Leiden Einde aan onzekere toekomst van Fokker 'Deze functie wordt uitgehold' SP is verbaasd over studiereis ambtenaar Hoera, Fokker komt naar Leiden' Oostvlietpolder geschikt •j'fut/m voor storten van er Leidse benzineprijzen hoger dan in regio Zaterdag 20 juli 1991 17 ,VEEL BEDRIJVEN profl- .ARBEIDSBUREAU krijgt teren van komst van vaak Zwarte Piet toege- vliegtuigfabrikant' schoven' NIEUWSLIJN Nieuw hoofd directie automatisering M. Hartzuiker is benoemd tot hoofd van de directie informatie beleid en automatisering van de gemeente Leiden, het zogehe ten Rekencentrum. Hartzuiker is nu nog hoofd van de directie burgerzaken. Zij volgt per 1 augustus interim-manager B. Ja- mieson op. Zijn contract met de gemeente loopt op die datum af. Wie leiding gaat geven aan de directie burgerzaken is nog niet bekend. Eerste bijstandskrant uitgekomen De eerste 'Klantenkrant' van de sociale dienst in Leiden is giste ren uitgekomen. In het blad staan onder meer artikelen over de bijzondere bijstand, het jeugdwerkgarantieplan en een column van VARA-omroepster Elles Berger. Het informatie-bulletin, dat 3 of 4 keer per jaar zal verschijnen, is bedoeld voor mensen die een uitkering krijgen van de sociale dienst. De Klantenkrant moet cliënten van de sociale dienst op de hoogte houden van de gevolgen van de werkloosheidsbestrij ding, de sociale vernieuwing en gemeentelijke regels voor hun uitkering. In de praktijk blijkt dat het sociale verzekeringsstelsel zo ingewikkeld is, dat de meeste uitkeringsgerechtigden geen idee hebben van hun rechten en plichten. Om die reden werd al eens een Vragenboek samengesteld. De Socialistiese Partij heeft schriftelijke vragen gesteld over een studiereis die de huidige gemeente-secretaris H. Lodder binnenkort gaat maken. In een brief aan het college van B en W betwijfelt de SP het nut van deze reis, zo kort voordat Lod der in de vut gaat. Lodder, die met ingang van 1 november ophoudt met wer ken, doet van 20 september tot en met 5 oktober mee aan een studiereis van een manage- mentsbureau naar de Verenigde Staten. „Er van uit gaande dat een studiereis door ambtenaren duidelijk in het belang van de gemeentelijke organisatie moet zijn, verbaast het mij dat een topambtenaar vlak voor zijn vertrek uit de gemeentelijke or ganisatie naar Amerika gaat", schrijft SP-raadslid C. Vergeer. Volgens Vergeer had het meer voor de hand gelegen om de nieuwe gemeente-secretaris K. de Vries een dergelijke reis te la ten maken. De Vries begint op 12 augustus met zijn baan bij de gemeente Leiden. Een 31-jarige motorrijdster uit Rijnsburg heeft gistermiddag haar been gebroken bij een ongeval in Noordwijk. Op de kruising Duin weg/Nieuwe Zeeweg moest ze uitwijken voor een 21-jarige fietser uit Noordwijk. Hij reed zonder om zich heen te kijken de weg op. De Rijnsburgse reed ten tijde van het ongeval onder toezicht van een lesmotor. De argeloze bezoeker waant zich bij een bank, een admini stratiekantoor of een computer firma. Niets wijst erop dat hij zich bevindt in het grootste ruimtevaartbedrijf van Neder land. Of het moest een enkel klein nagebouwd raketje of sa tellietje zijn. LEIDEN» JANET VAN PUK Bij Fokker Space Systems, nu nog ondergebracht in een kan torencomplex in Amsterdam Zuid-Oost, maar vanaf 1993 ge vestigd in Leiden, zitten de meeste mensen achter een computer. Ze ontwerpen syste men en onderdelen van raket ten, satellieten, zonnepanelen. Moderne apparatuur heeft de tekentafels vervangen. Een man kijkt naar een ingewikkelde te kening op zijn scherm. Talloze lijntjes lopen dwars door elkaar. Het is een onderdeel van een zonnepaneel, vertelt hij. Het. probleem is dat de lijntjes, in het echt zijn het kabels, hier en daar 'knikken'. De man is bezig om alternatieven te bedenken waardoor geen kinken in de ka bel komen. De meeste projecten waaraan Fokker Space Systems mee doet, nemen een aantal jaren in beslag. Het is dan ook feest als het resultaat van jaren intensie ve arbeid zichtbaar is. Zoals deze week, toen de milieusatel liet ERS de lucht inging. Fokker ontwierp een belangrijk onder deel, en dus was er gisteren ger bak voor de ruim 300 perso neelsleden. Die tractatie had ook om een andere reden de kamers kun nen worden binnengebracht. Gisteren was namelijk de dag dat de onderhandelingen over de verhuizing naar Leiden wer den afgerond. De Raad van Be stuur ging akkoord met de nieuwbouw van een pand in de Leeuwenhoek. Twee jaar geleden besloot Fok ker de ruimtevaartdivisie samen te voegen in Leiden. De twee af delingen van het bedrijf in Am sterdam en op Schiphol zouden bij elkaar worden gevestigd. Het besluit werd vorig jaar plotse ling 'opgeschort'. De stichtings- kosten bleken te hoog en Fok ker was als internationaal be drijf getroffen door de val van de Amerikaanse dollar. Bouw Bijna een jaar lang werd onder handeld met Financierders en een bouwer. Uiteindelijk is af gesproken dat Fokker Space Systems het 25 miljoen gulden kostende gebouw in Leiden gaat huren. De bouw begint begin volgend jaar en in het voorjaar van 1993 wordt het pand in ge bruik genomen. De bedrijfshal, waar ongeveer 65 technici werken, blijft voor lopig op Schiphol. Nieuwbouw in Leiden zou nog eens 15 mil joen extra kosten. Fokker wil volgens directeur J. Groen van de ruimtevaartdivisie dat geld op dit moment niet investeren in een nieuwe bedrijfshal. Dat in de toekomst ook de techni sche afdeling naar Leiden ver huist sluit hij echter zeker niet uit. Volgens een woordvoerder van de ondernemingsraad van het bedrijf is het 'vanzelfspre kend' dat het personeel blij is dat een einde aan de onzeker heid is gekomen. Verder wil hij niets kwijt over de verplaatsing. ,,Ik denk dat er een kleine club medewerkers niet tevreden is met de verplaatsing. Veel mensen hebben er al op gere kend. Maar er zijn ook werkne mers die in een moeilijke situa tie komen. Als je in het noorden woont en je vrouw heeft een baan, dan is het een probleem om naar Leiden te verhuizen", zegt directeur Groen. Hij schat dat Space Systems Directeur arbeidsbureau Tibbe vertrekt na 'tropenjaren LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Carel Tibbe (59), negen jaar lang directeur van het Leidse ar beidsbureau, vertrekt. Zijn functie is uitgehold door de komst van het nieuwe bestuur van het arbeidsbureau, het RBA (regionaal bestuur voor de ar beidsvoorziening). „Wat over blijft is routine." Maar hij is al lesbehalve rancuneus. Zelfs niet teleurgesteld. „Ik heb deze ont wikkelingen altijd gewild, het komt het arbeidsbureau ten goede. Maar laat mijn opvolger het stokje maar overnemen." Over de toekomst: „Straks rijdt het arbeidsbureau eindelijk in de vijfde versnelling, zoals het hoort." Tibbes vertrek hangt ook met zijn leeftijd samen. Hij zegt dóarover: „Ik wil afbouwen om dat ik volgend jaar met vut ga, maar op deze Leidse stoel kun je geen halve dagen zitten. Mijn functie wordt uitgehold, maar daar wordt het arbeidsbureau niet slechter van: de directeur kan zich nu helemaal op de ei gen vestiging concentreren." Het arbeidsbureau werd vóór 1 januari bestuurd door het mi nisterie van sociale zaken. „We kregen een constante regen van richtlijnen over ons heen. De ene volgde de andere op, terwijl we nog met die ene bezig wa ren. Dat vond ik erg vervelend. Het nieuwe bestuur van werk gevers, werknemers èn overheid in het RBA werkt veel beter." Toch lukte het Tibbe een aan tal vernieuwingen door te voe ren in Leiden. Campagnes, (computer-) cursussen, vacatu rekrant, sollicit'atieclub, bemid deling voor academici en het jobcentre, de renovatie van het gebouw en de complete auto matisering, kwamen tot stand onder zijn leiding. Stadskanaal het Tibbe is op,zijn hoede vraaggesprek. Geen wonder na alle negatieve publiciteit over het arbeidsbureau en zijn uitla tingen in de pers die niet altijd even gelukkig waren. Daarover lag hij wel eens in de clinch met de gemeenteraad en de wet houders. Hij verweet de ge meente een te zachte aanpak van sommige werklozen die misbruik maken van voorzie ningen. Zo zei hij vorig jaar over de 'affaire Stadskanaal', waarbij werklozen werden verplicht ki lometers verderop in de bollen te gaan werken: 'Het is legitiem en verantwoord'. Uit zijn ver band gerukt, verklaart hij nu. „Ik vind juist dat je 'passende arbeid' per individu moet bekij ken. Stadskanaal was op de grens, maar het andere uiterste is dat je als werkloze niets als passend werk beschouwt. Onze sociale voorzieningen zijn een kostbaar goed, waarmee je zorgvuldig moet omgaan. Dat rechtvaardigt het optreden te gen oneigenlijk gebruik ervan. Je moet dan als arbeidsbureau of sociale dienst niet meteen het mes trekken, maar wel har de woorden spreken als dat echt nodig is." Hij zwijgt over zijn aanvarin gen met de sociale dienst, maar herinnert aan de economische terugval nèt toen hij directeur werd in Leiden: begin jaren tachtig. „We konden toen 16.000 werklozen inschrijven, terwijl dat er nu nog maar 8000 zijn. Het was dweilen met de kraan open. En het rotte was ook nog dat het arbeidsbureau weer de schuld kreeg, en niet de economie!" Daarover is Tibbe duidelijk wèl erg teleurgesteld. Waarom moet de pers altijd zo negatief schrijven over ons, vraagt hij zich af. Zelf formuleert hij het antwoord al: „Dat komt omdat wij zo weinig aan ónze public relations doen. Daardoor heb ben mensen een verkeerde op vatting over het doel van ar beidsbureaus. Als er een tekort is aan ongeschoolde jongeren bijvoorbeeld, kan niemand iets aan de vraag doen. En dat werkt tegen ons. Wij kunnen niet al les, terwijl we wel vaak de Zwar te Piet krijgen toegeschoven." Over de positieve resultaten van het arbeidsbureau, wordt volgens Tibbe veel te weinig ge schreven. „We steken in samen werking met de sociale dienst veel energie in zwakkeren op de arbeidsmarkt, zoals langdurig werklozen, vrouwen, minderhe den. Onze scholingsprojecten zijn vaak erg succesvol. We ver kopen al bij de voordeur en niet meer bij de achterdeur. Dat wil zeggen: we zijn al bij de in schrijving alert op de bemidde ling van de werkloze." gedurende een periode van 3 jaar te maken krijgt met een ex tra verloop van 5 tot 10 procent. De directeur verwacht dat rond de 75 mensen zullen verhuizen naar Leiden en omgeving. De grote meerderheid van de werknemers heeft een opleiding, op academisch of hbo-niveau. Fokker heeft met-de gemeente Leiden een overeenkomst ge sloten om het 'doelgroepenbe leid' te steunen. „Waar we kun nen zullen we langdurig werklo zen, allochtonen en gehandi capten aannemen", aldus Groen. Rustiger In Leiden gaan in eerste instan tie 400 mensen werken. Het kantoorpand is berekend op 450 personeelsleden, maar de eerstkomende jaren zit uitbrei ding er waarschijnlijk niet in. Fokker Space Systems ver wachtte tot voor kort nog een groei van ongeveer 10 procent per jaar. Daar is echter de klad ingekomen omdat een aantal Europese landen heeft besloten ruimtevaartprogramma's min der snel uit te voeren dan eerst de bedoeling was. Vooral Duits land wil wat rustiger aan doen, omdat er financiële tegenvallers zijn door de hereniging van Oost- en West-Duitsland. Groen verwacht echter dat over een paar jaar de Leidse vestiging kan worden uitgebreid. Hij vindt niet dat de ruimte vaart een onzekere bedrijfstak is. „Het gaat niet vanzelf. Er zijn bedreigingen en kansen. En die bedreigingen zitten vooral in de overheidshoek. We zijn nogal afhankelijk van de politieke wil om geld te stoppen in ruimte vaartprojecten. Daarom willen we ons ook steeds meer richten op de commerciële markt. Een voordeel is overigens wel dat het meestal gaat om lange-ter- mijnprojecten." In 1993 is Fokker Space Systems gevestigd in de Leidse Leeuwenhoek. »foto 'Hoera', is de eerste reactie van H. Amptmeijer, hoofd van de gemeentelijke directie econo mische zaken op het besluit van Fokker om de ruimtevaartdivi sie naar de Leidse Leeuwenhoek te verplaatsen. Amptmeijer noemt de komst van Fokker Space Systems een verster king van de lokale economie. in eerste instantie zullen niet erg veel mensen uit Leiden en omgeving bij het bedrijf aan de slag kunnen, maar dat is altijd zo bij 'grote vestigers', weet Amptmeijer. „Ze nemen na tuurlijk hun eigen personeel mee. Maar er is toch altijd ver loop en we hopen ook dat het bedrijf zal groeien." De ambtenaar wijst er boven dien op dat andere Leidse be drijven van de komst van Fok ker kunnen profiteren. „Taxi's, een beveiligingsdienst, een schoonmaakbedrijf, hotels", noemt hij een paar voorbeel den. „In Den Haag leeft een banketbakker gewoon van de verjaardagen van het personeel van het hoofdkantoor van Shell. Nu is Fokker wel niet zo groot, maar de effecten moet je niet onderschatten. Personeelsleden zullen ook boodschappen doen in.de binnenstad, daar zitten ze tenslotte vlakbij." Amptmeijer zegt dat de ge meente 'alleen in het begin' somber is geweest over de on derhandelingen met Space Systems. „Het was een pittig onderhandelingsproces, dat zijn tijd heeft gekost. Maar beide partijen hadden de intentie om er uit te komen." i Noordwijk aan Zee Tel. 01719-48 943 (\t\C\. b Voorgerecht/soep Tong of biefstuk, groenten, gebakken aardappelen of frites, salade Ijscoupe ZA TERDAG EN ZONDAG DINER DANSANT MET LIVE-MUZIEK LEIDEN MONICA Direrfeur Tibbe van het arbeidsbureau: „Ons nieuwe symbool - het lopende mannetje - staat voor vitaliteit die we in de dienstverlening moeten leggen." foto holvast Concrete cijfers? „We schrij ven hier 18.000 mensen in, maar hoeveel we er helpen weet ik niet: niet alles wordt geregi streerd. Velen vinden ook uit zichzelf een baan. We krijgen 6000 vacatures per jaar aange meld waarvan we de helft ver vullen. In totaal ontstaan er wel 15.000 vacatures, maar die wor den niet bij ons aangemeld." Dat het goed gaat met de werkgelegenheid in de regio Leiden is bekend. Deze streek heeft lage werkloosheidscijfers en veel vacatures, vergeleken met de rest van de provincie. Tibbe relativeert het optimisme: „Ik ben niet ontevreden, maar zolang er nog één persoon bij ons staat ingeschreven, is dat er een te veel en ben je nog zo druk als een klein baasje." Tibbe keert na de Leidse tro penjaren terug naar zijn Twent se geboortegrond, waar hij tij delijk adviseur wordt van het RBA in die streek. "Met ge mengde gevoelens: deze nieuwe ontwikkelingen voor de arbeids bureaus heb ik altijd zelf graag willen meemaken, maar ik ben ook blij dat ik nu een stapje te rug kan doen. Het waren écht tropenjaren." per plaats en pompstation, maar liggen altijd lager dan in Leiden, gemiddeld twee cent per liter. De laagste geconsta teerde prijzen zijn 2,06 voor super, 1,93 voor super-plus, 1,91 voor euro-loodvrij en 1,16 voor diesel. Bij pompstation Van Delft aan de Lammenschansweg wordt de Leidse situatie uitge legd: „Natuurlijk letten we wel op elkaar uit concurrentieove*- weging, maar er worden echt geen afspraken gemaakt. Niet alleen is er verschil tussen Lei den en omliggende plaatsen maar door het hele land ver schilt het prijsniveau. Laatst was ik op de Veluwe en daar was de prijs ook veel lager dan hier. En in sommige plaatsen in het oosten van het land ver schilt het zelfs zes cent, maar ook in Leiden zijn er kleine ver schillen. Als regel hanteren we de adviesprijzen van onze olie maatschappij en daar wijken we zelden meer dan een cent van af', aldus Van Delft. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De prijzen van de verschillende benzinesoorten en diesel ligt bij de Leidse pomphouders hoger dan in de regiogemeenten. Over de hele linie wordt twee cent per liter meer gevraagd. Van on derlinge afspraken is echter geen sprake. De pomphouders volgen de prijs van marktleider SheU. Volgens de economische con troledienst in Den Haag komt het vaker voor dat prijzen per regio vrschillen. Daarbij zijn Shell en de zogenaamde 'witte pompen' meestal bepalend voor de tarieven. In het najaar komt er een wet die eventuele onderlinge afspraken tussen pomphouders over de hoogte van de literprijzen verbiedt. Alle pompen in Leiden hante ren op dit moment vrijwel de zelfde prijzen. Die zijn 2,09 voor super, 1,97 voor super- plus, 1,95 voor euro-loodvrij en 1,19 voor diesel. De prijzen in de kust- en randgemeenten en in de Bollenstreek verschillen De provincie heeft geen be zwaar tegen het storten van baggerspecie in de Oostvlietpol der. Dat blijkt uit een voorlopige milieu-effectrapportage waarbij dertien mogelijke locaties voor de stort van vervuilde bagger worden onderzocht. Ook de Alphense Gnephoek, de bestaande diepe put in het Braassemermeer en die in Het Joppe in Warmond zijn in prin cipe goedgekeurd voor de stort van bagger. In de Oostvlietpolder kan zo wel op land als in een nieuwe put bagger worden gestort. Vol gens het rapport heeft de polder een 'bufferfunctie'. De gras landvegetatie is niet al te bij zonder, de slootvegetaties zijn wel ontwikkeld. Voor weidevo gelsoorten als de grutto, ture luur en zomertalling is de pol der een belangrijk gebied waar vogels voedsel zoeken. Op land storten is relatief goedkoop. Er zijn in de provin cie acht locaties waar dat zou kunnen gebeuren. De Oostvliet polder scoort in vergelijking met de andere slecht voor wat betreft de milieu-effecten. Het is ook mogelijk in de Leidse polder een nieuwe put te maken. De hoeveelheid zand die daarbij naar boven wordt gehaald (maximaal 4,4 miljoen kubiekemeter) zou tijdelijk kunnen worden opgeslagen in t zuideïïjkgelegen plas van de Vlietlanden. De ontslui ting via het Rijn-Schiekanaal van de 28 hectares grote polder noemt het mer goed, die over de weg is ook niet slecht. Dat er nu nog een brandstofieiding door het gebied loopt is geen probleem: deze wordt immers binnen een jaar buiten gebruik gesteld. Oude put Wat het milieu, de kosten en de transportmogelijkheden betreft scoren het Braassemermeer en Het Joppe beide goed als locatie voor stort in bestaande diepe putten. Beide worden nader on derzocht. De baggerspecie kan ook worden gestort in een nieuwe put die in de polder Gnephoek kan worden gegraven. Het vrij komende zand zou in dat geval tijdelijk in de Zegerplas opgesla gen kunnen worden. De ont sluiting over de weg via de Hei manswetering is goed. De pol der heeft volgens het rapport weinig waardevolle graslanden. In de directe omgeving echter zijn wel waardevolle sloot- en oevervegetaties aangetroffen. De resthoek Alphen/Boskoop is, zo kan uit het rapport worden geconcludeerd, minder ge schikt. Er zou baggerspecie op het land kunnen worden ge stort, maar de nadelige milieu effecten hiervan zijn groot. Medewerkers Radio Freedom brengen bezoek aan Leiden In Doorn wordt daarom van -10 tot 17 augustus een seminar gehouden over de toekomst van radio en tv, die ook na de apart heid een sleutelrol blijven ver vullen in een land waar bijna niemand een krant leest. De ge meente Leiden heeft de verblijf kosten van een van de 40 Zuid- afrikaanse deelnemers betaald uit de pot Internationale Solida- Twee medewerkers van het Zuidafrikaanse radiostation Ra dio Freedom brengen op 14 au gustus een bezoek aan Leiden, waar zij onder meer een ont moeting hebben met dc wet houders J. Walenkamp (media beleid) en A. van Bochove (wel zijn). Dit als dank voor de subsi die van 4500 gulden die dc ge meente Leiden heeft verstrekt voor een bijeenkomst van de Stichting Omroep Radio Free dom. Radio Freedom is de spreekbuis van het African Na tional Congres (ANC), dat in Zuid-Afrika de apartheid be strijdt. In Leiden brengen de twee Zuidafrikanen een bezoek aan het stadhuis, waar zij een ont moeting hebben met het gc- meentebesttur. De twee gaan ook langs bij dc lokale media Omroep Rijnland, Radio West en het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17