Leiden Terrein naast spoor blijft mogelijk kaal Lijsbethbrug gaat verhuizen Strakkere regie bij sociale dienst Meer personeel gemeente-archief Lijmpoging van De Sleutels lijkt niet te slagen Sleutelstad presenteert zich in RAI 'Krakers Hoge Rijndijk moeten in maand weg' Marathongeld voor stad India Dinsdag 16|UÜ 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS Duo met wapens bedreigd Twee mannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag met wa pens bedreigd door een groepje van vier jongeren. Twee 21-jari gen uit Hengelo en Rotterdam liepen over het Pieterskerkhof toen de groep hen aanhield. Ze eisten geld en beschikten in ie der geval over een mes en een pistool. Het duo gaf in totaal 125 gulden af waarna het quartet zich uit de voeten maakte in de richting van de Herensteeg. Volgens de omschrijving van de slachtoffers zou het om buitenlandse, minderjarige jongeren gaan. Inbraak in hotel In een jeugdhotel aan de Lange Schijstraat is in de afgelopen nacht ingebroken en een gokkast opengebroken. Van de daders, die tussen twee uur 's nachts en acht uur 's avonds moeten zijn binnen gekomen, ontbreekt elk spoor. Uit de fruitautomaat is een bedrag van ongeveer duizend gulden meegenomen. ACHTERSTAND in archi vering ook met meer per soneel niet geheel in te halen leiden 'Leiden is de sleutel tot een ge slaagd. evenement'. Met deze boodschap staat een vertegen woordiging van diverse Leidse instellingen en bedrijven op de Exposurebeurs in de RAI, van 9 tot en met 11 september. Expo sure is een nationale vakbeurs voor organisatoren van con gressen, beurzen en andere eve nementen. Intiatiefnemer van de Leidse afvaardiging is de Stichting Pieterskerk. Naast deze stichting doen de WV, enkele hotels, de gemeen te. de Leidse universiteit, Stich ting Leiden Museumstad, het Leids Congresbureau, V&R Ate liers, de Groenoordhallen en de Stadsgehoorzaal mee aan het presenteren van de sleutelstad in de RAI. NIEUWSLIJN Plannen voor deel Rooseveltstraat geblokkeerd Het nieuwe gemeente-archief krijgt een grotere studiezaal. De Leidse sociale dienst veran dert zo goed als niets aan haar werkwijze, zegt J. Kroon, hoofd van de afdeling beslissingen. Ze reageert namens de directie op het voorstel van minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) om een uit keringsgerechtigde sneller en meer te korten op zijn uitkering als hij passende arbeid weigert. Bovendien wordt in het voorstel het begrip passende arbeid ver ruimd: een werkloze HBO'er moet bijvoorbeeld na een half jaar werk op MBO-niveau ac cepteren, na een jaar op LBO en anderhalf jaar ongeschoold werk. Mevrouw Kroon reageert te rughoudend op de voorstellen. „Het is niet veel nieuws onder de zon, voor ons zal er niet veel veranderen. We beoordelen elk geval individueel. We leggen sanctie op als iemand werk weigert. Maar we kijken daarbij wel naar werkervaring en oplei ding die iemand heeft Als na verloop van tijd blijkt dat er geen mogelijkheden zijn op de arbeidsmarkt, zullen we iemand doorverwijzen naar het arbeids bureau voor omscholing." Wel verwacht Kroon dat de sociale dienst sneller en gerich ter met haar cliënten zal praten over andere beroepsmogelijk heden. Nu gebeurt dat pas na drie jaar werkloosheid. Na acht maanden heeft al wel een eerste 'heronderzoek' plaats, maar hierbij hoeft nog niet te worden gesproken over een ander vak. „De voorstellen van De Vries betekenen dat wij de werklozen volgens een strakkere regie gaan benaderen. Maar het voorstel van de minister om een HBO'er na 1,5 jaar te dwingen onge schoold werk te gaan doen, gaat mij te ver. De werkloze heeft recht op een individueel oor deel, je kunt geen algemeen gel dende uitspraken doen." Het nemen van sancties wil Kroon beperken tot een 'verant woord' niveau voor de uitke ringsgerechtigde. „Het lang en veel korten op de uitkering is niet verantwoord: dat houden mensen niet vol." oktober in het pand te laten wo nen, en ze tegen betaling zelf wat te laten slopen. Procureur A. Visser van de kra kers acht de eis van Van der Plas rijkelijk voorbarig. De firma is juridisch gezien nog geen eigenaar van het pand. In een overeenkomst met de vorige eigenaar Ico Athibu is geregeld dat ze er inmiddels mee kan doen wat ze wil. Maar de defïn- tieve overname krijgt pas z'n beslag wanneer gemeente en provincie de bouwplannen heb ben goedgekeurd. Indien dit niet gebeurt, kan de firma de overeenkomst met Ico Athibu zelfs nog ontbinden. Verder kibbelden de partijen nog wat over de periode dat het pand aan de Hoge Rijndijk heeft leeggestaan. De krakers menen dat het al vijftien maanden niet meer in gebruik was voordat ze er in mei trokken. Van de Plas houdt het er op dat Ico Arhibu pas eind november vorig jaar z'n biezen heeft gepakt. Uit spraak dinsdag 23 juli. De krakers van het voormalige Ico Athibu-pand aan de Hoge Rijndijk moeten voor 12 augus tus weg zijn. Dat eiste de Kat- wijkse projectontwikkelaar Van der Plas gisteren in een kort ge ding voor de president van de Haagse rechtbank. De bouwonderneming wil er 21 appartementen in realiseren. De verwachting is dat de bouw vergunningen omstreeks sep tember rond zijn. Daarna wil Van der Plas zo snel mogelijk gaan bouwen. Voor die tijd moet nog het een en ander wor den gesloopt. De procureur van Van der Plas, mr. E. Muller, vertelde de president van de Haagse recht bank dat al het mogelijke is ge probeerd om de krakers zonder tussenkomst van de rechter uit het pand te krijgen. Hen is ver vangende woonruimte aange boden in een ander gekraakt Ico Athibu-pand aan de Lammer markt. Voorts is het voorstel op tafel gekomen om de krakers tot leiden» janet van duk Het gemeentearchief krijgt waarschijnlijk meer personeel. Het is echter ondenkbaar dat de enorme achterstanden die de afge lopen jaren zijn opgelopen op korte ter mijn kunnen worden goedgemaakt. „De hele achterstand wordt niet weggewerkt, maar ik moet zeggen dat ik denk dat er misschien toch wel iets gaat gebeuren drukt gemeentearchivaris T. Schelhaas zich voorzichtig uit. Vorig jaar werd geconstateerd dat het ar chief aan de Boisotkade kampt met een gi gantisch personeelstekort. Er zijn 14 mede werkers in dienst, maar eigenlijk zouden het er twee maal zo veel moeten zijn. Door het gebrek aan mensen blijven nieuwe ar chieven in kasten staan zonder dat er wat mee gebeurt. „We hebben voor het ontslui ten van de archieven een achterstand van 40 mensjaren arbeid", aldus Schelhaas. Een speciale commissie moest oplossin gen bedenken voor deze problemen. Vol gens Schelhaas worden na de zomervakan tie voorstellen bekendgemaakt. Hij gaat er van uit dat er in elk geval een archivaris bij- •foto hielco kuipers komt, zodat meer archiefstukken kunnen worden uitgezocht. Verder is het de bedoe ling dat mensen kunnen worden aange trokken voor speciale projecten. De gemeente heeft een miljoen gulden uitgetrokken om iets te doen aan de tekor ten aan personeel bij verschillende direc ties. „Ik denk dat er wel een deel van dat bedrag naar het archief gaat. Er zijn weinig directies bij de gemeente waar de nood zo groot is als bij ons." Het archief heeft ook al jaren sprake van ruimte- en geldgebrek. Er is bijvoorbeeld geen cent om stukken op microfiche te zet ten. Kranten worden nu in leggers be waard, maar slijten daardoor snel. Het plan bestaat om een elektronisch krante-archief op te zetten, maar dat kost ongeveer een half miljoen gulden, aldus Schelhaas. Het archief kan nu per jaar precies een ton uit geven om 'de lopende zaken' te regelen. Van dat bedrag worden bijvoorbeeld ge luidsbanden gekocht. „We hebben het als een van de plannen ingebracht", aldus Schelhaas. Het ruimtegebrek is waarschijnlijk opge lost als de nieuwbouw gereed is. Al jaren wordt daarover gesproken maar de plan nen hebben nogal wat vertraging opgelo pen. Volgens Schelhaas is een tijdelijke op lossing gevonden: de benedenverdieping van het LDM-gebouw aan de Ir. Driessen- straat wordt gehuurd en daarin kan het ar chief ongeveer archiefmateriaal met een totale lengte van ongeveer een kilometer kwijt. „Dat hebben we echt nodig, want al les staat nu helemaal vol. Ik denk dat we het hier wel een jaar of drie mee redden en ik hoop dat er dan een nieuw gebouw staat." In het nieuwe pand komt ook een grotere studiezaal, belooft Schelhaas. De zaal is nu veel te klein en het is bijna ondoenlijk om er met draagbare computers te werken. Het is de bedoeling dat in het nieuwe archief aparte kamertjes komen voor bezoekers die met deze apparatuur willen werken. „De mensen zitten nu zo dicht op elkaar, dat is geen doen. Het stinkt ook echt in de studiezaal, 's middags om vijf uur. Ik ver moed ook dat een aantal bezoekers uitwijkt naar andere archieven." Hel bezoekersaan tal is in 1990 overigens nauwelijks gedaald ten opzichte van 1989, wat een absoluut topjaar was voor het archief. Er werden toen 7633 mensen verwelkomd. De ontwikkeling van het voormalige Van Gend en Loos terrein dreigt niet door te gaan, omdat de Nederlandse Spoorwegen waarschijnlijk afzien van een verdubbeling van de spoorlijn naar Utrecht. De gemeente Leiden heeft haar oog laten vallen op dit terrein bij de Rooseveltstraat voor eventuele woningbouw of de aanleg van een straat. „Nu de NS vervelend zijn gaan doen, komen wij met on ze plannen in de problemen", zegt wethouder J. Walen kamp (verkeer). Wat de gemeente precies wil met het gebied, is overigens nog niet bekend. Woningbouw is genoemd, maar ook de aanleg van een weg. Onlangs lekte uit dat de gemeente overweegt om de Rooseveltstraat door te trek ken tot aan de Haagweg. Dan zou er een 'cirkel' van autover keer ontstaan van het station, via de Willem de Zwijgerlaan, de Sumatrastraat, het Waard- eiland (daar moet dan nog een brug komen), de Kanaalweg en de Rooseveltstraat naar de Haagweg. Ingenieursbureau Hofstra uit Groningen gaat de komende tijd in opdracht van de gemeen- LEIDEN» KAREL BERKHOUT De rails van de spoorlijn naar Woerden en Utrecht loopt langs het oude Van Gend en Loos-ter rein. Voor een eventuele ver dubbeling van het spoor had de NS dat terrein moeten aanpak ken, onder meer door de sloop van enkele gebouwen. „NS en gemeente hadden dan samen een plan kunnen ontwikkelen. Nu kunnen wij eigenlijk niet verder, want als wij daar straks iets neerzetten of aanleggen blijkt over tien jaar misschien dat die verdubbeling er alsnog komt. En dan is er geen ruimte meer", zegt Walenkamp. te een aantal van dit soort 'ver- keerscirkels' onderzoeken, maakte Walenkamp gisteren bekend. Dat gebeurt voor een verkeerscirculatieplan dat na deze zomer wordt gepresen teerd. Behalve de route langs de Rooseveltstraat, wordt ook bij voorbeeld de 'singelring' langs onder meer de Witte Singel on der de loep genomen. Fout Volgens Walenkamp kan de ge meenteraad zich in september voor het eerst buigen over de hoofdlijnen van het verkeersbe leid in Leiden. „In 1978 was er al een dergelijk plan van het college, maar tot mijn grote frustratie is dat nooit in de raad gekomen. In 1986 kwam een dergelijk plan evenmin in de raad, al gingen ambtenaren er wel mee werken. Ik vind het on juist dat een dergelijk beleids plan nooit in de raad is bespro ken en zal die fout zelf nooit maken", haalt Walenkamp uit naar zijn voorgangers C. Waal en J. Peters. De Lijsbethbrug ter hoogte van museum De Lakenhal over de Oude Vest «foto archief leiden karel berkhout De Lijsbethbrug die nu ter hoogte van de Lakenhal over de Oude Vest ligt, wordt wegge haald en elders aangelegd. In eerste instantie wordt bekeken of de loopbrug nodig is in de Stevenshof. Is dat niet het geval, dan verhuist de Lijsbethbrug mogelijk naar een andere Leid se wijk. De kans bestaat ook dat de brug via de zogeheten brug- genbank in een andere ge meente terechtkomt. Het plan om de Lijsbethbrug weg te halen is onderdeel van het project om de doorvaar- baarheid van Leiden te verbete ren. De gemeente wil de wate ren van de stad zo inrichten, dat schepen gemakkelijk naar en door de binnenstad kunnen va ren. Daardoor hoopt het ge meentebestuur meer toeristen te trekken. Wethouder J. Walen kamp van economische zaken en toerisme overhandigt van middag een kaart van de Leidse 'doorvaarheidsplannen' aan staatssecretaris Y. van Rooy van het ministerie van economische zaken. De eerste fase van het project is inmiddels begonnen. De Blauwpoortsbrug wordt be weegbaar gemaakt en er wor den havens aangelegd bij deze brug en bij de Haven. Met deze werkzaamheden is een bedrag gemoeid van 2,9 miljoen gul den. Het ministerie van econo mische zaken stelde vorig jaar 2,2 miljoen subsidie beschik baar. De tweede fase is gericht op het doorvaarbaar maken van de Oude Vest. Volgens L. Ba- rendregt, hoofd van de afdeling civiele werken, moet de Turf- marktbrug tussen de Turfmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt be weegbaar worden gemaakt. Dat geldt ook voor de Janvossen- brug bij de Janvossensteeg en voor de Pauwbrug, bij de Peli kaanstraat. De Marebrug kan al omhoog en omlaag. Het is vol gens Barendregt te duur om ook de Lijsbethbrug beweegbaar te maken. Om schepten door de Oude Vest te kunnen laten varen is een bedrag nodig van ongeveer 10 miljoen gulden, aldus Ba rendregt. Er is ook voor deze werkzaamheden subsidie aan gevraagd bij economische za ken. Barendregt is op basis van contacten met ambtenaren van dit departement optimistisch geworden over de hoogte van een bijdrage. „We rekenen op tenminste de helft, maar moge lijk krijgen we drie-kwart van het benodigde bedrag." Voorwaarde voor de subsidie verstrekking is dat de gemeente Leiden zelf het resterende geld opbrengt. Of dat gebeurt, valt nog te bezien, gezien de precai re financiële positie van Leiden. Als er te weinig geld is wordt ook de Lijsbethbrug niet ver plaatst, benadrukt Barendregt. „Maar zeg nooit 'nooit'." De Lijsbethbrug is een loopbrug die pas in 1983 zijn definitieve vorm kreeg, nadat jarenlang op die plaats een noodbrug had ge legen. in de loop der eeuwen is hij meermalen veranderd. leiden rov klopper Het plan om woningbouwvere niging De Sleutels en haar be wonersvertegenwoordigers weer bij elkaar te brengen lijkt schipbreuk te leiden. Geen van de commissies heeft gereageerd op het voorstel van de verhuur der om de problemen op te los sen in een gespreksgroep onder leiding van een onafhankelijke deskundige. De woningbouwvereniging lanceerde het idee voor zo'n ge sprek onlangs als reactie op het voornemen van de bewoners commissies om een zwartboek te produceren. Ze zijn ontevre den over de wijze waarop de woningbouwvereniging met hen communiceert. De Sleutels is op haar beurt evenmin blij met de wijze waarop de bewo nerscommissies functioneren sinds ze een paar maanden ge leden zijn opgericht. Het leek de verhuurder dan ook een goed idee een groep aan te stellen met vertegen woordigers van bewoners en De Sleutels. De gesprekken zouden worden begeleid door een onaf hankelijk persoon. Voor deze taak werd directeur Carla van Dijk van de Stichting Welzijn benaderd. De Sleutels hoopte op deze wijze weer in gesprek te komen met de bewonersverte genwoordigers. Zij hebben aan gekondigd niet meer te willen praten met de woningbouw tot dat het zwartboek is versche- In de wandelgangen lieten le den van verscheidene commis sies al weten niets te voelen voor het initiatief van De Sleu tels. Ze willen koste wat kost eerst het zwartboek afronden. „Het heeft geen zin om eerst de problemen ie bespreken en daarna een klachtenlijst op te stellen. Die komt dan als mos terd na de maaltijd", zo luidde de algemene opinie. Tot op de dag van vandaag heeft De Sleutels nog geen rcac tie ontvangen van de commis sies. Een woordvoerder hoopt dat dit alsnog gebeurt. „We hechten er bijzonder veel waar de aan de problemen op korte termijn te besprekenVeel kans lijkt het initiatief echter niet te maken. De voorbereidin gen voor het zwartboek zijn al in volle gang. Medio september wordt het gepresenteerd. Vrouwencentrum zoekt vrijwilligers leiden. Het vrouwengezondheidscentrum Hara zoekt vrijwilligers voor het inloop-spreekuur, het verzorgen van documentatie, het organise ren van thema's en het organiseren van activiteiten voor migran ten. De vrijwilligsters worden begeleid en opgeleid. Aanmelding en opgave via telefonnnummer. 071-233209. Groot feest gisteren in huize Ciere aan de De Sitterlaan. De heer J. Ciere vierde namelijk zijn 103e verjaar dag. Ciere, die vroeger werkzaam was als machinist en op het slachthuis, werd 's ochtends gefeliciteerd door wethouder J. Walenkamp die burgemeester C. Goekoop verving. De jarige is goed gezond en heeft ook nog steeds een geldig rijbewijs. De 103-jarige is de oudste man van Leiden. Vier vrouwen zijn echter ouder dan hij; de oudste is mevrouw A. Kloos-Oldriks, die op 27 juli 106 jaar wordt. foto jan hoi vast Personeelsleden van de wo ningbouwvereniging Leiden hebben tijdens de eerste mara thon van de sleutelstad een be- Commissie. Bangalore is de vijf- bracht. De deelnemers werden de ongeveer 5 miljoen i gesponsord door relaties van de woont in krottenwijken. Direc- vereniging. Het geld is bedoeld teur I. Boggia van de woning- voor het project Bangalore Con- bouwvereniging overhandigt centratiestad van de Habitat het geld donderdag aan een vertegenwoordiger van de Ha- drag van 28.375 gulden opge- de stad van India. De helft van bitat Commissie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9