Buitenland 'Nu daden van Gorbatsjov' Fidel Castro vraagt om extra steun voor Cuba Major in opspraak door bankschandaal Joegoslavische leger vertrekt uit Slovenië Syrië heeft Israël schaak gezet Rellen in Athene rond bezoek president Bush EG en Japan gaan meer samenwerken Vrijdag 19 juli 1991 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS dingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vomigeving: HENK GEIST lands Persbureau (ANP), Ger TURKSE VEILIGHEIDSTROEPEN hebben bij verschillende incidenten in het zuidoosten van het land vijf Kur- dische verzetsstrijders gedood. Acht Kurdische rebellen werden gevangen genomen, terwijl een negende zich overgaf HET LAGERHUIS van het Pakistaan se parlement heeft gisteren een grondwetswijziging geaccepteerd die de regering van premier Nawaz Sharif meer volmachten geeft in de strijd te gen de misdaad GUNTER MITTAG, voormalig eco nomisch leider van de inmiddels ter ziele gegane DDR, is gisteren door de justitiële autoriteiten in Berlijn aange klaagd wegens verduistering NIEUWSLIJN Sahara sinds 1984 kleiner geworden De Sahara, 's werelds grootste woestijn, is sinds 1984 kleiner ge worden. Amerikaanse deskundigen komen tot deze conclusie na bestudering van satellietfoto's die in de afgelopen tien jaar van de woestijn zijn genomen. Uit de foto's blijkt dat de Sahara tus sen 1983 en 1984 ongeveer 564.620 vierkante kilometer aan ter rein heeft gewonnen, maar tussen 1984 en 1985 weer 730.380 vierkante kilometer heeft moeten prijsgeven. Bovendien is de Sahara sinds 1984 127 kilometer naar het zuiden opgeschoven. Meteorologen gaan uitzoeken wat de oorzaken daarvan zijn. Verzet tegen supermarkt Ravensbrück De Belgische Europarlementariër Marijke van Hemeldonck wil dat het Europees Parlement zich verzet tegen het vestigen van een supermarkt op het terrein van het voormalige vrouwencon centratiekamp Ravensbrück. Ze heeft over die zaak een brief ge schreven naar de voorzitter van het parlement, Enrique Baron Crespo. Van Hemeldonck, lid van de socialistische fractie van het parlement, heeft ook een protestbrief geschreven naar de lei der van de Duitse delegatie in de socialistische fractie, Gerhard Schmidt. Foto Terry Anderson vrijgegeven De Islamitische Jihad heeft gisteren in Libanon een nieu we foto van de Amerikaanse gijzelaar Terry Anderson vrij gegeven. De organisatie waar schuwde voor „ernstige conse quenties" als Duitsland wei gert twee shi'itische terroristen vrij te laten. De in het Arabisch gestelde verklaring van de ex treme moslimgroepering en de authentieke foto van An derson werden afgegeven bij een westers persbureau in Bayrut. Het is de eerste foto van Anderson sinds 1988 die wordt vrijgegeven. Terry Anderson. »fotoap Referendum in Tsjechoslowakije Het Tsjechoslo waakse parlement heeft gisteren in een tweede stemronde het wetsvoorstel van president Havel aangenomen dat een referendum over de toekomst van het land mogelijk maakt. In het Huis van de Natie, een van de twee parlementska- mers, kreeg het voorstel in deceerste ronde te weinig steun. In het Huis van het Volk kreeg het voorstel eerder al een ruime meerderheid. Het Tsjechoslowaakse volk moet nu beslissen over de staatshervorming, waarbij het grote en rijke Tsjechië tegen over het kleinere en armere Slowaldje staat. Slowakije wil meer autonomie. GUADALAJARA De Cubaanse leider Fidel Castro t heeft gisteren om extra econo- Cmische hulp gevraagd van 'de fcLatijnsamerikaanse broeders'. ►Tevens veroordeelde hij de eco- •nomische politiek van de Vere- rnigde Staten tegenover de La- ftijnsamerikaanse landen. Castro deed zijn uitlatingen tijdens de historische Ibero-Amerikaanse top in het Mexicaanse Guadala- jara. Daaraan nemen naast I Spanje en Portugal 21 landen uit het Caribisch gebied en La- I tijns-Amerika deel. Castro benadrukte dat La- tijns-Amerika, ondanks zijn rij ke natuurlijke bronnen, al tien jaar zucht onder een economi sche crisis en miljardenbedra gen moet aflossen aan schuld regelingen. In goede bedoelin gen van de VS richting Latijns- Amerika gelooft hij niet. Castro: „Economische grootmachten hebben geen vrienden, alleen maar belangen". Castro noemde het van het grootste belang dat de landen van Latijns-Amerika econo misch en politiek nauw gaan sa- 'Premier wist van fraude bij BCCI' van financiën, maar het staat niet vast dat hij de brief ook on der ogen heeft gekregen. De brief werd door financiën door gespeeld aan het ministerie van werkgelegenheid, dat hem ver volgens doorgaf aan het minis terie van handel en industrie. Daar liep het spoor dood. Een woordvoerder van het laatste ministerie verklaarde gisteren de brief niet te kunnen vinden. Oppositieleider Kinnock ver klaarde naar aanleiding van de affaire dat het regeringsbeleid „een zootje" is. Op zijn verzoek stelt de vaste commissie voor handel en industrie uit het La gerhuis een onderzoek in. Dat doet ook minister van financiën Norman Lamont. Maandag de batteert het Lagerhuis over de affaire. CORRESPONDENT De Britse premier Major is gis teren in opspraak gekomen door het schandaal rond de Bank of Commerce and Credit International (BCCI), die enkele weken geleden op last van de Britse autoriteiten werd geslo- ten. Major zou al een jaar gele- 'den op de frauduleuze praktij- ken van de bank zijn gewezen. Vast staat inmiddels dat het ministerie van financiën vorig jaar juni een brief kreeg via La- bour-parlementariër Tony Benn. In de brief, die was ge it schreven door een inspecteur van de BCCI, werd een boekje 2 opengedaan over de „corruptie, vriendjespolitiek en onkunde" J bij de bank. Major was destijds minister Gemengde reacties in Sovjetunie op uitkomst G-7 DE WERELDBANK zal geen geld meer ter be schikking stellen voor projecten voor het kap pen van primair tropisch regenwoud ANC neemt afstand van communisten JOHANNESBURG DPA Gorbatsjov moet nu met daden komen. Dat is de teneur van de reacties van radicale Sovjet-politici en pers op de resultaten die Gorbatsjov woensdag behaalde tijdens de 'historische ontmoeting' in Londen met de leiders van de Groep van Zeven. De gereserveerde tonen uit het hervor mingsgezinde kamp steken schril af tegen de lofzangen die de officiële pers, van partijdagblad Pravda tot vak bondskrant Troed, gisteren over de Londese top publi ceerde. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Pravda schrijft dat het woensdag in Londen 'Sovjet dag' was. „Moskou aan de Tha mes", luidt de kop boven een zeer positief artikel over de toe zeggingen die Gorbatsjov kreeg van de leiders van de zeven westerse industrielanden. Het belangrijkste is, volgens Pravda en Troed, dat nu een be gin wordt gemaakt met de inte gratie van de Sovjetunie in de wereldeconomie. De Pravda trekt vergelijkingen met de eer ste top, Genève 1985, tussen Gorbatsjov en de Amerikaanse president Reagan. „Toen werd een politieke doorbraak bereikt, nu mogelijk een economische", aldus de krant. De Nezavisimaja Gazeta (on afhankelijke krant) denkt er an ders over. „De Sovjetunie kreeg in Londen toegang tot de we reldeconomie. Maar Gor- batsjovs beloften in de Britse hoofdstad moeten ip eigen huis nog worden gerealiseerd", aldus het blad. Vóór de top al schreef deze krant, de spreekbuis van de de mocratische oppositie, dat Gor batsjov zijn westerse collega's het beste kon overtuigen door de macht van de Communisti sche Partij te breken en die van het Kremlin zo snel mogelijk te delen met de afzonderlijke Sov jet-republieken. Vice-premier Chasboelatov van de Russische Federatie on derschreef gisteren die opinie. „De uitslag van de Londense top stond al van tevoren vast", zei hij. „Waar het nu om gaat, is met radicale hervormingen de garanties en voorwaarden te scheppen voor directe westerse investering in onze economie. Als dat lukt, hoeven we niet om miljardenkredieten te vragen". In de Communistische Partij, waar een felle campagne tegen Gorbatsjovs leiderschap woedt, bevestigde het Londense gebeu- BELGRADO AP Het Joegoslavische staatspresidium heeft gisteren besloten alle federale troepen uit de republiek Slovenië binnen drie maanden terug te trekken. De Servische afgevaardig de in het acht leden tellende presidium, Bo- rislav Jovic, zei voor Belgrado Televisie dat de terugtrekking onmiddellijk begint. „Het Joegoslavische leger moet niet ge stationeerd zijn in die delen van het land waar het wordt beschouwd als een bezet tingsmacht", zo zei Jovic na afloop van een bijeenkomst van de presidentiële raad. Het presidium voert in theorie het gezag over het leger. „We denken dat we door deze maatregel een belangrijke stap hebben ge daan naar een vreedzame oplossing van de Joegoslavische crisis", aldus Jovic. De Sloveense plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Zoran Thaler zei in Ljubljana dat „dit het meest belangrijke te ken van erkennning is van de Sloveense on afhankelijkheid van Belgrado". Toen Thaler werd gevraagd of het leger zich aan het be sluit zou houden, antwoordde hij dat het belangrijk is dat de tekst van het besluit is opgesteld door de generale staf, op het bu reau van de federale minister van defensie Veljko Kadijevic. Uit een officiële verklaring van het presi dium bleek dat de Kroatische afgevaardigde in het collectieve presidentschap, Stipe Me- sic, tegen het besluit had gestemd. De afge vaardigde van Bosnië-Hercegovina onthield zijn stem. Terwijl de onverwachte beslissing de spanningen in Slovenië waarschijnlijk ver mindert, kan het besluit de woede opwek ken van de Kroaten, die ook willen dat het leger hun grondgebied verlaat. Kroatische functionarissen zeiden voorafgaand aan de bijeenkomst dat ze ook terugtrekking van het leger van hun grondgebied zouden ei sen als het leger besluit zich uit Slovenië te rug te trekken. In de verklaring van het presidium werd gezegd dat uit Slovenië teruggetrokken troepen worden gestationeerd in Bosnië en Servië. De Kroaten zijn echter bang dat de vrijkomende troepen worden ingezet in hun republiek, waar in de afgelopen drie maanden meer dan honderd mensen zijn omgekomen bij gevechten tussen Kroati sche eenheden en Serviërs die in deze repu bliek wonen. Het acht leden tellende presidentschap kwam bijeen om de demobilisatie te be spreken van de ongeveer 200.000 man tel lende regionale strijdkrachten en illegale milities. Het ultimatum voor de demobilisa tie was gesteld op 12 uur vannacht, maar op dat moment was er nog geen aanwijzing dat de Slovenen en Kroaten van plan zijn hun eenheden te ontwapenen. Gisteren kwamen er weer meldingen bin nen van gewelddadigheden in Kroatië. Vol gens een radiobericht werd een boer in Gli- na doodgeschoten. Glina is de afgelopen weken herhaaldelijk het toneel geweest van schietpartijen tussen Serviërs en Kroaten. menwerken, maar voegde er wel aan toe dat de zelfstandig heid van elk land onaangetast moet blijven. Castro vroeg om extra steun voor Cuba „om te voorkomen dat het eiland zinkt". De laatste twee jaar ife Cuba bijna alle steun uit Oost- Europa, waar het ene na het an dere communistische regime verdween, kwijt geraakt. In ei gen land wil Castro geen veran deringen doorvoeren. In de wandelgangen wordt echter druk uitgeoefend op Cas tro om de economie en politiek van zijn land te hervormen en om vrije verkiezingen te hou den. „Hij moet de realiteit on der ogen zien", aldus een lid van de Spaanse delegatie. Cas tro heeft zich tot nu toe verzet tegen veranderingen. „Het wordt tijd dat de Cubanen zelf hun regering kunnen kiezen", zei de Argentijnse president Menem. Alle aandacht voor Cuba is gastheer Mexico een doorn in het oog. „Niet één land, maar heel Latijns-Amerika moet hier centraal staan", aldus minister Solana (buitenlandse zaken). Een Israëlische soldaat kon zijn emoties gisteren niet meer bedwingen bij de begrafenis van de 21-jarige luitenant Oren Meltzer. Hij kwam woens dag met twee andere militairen om het leven toen ze in zuid-Libanon in een hinderlaag liepen. foto afp sven nackstrand ACHTERGROND CORRESPONDENT CAIRO TACO SLAGTER Na de vierde mislukte poging van de Vere nigde Staten de belangrijkste partijen in het Arabisch-Israëlisch conflict aan de onder handelingstafel te krijgen, was zelfs maar de geringste hoop op beweging in het vrede proces binnen de Arabische wereld verdwe nen. Twee landen trof blaam: Syrië en Is raël. Damascus bleef vasthouden aan een volwaardige rol van de VS bij de vredesbe sprekingen en Jeruzalem verwierp dat com promisloos. Bang als Israël is onder druk van de VN de bezette gebieden te moeten opgeven en huiverig als Syrië was zonder de steun van de internationale gemeenschap de verloren Golan Hoogvlakte te moeten af schrijven. Maar tot ieders verrassing maakte de Syri sche president Hafez al Assad het afgelopen weekeinde een ommezwaai. In een brief aan de Amerikaanse president Bush stemde Assad in met het VS-compromis van een re gionale, in plaats van een internationale vredesconferentie onder toezicht van Ame rika en de Sovjetunie. Verder nam &yrië ge noegen met een waamemersrol van de VN en de EG-landen, conform een van de sug gesties van Bush. Gisteren bereikten Baker en Assad in Damascus volledige c Politieke doorbraken rond het vredes proces in het Midden-Oosten zijn de af gelopen jaren vaak gesuggereerd, maar zelden bewaarheid. Vanuit dat sombere perspectief kan ook de vijfde diplomatie ke missie dit jaar van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker naar deze regio worden gezien. Niette min is er nu enige reden tot optimisme voor wat betreft de Arabische opstelling inzake een vredesconferentie. Syrië is overstag gegaan, maar Israël blijft de boel dwarsbomen, zo schijnt het. En dat maakt Bakers kans op een succesje de komende dagen al meteen een stuk moeilijker. stemming over een waarnemer van de VS die „aantekeningen maakt, communiceert met de deelnemers en verslag uitbrengt aan de secretaris-generaal van de VN". De toegeeflijkheid van het Syrische politiek gestaalde kader bijna te mooi om waar te zijn. Nog nooit is Damascus zo ver gegaan in de schaarse pogingen met Israël tot een vreedzaam vergelijk te komen. In de ogen van Jeruzalem maakt dat Damascus dan ook verdacht. Maar is het wantrouwen te recht, zoals de Israëlische premier Shamir dat onmiddellijk na de bekendmaking van Assads inschikkelijkheid onbeschaamd ten toon spreidde? In de eerste plaats kan het Assad niet kwa lijk worden genomen dat hij het bizarre po litieke spel omtrent de onderhandelings voorwaarden weer eens op een sublieme wijze heeft gespeeld. Uitgerekend op het moment dat de zeven rijkste geïndustrali- seerde landen (G-7) in Londen bijeen wa ren, kwam de sluwe politicus de Amerika nen tegemoet. De club van rijke landen rea geerde tevreden en bevestigde in een reso lutie de Amerikaanse vredesformule 'land voor vrede'. Bovendien hekelde de G-7 in een officiële uitspraak de Israëlische neder zettingenpolitiek in de bezette gebieden. Je ruzalem knarstte de tanden: Damascus greinsde. Door een juiste timing is Israël schaak ge zet. Temeer omdat de Israëlische politici niet op die onverwachte manoeuvre heb ben gerekend en niet anders weten te doen dan het Amerikaanse voorstel te blijven af wijzen. ren slechts de al bestaande kri tiek. „We moeten nu de prijs betalen voor Gorbatsjovs fou ten", zei de Moskouse partijlei der Joeri Prokofjev gisteren te gen de hoofdstedelijke partij top. De vergadering bezegelde vervolgens per resolutie de af keer en weerstand tegen het op leggen van 'westerse modellen' op de socialistische Sovjet-sa menleving. De opstelling van de zeer invloedrijke Moskouse par tijafdeling bevestigt nog eens dat Gorbatsjov het volgende week tijdens een bijeenkomst van het Centraal Comité van de partij zwaar te verduren krijgt. i het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Nelson Mandela, heeft voor het eerst duidelijk afstand genomen van de Communistische Partij van Zuid-Afrika (SACP). Het ja renlange bondgenootschap met de communisten wordt beëin digd zodra de apartheid is afge schaft. Dat heeft Mandela gezegd in een gisteren gepubliceerd inter view met The Star, een invloed rijke liberale krant in Zuid-Afri ka. Na de apartheid zal de SACP A „haar eigen weg gaan. Wij han^ gen niet het socialisme aan. wjfag hebben ons eigen programma'*» zei Mandela. Agenten van de oproerpolitie in Athene verschuilen zich achter hun schilden, tijdens hevige gevechten met anti-Amerikaanse demonstran ten. foto ap scott applewhitl De Amerikaanse president Ge orge Bush heeft Griekenland en Turkije gisteren gevraagd „de diepe wond" die hen verdeeld houdt te helen. De VS zullen helpen orh nog dit jaar een op lossing te vinden voor het con flict om Cyprus, zo zegde Bush toe. Bush zei in een toespraak tot het Griekse parlement dat „nie mand de status-quo van Cyprus mag accepteren". Griekenland en Turkije voeren een bittere strijd om het eiland, dat in tweeën is gedeeld sinds Turkije in 1974 het noordelijke deel be zette om de Turks-Cypriotische minderheid te beschermen. Terwijl Bush van een staatsdi- ner genoot, vonden er in het centrum van Athene felle bot singen plaats tussen de oproer politie en zo'n 2000 studenten en anarchistische jongeren, die tegen het bezoek van Bush de monstreerden. Zeventien men sen raakten gewond, een aantal Amerikaanse bankgebouwen werd beschadigd en vier bussen gingen in vlammen op. Bush voerde gisteren ook be sprekingen met premier Mitsot akis, onder wiens conservatieve regering de gespannen Ameri kaans-Griekse verhoudingen aanzienlijk zijn verbeterd. Bush heeft zowel Mitsotakis als presi dent Karamanlis uitgenodigd voor een staatsbezoek aan de VS. In Turkije, waar Bush morgen wordt verwacht, is inmiddels ook de nodige beroering ont staan. De Amerikaanse presi dent heeft inmiddels tot twee keer toe lovende woorden ge sproken over Mitsotakis, de Turkse president Ozal en de Grieks-Cypriotische president Vasiliou, zonder de Turks- Cypriotische leider Denktash te noemen. Volgens nationalisti sche Turkse'kringen duidt dat op een weloverwogen poging de als 'lastig' ervajyp Denktash op een zijspoor te zejjen. DEN HAAG PETER DE VRIES De Europese Gemeenschap en Japan hebben elkaar beloofd op economisch en politiek terrein nauwer te gaan samenwerken en vooral meer evenwicht te brengen in hun onderlinge han del. Dat staat in een gisteren in Den Haag gepubliceerde geza menlijke verklaring van de twee economische bloldcen. De ver klaring kon worden uitgegeven nadat Frankrijk, dat er op had aangedrongen dat Japan zijn markten verder zou openen voor Europese produkten, niet langer aandrong op concrete handelsconcessies van Japan. De Japanse premier Kaifu reisde gisteren na afloop van de G-7-wereldtop in Londen door naar Den Haag voor besprekin gen met premier Lubbers en EG-commissievoorzitter Delors. Het is de eerste 'mini-top' tus sen Japan en de EG. De bijeen komst, die door de verklaring wat extra cachet krijgt, wordt in Den Haag gehouden, omdat Nederland momenteel een half jaar lang EG-voorzitter is. In de toekomst zullen meer van deze topconferenties worden gehou den. De verklaring belooft „gelijk waardige toegang tot eikaars markten" op basis van „verge lijkbare kansen". Beide partijen zeggen met zoveel woorden toe zich wat meer te zullen schik- ken naar de regels van het vrije handelsverkeer en wijzen pro tectionisme af. De komende tijd moet blijken wat de verklaring waard is, bij voorbeeld wanneer EG-commissaris Andriessen met Japan praat over de onder linge autohandel. „We hebben op dat punt allebei nog een hele lange weg te gaan", aldus pre mier Lubbers. Het overschot van Japan op de betalingsbalans met de EG loopt dit jaar op naar een slordi ge 70 miljard gulden. De EG en de VS ergeren zich al jaren aan de manier waarop fapan zijn ei gen bedrijven beschermt door slechts mondjesmaat buiten landse produkten toe te laten. De Japanners zijn op hun beurt bang dat de EG zich zal ontwik kelen tot een „economisch fort" en menen dat door de afzon derlijke Europese landen nog te veel handelsbelemmeringen worden opgeworpen. In de verklaring beloven EG en Japan te streven naar ver sterking van de rol van de Vere nigde Naties. Ook zullen ze re geïmatig politiek overleg voeren over de stabiliteit in de wereld, het tegengaan van de versprei ding van kernwapens en ar senalen chemische wapens, over milieubeleid, terrorisme en criminaliteit.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5