Leiden Plan voor milieuhuizen bij De Valk Gesmokkelde fietsbanden en brommende 'eitjes' Bezwaren kiosken 'Pakje coke door de strot geduwd' Eenzame koningin in leeg stadhuis BOUWPLANNEN? rbvcv Woensdag 24 juli 1991 '1-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANG MAN N ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER KAREL BERKHOUT Vormgeving; RON V MAN DIE COCAINE- PAKJE in ontvangst nam, maakte een 'suffe' indruk op de postbode die onge wild een drugskoerier was. IN TWEEDE WERELD OORLOG legde fietsen handelaar Van Zijp de ba sis voor zijn later bloeien de handel in Berim'sen BSA's. NIEUWSLIJN Gewonden bij vechtpartij café Bij een vechtpartij in een café aan de Korte Mare zijn vannacht twee mannen gewond geraakt. Een 43-jarige Leidenaar kreeg een terrastafel over zich heen en werd geschopt, de 38-jarige eigenaar van het café werd met een kapot glas bewerkt. Twee Leidenaars van 19 en 20 jaar oud zijn na de vechtpartij door de politie aangehouden. De jongens kwamen rondom half een bij het café aan en begonnen daar ruzie te zoeken. Volgens het 43- jarige slachtoffer gooiden de mannen zonder reden de terrasta fel in zijn richting waardoor de ruzie ontstond. De 38-jarige man moest zich voor zijn verwondingen in het ziekenhuis laten be handelen. Zwaar verwaarloosd schaap gevonden In een weiland achter Holiday Inn heeft de politie gistermiddag een zwaar verwaarloosd schaap aangetroffen. De vacht van het dier ging gedeeltelijk los en in het onderliggende stuk opengere ten vlees kropen de maden. Het dier kon nauwelijks meer lopen. Een vee-arts heeft het schaap inmiddels een verlossend spuitje gegeven. De rijksdienst voor de keuring van vlees en vee heeft de andere schapen in het weiland gecontroleerd op besmettelijke ziektes, maar die zijn niet ontdekt. Wel werd gesignaleerd dat vijf andere schapen ook moeilijk konden lopen. Tegen de 39-ja- rige eigenaar van de dieren is procens-verbaal opgemaakt. Hij heeft beloofd de andere dieren schhon te maken en te scheren. Actie tegen ritueel slachten De vereniging Dierenzorg houdt een briefkaartenactie tegen het ritueel slachten van schapen en runderen tijdens het Islamitisch Offerfeest. Hoewel dit laatste niet meer in tuinen of balkons ge beurd maar in het slachthuis voeren de dierenbeschermers nog steeds strijdt tegen het onbedwelmd de hals doorsnijden van het Brasserieboot heet de Waterlijn De brasserieboot die sinds een week ligt aangemeerd in het Gal gewater bij de Prinsessekade gaat De Waterlijn heten. Dat maak te mede-eigenaar Sjaak Veringa gistermiddag bekend. De glazen boot gaat waarschijnlijk binnen een maand open voor het pu bliek. Het terrein bij Molen de Valk aan de Rijnsburgersingel is in beeld voor de bouw van ongeveer 25 milieuvriendelij ke woningen. De gemeente gaat met makelaardij Crab onderhandelen over de aankoop van het terrein. Het duurt nog minstens een jaar voordat de plannen rond zijn, voorspelt D. Schilder, hoofd van de gemeentelijke directie volkshuisvesting. LEIDEN» JANET V Over het algemeen wordt in milieu-vriendelijke huizen on schadelijke verf gebruikt en een steensoort zonder kleurstof. Ook aluminum onderdelen zijn uit den boze. Sommige wonin gen bezitten een grasdak, maar dat zorgt voor een enorme kos tenpost, aldus Schilder. „Je kunt het zover doorvoeren als je zelf wilt. Tot en met milieu-vriende lijke meubels en stoffering." Het plan om in Leiden een milieuvriendelijk wijkje te bou wen ontstond ongeveer twee jaar geleden. Een groepje en- thousiastellingen richtte een projectgroep op die informatie avonden organiseerde waarop enige tientallen belangstellen den afkwamen. Het bleek echter 'een moeiza me aangelegenheid' om een ge schikte plek te vinden voor de woningen, aldus Schilder. De gemeente wilde in nieuwbouw wijk De Coebel ruimte reserve ren, maar de projectgroep voel de daar niets voor. De initiatief nemers vonden de plek te klein. „Ze willen erg gevarieerd bou wen: koopwoningen en huur woningen, laag en hoog, gesta pelde bouw en eengezinswo ningen. Wij denken dat dat in De Coebel wel kan, zij denken van niet", aldus Schilder. Vervolgens kwam de project groep met het voorstel op de Pomona-velden ruimte te reser veren voor milieuvriendelijke woningen. De besprekingen over bebouwing van dit terrein duren echter al jaren en het is nog niet bekend wanneer de grond kan worden bebouwd. De Het terrein aan de Rijnsburgersingel waar het milieuvriendelijke project moet worden verwezenlijkt. groep noemde vervolgens het terrein bij Molen De Valk. Afstel In de ogen van de gemeente is deze lap grond wel geschikt maar het probleem is dat een gedeelte eigendom is van Crab. „Die heeft al laten weten dat hun kantoor zichtbaar moet blijven vanaf de Rijnsburgersin gel", zegt Schilder. Het terrein is groot genoeg voor 25 woningen. Als de make laar geen onredelijke prijs vraagt en geen onmogelijke ei sen stelt, moet het volgens Schilder lukken om het plan daar te realiseren. Als deze mogelijkheid onhaal baar blijkt, wordt het moeilijk een andere plek te vinden. „Daar hebben we de groep ook opgewezen toen ze van plan waren De Coebel af te wijzen", aldus Schilder. „We hebben steeds minder ruimte in Leiden en het risico dat uitstel afstel wordt, groeit." Dat een dergelijk project moeilijk van de grond komt, wijt Schilder aan de onervaren heid van de initiatiefnemers. Bovendien hebben de leden van de projectgroep nogal uiteenlo pende wensen. „Er hoeven er maar twee of drie te zijn die De Coebel niet zien zitten en het project strandt." Omdat de bouw van milieu vriendelijke woningen vijf- a zesduizend gulden per woning duurder is dan gebruikelijk, be talen de kopers of huurders meer geld. Schilder sluit echter niet uit dat toch premie-koop woningen op het terrein bij de foto henk bouwman molen kunnen worden ge bouwd, 'hoewel we normaal ook al moeite hebben om bin nen de daarvoor geldende nor men te blijven'. Een oplossing kan bijvoorbeeld zijn om een heel sobere keuken in de huizen te bouwen. Van de projectgroep was nie mand voor commentaar bereik baar. Ook de directeur die na mens Crab onderhandelt met de gemeente kon, wegens va kantie, geen mededelingen doen. LEIDEN ROY KLOPPER Rijwielhandel Van Zijp aan de Haarlemmerstraat verdwijnt uit het Leidse straatbeeld. Na de zomer wordt een van de oudste en bekendste fietsenwinkels ge sloten. Daarmee komt na bijna zeventig jaar een eind aan de geschiedenis van de winkel waar heel wat Leidenaars hun BSA, New Hudson en Berini kochten en lieten herstellen. De rijwielwinkel Van Zijp werd in 1922 van de grond ge tild door Jan van Zijp senior. In een pandje aan de Haarlem merstraat, zo'n 150 meter van de Haven, begon de verkoop en reparatie van fietsen. Zo'n rij wiel was toen nog een ware luxe. In ras tempo won de fiets echter aan populariteit. Vreemd genoeg was dat niet al te gun stig voor de rijwielhandelaren in die tijd. „De prijzen duikelden enorm. Als je de pech had met een oude voorraad te zitten, moest je ver onder de inkoops prijs verkopen." Het zat de handel toch al niet mee in de begintijd. De jaren dertig waren rampzalig, in ver band met de economische crisis hadden de mensen geen geld voor een nieuwe fiets. Dat is trouwens altijd een beetje zo gebleven in Leiden. „De prijs van rijwielen was hier altijd la ger dan in andere delen van het land. Tot op de dag van van daag moet je er rekening mee HOTEL-PRIJS Holiday Inn Leiden heeft een prijs van de ei gen internationale hotelketen gekregen voor het modernise ren van de Leidse vestiging, dat enkele miljoenen kostte. houden dat hier relatief weinig geld zit". Jan van Zijp junior, tegen woordig wonend in de Meren- wijk, maakte de crisistijd be wust mee. Als 14-jarig jochie kwam hij in 1933 bij zijn vader in de zaak. „Ik mocht studeren, maar was niet zo leergierig. Zo kwam ik al jong in de winkel". De firma zaak overleefde de cri sisjaren, ondanks de moorden de concurrentie. „In die tijd za ten er in een straal van 100 me ter liefst elf rijwielhandelaren om ons heen. Dat was dus geen vetpot". Onder meer door de exploitatie van de een fietsen stalling redden we ons tot de oorlogstijd. Kansen De jaren '40-'45 brachten weer wat verlichting in de fietsen- branche. Door gebrek aan brandstof waren velen aange wezen op de tweewieler, het geen de Van Zijps geen windei eren legde. In deze periode werd de basis gelegd voor de echte glorietijd na de oorlog. „Toen heb ik de kansen gegre pen". In eerste instantie waren fietsen en onderdelen op de bon. Banden waren bij voor beeld amper voorradig. Van Zijp deed wel eens zaken met Britse vliegeniers op het vliegveld Valkenburg. Die smokkelden banden mee uit Engeland. Hier kwam ook een Jan van Zijp voor 'zijn' winkel aan de Haarlemmerstraat. Hij stond er van 1933 tot 1983 in. Toch doet de slui ting weinig pijn. "Ik heb acht jaar geleden al afscheid genomen." foto hielco kuipers lading Engelse fietsen vandaan hij BSA's en New Hudsons op- naamde 'eitjes', met een motor die Van Zijp opkocht. Hij profi- nemen in het assortiment. voorop. Later de meer protes teerde van order die de Neder- De tweede grote opsteker sionele uitvoeringen als de Beri- landse regering al tijdens de kwam toen de bromfiets op- ni's en de Zündapps. Het waren oorlogsjaren plaatste bij de En- dook in het Leidse straatbeeld, gouden tijden voor Van Zijp. gelse rijwielfabrikanten. Zo kon In eerste instantie de zoge- Pas toen de auto op massale schaal zijn intrede deed, zakte de verkoop van de brommers wat in. De verkoop liep een enorme deuk op in de jaren ze ventig, toen de valhelm werd verplicht. Toen was het kostje Van Zijp echter al gekocht. Inmiddels had hij onder meer een verlichtings- en een verwar mingszaak, plus een radio- en televisiewinkel, waar tegen woordig Swaak in zit. Omstreeks 1980 kreeg ook de rijwielverkoop een nieuwe im puls. Door de wat Van Zijp noemt 'gezondheidsmanie' klom ineens iedereen op de sportfiets. „Meisjes kochten een racefiets, wat je vroeger nooit zag. Zakenmensen wilden na een lange werkdag wat kilome ters wegtrappen. En die kwa men allemaal in de winkel". De zaak rendeerde dan ook uit stekend, toen Van Zijp in 1983 op 64-jarige leeftijd besloot 'm te verkopen aan de Zoeter- woudse rijwielhandelaar Van Steijn. „Ik heb er bewust af scheid van genomen. Het was afgelopen, heb me er niet meer mee bemoeid." Hij zegt ook weinig bedroefd te zijn over de naderende sluiting. „Het is jam mer, er zijn wat dingen misge gaan". Van Zijp vindt de gang van zaken wel vreemd. „De hele rijwielhandel draait al jaren grandioos. Als je het niet redt, heb je het niet goed gedaan". LEIDEN LOMAN Vijf eigenaars van winkels aan de Sint Jorissteeg hebben be zwaar gemaakt tegen de komst van twee kiosken op de brede stoep voor hun zaken. In een brief aan B en W schrijft het vijf tal dat ze uitzicht- en omzetver lies maar ook vandalisme en fout parkeren verwachten. De gemeente steunt het idee van een particuliere stichting om twee glazen kiosken neer te zet ten op de stoep die vooruitlo pend al 'Jorisboulevard' of 'Boulevars de Saint Jacques' is gedoopt. Een studenten-stich ting die eveneens aan de Joris steeg is gevestigd, liet de Leidse ontwerpster Barbara Woitkowska-Guicherit een ont werp maken. Zij maakte een maquette van twee halfronde, glazen kiosken die qua vorm aansluiten bij de nieuwe tele fooncellen en het bushokje. Per stuk moeten de bouwsels 75.000 gulden gaan kosten. De gemeente liet zich bij monde van stedebouwkun dige C. Van der Wardt positief uit over het ontwerp. In een van de kiosken moet een koffieshop komen met op mooie zomerda gen een terras. In de andere kiosk is het de bedoeling dat er een verkooppunt van kranten en tijdschriften wordt gevestigd. Onzichtbaar De vijf winkeliers zien het plan niet zitten. Al eerder voorspel den ze nadelen als het plan wordt uitgevoerd. Nu hebben ze in een brief aan de gemeente deze bezwaren op een rijtje ge zet. De bezwaren variëren van het ontnemen van het uitzicht, het 'onzichtbaar' worden van de winkels waardoor deze gra ffiti-, vandalisme- en inbraakge- voelig worden. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m LEIDEN KAREL BERKHOUT De monumentale kamer van de burgemeester en zijn wethou ders is opnieuw gelakt en in de was gezet. Wethouder Hennie Koek is samen met directrice Jetteke Bolten van de Lakenhal nog op zoek naar een leuke aankleding van de donkere, ma honiehouten kamer. „Een paar kunstwerken kunnen de ruimte misschien wat opfleuren", hoopt de wethouder cultuur. Hennie Koek is op dit mo ment de enige gezagsdrager in het stadhuis, waar de lege wet houderskamers achter halfge sloten deuren een beetje wor den opgeknapt. „Er hangt nu een heel andere sfeer in zo'n va- kantietijd, eigenlijk heel gezel lig. Er is nu wat meer tijd om te praten met ambtenaren, van wie er nog meer zijn dan je zo zou denken. De dingen gaan door, al zijn het wel dingen dia al voor de vakantie zijn inge zet". Nu de andere wethouders op vakantie zijn, handelt Koek de lopende zaken af, ook die in de portefeuille van een andere wethouder zitten. Dat uitgere kend een nieuweling in het col lege de zware taak van eenzame koningin toebedeeld heeft ge kregen, is toeval. „Ik was al op vakantie geweest en dus minder moe. De anderen waren meer aan vakantie toe dan ik". Hoewel in de zomer de politiek stil ligt, is de stroom nota's en stukken nauwelijks kleiner ge worden: „Ik heb nog nooit zo vaak mijn paraaf moeten zet ten". Het gaat om niet al te ge wichtige zaken zoals overplaat singen en benoemingen. „Ik teken natuurlijk alleen stukken, waarvan ik denk dat die politiek niet omstreden zijn. Als nieuweling schijn je overi gens erg voorzichtig te moeten zijn, zeker als het gaat om an dermans portefeuille". Eventu eel omstreden beslissingen kun nen overigens later worden te ruggedraaid als iedereen weer terug is. Koek is nu ook een beetje burgemeester, loco-burgemees- Wethouder H. Koek: „Deze week heb in mijn eerste honderdjarige, best leuk". foto jan holvast ter om precies te zijn. De politie is daardoor nu even haar beste kameraad, want als er iets ge beurt dan belt de politie haar op. „Als ik langer dan een uur de deur uit ben, neem ik mijn 'pieper' mee". Het hoeft niet al leen een ramp te zijn, Koek uit het bed zou moeten. „Als de politie iemand in bewa ring wil stellen, dan moet de burgemeester daarvoor teke nen". Een burgemeester knipt lintjes door en ook Koek ont komt niet aan de 'representatie ve' taken van dat ambt. In au gustus staat zij op het bordes van het stadhuis bij het bloe mencorso. „Deze week heb ik mijn eerste 100-jarige, best leuk hoor. Het is goed dat de ge meente dit soort dingen doet, dus dan moet ik het ook een keer doen". DEN HAAG/LEIDEN ROZA VAN DER VEER „Futiliteiten". Zo betitelde ad vocaat N. Korver gisteren de be wijzen op grond waarvan de of ficier van justitie 24 maanden gevangenisstraf met aftrek eiste van een 26-jarige Leidenaar. De man werd beschuldigd van het caïne. Volgens zijn advocaat speelde de donkere huidskleur van de Leidenaar een sterke rol bij de door de officier geëiste straf. De Leidenaar had op 23 april van dit jaar een uit Suriname gestuurd pakje met cocaïne in ontvangst genomen. Op Schip hol was het pakketje door de douane ontdekt en openge maakt. De kilo cocaïne was er uit gehaald en voor een belang rijk deel vervangen door een onschuldig wit poeder. Slechts 40 gram echte cocaïne werd uit eindelijk afgeleverd op het adres van de Leidenaar. Die nam het pakketje, dat weliswaar naar zijn adres was gestuurd maar niet op zijn naam stond, in ont vangst. Bij de huiszoeking vond de politie de zakjes poeder ge deeltelijk weggestopt in de wo ning terug. C>e kwestie spitste zich giste ren voor de Haagse rechtbank toe op de vraag of de cocaïne- zending voor de leidenaar was bestemd en door hem was ver wacht. Het gedrag van de Leide naar bij en vlak na de aflevering van het pakje door de PTT-be steller speelde daarbij een cru ciale rol. De PTT-besteller had verklaard dat de Leidenaar een 'suffe' indruk maakte toen hij het pakje afleverde. Verder had de politie geconstateerd dat de man, onmiddellijk na het in ontvangst nemen van de cocaï ne. naar buiten was gegaan en zijn gevel was gaan bespuiten. Een handeling waar hij gisteren geen enkele verklaring voor had. Vervolgens was hij een paar koffieshops in de l eidse binnenstad afgegaan. Volgens eigen zeggen was hij op zoek naar een vriend die de auto van een kennis zou kunnen maken. Bij de inval van de politie stond op de tafel in de woonkamer van de Leidenaar een gram- menwegertje. Bovendien ver klaarde een aanwezige neef dat de Leidenaar. op het moment dat de politie de woning bin nenkwam. naar de keuken ren de omdat hij wist dat het om de cocaïne ging. Voor de officier van justitie bestond er gisteren geen enkele reden meer tot twijfel. De Lei denaar had het pakketje cocaï ne verwacht, met een valse naam getekend en aangeno- Advocaat N. Korver veegde alle aangevoerde bewijzen van tafel. Hij vond dat de nostbc steller de leidenaar had bewo gen het pakketje aan te nemen. „Iemand van zijn afkomst zegt niet: ik ben die meneer niet. De postbesteller heeft hem het pakje door de strot geduwd." Mocht de rechter toch beslui ten dat de Leidenaar schuldig was dan vroeg hij om een straf gelijk aan de drie maanden dat zijn cliënt al werd vastgehou den, eventueel aangevuld met dienstverlening.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11