kennen," zegt deelneemster Ria Tel. „Die lopen de tocht nu ie der jaar samen. Het kan goed gaan, maar ook fout. Zo weet ik dat er ook relaties zijn stukgelo pen tijdens de strandzesdaag se." Tel wandelt samen met haar vriendin Dilly Koetsier. Zo kunnen ze eens goed 'bijklets en'. „Lekker een weekje alleen voor jezelf," meent Koetsier. „Nee, ik zou hem nooit met mijn man lopen, dat is toch heel anders." Koetsier en Tel gisteren te vinden op het traject Was- senaar/Noordwijk lopen de tocht al voor de derde en vierde keer. Onderweg heeft Rinus Laan zich bij het duo aangeslo ten. Hij is van een ander kaliber. Waar Koetsier en Tel gewoon voor de gezelligheid lopen, is Laan een echte 'professional'. Vorige week liep hij de vier daagse van Nijmegen, daarvoor was hij in Apeldoorn te vinden. „Het is niet te vergelijken," zegt hij. .Apeldoorn en Nijmegen zijn echt een prestatie, dit is meer recreatie. Maar ik wilde 'hem' toch een keer lopen, ik had er zo veel over gehoord. Volgend jaar? Dat weet ik nog niet. In januari bekijk ik altijd welke tochten ik doe." Recreatie of niet, heel wat van de duizend deelnemers pas seerden gisteren strompelend de finish. Blaren speelden hen parten. Volgens organisator Henk Horsman hij bedacht de tocht 33 jaar geleden wordt de etappe van vandaag beslissend. „De mensen die IJmuiden halen, halen de fi nish." Waarschijnlijk daarom is er traditioneel in de havenplaats een feest voor de wandelaars in gelast: het 'Blarenbal'. In de kantine van het sportvelden- complex waar vanavond de ten ten worden opgeslagen, moet de vermoeidheid van de wande laars afvallen. „Mensen die he lemaal stuk zitten, zie je dan weer helemaal opleven", weet Tel uit ervaring. „Het is ook een geweldig feest, met een leuke band." Waarschijnlijk de jongste deelnemer dit jaar de organi satie houdt de stand niet bij is de 7-jarige Sander uit Noord- wijk. Zijn moeder wilde de tocht per se een keer lopen en dus loopt zoon, samen met broer Frank (10) en zus Tessa (13) ook maar mee. Aleen pa is thuisge bleven, die houdt meer van fiet sen. „Nee, het had niet gehoe ven, maar ik wilde mee omdat ik dacht dat ik het wel zou ha len," zegt Sander. De vier heb ben nog geen last van blaren gehad, al was de tocht maandag van Hoek van Holland naar Wassenaar wat zwaar. „Het mooiste weer, dat we ooit gehad hebben," verzucht organisator Henk Horsman in tussen. „Die verbrande kuiten, die je voorbij ziet wandelen? Ach, daar moeten de lopers maar aan wennen. Het is in ie der geval beter dan regen. En het wordt de komende dagen koeler, dus veel last zullen ze er niet meer van hebben." De Leidse wasgoeddief is nog niet opgepakt of een ander jatfenomeen heeft zich in Leiden al weer aangekondigd. De barbecuepikker. Reeds twee zware braadroosters zijn al gestolen. Het begon allemaal eind mei. Tijdens de Pinksterdagen. Café de Plantage aan de Hogewoerd maakte zich op voor het jaarlijkse Meibockfestijn dat in en rond deze kroeg wordt gehouden. Bockbiertjes, bandje erbij, mooi zonnetje en hoppeta, weer een leuk feestje. De Leidse horacagrootheid en eigenaar van de Plantage Ben Luykx, vond dat bij een bockbiertje ook een vers bockworstje (mag ook saté zijn) hoorde, en zo werd aan het zoveelste Leidse bierfestival ook een heerlijke barbecue toegevoegd. Maar wat gebeurde er vlak voor de pinksterdagen? Luykx had op de zaterdag voor het kerkelijke feest een grote, metalen barbecue geleend van - slager Visser van de Haarlemmerstraat. Er waren vier man nodig om het rooster S met stalen poten op de open bestelwagen van Luykx te zetten. Een kleine negentig kilo 2 weegt zo'n ding. Met de kleine vrachtauto werd vervolgens naar de Plantage gereden waar de dagen daarop het feest zou I losbranden. In de nacht is hij toen gekomen. De barbecuepikker. Hoe het gelukt i is de onhandelbare, zwarte en zware grilltafel van die vrachtwagen te hijsen en onopgemerkt met het gevaarte een goed heenkomen te zoeken, blijft een mysterie. Dat het om één dader ging, is vrijwel uitgesloten. Minimaal drie is de lichtste schatting, en dan moeten die jongens nog een aardig aantal uurtjes in een of ander sportschooltje hebben doorgebracht. Bbc-pikker (2) Maar wat doe je nu met zo'n ding? In je schuurtje zetten en als de buren op een zonnige dag bij je op de barbecue ko men, je even een breuk tillen om het apparaat te voorschijn te toveren? „Zullen we er even vijftien kilo spare-ribs op gooien of heeft buurvrouw liever dertig verse worstjes." Daarbij ver bruikt een braadplaat van die grootte (bijna anderhalve vier kante meter) ongeveer een Lim burgse mijn aan (houts)kolen per uur. Nee, veel plezier kan de dief er niet aan beleefd hebben. Voor Luykx restte echter alleen de kater. Apeldoorn bellen hielp niet. En barbecues van dat for maat zijn dusdanig zeldzaam dat de megakroegbaas voor meer dan 2000 gulden een De spiezen van restaurant de Stoep kunnen natuurlijk in de keuken op de is er voor kok Hans niet meer bij nu een barbecuedief heeft toegeslagen. nieuwe moest laten maken. Vervolgens werd het stil rond de verdwenen barbecuepikkers. Dit terwijl collega de wasgoedief geen waslijntje gespannen kon zien met druipende sokken, natte T-shirts of klamme lakens zonder daar wat van voor de ei gen klerenkast mee te nemen. Dat kon het waarschijnlijk zeer gespierde barbecuegajes niet op zich laten zitten. En twee weken geleden deed zich weer een ge legenheid voor om zo'n gietijze ren vleesverwarmer te verdon- Bbc-dief (3) Leiden Culinair, het eetfestijn op het Pieterskerkplein, was voor de deelnemende restau rants een ongekend succes dit jaar. De zaken konden zich via een leuk hapje presenteren en zo'reclame maken voor hun ei gen toko. Ook werd tijdens het slotweekeinde van de Laken- feesten nog een aardig aantal pegels verdiend door de Leidse horecaffers. Mooi weer, lekkere happen, wijn of biertje erbij plus een goede sfeer zorgden er voor dat vrijwel alles en ieder een was uitverkocht. Maar achter elk groot succes schuilt een kleine tragedie. Ian Blonk, eigenaar van twee res taurantjes in Leiden, deed ook mee aan Leiden Culinair. In de hoek van het plein had hij een enorme barbecue staan waar wel honderd stukjes vlees op konden. (Nee, het was niet die van Luykx, gewoon geleend van een slagerij, ditmaal De Vrind van de Nieuwe Rijn). Het kraampje van restaurant de Stoep van Blonk verkocht spa re-ribs en satétjes en in grote hoeveelheden. Het smeulvuur brandde de vleeswaren op de juiste wijze dicht en mensen stonden in de rij te wachten tot de kok Hans het sein 'gaar en klaar' gaf. Maar na afloop werd ook deze barbecue op een onverklaarba re manier ontvreemd. Blonk moest en zou hem terug en hij plaatste in de krant van afgelo pen zaterdag een vetgekaderde advertentie op de voorpagina: „De Stoep stond op Leiden Cu linair met Super-Spare-Ribs. Onze barbecue is echter gesto len! Wie geeft tegen beloning inlichtingen? Oude Rijn la, Lei den, 144734." Wel, de beloning kunnen we raden; een avondje lekker uit eten in een van de eetcafés van Blonk, maar of het ooit zo ver komt, valt te betwij felen. Waar moet dat heen in Leiden. Zieke geesten die wasgoed van lijnen halen of voor particulie ren onbruikbare barbecues jat ten. Het wachten is nu zeker nog op de aardappelzakkenrol lers, kleurpotloodventers, hand vattere, bloemstelers en een toename van ziekenhuisvrede breuk. DEN HAAG/JACOBSWOUDE De provincie Zuid-Holland is woedend op de gemeenteraad van Jacobswoude, omdat die weigert 1,2 miljoen gulden uit te betalen aan secretaris W. Bello. Gedeputeerde Staten stuurden gisteren een bericht rond met de mededeling dat de afkoopsom van de voorma lig gemeentesecretaris op de begroting van jacobswoude wordt ge zet. GS vinden de raadsleden eigenwijs, omdat ze zich keer op keer aan de wettelijke verplichting onttrokken de afkoopsom op de be groting te zetten. Zuid-Holland herinnert er in de brief ook aan, dat de raad het presteerde een uitspraak van de ambtenarenrechter naast zich neer te leggen. De rechter was van mening dat Ja cobswoude Bello zijn 1,2 miljoen gulden moest geven. AGENDA De REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS tel. 161444 WOENSDAG 24 JULI Leiden 36e Open Leidse Tenniskampioen schappen bij T.C. Roomburg, Kanaal- Noordwijk Zomerkermis op Het Wantveld. Viswedstrijd door HSV de Arnoud bij de Leidsevaart, nabij Tennispark Jon kers, wan 18.45 tot 21.16 uur, in schrijven ter plaatse vanaf 18.00 uur. Optreden van de Egelander Blaaska pel 'De Zeedorper Muzi Redschuur', Kon. Wilh. Boulevard, van 20.00 tot 22.00 uur. Drama/mimespel bij 't Gat van Pala ce. Palaceplem, org. Stichting de Ark, aanvang 20.30 uur. Oegstgeest Zomer-bridge voor met-rokers in 'Hi tel het Witte Huis', aanvang 19.45 Voorschoten Zomer-bridge-drive door BCV in 'Het Vlietland College', Beethovenlaan 10, aanvang 19 30 uur, uiterlijk aanwe DONDERDAG 25 JULI Leiden 36e Open Leidse Tenniskampioen schappen bij T.C. Roomburg. Kanaal- 09 00 u Leiderdorp Zomer bridge-drive door LBC, aan melden aan de zaal, Bernhardstraat 3, tot 19 45 uur. Noordwijk Heineken Open Golftoernooi bij de Noordwi|kse Golfclub. Duinweg, van 08 00 tot 14 00 uur Zomerkermis op Het Wantveld, aan vang 11 00 uur. Beach-volley.bal, onder begeleiding, NOVO strandloop, start bij de politie post op het strand om 19 30 uur. Zomer bridge-drive door NBV 'De Vuurbaak' m 'De Rank', aanvang 20.00 uur, inschrijven vanaf 19.15 20.15 u Noordwijkerhout Open Podium Avond, om te spelen of te luisteren, org. The Folkclub. in 't Wapen van Noordwi|kerhout, toegang vanaf 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13