Binnenland Krans Kaifu in water gegooid Industriebond: Kabinet verdraait wao-probleem Alleen op vrijdag trouwen ze Woede over misleiding pers in Van-Goghzaak 'Bewakers keken toe bij afranselen gevangene' Duitsers willen afval storten bij Winterswijk Zaterdag 20 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOAAPMAKER SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Vormgeving: AAITZIE AAEUERHOF Riagg's willen nadruk op preventie AMSTERDAM-UTRECHT ANP Het kabinet verkondigt halve waarheden en verdraait de fei ten op het gebied van de wao. Aldus bestuurder Peperkamp van de Industriebond FNV gis teren op een bijeenkomst in Amsterdam. De ingrepen die het kabinet voor ogen staan leiden volgens hem niet tot minder arbeidson geschikten, maar zijn slechts „ordinaire bezuinigingsmaatre gelen die niet doeltreffend zul len zijn". Het beeld dat het gaat om een explosieve stijging van het aantal uitkeringsgerechtig den is volgens de Industriebond geheel onjuist. „Het blijkt dui delijk dat er geen sprake is van een plotselinge epidemie, maar van een langdurig verwaarloos de ziekte", aldus Peperkamp. Genezing is volgens hem al leen mogelijk als er preventieve maatregelen komen en op indi viduele werknemers toegesne den herplaatsingsmogelijkhe den. De sociale zekerheid moet veel meer het karakter krijgen van een 'reïntegratiegarantie'. Daarvoor is een flinke uitbrei ding van de uitvoeringsorganen (GAK en Gemeenschappelijk Medische Dienst) noodzakelijk, omdat die anders „verzuipen in het werkaanbod". Peperkamp kreeg gisteren steun van de NVAGG, de orga nisatie van de regionale instel lingen voor ambulante geestelij ke gezondheidszorg (Riagg's). Die ziet in de wao-plannen slechts een bezuiniging. Terug dringen van het aantal wao'ers door verbetering van de werk omstandigheden levert op lan gere termijn behalve arbeids vreugde ook geld op, aldus de NVAGG. Volgens haar is in de plannen niets in terug te vinden van de preventie die is afge sproken in het Najaarsoverleg tussen werkgevers, vakbewe ging en kabinet. Ongeveer 30 tot 50 procent van het ziekteverzuim en de ar beidsongeschiktheid komt vol gens de NVAGG voort uit psy chische problemen. Oorzaken zijn onder meer verstoorde werkrelaties, spanningen op het werk, reorganisaties en stijgen de werkdruk. Huwelijk voor verblijfsvergunning frustreert ambtenaren burgerlijke stand UTRECHT AAAURICE WILBRINK De ene ambtenaar zet de blik op oneindig en voert de regels uit, de andere kost het moeite. De Rotterdamse ambtenaar van de burgerlijke stand Vat hoort tot de twee de categorie. „Soms weet je zeker dat twee mensen een schijnhuwelijk aangaan en sta je als ambtenaar in je hemd, omdat je er niets tegen kunt doen." Dat blijft niet zo. Staatssecretaris Kosto van justitie stelde deze week voor dat amb tenaren van de burgerlijke stand kunnen ingrijpen als ze vermoeden dat mensen een schijnhuwelijk aangaan. Vat en zijn collega Post, secretaris van de Nederlandse vereni ging van ambtenaren voor de Burgerlijke Stand, zijn daar blij mee. Maar ze vragen zich af of nieuwe regelgeving voldoende houvast zal bieden. Post: „De criteria waarbij een ambtenaar van de Burgerlijke Stand kan zeggen: ik twijfel aan uw bedoelingen, ik weiger mee te werken, moeten duidelijk zijn. Anders kan je er alle kanten mee uit en heb je er als ambtenaar nog niets aan". Nu laat Post wel eens zien dbt de sluiting van een schijnhuwelijk hem ergert, maar hij kan de ceremonie niet afbreken. „Ik zeg er tegenwoordig wat van als een bruidegom volstrekt ongeïnteresseerd en onderuit ge zakt in een stoel kauwgom zit te kauwen." Vat houdt de ceremonie in zo'n geval maar zo kort mogelijk. „Geen toespraakje." Niemand weet hoeveel schijnhuwelijken er in Nederland worden gesloten. De twee Rotterdamse ambtenaren houden het op vijf tot tien procent. Vorig jaar stuitte de Rotterdamse vreemdelingendienst op een organisatie die per jaar in de Maasstad drie honderd schijnhuwelijken regelde. Honder den, meer waarschijnlijk enkele duizenden buitenlanders slagen er jaarlijks in via een nep-huwelijk een verblijfsvergunning te be machtigen. De overheid is er op gebrand dit tegen te gaan, omdat dit vaak samen gaat met misbruik van sociale voorzieningen. De ambtenaren kunnen de twijfelgeval len zo opnoemen: een aanstaand echtpaar dat eikaars voornaam niet kent, een man en een vrouw die slechts via een tolk commu niceren, een jonge buitenlandse man, net een paar weken in Nederland, die met een veel oudere vrouw wenst te huwen. Soms zelfs, vertelt de Utrechtse ambte naar Van Vulpen, laten mensen het aan het loket zich ontvallen dat ze trouwen voor een verblijfsvergunning. „Ach", zegt hij, „schijnhuwelijken zijn van alle tijden. Door i heen huwde men om geld, om erfenissen zeker te stellen, een ambt te ver krijgen, om een boerderij in de familie te behouden. Tijdens de Tweede Wereldoor log kon je een tijdlang dwangarbeid in Duitsland ontlopen door te trouwen." Volgens Van Vulpen moet de koppeling tussen het aangaan van een huwelijk en het daarmee verkrijgen van een verblijfsvergun ning worden losgelaten: „Dan is een schijn huwelijk niet meer zo aantrekkelijk. Het na deel daarvan is dat je dan ook mensen treft die te goeder trouw zijn." De twee Rotterdamse ambtenaren den ken dat het probleem beter via het vreem delingenbeleid kan worden opgelost. Post: „Je komt veel te gemakkelijk illegaal ons land binnen. Er zijn in de grote steden tien duizenden illegalen. Een deel daarvan gaat een schijnhuwelijk aan. En dat zegt tegelijk iets over de grootte van de problematiek. De enorme massa illegalen in ons land vormt uiteindelijk een veel groter drama dan die paar duizend schijnhuwelijken." Zijn collega Vat heeft een persoonlijke oplossing gevonden. Hij werkt het liefst op vrijdagmiddag. „Dan komen de bruidspa ren die van hun huwelijk het meeste werk maken. Daar zit nooit enige schijn tussen." Journalistenbond wil opheldering politie A AA STERDAM Het bestuur van de Nederland se Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft de Amsterdamse politie opheldering gewaagd over de misleiding van de pers in de Van Goghzaak. De NV] zegt het „volstrekt verwerpelijk" te vinden indien de politie opzettelijk verkeerde informatie aan de pers heeft doorgegeven over het stopzet ten van het onderzoek naar de daders van de geruchtmakende roof van 20 schilderijen van Van Gogh. Tijdens de donderdag gehou den persconferentie ontkenden politiewoordvoerder Wilting en hoofdinspecteur Pronker dat de pers opzettelijk was misleid. Volgens hen was er nooit mee gedeeld dat het onderzoek was stopgezet. Het onderzoek raakte door de berichten echter wel in een stroomversnelling, zo gaf Pronker toe. De berichten waarop Pronker doelde, verschenen 8 en 9 juli in de kolommen. Tegenover jour nalisten verklaarde de politie dat het onderzoek was vastgelo pen. „Alle binnengekomen tips zijn nagetrokken en hebben niets opgeleverd", aldus de woordvoerster. Dat die informatie niet klopte, bleek tijdens de persconferen tie. Pronker maakte daar be kend dat de verdachten al lang in het oog werden gehouden en dat hun telefoons werden afge luisterd. Zo ving de politie ook het telefoongesprek op waarin een van de overvallers de twee de opgelucht meldde dat in de kranten stond dat het onder zoek was gestaakt. Ook drie maanden geleden werd kritiek geleverd op de voorlichting over de kunstroof. De 20 schilderijen werden al vrij snel teruggevonden in een auto bij het Amstelstation. Tegen over journalisten werd dat ver zwegen. Zelfs nadat een foto gram VBD het ANP beelden had gerpaakt van de grote pakketten achterin de auto, werd ontkend dat het om de schilderijen ging. De NVJ noemt een dergelijke handelwijze „onaanvaardbaar in een democratie". Landbouw wil meer mest exporteren Als de doelstellingen van het mestbeleid niet worden gehaald, wil het Landbouwschap meer mest exporteren. Daarbij komt kippenmest het meest in aanmerking, omdat daaraan de groot ste behoefte bestaat in het buitenland. Een woordvoerder van het Landbouwschap heeft dat gisteren gezegd, nadat minister Bukman van landbouw het schap vorige week heeft laten weten dat het kabinet betwijfelt of in 1995 6 miljoen ton mest indus trieel verwerkt kan worden. Dat is het uitgangspunt van het be leid. Hij wil daarom in september met het schap praten over maatregelen om de doelstellingen alsnog te bereiken. Welke maatregelen de minister voor ogen staan is niet bekend. Koppelbazen frauderen voor 7 miljoen Justitie, politie, de fiscale recherche en bedrijfsverenigingen hebben twee Rotterdamse bedrijven opgerold die als koppelbaas in de Rotterdamse haven voor ongeveer zeven tot acht miljoen gulden aan belasting en sociale premies hebben ontdoken. Drie kopstukken van de bedrijven, afkomstig uit Delft, Spijkenisse en Rotterdam, zitten nog vast. Zij moeten binnenkort terechtstaan. Enkele andere verdachten zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld, maar moeten zich eveneens voor de rechter verant woorden. Het grootste van de twee bedrijven zette soms 50 tot 60 mensen in de haven aan het werk, onder meer als sjorder. GS Limburg fluiten statenlid terug Gedeputeerde Staten van Limburg hebben gisteren voor de tweede en laatste keer het statenlid Van der Linden, veehouder in Eijs-Wittem, tot de orde geroepen. Ze hebben hem gesom meerd onmiddellijk te stoppen met de bouw van een stal met mestopslag omdat hij geen ontheffing bezit van de verordening grondwaterbescherming. Het eerste bevel tot stopzetting van de bouwwerkzaamheden negeerde het statenlid. De bouw mag pas worden hervat wanneer de inmiddels aangevraagde ontheffing is verleend. Datum nieuwe kentekens geheim De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam houdt de datum van invoering van de nieuwe kentekenserie angstvallig geheim. Zo probeert de dienst een tijdelijke stagnering van de autoverkoop te voorkomen. Veel autokopers willen namelijk graag rijden in een wagen met een nummerbord uit de nieuwe serie. De huidige combinatie van twee letters-twee cijfers-twee letters, die dertien jaar geleden werd ingevoerd, is zo goed als opgebruikt. De kentekenserie bevindt zich thans in de ZT-reeks. De kentekens van de nieuwe serie zullen bestaan uit twee let ters-twee letters-twee cijfers. Het eerste wordt DB-BB-01. Slachtoffer lekte 'ontsnappingGrittenborgh Een 41-jarige gedetineerde is in de Leeuwarder strafgevangenis De Marwei donderdag door een medegevangene in elkaar gesla gen. Het slachtoffer liep ver moedelijk een gebroken kaak en een beschadigde oogkas op. De man werd een paar maanden geleden in de gevangenis De Grittenborgh al bedreigd en gaf gisteravond een ver klaring uit dat de afranseling plaats vond in het bijzijn van vijf toekijkende bewa kers. Naar eigen zeggen bevond de man zich in de doucheruimte toen een van zijn me- de-gedetineerden hem met een vol con servenblik op het hoofd sloeg „Hij wilde mijn schedel inslaan. Ik viel half op de grond en was verdoofd. Hij schopte mij zo hard als hij kon tegen het hoofd, nek en strottehoofd. Ik bloedde vreselijk. Op de EBI waren vijf bewaarders aanwezig. Ik heb om hulp geschreeuwd. Maar niemand deed iets." Pas toen de man zich „dood hield", haal den de bewaarders volgens hem de belager weg. De gevangenis directie heeft het verhaal gister avond direct ontkend. Volgens de directie zijn de bewakers on middellijk in actie gekomen. De man zat in Leeuwarden op verdenking van heroïnehandel. 'Overplaatsing bracht man bij grootste vijanden Daarvoor is hij door de recht bank in Almelo tot drie jaar ver oordeeld. Bij het gerechtshof in Arnhem loopt nog een hoger beroep in deze zaak. Het slachtoffer zat volgens zijn advocaat Boone pas ruim een maand in de extra beveilig de inrichting van De Marwei. Daarvoor zat hij in gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen. In Hoogeveen werd enkele maanden terug een brief onderschept, xygprin twee gevange nen werd opgedragen He hem in elkaar te sjaan in de douche. De brief was afkomstig fan de gevangene die onlangs op spectacu laire wijze per helikop ter ontsnapte uit De Marwei. De man werd hierop overge bracht naar De Marwei. Boone begrijpt niet waarom zijn cliënt uitgerekend naar Leeuwarden is overgeplaatst. Volgens de advo caat verbleef daar „een van de voornaamste belagers" van zijn cliënt. De gevangene was enkele we ken geleden betrokken bij een geruchtmakende zaak rond De Grittenborgh in Hoogeveen. Hij bracht het verhaal naar buiten dat Justitie het plan had opge vat om hem samen met twee andere gedetineerden te laten ontsnappen om op die manier andere gevangenen op het spoor te komen. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Oostgelderse gemeenten verrast WINTERSWIJK ANP Het Samenwer kingsverband Oost- Gelderland (SOG) bezint zich op actie tegen de mogelijke komst van een .gi gantische stort plaats voor che misch afval op Duits grondgebied net over de grens bij Winterswijk. De re gering van de deel staat Nordrhein- Westfalen maakte gisteren tot comple te verrassing van de betrokken gemeen ten bekend dat drie lokaties bij de Ne derlands-Duitse grens worden on derzocht. Het samenwer kingsverband van achttien Oostgelder se gemeenten zal de kwestie in de Duits- Nederlandse sa menwerkingsorga nisatie Euregio aan de orde stellen, al hebben de gemeen ten slechts een advi serende stem over de aanwijzing van de stortlokatie. Twee van de drie potentiële stort plaatsen liggen net over de grens. De derde bevindt zich 25 kilometer ten zuidoosten van Winterswijk. De ko mende tijd moeten bodemonderzoeken uitwijzen of de on dergrond geschikt is voor de opslag van chemisch afval. Een belangrijke voor waarde is dat er in die ondergrond een ondoordringbare klei- of leemlaag ligt, zodat er geen chemische stoffen in de diepere aard lagen kunnen door dringen. Enkele jaren gele- Japanse premier betuigt spijt over oorlog Verkrachter in beroep tegen aids-test De krans die de Japanse premier Kaifu gistermorgen heeft gelegd bij het Indisch Monument in Den Haag is verwijderd door onbekenden. De politie vond het bloem stuk in de buurt terug en heeft het weer bij het monu ment gelegd. DEN HAAG ANP-GPD De Stichting Japanse Ereschul den, de stichting Herdenking 15 augustus 1945 en de Centrale van Samenwerkende Indische Organisaties nemen afstand van de actie „We vinden het erg naar, maar het is wel bijna uit gelokt", aldus een woordvoer ster van de stichting Japanse Ereschulden, doelend op de gang van zaken gisteren rond het Catshuis. De stichting had de Japanse premier een petitie willen aan bieden, maar daarvoor was „geen tijd". Demonstranten werden daarnaast naar het ver keerde hek gestuurd. „Het is onacceptabel. Dat we zijn gene geerd is een erg slechte beurt voor Japan", aldus een woord voerster van de stichting. Als troostprijs mocht de stich ting gistermiddag op de Japanse ambassade praten met de di recteur van de Eerste Europese Divisie van Japan, Katsura. Voorzitter Lapré heeft de na druk gelegd op het aanstaande bezoek van koningin Beatrix aan Japan. Hij vindt dat er voor die tijd uitzicht moet zijn op de gevraagde schadevergoeding van 20.000 dollar per overleven de van de kampen. Tijdens de kranslegging gis termorgen verklaarde Kaifu „oprecht berouw" te hebben en „terdege" te beseffen dat „on draaglijk leed en verdriet is aan gedaan" aan de geïnterneerden van de Jappenkampen. Het was de meest vergaande spijtbetui ging die ooit van officiële Japan se zijde is afgelegd. Premier Lubbers omschreef het gebaar als „menselijk be langrijk en waardevol". „Ik ge loof niet dat hij meer kan zeg gen. De geschiedenis en het verdriet kunnen niet worden uitgewist. Maar dit was zeer hel dere taal". De kranslegging was angstval lig geheim gehouden uit angst voor demonstraties. De Japan ners hadden de kranslegging zelf voorgesteld. Premier Lub bers vergezelde Kaifu „om te to nen dat ik achter dit gebaar sta". Een politieman legt de krans van de Japanse premier Kaifu terug bij het Indisch monument in Den Haag. De krans, 's morgens gelegd, werd door onbekenden verwijderd en in het water gegooid, •foto anp frans van der unde AMSTERDAM ANP De 19-jarige 'Rembrandtpark- verkrachter' is in beroep gegaan tegen de verplichte aids-test die de Amsterdamse rechtbank hem heeft opgelegd. De man heeft bekend 50 vrouwen te hebben verkracht of aangerand, in de meeste gevallen in het Rembrandtpark. Een van zijn slachtoffers eiste in kort geding dat de man zich op aids zou laten testen. De vrouw had zich na haar ver krachting zelf aan de test onder worpen. De uitslag was negatief. Zekerheid over een eventuele besmetting met het HIV-virus kan echter pas worden gegeven na een tweede test een half jaar na de eerste. De vrouw zei dit niet meer aan te kunnen en wil de daarom de verdachte dwin gen een test te ondergaan. Rechtbankpresident Asscher oordeelde op 11 juli dat in dit geval het grondrecht op be scherming van de persoonlijke levenssfeer van de vrouw voor rang had boven het grondrecht van de onaantastbaarheid van het lichaam van de verdachte. De man weigert omdat hij de uitslag van de test niet wil ho- den waren eveneens net over de grens bij Winterswijk al enke le andere plaatsen op Duits grondge bied als mogelijke opslagplaats aange wezen. Met name tegen de locatie- Vardingholt, enkele honderden meters over de grens bij de Winterswijkse buurtschap Wold, werd toen door ac tiegroepen aan bei de zijden van de grens heftig gea geerd. De actiegroe pen zijn bang, dat de opslag van che misch afval tot in de verre omgeving kan leiden tot grondwa ter- en luchtvervui ling. Volgens inge wijden staat inmid dels wel vast, dat de toekomstige stort plaats een giganti sche omvang zal krijgen. Terwijl de meeste mensen al weer naar huis waren, kwam deze man als laatste over de fi nish aan de Annastraat in Nijmengen. Hij be hoorde tot de 35.000 wandelaars die de 75ste Nijmeegse Vierdaagse uitliepen. Behalve een recordaantal deelnemers kende deze vierdagse daarmee ook een record aantal 'uitlopers' én een recordaantal uitvallers. Marsleider Bos over de laatsten: „Dat is ook geen wonder, want er hebben zich heel veel mensen ingeschreven die zonder voldoende oefenipg aan de krachtmeting begonnen zijn. En voor de Vierdaagse heb je nu eenmaal hon derden trainingskilometers nodig, anders red je het niet." Deelnemers uit totaal 42 landen kwamen aan de finish in Nijmegen. Er waren inschrij vingen uit 43 landen, maar de Chinese ploeg van drie mensen is niet gestart omdat een deelneemster vorige week in Gennep bij het zwemmen verdronken is. «foto anp ruud hoff

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3