Buitenland Top Joegoslavië uiterst onzeker Protest na kernproef Frankrijk Coup mislukt in Mali Weinig vertrouwen in landbouwhervorming 'Papandreou handelde illegaal in wapens' Bankgiganten fuseren Baker opnieuw naar Israël G-7 wil wapenhandel afremmen Dinsdag 16 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT DE LEIDERS VAN DE G-7 hebben vanochtend opgeroepen tot een stopzetting door Israël van de neder zettingenpolitiek in de bezette gebie den. Ook wil de G-7 een einde aan de Arabische boycot van Israël United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Pro-Servisch kamp boycot besprekingen op Brioni Algemene amnestie Angola De Angolese regering heeft gisteren een algemene amnestie af gekondigd. Duizenden tegenstanders van de regering in Luanda, die tijdens de 16-jarige burgeroorlog gevangen zijn genomen, komen daardoor op vrije voeten. De amnestie, die direct van kracht werd, geldt alleen voor misdaden gepleegd tegen de staatsveiligheid tot 31 mei. Op die dag werd met de onderteke ning van een vredesverdrag een officieel einde gemaakt aan de langdurige burgeroorlog. CANBERRA-WELUNGTON Rtr-AP Australië heeft vanochtend ge protesteerd tegen de zesde Franse kemproef dit jaar in de Stille Zuidzee. De kernproef werd gisteren geregistreerd door het Australisch Seismolo gisch Centrum en de Nieuwzee- landse dienst. De proef werd ge houden bij het Franse atol Mururoa. Nieuw-Zeeland pro testeerde gisteren al. De ondergrondse explosie op het atol had een kracht van 35 kiloton. De explosie kwam 11 dagen nadat Frankrijk op Mururowa de kleinste bom tot nu toe geschat op minder dan een halve kiloton tot ontploffing had gebracht. Het Franse ministerie van de fensie verklaarde dat de ont ploffing van gisteren de laatste voor dit jaar zou zijn. Frankrijk kondigt de testen sinds vorig jaar aan, toen het een 15 jaar lang volgehouden praktijk beeïndigde om te tes ten in stilte uit te voeren en de ontploffingen alleen door Nieuwzeeland bekend werden gemaakt. Volgens Frankrijk moeten elk jaar zes tot acht tes ten gehouden worden om de ef fectiviteit van de Franse kern macht te garanderen. KORT NIEUWS Troepen die loyaal zijn aan lui tenant-kolonel Touré en zijn overgangsregering hebben gis teren in Mali een couppoging van opstandige militairen weten te verijdelen die werd geleid door de minister van binnen landse zaken, commandant Diabira. Dat heeft de Malinese staatsradio gemeld. Touré zei dat alle opstandige militairen zijn gearresteerd. De staatsradio rheldde dat de situatie in de hoofdstad Bama ko verward was. Tienduizenden i gingen, nadat de coup poging de kop was ingedrukt, de straat op om hun steun te betuigen aan Touré, die in maart zelf door middel van een staatsgreep generaal Moussa Traoré verdreef en daarmee na 22 jaar een eind maakte aan de militaire dictatuur. Touré zei tegen verslaggevers dat Diabira zondagavond was gearresteerd. Hij voegde eraan toe dat Diabira tegen Tourés plannen was om de macht over te dragen aan een democratisch gekozen burgerregering. „Het is allemaal voorbij en de autoritei ten zijn de situatie geheel mees ter", aldus Touré. PREMIER RAO VAN INDIA heeft gisteren een motie van wantrouwen overleefd. De mo tie was ingediend nadat de re gering straffe economische her vormingsmaatregelen had aan genomen. Rao kreeg 241 stem men, de motie had slechts 111 medestanders. BEIEREN heeft gisteren een Ne derlandse transportondernemer een rijverbod opgelegd. Dé Duitse deelstaat maakte bekend dat de Nederlandse transpor teur in één vrachtauto 900 var kens vervoerde, reeds zeventien gestorven wa ren. De dieren waren onderweg van Hongarije naar Spanje. Er was voor de varkens voedsel noch drinken aan boord. Minis ter Stoiber heeft voor de betrof fen firma een transportverbod van varkens door heel Duitsland uitgevaardigd. HET AANTAL ROOMS-KATHO- LIEKEN in de hele wereld is in 1989 gegroeid tot ruim 906 mil joen. In 1978 waren het er nog 749 miljoen. De groei van 20,9 procent blijft iets achter bij de groei van de gehele wereldbe volking, die in dezelfde periode 22,5 procent bedroeg. Het Vati- caan constateert een forse da ling van het aantal priesters. In 1978 waren het er 418.522, ruim tien jaar later was hun aantal gedaald tot 401.479. IN ZUID-KOREA zijn 1630 poli tieke gevangenen, het hoogste aantal sinds president Roh Tae- woo begin 1988 aantrad. Dat maakte de grootste kerkelijke organisatie van Korea gisteren bekend. De regering ontkent dat er in het land poltieke ge vangenen zijn. FORD EN VOLKSWAGEN heb ben gisteren met Portugal een overeenkomst ondertekend voor de bouw van een auto-as- semblagefabnriek ten zuiden van Lissabon. Met omgerekend ongeveer zes miljard gulden gaat het om de grootste buiten landse investering in Portugal tot nu toe. De fabriek zal in 1994 draaien en per jaar 190.000 auto's produceren. De Europese landbouw minis ters hebben gisteren in een stroom van kritiek geleverd op de hervormingsplannen voor de landbouw die de EG-commissie vorige week dinsdag gelanceerd heeft. Maar in die kritiek doen zich grote meningsverschillen voor, aldus de voorzitter van het landbouwberaad, de Neder landse minister Piet Bukman. De meeste ministers hebben buitengewoon weinig vertrou wen in de mogelijkheid dat de plannen van EG-landbouwcom- missaris Ray MacSharry op den duur tot een vermindering van de Europese landbouwuitgaven zullen leiden. De Britse minister John Gummer was op dit punt het felst in zijn kritiek. Als een onderneming met zo'n plan naar een bank zou gaan, zou ze geen schijn van een kans heb ben op het verkrijgen van een krediet, zo zei hij. Maar ook Nederland heeft er duidelijk weinig fiducie in dat de plannen van MacSharry om een deel van het bestaande markt- en prijsbeleid in te rui len voor een stelsel van inko menstoeslagen voor de boeren tot besparingen zal leiden. „Als je zo'n stelsel aanvaaVdt, kun je er nooit in je leven meer van af', aldus Bukman. Aan een voorspelling over het moment waarop de EG-land- bouwministers tot een besluit over de hervormingsvoorstellen zullen komen wenste Bukman zich niet te wagen. Controle lijst Irak duurt week De controle van de nieuwe lijst van zijn nucleaire installaties die Baghdad zondag heeft verstrekt aan experts van de Verenigde Na ties duurt een week. „De lijst bevat de gegevens die ik had ge vraagd", aldus de leidxcer van de VN-delegatie. „Ik kan echter niet zeggen of de nieuwe lijst, tezamen met twee eerdere verklaringen van Baghdad, een compleet overzicht van Iraks nucleair potentieel bieden." De lijst is naar het Internationaal Agentschap voor Atoom energie (IAEA) in Wenen gestuurd voor verder onderzoek. De Griekse socialistische oud- premier Andreas Papandreou en zijn partij Pasok hebben zich in de periode 1985-1988 uitvoe rig beziggehouden met illegale wapenhandel. Daarbij hebben ze op grote schaal geld het land uitgesmokkeld. Dit heeft de oud-directeur van de Bank van Kreta, George Koskotas, gisteren gezegd bij het proces tegen Pa pandreou en twee van zijn oud ministers. De drie worden beschuldigd van betrokkenheid bij het schandaal rond Koskotas en zijn bank, dat eind jaren tachtig Griekenland in zijn ban hield. Papandreou zelf is niet aanwe zig bij dit proces. Tegen de ex- bankier Koskotas, die als kroon getuige optreedt, loopt een aparte procedure. Volgens hem heeft de Pasok indertijd een netwerk van inter nationale wapenhandel opgezet met behulp van duistere ban ken en louche maatschappijen in verschillende landen. De handel verliep veelal via Brussel, aldus Koskotas, die geen bijzonderheden gaf over de bestemming van de wapens. Hij zei dat hij door Andreas Pa pandreou zelf was ingelicht over het netwerk. De premier had hem in 1988 gevraagd ruim 8 miljoen dollar en nog eens 481.500 dollar over te maken naar een bank in Londen en twee bedragen naar een bank in Panama. Papandreou zou Kos kotas met gevangenisstraf heb ben gedreigd als hij weigerde deze financiële hulp te verle- NEW YORK Rtr De twee grote Amerikaanse banken, Chemical Bank en Ma nufacturers Hanover gaan fuse ren. In een gezamenlijke mede deling lieten de twee banken weten dat de transactie tot stand komt via een aandelen ruil, waarbij 1,14 aandeel Che mical Bank goed is voor één aandeel Manufacturers. Door de fusie de grootste uit de geschiedenis van de Amerikaanse bankwereld ontstaat de op één na grootste bank in de Verenigde Staten. Ci ticorp is de grootste. De banken willen met de transactie, waarmee naar schat ting twee miljard dollar (meer dan vier miljard gulden) is ge moeid, jaarlijks 650 miljoen dol lar bezuinigen. Er zullen in to taal 6200 banen verdwijnen. Topman John McGillicuddy van Manufacturers komt aan het hoofd van de nieuwe bank te staan. De naam van de nieuwe instelling wordt Chemical Ban king Corporation. Manufactu rers Hanover is voor twintig procent eigenaar van de in Am sterdam gevestigde Bank Men- des Gans. Myanmar pakt leden oppositie op De militaire junta van Myanmar (Burma) heeft meer dan vijftig personen, onder wie vooraanstaande leden van de oppositie, ge arresteerd. De aangehouden personen worden beschuldigd van corruptie, illegaal wapenbezit of van banden met anti-regerings gezinde rebellen, aldus radio Yangon. Onder de arrestanten be vinden zich volgens de radio leden van de oppositionele Unie voor Nationale Democratie (UNDP) en functionarissen van het ministerie van landbouw. Avondklok opgeheven in Algerije Het nachtelijk uitgangsverbod in de Algerijnse hoofdstad Algiers wordt vannacht opgeheven. De avondklok werd een maand ge leden in Algiers ingesteld tegelijk met het uitroepen van de noodtoestand. De maatregel werd genomen na het uitbreken van bloedige botsingen tussen fundamentalisten en veiligheids troepen. Bij de botsingen kwamen volgens Algerijnse functiona rissen zeker 40 mensen om het leven, diplomaten houden het op meer dan 70 doden. Legerleider Rabuka van Fiji treedt af In Fiji is majoor-generaal Sitiveni Rabuka gisteren afgetreden als legerleider om vice-premier te worden. Behalve vice-premier wordt de 43-jarige Rabuka ook minister van binnenlandse zaken van de eilandengroep in de Stille Zuidzee. Hij houdt daardoor de verantwoordelijkheid voor leger, politie en marine. Rabuka zette in mei 1987 de regering van de Indiër Timoci Bavadra af omdat de Indiërs de Fijiërs dreigden te overvleugelen. Bij de volgende coup vier maanden later riep hij Fiji uit tot republiek en zichzelf tot staatshoofd, waarop Fiji uit het Britse Gemenebest werd ge zet. Kodak betaalt miljoenen aan Polaroid Eastman Kodak heeft concurrent Polaroid gisteren 925 miljoen dollar betaald. Hiermee is een einde gekomen aan een juridi sche strijd over schending van patenten die vijftien jaar geeft ge duurd, zo hebben beide ondernemingen laten weten. Kodak be gaf zich in 1976 op de markt voor direct-klaar-camera's. Pola roid heeft dat steeds proberen tegen te houden met als argu ment dat Kodak zijn patenten zou hebben geschonden. In 1985 stelde een rechter Polaroid in het gelijk en een jaar daarna stop te Kodak met zijn direct-klaar-activiteiten. Vorig jaar werd de schadeloosstelling voor Polaroid vastgesteld op 900 miljoen dol lar. Het is uiterst onzeker of de crisisbesprekingen die een burgeroorlog in Joegoslavië moeten voorkomen vandaag nog doorgaan. Het vierkoppige pro-Servische kamp in het Joegoslavische Staatspresidium, het hoogste be stuursorgaan van het land, weigert aan de besprekingen op het eiland Brioni deel te nemen. cies Kosovo en Vojvodina wei geren de top echter bij te wo nen, omdat zij Slovenië niet wensen te gerieven. Slovenië, dat zich eind juni onafhankelijk verklaarde, woont sinds half mei de vergaderingen van het staatspresidium in de federale hoofdstad Belgrado niet meer bij. De Sloveense vertegenwoor diger zou echter wel naar het Kroatische eiland Brioni willen komen. De federale premier Markovic en zijn Kroatische ambtsgenoot Manolic lanceerden gisteren een plan om Joegoslavië om te BELGRADO DRA-Rtr-UPI-ANP-AP De ontmoeting op het Adriati- sche eiland moet nieuwe bot singen tussen Slovenië en het federale, leger voorkomen en een einde maken aan de voort durende gevechten tussen Ser viërs en Kroaten in Kroatië. Ook de Joegoslavische federale pre mier Markovic en de leiders van de zes deelrepublieken worden op Brioni verwacht. De Servische vertegenwoordi ger in het presidium en de pro- Servische ieiders van de repu bliek Montenegro en de provin- Wie trekt de lelijkste smoel? De stier lijkt echter niet onder de indruk van de mimiek van zijn Spaanse tegenstander Antonio 'Chamaco' Bor- ero tijdens een stieregevecht in het Zuidfranse Beziers. foto afp andri fernandel vormen tot een bondgenoot schap van soevereine staten naar het model van de Europe se Gemeenschap. In tegenstelling tot het Slo veense streven naar volledige onafhankelijkheid lijkt Kroatië bereid een soort los staatsver band met Joegoslavië te accep teren. De federale regering van Markovic heeft echter nagenoeg alle autoriteit verloren, en het is de vraag of het leger instemt met zijn plannen. Gisteren zijn in Joegoslavië de eerste waarnemers van de Eu ropese Gemeenschap aangeko men. De groep, onder leiding van Nederland, moet toezicht gaan houden op de naleving van het staakt-het-vuren in Slovenië en de opschorting van de onafhankelijkheid van Slove nië en Kroatië, zoals vastgelegd in het akkoord van Brioni. Een stoïcijnse Beefeater kijkt toe terwijl de Britse premier John Major zich met zijn gasten vermaakt bij een uitstapje naar de Tower of Londen, waar de deelnemers aan de G-7 topconferentie gisteren dineerden. foto afp •tim brak CEESVANZWEEDEN De leiders van de grootste westerse industrielan den willen de internationale wapenhandel, vooral naar landen in de Derde Wereld, aan banden leg gen. Op de G-7 bijeenkomst in Londen werden de zeven het gisteren in grote lijnen eens over een verklaring over de (conventionele) wapenhandel en de wapenbeheersing. De leiders van de VS, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Duitsland, Canada, Japan, Italië en de EG wil len bij de Verenigde Naties een register aanleggen waarin alle landen verplicht zijn hun aan- en ver kopen van wapens te laten noteren. Voorts zijn de zeven, waaronder de drie groot ste wapenleveranciers van de westelijke wereld (de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië) het erover eens dat geen hoogwaardige technologische wa pens meer worden geleverd aan landen met on stabiele regeringen of aan landen die in crisisge bieden liggen. Uitsluitend 'goede regeringen' kunnen nog voor leveranties van wapens in aan merking komen. In de speciale verklaring, die zes pagina's lang is en waarover urenlang is onderhandeld, staan ook afspraken over het tegengaan van de ver spreiding van kennis en materiaal dat kan wor den gebruikt voor het maken van nucleaire, bio logische en chemische wapens. De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse za ken) wordt begin volgende week in Israël ver wacht. Zijn Israëlische collega Levy heeft dat gis teren bekendgemaakt. Baker wil proberen pre mier Shamir, die als enige leider in het Midden- Oosten 'neen' heeft gezegd tegen de vredesvoor stellen van president Bush, tot andere gedachten te brengen. Het afgelopen weekeinde heeft de Syrische pre sident Hafez al-Assad gereageerd op de Ameri kaanse voorstellen en volgens de regering in Was hington was zijn antwoord „positief en bemoedi gend". Het Syrische antwoord heeft de druk op Israël om alsnog soepelheid te tonen aanmerke lijk vergroot. Wat er precies in de brief van Assad aan Bush staat, is niet bekend, maar naar verluidt stemmen de Syriërs nu in met het Amerikaanse voorstel voor een vredesconferentie, die slechts een paar keer bijeen zal komen om verslag uit te brengen over het verloop van directe onderhandelingen. Het Syrische antwoord aan Bush is nog niet ge volgd door een officiële Israëlische reactie. Minis ter Levy zei gisteren in het parlement te hopen dat het Syrische antwoord een verandering bete kent in „de harde opstelling van Syrië tot nu toe". Als dat zo is, zei Levy, juicht de Israëlische rege ring dat toe. „Maar we kunnen op dit moment niet meer doen dan hopen omdat we de tekst nog niet onder ogen hebben gehad". Minister van defensie Moshe Arens en onder minister van buitenlandse zaken Benjamin Neta nyahu gaven soortgelijke reacties, maar maakten tegelijkertijd duidelijk dat zij het Syrische ant woord alleen als positief willen aanmerken als president Assad directe besprekingen wil openen met Israël over een vredesverdrag. Met andere woorden: als hij bereid is de Israëlische onder handelingsvoorwaarden te aanvaarden. De overwinningsgodin Nike is gisteren teruggekeerd op haar plaats bovenop de Brandenbur ger Tor in het hartje van Berlijn. Net op tijd voor de 200-jarige verjaardag van het monument op 6 augustus. Het beeld werd ern stig beschadigd toen bij de eerste jaarwisseling na de opensteling van de Muur enthousiaste feest vierders op de poort klommen. De restauratie vah Nike die tweehonderd jaar geleden haar bestaan begon als de vredesgo- dln Irene, maar die door Napo leon werd 'omgedoopt' tot Nike heeft bijna 400.000 gulden gekost. Het beeld werd ook in de Tweede Wereldoorlog ernstig beschadigd, foto opa wolfgang

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4