Regio 'Slapte bij jengel en jongerenwerk' In de ban van de Kleine Panfluiter Meubelzaak mag blijven Bloemenmarathon: een kleine - Tour de France voor rolstoelers Toekomst Warmonds 'spookhuis' onduidelijk Vrijdag 19 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: WIM KOEVOET Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK LEIDEN NIEUWSLIJN Opening nieuwe gemeentehuis ZOETERWOUDE S. Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, zal donderdag 12 september om twee uur 's mid dags het hernieuwde gemeentehuis in Zoeterwoude openen. Za terdag 14 september kan het gemeentehuis worden bezichtigd. De gemeente houdt tussen 10.00 en 15.00 uur Open Huis. Priesterjubilieum ZOETERWOUDE Pater L. van der Salm viert zondag zijn gou den priesterfeest in de parochie van Sint Jans Onthoofding aan de Zuidbuurtseweg in zijn geboorteplaats Zoeterwoude. De eu charistieviering begint om half elf 's ochtends. Van 12.00 uur tot 14.00 uur 's middags biedt het parochiebestuur de 78-jarige ju bilaris een receptie aan in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg. Van der Salm, de eerste Nederlandse priester die landbouwinge nieur werd, heeft 30 jaar in Oeganda gewerkt. Sinds tien jaar woont en werkt hij in Zoetermeer. Diefstal motorfiets LEIDERDORP Een motorfiets is de afgelopen nacht gestolen uit de Merelstraat in Leiderdorp. Het vervoermiddel stond op slot langs de openbare weg. De eigenaar woont in een nabijgelegen flatwoning en miste zijn motor vanmorgen. Sassenheimer krijgt vijftien maanden DEN HAAG/SASSENHEIM De Haagse rechtbank heeft een 31-jarige Sassenheimer veroordeeld tot vijftien maanden gevan genisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De man stak op 2 maart in café De Voogd, na een hoog opgelopen ruzie, een plaatsgenoot elf keer in schouder, rug, hartstreek en hals. „Een domme opwelling", bekende de Sassenheimer onlangs tegen over rechter Van Overbeek. De straf van de rechter kwam overeen met de eis van de officier van justitie. Ook moet de aan drank verslaafde man zich door het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs laten behandelen. BIJ HUIZE GERTO in War mond is het muisstil. De huis baas wil dat het liefst zo hou den. De bewoners zijn het pand, waar niets het meer doet, ontvlucht. IN ORGELDRAAIERSKRIN GEN zou Dennis een 'leflo- per' worden genoemd maar in Leiderdorp laten ze hem gewoon lekker hobbelen. Oegstgeest wil meer waar voor gemeenschapsgeld PvdA-wethouder T. Kohl- beck (welzijn) is ontevre den over het functioneren van de stichting jeugd- en jongerenwerk Oegstgeest (SJJO). De PvdA'er staat daarin bepaald niet alleen want ook de andere leden van de raadscommissie welzijn menen dat het jeugd- en jongerenwerk in Oegstgeest hard aan verbe teringen toe is. De raadscommissie heeft om een nota gevraagd waarin het SJJO-bestuur moet aangeven hoe het 'de slapte in het jeugd- en jongerenwerk' denkt te kun nen opheffen. Volgens Kohlbeck gaan er bij de SJJO nogal eens cursussen niet door en zijn er bij het kin- der- en tienerwerk minder deel nemers dan mogelijk is. Het jongerenwerk behoeft volgens de critici vooral een kwalitatieve verbetering. Wel erkent de raadscommissie dat sinds de in voering van het jongerenproject het aantal klachten in Haaswijk over overlast van jongeren, sterk is afgenomen. "In grote lijnen komt het erop neer dat we vin den dat we te weinig terug zien van het geld dat de gemeente in de SJJO steekt". Met de vraag om meer subsi die hoeft de SJJO bij Kohlbeck en de andere leden van de raadscommissie niet aan te ko men. De huidige vier ton per jaar is het maximum, stelt hij. En 'de anderen' zouden er net zo over denken. Als de SJJO meer geld nodig heeft dan moet ze andere bron nen aanboren, meent de raads commissie. De wethouder denkt aan sponsoring, aan de verhoging van de tarieven en aan de inschakeling van het particulier initiatief. Ook meent hij dat de Buurtgroep Haaswijk en de SJJO weer meer moeten gaan samenwerken. "Ik weet dat sommigen aan het verleden littekens hebben overgehouden maar dat mag geen reden zijn om nooit meer te kijken naar samenwerkingsvormen". De kritiek van de gemeente raad op de SJJO, die naar voren kwam tijdens een recent 'pittig' gesprek, aldus Kohlbeck, tussen de SJJO en de raadscommissie, komt niet na de zeilkampaffaire van eerder deze week. Volgens de wethouder valt in deze kwes tie de SJJO niets te verwijten. "Ik twijfel er niet aan dat de SJJO het zeilkamp uiterst zorg vuldig heeft voorbereid. Dat het kamp moest worden afgelast, is niet de schuld van de SJJO. Kin deren die zich voor het zeil kamp hadden opgegeven, kun nen niet zo maar naar een an der kamp worden verplaatst. Dat heeft te maken met de leef tijdsgroepen. Dat de SJJO te weinig reclame heeft gemaakt voor het zeilkamp is onzin. Tal van scholen zijn benaderd en er is niet een medium ongebruikt gebleven. Wat had de SJJO nog meer kunnen doen". "Natuurlijk word ik niet vro lijker van deze kwestie. Want ook al kan de SJJO hier niets aan doen, het gaat toch ten kos te van de naam van de SJJO. Om over de toekomst van het zeilkamp nog maar te zwijgen". ALPHEN AAN DEN RUN Meubelwinkel Poppeliers aan de de Hoorn in Alphen hoeft niet in te krimpen. Dat heeft de gemeente besloten. Wel moet het bedrijf binnen twee maan den een ontheffing van het be stemmingsplan aanvragen. Ook moet Poppeliers aangeven hoe veel vierkante meters hij in ge bruik heeft en waarvoor. Vol doet de winkelier niet aan deze eis, dan sluit Alphen de tent als nog. In 1989 dreigde Alphen hier al mee toen de eigenaar de show room niet wilde verkleinen. Die js nu 1140 vierkante meter. Al phen vond 400 vierkante meter groot zat. De gemeente ging er vanuit dat hoe groter de winkel is, hoe meer klanten er komen. Dat was ongewehst gezien de gebrekkige verkeerssituatie aan de Hoorn. Te veel auto's op weg naar de meubelwinkelier zou dat alleen maar verergeren. De eigenaar van de zaak schakelde na het sluitingsdreigement zijn advocaten in met als resultaat dat hij nu mag blijven. Poppeliers zit ruim vier jaar aan de Hoom. Volgens het be stemmingsplan mag de firma daar officieel niet zitten. De meubelwinkelier heeft de ge meente nimmer verzocht om mee te werken aan een legale status. Daartoe had het bedrijf Alphen schriftelijk moeten vra gen mee te werken aan een wij ziging van het bestemmings plan via een zogenoemde arti kel 19-procedurc. De gemeente heeft van meet af aan gezegd dat ze wel wil meewerken aan de legale status van Poppeliers. AGENDA Leiderdorpse orgeldraaier Dennis mag gewoon lekker 'hobbelen Misverstanden door affiche De coach van de Nederlandse ploeg, G. Pomp, met organisatoren Theun van Eijk en Bert van Oosten. Ze J staan op de Noordwijkse boulevard, de finishplaats. foto janholvasi WARMOND WIM KOEVOET Huize Gerto in Warmond heeft dezer dagen veel weg van een spookhuis. De ruiten zijn dicht getimmerd en er valt geen teken van leven te bespeuren. De 24 bewoners hebben het pand aan de Oranje Nassaulaan, vlakbij het viaduct van de Schiphol- spoorlijn, verlaten. Waar ze ver blijven, is onbekend. Ze zijn nog altijd in een juridisch steekspel verwikkeld met hun huisbaas Stedego bv. uit Haarlem, een onderdeel van de Erica Groep. Huize Gerto is onbewoonbaar sinds de tweede week van april van dit jaar. Toen ontplofte de cv-ketel. Brandweer en politie keurden vervolgens alle nutslei- dingen af. Ook werden er tal van andere gebreken in het pand geconstateerd. De bewo ners eisen van hun huisbaas dat hij Huize Gerto weer bewoon baar maakt. Bovendien willen ze dat hij hun vervangende woonruimte vergoedt. Aanvankelijk probeerden de bewoners, vooral jongeren en studenten, het met kaarsjes en teiltjes water uit te zingen in het pand maar dat hielden ze niet iang uit. Zij waren ook bang dat hun huisbaas om huur zou blij ven vragen zo lang ze in het huis bleven. De huursommen liggen tussen de 360 en 600 gul den. Inmiddels is de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente Warmond bezig met een rapport over de toe stand van het gebouw. Een woordvoerder zegt dat B en W naar aanleiding van het rapport kunnen besluiten de eigenaar aan te schrijven de gebreken te verhelpen. Stedego weigert elk commen taar. LEIDERDORP «CEES MENTINK MEDEWERKER Het draaiorgel mag dan aan fol klore hebben ingeboet en niet meer dat volksvermaak bieden van zo'n 20 jaar geleden, Lei derdorp heeft zijn eigen or geldraaier. Dennis Jansen zorgt met het zelfgemaakte mini- draaiorgel 'De kleine panfluiter' voor feestelijke franje in de Lei derdorpse straten. Wanneer de geestelijk gehan dicapte Dennis vrijdagmiddag thuis komt uit Moordrecht, waar hij in een sociobocrderij' woont, loopt hij eerst naar de schuur. Daar staat zijn orgel, een replica van een draaiorgel uit Gouda. De Leiderdorper tuigt zijn sieraad op, ontdoet de stoffen poppen van spinrag, sorteert de cassettebandjes en poetst zijn koperen munten- bakje op. Vervolgens vertrekt hij om op de wekelijkse koopavond in winkelcentrum Santhorst aan de Van Diepeningenlaan te spe len. Ook zijn weekeinde staat in het teken van de Kleine Panflui ter. Hij trekt de buurt in en speelt zijn melodietjes. Wan neer er een muntstuk in het bakje rolt, tikt hij beleefd aan zijn pet. „Ze horen me al van verre aankomen en schuiven de ramen open," vertelt Dennis enthousiast. In het winkelcentrum De Winkelhof aan de Statendaalder mag Dennis echter niet meer komen. Op het plein mag hij wel spelen, maar de galerij en het centrum zijn door de bewa kers tot verboden terrein ver klaard. "Dennis is daar niet zo van ondersteboven", zegt zijn vader Nico Jansen. „Maar die vijf gulden van de groenteman mist hij wel." Het enthousiasme van Den- nis voor het draaiorgel dateert Dennis Jansen bij zijn draaiorgel. Ze. h en schuiven de ramen open. van vier jaar geleden. Het Zoe- terwoudse centrum voor gees telijk gehandicapten Swetterha- ge, waar Dennis toen verbleef, had een draaiorgel gehuurd. „Dennis wilde het direct nama ken," aldus zijn vader. „Met vrienden en kennissen werd de geitekar van Ome Kees omge bouwd tot een mini-draaiorgel met alles er op en er aan. Alle maal namaak natuurlijk, maar toch een beetje echt." Mooie krulletters en orna menten sieren het orgeltje dat is voorzien van zeven koperen goudkleurige pijpen. Ook het wiel waaraan Dennis draait en de knoppen waarmee het in strument op gang worden ge bracht lijken net echt. Moeder Gré Jansen zoekt nog naar Vo- lendamse poppen, die de beel den op het orgel moeten voor stellen. „Dennis wil graag dat het er echt uitziet, dus poppen horen er bij." De draaiorgelklanken kwa men eerst uit een radio-casset- tedeck op batterijen. Uit milieu overwegingen werd al snel ge kozen voor een accu. Dennis kan uit een brede collectie com pact discs en langspeelplaten zijn keuze maken. Zo wordt de ene keer 'When the Saints' van draaiorgel De Waterlander op genomen gevolgd door 'Tiger- rag' van De Joker. Elke week krijgt het publiek ander reper toire voorgeschoteld. Zelfvertrouwen Leiderdorp telt ook 'echte' or geldraaiers. Over de gebroeders Broers die met de Amazone op de Leiderdorpse markt staan en de Gebroeders Mink en Van Putten, zijn de ouders van Den- nis vol lof. "Die mensen begrij pen hoe een geestelijk gehandi capte jongen als Dennis in de ban kan zijn van een draaiorgel. Ze laten hem af en toe aan het wiel draaien en nieuwe boeken opleggen. Prachtkerels, die veel goed doen. Dennis gaat regel matig met zijn orgel draaiende vrienden 'een happie eten' in een snackbar aan de Leidse La ge Rijndijk. "Die mensen heb ben hem heel veel zelfvertrou wen gegeven," aldus zijn vader. Ook over de gemeente is hij best te spreken. "Hij heeft geen vergunning voor dat draaien," aldus zijn vader. „In orgelkrin gen zou onze zoon een 'lefloper' worden genoemd, maar hier la ten ze hem gewoon lekker hob belen." De stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest lijdt onder het affiche op de ramen van ge bouw 't Groot Proffijt bij het Boerhaaveplein in Oegstgeest. Het opschrift luidt dat dit multi functionele centrum is gesloten waardoor de indruk wordt ge wekt dat ook de SJJO, als vaste gebruiker van het multifunctio nele centrum met vakantie is. "Niets is minder waar", aldus SJJO'er J. Steenbakker. Het affiche hangt voor het raam van de ingang van het ge bouw, aan de kant van het Oegstgeester Kanaal. De SJJO- ingang bevindt zich aan de zijde van de apotheek. Het jeugd- en jongerenwerk draait dezer dagen gewoon door. Voor de jongeren is er 's middags en 's avonds soos. Voor de tieners is er elke vrij dagavond disco en op dinsdag middag soos. Wel liggen gedurende de schoolvakanties de SJJO-cursus- sen stil. NOORDWÜK IRENE NIEUWENHUUSE De internationale Bloemenma rathon voor rolstoelers wordt dit jaar van 3 tot 10 augustus gehouden. Het is de tiende keer dat een dergelijke etappe-wed strijd voor wheelers wordt geor ganiseerd. Naar verwachting zullen een kleine zeventig rol stoelers aan de start verschij nen. Er komen atleten uit Bel gië, Duitsland, Tsjechoslowa- kije, Algerije en de Verenigde Staten. De marathon bestaat uit acht etappes. De tocht begint in Rijnsburg en heeft een totale lengte van 350 kilometer. De route gaat onder meer naar Zuid-Limburg, waar de nieuwe startplaatsen Maastricht en Heerlen zijn. Voor de eerste maal zal op het Vrijthof gereden worden. Via Leiden en Alphen aan de Rijn wordt 10 augustus in Noordwijk gefinished. Alle disciplines, zowel de in dividuele als de ploegtijdritten komen aan bod. Ook de zoge naamde Limburgse berg-etappe en een klimtijdrit staan op het programma. Er zijn twee cate gorieën, de toppers en de recre anten. Het startsein van de mara thon wordt niet toevallig in Rijnsburg gegeven. Het rolstoel spektakel is namelijk tien jaar geleden in het bloemendorp be gonnen. Werknemers van bloe menveiling Flora wilden 'iets' doen voor gehandicapte spor ters. Het initiatief voor de eerst tocht was geboren en het eve nement is daarna in een stroomversnelling geraakt. Wedstrijdleider/coördinator Wim van Duivenbode: „Tien jaar geleden verliep alles nog een beetje krakkemikkig. Er wa ren toen 16 deelnemers, van wie er ook nog eens een paar uitvielen. Nu dreigt het hele evenement ons boven het hoofd te groeien. Het is allemaal in een stroomversnelling geko men". Alle ingrediënten waar een hedendaags sportspektakel niet meer buiten kan, zijn dan ook aanwezig. Een volledige tourkaravaan met een groot show- en ontspanningselement zal steeds de rolstoelers voor gaan. Volgens Van Duivenbode krijgt de tocht steeds meer de allure van een 'mini Tour de France'. De organisator van de tocht, de Stichting Organisatie Gehan dicaptensport, wil zich deson danks niet aansluiten bij de lan delijke bond, de Nederlandse Invalide Sportbond (NIS). Van Duivenbode: „De NIS wil de ge handicapte sport te veel in hok jes delen. Wij willen juist niet te veel regelen, maar er vooral een groot, sportief en gezellig eve nement van maken, waar zowel licht als zwaar gehandicapten aan deel kunnen nemen. Van daar ook dat we maar twee ca tegorieën hebben". Proloog De proloog van de marathon is op 3 augustus om 12.00 uur derhalve in Rijnsburg op het Burgemeester Koomanplein. Daarna zijn om 13.30 uur de eerste wedstrijden in Het Wa- terbos. Aan het eind van de dag worden de rolstoelers met de begeleiders per bus naar Maas- Vuurwerk op de Boulevard om 22.30 Leiden 'Langs Leidse kerken', div. kerken openen hun deuren voor het publiek van 11.00 tot 16.00 uur. Noordwijk Optreden van een Country Band en dansers op het Vuurtorenplein, van 16.00 tot 21.00 uur. Nachtvissen op het B-kanaal (alias de Kano-vijver) door HSV de Sportvisser, vistijd van 18.00 tot 24.00 uur. Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp van 11.00 tot 16.00 uur. Ringsteken te water, op de Leede bij de gemeentehaven, aanvang 19.00 'Jazz behind the Toll", live jazz-mu- ziek in alle horeca-berijven, van 21.00 tot 01.00 uur. ZONDAG 21 JULI Katwijk Openluchtschaken op het plein t/o de Witte Kerk, aanvang 14.00 uur. tricht gereden, wqaü1 dë volgen de dag vanaf lV$Ö uur de wheelers in het Zuidlimburgse heuvellandschap een zware tocht zullen maken. Dinsdag staat Valkenburg op het programma, waar vooral de beklimming van de Cauberg voor veel sportief vertier zal zor gen. Daarna doen de rolstoelers onder meer Eindhoven, Den Haag en De Lier (Westland) aan. Het zogenaamde criterium in Weert wordt op donderdag 8 augustus gereden. Eenzelfde evenement gebeurt 9 augustus in Leiden en in Alphen aan de Rijn. De grote spektaculaire finish wordt zaterdag 10 augustus een Noordwijkse aangelegenheid Op de Noordwijkse Boulevard wordt uiteindelijk beslist wie zich de marathonwinnaar 1991 mag noemen. Op die dag wordt er overigens nog gereden in Katwijk, Oegstgeest en Voor hout. Over de finishdag weel Van Duivenbode: „Noordwijk voelt zich heel erg gebonden aan de bloemenmarathon. We hebben er veel sponsors en de toeloop van het publiek is er grandioos". De prijsuitreiking is 's avonds om half negen in De Schelft in Noordwijkerhout. Over de functie van sport voor gehandicapten merkt Van Duivenbode op: „We proberen de mensen weg te halen achter de begonia's. Dat lukt ons won derwei. Er zijn gehandicapten die nooit wat aan sport deden, maar nadat ze van de bloemen marathon hoorden, zijn gaan oefenen en nu ieder jaar met- doen Huize Gerto in Warmond. Alleen het riool werkt nog. De huurders zijn met de noorderzon vertrokken en de eigenaar zwijgt in alle talen over de toekomstplannen. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15