Leidsch Dagblad Israël laat Baker lang wachten op antwoord Italiaans weekeinde in de Midi BEL: 071-161395 Schedels in havengebied Amsterdam Chaos door wilde actie machinisten Boze asielzoekers verwoesten interieur gevangenis Alkmaar Botha gaf opdracht voor hulp Inkatha Maandag 22 juli 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39601 Losse nummers f1,45 FEITEN EN MENINGEN Koning Boudewijn vierde jubileum niet van harte. DICK HEUVELMAN Het derde Tourweekeinde was Italiaans getint. Zowel zaterdag in Castres als gisteren in Alès deden 'corridori Azzurri' de grootste greep in de prijzenpot. Spekkoper was de Ariostea- pioeg van Giancarlo Ferretti, van wie Bruno Cenghialta en Moreno Argentin er ieder een slordige 17.000 gulden uitvisten. Dat is namelijk de beloning voor een etappezege. Beide de snikhete Midi, waar de tem peratuur tot tegen de 40 graden was opgelopen, een stevige solo tegenaan. Eerst Cenghialta op weg naar Castres, waarna kop man Argentin zijn faam als een- dagscoureur-bij-uitstek weer eens waarmaakte en het goede voorbeeld van zijn knecht volg de. Tot gisteren verbleef Argen tin anoniem in de schoot van het peloton, wachtend op het ideale moment om te kunnen toeslaan. Wonderbaarlijke hereniging super formatie Yes De Vrije Loop volgt deze week Wijde Aa-route Krakers laten hun oog vallenop de Zijlpoort Volleyballersdro- men van spelen in Milaan Geen krant ontvangen SERVICE Minister vertrekt 'hoopvol' uit Jeruzalem HET WOORD IS AAN Miljonair Moreno Argentin heft de handen na de finish in Alès. De Italiaanse miljonair, die in Monaco woont, had een triomf ook hard nodig. Na zijn indruk wekkende Ardense week, waar in hij eerst de Waalse Pijl en vervolgens (voor de vierde keer! Luik-Bastenaken-Luik op zijn rijk bedeelde conto schreef, werd het stil rond zijn persoon. Hij liet de Giro voor wat-ie was en prefereerde de Tour, die hij veel hoger aanslaat een waarde-oordeel dat hem in ei gen land niet in dank is afgeno- Voor de sponsors is Argentin echter een interessant object, omdat hij elk seizoen wel een paar dikke krenten uit de pap haalt. Als geen ander kan hij zich op een wedstrijd zetten. Alès stond al enkele dagen op zijn programma. Argentin: „Het was een van de laatste etappes die mij op het lijf was geschre ven. Nu is het zaak de Tour nog tot een goed einde te brengen". De AVRO-tv zendt vanavond om 19.15 uur op Nederland 2 een Tour-special uit waarin het fenomeen Alpe d'Huez aan bod komt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Baker, heeft Israël ruim de tijd gegeven om een nieuw antwoord te formuleren op zijn onderhandelingsvoorstellen. Die zijn al positief ontvangen door Syrië, Libanon en Jorda nië. Naar verwachting heeft de regering in Jeruzalem daarvoor ten minste een week nodig. Baker is aan het eind van de ochtend „hoopvol" uit Israël vertrokken. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Over de inhoud van de gesprek ken is weinig bekendgemaakt, maar Israëlische regeringsverte genwoordigers omschreven de sfeer vanmorgen als „vriend schappelijk" en „voorzichtig optimistisch". Toch ziet het er niet naar uit dat Israël zal zwichten onder de Amerikaanse druk. Binnen het kabinet, met name bij de kleine rechtse par tijen en in de rechtervleugel van de Likud, bestaat fel verzet te gen de Amerikaanse voorstellen voor een internationale vredes conferentie voor het Midden- Oosten. Het opgeven van de be zette gebieden in ruil voor vrede is niet eens bespreekbaar. Gis teravond is aangekondigd dat op de Golan-hoogvlakte vier nieuwe Israëlische nederzettin gen zullen worden gebouwd. Premier Shamir heeft Was hington al zes weken geleden een negatief antwoord gestuurd op het voorstel voor een vredes conferentie, maar na de late po sitieve reactie van Syrië besloot Baker tot een nieuwe vredes missie. Baker sprak gisteravond met Shamir alleen, vanmorgen waren ook de ministers Levy (buitenlandse zaken) en Arens (defensie) aanwezig. Als de Israëliërs zich bereid tonen alsnog akkoord te gaan zullen Bush en zijn Sovjet-colle ga Gorbatsjov volgens berichten uit Washington begin augustus de officiële uitnodigingen ver sturen voor de openingszitting van de vredesconferentie. Op een persconferentie voor zijn vertrek herhaalde Baker vanmorgen in grote lijnen de bekende Amerikaanse stand punten over het karakter van de vredesconferentie, die de weg moet openen naar directe twee zijdige onderhandelingen tus sen Israël, zijn Arabische buur landen en de Palestijnen. Israël, wars van internationale confe renties, wil dat de Verenigde Naties volstrekt buiten het desproces blijven, terwijl de VS en de Sovjetunie zich niet zou den mogen bemoeien met het bilaterale overleg, volgend op de ceremoniële openingszitting. Het lastigste struikelblok is de aard van de Palestijnse verte genwoordiging bij de conferen tie. Israël stelt als voorwaarde dat het zeggenschap krijgt ovei de samenstelling van de Pales tijnse delegatie, om te voorko men dat daarvan PLO-leden deel uitmaken. Het weigert ook Palestijnen uit Oost-Jeruzalem en van buiten de bezette gebie den toe te laten. Zie verder pagina 4 NIEUWSLIJN 'DDR-spionne zat dicht bij het vuur' De voormalige DDR had op het hoogtepunt van de Koude Oor log een spionne op het hoofdkantoor van de Westduitse gehei me dienst. Dat meldt het Duitse weekblad Der Spiegel. De vrouw (codenaam Wanda) werkte nauw samen met Reinhard Gehlen, die na de Tweede Wereldoorlog de Westduitse geheime dienst oprichtte en hem van 1956 tot 1968 leidde. Wanda's gege vens gaven de Oostduitsers een goed beeld van de structuur en de activiteiten van de Westduitse geheime dienst, aldus Der Spiegel. Man dood na joyriden met heftruck Een 22-jarige man uit Arnhem is zaterdagavond om het leven gekomen. Hij kwam onder een heftruck waarmee hij en zijn vrienden aan het joyriden waren. De heftruck stond in de ber ging van een grootwinkelbedrijf in Duiven. Met een schroeve- draaier werd de heftruck aan de praat gebracht. In een scherpe bocht viel het slachtoffer van de truck. Het gevaarte kantelde en kwam op zijn onderlichaam terecht ANWB heeft te weinig caravans Vele van die thuis nogal geruis loos verlopende relaties blijken niet bestand tegen vakantiege neugten. Hedy VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Extra Feiten en meningen Familieberichten Info Programma's RTV Show - Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 19 HET WEER De ANWB heeft momenteel een tekort aan caravans om toeris ten die tijdens hun vakantie pech aan hun eigen caravan krijgen, een vervangende caravan te geven. Volgens een woordvoerder is het aantal pechmeldingen dit jaar veel groter dan in voorgaande jaren. „Het zijn er nu al zo'n duizend meer dan vorig jaar". De pechmeldingen betreffen overigens niet alleen caravans. Ook het vervangen van auto's levert de laatste weken door het grote aantal aanvragen de nodige problemen op. Israël en Albanië zoeken toenadering Israël en Albanië knopen binnen enkele weken voor het eerst in hun geschiedenis diplomatieke betrekkingen met elkaar aan. Daartoe is vorige week besloten tijdens een bezoek aan Albanië van de Israëlische ambassadeur in Italië. De diplomatieke ban den tussen de tweë landen zullen worden bekrachtigd tijdens I een bezoek dat de Albanese minister van buitenlandse zaken Muhamet Kapllani volgende maand aan de joodse staat brengt. De ravage na het ongeluk waarbij een 50-jarige vrouw het leven liet. FOTO HIELCO KUIPERS Dodelijk ongeval Noordwijkerhout NOORD WUKERHOUT PAUL DEVUEGER Bij een ongeval op de Provincia le weg 1 in Noordwijkerhout is gistermiddag een 50-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn om het leven gekomen. Drie an dere inzittenden van de twee auto's die bij het ongeluk waren betrokken, raakten zwaar ge wond en zijn opgenomen in het AZL Het ongeluk gebeurde om streeks half vijf ter hoogte van het viaduct over de Bronsgees- terweg. Een 32-jarige Leiderdor per, die samen met zijn echtge note in de richting Noordwijk reed, schrok van een uit de berm opvliegende fazant. De man stuurde bij een uitwijkma noeuvre naar de linker weghelft en botste daarbij frontaal op de wagen van een Alphens echt paar. Alle vier de inzittenden van de twee auto's raakten door de aanrijding bekneld in de wrak ken. De brandweer van Noord wijkerhout en Noordwijk heeft de slachtoffers uit het verwron gen staal moeten bevrijden. De aanwezigheid van een trauma team van het Academisch Zie kenhuis Leiden en diverse am bulances kon niet voorkomen dat de 50-jarige vrouw uit Alp hen ter plaatse overleed. Het verkeer moest gedurende twee uur worden omgeleid. Warm Zonnig. Later op de dag in het zui den van het land kans op een lo kale onweersbui. Minimumtempe ratuuromstreeks 12 graden. Mid- dagtemperatuur van 24 graden aan zee tot 28 graden in het zui den van het land. Wind tussen oost en zuid, zwak tot matig, rond kracht 3. Op het KNSM-eiland in het oostelijk havengebied in Am sterdam is zestig kubieke me ter zand gestort met daarin talloze schedels en beenderen. De politie tast nog in het duis ter over de herkomst. Vermoe delijk zijn ze afkomstig van een begraafplaats, maar on duidelijk is welke. Het zand met de overblijfse len is inmiddels afgevoerd en opgeslagen op een gemeente lijk terrein. Volgens de politie was dat nodig omdat diverse mensen probeerden er met schedels vandoor te gaan. Dat het zand ongemerkt kon worden gestort, komt waar schijnlijk omdat het KNSM-ei land zeer afgelegen ligt. Tot de ontruiming een jaar geleden woonden daar sladsnomaden. ROTTERDAM GPD Rijkspolitie zoekt nog vijf uitbrekers Schiphol Het treinverkeer in Zuid-Hol land is vanmorgen ernstig in de war gestuurd door een wilde staking van machinisten in Rot terdam. Een groot deel van de treinen reed niet, of met aan zienlijke vertraging. De machi nisten hebben besloten ook de rest van de dag niet meer te rij den. Van de 75 machinisten die vanmorgen aan het werk had den gemoeten, hebben zich er 60 niet gemeld. Tijdens' een 'in formatieve bijeenkomst' beslo ten zij te staken zolang de direc tie de vakbonden niet uitnodigt voor bemiddeling in het conlict over de dienstroosters. De machinisten vrezen de dupe te worden van de onder bezetting in het rayon Rotter dam. De NS beschikt hier over te weinig machinisten, waar door treinbestuurders geregeld geplande vrije dagen niet kun nen opnemen. De actie wordt officieel niet gesteund door de vervoersbonden. Zij tonen ech ter wel begrip voor de staking. ALKMAAR-SCHIPHOL GPP-ANP Opstandige asielzoekers hebben gistermiddag het interieur van het opvangcentrum voor illega le vreemdelingen Schutterswei in Alkmaar compleet vernield. De opstand brak uit tijdens het luchten. De vreemdelingen wei gerden terug te gaan naar hun cellen. Twintig ME'ers hadden drie uur nodig om de situatie weer onder controle te krijgen. In het voormalige huis van bewaring in Alkmaar worden ongeveer tachtig illegalen vast gehouden, totdat ze Nederland worden uitgezet. Volgens het ministerie van justitie is onder linge onenigheid over een actie week tegen de detentie van de illegale vreemdelingen de aan leiding voor de opstand. Het protest brak uit toen de aan stichter van een vechtpartij naar de isoleercel werd afgevoerd. De gevangenen vielen de bewakers aan en bedreigden hen met messen. Een bewaker werd in zijn been gebeten. Het gevange nispersoneel werd gedwongen zich terug te trekken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie zijn er enorme vernielingen aangericht. De gedetineerden zeggen dat veertig van hen ge wond zijn geraakt en geen me dische verzorging krijgen. De vreemdelingen kondigden voor vandaag een staking aan tegen de omstandigheden waaronder ze worden vastge houden. De Alkmaarse politie en de directie van Schutterswei wilden gisteravond geen com mentaar geven. De rijkspolitie Dienst Lucht vaart is nog steed op zoek naar vijf asielzoekers, die zaterdag avond zijn ontsnapt uit het asielzoekerscentrum op Schip- hol-Oost. Zij maakten deel uit van een groep van zeventien asielzoekers, waarvan er inmid dels twaalf weer zijn opgepakt. De zes Liberianen, zes Nigeri- anen en vijf Ghanezen maakten gebruik van het moment waar op een schoonmaker de kamer verliet waarin ze zich bevonden. Ze renden achter de man aan, door het kantoor van de mare chaussee en baanden zich een weg naar het dak op de tweede verdieping. Tijdens de sprong naar beneden verzwikte een van de mannen een enkel. Een an der brak vermoedelijk een voet. Ze zijn beiden in het ziekenhuis opgenomen. De politie slaagde erin om acht van de ontsnapte asielzoe kers in de buurt van het cen trum op te pakken. Gisteren werden nog eens vier van hen in de buurt van de luchthaven aangehouden. Volgens een woordvoerder van justitie was er geen sprake van gebruik van geweld in het centrum of van het plegen van vernielingen. Tijdens de laatste vluchtpoging die asielzoekers op Scniphol-Oost ondernamen ruim twee maanden geleden sneuvelden enkele ruiten. Minister Vlok bereid af te treden HOELANG NOGZONDER? .en mtrod.cti,- I ^^ïabonnement bot aal ik daarna I Per maand (f26.45) via automa- J tische betaling' j H tflNTItltMfM n ontv»rg da krant w« mk.n gratie. Perk tl (t 76.75) via accept giro Naam en voorlettert JOHANNESBURG Ambassadeur verwerpt kritiek LONDEN-GPD In een brief aan Britse kranten heeft de Nederlandse ambassa deur in Londen, J.B. Hoekman, ons gerechtelijke systeem ver dedigd. Dit naar aanleiding van de Britse kritiek op de vrijspraak van vier vermeende IRA-leden. „In ons land is de rechterlijke macht onafhankelijk van de uit voerende en de wetgevende macht", aldus Hoekman. CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, heeft in het weekeinde toegege ven 'dat hij opdracht heeft gege ven de Zulu-beweging Inkatha financieel te ondersteunen. Bo tha herhaalde de verklaring van zijn collega Vlok van politie dat het geld, 250.000 rand (175.000 gulden), was bestemd om twee Inkatha-manifestaties te finan cieren. De bijeenkomsten wa ren gericht tegen de internatio nale sancties tegen Zuid-Afrika. Uit geheime politiedocumen- ten, die openbaar zijn gemaakt door het blad Weekly Mail, blijkt echter dat de fondsen wa ren bedoeld om de positie van Inkatha tegenover haar aartsri vaal ANC in de provincie Natal te versterken. Inkatha-leider Buthelezi bezwoor gisteren tij dens het congres van zijn orga nisatie niets te weten van deze transacties. Maar een door Weekly Mail gepubliceerd poli tierapport maakt melding van Buthelezi's dankbaarheid. Volgens nog onbevestigde be richten in diverse zondagsbla den heeft de regering over een periode van tien jaar ook nog eens vijf miljoen rand (3,5 mil joen gulden) overgemaakt aan de met Inkatha verbonden vak bondsfederatie Uwusa. Vlok zei gisteravond echter voor de Zuidafrikaanse tv dat in zes jaar hooguit anderhalf miljoen rand (een miljoen gulden) aan Uwu sa is uitgekeerd. Vlok verklaarde bereid te zijn af te treden, als de discussie rond zijn persoon de onderhan delingen met het ANC zou blok keren. Daarmee zou Vlok tege moet komen aan de eis van ANC-leider Mandela, die her haaldelijk op zijn aftreden heeft aangedrongen. De financiële steun van de re gering aan Inkatha is in Zuid- Afrika uitgegroeid tot een poli tiek schandaal. President De Klerk heeft zijn vakantie in het weekeinde afgebroken. Nummer bank/girorekening. Leidsch Dagblad twoordnummef 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1