Feiten 'De koppeling moet nu blijven' Amazone, het gat tussen droom en daad 'Het is idioot dat we geen tanks meer maken' Dinsdag 16 juli 1991 ALTAN ERDOGAN T (Chef) ONNO HAVERMANS DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vomigeving: HANS BOEZELUN EN MENINGEN DE G-7 ZAL IN LONDEN vermoedelijk haar ja-woord geven aan een omstreden plan voor behoud van het Braziliaanse regen woud. In vijf jaar zal ongeveer 1,5 miljard dollar naar Brazilië stro men, in de vorm van goedkope leningen en kwijtschelding van oude schuld. De initiatiefnemer van het plan is de Duitse kanse lier Kohl, die tijdens de vorige top in Houston pleitte voor meer groene hulp. WIM STEVENHAGEN Thijs Wöltgens eist inkomensgarantie voor huidige wao'ers Uiterlijk is Thijs Wöltgens on bewogen. Het unieke pakket maatregelen van het kabinet om de arbeidsongeschiktheid te beteugelen heeft een storm van verbijsterd protest losge maakt. De vakbeweging heeft al 'oorlog' voorspeld, wanneer de regeringspartijen CDA en PvdA inderdaad het mes zetten in de hoogte en duur van de arbeidsongeschiktheidsverze kering wao. Maar de fractie voorzitter van de al zo geplaag de PvdA laat zich niet van zijn stuk brengen: „Er is een hele reeks maatregelen aangekon digd die leiden tot minder ar beidsongeschikten". Eigenlijk heeft Wöltgens slechts twee wensen oven de huidige wao- ers mogen onder geen beding gekort worden. En de koppe ling tussen lonen en uitkerin gen moet toch gehandhaafd worden. Laat het kabinet nu net geen van beide van plan zijn. Zo ontevreden is Thijs Wöltgens niet. De verlaging van de uitke ringen, door werkgevers en kroonleden in de SER aanbevo len, is er „onder druk van de PvdA" niet gekomen. Boven dien worden wao'ers van 50 jaar en ouder niet aangepakt. Zijn uitgangspunt bij de beoor deling van alle maatregelen is of het beroep op de wao afneemt. „Het is toch van de gek ke dat maand in maand uit tiendui zend mensen wor den afgekeurd. Als we dat zouden kunnen beperken tot 8000, dan halen we hetgeen het ka binet nu voor ogen staat: een blijvende daling met 125.000 wao'ers". Wöltgens wil daarom het hele pakket, ondanks te voorziene aanloopproblemen, „positief bejegenen". Daarbij kijkt hij niet alleen naar de uitkerings kant. Hij wijst op de uitbreiding van het ontslagverbod. En hij is tevreden met de verplichting voor werkgevers om harder te zoeken naar ander werk voor arbeidsongeschikten. Daarnaast komt er een forse boete voor een werkgever die iemand de wao instuurt. En Wöltgens ver- integreerde gevalsbenadering'. Daarbij zullen de uitvoeringsin stanties in de sociale zekerheid zoveel mogelijk gaan samen werken om te voorkomen dat iemand na ziekte arbeidsonge schikt wordt verklaard. Al na enkele weken moet bezien wor den wat er met betrokkene aan de hand is en hoe die weer aan het werk gezet kan worden. Wöltgens: „Het gaat om het politiek én maatschappelijk draagvlak". Het is toch te gek dat we elke maand Er is echter nog meer. Wöltgens wijst op de verruiming van het begrip 'passende arbeid' voor arbeidsongeschikten waardoor zij eerder ander werk zullen moeten aanvaarden dan zij ge wend waren. Via een aanvulling vanuit de wao zouden zij daar bij behoed moeten worden voor financiële schade. Daarnaast wil Wölt gens dat bedrijven hoe dan ook ver plicht worden een bepaald aantal ge handicapten of ar- afkeuren of te nemen (quote ring). „Dat instru ment moet daad werkelijk worden toegepast", aldus de Wöltgens. Pijnlijk Desondanks moet ook Wölt gens toegeven dat de kabinets besluiten voor bepaalde groe pen wao'ers pijnlijk zijn. Bij voorbeeld een arbeidsonge schikte van 40 jaar die straks mogelijk na een aantal jaren de wao-uitkering kwijtraakt en te rugvalt op de veel lagere aaw- uitkering. Hier stelt Wöltgens veranderingen voor in de kabi netsplannen. Voor iedereen die al in de wao zit wil hij de duur- beperking niet toepassen, onge acht leeftijd. Uitspraken van CNV-v Hofstede dat het kabinet 400.000 wao'ers fors in inkomen aanpakt, mogen geen waarheid worden. „Het is een bittere noodzaak om het overgangs recht zo snel mogelijk in te vul len. Dat vind ik mijn plicht als PvdA-fractievoorzitter", stelt Wöltgens. Wao'ers onder 50 jaar mogen geen jaren in onzeker heid verkeren over hun finan ciële toekomst Op de vraag waarom het kabi net het overgangsrecht niet heeft geregeld, zwijgt Wöltgens. Hij geeft aan dit idee wel in de discussies te hebben inge bracht, maar laat het bij de con statering dat het kabinet de zaak heeft opengelaten. Die gang van zaken krijgt de kwalifi catie „jammer", maar verdere commentaar wil hij niet geven. Ook niet op de vraag of er soms een blokkade van coalitiegenoot CDA lag. Met het plan-Wöltgens zou de beperking van de duur van een wao-uitkering alleen nog gelden voor nieuwe gevallen. Hier ziet Wöltgens een kans voor werk gevers en vakbonden om in de cao's aanvullende afspraken te maken. Indien men de duurbe- perking van de uitkering afwijst, zal dat een element moeten zijn in het arbeidsvoorwaardenpak ket. „Dan leg je de verantwoor delijkheid ook waar die hoort, bij de sociale partners", stelt de PvdA'er. Wöltgens ziet hiervan nog een bijkomend voordeel. Werkge vers, die nu niets aan de wao betalen, krijgen een deel van de rekening. En dat kan hen dwin gen meer tegen arbeidsonge schiktheid te doen. „Dat is goed verdedigbaar", meent Wölt gens. Voor de nieuwe wao'ers wil Wöltgens echter nog een andere maatregel. Indien betrokkene toch te maken krijgt met een beperking van de looptijd van de wao-uitkering, mag die ter mijn niet gelijk zijn aan de ww zoals het kabinet die voorstaat Een arbeidsongeschikte heeft immers veel minder kans weer aan de slag te komen dan een werkloze, stelt Wöltgens. Dus moet de wao-uitkering min stens twee en maxi maal acht jaar door lopen voordat be trokkene terugvalt in de AAW. Dat is het dubbele van de termijn die het ka binet hanteert. De financiële effec ten van zijn ideeën zijn volgens Wölt gens verwaarloos baar, en zeker niet het belangrijkst. Hij acht niet de financiële, maar de maatschap pelijke doelstelling (minder wao'ers) van doorslaggevende betekenis. Verder wijst hij erop dat ook in de kabinetsplannen er vrijwel niemand voor 1994 op achteruit zal gaan omdat elke nog minstens een jaar dat het pakket dale partners als wprbt mnpt de politieke partij- weria, moet en mogelijk wordt de kopppeling gemaakt het draagvlakmstand kunnen blijven te houden...". - Bedoelt hij soms dat de koppeling i gewoon moet blijven? „Zo 2 de huidige uitkering behoudt. ik het ook het liefst wil len zeggen. Als je er geloof in hebt dat het wao-pakket effec tief is, moet dat consequenties hebben voor de koppeling. Het loslaten van de koppeling maakt het niet makkelijker al die wao-maatregelen te verde digen. Ik zie een duidelijk ver- band tussen de onderwerpen Koppeling 7ipktpwpt_ wao pn konnplinp: In vijf minuten kan weinig gezegd, maar heel veel gesugge reerd worden. Wöltgens wuift dat zijn tijd ten einde loopt, en er meer interviews wachten. De vraag wat hij er van vindt dat premier Lubbers dit weekeinde de zo gekoesterde koppeling tussen lonen en uitkeringen vrijwel geheel ten grave heeft gedragen, lokt een antwoord uit dat bijna alle beschikbare tijd in beslag neemt. rio de janeiro ineke holtwuk correspondent Terwijl in Londen wordt gepraat over de droom, een al omvattend reddingsplan voor de Amazone, worstelt Brasilia met de daad. Hoe zet je goede voornemens om in beleid? De Braziliaanse regering is akkoord gegaan met de aanleg van een verharde weg, de BR 156, in het zuiden van de Amazone om de regio te ontsluiten. On der aanvoering van het Wereldnatuurfonds zijn Eu ropese en Amerikaanse milieuorganisaties een actie begonnen voor de erkenning van twee reservaten van rubbertappers in de streek. Eerst reservaten dan pas een weg, eisen zij. Als de weg klaar is, komt er een stroom kolonisten en dat creëert nieuwe spanningen. Het wordt tijd dat de Braziliaanse regering lippendienst omzet in daden en de rechten van de rubbertappers veilig stelt, vinden zij. In de Amazone bestaan meer dan tien van dit soort re servaten. Het zijn stukken ongerept regenwoud waar rubbertappers noten plukken, medicinale planten ver zamelen, kleinschalige landbouw bedrijven en bomen aftappen. Het idee voor zo'n beschermd gebied was af komstig van Chico Mendes, de vermoorde leider van de vakbond van rubbertappers die zich op zijn beurt weer inspireerde op de indianenreservaten. Chico Mendes kreeg de internationale groene lobby mee. Ook de Braziliaanse regering toonde zich enthou siast. De vorige president zou de reservaten per decreet officieel maken. Maar tot de dag van vandaag heeft geen van de reservaten een legale status. Daarvoor moet de regering de grootgrondbezitters uitkopen of onteigenen en dat gebeurt maar steeds niet. Afbakenen Het voorbeeld van de rubberreservaten past in een reeks. De Braziliaanse regering heeft de bewoners van de Amazone veel beloofd, maar daar bleef het vaak bij. Neem de indianenreservaten. De Grondwet van 1985 verplicht de regering om voor eind 1993 deze gebieden af te bakenen. Deze maand kreeg de directeur van het staatsbureau voor indianenzaken zijn congé. Want er is nog helemaal niets ondernomen. Geld is niet de enige hinderpaal. Want zelfs het reservaat van de Kaiapo in dianen, waarvoor de Britse popzanger Sting miljoenen bij elkaar zong, moet het zonder grenspalen stellen. Begin vorig jaar opende de regering het offensief tegen de goudzoekers in Roraima, Noord-Brazilië, die gebie den van de Ianomami-indianen binnendrongen. De Operatie Oerwoud Vrij was een spektakel van de eerste orde. Voor het oog van de internationale pers blies de politie met dynamiet illegaal aangelegde vliegveldjes middenin het oerwoud op. Het regende wederom goede voornemens. Er zouden parken komen voor de indianen en de goudzoekers werden gedeporteerd. Een aantal van hen zou na regi stratie in van te voren bepaalde gebieden aan de slag kunnen. Niets is daarvan gerealiseerd. De duizenden goudzoekers zitten nog steeds waar ze zitten in het oer woud. Vliegtuigjes komen en gaan. Twintig landingsba nen werden de afgelopen maanden opnieuw aangelegd en naar de andere zestig heeft de politie nooit omgeke ken. Verdrag Het huidige reddingsplan voor de Amazone is niet het eerste. In 1978 sloot de Braziliaanse regering met buur landen een samenwerkingsverdrag voor de Amazone. Het verdrag telt meer dan honderd artikelen waarin de ideeën over bescherming van het regenwoud zijn uit gewerkt. De afgelopen tien jaar heeft niemand er meer aan gerefereerd. Ook Nossa Natureza, het groene geesteskind van ex- president José Samey, lijkt een zachte dood te zijn ge storven. Sarneys plan was een reactie op de buiten landse bemoeizucht met de Amazone. De Amazone is van ons en wij kunnen ons eigen plan trekken, stelde de president. Hij beloofde onder meer extra onderzoek, milieu-onderwijs op scholen, afschaffing van de subsi dies voor ontginning van het regenwoud en een uit voerverbod voor onbewerkt tropisch hout. Enkele maanden na lancering van zijn plan, halveerde de president de begroting van de onderzoeksinstituten. Het milieu-onderwijs is gebleven bij wat posters. De jVAtCANTI £t>A(qEN H4LBI&KEM IEXTE enïoicreE.-is hex fcg.USTIfc|?WAT HtEfT-ie-? „Formeel ligt er geen besluit, maar de uitlatingen van de pre mier waren zeer duidelijk. Laat ik dit zeggen: het kabinet heeft het zelf in de hand of de koppe ling blijft. Dat er teveel mensen op een uitkering aangewezen raken, houdt een opdracht aan het kabinet in te bekijken of men die verhouding tussen werkenden en uitkeringsge rechtigden in gunstige zin kan beïnvloeden. Het wao-pakket draagt daar toe bij, als het een succes wordt, doordat er dan minder mensen in de wao-uit kering komen". - Bert de Vries zei al dat hij de koppeling desnoods wil handha ven als er op de wat langere ter mijn maar zicht is op een daling f 1 van het aantal niet-werkenden. jK „Mee eens. Ik teken daar bij aan ,-^^Ê dat het kabinet formeel gerech- tigd is de koppeling los te laten indien die verhouding teveel :*ÜMi verslechtert, maar dat het poli- •foto tiek-psychologisch de vraag is of zo'n besluit goed is voor het sociaal klimaat. Komt dat de ac ceptatie van de wao-maatrege- len door bijvoorbeeld de vakbe weging ten goede? En een derde opmerking: als we pas op de plaats maken met de inkomens voor de minima, geldt dat pa rool voor de hele samenleving. De hogere inkomens moeten i- naar draagkracht bijdragen". Hij wijdt uit over 'draagvlak', en •Ms je gelooft Oude Kirov-wapenfabriek maakt nu fel-gele tractoren Ziektewet, wao en koppeling: zowel cijfermatig als politiek. We hebben bovendien de socia le partners nodig voor deze wao-maatregelen. Hun steun moet ons wat waard zijn". - Hij suggereert, dat kan de elec toraal zwaar aangeslagen PvdA niet hebben? „Dat is niet de goede benade ring. Het gaat om het politiek én maatschappelijk draagvlak". subsidies voor ontginning werden eind vorig jaar door zijn opvolger onder druk van regionale parlementariërs weer stilletjes ingevoerd (en onlangs voor een tweede keer na Amerikaanse pressie opnieuw afgevoerd). En zelfs het uitvoerverbod overleefde het niet. Ibama, de staatsmilieu- organisatie, gaf begin deze maand de ex port van onbewerk tropisch hout weer vrij. Volgens Ibama was de maatregel noodzakelijk omdat de hout- prijzen op de binnenlandse markt te laag zijn. Dat er desondanks minder bos is afgebrand en omge kapt is volgens deskundigen meer geluk dan wijsheid. Het is waar dat Ibama het afgelopen jaar de controles op houthandel en bosbranden heeft opgevoerd. Maar de grootste winst zit hem in het feit dat veel boeren geen geld hadden de afgelopen jaren voor ontbossing. Bovendien vielen de regens op ongewone tijden. Autoritair Kan een regering met zulke slechte rapportcijfers op het gebied van milieu de besteding van 1,5 miljard dol lar worden toevertrouwd? Stelt het nieuwe reddings plan van de Amazone wat voor? Milieudeskundigen kwamen in april in Sao Paulo bij el kaar om het G-7 plan te evalueren. Dit forum, zo'n 30 organisaties aangevoerd door Friends of the Earth, veegde de vloer aan met het plan. Het zou een voor beeld zijn van autoritair besturen; de regering bedenkt voor de bewoners wat er met de Amazone moet gebeu ren en negeert wensen die ter plekke leven. Ook Maria Tereza Jorge Padua, voorzitster van Funatu- ra, een van de organisaties waarmee de Braziliaanse re gering zegt te gaan samenwerken, moet het antwoord schuldig blijven op vele vragen. Hoe gaat de samenwer king met de milieu-organisaties eruit zien? Mogen de organisaties hun projecten voordragen? Of krijgen de organisaties zelf steun? Of worden zij ingehuurd als ad viseur? Maria Tereza weet het niet. Maar ze is Braziliaans optimistisch en neemt het histo rische gat tussen droom en daad voor lief. De tijd van kibbelen is voorbij: we moeten de gelederen nu sluiten. THE INDEPENDENT Vladimir schudt zijn hoofd in ongeloof. „Dit had ik nooit kun nen denken", zegt hij, „dat ik deze produktielijn aan een wes terse journalist zou laten zien". We bevinden ons op de plaats waar de Kirov-fabriek ooit tanks vervaardigde voor de legers van het Warschaupact en nog langer geleden, ten tijde van de Russi sche Revolutie, gepantserde treinen voor Lenin. Nu maken ze fel-gele tractoren voor de we genbouw. Ik moet mijn gids Vladimir bekennen dat ik ook nooit had gedacht ooit hier te zullen staan. De nauwe banden van de Kirov- fabriek met 's lands verdediging blijken alleen nog uit een groot monument met een Stalintank uit de Tweede Wereldoorlog en een handjevol geüniformeerde legerofficieren die in jeeps over het gigantische fabrieksterrein rijden. De Kirov-fabriek is één van Rusland's oudste industrië le ondernemingen. Ze werd in 1801 in Leningrad geopend voor de produktie van kanon nen en is nu één van de vijfhon derd fabrieken van het militair industriële complex van de Sov jetunie die gedwongen over schakelen op de produktie van goederen voor de burgermarkt. Maar de overgang is pijnlijk. De produktielijn heeft luchpau- se. Groepjes arbeiders spelen domino of kletsen wat. Er is niet veel enthousiasme voor het nieuwe produkt. Sommigen vinden het staken van de tank- produktie ronduit een slecht idee. Vroeger Als een misthoorn schalt de stem van Svetlana Vasilyova door de holle fabriekshal: „Het is idioot dat we geen tanks meer maken. Ieder land heeft een le germacht nodig. Vroeger was er een kamp van socialistische landen, nu zijn we helemaal al leen. Het heeft allemaal geen zin meer. We hadden het beter vóór perestrojka. Nu zijn alle ar beiders arm." „Dat is waar", zegt Valery Gri- goriev. „Perestrojka heeft ons leven ingrijpend veranderd. Ten tijde van Brezjnjev konden we normaal leven, nu zijn we straatarm. Ik weet niet hoe onze leiders in de top hierover den ken." In het directiekantoor van de fa briek breekt Boris Vorosjilov zich het hoofd over de ongun stige economische vooruitzich ten voor de fabriek en voor het land. „We staan aan de rand van het bankroet", zucht hij. „Perestrojka heeft ons in de steek gelaten. We kunnen de benodigde onderdelen nergens krijgen. Nu de grote boerenbe drijven worden opgedeeld en geprivatiseerd, is er steeds min der vraag naar onze grote trac toren, maar we kunnen niet ge noeg kapitaal opbouwen om de produktie van een kleinere trac tor ter hand te nemen. Vroeger produceerden we jaarlijks 20.000 grote tractoren van 300 Iemand belangstelling voor een radio-actieve presse-papier? Een inwo ner van Kazachstan verkoopt souveniers die zijn gemaakt van een ver nietigde SS-23 kernraket. Een treffend voorbeeld van Sovjet-recyding. FOTO AP pk, nu halen we met moeite de 18.000. De laatste tijd kunnen we geen dieselmotoren meer krijgen, geen verf en geen ban den." Winstdaling Tot 1989 werden de verliezen van de Kirov-fabriek gedragen door het ministerie van defen sie, dat in theorie nog steeds ei genaar is van de fabriek. Maar deze geldbron is opgedroogd. Vroeger vertelde het ministerie de fabriek precies hoeveel trac toren er moesten worden ge maakt en aan welke collectieve boerderijen ze moesten worden verkocht en voor welke prijs. Maar sinds premier Valentin Pavlov de prijs van de tractoren heeft vrijgelaten, is de winst van de fabriek met dertig procent gedaald. „We proberen ons aan de nieuwe wereld aan te passen, maar het is een langzaam pro ces", zegt Boris. De meeste mensen, van de por tier bij de fabriekspoort tot aan de directeur, zijn nog steeds de schok niet te boven gekomen van die zwarte dag in 1988 waarop de orders voor tanks vervielen. „Het kwam als een donderslag bij heldere hemel. Hier waren we totaal niet op voorbereid. We konden het niet geloven", vertelt Boris. In één klap verloor de Kirov-fabriek duizenden van haar meest erva ren arbeiders toen de tank-pro- duktie, die toen al tot twintig procent was gedaald, van de ene dag op de andere tot stil stand kwam. In de hele Sovjetu nie zullen naar verwacht ten minste een half miljoen gespe cialiseerde technici hun baan verliezen. Velen van hen keren de industrie de rug toe en rich ten coöperaties op in de dienst verlenende sector. De gedachte dat hij bezig is zijn beste ar beidskrachten te verliezen, baart Boris bijna net zoveel zor gen als het verlies van het leger als bron van inkomsten. „Wie zal nu voor deze verliezen op draaien? President Bush of kan selier Kohl?", vraagt hij, maar half schertsend. Nostalgie Net als zijn arbeiders kijkt hij met enige nostalgie terug naar de zekerheid van het verleden. „Toen had de Communistische Partij de touwtjes stevig in han den. Het leven was hard maar je wist waar je aan toe was. Toen groeide de produktie van de fa briek met drie tot vier procent per jaar, en in Brezjnjev's hoog tijdagen zelfs met tien procent." De partij oefent al drie jaar geen enkele invloed meer uit op de organisatie van de fabriek. Het partijlidmaatschap onder de ar beiders is gehalveerd. De Kirov- fabriek probeert op twee ma nieren uit de problemen te ko men: buitenlandse investeer ders en een krachtig nieuw ver koopbeleid. Het buitenland heeft al interesse getoond, maar daar is nog niets concreets uit voortgekomen. „We hebben haast dagelijks vertegenwoordi gers van buitenlandse bedrijven over de vloer, maar meer uit nieuwsgierigheid dan uit daad werkelijke belangstelling", klaagt Boris. Ondertussen ontwerpen Kirov- ingenieurs gedetailleerde plan nen voor nieuwe produkten voor een nieuwe markt. Duits land heeft interesse getoond voor machines voor de verwer king van industrieel afval. Boris is ervan overtuigd dat als het knelpunt van de aanvoer van onderdelen is opgelost, zijn fa briek een kans maakt in de 'nieuwe wereld'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2