Feiten 'We hebben meevallers gehad' Kenya schrikt van woede schooljeugd Ook zonder strijd nog slachtoffers in Cambodja Vrijdag 19 juli 1991 Redactie: 023-150225 ANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) O Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZELUN EN MENINGEN PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS DE AMSTERDAMSE POLITIE heeft geluk gehad bij de opsporing van de daders van de schilderijeoroof in het Van Gogh-museum. Klaas Wilting, Jan Pronker en Frank Kelder vertel den over de toedracht JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN WIM STEVENHAGEN gcotax'. op e*j6Re,i£-: Roof Van Goghs begon professioneel, maar liep mis op een lekke band Een lekke band blijkt achteraf funest te zijn geweest voor de spectaculaire roof van twintig Van Goghs op 14 april. Was de roof een professionele misdaad van een interna tionaal syndicaat of klungelwerk? Hoofdinspecteur Jan Pronker, plaatsvervangend commandant van het bureau Lijnbaansgracht, aarzelt. „Het begon professioneel, het eindigde wat minder. We hebben een paar meevallers gehad". Hl-) KOMT MIET UITPIE-ST06L- JG-Moer je EK)E££,|£ 20 effxièorT AioöEJjOK <q£^pK0N,ZBqT HP... yoofc JE'r JL EEN g£tASTfN£\^$LAe)- FRED VAN ESSEN CORRESPONDENT Met de aanhouding van vier verdachten zijn nog lang niet al le vragen beantwoord rond de schilderijenroof in het Van Goghmuseum. Om nog maar te zwijgen van de tegenstrijdige verklaringen van politie, muse umdirectie en het beveiligings bedrijf VNV. De politie verwacht (jat mèer arrestaties zullen vol- my .7.1 ,,Dora,onsJzijn geen fouten ge maakt. J-er{ van de conclusies is dat de alarmcentrale goed heeft gefunctioneerd", concludeerde VNV in een intern onderzoek na de roof. De slotzin van het op 19 april door de directie verspreide 'persbericht' krijgt achteraf een ironische betekenis: „VNV blijft overtuigd van de betrokken heidvan haar medewerkers". Het Van Goghmuseum op zijn beurt werkte met een bewa kingssysteem en een elektro nisch beveiligingssysteem dat in 1988 zwaar is bekritiseerd door de Algemene Rekenkamer. De Landelijke Werkgroep Museum beveiliging deed dat in 1989 nog eens dunnetjes over. Ondanks dit „uitstekend func tionerende" systeem aldus directeur-Van Goghmuseum R. de Leeuw heeft de overvaller, die zich in het toilet had opge sloten, onopgemerkt door de elektronica dwars door het mu seum kunnen wandelen. Alleen de video-installatie heeft het goed gedaan: achteraf heeft de politie op de beeldband de overvallers duidelijk herkend tijdens hun inspectiebezoek aan het museum, de dag voor de roof. Verbijstering Onmiddellijk na de roof, in de nacht van zaterdag 13 op zon- dag 14 april, balanceerde de stemming tussen shock, blijd schap en verbijstering. Blijd schap omdat de complete buit zij het beschadigd dezelf de dag alweer in het museum was. Geschoktheid over het ge mak waarmee de diefstal in zijn werk was gegaan. Verbijstering over het raadselachtige gedrag van de rovers. Wie laat tenslotte voor een miljard aan schilderij en achter voor de gelukkige vin der terwijl er nergens gevaar dreigde? Het antwoord volgt wellicht wanneer de gebeurtenissen van die zaterdagnacht en zondag morgen nog eens op een rijtje worden gezet. Even voor drie uur loopt één van de overvallers de bewakers- loge binnen. Hij bedreigt de twee nachtwakers met een pistool, schakelt het alarm uit exact volgens de gebruikelij ke procedure sluit de bewa kers op in de kelder van het museum en laat zijn compag non binnen door de voordeur. Vervolgens neemt het tweetal anderhalf uur de tijd om op de derde verdieping twintig van de waardevolste doeken van de muur te tillen. Ze verpakken hun buit in reistassen en gaan er in een Volkswagen Passat vandoor. Het is de auto van de oudste van de twee bewakers, die niets van de snode plannen van zijn collega wist. De man zit nog steeds ziek thuis in Drie bergen, geestelijk gebroken door de gebeurtenissen. De vluchtauto waarin de gestolen schilderijen uit het Van Gogh-museum werden vervoerd, werd mèt de schilderijen ontdekt bij het Amsterdamse Amstelstation. Een tweede auto, waarin de buit moest worden ver voerd, kwam door een lekke band te laat bij het station. .foto anp Pas om 4.48 uur belt de 24-jari- ge bewaker, die inmiddels heeft toegegeven medeplichtige te zijn, de politie. De meldkamer van VNV heeft weliswaar even na drieën al het signaal gekre gen dat de alarminstallatie is uitgeschakeld, maar geen actie ondernomen. De politie is bin nen twee minuten na de mel ding bij het museum. Pas na twintig minuten kunnen de „to taal ontredderde" bewakers vol doende samenhangende infor matie geven om de zoekactie naar de vluchtauto te starten. Dan is het 5.12 uur. Elf minuten later ontdekt een alerte kraanwagenchauffeur van de Amsterdamse politie, Joop Moraal, de auto compleet met Van Goghs voor het Amstelsta tion. Moraal was op weg naar huis na zijn nachtdienst en reed nog even langs de parkeerplaats om een kijkje te nemen, ver klaarde hij, „Omdat het plein een bekende stalplaats is van gestolen auto's." 's Middags om 14.45 uur worden de gestolen schilderijen in een gepantserde auto terugbezorgd in het Van Goghmuseum. Het verhoor van de verdachten heeft in élk geval het raadsel op gelost van de verlaten buit. Een tweede chauffeur kreeg een lek ke band en was te laat op de af gesproken plaats. Toen hij als nog bij het Amstelstation arri veerde zag hij dat de plaats krioelde van de politie en trapte gevoeglijk op het gaspedaal. De politie is nu naar hem op zoek. De keuze van de dieven voor de VW van de bewaker, v der het i kunnen doorgeven, was niet onprofessioneel of dom, zegt hoofdinspecteur Pronker. „De wagen was groot genoeg om de schilderijen in te bergen. Als de tweede auto op tijd was geweest, had er geen haan naar Informatie Een miljoen gulden zouden de oud-VNV-er en zijn collega die nog bij het bedrijf werkte ont vangen in ruil voor informatie over de beveiliging van de Van Goghs. Maandagochtend zijn ze opgepakt en ze zitten inmiddels in voorarrest. Hoofdinspecteur Pronker denkt niet dat ze ook maar een gulden van hun ho norarium hebben gezien. Via de bewakers voerde het spoor naar twee bij de politie bekende Am sterdamse criminelen. Ze zijn allebei eerder veroordeeld voor diefstallen, maar nooit voor kunstcriminaliteit. Dat de verdachten enthousiast met elkaar over de telefoon be gonnen te praten over de roof, nadat in kranten was gemeld dat het onderzoeksteam was ontbonden, was ook een mee valler voor de politie. Vraag blijft of de pers is gebruikt om de verdachten op een dwaal spoor te zetten. „Die truc kun nen ze de eerste twee jaar niet meer uithalen, daar zal iedere crimineel op verdacht zijn", zegt een insider. Zie ook pagina 3 'Zou het kunnen dat schoolsysteem studenten mentaal breekt?.' NAIROBI FRANS VAN D CORRESPONDENT „De krankzinnige aanval van mannelijke leerlingen op hun vrouwelijke collega's in dezelfde school waarbij 19 meisjes de dood vonden, is de meest ver dorven manifestatie van het ge vaarlijke lage niveau waarnaar de morele en professionele dis cipline op.de scholen is afgegle den". Dat schreef dinsdag Ke nya's grootste krant Daily Na tion. „Het is tevens de meest bi zarre uiting van criminele anar chie waarmee dit land tot dus ver te maken heeft gehad". De dood en verkrachting van tientallen leerlingen van een middelbare kostschool in Meru in het midden van Kenya afge lopen weekeinde door buiten hun zinnen geraakte mannelij ke medestudenten heeft het land aan het denken gezet. De één schrijft het gedrag van de jongens geheel toe aan drank, drugs en gebrek aan discipline, een ander vraagt zich af of er niet iets grondig mis is op Keny- aanse scholen en zet vraagte kens bij het functioneren van schoolhoofden en leerkrachten. Weer een ander ziet invloeden van buitenaf en vermoedt dat de jongens door anderen zijn aangezet tot hun gruwelijke op treden. Iedereen is het er echter over eens dat het onderwijssys teem in Kenya grondig herzien moet worden. Frustratie Opstanden en stakingen op Ke- nyaanse scholen komen de laatste tijd steeds vaker voor. Maar tot uitwassen als in Meru was het nog nooit gekomen. Al leen al in dit district vonden de afgelopen weken twintig schoolstakingen plaats. De rel len op de universiteiten deed de Kenyaanse autoriteiten beslui ten rieze instituten voor onbe paalde tijd te sluiten. Directe aanleiding voor studen tenopstanden is meestal een kleinigheid: een tekort aan leer middelen of het ontbreken van een bepaald gerecht op het da gelijkse menu. De oorzaken lig gen echter veel dieper. De frus traties zijn groot. Met name over het totale gebrek aan com municatie tussen leerlingen en schoolleiding, zo valt op mid delbare scholen in het hele land te horen. Frustraties die ont staan omdat leerlingen in de meeste gevallen gedwongen zijn hun onvrede en woede over misstanden in het onderwijs op te kroppen. Mogelijkheden om ze op de een of andere manier te uiten, ontbreken. Schoolhoofden zijn veelal auto ritaire mannen of vrouwen die in een ivoren toren zetelen en niet aanspreekbaar zijn voor studenten. In sommige gevallen zelfs niet voor de ouders en ze weten dus ook niet wat er onder .hun leerlingen leeft. Op de meeste scholen steken zij op maandag en vrijdag na het hij sen van de nationale vlag en het zingen van het volkslied een donderspeech af en verdwijnen vervolgens in hun hermetisch gesloten kantoor. De hoofden schrijven de regels voor en leggen straffen op. De leraren, in veel gevallen behept met eenzelfde arrogante hou ding, zorgen dat de regels en (lijfstraffen worden uitgevoerd en draaien hun lessen af om daarna ook vliegensvlug uit het gezichtsveld te verdwijnen. Voor leerlingen met persoonlij ke of studieproblemen is nau welijks tijd. En dat terwijl hun lespakket steeds zwaarder wordt. Zij worden bruutweg naar huis gestuurd als ze zich niet aan de regels houden of als hun schoolgeld niet o\) tijd wordt betaald. 'Uitlaatklep' Dat er nogal wat schort aan de huidige gang van zaken op Ke nyaanse onderwijsinstituten. Een meisje zoekt naar persoonlijke bezittingen in de ravage die eerder deze week ontstond toen honderden schooljongens de meisjesafdeling van een Kenyaanse kostschool binnenvjelen. Negentien meisjes vonden de dood. foto afp the nation begint nu ook, zij het langzaam, door te dringen tot de autoritei ten. Die deden tot nu toe ieder incident af met „een eenmalige gebeurtenis veroorzaakt door een paar ontspoorde relschop pers". Parlementslid Job Omino deed vorige week een beroep op de regering universiteitsstuden ten toe te staan te demonstre ren om hun emoties te botvie ren. „Als zij willen demonstre ren, geef ze dan een uitlaatklep. Laat ze maar rond marcheren in plaats van al hun energie op te kroppen". En de Daily Nation schreef dinsdag in een hoQfdredactio- neel commentaar naar aanlei ding van het gruwelijke incident in Meru: „Laat het hoofd van de school maar eens uitleggen wat hij gedaan heeft dat zoveel woe de in de studenten heeft opge wekt". Anderen gaan verder en stellen dat het hele huidige onderwijs systeem, het zogenaamde 8-4- 4-systeem (8 jaar lagere school, 4 jaar middelbare en 4 jaar uni versiteit) niet deugt. Minister van gezondheid en voormalige vice-president Mwai Kibaki stel de enkele dagen geleden voor het systeem aan te passen om dat het de kinderen volgens hem overbelast. „Schoolkinde ren hebben geen tijd meer om te spelen. Ze zijn vaak genood zaakt tot na 10 uur 's avonds te studeren. Willen deze kinderen als normale menselijke wezens opgroeien, dan moeten ze tijd krijgen zich te ontspannen en te spelen". Met het enkele jaren geleden ingevoerde 8-4-4-systeem is ook het lespakket danig uitgebreid en worden de leerlingen niet meer alleen opgeleid in talen en exacte vakken, maar ook in praktische vakken als huishoud kunde, landbouw en timmer werk. De vakanties werden met de helft verkort omdat de stu denten moeten worden klaarge stoomd voor het eindexamen. En hoe beter er wordt gepres teerd, hoe hoger de school op het jaarlijkse lijstje van meest succesvolle scholen eindigt. „Zou het kunnen", zo vroeg een andere Kenyaanse krant, The Standard, zich dinsdag af, „dat de studenten door dit alles mentaal worden gebroken?". Vorige week gingen twee kleine meisjes in de provincie Kampot in het zui den van Cambodja vissen op zoetwater- krabben. Deze pro vincie heeft in het recente verleden veel te lijden gehad van de bloedigste gevechten tussen de Rode Khmer en de regering in Phnom Penh. Maar sinds beide zijden vorige maand een staakt- het-vuren zijn over eengekomen, is het er vredig. De meis jes, van vijf en zeven jaar oud, hadden al een paar krabben gevangen toen ze een drijvende mijn aan de haak sloegen. Bij de explosie verlo ren beide kinderen hun armen. „Mijnen houden zich niet aan wa penstilstanden", al dus Jean Jacques Fresard, hoofd van de delegatie van het Internationale Co mité van het Rode Kruis (ICRK) in Phnom Penh. Vol gens het ICRK en Artsen zonder Gren zen, die samen me dische teams sturen naar alle belangrijke provinciale zieken huizen, houdt dit laatste staakt-het- vuren stand. De afgelopen maand zijn er praktisch logsgewonden dat wil zeggen men sen die tijdens ge vechten gewond ra ken door kogels of granaatscherven opgenomen. Er is wat granaatvuur in het westen van het land, maar dat lijken voornamenlijk waarschuwings schoten te zijn wanneer beide zijden proberen eikaars gebied in te pikken. Maar de mijnen blijven hun tol eisen. In de afgelopen twaalf jaar burgeroorlog zijn door alle oorlogvoerende partijen vele duizenden mijnen gelegd, met name in het westen, maar ze zijn niet geregistreerd. Buiten landse medische teams voeren Onschuldige kinderen zijn dagelijks het slachtoffer van de overal in Cambodja ver spreid liggende mijnen. Maandelijks moeten er in het door jarenlange oorlog ver- scheurde lanmd honderden amputaties worden verricht. »fotoa bodja. „Wij moeten nodig de desbesprekingen die vorige mijnen gaan opruimen, wat mij maand in Thailand zijn begon- betreft heeft dat de hoogste nen en waar prins Norodom prioriteit", aldus Fresard. Sihanouk de Rode Khmer en De regentijd is begonnen en het hun vijanden in de regering van is tijd de rijstzaailingen te plan- Phnom Penh tot compromissen ten. Dus wagen zich steeds meer mensen in de velden. De onheilspellende klap van een exploderende mijn klinkt mij lenver over de vlakke rijstvel- nu in Cambodja 300 amputaties den, maar als een boer nu niet per maand uit, meestal bij bur- plant, heeft hij aan het eind van gers die op een mijn stappen het jaar geen oogst, terwijl ze hout verzamelen in de Inmiddels hebben de Cam- bossen of rijst planten op de bodjaanse partijen tijdens hun besprekingen in Peking e velden. Fresard zegt dat de ICRK 'zeer voorzichtige' schatting te vragen een onderzoekteam maakt van minstens 20.000 naar Cambodja te sturen die geamputeerden in het land. Dit moet bekijken hoe er toezicht aantal zal helaas nog stijgen, kan worden uitgeoefend op de zelfs wanneer niemand ooit nog wapenstilstand. De besprekin een schot zal lossen in Cam- gen in Peking volgen op de vre dwong. Prins Sihanouk heeft woensdag zijn positie als nationale leider van Cambodja versterkt door formeel af te treden als hoofd van de verzetsgroep die Phnom Penh heeft bestreden. De prins verklaarde hiermee in staat te zijn 'volledig neutraal' op te tre den in zijn nieuwe rol van voor zitter van de Hoogste Nationale toegestemd de Verenigde Naties Raad. Gedurende de vredesbe- sprekingen zijn in deze raad alle oorlogvoerende groepen verte- genwoordigd. Hij zal eind au gustus weer in Bangkok bijeen- j komen, waarna hij klaar is zich in Phnom Penh te vestigen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2