Leiden Zuid-Holland wil afval Utrecht kwijt Langs de boorden van de Rijn door Leiden Gerechtshof gaat automatiseren PvdA-kamerlid De Jong in universiteitsraad Met tien kilo druipend wasgoed naar huis terug Zaterdag 20 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGAAANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: GERT VISSER Vormgeving: PIET KOOREMAN DE WASSERETTE is een kruispunt van verstrooide Engelsen, verpauperde junks, arrogante studenten en kansar me jongeren AUTOMATISERING op de rechtbank moet er aan bijdragen dat strafzaken beter worden verwerkt en verdachten niet door tijdgebrek behoeven te wor den vrijgelaten Om ruimte voor eigen vuil te krijgen De provincie Zuid-Holland wil geen afval voor de provin cie Utrecht meer verwerken. Het provinciebestuur over weegt om het gerenommeerde advocatenbureau De Brauw Blackstone Westbroek te laten onderzoeken of het contract met Vuilafvoerbedrijf Utrecht kan worden open gebroken. De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) heeft nog tot 1999 een contract om per jaar zon 300.000 ton Utrechts bedrijfsafval te verwerken. Op tal van plaatsen kronkelt het water van de Rijn zich door Leiden. Op de foto het schilderachtige grachtje De Vliet, tussen Singel en Rapenburg. •foto wim dijkman LEIDEN Vijf redacteuren liepen de afge- lopen week langs de Rijn in en om Leiden. Hieronder volgt een routebeschrijving van de wan deltocht, die in meerdere etap- jj pes uiteen valt. r. Startpunt van de eerste wan- El deling is het café/eethuis Het - Hoekje bij de brug over de Oude Rijn in Koudekerk. Het f; heeft een prachtig terras aan het water en geniet vooral be- kendheid door de porties onge- brande pinda's die gratis wor- t den verstrekt. Koudekerk is per bus vanuit Alphen (vertrek sta- tion elk kwartier na het hele c. uur) en Leiden (vertrek station »- zeven voor heel) bereikbaar met 2.. buslijn 169 van Westnederland. De wandeling richting Leider- dorp voert langs de noordelijke l oever van de Oude Rijn waarbij aan de rechterhand fraaie hui zen de aandacht trekken. Na zes g' kilometer arriveert de loper in l het oude dorpshart van Leider dorp waar de Stierebrug boven E het water de grens trekt tussen Leiderdorp en Leiden. Het Utrechtse Jaagpad voert naar het centrum van de stad. Op de splitsing van Oude en Nieuwe Rijn werd het luxe L Waardeiland gebouwd. Bij de watertoren kruist de Oude Rijn het Rijn- en Schiekanaal. Die steken we via de Wilhelmina- brug aan de Hoge Rijndijk over. j» Via de Rijnstroomstraat, een zij straat van de Hoge Rijndijk, ko- men we weer langs de Oude I Rijn te lopen. We lopen ander maal op het Utrechtse Jaagpad. Hier liggen qua formaat de meest opvallende woonboten v van Leiden. Bij het Veerhuis moeten we de Hoge Rijndijk weer op. Rechtsaf, een heel klein stukje Zijlsingel meepikken en direct weer linksaf, het Utrechtse Veer op. Aan het einde komen we vanzelf in de Kraaierstraat. We steken de brug over de Oude Rijn over en komen nu voor het eerst tijdens deze wandeling aan de noordkant van het wa ter. De straat heet Nieuwe Rijn, het water is nog steeds de Oude Rijn. We blijven de Nieuwe Rijn volgen, steken de Hooigracht over en komen op het tweede gedeelte van de Nieuwe Rijn te recht, waar zaterdags de markt kooplieden vis en bloemen ver kopen. Enkele honderden me ters verder verrijst het stadhuis. Start stadhuis De tweede wandeling begint bij het Leidse stadhuis. Vanaf de Aalmarkt loop je via de Boom- markt naar het Galgenwater (Prinsessekade oversteken). Ter hoogte van de Weddesteeg waar ooit Rembrandt werd geboren, bevindt zich een nest van een meerkoet. Je hebt er tevens een goed uitzicht op een aantal fraaie boten dat is afgemeerd voor de Stadstimmerwerf. Via het houten 'ophaalbrug getje' loop je langs het café-eet huis Huis de Bijlen. Dan de Morspoort onderdoor en de Morssingel af. Je vervolgt je weg langs de Rijnsburgersingel. Hier houden een paar futen hun do micilie ter hoogte van het mu seum van Volkenkunde. Bij de houten verkeersbrug over de singel (Molenwerf) hou je even halt. Half onder de brug, tegen een van de pijlers, heeft een meerkoet een nest ge bouwd. De tocht wordt vervolgd langs het water van de Maresin- gel en de ganzenkolonie in de bocht bij de Pasteurstraat. Je loopt door, de Zijlpoort onder door langs de Haven. Via de Ha- venbrug zijn aardige uitstapjes te maken in de Verversbuurt en (zuidelijk) het stadsvernieu wingsgebied Herengracht/Zijl singel. De tocht eindigt via de Oude Rijn bij het Stadhuis. Dat is ook het startpunt voor de route langs de zuidelijke sin gels: langs de Aalmarkt en Boommarkt richting Galgewa ter. Bij het Kort Rapenburg linksaf het 'lang' Rapenburg op. Wie dat wil, kan een ommetje maken over de Groenhazen- gracht om vervolgens weer op het Rapenburg uit te komen. Via de ingang van het Acade miegebouw komt de groene oa se van de hortus in zicht. Voor 1,50 gulden biedt de stadstuin een scala van mogelijkheden. Versnaperingen zijn niet ver krijgbaar. Via het Rapenburg blijft de tocht langs het water voeren. De Sint Jeroenbrug biedt de kans om een rondje Vliet te maken. Wie langer wil wandelen, neemt de bij de Vlietbrug de route langs de Jan van Houtkade rich ting het plantsoen aan de Zoe- terwoudse singel. Aan de over kant van de Hoge Rijndijk gaat het over Utrechtse Veer en Nieuwe Rijn terug naar het stadhuis. Wie niet zo'n zin heeft nog lang te lopen, moet de Groene- brug oversteken en rechtsaf het Gangetje inslaan. Bij de Kame- melksebrug linksaf de Boter markt oplopen en daar duikt het stadhuis al weer op. Start Rembrandtbrug De laatste wandeling start bij eerdergenoemde Rembrandt brug. Via de Weddesteeg (links af) naar het Noordeinde en, in het verlengde daarvan, de Haagweg. Die Haagweg lopen we helemaal uit. Op de Vinkweg gekomen, bij de voormalige spoorwegovergang, linksaf slaan en de tijdelijke weg rich ting Stevenshof inlopen. Via een lus door de Stevenshof langs de Dobbedreef lopen, naar de Rijn dijk. De Rijndijk helemaal aflopen in.de richting van de Haagsche Schouwweg. Aan het eind van de Rijndijk rechtsaf. Over de Haagse Schouwbrug linksaf de rustige Rhijnhofweg in lopen. Langs de begraafplaats Rhijn- hof, de grens van de gemeente Oegstgeest passerend, verder wandelen over de Rhijnhofweg, in de richting Rijnsburg. De Rhijnhofweg gaat ter hoogte van het Rustenburger pad over in de Valkenburger- weg. Deze weg volgen tot aan zwembad en sportcentrum het Waterbos waar we het pontje naar Valkenburg kunnen ne men. Vermoeide benen kunnen het Rustenburgerpad in lopen en op de Rijnzichtweg (Oegst geest) de bus naar huis pakken. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAL) Dit contract dat de AVR in de ja ren '80 met Vuilafvoerbedrijf Utrecht afsloot hangt de provin cie de laatste jaren als een mo lensteen om de nek. Zuid-Hol land kampt nu met een jaarlijks overschot van 400.000 ton huis houdelijk afval die voor heel veel geld elders verwerkt en ge stort moet worden. Daarnaast is de provincie sinds het ontstaan van het over schot, met name door het slui ten van de Leidse vuilverbran ding, met grote spoed op zoek gegaan naar extra verwerkings mogelijkheden. Plaatselijk is er Alphen- recycling moet werk staken ALPHEN Afvalverwerkingsbedrijf Alphen recycling moet op last van ge deputeerde staten van Zuid- Holland tal van werkzaamhe den staken. Het opslaan en composteren van groen afval moet onmiddellijk worden ge staakt en het Alphense bedrijf mag voorlopig ook niet langer vethoudend slib en veegvuil van bedrijven in ontvangst nemen. Dat meldt het hoofd van het provinciale bureau afvalstoffen- vergunningen mr. T. Hofman. Naar verluidt heeft Alphen re cycling er nog geen gevolg aan gegeven. Het terrein in indus triegebied De Schans ligt vol met bergen groente-, fruit- en tuinafval. echter veel verzet tegen de komst van de vuilverbranding in Leidschendam en een stort plaats in de Hoge Nespolder, nabij Zwijndrecht. Actievoer ders wijzen daarbij op de vreemde situatie dat Utrechts bedrijfsafval wordt geïmpor teerd, terwijl Zuid-Holland zelf omkomt in het vuil. Over de inschakeling van het advocatenkantoor nemen gede puteerde staten van Zuid-Hol land komende dinsdag een be sluit. Leden van CDA en PvdA in Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land hebben GSinmiddels op heldering gevraagd over de stort AGENDA VRIJDAG 19 JULI Noordwijk Strandvoetbalwedstnjden op het strand voor de Kon. Wilh. Boulevard, aanvang 17.30 uur. Warmond 'Jazz behind the Toll", live jazz-mu- ziek in alle horeca-berijven, van 21.00 tot 01.00 uur. ZATERDAG 20 JULI Katwijk Duinwandeltocht met diverse afstan den, start vanaf Strandpaviljoen 'Zee en Zon' om 09.00 uur. Stoomtram door de Zuid-duinen, ver trek vanaf 'De Vrieze Wei', ieder heel uur tussen 10.00 en 17.00 uur. Vuurwerk op de Boulevard om 22.30 'Langs Leidse kerken', div. kerken openen hun deuren voor het publiek van 11.00 tot 16.00 uur. Noordwijk Optreden van een Country Band en dansers op het Vuurtorenplein, van 16.00 tot 21.00 uur. Nachtvissen op het B-kanaal (alias de Kano-vijver) door HSV de Sportvisser, vistijd van 18.00 tot 24.00 uur. van vervuild bouwafval in Overijssel met toestemming van GS. Nadat vorige week in Overijssel bleek dat het afval was vervuild, heeft het verwer kingsbedrijf het teruggebracht naar Zuid-Holland waar het op de Maasvlakte is gestort. Het CDA vraagt zich af of de provincie wist dat het afval ver vuild was met PAK's en zo ja, waarom het afval dan toch ge accepteerd is. Als de aanbieder van het vuil (Milieu West Ne derland) de provincie nooit heeft verteld dat het afval ver vuild was, waarom is de provin cie er dan vanuit gegaan dat dit 'wel niet zo zou zijn', aldus het CDA. De PvdA plaatst gelijkluidende vraagtekens bij de gang van za ken. Bovendien willen de socia listen dat de provincie onder zoekt welke rol de afval-multi- national BF1 in de kwestie heeft gespeeld. Het bedrijf, of doch ters ervan, zou volgens de PvdA zowel producent van het ver ontreinigde zeefzand als officië le verkoper zijn. Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp van 11.00 tot 16.00 uur. Ringsteken te water, op de Leede bij de gemeentehaven, aanvang 19.00 'Jazz behind the Toll', live jazz-mu- ziek in alle horeca-berijven. van 21.00 tot 01.00 uur. ZONDAG 21 JULI 'Rivieren-fietstocht' over 40 of 65 km, vanaf clubhuis Swifttoer, park 'De Bult', Roomburgerweg, start tus sen 08.30 en 12.00 uur. Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubuis aan de Voorschoter- weg, van 10.00 tot 14.00 uur. Stadswandeling olv een gids, vertrek vanaf Stadhuisplein om 14.00 uur, Tentoonstelling 'De Leidsche Hout in aanleg' in het Koetshuis in De Leidse Hout, van 14.00 tot 16.00 uur. Noordwijk Vliegerdemonstratie met vliegerwed strijd op het strand voor de Kon. Wilh. Boulevard. Toeristische zomermarkt op het Vuur torenplein van 13.00 tot 18.00 uur. LEIDEN PAUL VAN DER KOOÜ Anderhalve maand nadat het Haagse gerechtshof 45 verdach ten vrijuit moest laten gaan om dat hun hoger beroep niet op tijd werd behandeld, krijgt het de beschikking over een auto matiseringspakket voor het ver werken van strafzaken. Dat ant woordt de minister van justitie, Hirsch Ballin, op Kamervragen. Hij gelooft niet dat de vrijla ting voorkomen had kunnen worden wanneer het gerechts hof eerder de beschikking had gehad over het informatiesys teem waar de hoven van Am sterdam en 's Hertogenbosch al langer mee werken. Een ver snelde automatisering was hooguit van 'beperkte beteke nis' geweest, meldt de bewinds- Omdat de achterstand bij rechtbanken groter was dan bij gerechtshoven, wilde justitie daar het eerst met automatise ring aan de slag. 1 juni, een week voor het veelbesproken voorval, was het systeerrrin het Haagse gerechtshof klaar. 1 au gustus wordt het in gebruik ge nomen, nadat gebruikers het uitgebreid hebben getest. LEIDEN - Het Leidse PvdA-Kamerlid A. de Jong (38) wordt lid van de Leidse Universiteitsraad als buiten universitair lid (bul). De Universiteitsraad heeft hem hiervoor voorgedragen. De inge nieur civiele techniek is Kamerlid sinds 1990 en houdt zich in Den Haag niet bezig met onderwijs. Het is dan ook niet zijn be doeling om voor de Leidse universiteit in Den Haag te gaan lob byen. GROETEN UIT LEIDEN De wasserette sluit om 20.30 dus zorg er voor dat u op tijd klaar bent' »foto wim dijkman Kaal, warm en vochtig is het er. Een met neonbuizen verlichte ruimte die je zo op het eerste oog alleen zou binnengaan als het hard regent buiten. Bij nader onderzoek blijkt de wasserette aan de Lange Mare echter een kruispunt voor kansarme jongeren, arrogante studenten, verstrooide Engelsen, eenzame ouderen, verpauperde junks en een enkele 'gewone' Leidenaar. Op de grond liggen linoleumtegels en aan de muur hangt een hardboardplaat waar provisorisch een groot wit vel op is geplakt. De daarop met viltstift gekalkte tekst is ook wat onverzorgd: Waassen inclusief zeep, 6 per 6 kg. De eigenaar van 'Self Clean' moet wel een heel nors figuur zijn. De briefjes die her en der zijn opgehangen spreken de klant vinnig toe. Boven het geldgleufje, waar guldens voor een wasmunt in moeten, hangt een waarschuwing: 'De wasserette sluit om 20.30 uur, dus zorg er dus voor dat u op tijd klaar bent!' Toen er een tijdje geleden was ingebroken en de waspoederautomaat werd geforceerd hing daags erna een bestraffend briefje op dezelfde plek. Het wastarief ging twee gulden omhoog: eigen schuld dikke bult, moet de eigenaar gedacht hebben. Hem/haar tref je overigens nooit in de zaak aan. Vermoedelijk komt de eigenaar uit Amsterdam. Op het bord aan de muur is een telefoonnummer geschreven waarvan alleen het netnummer 020 is te ontcijferen. Dat kun je in geval van nood opbellen. Naargeestig Niet je daar nou zo veel aan hebt. Ondergetekende heeft een keer vloekend en tierend met zo'n vijf kilo kletsnat wasgoed gestaan: de wasmacjiine was 'vergeten' te centrifugeren. Met vijf kilo droge vieze spullen heen en met het dubbele druipende, maar schone gewicht weer terug. Een onbemande wasserette heeft ook zo zijn nadelen. Ondanks de ietwat naargeestige inrichting, de immer reutelende en proestende machines en de klamme atmosfeer is de wasserette bijna altijd vol wachtenden. Personen van allerlei pluimage die de fantasie prikkelen. Studenten gooien hun spijkerbroek tussen de boodschappen door in de trommel en 'doen' gelijk de hockeyshirts. Soms gaan de studieboeken mee. Tussen het vouwen van lakens en t-shirts bereiden nuffige jongedames en gecorduroyde jongeheren het volgende tentamen voor. Engelse gastarbeiders sjouwen per motor vervoerde vuilniszakken vol wasgoed naar binnen en zijn daarmee uren in de weer. Meestal komen ze met een hele groep. Ze lossen elkaar om beurten af bij het wachten, roken ondertussen vette joints en hebben hun walkman op tien staan. Sjofele punks houden het op de reiniging van de broeken en blouses die ze, zo te zien, al weken dragen. Lagen zwarte kleren worden langzaam uitgedaan en in de wasmachine gepropt. Na een halfuurtje wassen ('bij niet starten, deur harder sluiten'), spoelen en centrifugeren zijn de gesciieurde, verkleurde vodden meestal nog net zo vlekkerig als voor de wasbeurt. Anoniem De wasbeurt duurt vrij kort en dus blijven veel klanten wachten op de laatste snik van ^le centrifuge (is het erg druk dan verdient het aanbeveling in café De Marenpoort een speciaal in de magnetronoven gezet kopje thee te drinken). Ruimte om te zitten, is er overigens niet echt. Stoelen staan er niet, maar er zijn twee 'vouwplanken' en op het 'bankje' in de etalage kun je ook zitten. De wasserette is een anonieme plek, waar bekenden elkaar enigszins schichtig begroeten. Hee, komt hij hier ook, zie je ze denken. Zeker ook klein behuisd, geen ruimte voor een eigen wasmachine?. Jeetje, wat een wild ondergoed heeft die jongen! Het gezegde over 'vuile was' blijkt te kloppen: men voelt zich een beetje gegeneerd in het openbaar wasgoed te tonen. Gesprekken worden bijna nooit gevoerd. Alleen voor het hoognodige {'Excuse me, can you change?) wordt soms het woord tot iemand gericht. Een verbijsterde kennis en mede- wasserettebezoeker vertelde onlangs een 'onanerende junk' in de zaak gezien te hebben, „ik wist niet wat ik zag joh. Die jongen lag zich daar gewoon af te trekken waar iedereen bij zat. Ik heb ook maar gedaan alsof ik niets zag." Op de kale houten deur tegenover de droogtrommels hebben wachtende klanten van de gelegenheid gebruik gemaakt om al hun boodschappen, klachten en opmerkingen opgeschreven. Tussen Arabische, Engelse en (vermoedelijk) Zweedse kreten heeft Robbie van S. het volgende opgeschreven: 'Ria, als je thuiskomt, heb ik de koffie klaar en jij de was droog'. Een bewoner van de Hoge Rijndijk is minder vrolijk gestemd: 'Ik ben hier nu al een uur en die pokkedingen willen maar niet drogen'. ERNA STRAATSMA MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Mans/J. Ver hage, Rosmolen 2, tel. 218661. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Ruiter, Ros molen 2. tel. 125096. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Bergmeijer, Oude Singel 76, tel. 226201. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, Bronkhorststraat 43-45, tel. 212025. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jur- gens, Fogelberg en Van den Muijsen- za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 125245. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijeren R.E. Zaaijer, Paulides, de Kanteren Lodder-, za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, Kennedylaan 24, tel. 765400. zo 8 uur tot 24 uur: E. Paulides, I. Boudier-Bakkerplem 3, tel. 311414. Groep 5 - Jasperse. Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Remders, D. Hammerstem en A. Hammerstem: za 8 uur tot zo 8 uur-, A. Hammer stem, Robijnstraat 2/b, tel. 767646. zo 8 uur tot 24 uur: F. Oostendorp, tel. 149212. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41tel: 315900; via dok- terstelefoort 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: P van 't Wout. Hoofdstraat 40. tel. 410070; zo: F. Kemme. Grotius- laan 12, tel. 893139;' spreekuur (uit sluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur C. Keij- zer. Witte de Withlaan 3, tel. 156641; praktijkadres; Komngmne- laan 2a. tel. 172521 Voorschoten za: L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 612356; zo: E. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 612356. Warmond F Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar za: M. van Tolingen, Hofcampweg 7, tel. 15939; zo: E.op't Landt, Mid delweg 21, tel. 13056. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Apotheek Luifelbaan, 5 Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. Apotheek Beker, Lijtweg4, Oegst geest. tel. 174161. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurlmg, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestiens en Van der Wouw: E. van der Wouw, Boshui- zerlaan 26, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijns- burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon, Bronkhorst straat 13. Leiden, tel: 218393, al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen.- dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: R. Snoep, Rijnsburgerweg94, Lei den, tel. 175636; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar R. Crul, Rozenveldlaan 14, Wasse naar. tel. 01751-11792. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel 120144. na 17 00 uur en m het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp. voordrin gende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19