Leiden Fokker enthousiast over Leeuwenhoek Salonboot probleemloos naar stek in Galgewater 'Geweld Marokkanen niet zorgelijk' ALS DIEVEN INDE NACHT... De brasserieboot op zijn definitieve bestemming bij de Prinsessekade. Het horeca-schip wordt binnen een maand geopend. foto jan holvast (vervolg van pagina een) LEIDEN LOMAN LEEFMANS Tot grote opluchting van zowel eigenaars Van der Klip en Verin- ga als van de betrokken ambte naren paste de brasserieboot precies door de Rembrandt- brug. Het scheelde maar enkele centimeters, maar het ging. Om zes minuten voor tien gis terochtend was het karwei ge klaard. De scheepstoeter loeide van blijdschap, omstanders ap plaudisseerden spontaan. Toen de boot eenmaal op z'n plaats lag bleken de reacties van om wonenden gematigder dan voorheen. De afdeling civiele werken was al om zes uur begonnen met het opklappen van de twee brughelften. De leuningen wer den losge schroefd en de brugdelen wer den met grote klemmen om hoog gehouden. Inmiddels wa ren Veringa en Van der Klip om acht uur vertrokken met het glazen gevaarte vanaf de bouw plaats bij het terrein van Noord man en opgestoomd naar de spoorbrug bij Rijnoever. Nadat de trein van 10.51 uur naar Al phen aan den Rijn was gepas seerd draaide deze brug open en kon de boot, aangeduwd door een motorbootje van sleepdienst Groenen, doorva ren. Veringa, Van der Klip en enkele helpers, bekeken vanaf het dak het tochtje naar de Rembrandtbrug. „En het was toch zo'n leuke schuit", grapte een van de be langstellenden op het moment dat de boot aan de secure door gang begon. Maar al snel bleek de vrees dat de boot breder was dan de brugopening, onge grond. De waterstand was gun stig en de wind zonder invloed. Toch werd het centimeterwerk. De snelheid zakte tot onder de kilometer per uur en nerveus werden vanaf het scheve dak via een walkie-talkie aanwijzingen gegeven aan de duwer. Halver- Buurthuizen: 'Meer geld huiswerkhulp' LEIDEN KAREL BERKHOUT De buurthuizen in het centrum, de Slaaghwijk en de Stevenshof willen van de gemeente 145.000 gulden voor huiswerkhulp aan kansarme scholieren. De gratis huiswerkklassen in de achter standswijken zijn zo langzamer hand niet meer te betalen, doordat steeds meer betaalde krachten moeten worden inge schakeld. De koepelorganisatie van buurthuizen Skil wil 130.000 gulden om een redelijk uurloon te kunnen betalen ('een paar tientjes per uur') en nog eens 15.000 gulden voor de materi aalkosten. Op dit moment zijn er huis werkklassen in het centrum en de Slaaghwijk, terwijl de Ste venshof de gemeentelijke subsi die afwacht. In de huiswerkklas sen zitten veel migrantenkinde ren met een taalachterstand en jongeren met problemen thuis. „Scholen zijn zelf vaak niet in staat kinderen weer op school te krijgen", aldus K. van Schouten van Skil. „Daardoor komt veel terecht bij de buurthuizen." wege kraakte er iets en dat ge luid werd met een meerstem mig 'hoooo' vanaf het dak be antwoord. Daar bleef het echter bij en om even voor tienen was de schuit erdoor: „Je kan duide lijk de opluchting op ieders ge zicht aflezen", constateerde ge meentefotograaf R. Van Gulick: „Iedereen heeft gelijk gehad", doelde hij op het vermeende misverstand tussen eigenaars en gemeente over de juiste af meting. Een half uurtje later konden het breedlachende en trotse duo de felicitaties in ontvangst nemen. De brasserieboot lag keurig af gemeerd aan het steigertje bij de Prinsessekade. Een tiental fotografen nam de boot nog eenmaal onder schot. Mede werkers van het energiebedrijf De waterstand was gunstig en de wind zwak, maar toch werd het centimeterwerk hadden al driftig een geul ge graven in de stoep om zo snel mogelijk de elektriciteit te kun nen aansluiten. De rest van de dag verliep voor Veringa en Van der Klip weer gewoon zoals het in de afgelopen zeven maanden het geval was. In de stromende regen doorgaan met werken om de boot binnen een maand van nu geheel af te krijgen. Onge veer twee ton heeft het ze uit ei gen zak gekost. Parkeeroverlast De eerste reacties van omwo nenden, die zich eerder fel ver zetten tegen de komst van de salonboot, vielen mee. Echt mooi, of een echte aan winst vond niemand het, maar de re toriek die bij de gemeentelijke informatieavonden werd ge bruikt, bleef achterwege: „Het valt mee, het is zelfs leuker dan ik gedacht had. Maar ik vrees toch grote parkeerproblemen als de boot open gaat", aldus de eigenaresse van de precies te genover gelegen sigarenzaak. Twee naast elkaar wofl£n3e fëF milies Walenkamp op",de_4po- thekersdijk vrezen ook xiat de parkeerdruk toe zal nemen, maar ze zijn blij dAV-'het schip niet zo groot blijkt te zijn als werd verwacht. Ook bij petit- restaurant Michel aan dezelfde dijk wordt parkeeroverlast, maar dan vooral van fietsers, verwacht. Het uitzicht is voor het restaurant met terras een groter probleem: „Wij hebben ooit een reclamebord weg moe ten halen omdat de bovenburen het uitzicht op de molen werd ontnomen, nu doet die boot hetzelfde", aldus de eigenaar. Aan de andere kant van het Galgewater zijn de reacties wat harder: „Te groot of niet te groot, het blijft een lelijk ding. Voor ons is het uitzicht, dat we ons hele leven op de Apothekersdijk hadden, verdwe nen", klaagt M. Borgerding. Ook bij de familie Heemskerk aan het Kort Galgewater zijn ze gis terochtend geschrokken: „Maar tegen die gemeente valt toch niets uit te halen. Voor mij per soonlijk valt het wel mee, maar ik ken aardig wat mensen die de boot het liefst naar de bodem zien zinken." Positiever zijn de reacties uit de studentenhuizen aan het water. „Ik krijg toch problemen met keren. Vanochtend vroeg pro beerde ik het nog en ik kom dan dicht tegen het remmingwerk terwijl ik nog een relatief klein en wendbaar schip heb", aldus bewoner van de historische ha ven H. Luining. Volgens hem zullen de schippers op een an dere manier moeten gaan ke ren. Hij oppert het idee om een zogeheten 'zwh&ipaal' bij de Bostelbrug aan te,leggen waar de schepen houvast aan heb ben: „Want als we moeten draaien bij de brasseri«boot en het gaat fout, dan zal day-niet zachtzinnig zijn", waarschuwt Luining. ~«tn SOCIALISTIESE PARTIJ Als dieven in de nacht, als half Nederland met vakantie is, hebben Lubbers en Kok toegeslagen en de rechten van WAO'ers en zieken om zeep geholpen. - 350.000 WAO'ers zullen binnen korte tijd in de Bijstand belanden. - bij ziekte moeten snipperdagen worden ingeleverd en de ziekte-uitkering gaat terug naar 70%. Dit stelletje moet weg! Vanaf hun aantreden hebben zij steeds geweigerd het geld te halen waar het zit. Ze hebben alleen maar de ouderen, de huurders, de gehandicapten en de arbeiders bestolen. Er moeten onmiddellijk nieuwe verkiezingen komen. De haan kraaitl Mensen wordt wakker! Wat met tientallen jaren strijd is opgebouwd dreigt met één pennestreek teniet te worden gedaan. De tijd van woorden is voorbij. Akties moeten er komenI 'rijdag 19 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN OPLUCHTING bij eige naars brasserieboot en gemeente-ambtenaren NIEUWSLIJN Arbeidsinspectie metaalsector De arbeidsinspectie in dit district is deze week begonnen met een onderzoek naar de arbeidsomstandigheden in de metaal- produkten-industrie. Zeker 500 bedrijven maken deel uit van deze bedrijfstak, waarvan er 160 worden geïnspecteerd. De in specties richten zich vooral op het voorkomen van knel- en pietgevaar, de omgang met schadelijke stoffen en geluid. Vol gens de arbeidsinpsectie schort hier nog wel het een en ander aan bij de bedrijven. Wasgoeddief opnieuw actief Een aantal overhemden, t-shirts en broeken is de buit van de wasgoeddief die gisternacht opnieuw heeft toegeslagen. Dit maal was het werkterrein de tuin van een woning in het Neeltje van Zuytbrouckhof. Wederom ontbreekt van de dader elk spoor. Diefstal zonder aangifte Twee personen die onlangs door de Haagse politie zijn aange houden, hebben bekend in februari bij een elektronicazaak in de Haarlemmerstraat, tien walkmans te hebben gestolen. De waarde van de buit bedroeg ongeveer 1500 gulden. De elektro nicazaak heeft nooit aangifte gedaan van de diefstal. (vervolg van voorpagina) Hoge stichtingskosten en een lage koers van de dollar maakten dat Fokker de aanvankelijke plannen voor nieuwbouw in Leiden in de ijskast zette. Het feit dat de gemeente het vliegtuigbedrijf aan het contract wenste te houden, heeft meegespeeld bij het besluit de nieuwbouw toch door te zetten. "Het afblazen van de nieuwbouw had tot financiële schade voor het bedrijf kunnen lei den", aldus directeur Groen. meente Leiden heeft ons af te toe onder grote druk gezet om Dat hij er al die tijd van over- tot een besluit te komen. Die tuigd was dat de verhuizing grond was immers van ons. naar Leiden zou doorgaan, wil Maar ik moet zeggen dat we ui- Groen niet zeggen. „Maar de terst correct zijn behandeld hoop is er altijd geweest. De ge- door de gemeente." Vanwege een 'rendabelere bedrijfsvoering' besloot Fokker een aantal jaren geleden een nieuw pand neer te zetten voor de ruimtevaartdivisie. Zowel op Schiphol als in Amsterdam Zuid-Oost bleken de mogelijk heden daarvoor zeer beperkt. Daarop werden twintig ge meenten aangeschreven waar van Leiden als meest geschikte uit de bus kwam. Groen wijst op de relatief lage grondprijs in de Leeuwenhoek en de gunstige ligging van dit moderne bedrijfsterrein. Ook de aanwezigheid van een universi teit en de vestiging van Estec in Noordwijk speelden een be langrijke rol. Auto botst tegen vangrail een 33-jarige Leidse bestuurder S gisteravond met zijn wagen ferschillende malen tegen de jangrail gebotst op de afslag feiden' van de A44. De auto laakte door onbekende oorzaak ait koers. Hij draaide na de bot- jing 360 graden om de eigen as. be auto is zwaar beschadigd, de iutomobilist kwam met de chrik vrij. DUINCURSUS - Het IVN orga niseert dit najaar een cursus iver de duinen. De cursus be- jlaat vijf avonden en vijf excur- ties naar de duinen. Op 4 Sep tember is er een introductie- vond met een film van Jan van jen Ende. Inlichtingen via tel. Wat vinden Leidenaars prachtig of juist fschuwelijk in hun stad? n zomerserie. Vandaag: Bart Mark, voormalig brandweercommandant Persoonlijk vind ik Het P[antsoen het mooist. Het uitzicht datje hebt als je Dngeveer bij nummer 100 staat, S pij de school. Aan de andere kant zie je dan het Lidwina. - Mijn dochter woont op nummer 103. Het is mooi troen, er is veel water, je ziet |rote bomen, er vliegen veel Vogels, het is er een en al rust, jk heb er vroeger als jongen i -weieens met meisjes r gewandeld. Toen vond ik het er bok al prachtig mooi. Alleen - liepen er toen altijd politie agenten die je wegstuurden. Je bocht absoluut niet op de - grasvelden lopen. Nu mag dat .{vel, de politie-agenten Voetballen gewoon mee. - iVe hebben er een paar keer brandjes gehad. Ook in de School. Nee, ik heb er geen bijzondere herinneringen aan, èr was niet een heel leuke brand of Zo. In mijn begintijd hadden we een keer een grote brand bij Solglytt op de hoek van het 'lantsoen en het Levendaal. Op :en zaterdagmiddag. Alle mtiënten moesten emit. Maar lat is alweer wat verder af van nijn plek. ,Heel lelijk, een dissonant, vind irj '<k het parkeerterrein tegenover dolen De Valk. Niet dat grote )lein, dat staat nog wel. Maar lat stuk tussen de weg in, bij - lie seksboetiek. Vroeger had je laar een grote overkapping, oen stonden daar de 'arkenshal en de koepelhal. En :en café en een melkwinkel /waar de boeren zaten af Ie jekenen. Het was toen heel (ezellig. Nu is het een lelijk, 'erpauperd stuk. Is ik het voor het zeggen had {lan ging alles d'r uit en kwam èr een heel nieuwe indelling. Met alleen mooie terrasjes, een fiaar gezellige bistro'tjes en een )aar cafétjes. Weg met die luto's en met die poffertjeskraam. Als dat ;ebeurt, dan wordt het c ile gezelligste tukken van Leiden. I Dat zou prima zijn. LEIDEN Wethouder H. Koek is niet echt geschrok ken van het toegenomen aantal geweldsde licten onder Marokkaanse jongeren in Lei den. „Natuurlijk speelt het probleem net als in de grote steden ook in Leiden. Maar het stuk dat zaterdag in de krant stond, was een beetje tendentieus. Ik heb er verder niet zo veel over op te merken." De kersverse PvdA-wethouder van eman cipatie en sociale vernieuwing stelt dat er 'allerlei projecten' worden georganiseerd om de situatie van jeugdige Marokkanen te verbeteren. „Ik zit hier nog maar zes weken, dus een compleet overzicht heb ik daar niet van." Koek is overigens niet de eerst verant woordelijke wethouder voor minderheden beleid. Dat is A. van Bochove (CDA). Hij is echter op vakantie en dus niet voor com mentaar bereikbaar. Koek: „We hebben een aantal dingen in Leiden, waaronder onderwijsbegeleiding in samenwerking met de ouders en projecten op het gebied van arbeid en inkomen. Vaak zijn die projecten gerelateerd aan de initia tieven op het gebied van sociale vernieu wing. Verder heb je het project 'piko crimi' dat gaat om de bestrijding van kleine crimi naliteit, en is er een nieuwe, allochtone be middelaar in het Breehuys. Dat laatste is ei- 'genlijk het meeste concrete." De wethouder is wel van mening dat het minderhedenbeleid op diverse punten dient te worden aangescherpt: „Je zult je nog veel meer moeten richten op de toe komstperspectieven van Marokkanen, zo dat je die mensen meer kunt bieden." De door adjudant B. Kievits van de Leidse jeugdpolitie geschetste 'verharding', onder een, bij de politie bekende groep van zo'n 20 a 25 criminele Marokkaanse jongeren, is voor Koek echter geen reden om de nood klok te luiden. Vandalisme Een woordvoerster van bureau HALT, dat belast is met de verzorging van alternatieve straffen voor jongeren, meldt dat Marok kaanse jongeren in Leiden opvallend weinig vandalistisch gedrag vertonen. Ongeveer 30 procent van de 'Wanten' van de Leidse jeugdpolitie is Marokkaans, bij HALT ligt dit percentage veel lager. „Verhoudingsgewijs komen hier heel weinig Marokkanen", al dus de woordvoerster. „Gezien de cijfers van de jeugdpolitie had ik hier een toename van Marokkaanse jongeren verwacht, maar die is uitgebleven." Marokkaanse jongeren die zich op het criminele pad begeven, blijken zich veel eerder met zaken als winkeldiefstal bezig te houden dan met vernielingen en/of vanda lisme. Ook in steden als Den Haag en Am sterdam is dit het geval. HALT overweegt overigens een project op te zetten ter be strijding van winkeldiefstal: „In Rotterdam wordt hiermee een experiment gehouden. Als dat hier wordt ingevoerd, dan zullen wij vermoedelijk meer Marokkanen binnen krijgen." MOOI en LELIJK Project voor bewoners woonwagens Mooi: „Een en al rust in het plantjoen". Lelijk: „Het verpauperde parkeerterrein tegenover molen De Valk". Woonwagenbewoners moeten aan de slag in een vaste baan net zoals de meeste niet-woon- wagenbewoners. Vanaf septem ber krijgen woonwagenbewo ners in Leiden scholing en be geleiding om aan de slag te ko men bij een baas. „Wij denken nu nog te vaak dat elke woon wagenbewoner zijn eigen slo persbedrijfje moet hebben, ter wijl velen gewoon een baan wil len", zegt directeur K. Schouten van de welzijnsorganisatie Skil. Skil heeft samen met het Woonwagencentrum regio Lei den een project op poten gezet, dat voor woonwagenbewoners de hindernissen bij het vinden van werk uit de weg moet rui men. „Die problemen kunnen variëren van gebrek aan scho ling tot een gebrekkige huisves ting. Ook de vooroordelen over woonwagenbewoners zijn erg groot", zegt Schouten. Traditio neel is de werkloosheid onder woonwagenbewoners erg hoog. Het welzijnsproject loopt voorlopig twee jaar en kost on geveer 70.000 gulden per jaar. Het is één van de nieuwe pro jecten die de Stichting Sociaal Kultureel Werk (Skil), een para plu van de Leidse buurthuizen, in de nota voor 1992 heeft op genomen. Behalve een uitbrei ding van een jongerenproject in de Stevenshof, komt er in zuid west een actie tegen de vereen zaming van bejaarden. Dat gebeurt in buurthuis De Vogelvlucht, waar nu al bejaar denactiviteiten worden gehou den. „Bejaarden hebben de nei ging zich terug te trekken en te vereenzamen. Wij gaan hen thuis opzoeken en achter de ge raniums vandaan halen", zegt Schouten over het project. De actie duurt naar schatting zo'n 2 tot 4 jaar en kost 25.000 gulden per jaar. Skil wil ongeveer 9000 gulden van de gemeente om de stijgen de kosten van het levensonder houd te kunnen dekken. „Het gaat niet om het bedrag, maar wel om het principe. De laatste jaren hebben wij geen prijs compensatie gehad", zegt Doe mee. Neem kontakt op. Bel 010 4673222 of schrijf SP, antwoordnummer 30542, 3030 WB Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11