Regio Stiltegebied onder druk 'Ze pellen veel en zeuren niet' Proef met 'telesuper' Landpolitie ook thuis op het water Vliegerfestijn in Noordwijk Zaterdag 20 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERICJAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 21 Wassenaarder krijgt onderscheiding WASSENAAR Wassenaarder G. Tvvigt heeft gistermiddag de eremedaille in goud, behorende bij de orde van Oranje Nassau, gekregen. De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute reikte hem de bijbehorende versierselen uit. Tvvigt was rayonleider en opzichter bij de NV Duinwaterbedrijf Zuid-Holland, maar is nu met pensioen gegaan. De koninklijke onderscheiding werd hem uitgereikt voor zijn verdiensten en zijn inzet voor het bedrijf en het personeel dat er werkte. Western-riding WASSENAAR De Voorschotense Free-Wheel Ranch houdt dit weekeinde een Western Riding-evenement in manege Santhorst aan de Papelaan in Wassenaar. Het heet 'Mid-Summer Classic'. Het 'western riding' bestaat uit allerlei proeven, zoals paarden- keuringen, zware dressuur, behendigheids- en snelheidsspelen. De evenementen beginnen beide dagen om 10.00 uur en duren tot 17.00 uur. Vanavond wordt om 20.00 uur een country- and westernfeest gehouden. Een ontspannen sfeer en kleurrijke aan kleding van ruiters en paarden horen bij het western riding. Veelal wordt gebruik gemaakt van Amerikaanse paardenrassen. Bibliotheek mag cd's uitlenen NOORDW1JKERHOUT In de bibliotheek in Noordwijkerhout worden binnenkort ook compact-disc's te leen aangeboden. De gemeente heeft zich' garant gesteld voor een lening van 25.000 gulden voor het project. Daarmee heeft de gemeenteraad het ar gument weerlegd dat sprake is van concurrentievervalsing. Dit was door T. Weerdenburg van All Sound Music Shop naar voren gebracht. Wethouder C. van der Klaauw wilde het project niet tegenhouden, omdat Noordwijkerhouters nu al naar andere bi bliotheken gaan om een cd te lenen. „Uit navraag bij die biblio theken is ook gebleken dat de handel er in die plaatsen niet minder op is geworden." Overlast niet aangepakt HILLEGOM Er worden voorlopig geen maatregelen genomen tegen de overlast van vrachtwagens en bussen op de Valcksloot- laan en de Prinses Irenelaan in Hillegom. Het gemeentebestuur wil eerst de uitkomsten van een verkeersonderzoek afwachten. De bewoners hebben aangedrongen op maatregelen tegen het voorbijdenderende zware verkeer. Ze Idagen over trillingen, te hoge snelheden en geluidsoverlast. De bewoners eisen een as- faltverharding en verkeersmaatregelen. De gemeente heeft de eisen van de hand gewezen. Wel zullen bedrijven een brief krij gen met het verzoek een andere route te kiezen. LEIDEN NIEUWSLIJN Raadslid pleit voor bebossing oevers Het stiltegebied van het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoom staat onder druk nu het recreatieproject Kagerzoom zijn voltooiing nadert. Dat stelt B. Schavema- ker, raadslid namens de fractie van Progressief War mond. Schavemaker dringt er bij de ambtenaren die de Broek- en Simontjespolder tot golfpolder inrichten op aan de oevers langs de Groote Sloot te bebossen. WARMOND WIM KOEVOET Ook wil het raadslid surfers dwarsbomen die vanaf het surf- strand op het eiland De Stren gen De Bak kunnen oversteken naar het stiltegebied. Dat kan door er stenen voor te leggen waardoor surfplanken bescha digen, oppert hij. "Beter be schadigde surfplanken dan een aangetast stiltegebied". De filosofie achter het stilte gebied is dat de natuur er haar gang moet kunnen gaan. Het gebied is slechts beperkt toe gankelijk. Er zijn met opzet geen recreatieve voorzieningen getroffen. Het surfstrand op De Stren gen komt nog deze zomer ge reed voor gebruik. Schavemaker wijst op het ontstaan van een 'surfdriehoek'. "De ideale route wordt dan surfstrand-stiltege- bied-Koudenhoom en via de Zijl weer terug naar De Stren gen". Behalve door surfers wordt de vereiste rust in het stiltegebied ook verstoord door fietsende en wandelende bezoekers van de golfpolder. Om de Broek- en Si montjespolder heen wordt im mers een fiets-/voetgangerspad aangelegd, memoreert Schave maker. Eerder pleitte hij dan ook voor een rietkraag tussen de Broek- en Simontjespolder en de Groote Sloot. "Het mag niet uitnodigend zijn om er je boot aan te leggen". Inmiddels is ge bleken dat de Groote Sloot te diep is voor een rietkraag. Om dezelfde reden is een haag van basaltblokken niet mogelijk. "Een bordje met verboden toegang als opschrift is zwaar onvoldoende", denkt Schave maker. Vandaar dat hij de amb telijke werkgroep in een brief om bebossing heeft gevraagd. Het raadslid toont zich voorts beducht voor een eventuele Leidse druk om tussen De Strengen en het stiltegebied een brug te slaan. Het valt de bezoe kers van De Strengen, die daar via de nieuwe brug kunnen ko men, nu al op hoe dicht De Strengen bij het meest zuidelijk gedeelte van Koudenhoom ligt. Schavemaker kondigt aan dat Het stil tegebied op het eiland Kouden hoom in War mond. De rust dreigt er te wor den ver stoord nu recre anten het gebied schillen de kan ten kun nen be reiken. foto wim dijkman hij zich te allen tijde tegen zo n oeververbinding zal verzetten. "Ik geef toe dat er op deze ma nier een prachtige wandeling kan worden gemaakt maar Lei- denaren die het stiltegebied van Koudenhoom willen bezoeken komen het eiland maar aan de Warmondse kant op. Warmond heeft zijn recreatieve bijdrage in deze regio nu wel geleverd, dacht ik zo". Illegale Poolse werknemers geliefd bij bollenboeren WARMOND WIM KOEVOET De landpolitie in Warmond kan de taken op het water aan. Dat zegt wachtcommandant P. de Boer. Hij en zijn collega's van de landgroep Sassenheim, waaronder ook Warmond valt, zijn nu zes weken ook dagelijks op de Kagerplassen aan het werk. "Toen de post van de Warmondse waterpolitie bij Al phen werd ondergebracht, ont stond de angst dat de Kager plassen een vrijstaat voor speedboten zou worden. Met die fabel hebben wij reeds nu afgerekend. We schrijven flink veel bonnen uit en laten op alle mogelijke manieren merken dat we er zijn". De Warmondse post van de rijkspolitie te water was vijf man sterk. Na de reorganisatie is één van hen aan de landdienst toe gevoegd, zijn er twee naar IJmuiden verplaatst en ging de vijfde 'Alphen' versterken. Tot het bewakingsgebied van de post Alphen behoren de Kager plassen maar de landpolitie is verantwoordelijk voor wat het 'projectmatige toezicht' wordt genoemd. "Bij een aanvaring is nautistische kennis vereist", vertelt De Boer. "Dan is de as sistentie van Alphen noodzaak". Voor haar watertaken kan de landpolitie beschikken over een speedboot die ligt afgemeerd bij jachthaven Visch aan de Burge meester Ketelaarstraat. Meestal wordt er 's middags gepatrouil leerd. Dat gebeurt zeker tij dens de Kaagweek vrijwel da gelijks. De patrouilles worden door twee man van de land groep Sassenheim verzorgd. Watertaken Voor de uitvoering van hun wa tertaken moesten De Boer en zijn collega's een cursus volgen om het korpsvaarbewijs te ha len. Die cursus hebben de deel nemers afgelopen winter door lopen. De Boer, die er nu zes weken op het water op heeft zitten, vindt dat er een wereld van ver schil zit tussen het land en het water. "Op het water is alles veel gemoedelijker. Dat komt natuurlijk doordat iedereen er aan het recreëren is". Het meeste werk op het water hebben De Boer en de zijnen aan 'de mensen die zonder enig nadenken met een speedboot gaan jakkeren'. LEIDERDORP» LIESBETH BUITINK De Leiderdorper R. Jager begint een telefonische supermarkt service. Na een telefoontje naar zijn buurtwinkel aan de Klim- opzoom in de wijk Voorhof, komt Jager de boodschappen thuisbrengen. De SRV-telesuper is voorlopig nog een experi ment. Na een jaar moet blijken of de burgers uit Leiderdorp en een deel van Leiden de bood schappen telefonisch willen be stellen. Het experiment begint op 16 september. Jager is de vierde in Neder land die met de winkelwagen - keten SRV een dergelijk experi ment houdt. „In die andere drie plaatsen is de telesuper niet overal even succesvol," vertelt Jager. „Het is experimenteel en dat biedt natuurlijk risico's. Als het helemaal fout zou gaan, moet ik dal zelf opvangen, de SRV doet dat niet. We zouden het wel redden. Ik probeer het eerst een jaar en pas daarna leg ik me.vast, in eerste instantie voor vier jaar." De reacties op een huis-aan- huis verspreide folder moeten uitwijzen of er voldoende be langstelling bestaat voor de ser vice. „De SRV heeft de wijken helemaal uitgesplitst. Waar nog een SRV-wagen rijdt, kom ik niet. We komen bij voorbeeld niet in de oude wijken van Lei derdorp, want ik moet de wa gen daar mijden, in Leiden ko men we onder meer in de Me- renwijk." Mensen die positief reageren op de folder krijgen een catalo gus thuisgestuurd, waarin alle produkten staan die ze kunnen bestellen. „Dat is meer dan ik in mijn winkel verkoop," aldus Ja ger. „Er staan ook slagerspro- dukten en dingen van de groen teboer in. Via de computer ge ven mensen door wat ze willen hebben, en dan kom ik het de volgende dag brengen. In het begin zal ik wel veel heen en weer moeten rijden naar de groothandel in Leidschendam, want ik moet mijn voorraden waarschijnlijk verdubbelen." De telesuper is vooral bedoeld voor mensen die zelf moeilijk boodschappen kunnen doen. Jager: „Alleenwonende ouderen en mensen die in een bejaar denhuis wonen waar ze nog zelfstandig zijn, zoals Huis de Does. Maar ook tweeverdieners. Als je allebei de hele dag werkt, heb je bijna geen tijd om bood schappen te doen." De telesuper vormt een wel kome aanvulling op zijn winkel. Jager: „We draaien nu uiteraard wel, maar de boterham is nog niet dik belegd. Er moet wat bij komen om het allemaal bij te houden. Bovendien hebben we nu piektijden en tussendoor is er steeds tijd over. Dan sta ik echt op mijn nagels te bijten. Die gaten kunnen we invullen met de telesuper." Babbeltje lager heeft hel in zijn buurtwin kel vooral druk als de scholen net uitgaan. „Dan komen de ouders even brood halen als ze toch hun kinderen ophalen. Hier vlakbij zit een Montesso rischool en dat trekt mensen uit de hele omgeving. Momenteel zou het eigenlijk heel rustig moeten zijn, vanwege de schoolvakanties, maar nu ver koop ik veel frisdrank en ijs. Ook op maandagochtend, als verder alles dicht is, krijg ik wel klanten." De winkel heeft vooral veel vaste klanten uit de buurt. „Er zijn een heleboel mensen die el ke dag even een halfje brood komen halen, want ik verkoop brood van de echte warme bak ker en dat krijg je niet bij een grote supermarkt. Of ze zijn iets vergeten en dat kopen ze dan snel even hier. Dingen die je moet sjouwen, zoals een kratje bier, kopen ze ook liever bij de winkel om de hoek dan in het winkelcentrum Winkelhof." De meeste klanten komen echter bij Jager voor 'het bab beltje'. „Goedkoper dan een su permarkt kan ik nooit worden. Maar de vriendelijkheid, de ex tra service doet veel. Ik maak een praatje met de mensen, wijs ze niet meteen de deur. Er zijn echt mensen die over hun pro blemen vertellen. De mensen kennen me. En we doen wat ex tra. Er komt hier bij voorbeeld altijd een oude mevrouw die zelf haar karretje vollaadt en wij brengen dan de boodschappen bij haar thuis." BOLLENSTREEK WOUTER TER HAAR HARRY VAN DEN AARDWEG Janek (30) uit de Poolse stad Gdansk is student economie en voelt zich allerminst te goed om in de bollen te werken. Een paar weken geleden maakte hij met een vriend de lange reis om in een Hillegomse schuur bollen te pellen. Janek: „lk verdien hier in een week waarvoor ik in Polen een maand moet zwoegen. Ik snap niet dat wij dit werk niet mogen doen. Er is vraag naar mensen en wij willen graag. Ik vind bollenpellen best leuk en ik houd er ook nog wat aan over. Bovendien kan ik hier vakantie houden." Janek is niet de enige Pool die aan de slag is in de bollen. Overal in de regio staan of rij den auto's met Poolse kente kenplaten. Een rondrit leert dat in menige schuur de regels aan de laars worden gelapt. Bollen boeren moeten in eerste instan tie Nederlanders aannemen en pas daarna werknemers uit EG- landen. Polen werken illegaal, maar zijn zeer geliefd. „Deze mensen zeuren niet en willen hard wer ken. Ze pellen zelfs 's avonds en VRIJE TIJD Zomerkunstmarkt De Warmondse Vereniging Het Oude Raadhuis houdt vandaag wederom een zomerkunstmarkt op het pleintje bij de Pomp. De kraampjes worden bemand door verschillende kunstenaars. Be zoekers kunnen onder meer zelf gemaakte sieraden, kaarsen en cadeau-artikelen kopen. De markt wordt tussen 11.00 en 16.00 uur gehouden. Ook is er een terras. Verder kunnen bezoe kers terecht in galerie Het Oude Raadhuis en galerie De Pomp waar exposities worden gehou den. Expositie Wassenaarse kunstenaars expo seren tot 19 augustus in Raad huis De Paauw aan de Raadhuis laan 22 in Wassenaar. Op de ten toonstelling is onder meer werk te zien van Lux Buurman, Lies Was. Bunny Soeters en Rob Blo te. Het raadhuis is dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur geopend en is zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur open. Jazzevenement In de Warmondse horecabedrij ven treden vanavond en morgen avond allerlei verschillende jazz- in de weekenden", zegt een bol- lenboer uit Lisse, die uit angst voor bezoek van de politie ano niem wil blijven. Janek en zijn vriend bivakke ren in een tentje aan de zijkant van een bollenschuur. Bij bin nenkomst van de verslaggevers stuiven ze weg, bang als ze zijn voor de politie. Schoorvoetend willen de twee praten. In redelijk Engels zegt Janek dat hij al voor de tweede keer naar Hillegom is gekomen. „Van het geld dat ik hier verdien kan ik een gedeelte van mijn studie betalen." Zijn baas, die niet met zijn naam in de krant wil, is tevreden over de Poolse student: „Die jongen werkt hard. Ik weet wel dat dit eigen lijk niet mag, maar ik vind an ders geen mensen." Risico Bollenboer J. van Haaster in Hillegom zet dit jaar geen Polen aan het werk. „Hoewel ik er best een aantal zou kunnen gebrui ken", zegt hij. „Er is zat te doen en ik kom eigenlijk niet aan ge noeg pellers. Maar het risico is me te groot. Vorig jaar is hier een paar keer gecontroleerd. Ik bandjes op. De groepen treden vanaf 21.00 uur op. Ringsteken Liefhebbers kunnen morgen avond op de Leede bij de Ge meentehaven in Warmond op het water meedoen met ringsteken. Het evenement begint om 19.00 Expositie De kunstenares Marjon Peiger exposeert tot 10 augustus in het gemeentehuis van Leiderdorp aan de-Statendaalder. Peiger schildert voorwerpen uit het da gelijks leven en werkt met olie verf. Het gemeentehuis is van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur geopend. Op woensdagavond is het ge meentehuis van 18.30 tot 20.00 uur open. Bridge De Voorschotense bridgeclub Voorschoten organiseert tijdens de zomermaanden elke woens dagavond bridgewedstrijden. De wedstrijden begint om 19.30 uur, maar deelnemers moeten een kwartier eerder aanwezig zijn. Ook beginners kunnen mee doen. De twee hoogst geklasseer de paren krijgen prijzen. Woens dag 21 augustus is de laatste wedstrijd. had de Polen nog maar een paar minuten binnen toen de politie al kwam opdagen. Dit jaar is het me echt te link. Ik heb geen geld om de bekeurin gen te betalen en geen zin om een paar dagen in het gevang te zitten." Terwijl Van Haaster zieke bol len schift van de nog te pellen bollen, spreekt hij lovend over de Poolse werknemers. „Ik ben zeer te spreken over de Polen. Ze komen hier echt om te wer ken en wat extra geld te verdie nen. Ze zijn heel gemotiveerd en willen uren maken. Ik heb nu een stel Ieren en Engelsen in dienst. Op zich goed volk, maar 's avonds drinken ze wel graag een kratje bier. Moet ik nog maar zien of ze er 's morgens weer bij zijn." Volgens de bol lenboer melden zich steeds minder scholieren voor het werk. „Die denken dat ze in de supermarkt meer kunnen ver dienen." Van Haaster en tal van colle ga's zien zich gedwongen om de Polen de deur te wijzen. „Met tienen tegelijk staan ze hier soms op de stoep. Dan js het best moeilijk om nee te ver- NOORDWUK Op het Noordwijkse strand wordt komende zondag een na tionaal vliegerfestijn gehouden. Voor mensen die het 'hogerop' willen zoeken, een goede gele genheid naar de kustbadplaats te komen. Het evenement is een onderdeel van de festiviteiten rond het 125-jarig bestaan van de badplaats. De Stichting Ne derlandse Vliegerpromotie uit Den Haag organiseert het fes tijn. Het. vliegerspektakel heeft plaats op het strand ter hoogte van het Golden Tulip Beach Ho tel. Voorzitter van de stichting 125 jaar badplaats, Wim Rovers, opent om 11.00 uur de vlieger dag. Om 17.00 uur is het afgelo- lien personen zal allerlei moge lijkheden van de hedendaagse vliegerkunst tonen. Zo is Euro pa's grootste vlieger (80 vier kante meter) te zien. Verder kunnen de bezoekers kijken naar treinvliegers die bestaan uit vijftig tot tweehonderdvijftig kopen", zegt een eigenaar van een bollenbedrijf in Lisse. Op camping De Lakens in Noordwijkerhout hangt een groepje Polen doelloos rond voor de tent. Ze drinken bier en vervelen zich stierlijk. Het is hun deze week nog niet gelukt om aan het werk te komen. Doretha (27), studente psy chologie, heeft vier dagen bol len gepeld. Een deel van het verdiende geld investeert ze in een korte vakantie. Van de rest koopt ze levensmiddelen die ze mee terug neemt naar Polen. Ook zij heeft nog geen baan tje kunnen vinden. „Ik zou graag aan zee of in een restau rant werken, maar ik denk dat de mensen een beetje huiverig zijn geworden. Overal hoor je: 'No work for Polish'. De onder nemers zijn bang voor de poli tie." De studente hoorde in haar geboortestad Poznan dat er in Nederland grote behoefte was aan Poolse werknemers. Ze heeft goede hoop dat ze nog er gens aan de slag kan. „Mis schien 's avonds of in het week einde. Ik wil heel graag werken. En ze hebben hier in de bollen toch mensen nodig?" aaneengekoppclde exemplaren. Tevens zullen er Japans beschil derde vliegers boven Noordwijk zweven. Daarnaast is er voor ie dereen de mogelijkheid om zelf een vlieger op te laten. De vlieger beleeft volgens de organiserende stichting mo menteel een glorieuze come back. „De vlieger breekt met de nerveuze spanning van het da gelijks leven en herinnert ons aan vriendelijker en rustiger tij den", is de verklaring voor deze opleving. De vlieger zou al zeker eeu wen bestaan, maar de oor sprong is tot op heden vrij duis ter. Men neemt aan dat de vlie ger werd uitgevonden in China. In de eerste geschiedkundige geschriften uit het verre oosten werd al geschreven over 'hou ten vogels die meer dan drie da gen in de lucht bleven'. Overigens zit de Chinese fol klore vol met fantastische ver tellingen over de toepassingen van vliegers. Met name in net leger speelde de vlieger een be langrijke rol. De Leiderdorper Jager gaat een telefonische supermarkUservice beginnen. Na een telefoontje naar zijn buurt winkel komt hij de boodschappen thuisbrengen. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21