Kunst Neeltje Jans: de ideale plek voor windsculpturen Foreigner uit dood herrezen Schildersvereniging 'Pictura' exposeert Vier nieuwe produkties in Amsterdamse schouwburg Zaterdag 20 juli 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: ANNEMIEK RUYGROK Vormgeving: RON VAN HAASTREGT „DIT EILAND is door mensenhanden gemaakt om de techniek en de onge bonden krachten van de natuur tot sa menspel te brengen. Zo is het ook met mijn sculpturen." Expositie North Sea Dances' van Peter Logan Niet bang voor storm? „Kom nou". In Londen heeft één van z'n fragiel ogende windsculpturen onlangs orkaankracht weerstaan. „Dus waarom zou ik me, hier op Neeltje Jans, dan wel druk ma ken." Maar als het kleine gezelschap belangstellen den, dat op de officiële opening van de openlucht expositie is afgekomen, zich even later schrap zet om niet van de dijk af te worden geblazen, begint hij toch wat onzeker te grinniken. „Moet ik nu nerveus worden?" NEELTJE JANS GPD Tussen het Topshuis en de rij windturbines op Neeltje Jans dansen sinds woensdag negen 'kinetische kunstwerken' in de veelal krachtige wind. Met een elegantie als voeren ze een klas siek balletstuk uit. Ze zijn ver vaardigd door de Engelsman Peter Logan (47). De afgelopen tien jaar maakte hij er vooral furore mee in eigen land. Kort geleden installeerde hij er één in de Japanse Alpen. Diverse musea en bedrijven, met name in Engeland, maar ook in Duits land en Amerika, hebbên in- middels soortgelijke kunstwer- i ken van Logans hand in hun tuintje staan. En nu dan laat Delta Expo er negen tegelijk op Neeltje Jans bewegen. Het is de bedoeling dat ze daar tot eind september blijven staan. 'North Sea Dan ces', heet deze expositie die niet tot stand kon komen zonder de gratis hulp van diverse bedrij ven. Het bleek een hele klus de vijf tot tien meter hoge wind- sculpturen stevig in de grond te verankeren. Bezien vanuit het Topshuis staan ze er wat verlo ren bij. De rij windmolens die krachtig door de weidse ruimte maalt, eist alle aandacht op. De sculpturen zelf imponeren i pas als het kleine gezelschap belangstellenden de gure weers omstandigheden trotseert om de kunstwerken van dichtbij te bekijken. En ook dan pas ne men de aluminium buizen, waaruit ze zijn samengesteld, de vorm van gebruiksvoorwer pen aan: van potloden bijvoor beeld, of - in de andere gevallen i.' - van pennen, spijkers, griffels, rieten, pastels, naalden en spie- j; zen. Logan: „Ik begin altijd in het klein met ontwerpen. Met dingen die je in je hand kunt houden." Afhankelijk van de kracht en de aard van de wind veranderen de sculpturen continu van vorm. Een zuchtje wind is al ge noeg om de buizen, alleTichtin- gen uit, om hun assen te laten draaien. Wakkert de wind aan, Dit windsculptuur van Peter Logan stelt potloden, spelden en spijkers v dan zal dat de beweging eerder vertragen, dan versnellen. Te veel wind kan zelfs betekenen dat een sculptuur volledig stil valt. Logans eerste windsculptu ren - aanvankelijk gebruikte hij elektromotoren om zijn plastie ken aan het dansen te krijgen - kwamen tot stand na jarenlang experimenteren en perfectione- NIEUWSLIJN Optreden New Yorks mannenkoor AMSTERDAM Het New York City Gay Men's Chorus komt volgende maand naar Amsterdam. Dit uit 120 mannen bestaand koor treedt op 27 augustus twee maal op in de Wang Zaal van de Beurs van Berlage. De opbrengst van dit optreden is bestemd voor het Aids Fonds. De sopraan Roberta Alexander is ook van de partij. Deze Amsterdamse operaster is een paar maanden per jaar voor The Metropolitan Opera in New York. Verder zullen belangeloos optreden de Rijkspolitiekapel, het koor Noot aan de Man, Bruce Sellers en de Four Steps. Het programma in de beurs van Berlage wordt gepresenteerd door Willem Nijholt. 'The Wall' op z'n Zeeuws VLISSINGEN Zeeuwse musici brengen op zaterdagavond 27 juli vanaf 21.45 uur op het Arsenaalterrein in de gemeente Vlis- singen de „Vlissingse Wall" ten gehore. Deze speciale uitvoering van het bekende muziekstuk van Pink Floyd maakt deel uit van het Straatfestival 1991. De uitvoering heeft plaats op initiatief van Eye to Eye, een symfonische rockgroep uit Zeeland. Er wer ken zo'n tachtig mensen aan mee. Bands en streetparades SCHEVENINGEN Scheveningen heet van vrijdag 26 tot en met zondag 28 juli Swinging Scheveningen. Dertig bands, street parades en swingende orkesten zullen tijdens die dagen de bou levard, de strandpaviljoens en het Gevers Deynootplein vullen met hun klanken. Tot de keur aan artiesten behoren Millie Scott en Frits Kaatee. ren. Om te voorkomen dat de wind zijn kunstwerken aan stukken blaast, gebruikt hij zeer duurzaam materiaal, afkomstig uit de vliegtuigindustrie. Logan had aanvankelijk wat bedenkingen tegen de tentoon stelling. Hij was beducht dat zijn sculpturen in de weidse Haarlem wordt in augustus weer vier dagen Jazzstad De gemeente Haarlem is van 22 augustus tot en met 25 augus tus weer eventjes Jazzstad. Cen traal tijdens het grote Jazzfesti val in de Spaamestad staat de feesttent op de Grote Markt. Daar zullen vier dagen achter een een keur aan zangers, zan geressen en jazzbands uit bin nen- en buitenland optreden. Zo staan onder anderen Made line Bell, Eddy Conard en Thijs van Leer op het programma. Verder zal bij de vijfde versie van Haarlem Jazzstad Toots Thielemans zijn opwachting maken. ZOMER IN De laatste jaren bestaat er veel aandacht voor beeldende kunst op straat. Waren het vroeger vooral klassieke volks helden die in brons werden ge goten, de afgelopen jaren heb ben gemeenten en particuliere instellingen ontdekt dat beel den ook een eigentijds gezicht kunnen hebben. In straten, parken en pleinen zijn de meest uiteenlopende objecten verrezen. Objecten die worden bejubeld, bekritiseerd, beklad, beplakt en soms kapot ge maakt. Van de honderden beelden en objecten in de regio Leiden laten we er deze zomer enkele de revue passeren. Plaats: Rijksstraatweg, Wasse- Bouwjaar: 1987. Kunstenaar: Jan Snoeck. Het kunstobject aan de Rijks straatweg in Wassenaar bestaat uit twee elementen aan weers zijden van de weg. Het element aan de zijde van de wijk Kerk- hout bestaat uit een mensfiguur op een sokkel. In de andere vorm is het silhouet van een mens herkenbaar die in een tunnel verdwijnt. De ene figuur past in de andere. Het kunst werk geeft aan dat er een tunnel onder de weg is voor voetgan gers en fietsers. De objecten zijn bekleed met keramische tegels in wit, zwart en primaire kleu- Het kunstobject aan de Rijksstraatweg LONDEN RUUD RAMLER Foreigner is weer op de been. Herrezen. Dat mag zeker een wonder heten, want drie jaar geleden was de Engels/Ameri kaanse band nog op sterven na dood. Zanger Lou Gramm werd door de andere leden meer en meer gezien als een lastig ge zwel dat moeilijk weg te snijden was. Met de grootste moeite kon 'Inside Information', het zesde studio-album, nog wor den uitgebracht. 'Say you will' werd zelfs een wereldhit. Maar het was niet genoeg om een ge nezingsproces op gang te bren gen. Foreigner was al te veel aangetast. Gramm bleef maar hameren op het belang van een solo-car rière. Hij maakte daar, naar de zin van de anderen, veel te veel tijd voor vrij. Mick Jones, gees telijk en zakelijk leider van de groep, begreep dat slechts één handeling Foreigner nog van de ondergang kon redden. Hij schopte Lou Gramm op straat en haalde de onbekende John nie Edwards in zijn plaats bin nen. Het kort geleden versche nen 'Unusual Heat' maakt dui delijk dat het geen verkeerde beslissing is geweest. Het her kenbare groepsgeluid van Fo reigner leeft voort. Ook zonder Lou Gramm. Johnny Edwards kwam. Een onbekende, langharige Ameri kaan die een groot deel van zijn jonge leven als barkeeper had doorgebracht. Tussendoor zong hij in een aantal groepjes dat de hitparades coverde. Hoewel de meeste Foreigner-hits door het duo Jones/Gramm werden ge schreven, verwachtte Mick Jo nes wat dat betreft geen proble men. „Onze namen stonden er wel steeds achter, maar ik was zeker voor 80 procent verant woordelijk. Ik heb in het verle den nooit de anderen buiten willen sluiten. Iedereen mag van mij een aandeel leveren in de composities, zo lang het ni veau maar niet omlaag wordt gehaald. Johnny Edwards heeft niveau. Samen schreven we 'Mountain of love'. Achteraf be paalde juist dat nummer de richting voor de rest van de nummers op 'Unusual Heat'." Instorten Foreigner is weer terug in het spoor. Terug in de geest waar mee het ooit begon. De groep leverde ooit een van de beste debuutalbums aller tijden af. Vanaf het begin leefde Foreig ner daardoor onder grote druk. „Andere groepen krijgen uitge breid de gelegenheid zich te ontwikkelen", weet Jones. „Wij niet. Door het enorme succes van onze eerste plaat waren alle ogen direct op ons gericht. We leerden ervan, iedere lp weer. Tegelijkertijd groeiden we in onze rol. We hadden een stan- omgeving van Neeltje Jans on voldoende tot hun recht zouden komen. Nu ze er eenmaal staan noemt hij Neeltje Jans een idea le plaats. „Dit eiland is door mensenhanden gemaakt om de techniek en de ongebonden krachten van de natuur tot sa menspel te brengen. Zo is het ook met mijn sculpturen." Leden van de Katwijkse kunst schildersvereniging 'Pictura' zullen traditiegetrouw in deze zomer een expositie houden. Dat gebeurt van 27 juli tot 11 augustus in het 'Witte Schooltje' aan de Voorstraat. Onder het toeziend oog van kunstschilder Henk Hollebeek zijn de schilders hard aan het werk geweest om hun werk voor de expositie af te krijgen. Het toegangsnummer voor de tentoonstelling is tevens een lotnumer waarmee een schilde rij van Nel Aandewiel kan wor den gewonnen. De verloting is op zaterdag 10 augustus en het winnende lotnummer wordt in deze krant bekendgemaakt. De expositie is vanaf 27 juli dagelijks geopend van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur, zaterdags tot 17 uur. Thielemans treedt nacht op in het concertgebouw, onder anderen met Dolf de Vries en Frits Landesbergen. Verder treden in het concertge bouw ook de Revival lazz Band en Waso op. Vrijdag- en zater dagavond zijn op verschillende binnen- en buitenpodia in Haarlem nog een groot aantal artiesten te zien en te horen. AIX-EN-PROVENCE Lilian Watson in de rol van Titania en Roderick Kennedy als de ezel Boitom in een opera gebaseerd op Shakespeares 'A Midsummer Night's Dream'. De opera wordt opgevoerd tijdens het operafestival in het Franse Aix-en-Provence. foto a daard hoog te houden. Gelukkig was 'Doublé Vission', de opvol ger, een groter succes dan het debuut. 'Headgames' was iets minder. Oh jee, dez.e lp ver kocht maar drie miljoen exem plaren. Wat nu? Dat is een luxe probleem. Met 'Four' boekten we het grootste succes in ons bestaan. Die plaat liet iedere markt exploderen. Tien miljoen verkochte exemplaren over de hele wereld." „Iedereen dacht ineens dat Foreigner volgens een bepaalde formule werkte. Maar die heb ben we niet. We gaan zoals de wind waait. Foreigner mag zich zelf nooit herhalen. Dat zal ik altijd proberen te voorkomen. Mijn grootste frustratie was dat 'I wanna know what love is' en 'Waiting for a girl like you' bal lads waren met veel keyboards en weinig gitaar. Nu weet ik dat het ook anders kan I uister maar naar 'Unusual Heat' en je weet waarom." AMSTERDAM ANP In de Amsterdamse Stads schouwburg gaan in augustus vier produkties in première. Op 1 augustus wordt door Panache ..Khvmestrw" op do planken gebracht. Deze Engelstalige voorstelling bestaat uit een serie verhalen van Roald Dahi. be stemd voor „oudere kinderen". Rhymestew wordt t/m 18 au gustus zestien maal opgevoerd. The Warrior door Sikulu uit Zuid-Afrika volgt op 6 augustus. Deze musical geeft een beeld van de onderlinge confrontatie tussen de vele zwarte culturen in de Zuidafrikaanse samenle ving. De musical is twaalf keer te zien t/m 18 augustus. Daarna gaat Sikulu op toernee. waarbij onder meer een optreden in de Leidse Schouwburg wordt ver zorgd. The Lakota Drum and Dance Theater brengt vanaf 26 t/m 28 augustus drie keer The great Pow-Wow. Pow-Wow is de be naming voor een rituele feeste lijke bijeenkomst door Noord- Amerikaanse Indianen. Een groep Sioux-krijgers brengt een complete uitmonstering voor di vr show mee. I>? vierde produktie betreft „Visite", een éénakter van Hugo Claus uitgevoerd door Toneel groep Amsterdam. Deze lunch- pauzeproduktie is vanaf 27 au gustus ier weken lang te zien.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9