Sport Blamerende verhalen vanuit het achterveld Personeel PDM treft geen blaam LeMond verliest met blufboker LETOUR 'Indurain wint Tour' Zaterdag 20 juli 1991 071-161400 HERMAN DE KONING* ROB SJ OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: HENK BUIS 23 NIEUWSLIJN UCI-kas blijft volstromen De penningmeester van de UCI (internationale wielrenunie) blijft zich in de handen wrijven. Gisteren tussen Jaca en Val Louron werden weer 135 overtreders van het helmen-regle ment op de bon geslingerd. Ze kregen ieder een boete van 400 gulden. In totaal inde de UCI de afgelopen twee dagen 115.000 gulden aan geldstraffen van coureurs die wegens de hitte geen voorgeschreven hoofddeksel wilden dragen. Gert-Jan Theunisse kreeg een boete van tachtig gulden en twintig seconden straftijd omdat hij zich had afgezet aan de auto van ploegleider Priem. Wielerprofs tegen uitsluiting Elro De Vereniging van Beroeps Wielrenners (VVBW) heeft zich uit gesproken tegen de beslissing van het Comité Profronde van Nederland om de Elro-ploeg niet te laten starten. De WBW zegt het onbegrijpelijk te vinden dat de Nederlandse Elro-cou- reurs de mogelijkheid wordt ontnomen aan de enige meer daagse wedstrijd in Nederland mee te doen. Elro is de kleinste van de Nederlandse professionele wielerploegen. Nederlandse ruiters winnen EK De Nederlandse springruiters zijn gisteren in La Baule tijdens de Europese titelstrijd eerste geworden in het klassement voor landenploegen. Nederland, met Jos Lansink, jan Tops, Emile Hendrix en Piet Raymakers bleef titelverdediger Groot-Brittan- nië (tweede) en Zwitserland (derde) voor. Het Nederlandse kwartet liep 29,87 strafpunten op, ruim vier minder dan de Britten (34,16). Het is de tweede keer in de historie, dat Nederland eerste is geworden bij de beste ploegen van Europa. Eerder gebeurde dat in 1977 in Wenen met Henk Nooren, Johan Heins, Anton Ebben en Harry Wouters van den Oudenweyer. In het individuele klassement neemt Piet Raymakers met het paard Ratina Z verrassend de eerste positie in. Hij heeft een to taal van 6,11 strafpunten. De Britse titelverdediger John Whita- ker is met de schimmel Milton tweede. Hij heeft 8 strafpunten. De laatste twee parkoersen voor de individuele titelstrijd staan voor morgen op het prograipma. Dan nemen alleen nog de beste twintig combinaties deel. Ook Jos Lansink en Jan Tops hebben zich daarbij geplaatst. Melkhuisje rekent op Bruguera Toernooidirecteur Piet van Eijsden gaat er vooralsnog vanuit dat Sergi Bruguera deelneemt aan de open Nederlandse ten niskampioenschappen op het Melkhuisje, die maandag van start gaan. De als eerste geplaatste Spanjaard, deze week van wege een blessure absent op het toernooi van Stuttgart, is vol gens de Hilversummer weer in training. „Verder heeft Bruguera een hotelkamer voor zijn ouders ge reserveerd. Dus ik kan me niet voorstellen dat hij niet ver schijnt", aldus Van Eijsden, die gisteren tijdens de persconfe rentie bekend maakte zijn laatste wild-card aan de Fransman Thierry Champion te hebben gegeven. EINDHOVEN ANP Het begeleidende personeel van de wielerploeg van PDM treft geen blaam voor het Tour-fias co. De, leiding van het bedrijf neemt genoegen met de medi sche uitleg van de onderzoe kers, dat de ziekte van de negen uitgevallen renners een gevolg is van een"bacteriële besmetting door voedselvergiftiging. Met de uitleg van de betrok ken medici neemt de wielerfor- matie genoegen. Ondanks dat de onderzoeken geen definitief uitsluitsel over het ziektebeeld van de coureurs hebben gege ven. Internist Karei Paul Bouter maakte gisteren de resultaten van het onderzoek bij Nico Ver hoeven bekend. Meer dan een waarschijnlijkheidsdiagnose, dat de besmetting afkomstig is van bedorven kip en gehakt saus, kon de internist van het Prins Willem Alexander niet af geven. En die diagnose sluit an dere mogelijkheden niet uit. „Gezien het feit dat resten van de voeding niet meer voor het onderzoek beschikbaar wa ren, is een defintieve uitspraak over de bron van de klachten niet mogelijk", gaf de toxicoloog gisteren in Eindhoven toe. On- VOOR DE NUMMERS een en twee van de WK - Rudy Dhaenens en Dirk de Wolf - is de Tour in middels ook over. HET SPELLETJE BLUF POKER dat Greg LeMond inzette bij de Tour leverde hem louter verlies op. 'Ik daclit: hoe kom ik boven hier?' Balen van de finish halen. In velerlei opzicht. Het drie weken durende leven van een Tour de France-renner kent wel vijf verschillende hoedanigheden. Je kunt zwaar de pest in hebben, omdat je 'maar' 21ste bent, op 14.10, zoals Gert-Jan Theunisse, die met smart op deze dag had zitten wachten. Of je kunt ook verplicht moeten verdwijnen, omdat de Tour je rugnummer afneemt zoals Rudy Dhaenens en Dirk De Wolf over kwam, de nummers 1 en 2 van het WK Utsunomyia, gisteren buiten tijd. ROUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Maar er is ook: stralen van de fi nish halen. Al heb je 38 tot 50 minuten langer op de fiets geze ten dan dagwinnaar Claudio Chiappucci en nieuwe gele trui Miguel Indurain. Rob Harmeling bijvoorbeeld, de 'slechtste' renner van de Tour, want: nummer laatst: „Het ging echt lekker vandaag." Of Wiebren Veenstra, de laatste die binnen de tijdslimiet bleef in deze koninginne-etappe van Tour 1991. „Harrie jongen (tot p.r.-man Harrie Jansen), verdo rie Harry, wat ben ik blij." Het leek een duel der lage landen aan de finish. Waar ooit Eddy Merckx en Joop Zoete melk, hun voorgangers en - ge deeltelijk - hun opvolgers, tri omfen vierden in de Tour, moe ten Nederland en België het an no nu doen met blamerende stories vanuit het achterveld. Nu Claude Criquielion er niet bij is, was de Belgische hoop ge vestigd op Johan Bruyneel (vori ge Tour 17e). Maar ook Bruy neel breekt niet door (53e in het klassement op 43.57). De Ne derlandse wielersport leek er beter voor te staan, met drie Nederlanders op het erepodium tijdens het NK: Rooks, zowel als Breukink en Theunisse in top vorm. „Bij de eerste tien in de Tour," luidde de belofte, en wie zei het hun niet na. De Pyreneeën zijn geslecht - Breukink heeft er al helemaal niet aan kunnen beginnen, Rooks ging donderdag sliepuit. Theunisse verloor gisteren uit zicht op een topplaats voor ge- Ie- of bolletjestrui. Wreker 'De Wreker' liet verzorger Mari van Venrooy een klapstoel uit een vrachtwagen roven, zeeg neer, nam een slok Cola Light en boerde, boerde nog eens, en bleef boeren. Het was een baby, wiens maag van streek is. „Zo is het de hele dag al. Ik heb niks bijzonders gegeten voor de start: twee borden muesli, wat liga en een beetje vloeibare voe ding. Maar na 25 kilometer merkte ik het: dit wordt niks." Hij probeerde van alles: drin ken, eten, water, cola. „Maar als ik een slok nam boerde ik het op. Ik heb wel dertig keer zitten overgeven. Ik had een opgezet te, bolle maag, net of er heel veel lucht inzat. En als ik dan boerde was het net een lucht bed dat werd Ieeggeprikt." Hij schudde het hoofd. Hij had zich er heel veel van voor gesteld: het was de enige echte zware bergetappe, deze Tour, had hij zo uitgevogeld. „Maar je moet voor een dag over vijf cols super zijn. Niet alleen met je hoofd, met je hele lichaam. En ja, als ze dan zo gaan knallen als ze vandaag hebben gedaan. Normaal kan ik twee tandjes groter schakelen als ze demar reren, nu had ik moeite genoeg met mezelf. Ik dacht: hoe kom ik boven hier?" Harmeling Harmeling, 112ste op 37.52. Hij gaat zo goed, straks verspeelt hij zijn laatste plaats nog. Hij heeft het spel snel door, haakt gretig in. En zorgt en passant voor de anekdote van de dag. „Ik heb haast geen last gehad van die derde bal. Komt omdat je veel kon staan, en achter op het zadel zitten. Maar ook om dat ik er een beproefd huis- houdmiddel heb bijgehaald. Corrie Siemons, de vrouw van de bus, zei dat ik mijn gevalletje in de wijnazijn moest hangen. En dat helpt inderdaad beter dan tien dokteren met laserstra len, heb ik nu wel gemerkt." Hij was ook plaatselijk ver doofd, al maakt hem dat steeds wat misselijk. Maar het moest maar, want deze rit wilde hij ha len. „Ik zit er weer in voor een paar dagen." Had hij het boek van de laatste plaats al opgeslagen? „Ik lees geen boek. Zelfs geen ron- deboek, dan word ik gek. Ik weet ook niet eens wanneer AI- pe d'Huez is." Ondanks zijn pri ma dag was hij laatste gebleven, met nog 2.22 min 'voorsprong' op de Colombiaan Jaramillo. Gaat hij er op rijden? „Je kunt wel zeggen: als je toch in de on derste helft staat, kun je net zo goed laatste worden, dat levert Gert Jan Theunisse komt bij van de vermoeienissen die weinig tenminste nog wat op. Maar ik heb er even nog geen aandacht Is 't het niet waard al zijn er varingen eens op te schrijven. „Ik schrijf het ook op. Maar het zijn piepkleine stukjes: ik voelde me goed, of ik voelde me niet goed." De klok van onverbidde lijkheid nadert inmiddels met rasse schreden. Tikt de laatste minuten van de (royale) tijdsli miet van 51.45 min weg. Daar is Wiebren Veenstra, 1.55 min binnen 'de valbijl'. Hij rolt Harrie Jansen bijna om de hals. Leutert net zo makkelijk voor Nederlandse en Franse tv- ï's, alsof de ruim acht uur fietsen hem niets hebben ge daan. Hij blijkt heel veel te heb ben gehad aan Joop Zoetemelk, assistent-ploegleider van Raas, nu Hilaire Vander Schueren zijn vader moest gaan begraven in België. Finishcol „Ik heb 70 kilometer alleen ge reden. Joop is de hele tijd bij me gebleven. Zei, dat ik mijn krach ten goed moest verdelen, maar dat ik tegen de finishcol moest opspurtcn. Hij was natuurlijk een veel betere klimmer dan ik, maar hier krijg je moraal van, foto anp Achter Veenstra valt de slag boom. Als het duo goud zilver van het WK '90, Dhaenens en De Wolf, over de finish bolt, is de jury de apparatuur al aan het opbergen. Dhaenens is zo ziek als een hond, maar hij wilde per se geklasseerd worden ('zater dag had ik willen herstellen De Wolf heeft nog aan Veenstra gevraagd op hem te wachten 'maar hij reed veel beter dan ik: mijn achterwiel heeft twee uur stilgestaan...' Ze kunnen wor den vastgelegd voor de bouw vakkersronde van Ulvenhout (woensdag). derzoek bij Verhoeven leverde ook geen verwekker op. Men name dit laatste punt frusteert de leiding van de wie lerploeg, omdat de onderzoe ken de geruchten over dopege bruik definitief moesten ontze nuwen. „Ongehoord wat jour nalisten over deze affaire heb ben gespeculeerd. Zonder enig bewijs is een hele ploeg aan de schandpaal genageld. Dat heeft het meeste pijn gedaan. Ik ben daar kapot van", keek ploeglei der Jan Gisbers terug op de tur bulente, emotievolle periode. Krikke PDM heeft, om aan alle specu laties over een falende medi sche begeleiding een einde te maken, het door het IOC erken de dopinglaboratorium in Keu len ingeschakeld, waar de urine van diverse renners voor con trole op verboden middelen naar toe is gestuurd. „Wij weten zeker dat die controles negatief zullen uitvallen", stelde mana ger Manfred Krikke. „Wij zijn overtuigd dat de uitleg van de medici, dat het een voedselver giftiging betreft, klopt." De bevindingen van de artsen hebben de ploegleiding vrijge sproken. „We zijn tot de conclu sie gekomen dat niemand van de ploegleiding voor deze ramp verantwoordelijk kan worden gesteld. De top blijft dus zitten. Iedereen maakt fouten, maar we zijn bij deze Tour zorgvuldi ger dan ooit te werk gegaan", meende Krikke. „Misschien dat we in de toekomst toch met een eigen kok gaan werken. Maar het blijft de vraag of je daarmee een dergelijk drama uitsluit. Ik betwijfel dat", aldus de mana ger. Direkt na de opgave van de gehele ploeg werd de beschuldi gende vinger in de richting van ploegarts Wim Sanders gesto ken. De Limburgse huisarts treft geen blaam, stelde Krikke. „Dit valt niet te voorkomen. Ik ben als kwakzalver afgeschilderd voor iets waar je geen vat op hebt. Ik kan die beesten (bacte riën) ook niet tegenhouden", verdedigde de arts zich. „Ik heb absoluut geen reden te twijfelen aan de medische begeleiding", viel Bouter hem bij. kans voor Bugno. Die etappe is te kort. daar worden geen grote verschillen gemaakt. Lemond zal misschien nog voor een ver rassing willen zorgen, maar je moet je afvragen of hij daar na vandaag nog toe in staat is. Le mond blijft natuurlijk een taaie", aldus de Nederlander. Over zijn eigen kansen laat Rooks iets anders horen. Voor het klassement hoef ik me niet druk meer te maken. Dal is na donderdag verloren. Het is heel triest maar de Tour gaat verder. VAL LOURON GPD Voor Steven Rooks is de Tour- winnaar al bekend. „Voor mij staat het vast dat Indurain deze Tour gaat winnen. Bugno is een gevaarlijke klant, maar ik denk niet dat Indurain die drie minu ten nog uit handen geeft. Zeker in de tijdrit geeft hij niks toe. Als Bugno wil aanvallen, moet hij dat doen in de rit naar Morzine met de beklimming van de Joux Plane tegen het eind. Op weg Alpe d'Huez zie ik weinig DE TOUR IN CIJFERS 3.53, 6. I 23 Caritoux (Fra) 2. 24 20, 25 Bciyer 25 28 33. 27. Giovannetl •Mond(VSt)7 18. 10 Bernard (Fra) 30 Montoya (Col) 3 7.38, 11 Rondon (Col) 7.52. 12. Rué (Fra) 45. Rooks 39 44. 46 7.56. 13 Esnault (Fra) 9 40. 14 Cabestany Orsouw 1 02.28. 101 (Spa) 10.05. 15. Roux (Fra) 10.30, 16 Leb- Stevenhaagen 1 1( lanc (F/a) 12.36, 17 Herrera (Col) 12.40, 18 (Ita) 12.53, 19. Meiia (Col) 12.58, Greg LeMond, hier bezig aan de beklimming van de Col du Tourmalet, ontmoette gisteren veel oppositie. fot VAL LOURON DICK GPD-VERSLAGGEVER De aanval is niet altijd de beste verdediging. Greg LeMond ont stak, zoals een goede Yank be taamt, met veel bravour het vuur dat de Tour gisteren ein delijk eens deed exploderen. Op de flanken van de Col du Tour malet, vierde in een serie van zes loodzware Pyreneeën-ob- stakels, ging hij op de bluftoer. LeMonds benen bleken op deze lange, hete werkdag echter niet zo goed als hij dacht. Hij kwam niet verder dan een spel- deprikje die de concurrentie in het geheel niet kon verontrus ten. Integendeel zelfs, de uitda gers, onder aanvoering van Mi guel Indurain en Claudio Chi appucci, putten uit het amech tige en verre van imposante ge zwoeg van de Amerikaan de moed om hem stevig onder handen te nemen. Waarna bleek dat LeMond toch oök maar een mens van vlees en bloed is die van tijd tot tijd zo z'n zwakke dagen kent, al placht hij daar in de Tour nooit last van te hebben. Nu een keertje wel en de ge volgen waren ernaar: LeMond kreeg in het ski-oord Val Louron zoveel tijdverlies aan zijn koers- broek (dik zeven minuten), dat hij een vierde triomf op de Champs Elysées voorlopig even - een jaartje - op sterk water kan zetten. LeMonds potentiële opvolger heet Miguel Indurain, al jaren lang de kroonprins van het Spaanse cyclisme. De Basken- zoon, die vorige week zaterdag zijn 27ste verjaardag opluister de met een tijdritzege, trok ein delijk eens op eigen initiatief al le registers open en dat leidde tot het (voorlopige?) hoogte punt van deze editie van La Grande Bouclé. In de Italiaanse vechtjas Claudio Chiappucci vond hij de ideale bondgenoot aan zijn zijde, zoals Indurain, na in het geel te zijn gehesen, opmerkte. Andreaotti De dagprijs van de hors catego rie, die op 1420 meter boven de zeespiegel was te verdienen, gunde hij zijn strijdmakker van harte. „Hij heeft die verdiend". Dat vond 'Andreotti', zoals zijn bijnaam luidt gezien zijn fysieke gelijkenissen met de Italiaanse premier, zelf ook. Chiappucci: „Jazeker, want ik heb het mees te werk gedaan. Met plezier hoor, dat is nu eenmaal mijn stijl van koersen". Fijntjes en met een twinkeling in zijn ogen stelde Chiappucci tevreden vast dat LeMond de Ronde nu wel kan schudden. „Als je zover achterop raakt, zegt dat veel over je conditie. Nee, ik heb hem nu afgeschre ven. Mijzelf trouwens ook. Ik zou niet weten hoe ik Indurain nog zou moeten kloppen. Daar is hij veel te sterk voor. Boven dien staat er nog een tijdrit op het programma, juist het onder deel waarin Indurain op zijn best is. Nee, ik ben tevreden met deze etappezege". De drievoudige Ti onderschreef Chiappucci's me ning gedeeltelijk. LeMond: „Dat ik de Tour niet meer kan win nen, daarvan ben ik me ook wel bewust. Ik heb een beste klap gekregen, vooral mentaal. Toch was ik conditioneel niet slecht. Anders word je geen tweede in een lange tijdrit. Maar ik moet toegeven dat ik veel heb gele den. Ik heb me helemaal leeg moeten rijden en het is nog maar de vraag hoe ik daarvan herstel". Dank zij een opmerkelijke revi val van zijn eerste luitenant Boyer bleef LeMond een nog dikker pak rammel bespaard. Boyer nam LeMond plichtsge trouw op sleeptouw nadat de kopman van Z niet alleen Chi appucci en Indurain uit het oog was verloren, maar successieve lijk ook nog jongens als Bugno, Fignon, en Mottet. Met pijn en moeite kon LeMond zich hand haven in een groepje sub-top pers als zijn landgenoot I lamp sten en de Spanjaard Chozas. Tot overmaat van ramp raakte hij ook nog uit zijn ritme toen Bugno's ploegleider Stanga niet oplette en hem pardoes tegen het wegdek liet smakken. Siemons 42.37. 169 2 37. 173 Veenstra 49 56, 176 en Jersen (Noo) 1 13 26 Opgegeven ^■1 idurain 58 51.4 2 Mottet 3 00. 3. Bugno 3 10. 4. Chiappuc 4 06, 5 LeMond 5 08. 6 F-gnon 5 52, 3 10. 15. Roux 18 24, 16. Delioi

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23