Rtv show Kleine mensen moeten iets harder praten VI' ■Z kV* Han Peekei rekent ten onrechte btw Programmagegevens vrijelijk beschikbaar ~Sl Dinsdag 16 juli 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA Jacques d'Ancona en de kritiek *jjl „Nee, Van den Ende is mijn broodheer niet. Hij maakt gebruik van mijn talenten, dat is alles." foto Nieuwsblad van het Noorden het Nieuwsblad van het Noor- Precies op het afge sproken tijdstip komt een flitsende auber gine-kleurige bolide de oprit oprijden, waarvan de bestuur der vrolijk naar me zwaait: Jac ques d'Ancona, journalist, re censent, presentator en enter tainer. Ik snuffel aan de glan zende lak van zijn fonkelnieuwe Dodge. d'Ancona vertelt dat er best lef voor nodig is om in zo'n opvallende wagen te rijden; ie dereen kijkt er immers naar. Dan schudt hij me hartelijk de hand en heet me welkom in zijn woning. Rode cederhouten vloeren en plafonds, veel zilver, veel kristal. Twee goud gespo ten theaterspots gered uit de schouwburg. In de werkkamer een voetbalmuur vol vaantjes. En overal mooie objecten, vrij wel allemaal geschenken - twee koperen vogels van Pia Beek, een schilderij van Fong Leng, een gravure van Robert Long, een masker van Herman van Veen. .Alles wat hier staat heeft her inneringen," zegt d'Ancona. „Van alles kan ik je het verhaal vertellen." Aan de muur twee grote schilderijen van Koster, net gekocht. Land en lucht, heel leeg, heel ruimtelijk. Zozeer dat vrienden het Zicht op Schier monnikoog aanzagen voor een projectiescherm. Maar die leeg te bevalt d'Ancona juist zo, „want ik zit altijd al in de druk te." En dat is meer dan waar. In de week voorafgaand aan ons gesprek maakte hij twaalf tv-opnamen voor 'Wie is wie', een aantal Soundmix-shows en verzorgde hij presentaties. Dat alles dan naast zijn werk voor den waar hij redacteur tainment is, een zaterdagpagina vult „géén semi-Henk van der Meyden, ik schrijf altijd over het vak" en recensies schrijft over cabaret, musical, theater show. Nauwelijks één vrije kocht bood toen aan voor elke show een andere bril te leveren en dat vond ik een aardig idee. Zo is het begonnen. Het heeft voor de brillen-industrie grote gevolgen gehad. Het idee: een bril is een mode-artikel, een bril bepaalt je stemming, dat be- minuut, en in zeven dagen 3000 wustzijn is door mij kilometer gereden. Terwijl toch scherpt. Terecht toch? Waarom het gerucht gaat... zou je wel tien paar schoenen „Is niet waar." hebben, meerdere kostuums, ;n maar één bril?" Overigens: in september komt de eerste echte Jacques- Het gerucht gaat... „Ik ontken elk gerucht. En ben vervolgens gaarne bereid -bril op de markt. Een Italiaans het langs een omweg te bevesti- ontwerp, voor dames gen." Het gerucht gaat dat je eigen lijk helemaal niet hóeft te wer ken, dat je zo'n grote erfenis hebt gehad dat je nooit meer iets zou hoeven doen. „Hè? Nee. Welnee. Absoluut niet. Als dat zo was zou ik toch niet zo veel dingen doen? En dan zou ik toch in een riante bungalow wonen, met butlers en grasvelden? Of in een huis a la Henny Huisman? Mijn ou ders zijn wel jong gestorven, dat klopt. Ze hadden gespaard en ik had graag gewild dat zij daar zelf nog van hadden kunnen ge nieten, maar dat mocht helaas niet zo zijn. Maar een riante er fenis? Nee. En het spijt me niet dit te moeten ontkennen." Heb je echt een bril nodig? „Jazeker. Natuurlijk wordt er wel gezegd dat mijn brillen nep zijn, dat er vensterglas in zit, maar dat is niet waar het is min tweeëneenkwart." Dat brillen-imago, hoe is dat ontstaan? „Het is begonnen met de Soundmix-show. Ik ben altijd een beetje een brillofïel ge weest, ik droeg altijd al opval lende brillen. De zaak waar ik ze heren. Wordt hij mooi? „Natuurlijk. Ik zet niet alles op mijn hoofd." Kritiek, hoe ga je daarme om? „Ach, het is een gimmick als men in de Soundmix-show boe roept. Ik merk ook veel waarde ring, er komen meer aardige brieven dan nare. Maar ik kan goed tegen kritiek, ook omdat ik voetbalscheidsrechter ben ge weest, dan krijg je soms de hele massa tegen je. Daar kick ik overigens niet op. Dat is wel eens een verwijt, dat ik het heerlijk vind om me te laten ge selen. Dat is niet waar, ik ben geen masochist. Maar ik laat me wel gelden ja, ik dobber niet op de gunst van de massa, my God nee. Integendeel, ik neem ver antwoordelijkheid, ik ga tegen de massa in. Dat komt mede door mijn kleine gestalte niet dat ik mismaakt ben, maar twaalf centimeter erbij zou prettig zijn. Kleine mensen moeten meer moeite doen, moeten iets harder praten." Aan de ene kant entertainer, aan de andere kant journa list/recensent. Ontstaat er geen belangen vermenging? „Ja, dat is de oude vraag. Maar wat tast wat dan aan? Ik Geld inmiddels terugbetaald aan ministerie HILVERSUM THEO DERSJANT Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft een 'meevaller' van ruim drie ton, nu gebleken is dat tv-produktiebedrijf Peekel/Stips ten onrechte een rekening voor dat bedrag had ingediend voor btw. Het bedrag, dat door het ministerie was be taald voor het tv-programma Familie Oudenrijn, kwam aan het licht na een interne controle op het ministerie. Het programma zal waar schijnlijk niet meer terugkeren op de buis nu zowel de NCRV als ook sponsor Veilig Verkeer Nederland hebben besloten met de serie te stoppen. Volgens een woordvoerder van WN heeft het produktiebe- drijf het bedrag inmiddels te rugbetaald, hoewel Peekei van mening is dat de aanslag wel te recht was. Volgens de Algemene Rekenkamer heeft het ministe rie van verkeer en waterstaat in de eerste twee jaar van het tv- programma over verkeer en ver keersveiligheid zo'n 4,7 miljoen gulden bijgedragen. De btw- aanslag die het produktiebedrijf bij het ministerie had ingediend zou over de eerste vier jaar van de serie zijn gegaan. Het gaat om de periode dat Familie Ou denrijn nog bij de TROS te zien Veilig Verkeer Nederland heeft - los van deze zaak en een eerdere zaak waarbij het pro duktiebedrijf negatief in het nieuws kwam - besloten te stoppen met het sponsoren van Familie Oudenrijn. „Het pro gramma is - ook blijkens onder zoeken - zeer succesvol ge weest", aldus een woordvoerder van WN. „Het is uitstekend ge lukt middels de serie de aan dacht te vestigen op verkeers- veiligheidsvraagstukken. Maar op een gegeven moment moet je de formule wijzigen. Ook om dat een van de hoofdrolspelers van de serie (Lex de Regt) in middels is overleden en het programma van omroep is ge wisseld." Veilig Verkeer Nederland zegt alle vertrouwen te hebben in producent Peekel/Stips. „Wij denken dat er geen kwade opzet in het spel was bij het indienen van de btw-rekening bij het mi nisterie. Of die rekening terecht was, moeten btw-deskundigen maar uitzoeken." WN gaat met Peekel/Stips het VARA-pro- gramma Twaalf steden, dertien IK BEN EEN BRILLOFÏEL, maar ik zet niet alles op m'n hoofd. (Jacques d'Ancona) Na uitspraak van Europees Hof Het Wereldje PANDA DE L'ISLE probeer de belangen geschei den te houden. Onbevooroor deeld te zijn, doch. zeer subjec tiefwant een recensent moet nooit objectief worden. En, be denk wel, ik schrijf over theater, nooit over tv. Patrick van den Hanenberg van de Volkskrant heeft me ooit verweten: Van den Ende is jouw broodheer, dus recenseer je zijn produkties positief. Nee! Van den Ende is mijn broodheer niet. Hij maakt gebruik van mijn talenten, dat is alles." Geluidsman „Ik schrijf wat ik wil. Zijn musi cal Bamum vond ik aardig, meer niet. En Sweet Charity, daar had ik kritiek op. Er werd gewerkt met een geluidsband, er zat geen orkest in de bak. Dat hoort niet. Dat kan niet. Van den Ende heeft dat gelezen, en hij heeft me heus niet boos op gebeld. Moest hij ook niet in zijn hoofd halen. We hebben een gentlemen's agreement: ik respecteer zijn werk, hij het mij ne. En, ik ben niet dom, ik pas wel op dat ik geloofwaardig blijf. Maar de mens is wantrouwend. Dat is goed. Dat houdt me op scheip. Ik mag niet verslonzen of verloederen." Ben je gevreesd als criticus? „Soms wel. Ik schijn vrij scherp te zijn. Waardoor ik nu ruzie heb met Jack Spijkerman. Sieto Hoving was ook niet zo blij met me. En Henk Elsink wil de me weren uit het pand, die schreef zelfs brieven aan mijn hoofdredactie. Ach, dat komt voor. Aan de andere kant is er waardering voor een bepaalde eerlijkheid die ik heb. Ik ga al tijd met een open mind naar een voorstelling, ik heb niet zo iets van: ik vind die en die niet goed, dus die vind ik dan ook nooit goed." Hoe belangrijk is het element show in je lieven? De lucht van het theater, tv-studio's, ap plaus... „Ik ben absoluut geen glamourboy. Ik vind vooral de inhoud belangrijk. Als ik pre sentaties doe kan ik me goed aanpassen, maar het is nooit leeg. En applaus is natuurlijk prima. Het is prettig als wat je doet blijkt aan te slaan." ...en het wereldje. „Het hangt heel erg af van de mensen die dat wereldje bevol ken. Als ze iets presteren vind ik dat enig. Maar ik ben bij voor beeld niet geïnteresseerd in de scheidingen van de dames Ree- mer en Konings. Vier jaar gele den heb ik een groot aanbod af geslagen van Privé. Dat soort dingen wil ik niet. Als ik Martine Bijl spreek, of Jasperina de Jong, en daar kleeft net wat aan, dan zeg ik altijd: vrees niet, ik wil daar niets van weten. Geen prietpraat over het flutgebeu- DEN HAAG RENATE VAN IPEREN Het Europese Hof in Straats- burg heeft deze week na een langdurige procedure be paald dat de Britse en Ierse om roepen hun programmagege vens beschikbaar moeten stel len aan derden. Het in eigen be heer houden van de rtv-gege- vens wordt door het Europese Hof gezien als „oneigenlijke concurrentie." Met die uitspraak denken Ne derlandse uitgevers dat ook voor hun de tijd gekomen is dat zij radio- en tv-gidsen kunnen gaan uitgeven. Tot dusver mochten volgens de Mediawet alleen de omroepen uitgebreide programma-gegevens publice ren, maar de Europese rechter zal, gezien de uitspraak van af gelopen week nu eindelijk een einde maken aan dat 'alleen recht', zo verwachten de uitge vers. Tot nu toe krijgen alleen dag en nieuwsbladen de gegevens in zeer beperkte vorm van de NOS aangeleverd, en wat de NOS betreft zal dat ook nog lang zo blijven. NOS-jurist Van den Dolder: „Ik heb de precieze tekst nog niet gelezen, maar ik weet dat de uitspraak slechts opgaat voor de Britse situatie. Die is heel anders dan bij ons. Bij ons is in het Mediabesluit de positie van de omroepbladen duidelijk gescheiden van fami liebladen. Doordat alles keurig wettelijk geregeld is zie ik de huidige situatie nog niet snel veranderen." Mogelijkheden Desondanks zijn uitgevers, on der wie de grootste tijdschrif ten-uitgever VNU, intussen toch druk doende om de moge lijkheden op de zeer aantrekke lijke omroepbladen-markt te verkennen. De tien omroepbla den in Nederland hebben im- Ruding spreekt als ex-financier HILVERSUM De NOS zond in 1989 negen ra- diogesprekken uit met drie oud ministers van Financiën: Hof- stra, Witteveen en Zijlstra, on der de titel: 'De ex-financiers spreken'. Dr. Onno Ruding, mi nister van Financiën in de kabinetten Lubbers 1- en 2, is sinds 1990 ook ex-financier van de Nederlandse Staat. De tegen woordige voorzitter van de Ne derlandse -Christelijke Werkge vers komt morgenavond aan het woord. Onderwerpen van gesprek in dit radioprogramma van Jan Nauta zijn onder andere: heilige koeien bij bezuinigingen, de rol van de minister-president hier bij en het regelmatig moeten toegeven aan druk van colle- Ook komen enkele persoon lijke zaken aan de orde, zoals de vraag waarom Ruding in Rotter dam ging studeren en niet in Tilburg. Qver zijn bezuinigings beleid zegt hij: „Ik had meer willen doen, maar ik heb niet voldoende steun gekregen: Niet van de vroegere minister van Sociale Zaken, De Koning, noch van de toenmalige fractie-voor zitter van het CDA, Bert de Vries en evenmin van jninister-presi- dent Lubbers." En over het CDA: „Men stelt terecht werk boven inkomen, maar als puntje bij paaltje komt, worden de knietjes wat slap en wordt het inkomen boven werk. (Woensdag 17 juli, 20.02-21.00 Radio 1) mers een gezamenlijke oplage van 4,8 miljoen en gigantische advertentie-mogelijkheden. Het is commercieel gezien niet interssant om nu een ge heel nieuw omroepblad te be ginnen, daar de omroepen hun eigen bladen flink 'sponsoren'. Een abonnee van de Veronica- gids is immers automatisch lid van die omroep. Daarom liggen de prijzen van de bladen laag: onder de twee gulden. „Met die prijzen valt er natuurlijk niets op te verdienen. Maar die kop peling van lidmaatschap aan iroepblad verandert waar- lijk ook snel. Dan krijg je rlijk een heel andere situ atie", zegt VNU-woordvoerder Hieselaar. Bovendien zijn er voor het concern naast het opstarten van een nieuw om roepblad, een project dat mil joenen vergt legio andere in teressante constructies moge lijk. Sinds ruim een jaar voert het concern al gesprekken met om roepen als de VARA, KRO, NCRV en de AVRO over de ge zamenlijke uitgave van tv-bla- den. „De ene omroep voelt daar meer voor dan de anderen, maar in ieder geval zien de schijnlijk Paperclip dj's naar Flevohof Sjors Frohlich en Peter Plaisier, de disc-jockeys van NCRV-Pa- perclip, gaan vrijdag 26 juli naar pretpark de Flevohof. Zij verle nen hun medewerking aan de inmiddels vermaarde melkpak- kenrace, die dit jaar groter én spannender is opgezet dan in de zes voorgaande seizoenen. De heren doen de presentatie en de jurering van het evene ment en zij verzorgen ook een swingende mini-disco. Daar naast zijn er leuke spelletjes waaraan alle Flevohof-bezoe- kers die dag deel kunnen ne- Nieuw is dit jaar de 'spekta kelklasse' voor deelnemers van 10 tot 16 jaar in de vorm van een estafette voor duo's, over een 25 meter lange freewheele- baari en waterparcours. Aan de ze klasse kan worden deelgeno men in een zelfgemaakte melk- pakkenboot, of met een door de Flevohof ter beschikking gesteld vlot. Wie aan deze 'spektakel klasse' wil deelnemen moet met melkpakken 'versierd' aan de start verschijnen, bijvoorbeeld een jas, hoed en paraplu, ge maakt van melkpakken. Fröhlich en Plaisier zullen uit gebreid verslag doen van het melkpakkenfestijn. - "f; De disc-jockeys Peter Plaisier en Sjors Fröhlich gaan in de Flevohof met de melkpakken-race in de weer foto pr STARDOM meeste omroepen wel in dat er iets gaat veranderen", aldus Hieselaar. „Definitieve beslui ten zijn nog niet genomen, maar er is de omroepen wel wat aan gelegen om zich te wape nen tegen ongewenste ontwik kelingen. Bovendien moeten we ook de ontwikkelingen binnen de omroep zelf afwachten. Wie weet hoe het bestel er over een jaar uitziet?" Familiebladen Ook denkt de VNU aan het uit breiden van familiebladen met omroepgegevens. In België werd eerder het blad Story, nu TV-Story, bij voorbeeld 'verrijkt' met een bijlage met program ma-gegevens. „Een probleem is nog het prijskaartje wat eraan zal hangen, want de omroepen gaan natuurlijk geld vragen voor hun rtv-gegevens. We hebben dus nog steeds geen concreet plan in de kast liggen. Maar mocht het nodig zijn, dan kun nen we binnen enkele maanden een omroepblad op de markt brengen", zegt Hieselaar. „Dat is gewoon een kwestie van aan passing van een bestaand blad, heel simpel". Filmster Rob Lowe geeft zijn vrijgezellenbestaan eraan. De rokkenjager gaat nog dit jaar trouwen met 'make-up arties- te'Cheryl Berkoff. Lowe heeft heel wat vrouwenharten weten te veroveren. Om er een paar te noemen: prinses Stephanie, Melissa Gilbert, Ally Sheedy en Natassja Kinski. Op welke da tum het huwelijk voltrokken gaat worden, is nog niet be kend. De Britse prinses Diana viert haar dertigste verjaardag ver van haar gemaal Charles. Engel se roddelbladen roepen het al tijden: their marriage is on the rocks. Ook ziet het ernaar uit dat het tienjarig huwelijk niet wordt gevierd. Zouden de gossip journalisten dan toch gelijk hebben dat het huwelijk van Di en Charles op de klippen is ge lopen? De scheuring tussen Diana en Charles wordt steeds meer zicht baar archieffoto Rapper Vanilla Ice heeft voor 1,8 miljoen dollar een huis ge kocht op Star Island. Het Ice castle behoorde eerst aan Gloria Estefan. Het enige dat er nu aan schort is een goede buur. Vanil la heeft zijn oog laten vallen op de Franse zanger Michel Sar- dou. De vraag is of de Fransman bereidt is een dergelijk bedrag voor een huis te betalen om naast Vanilla Ice te wonen. Het geluk lacht prinses Caroline weer toe. Ze is hevig verliefd op acteur Vincent Lindon. Sinds enige tijd wonen ze ook samen én dit grote ergernis van paps, prins Rainier. Hij is absoluut te gen deze relatie en Rainier heeft nog altijd fiks wat invloed op zijn dochter. Dus.... STRIPS BOLLEBOOM BOES ongelukken maken. „Volgend jaar willen we zelfs wat interna tionale afleveringen maken", al dus de WN-woordvoerder. De NCRV had inmiddels ook - los van alle perikelen rond de producent - besloten met Fami lie Oudenrijn te stoppen. „Het programma voldeed niet meer aan onze kwaliteitseisen", aldus een NCRV-woordvoerder. Familie Oudenrijn was de eerste verkeerscomedy in Ne derland en behandelde naast onderwerpen van verkeersvei ligheid ook de voordelen van het openbaar vervoer.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6