Leiden Oudste dorp blootgelegd Galg nog niet zo gek voor slechterik Marokkaanse kinderen niet terug naar moeder 'h 1-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA 5TRAATSAAA GERT VISSER WIAA WEGMAN Eindredactie: GERT VISSER Vormgeving: PIET KOOREMAN 13 KLACHTEN OVERvlieg- tuigoverlast boven de Merenwijk zijn vooral af komstig van mensen met dure woningen, zo menen enkele Merenwijkers LEIDSE ARCHEOLOGEN leggen in Limburg het oudste boerendorp in Ne derland en een Romeins grafveld bloot Leidse professor graaft in Limburg naar resten boerencultuur Op het moment dat in Nijme gen een recordaantal deelne mers aan de start verschijnt, be gin ik mijn halve daagse op de Rembrandtbrug in Leiden. Staande op de zoom van de binnenstad blik ik nog even achterom: daar ligt de histori sche haven met links de on langs gerestaureerde Stadstim- merwerf. Voor mij: het Galge- water en rechts de herbouwde molen De Put. Verhalen uit lang vervlogen tijden dringen zich onweer staanbaar op. De molen moet er vroeger jaren ook al geweest zijn, maar ook een minder alle daags bouwwerk: de galg. In de stad Leiden werden van ouds her doodvonnissen voltrokken. Om ieder die de stad naderde duidelijk te maken dat men zich maar beter niet schuldig kon maken aan misdaden, liet men de door kraaien en raven aan gepikte lijken wekenlang aan de galg hangen. Vandaar dus die naam Galgewater. Ook vandaag hangen er mensen rond in het parkje naast de molen, genie tend van de ochtendzon of op weg naar het nabijgelegen dranklokaal. Verderop, waar ooit de fa briekspijp van Nieuwc-nhuizen domineerde, staat nu dè flat Bloemlust. Oorspronkelijk be doeld als Leidens eerste echte woontoren maar door middel matige stadsbestuurders en dito isprekers een kopje kleiner ge maakt zodat uiteindelijk een bult is overgebleven waarvan de verhoudingen niet echt deugen. Aan de andere kant van de Rijnzichtbrug staat een veel le lijker flatgebouw met op de be gane grond een autobedrijf. Om dat te kunnen neerzetten werd in 1965 het fraaie buitenverblijf Bloemlust met de grond gelijk gemaakt. Bloemlust kende veel illustere bewoners zoals de No belprijswinnaar prof. Van Ein- thoven. De laatste bewoonster mevrouw De Groot-Feitkamp hield tijdens de oorlog onder duikers in het huis verborgen, onder wie de kunstschilder Dirk Nijland. In 1961 werd Bloemlust ver kocht aan Van de Marei. Me vrouw De Groot werd de huur opgezegd. Na de sloop lag het terrein nog jarenlang braak. In 1974 werd het door architect Herms van den Berg ontworpen flatgebouw neergezet. Mis schien is het een goed idee om bovenop het complex een galg te bouwen om projectontwik kelaren en architecten die de stad naderen duidelijk te maken dat ze dit soort misdaden beter niet meer in Leiden kunnen be gaan. Ik vervolg mijn tocht langs de Haagweg. De naast de Leonard- uskerk gelegen pastorie van de paters Franciscanen geven de oevers van de Rijn nog iets van z'n ouderwetse allure. Even ver derop ligt het romantisch ogen de Huize Elisabeth, tot voor kort het onderkomen van de zusters Franciscanessen. Tussen de monumentale panden staan onder meer de nieuwe apparte mentencomplexen van de Wo ningbouwvereniging Leiden. Hierlangs is de oever van de Rijn bereikbaar. Het is er goed toeven. Voorbij de Churchillbrug ont waar ik, tussen de woonboten, de woningen aan het laatste stuk Morsweg, inmiddels rijp voor de sloop. Dat de gemeente deze grond, omringd door woonwijken, heeft bestemd als bedrijfslokatie is mij een raad sel. Is deze plek niet bij uitstek geschikt om het wonen aan de Rijn voor meer Leidenaars mo gelijk te maken? Zoals Amster dam de IJ-oevers weer aan de stad teruggeeft en Rotterdam zijn Maasoevers bestemt voor wonen. Via een ommetje door de Ste- venshofr waar een Leidenaar op leeftijd hoofdschuddend de hoogbouwactiviteiten gadeslaat ("Dit doet afbreuk aan de hele „Archeologische overblijfselen zijn net als oliebronnen niet onuitputtelijk. Iedere keer verdwijnen er belangrijke stukken en straks is er niets meer over. Het is noodzake lijk dat het rijk belangrijke terreinen aankoopt. Zolang als dit niet gebeurt, rennen wij achter de zaken aan". De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken gedurende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling langs de Rijn, vanaf Koudekerk, door Leiden naar Valkenburg. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. Vandaag de wandeling vanaf het stadhuis in Leiden, langs de Rijn richting Valkenburg. wijk") wandel ik richting Rijn dijk. Hier is de Rijn, geruime tijd, praktisch onzichtbaar. Bij de nieuwbouw van hotel-res taurant Het Haagsche Schouw kijk ik even de andere kant op om te voorkomen dat mijn oog letsel oploopt bij het zien van zoveel lelijkheid. Voor geen geld zou ik in zo'n afzichtelijk ge bouw de nacht doorbrengen. Ik vervolg mijn weg via de Rhijnhofweg. Een rustiek laan tje langs de begraafplaats Rhijn hof waar ik weer een voormalig buitenhuis tegenkom, nu nog de aula van de begraafplaats Rhijnhof, dat binnenkort weer z'n oorspronkelijk bestemming, dat van woonhuis, terug krijgt. Richting Rijnsburg wordt het laantje gedomineerd door een mengeling van luxe en minder luxe woonhuizen, onduidelijke bedrijvigheid en vooral tuinde rijen. Geen weidse vergezichten, maar autosnelwegen. Wat zich precies aan de oevers van de Rijn afspeelt, blijft ook hier voor het oog verborgen. Is het eigen lijk niet verwonderlijk dat in dit land van rivieren, sloten, grach ten en kanalen de redacteuren van deze krant voor een wan deltocht hebben gekozen? LEIDEN/GELEEN CATHARIEN ROMUN CORRESPONDENT GPD Professor L. Louwe Kooijmans van het Instituut voor Prehistt}- rie in Leiden, is verheugd over de opgraving van het oudste dorp in Nederland, maar tegelij kertijd bezorgd over het archeo logisch erfgoed in ons land. Sa men met zeventig studenten leggen hij en drs. H. Kamer mans op het opgravingsterrein Janskamperveld bij Geleen de resten van de eerste boerenge meenschappen in Nederland bloot. Half augustus verwacht hij het archeologische onder zoek af te ronden. Net op tijd, want 1 september hervat de ge meente Geleen de bouwactivi teiten en worden de overblijfse len voorgoed omgeploegd. Op grond van het karakteris tiek versierde aardewerk dat de bewoners van deze nederzettin gen meer dan 7000 jaar geleden maakten, wordt deze periode door archeologen aangeduid als de bandkeramische cultuur. Professor Louwe Kooijmans: „Wij hebben hier te maken met een van de allereerste dorpen in ons land. Geleen-Janskamper veld geeft een fraai, onverstoord beeld van de interessante be ginperiode van deze oudste boerencultuur". Gemeenschap Op het terrein van Janskamper veld stuitte de Geleense ama teur-archeoloog Harry Vromen op vondsten die aangaven dat zich op deze plek duizenden ja ren geleden een agrarische ge meenschap vestigde. Hij scha kelde het Leidse instituut voor prehistorie in. In allerijl werd het onderzoek opgestart, want de gemeente Geleen was op de kavels al met de bouw van een woonwijk begonnen. De voorbereidingen van de opgravingen gingen echter niet zonder slag of stoot. De ge meente Geleen zag in eerste in stantie de noodzaak van het blootleggen van deze unieke resten niet in en weigerde het onderzoek financieel te onder steunen. Ook de verwachte sponsoring van 'een groot be drijf in Geleen' bleef uit. Na veel geharrewar in de raad besloot het gemeentebestuur uiteindelijk tot een bijdrage van 25.000 gulden. Op het budget van vier ton, bijeen gebracht door de Rijksuniversiteit Leiden, het Prins Bemhardfonds en het archeologisch fonds van de ge meenten in Limburg, een scha mel bedrag .voor het opgraven van een nederzetting van zo'n grote historische en weten schappelijke waarde. 'Soap opera' Louwe Kooijmans vergeleek de weinig toeschietelijke houding van de gemeente Geleen met een 'soap opera'. „Voor de 25.000 gulden van Geleen heb ben wij het hardst moeten knokken". Het liefst had hij het gebied voor het nageslacht in tact gelaten, maar daarvoor kwam de ontdekking te laat. „Als wij dit terrein vijf jaar gele den hadden ontdekt, was het een monument geweest", aldus Louwe Kooijmans. Volgens de Leidse archeoloog heeft zijn team er nu 90 procent van 'de rit' op zitten. Drie van de vier hectare zijn in kaart gebracht en in totaal 35 plattegronden van huizen opgetekend. De boeren bouwden in deze periode grote houten huizen van vijf tot zes meter breed en soms 35 meter lang. Hier leef den ruim anderhalve eeuw lang diverse generaties. In de open ruimten tussen de huizen zijn de opvullingen van honderden kuilen aangetroffen. De meeste dienden oorspronkelijk als leemgroeven, andere werden als opslagsilo's gebruikt. Later werd in deze kuilen afval ge gooid. Dal leverde de Leidse archeolo gen een schat aan nieuwe infor matie over de eerste boeren in ons land op. Behalve bewoners sporen als potscherven, werk tuigen en vuursteenafval wer den in deze metersdiepe gaten ook de oudste Nederlandse erwten en linzen gevonden. De opgraving van het grafveld dat de Romeinen eeuwen later,op dezelfde plek aanlegden,, ,ziet Louwe Kooijmans als egft,.'ca deautje'. In het najaar g^n; de vondsten voor onderzoek naar de universiteit Leiden. TTaanra krijgen zij een plekje in het Maastrichtse Bonnefantenmu- seum. Leidse archeologen graven in Geleen naar het oudste dorp in Nederland. MEDISCHE DIENSTEN De aula van de begraafplaats Rhijnhof krijgt binnenkort weer z'n oorspronkelijk bestemming van woonhuis terug. FOTO HIELCO KUIPERS Vier in Marokko verblijvende kinderen (3 tot 12 jaar) van een in Leiden woonachtige Marok kaanse vrouw hoeven niet te worden teruggegeven aan hun moeder. De vrouw had dat in kort geding geëist. Haar verzoek werd gisteren door de rechter afgewezen. De voormalige echtgenoot van de vrouw beweerde dat de kin deren bij de ontbinding van het huwelijk aan hem waren toege wezen. Hij heeft ze onderge bracht bij zijn moeder in Marokko. De vrouw, moeder van nog vijf kinderen, bestreed dat zij had ingestemd met een regeling voor de kinderen. De rechter zag echter geen aanleiding om terug te komen op de afspraken die bij de be ëindiging van het huwelijk wa ren gemaakt en wees de eis af. 1ser, g 3er} BLMnft luyb Is er een verband tussen de overlast van vliegtuiglawaai en de prijzen van huizen? Een onderzoekje in Merenwijk-Noord doet dat wel vermoeden. Karpers en Forellen contra Duinen en Dalen. de Een week of twee geleden viel er bij de woningen in de Noordelijkste wijken van de Merenwijk èen geel kaartje in Ne de bus. Het kaartje had als kop 'Stop Overlast Schiphol' en vervolgt met: „Hebt u klachten over vliegtuiglawaai? Bel dan de klachtenlijn: 020-6015555." Aan ""het kaartje, dat een initiatief is van de Leidse Werkgroep Luchtvaartoverlast (LWL), zat een stickertje vastgeniet. Dat Bwmoet op de telefoon worden WÊ 'geplakt opdat zonder aarzelen kan worden gebeld wanneer ^^.een vliegtuig overvliegt. „Hoe WË meer klachten er komen, met Br des te meer overtuiging kunnen bezwaren worden ingebracht i bij de inspraakprocedures in )E? het komende jliar", staat op het 'i kaartje. „Ik vind dat toch een beetje een overdreven actie. Met zo'n I alarmstickertje, wat een j nonsens. Alleen echte I alarmnummers zoals 06-11 ■Émoet je op je telefoon plakken". 0 is de uitgesproken mening van H. Seisveld, bewoner van de Tunicaduin. Volgens Seisveld heeft de actie een soort financiële achtergrond. De vermeende vliegtuigoverlast zou alleen maar zijn aangezwengeld door bewoners van de 'dure' huizen (op stand) in de Karpers en Forellen. In de aangrenzende Duinen en Dalen, waar de iets minder prijzige woningen staan, zouden de bewoners vinden dat het wel meevalt met de overlast. Op naar de visbuurt, de duinen en de dalen voor eer onderzoekje. Vis-stand (2) Bij De Koning aan de Kroeskar per hebben ze het plakkertje ge lijk op de telefoon gelijmd: „Je kunt goed merken dat het in tensiever wordt", is de reactie. Maar de gelijknamige familie De Koning even verder aan de Primuladuin, heeft helemaal geen last van de vliegtuigen: „Die actie maakt mij niets uil." Dan hebben we de familie Van Stigt van de Graskarper die de actie juist weer heel goed vindt: Hoe duurder de huizen, des te meer last van de vliegtuigen, blijkt uit e „Het wordt steeds erger, dus dat stickertje is wel handig." Er woont echter ook een familie Van Stigt aan het Zinniadal waar ze weer geen last hebben van de Jumbo's en DC-achten: „Ook niet van het kaartje trou- Dan maar de familie Muller aan de Beekforel gebeld waar het simpelweg een 'goede actie' wtfrdt genoemd. Op de Garde niadal wonen de Mulders (niet precies dezelfde naam maar het waren vroeger toch allemaal Molenaars) die er heel anders over denken. „Ik geloof niet dat we overlast hebben", klinkt het uit dit dal. De Vries aan de Beekforel vindt de symbolische gele kaart een prima idee: „Hij ligt bij de tele foon". Het gezin De Vries aan het Ambrosiadal is op vakantie maar kennissen passen op hun huis: „Wij houden hier zoge zegd onze vakantiezegt de oppas die ongetwijfeld elders vakantie had gehouden als het vliegtuiglawaai onhoudbaar Vis-stand (3) Tenslotte is het de beurt aan de families Jansen. Die van ds Zin niadal heeft het stickertje wel bewaard: „Maar ach, je raakt er aan gewend". Dan is mevrouw Jansen van de Edelkarper aan de beurt. Ze woont 'in de vis sen' en dus zal ze de actie wel steunen, denken wij. Maar nee. Bij lansen doen ze niet mee aan de tegenstelling tussen duinen en dalen, forellen en karpers: „We hebben geen last en steu nen de actie niet. We zijn nog niet zo lang geleden in Leiden komen wonen, en als je[HHl Randstad verhuist dan weet je dat je dicht bij Schiphol zit." Volgens Lederkarper-bewoner H. Roodenburg, lid van de LWL, berust de scheiding tussen vis sen en duin dal op puur toe val: „Maar twintig procent van de Merenwijkbewoners heeft last van de vliegtuigen, maar die twintig procent is gelijkmatig over de wijk verdeeld. We heb ben ook reacties gekregen van de Bloemen, de Rozen, uit de flats bij de Horsten en zelfs een melding uit de binnenstad. De actie was louter bedoeld om het nummer onder de aandacht te brengen." Geen echt representatief onder zoekje van Steeds, vindt Roodenburg dan ook. Goed, we hadden er toch al genoeg van rond te dwalen door de Bessen, de Werven, de Paden en de Ro- des. De heer Visser aan de Goudkar per hebben we dan ook niet meer gebeld. De familie Zand bergen aan de Azaleaduin heb ben we ook maar laten zitten. Al kunnen we ons voorstellen dat sommige bewoners van de Me renwijk best interesse hebben in een klachtenlijn. Over straat namen bijvoorbeeld. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer. Tan. Zwijnenburg. Meijer. Van Leeuwen. Verhage, Groeneveld. de Ruiter. Jans sen. Mans en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Maris/J. Ver hage. Rosmolen 2. tel. 218661. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Ruiter. Ros molen 2, tel. 125096. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytelbaum. Van Luyk. Klaassen, Rus. Kruis. Bergmeijer. de Lange za 8 uur tot zo 8 uur: M Bergmeijer. Oude Singel 76. tel. 226201 zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange. Bronkhorststraat 43-45. tel. 212025. Groep 3 - Boels, Smit. Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne. Huibers, Jur- gens, Fogelberg en Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne. Kernstraat 11. tel. 125245. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne. de Laat de Kanterstraat 32. tel. 134345. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Ri|n, Bénit, Nieuwenhuis. Horn. J.G. Zaaijer en R E. Zaaijer, Paulides, de Kanteren Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, Kennedylaan 24. tel. 765400. zo 8 uur tot 24 uur: E. Paulides. I Boudier-Bakkerplein 3. tel. 311414. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammer stem, Robijnstraat 2/b, tel. 767646. zo 8 uur tot 24 uur: F. Oostendorp, tel 149212. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster. Haagweg 41, tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft Leiderdorp za P van t Wout. Hoofdstraat 40. tel. 410070; zo-F. Kemme. Grotius- laan 12. tel. 893139; spreekuur (uit sluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7 30 uur: C. Keij- zer, Witte de Withlaan 3. tel. 156641; prakti|kadres. Komngmne- laan 2a. tel. 172521 Voorschoten za: L Prescott. Bachiaan l.tei 612356; zo: E. Schotanus. Leidse- weg 305. tel. 612356. Warmond F Walenkamp. Dorpsstraat 45. tel 01711-10030. Wassenaar za: M. van Tolmgen. Hofcampweg 7. tel. 15939; zo: E. op 't Landt. Mid delweg 21, tel. 13056. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door Apotheek Luifeibaan. 5 Meiplem 3-5. Leiden, tel. 315048 Apotheek Beker, Lijtweg4. Oegst geest. tel. 174161. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Marling. Hel der. Roest (Leiden en (Jhiftreken): F Muurhng. Plantsoen 23. tel. 125057 -« Voor de praktijk van Vestjens«n Van der Wouw: E van der Wouw. ftoshui- zeriaan 26. tel. 764058 Voor de praktijk van Duijn. Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161; of D.J. Brandt, Homanstraat 1. Rijns- burg, tel. 173266 Voor eigen praktijk. B.G. Heemskerk. De Kempenaer- straat 21, Oegstgeest, tel: 071 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon, Bronkhorst straat 13. Leiden, tel: 218393. al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenari sen: dokterstelefoon 070-3455300 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Lei derdorp. Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door R. Snoep. Ri|nsburgerweg 94. Lei den. tel. 175636; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar R Crul. Rozenveldlaan 14, Wasse naar. tel. 01751-11792 59. tel: 120144; na 17.00 u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 12222? Bereikbaarheid Kruisvereniging Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden. tel: 01720-24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel HOOFDOFFICIER - Mr. J.A. Blok is door de minister van justitie voorgedragen als hoofdofficier van justitie in Den Haag. Blok (53) die nu als hoofdofficier in Groningen werkzaam is. volgt mr. R.A. Schimmel op die per 1 oktober vervroegd uittreedt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13