Leidsch Dagblad Start-akkoord over kernwapens Van Gogh-roof is toch nog opgelost Auto huren? 5ÖÓ/ÓGÓÏDMEIB 14" Ambtenaren willen forse premiestijging Belgische oud-minister vermoord BEL: 071-161395 Man richt met shovel enorme schade aan MMultiRent Protest tegen supermarkt in voormalig concentratiekamp Donderdag 18 juli 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39598 Losse nummers f 1,45 KUNST LEIDEN Geschiedenis van Geen maatrege- Paleis Noordein- len tegen geluid- de belicht. hinder Haagweg REGIO NS: TGV niet over bestaand spoorwegnet Bush over twee weken voor ondertekening naar Moskou Amerikanen en Sovjets zullen op 30 of 31 juli in Moskou het Start-akkoord over de vermindering van de kernra ketten voor de lange afstand tekenen. President Bush aanvaardde gisteren in Londen de uitnodiging van zijn Sovjet-collega Gorbatsjov voor een topontmoeting. gistermiddag tevreden dat nu niets zijn bezoek meer in de weg staat. Gorbatsjov zei dat het Sovjet-volk de Amerikaanse president met open armen zal ontvangen. De top zal twee en misschien zelfs drie dagen du- LONDEN CEES VAN ZWEEDEN Tijdens een lunch hielpen beide presidenten de laatste proble men rond het Start-akkoord uit de wereld. Zij gaven hun onder handelaars in Genève opdracht de ondertekening voor te berei den en de laatste geschilpuntjes voor de Moskou-top uit de weg te mimen. Het akkoord werd enthousiast ontvangen op de bijeenkomst die de leiders van de Groep van Zeven westerse industrielanden daarna met Gorbatsjov hadden. De Britse premier Major sprak van „een opmerkelijk resul taat". Het bezoek van Bush aan Moskou is door de Amerikanen steeds afhankelijk gemaakt van voortgang bij de Start-onder handelingen. Bush constateerde Het Start-akkoord is het eer ste waarbij afspraken zijn ge maakt over vermindering van nucleaire lange-afstandsraket- ten. De Verenigde Staten moe ten hun aantal strategische kernladingen van 12.000 om laag brengen naar 10.400, ter wijl de Sovjetunie van 11.000 naar 8.000 ladingen moet zak ken. Het gaat daarbij om alle kernkoppen voor lange-af- standsraketten en nucleaire kruisraketten, alsmede om de 'gewone' kernbommen die door vliegtuigen worden afgeworpen. De eerdere zogeheten Salt- MEUBEL-OPRUIMING bij BAALBERGEN KATWIJK en LEIDERDORP daar verdient U nu vlug een flink brok van Uw vakantiegeld terug. Op 11.000 vierkante meter, de grootste keus uit de randstad. MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP NIEUWSLIJN Bush in november naar Nederland De Amerikaanse president Bush komt op 9 november naar Den Haag voor besprekingen met premier Lubbers in diens functie van voorzitter van de Europese Raad (de twaalf staats- en rege ringsleiders in de Eurpese Gemeenschap) en EG-Commissie- voorzitter Delors. Het bezoek vloeit voort uit de speciale samen- werkingsbanden tussen de Europese Gemeenschap en de Vere nigde Staten. België eist Kalkar-geld terug De Belgische regering heeft besloten haar miljoeneninvesterin gen in de snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar terug te eisen. !j Zij claimt het geld omdat de Duitsers eenzijdig hebben beslist de reactor niet op te starten, zo liet een woordvoerder van minister Willy Claes van economische zaken gisteren weten. De Belgische claim bedraagt ongeveer 865 miljoen gulden. Nederland heeft ongeveer 1,2 miljard in Kalkar gestoken. Om kosten sociale zekerheid te dekken DEN HAAG GPD De sociale premies zullen in 1992 met vijf procent (vijf mil jard gulden) omhoog moeten als de verhouding tussen het aantal werkenden en niet-wer- kenden niet verbetert. Dit zal grote gevolgen hebben voor de koopkracht, de loonkosten in de bedrijven en de werkgele genheid. Dat blijkt uit ambtelijke stuk ken die het kabinet gebruikt bij de voorbereiding van de begro ting voor volgend jaar. Hierin staat dat de verhouding wer- kenden/niet-werkenden zonder maatregelen verslechtert van 100 werkenden op 86 niet-wer- kenden tot 100 op 87,6. De kos ten van de sociale zekerheid stijgen daardoor zodanig, dat de sociale premie^ voor werkenden en bedrijven omhoog moeten. De stijging van de sociale pre mies betekent een koopkracht akkoorden uit de jaren zeventig behelsden slechts een beper king van de toename van het aantal strategische kernwapens. Op grond van het huidige Start akkoord moeten beide groot machten hun kernarsenalen met zo'n 30 procent verminde ren. Het laatste meningsverschil betreft de definitie van het be grip 'nieuwe raketten'. Het gaat daarbij om de vraag of een raket als 'nieuw' moet worden be schouwd als er een andere aan- drijfmotor in wordt gezet. De aandrijfkracht is immers van in vloed op het bereik en de nauw keurigheid van de raket. Diplo maten in Genève moeten daar voor de komende dagen nog een sluitende tekst zien te vin den. Gorbatsjov zei gisteren echter „dat het tijdperk van de kern oorlog steeds verder van ons weg komt te liggen". De ver minderingen zullen de komen de zeven jaar moeten worden uitgevoerd. De totale looptijd van het Start-akkoord is vijftien jaar. Nog uitsluitend toppers bij het NK-tennis Geen krant ontvangen De Belgische oud-minister An- dré Cools is vanmorgen in Luik neergeschoten. De 63-jarige so cialistische voorman overleed vrijwel onmiddellijk aan zijn verwondingen. Een nog onbe kende vrouw raakte zwaar ge wond. Volgens ooggetuigen is Cools in het hoofd geschoten door een jongeman van onge veer 25 jaar. De dader is spoor loos. Cools, die sinds 1958 parle mentslid was, maakte in de ja ren zestig deel uit van de cen trum-linkse regering van Gas ton Eyskens. In 1968 werd hij minister van begroting en een jaar daarna vice-premier. In de jaren 1971-72 leidde hij het mi nisterie van economische za ken. Cools werd daarna mede voorzitter van de socialistische partij, die toen nog niet opge splitst was in een Vlaamse en Waalse partij. Na de breuk werd Cools in 1978 voorzitter van de Waalse Parti Socialiste. Hij be kleedde die functie drie jaar. Tussen 1981 en 1985 was hij voorzitter van de Waalse ge westraad. NUMEGEN - De 75ste Vierdaagse van Nijmegen is niet alleen een groot sportief evenement met dit jaar jaar een recorddeelname van bijna 39.000 wande laars, het festijn biedt ook passief vertier. Zo zitten langs de route vele duizenden vakantiegangers die er plezier aan beleven om de meute te zien langs trek ken: een blik op de zwoegers vanuit de comfortabele klapstoel of vanaf de uitgespreide plaid. Onze foto graaf Wim Dijkman en verslaggeefster Gerry Redel posteerden zich gisteren langs de route tussen Wy- chen en Nijmegen ter hoogte van het kinderdorp. Daar spraken zij met wandelaars uit onze regio. De resultaten daarvan kunt u zien en lezen op pagina 21. FOTO WIM DIJKMAN Actie tegen leiding Korte staking van renners in Tour de France HET WOORD IS AAN De aanloop naar de eerste ber gen in de Ronde van Frankrijk is vandaag met een drie kwartier durende staking van de renners begonnen. Het peloton protes teerde op die manier tegen de uitsluiting van de Zwitser Urs Zimmermann door de Tour-di- recde. Zimmermann weigerde giste ren het vliegtuig naar Pau te ne men en koos voor de auto. Als argument voerde hij aan dat hij vliegangst heeft. De organisato ren van de Ronde hadden de verplaatsing per vliegtuig voor alle deelnemende renners ver plicht gesteld. Tijdens de staking onderhan delde een aantal renners en ploegleiders met de Tour-direc- de. Resultaat van dat overleg was, dat Zimmermann wel mocht starten, maar buiten me dedinging. De etappe leidt van Pau naar Jaca aan de Spaanse kant van de Pyreneeën over 192 kilome ter en twee cols van de eerste categorie (Soudelet en Som- port) plus een bergje van de derde en een van de tweede Monogamie zal altijd wel gang baar blijven. Men moet 's menser gemakzucht ook niet onderschat- VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Familieberichten Film Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK REGIO IN VIERDAAGSE HET WEER Verwachting voor vrijdag: Buien Wisselend bewolkt en enkele bui en. Temperaturen tussen 13 en 19 graden. Zuidwestenwind, kracht 4 tot 6. Rovers blijken getipt door beveiligers AMSTERDAM. Uit woede over verbroken relatie HEEMSKERK» PIETERV Uit woede over een verbroken relatie heeft een 28-jarige man uit Beverwijk gisteravond laat met een shovel een grote schepmachine een enorme ravage aangericht in de wijk Breedweer in Heemskerk. On geveer 60 auto's raakten be schadigd. Verder ramde de man een schuur, twaalf lichtmasten, een aantal tuinhekjes en een verkeerslichtinstallatie. De tota le schade is nog niet bekend. Niemand raakte gewond. De Beverwij ker reed eerst met zijn auto naar Heemskerk om met zijn ex-vriendin over de re latie te praten. Deze bleek in middels met een andere man samen te wonen. Volgens een politiewoordvoerder knapte er op dat moment iets ii daling van 1 procent, tenzij er compensatie komt in de vorm van lagere belastingen of hogere lonen. Het kabinet heeft geen geld voor een omvangrijke be lastingverlaging. Een forse loon stijging wil het kabinet voorko men, omdat dit op den duur leidt tot een aantasting van werkgelegenheid. Een tweede probleem voor het kabinet is dat maatregelen die de verhou ding tussen werkenden en niet- werkenden kunnen verbeteren zoals optreden tegen het ziekteverzuim en de arbeidson geschiktheid in 1992 nog geen effect zullen hebben. De besluiten van het kabinet over Ziektewet en wao van afge lopen weekeinde moeten nog in wetgeving worden omgezet. Het kabinet hoopt die maatregelen op 1 juli 1992 in te voeren, maar minister De Vries en staatsse cretaris Ter Veld van sociale za ken houden het op begin 1993. Hij reed naar het Hoogovens terrein en haalde daar de 96 ton wegende shovel van zijn werk gever, een particulier bedrijf. Vervolgens brak hij door het toegangshek en ging naar Heemskerk. Daar reed hij in op auto's, lichtmasten en uiteinde lijk op de schuur van de woning van zijn ex-vriendin. Ook de ge vel van de woning raakte be schadigd. Verder werd het weg dek van enkele straten vernield. De man kon even later door de Vondellaan politie worden aangehouden. Hij is in de loop van vandaag door de politie verhoord. Direct na de 'strooptocht' is men begonnen met het oprui men van de gigantische puin hoop. De brandweer heeft in eerste instantie noodverlichting aangelegd. Ook de dienst ge meentewerken van Heemskerk probeert de schade aan de straatverlichting zo snel moge lijk te herstellen. De reinigings dienst is ingeschakeld om de rommel op te ruimen. De sleep dienst van de gemeentepolitie heeft al diverse autowrakken naar een apart terrein gesleept. Het bedrijf van de man heeft in middels met een verzekerings maatschappij gepraat over de schadevergoeding. Met de aanhouding van vier mannen denkt de Amsterdamse politie de spectaculaire Van Gogh-roof te hebben opgelost. Twee van de vier hebben be kend bij de roof op 14 april van dit jaar betrokken te zijn ge weest. Het gaat onder meer om een bewaker en een ex-perso neelslid van het beveiligingsbe drijf VNV die de rovers zouden hebben geholpen. De 31-jarige bewaker en het voormalige personeelslid van VNV (24 jaar) voorzagen de twee overvallers van 28 en 31 jaar oud van alle informatie die ze nodig hadden voor de dief stal. De overvallers vroegen de VNV-'er vlak na zijn ontslag een jaar geleden om infor- matie en stelden hem een belo- Auto- en Motorverhuur njng van een miljoen gulden in i. Leiden. Tel, 071-351818 het vooruitzicht. Met de gege vens over beveiligingsprocedu- MultiRent verhuurt alles op wielen res en het alarm was het voor de rovers mogelijk zich in het mu seum te laten insluiten. De medeplichtige bewaker werkte en werd samen met zijn niets vermoedende collega in de kelder van het museum op gesloten. De roof van twintig schilderijen trok wereldwijd dc aandacht. Experts schatten dc waarde van de buit op een mil jard gulden. Al na enkele uren werden de doeken teruggevon den in een geparkeerde auto bij het Amstelstation. Volgens de politie had een nieuwe vlucht auto een lekke band, waardoor de doeken waarvan een deel beschadigd was moesten worden achtergelaten. Geen extra controle illegale buitenlanders in bollenstreek verhouding (DIA) van het mi nisterie van sociale zaken ziet evenmin aanleiding tot inten sievere controles. De dienst maakt proces-verbaal op tegen werkgevers die in overtreding zijn. De rechter kan een boete van 10.000 gulden per illegale werknemer opleggen. De DIA snapt niet dat de bollenboeren hun vacatures niet eerder mel den bij het arbeidsbureau. Dit zou dan mensen kunnen wer ven voor het werk in de bollen. HOE I N0G20NDER? Ja, fk* abonnamant an ontvani U krairt da aarata twaa waktn USSE WOUTER TER HAAR De politie van Lisse gaat niet ex tra controleren op de aanwezig heid van illegale werknemers in de bollenstreek. Volgens een woordvoerder zijn bij recente controles slechts enkele overtre dingen geconstateerd. Toch zijn er ook dit jaar weer honderden buitenlanders, onder wie veel Polen, aan het werk in de bol len. De Dienst Inspectie Arbeids- I Telefoon i BONN JOHN EISENHAMMER THE INDEPENDENT De bouw van een in dustriepark op het ter rein van een voormalig nazi-concentratiekamp waar 90.000 vrouwen zijn vermoord, heeft de gemeenteraadsleden van Ravensbrück niet lang beziggehouden. Maar nu de bouw van een gigantische super markt op het terrein bijna is voltooid, zijn ze tot hun verrassing plot seling het middelpunt geworden van een in ternationaal protest. De bouw van een vestiging van de Duitse supermarktketen Kai sers is het brandpunt van actie van zowel joodse organisaties als overlevenden van Ra vensbrück. De weg die naar de winkel leidt, is aangelegd door gevan genen van het kamp. „Het is heiligschennis aldus Rose Guerin, die tussen 1943 en 1945 in het kamp zat. Kaisers legt de schuld bij het plaatselijke bestuur en heeft aangekondigd een hoge schadever goeding te eisen als hij van het terrein moet vertrekken. De autoriteiten van de gemeenschap in het noordoosten van Duitsland verklaarden dat zij zo wanhopig probeerden nieuwe in vesteerders van buiten aan te trekken om de werkloosheid te ver lichten, dat ze hebben verzuimd overleg te plegen met de organi saties van gedeporteer den. Eberhard Erdman, de plaatselijke pastoor en het enige gemeente raadslid dat tegen het oorspronkelijke bouw besluit heeft gestemd, zegt: „De meeste men sen leven liever in een leugen. Ze weigeren verantwoordelijkheid te aanvaarden voor wat in het kamp is ge beurd."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1