Binnenland CNV400.000 mensen op minimum door wao-plan r$L Schijnhuwelijken harder aangepakt 'Afkomst speelt geen rol bij berechting' Het ministelsel sociale zekerheid nadert Huursubsidie voor jongeren beperkt IRA-verdachten aan Duitsland uitgeleverd Personeel gevangenis steeds vaker belaagd Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN chef) PATRICK VAN DEN HURK AAARGOT KLOMPMAKER SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Voimgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Bonden beraden zich op massale acties 'Vastzetten op Schiphol nodig' Vreemdelingen die de toegang tot ons land wordt ontzegd, mogen op Schiphol worden vastgezet in passantenverblijven. Dat is nodig om ervan verzekerd te zijn dat zij ons land verla ten. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft dit het kamerlid Lankhorst van Groen Links laten weten na vragen van zijn kant. Er zijn op Schiphol drie passantenruimten: twee van der tien en een van elf vierkante meter. Kósto wijst erop dat gewei gerde vreemdelingen ons land soms niet meteen kunnen verla ten. Zo kan het enige dagen duren voordat een rechtstreekse vlucht naar het land waar men vandaan komt, mogelijk is. De vreemdelingen worden in de passantenruimten voor de mare chaussee verzorgd. Interim-directeur voor ANP Voormalig directievoorzitter Voors van de Nederlandse dag bladunie (NDU) gaat tijdelijk leiding geven aan het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). De benoeming - tot het einde van dit jaar - komt nadat de Raad van Beheer eind vorige maand het besluit nam algemeen-directeur Van Ditshuizen uit zijn functie te ontheffen. Voors was tot juli vorig jaar voorzitter van de NDU-directie, uitgeefster van onder meer Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad. Voors was één van de sleutelfi guren bij de plannen om te komen tot een fusie met de Pers combinatie (De Volkskrant, Trouw en Het Parool). De plannen werden in april 1989 wegens gebrek aan steun afgeblazen. Swarttouw en GEM willen samen De bulkoverslagbedrijven Frans Swarttouw en Graan Elevator Maatschappij (GEM) in Rotterdam bestuderen de mogelijkheid van samenwerking. De studie heeft als belangrijk onderwerp het samenvoegen van de directies en de ondersteunende dien sten. Volgens directeur Van der Vorm van het moederbedrijf HES Beheer is het nog te vroeg om over werkgelegenheidsga- ranties te spreken. HES Beheer is de volledige moeder van de GEM en bezit verder 60 procent van de aandelen van Frans Swarttouw. Bij de GEM is vorig jaar het aantal werknemers door reorganisaties al teruggebracht van 1000 tot 600. Het jaar verslag over 1990 vermeld dat het personeelsbestand in 1991 verder omlaag moet. Bij Frans Swarttouw waren eind vorig jaar 650 mensen in dienst. Reiskostenforfait soepeler De belastingaftrek voor reiskosten tussen woon- en werkplek (het reiskostenforfait) wordt soepeler, zo heeft staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën gesloten. Het forfait geldt nu als iemand minstens een maal per week moet reizen tussen woon- en werkplek. Het begrip 'pleegt te reizen' werd tot nu toe zo uitgelegd dat iemand minstens 20 opeenvolgende werk dagen heen en weer reisde tussen woon- en dezelfde werkplek. Het reiskostenforfait wordt ook van toepassing indien iemand eenmaal per week reist tussen woon- en werkplek en dat meer dart 20 dagen per jaar. Van de mensen met een wao-uitkering zullen er tussen de 300.000 en 400.000 binnen een tijdsbestek van vier jaar terugzakken naar het absolute minimum als de plan nen van het kabinet doorgaan. Een groot aantal mensen zal dat honderden guldens in de maand kosten. DEN HAAG»GPD Die berekening legde de vak centrale CNV gisteren op tafel bij een vergadering van de voor zitters varf de CNV-bonden. Tij dens de extra vergadering is een inventarisatie gemaakt van de mogelijkheden om heb kabi netsplan op zijn minst grondig veranderd te krijgen. Bij de grootste vakcentrale, de FNV, komen de voorzitters van de aangesloten bonden van daag bijeen in een extra verga dering van de Federatieraad. Net als bij het CNV zal de FNV een werkgroep in het leven roe pen die in het najaar te houden acties moet voorbereiden. Het protest zal geruime tijd aanhou den en eind september, begin oktober zijn hoogtepunt heb ben. De vakbonden gaan er samen met organisaties van gehandi capten en arbeidsongeschikten voluit tegen aan. CNV-voorzit- ter Hofstede meldde na de ver gadering van zijn Verbonds raad, dat de CNV-bonden zijn 'oorlogsverklaring' van het weekeinde voor de volle 100 procent hadden onderschreven. „Het gaat immers om een regel rechte moord op de WAO". Welke vorm de protestacties zullen krijgen, wordt in de ko mende weken besproken in overleg tussen de vakbeweging en een breed scala van organi saties die de belangen van ar beidsongeschikten en in het al gemeen van gehandicapten be hartigen. De spanning is overal te snijden; de sfeer doet grim mig aan. Bij vakbonden en bij organi saties als de Gehandicaptenraad (overkoepelende organisatie van bonden en verenigingen van gehandicapten) hebben de telefoons gisteren nauwelijks Justitie wil 'huwelijk' kunnen ontbinden Huwelijken die gesloten worden om een van de partners een le gaal verblijf ki Nederland te ver schaffen, de zogeheten schijn huwelijken, moeten nietig ver klaard kunnen worden. Het Openbaar Ministerie en de ambtenaren van de burgerlijke stand krijgen voortaan grotere bevoegdheden om tegen deze nep-huwelijken op te treden, zo heeft staatssecretaris Kosto van justitie gisteren de Tweede Ka mer laten weten. Schijnhuwelijken worden ge sloten tussen een Nederlander een buitenlanders, waardoor deze een verblijfsrecht krijgt. De afgelopen jaren kwam het schijnhuwelijk vooral in het nieuws in verband met interna tionale vrouwenhandel vanuit Zuidoost-Azië. De vrouwen 'trouwden' met een Nederlan der maar werden vervolgens vaak te werk gesteld in een bor deel. Ook maakten ze vaak na hun huwelijk aanspraak op sociale uitkering. Het wordt voortaan mogelijk om het door een schijnhuwelijk verkregen verblijfsrecht binnen een periode van drie jaar (na drie jaar krijgen de buitenlan ders die met een Nederlander zijn getrouwd de Nederlandse nationaliteit) nietig te verklaren, wanneer wordt vastgesteld dat er geen sprake is vari een reële huwelijkse samenleving. Het Openbaar Ministerie en de ambtenaren van de burgerlijke stand worden bevoegd bij be denkingen over een al dan niet „reeël huwelijk" op te treden. Het OM kan bijvoorbeeld het huwelijk nietig verklaren en de ambtenaar van de burgerlijke stand kan zijn medewerking aan het voorgenomen huwelijk weigeren. Archeologen hebben onder de vloer van de St Olofskapel op de Amsterdamse Zeedijk dertig graven met stoffelijke resten uit de achttiende eeuw blootgelegd. Nog dieper zijn ook resten aangetroffen van de middel eeuwse Olofspoort, die deel uitmaakte van de eerste stadswal rond Amsterdam. De kapel wordt verbouwd tot congrftruimte. foto nieuw anefo rob booaerts stil gestaan. „Veel mensen bel den die het niet meer zagen zit ten", aldus woordvoerder Van Uden. „Velen zeiden er niet meer van te kunnen slapen en de dokter te hebben moeten vragen om een kalmeringspille tje". De Algemene Centrale van Overheidspersoneel ACOP heeft inmiddels de samenwerking met de overheid opgeschort bij projecten ter terugdringing van ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid. De vakcentrale MHP voor middelbaar en hoger per soneel heeft aangekondigd dat ze juridische stappen wil ne men tegen het laten vervallen van de wao-rechten van men sen die al in de Ziektewet of de wao zitten. Uitgever weigert boek over Claus DEN HAAG»GPD De uitgeverij de Europese Bi bliotheek in Zaltbommel wei gert het boek van schrijfster drs. M.G. Schenk over prins Claus te publiceren. Het contract met de auteur is opgezegd. Het is onbe kend waarom de uitgeverij het boek niet wil uitbrengen. Het zou niets te maken hebben met de plotselinge ziekte van de prins. Het boek moest half augustus ter gelegenheid van de 65e ver jaardag van prins Claus op 6 september verschijnen. Het is voor Schenk een raadsel waar om de uitgeverij haar boek niet publiceert. Schenk: „Ik heb de prins afgeschilderd als een man met linkse denkbeelden. Waar schijnlijk is de uitgeverij daar niet blij mee". Fokker partner in Euro-heli SCHIPHOL. BILL MEYER Fokker is één van de partners bij de ontwikkeling en bouw van een nieuwe Europese heli kopter, de NH 90. Bedrijven uit Frankrijk, Italië, Duitsland en ÜPy Nederland doen mee aan het WÊte Proiect- Voor Fokker betekent de opdracht tenminste twintig jaar werk. Voor de ontwikkeling van de NH 90 is een bedrag van tdrie miljard gulden uitgetrok- ken. Het toestel is bestemd voor defensieve doeleinden en wordt in twee versies ontwikkeld: een transport- en een gevechtsheli kopter. Het samenwerkingsver band verwacht in totaal 726 toe stellen te produceren. Fokker bouwt de staart, de deuren en het landingssysteem van de he likopter. Fokker werkt voor het eerst mee aan de ontwikkeling van een helikopter. Eerder onderzoek zou onjuist zijn Sociale-zekerheidsdeskundige Schell ziet weinig in wao-plannen PIETER COUWENBERGH AMSTERDAM ANP Er bestaat geen verband tussen de etnische afkomst vari een verdachte en de manier waarop de officier van justitie een straf zaak behandelt. Dat stellen twee Amsterdamse onderzoekers na een studie naar 710 winkeldief stallen die door officieren van justitie in vijf arrondissementen De uitkomsten staan in het jongste nummer van het Tijd schrift voor Criminologie, dat geheel is gewijd aan allochtone jongeren en criminaliteit. Het onderzoek vormt een onderdeel van een bredere studie naar het verband tussen etnische af komst en de afdoening door de officier van justitie. Daarin wordt ook gekeken naar een voudige mishandeling, rijden onder invloed en doorrijden na een aanrijding. Ook daar luidt de voorlopige conclusie dat et nische afkomst geen rol speelt in de afhandeling. De onderzoekers hebben str afdossiers van vijf arrondisse mentsparketten onderzocht van meerderjarige mannen uit Ne derland, Turkije, Marokko, Suri name en de Antillen. Ze stellen dat eerdere onderzoeken naar selectiviteit iri de rechtsgang ge bruik hebben gemaakt van „op pervlakkige gegevens", waarin „relevante kenmerken" van ver dachten buiten beschouwing zijn gebleven. De conclusies van die onderzoeken luidden dat allochtonen er in het straf rechtelijk circuit minder goed van afkomen. Volgens de onderzoekers speelt afkomst mogelijk wel een rol bij winkelpersoneel en be veiligingsbeambten. Zij zouden meer op klanten uit minder heidsgroeperingen kunnen let ten. Ook de „filterwerking" bij de politie zou ongunstig kun nen uitvallen voor allochtonen. Het uitkleden van de WAO is een logische volgende stap op weg naar een mini-stelsel voor de sociale zekerheid. De politiek wil af van het veel geroemde maar kostbare Ne derlandse vangnet, waarin de uitkeringen zijn gekoppeld aan het laatst verdiende loon. De overheid wil toe naar een situatie waarin niet meer dan een minimuminko men wordt gegarandeerd, net genoeg om van rond te komen. Voor een aanvulling moeten mensen zich maar bijverzekeren bij particuliere verzekeraars. Aldus universitair docent sociale zekerheid Schell van de Katholieke Universiteit Bra bant. Schell kent de overheid. Hij doet re gelmatig onderzoek in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid en onderkent in die hoedanigheid een nieuwe tendens in het sociale zeker heidsstelsel. „De overheid gaat steeds min der taken voor zijn rekening nemen, ook in de sociale zekerheid. We gaan toe naar een stelsel dat zich het beste laat vergelijken met het Engelse Beveridge-systeem. De overheid zorgt ervoor dat je niet verhongert en verder moet je het zelf maar regelen". Het verbaast hem dat deze ontwikkeling zich doorzet na de wisseling van de wacht in politiek Den Haag, nu twee jaar geleden. „Met de PvdA in het kabinet had je mogen verwachten dat die lijn zou worden stopge zet". Maar ook de socialisten lijken niet meer te geloven in de maakbaarheid van de samenleving, mogelijk met uitzondering van Ter Veld. Zij lijkt bij uitstek te lijden on der het uitkleden van het sociale zeker heidsstelsel, bovendien nog haar portefeuil le. „Over mijn lijk", riep ze drie weken gele den nog, toen de geruchten over een koude sanering van de wao steeds sterker werden. De inkrimping van de sociale zekerheid zal ertoe leiden dat de kloof tussen werken den en niet-werkenden in ons land groter wordt. Schell herinnert aan de Zweedse hoogleraar Therbom die drie jaar geleden waarschuwde dat ghetto's riiet alleen in de Verenigde Staten voorkomen, maar ook in ons eigen land. Shell heeft dan ook geen goed woord over voor het uiteindelijk oogmerk van de poli tiek, al wordt die nooit door iemand hardop uitgesproken. „Je ziet het nu weer voor de Ziektewet en de wao. De uitkering moet te rug naar bijstandsniveau. En de kans om je zelf bij te verzekeren tegen het risico wordt voor de Ziektewet zelfs nog beperkt. Het ka binet wil met werkgevers en bonden afspre ken deze uitkering gedurende het eerste jaar dat een werknemer ziek is, niet hoger Vandaag vertrok een recordaantal van 39.000 wandelaars uit Nijmegen voor de eerste etappe van de vierdaagse. Op de eerste dag van de 75ste editie liepen de wandelaars door de Betuwe. •foto anp Heerma wil huurgewenning afschajfen DEN HAAG GPD De huursubsidie voor jongeren van 18 tot 23 jaar wordt niet af geschaft, maar beperkt. Alleen jongeren met een maandhuur van maximaal 450 gulden kun nen straks nog in aanmerking komen voor huursubsidie. Nu geldt voor deze groep een bo vengrens van 820 gulden per maand. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wil met ingang van juli 1992 ook de zogeheten huurgewenning afschaffen. Huurgewenning is een extra subsidie voor mensen die door de stadsvernieuwing plotseling een hogere huur moeten beta len. In totaal moet Heerma deze kabinetsperiode 191 miljoen gulden bezuinigen op de indivi duele huursubsidie (IHS). Vorig jaar kondigde de bewindsman al verschillende maatregelen aan omdat meer mensen een beroep doen op de huursubsi die dan door VROM werd ver wacht. Door de jaarlijkse huur verhoging op te trekken van 3 naar 5,5 procent, nemen de uit gaven voor huursubsidie nog eens toe met 123 miljoen gul den. Dat bedrag wil Heerma be zuinigen door te korten op de huursubsidie. In de toelichting op zijn plan nen schrijft de staatssecretaris dat de maatregelen niet ten koste gaan van de minima. Hij spreekt van een evenwichtig en alleszins acceptabel pakket. „Vooral huishoudens met een boven-modaal inkomen zullen de maatregelen in hun porte- voelen", aldus Heer- Op verzoek van het parle ment matigt Heerma zijn voor nemens om te bezuinigen op de huursubsidie van bejaarde al leenstaanden. Alleenstaanden krijgen relatief meer huursubsi die dan gehuwden. De staatsse cretaris wilde dit voorkomen door oudere alleenstaanden stapsgewijs binnen zes jaar in totaal 35 gulden per maand te korten. Deze bezuinigingsmaat regel wordt echter beperkt tot alleenstaanden onder de 65 jaar. De in Nederland van moord en IRA-lidmaatschap vrijgesproken IRA-verdachten Sean Hick (30) en Paul Hughes (27) zijn van morgen aan Duitsland uitgele verd. De daadwerkelijke uitleve ring duurde Van half tien tot tien uur en vond plaats bij de grensovergang Heerlen Auto weg bij Bocholtz. Hughes en Hick werden voor de allerlaatste- keer door een speciaal daarvoor geformeerd arrestatieteam in gepantserde Mercedessen vanuit de gevan genis in Maastricht naar het Duitse gedeelte van de grens overgang gebracht. Daar arri veerde enkele minuten later vanuit Duitsland een helikopter van de politie waarin de twee geboeide Noordieren instapten. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse mare chaussee zullen beiden in Karls ruhe worden voorgeleid aan de officier van justitie. De Duitse justitie verdenkt Hick en Hug hes van medeplichtigheid aan de op 4 mei 1990 gepleegde moord op een Engelse soldaat uit de Langenhagenkazeme in Hannover. De strafzaken betreffen ver der de moord op de Britse ma joor Dillen-Lee die op 2 juni 1990 in Dortmund werd ge pleegd. Ook verwijt de Duitse staat hen vier maal poging tot moord op vier Duitse politie agenten tijdens de achtervol ging die volgde op deze aanslag. Donna Maguire (24), de derde van moord en IRA-lidmaat schap vrijgesproken verdachte, is nog niet uitgeleverd. De Duit se justitie kan pas over haar be schikken op het moment dat de Hoge Raad het fiat geeft over haar uitlevering. De vierde ver dachte. Gerard Harte (27) werd vorige week vrijdag enkele uren na zijn vrijlating in Dublin gear resteerd en verhoord. Aantal ontsnappingen neemt sterk af te laten worden dan 70 procent". „Je mag vooral niet te goed voor jezelf zorgen", con cludeert hij cynisch. Het argument van de politiek dat het ge bruik van de regeling vermindert door de hoogte van de uitkeringen te verlagen, noemt Schell 'onzin'. „In 1986 zijn de wao- uitkeringen met tien procent verlaagd tot zeventig procent. Dat had geen enkel effect. Mensen vragen er immers niet om in de wao terecht te komen". Wat de politiek nu met de WAO doet, is volgens Schell niet meer dan 'symptoom bestrijding'. „Als je iets aan de groei van het aantal wao'ers wilt doen, moet je niet alleen naar de uitkeringen kijken. Hoofddoelen moeten preventie en reïntegratie zijn, ten minste als je jezelf tot doel stelt gehandi capten het recht te geven op betaald werk". Je mag best de nodige eisen stellen aan de- arbeidsongeschikten, is de boodschap van Schell, maar daar moet dan wel een perspectief op een baan tegenover staan. Net als de vakbeweging is hij van mening dat ook de werkgevers moeten worden aan gesproken-op hun verantwoordelijkheid om banen te scheppen voor gehandicapten. En daarover wordt in de regeringsplannen nauwelijks gesproken. Het aantal gevallen van licha melijke agressie tegen gevange nispersoneel is de afgelopen vijf jaar meer dan verdubbeld. Ook het aantal ordeverstoringen in de gevangenissen is de afgelo pen jaren enorm gestegen. Dat blijkt uit cijfers van het ministe rie van justitie. In 1985 bedroeg het aantal gevallen van lichamelijke agres sie in gesloten inrichtingen 73. Vorig jaar deden zich in de ge vangenissen 151 van dergelijke incidenten voor. In deze perio de groeide de bevolking in de gevangenissen sterk, maar de groei is geen afdoende verkla ring voor de toegenomen agres sie. De agressie steeg met ruim 100 procent, het aantal gedeti neerden met de helft. Het aantal ordeverstoringen in de gevangenissen is nog veel sterker gestegen. In 1985 werd drie maal' een ordeverstoring gemeld, in 1990 gebeurde dat 38 keer. Het aantal gevallen van agressie tussen gedetineerden onderling kent een grillig ver loop. Gemiddeld komt dat zo'n veertig keer per jaar voor. Niettemin tonen de cijfers van het ministerie een afname van het zogeheten beheersrisico in het gevangeniswezen. Deze afname kan geheel worden ver klaard uit het feit dat er minder drugsvondsten in de gevange nissen worden gemeld. Kleine drugsvondsten worden echter de laatste jaren niet meer alle maal centraal geregistreerd. Naast het beheersrisico kent het ministerie het vluchtrisico. Zowel het aantal ontvluchtin gen als het aantal pogingen er toe is de afgelopen jaren ge daald. Rekening houdend met het de groei van de gevangenis bevolking is het vluchtrisico de afgelopen jaren zelfs gehal veerd. Daaraan is echter nauwelijks bijgedragen door de vijf nieuwe gevangenissen met een zoge noemde extra beveiligde afde ling (EBI), waarin vluchtgevaar lijke gedetineerden worden op gesloten. Uit het onderzoek blijkt dat het vluchtrisico er maar weinig lager is dan in een gewone inrichting. Ook het be heersrisico is in de EBl's niet kleiner dan in andere gevange-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3