'The best of Holland' in sneltreinvaart De zomer van '91 is er tot nu toe niet een om in te lijsten. Wat valt z er dit seizoen te beleven in onze badplaatsen Verslaggever Peter Heerkens toert deze weken tussen Callantsoog en Katwijk. Ditmaal boekte hij voor een tochtje Zaanse Schans-Volendam- Marken in sneltreinvaart. staanbaar overigens. Hij praat vanuit de buik, op welke lange weg naar mij het geluid sterk aan kracht verliest. Wanneer zijn vrouw - pianiste, zo weer ik al voor we in Volendam zijn - zich verheft voor de Zaanse Schans, wordt mij duidelijk dat die twee het samen breed hebben. Daar is Corinne, onze reisleidster. Even oud - naar mijn vermoeden - als ik, maar jonger. Eigenlijk - zo weet ik voor we met de boot van Volendam in Marken aanspoelen - heet ze Corry, wat zij internationaal geen naam vindt. Vandaar. „Maar eerlijk gezegd zou ik niet precies weten hoe je het schrijft. Of het nou met één of met twee erren is... Met één. En vanuit het Grieks betekent het De Onge repte. Corinne telt ons. Wat een geruststelling. Ze kan me kwijtraken en toch missen. Michael Hatzipanozius peutert in zijn neus. Kilometers lang. En als-ie niet peutert, dan geeuwt-ie. Zo vol overgave, dat ik zijn bril zie beslaan. Dikke glazen. Zo dik dat ik denk: wie daar doorheen kan kijken moet goede ogen hebben. Binnenkort hang ik in een huiskamer ergens te Djakarta tegen de muur. Met onder de foto Zaanse Schans (Indonesisch voor namaak). Achter mij een weiland met zestien koeien en drie molens, naast mij vier dames van ergens in de zestig. Ze logeren bij een vriendin te Hoofddorp en weigeren ons land te verlaten zonder met mij op de foto te zijn geweest. Hun verrukking over Nederland is groot. Hier, op de vierkante meters in de Zaan, ko men de schoolboeken tot leven. Ik woon - naar ik verneem -in een werkelijk prachtig land. We hebben van Corinne drie kwartier om langs de folklore te razen. Brugje op, brugje af. In de bermen is het dringen voor de foto. Een Japanner roept iets on verstaanbaars waaruit duidelijk wordt dat ze hem in de weg staan. Hij draagt een ruiten pet, van een soort dat mij doet veronderstellen dat hij bij Wuustwezel ons land is binnengekomen. Er gaat veel tijd zitten in de kaasmakerij. Bonjour, je suis André. De kaasmaker heeft zich verheven tot folklore middels een werk pak waarin geen kaasmaker kaas maakt. Naast mij ruikt een Australiër aan rookkaas. Michael Hatzipanozius sleept zich langs alle proefbordjes, om zich ten slotte te verslikken in de komijne. Het moet nog kwart over elf worden en de hele bus heeft Nederland al gezien. Bij Purmerend verklapt Corinne door de mi crofoon dat wij vijf miljoen koeien hebben. On the right side, the black and white. Einde lijk iets zonder klompen. In Volendam is het meteen raak. Er steekt ie- rpand over, per fiets en in klederdracht. Wat wil de toerist nog meer? Fotocamera's klik ken als een repeteergeweer, video's snorren de lucht open. Het wordt weer rennen. Hollen achter het reisschema dat voorziet in 50 minuten pa lingdorp; om tien over half een vertrekt de boot naar Marken. Corinne brengt ons naar de film Holland and water en daarmee tegelijk naar een souvenir winkel. Eigenlijk brengt ze ons naar een sou venirwinkel. Het inpandige bioscoopje mag met vijf stoelen geen naam hebben. Enfin, het regent en wij zijn binnen; de eigenaar ook, zo te zien. In het spoor van mijn medereizigers word ik voorlopig van Volendam niet veel wijzer. Dat zal zo blijven. Michael Hatzipanozios, zijn vrouw Soso en ik, passeren in de souvenirwinkel alles wat een souvenirwinkel tot souvenirwinkel maakt. Aan Michael is geen uitstalling be steed. Zelfs de lepeltjes sjokt hij voorbij. Tot zijn oog een vitrine met chocolade in alle soorten ontdekt. Hij wikt en weegt daarna 200 gram meer. We verlaten het pand aan de achterkant, die voorkant is voor wie vanaf De Dijk binnen gaat. Op De Dijk toont Volendam zich als één grote winkel. Met voor de Hatzipanoziossen als grootste attractie Restaurant Volendam, waar ze aan straat hun spullen uitermate ver leidelijk ten toon stellen, Van de kostbare 50 minuten gaan er vijf ver loren aan het doen van een keuze. Maar ze maken het hier de toerist ook niet makkelijk met plateaus appelgebak, kersengebak. Deense krakeling, kwarkpunten, Berliner bol len, fruitwafels, stokbrood Hawaii en pizza kruier. Het wordt I appelgebak en 1 kersen, op een bordje van karton en een vorkje van plastic. We passeren uithangborden met namen die ik ken van de voetbal-opstellingen: Jonk Schilder, Zwarthoed. Ter hoogte van Hotel Van Diepen neemt Mi chael Hatzipanozius het poedeltje over var zijn vrouw, laat De Dijk voor wat die is en neemt de afslag naar de Marken Expres. Volendam? Schön, vindt-ie. Soso heeft eeri meer genuanceerde mening: sehr, sehr schön. Ik ben het daarmee oneens. The best of HoH land heeft me niet eens Pé Mühren laterj zien. Om maar te zwijgen omtrent mijn ven driet aangaande het gemis van Annie Schil-} der. Tussen alle grijze wolken ziet Corinne eer volgende bui hangen. „Ik ben bang dat we niet op tijd terug zijn in Amsterdam. Ze moe om half drie over op de bus naar Delft, Der Haag, Madurodam, Scheveningen. „Inderdaad, dit is een zwaar beroep. Voor het huis van Sijtje Boes krijgen we vijl minuten. Te kort om te zien, lang genoeg om te fotograferen. Nu gaat het in galop door Marken. Buurt 1 genomen, bij Hotel De Jong door een smalle steeg naar Buurt II ineens weer in Buurt I, linksaf de woning van Cees en Agnes Boes gepasseerd, en daar zijn we bij de klompen maker met voor de deur een klomp als een roeiboot, zodat er weer volop te fotograferen en te videoën valt. Wat is Marken toch betoverend groen. Groe ne huizen, groene palen, groen hekwerk, een groene tractor gezien, sloten vol kroosgroen- Zelfs het gras doet mee. In de klompenbak bij de voordeur graai ik naar een wooden shoe met een ingebrande boodschap die mij past. Tevergeefs. I was iri Marken. Wat een onzin; I was also in Volen dam. Ik lees op de volgende mijn rechter hand passerende klomp: Toilet. Denk niet bi het laatste vel, wie na mij komt die redt he wel Poepgoeie tekst. Nou komt-ie: Vrij nie in de tuin. De liefde is blind, maar de buur man niet In mijn verte jankt een geleide hond. Corry - Corinne pour le touriste - spreekt bil het opdraaien van het Damrak de hoop uifl dat we genoten hebben. Het applaus klinkt in alle talen. ood moming, zegt mij de jongeman. Welk een opgewektheid in de stem. Terwijl het pas 9.12'uur is. Het Damrak te Amsterdam begint wakker te worden. Op de terrassen breken de eerste uitsmijters door. Good moming. Zingend bijna golft het welkom in mijn oren. Het is nu nog slechts wachten op het dansen der reisfolders die tussen ons in op de balie liggen. Good moming. Ik zeg: Ook goede mor gen. Het kan origineler, maar het is mij te vroeg voor creativiteit. Ook goede morgen. Daar is niet op gere kend, ik zie het aan zijn gezicht. Spaans, Italiaans, Frans, Duits, Engels, op alles is-ie door zijn baas voorbereid, maar Nederlands- Dat hebben ze bijna allemaal op het Damrak, die handelsreizigers, in dagtrips. Alleen de NZH is landgenoot-vriendelijk. In geen enkele andere brochure kom ik, op een spaarzame zin na, Nederlands te gen. En zo zal het ook tijdens de reis zijn, onthullen ze me bij de bureaus waar ik mij vervoeg om na te gaan hoe ik mij het best kan laten inschepen voor Volendam. De gidsen - zo waarschuwen de verko pers van de dagreizen mij - spreken al leen vreemde talen. Je zou toch maar uit Cadier en Keer komen, naar Volendam willen, en behalve het Jean Nelissens niks machtig zijn. Ook goede morgen, zegt mij de jonge man. Hij is in dienst van starting point 34 Damrak, waar het reisbureau The best of Hol land woont. Ze hebben daar de meest saaie folder van alles wat ik ter oriëntatie vergaar de. Geen molen, geen tulpenveld, zelfs geen grachtenpand ter werving op de voorpagina. Hoe duf vergeleken met de NZH-brochure, die van Holland International (de mooiste) en die van Lindbergh Excursions, het stieke me vriendinnetje van The best of Holland. Waarom dan toch gekozen voor The best of Holland? IOmdat ik hou van duidelijkheid en omdat de jaren mij hebben geleerd dat je heel verkeerd kunt uitkomen wanneer je afgaat op uiterlijk. Dat is een. Bovendien: als ik toch naar Volendam wil, daarbij Marken op de koop toe nemend, dan absoluut via de Zaanse Schans. Met die wens vallen NZH en Holland International auto Op De Dijk toont Volendam zich als één grote winkel. Flitsend bezoekje aan de Zaanse Schans: te kort om te zien, lang genoeg om te fotograferen. gaande dat ik in die drie kwartier tot mij zou nemen: 2 koppen koffie, 1 appelpunt en 1 broodje haring moet ik bij die 39 gulden nog eens 10,50 optellen, wat het totaal op 49,50 brengt. The best of Holland steekt daar juichend bij af. Vanwege de navolgende rekensom: kosten ticket 32,-. Daar gaat af: geen stop in Edam waar ik tot mij genomen zou hebben: 1 cho comel, 1 broodje paling, 1 roomsoes, tesa- men ƒ9,75. Vervolgens kan ik mijn autokos ten in mindering brengen. Een rit Zaanse Schans, Volendam, Marken is van mijn huis uit 128 kilometer tegen een ANWB-prijs van 66 cent. Derhalve 84,48. Het totaal aan be sparing bedraagt dus 94,23. Na betaling van mijn buskaartje steek ik zodoende bij The best of Holland 62,23 in mijn zak. Ofwel: 16 pakjes sigaretten, om mij te wapenen tegen de ziekte van Alzheimer. Te dubbeldekker aangekomen, beland ik naast een Japanner. Hideo Akisada. We heb ben weinig last van elkaar. Zijn Engels eindigt bij hello, mijn Japans bij Mitsubishi. Zo hou den we het samen vier uur en twintig minu- Aan mijn linkerzijde wordt het gangpad ver nauwd door de rechterbil van wat later een Griek blijkt. Ik schat herii op 136 kilo. Mi- chaej Hatzipanozios, componist en dirigent - zo weet ik al voor we de Coentunnel inrijden - woonachtig in Athene. Hij spreekt perfect Duits, overgehouden aan zijn conservatori um-opleiding in München. Moeilijk ver- matisch af. Dat is twee. Dé NZH blijkt zonder Zaanse Schans zelfs twee kwartjes duurder dan The best of Hol land. Rijdt bovendien langs Broek in Water land, de meest vreselijke plaatsnaam die ik ken. Maar het schijnt er mooi te zijn. En dat zal wel. Holland International heeft - met betrekking tot mijn reisdoel - in de folder slechts één voordeel: de informatie dat Volendam katho liek is en Marken protestant. Daar gaan de andere drie aan voorbij, terwijl je als dagtrip per toch precies wilt weten welk geloof je in zo'n toeristenoord aan het oprecht dragen van die klederdrachten moet toekennen. Wat Holland International voor mij doet af vallen, is een hoeveelheid aan nadelig aan bod. Om te, beginnen: zeven gulden duurder dan de andere 39,-). Voorts: geen Zaanse Schans, ook geen klompenmakerij, en drie kwartier minder bezienswaardigheid dan mij bij de andere te wachten staat. Ervan uit

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27