Sport 'Doping? Van doping krijg je geen koorts' Brazilië ontsnapt aan uitschakeling Diepe verslagenheid in hotel Opstappen PDM-ploeg is geen primeur Breukink: 'Het is een ramp, zoiets' Rooks: 'Met wisselend weer ben je snel ziek' OFFICIEL /COCK 23> OSTÏIB.'^E.ï OfPICIEL so rets Wfl«C£ QUIMPER PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Het personeel van de PDM- ploeg, soigneurs, chauffeurs en mecaniciens, liep gisteravond nog in hemdsmouwen rond in de tuin van het Le Groffin-hotel in Quimper. Van het geringste griepje geen enkel spoor. Binnen, in datzelfde Tour de France-hotel lagen zeven PDM- renners te vechten tegen aan vallen van hoge koorts. Verhoe ven en Raab waren inmiddels in Nederland, Van Poppel en Ear- ley hadden opgegeven, Boden mocht niet meer starten, maar ook voor Breukink, Alcala, Kelly en Van Aert was de Tour 1991 fini, over en uit. Pas toen er allerlei geruchten de ronde deden over acute hart klachten bij de Duitser Falk Bo den (ook in de Oostduitse 100 km WK-ploeg van 1989 al eens géveld door een opspelende hartspier), kwam de ploegarts van de meest Tourgerichte Ne derlandse wielerformatie, Wim Sanders, met een wat uitgebrei der verklaring. Er was ook heel wat uit te leg gen, want de paniek in het Bre tonse hotel was de hele avond met het blote oog waarneem baar geweest. Sanders: „Toen ze binnen kwamen, leek het nog wel mee te vallen. Maar met het uur nam de koorts toe. Alcala was de hele dag goed geweest, maar eenmaal over de streep begon ook hij te rillen". „Ze zijn meteen na de wed strijd onder de wol gekropen. Ze hebben geprobeerd er rond half acht uit te komen om wat te eten, maar ze konden hun be nen amper onder tafel krijgen van de stijve spieren. Ze zaten er bij als dooie vogeltjes". „Ik kan wel onder tafel krui pen van ellende", zei Sanders zeer timide en uit het lood ge slagen. „Daar ben je dan het he le jaar mee bezig. Vreselijk frus trerend als je zo machteloos bent. Waarom moet ons dit nu juist overkomen?" Sanders, een Geleense sport arts, die zijn sporen eerder had verdiend in de handbal- en ijs- hockeywereld, en die in het ver leden ook al meermalen met wielrenners te maken had ge had - Sanders is voor het twee de seizoen aan PDM verbon den. Eerder op de avond verklaar de hij te verwachten, dat deze onvergelijkbare affaire „onge twijfeld consequenties voor mij zal hebben; ik ben er om de renners op de fiets te houden, niet om ze te laten afstappen. Dus...". Hoewel Erik Breukink sterk de indruk had gewekt dat hij nogal geschrokken was van de zieken huis-expeditie van Falk Boden, bestreed Sanders met klem dat de Duitser erheen had gemoe ten wegens hartklachten. Onwaar Sanders: „Dat is pertinent on waar. Er is ook geen ECG ge maakt, alleen bloed geprikt. We hebben wel met een bepaald Dinsdag 16 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Eindredactie: ROB ONDERWATER Vormgeving: RON VAN HAASTREGT PDM-ploegarts Wim Sanders weerspreekt geruchten hormoon laten controleren of zijn hartspier goed functioneer de. Dat deed-ie. En de eerste re sultaten van het bloedonder zoek wezen heel duidelijk op een griepvirus". „Dan weet je zo ongeveer wat het is, maar er iets mee kunnen doen - nee. De renner heeft al een hele dag koortsig op de fiets gezeten, die kun je maar beter niet meer laten starten. Dat houdt risico in, voor de Pyren- eën herstel je toch niet meer, en tegen de Alpen heb je het li chaam misschien al meer scha de berokkend dan verantwoord Daarom achtte Sanders het beter vanmorgen het hele spul maar in te pakken, en LeMond currenten minder te laten. „Het had geen zin door te gaan. Het hele spierstelsel heeft een klap gehad. Het duurt veel te lang eer er weer nieuwe cellen zijn aangemaakt". Waarom alleen de renners waren getroffen door het virus, De zieke Erik Breukink wordt n en niet de mensen eromheen? Sanders: „Het zijn de renners die de inspanningen verrichten, wij niet. Zij zijn de topsporters, wij niet. Zij zitten altijd bij el kaar, wij niet. Dat maakt hen als groep juist zo extra kwetsbaar. Ik zit de hele dag tussen snotte rende renners, en ik heb ner gens last van...". „Ik vraag me overigens wel eens af, of we wel goed met ze omgaan, of we ze niet te zeer verwennen, als kasplantjes be handelen. Ze komen uit een air conditioned hotel, gaan een air conditioned bus is, rijden een op opgevangen door ploegleider Jan Gisbers, zelf ook niet helemaal gezond. paar uur, worden aan de streep stel'-testosteron. Bij PDM- t opgevangen in een thermojack, ploegleider Jan Gisbers begon gaan weer die airco-bus in, en de inmiddels ook overleden wéér dat airco-hotel. In het ho- Bert Oosterbosch zijn amateur- tel in Lyon woei je zowat je bed uit. Is dat nu wel zo goed?" PDM heeft het eerste dopingge- val van Gert-Jan Theunisse ge had (met een andere arts, Peter Jansen). Bij PDM moest Hans Daams wegens hartklachten stoppen. Bij PDM vond Johan nes Draaijer in zijn slaap de dood. Bij PDM werd Gert Ja- kobs dit seizoen in De Panne positief bevonden op een hem toegediende hoeveelheid 'her- Vraag aan dokter Wim San ders - hoort dit griepgeval ook in het vorige rijtje thuis? „Do ping? Doping!? Van doping krijg je geen koorts. Er is iemand naar me toe gekomen, die heeft me gezegd: Jij bent ook lekker bezig bij PDM. Eerst die Jakobs en nu déze affaire weer. Nou, dat van Jakobs was stom, hem zoiets toedienen na afloop van zo'n strontkoers als De Panne, maar je wilt zo'n knul beter hebben. En in de Tour gebeurt zoiets ab-so-luut niét. Daar be gin je niet aan, zeker niet als je een kandidaat hebt voor de eer ste plek". Toch. bij PDM is men het ex perimenteren met verboden spullen nooit uit de weg gegaan. Sanders: „Dat was in de tijd van mijn voorganger, Jansen. En die is destijds totaal verkeerd begre pen door de media. Waarom zou ik er dan ook op moeten doorgaan? Ik ben er niet aan be gonnen en ik begin er niet aan". LETOUR Het is niet de eerste keer in de geschiedenis van de Tour de France dat een Nederlandse ploeg in zijn geheel opstapt. Veertig jaar geleden verdween ook al een équipe binnen enkele dagen uit de Ronde. Wim van Est, leider in het algemeen klassement, stortte in de etappe van Dax naar Tarbes, in de afdaling van de Aubisque in een ravijn. Hij staakte de strijd met schaafwonden, na hem staakten ook Wout Wagtmans, Gerard Peters, Gerrit Voorting en Hans Dekkers ontgoocheld de strijd. Henk Faanhof, Harrie Schoenmakers en Wim Dielissen waren al eerder uit de Ronde verdwenen. De Zuidamerikaanse bekerhouder was bijna uit geteld. Een treffer van invaller Luiz Henrique in de voorlaatste minuut tegen Ecuador (3-1) hielp het tot tien man gereduceerde Brazilië onver wacht nog aan een plaats in de eindronde van de Copa America. Daarin wordt de ploeg van Rober to Falcao vergezeld door Chili, Argentinië» en Co lombia. Brazilië moest het laatste groepsduel maandag met twee treffers verschil winnen om Uruguay als nummer twee op de ranglijst te passeren. Falcao, in eigen land hevig bekritiseerd na de teleurstel lende nederlaag tegen Colombia (0-2), bracht voor het cruciale duel enkele wijzigingen in zijn ploeg aan. Verdediger Gottardo, Renato, Carera en Rai mochten op de bank plaatsnemen. Mazinho II van Bragantino kreeg in de punt van de aanval gezelschap van zijn debuterende clubgenoot Silvio. Een goede keus van Falcao. Na acht minuten nam de bekerhouder de leiding, door Mazinho II. De oppepper was van korte duur. Vier minuten later stond Ecuador, ook nog kansrijk voor een plaats bij de laatste vier, weer op gelijke hoogte. Munoz reageerde attent toen i kopbal van Ron van de lat terug de bal na et sprong: 1-1. De gelijkmaker vormde de inleiding tot een tempoverhoging aan beide kanten, waardoor de wedstrijd een meeslepend karakter kreeg. Beide ploegen kregen kansen, maar scoorden voor de rust niet meer. Brazilië kreeg in de 54ste minuut weer uitzicht op de eindronde door Marcio San tos. De voorsprong bracht geen rust bij de Brazi lianen. zorgde zelfs voor een verhitte sfeer. Ma zinho II liet zich gaan na een Ecuadoriaanse over treding. Hij sloeg zijn tegenstander en kon inruk ken. Met een dubbele wissel probeerde Falcao in de slotfase de vereiste derde treffer te forceren. De bondscoach had mazzel. Hij haalde de on zichtbare Silvia en aanvoerder Neto naar de kant. Careca en Luiz Henrique namen de plaatsen in. De laatste sloop in de voorlaatste minuut door de verdediging van Ecuador en zorgde met een strie mend schot voor een vreugde-uitbarsting aan Braziliaanse kant. Uruguay, dat eerder Colombia met 1-0 ver sloeg. zakte door de overwinning van Brazilië naar de derde plaats. Op doelsaldo. ment in een directievergadering van de hoofdsponsor van de gpd ploeg. „Het is onmogelijk verder te „We zullen dit tot de bodem gaan," zei Erik Breukink van- uitzoeken. Ik sluit voedselvergif- ochtend, die opnieuw slecht tiging niet uit. Ik weet dat er in- had geslapen, een ochtendpols middels is gesuggereerd, dat i had van ruim en een lichaam stemperatuur van 39.5 graden. „Je hart zegt dat je verder wilt, het is de Tour. Maar het kan gewoon niet. Als ik over de gang van het hotel loop, dan ben ik al bek af, begin ik al te zweten. Het is een ramp, zoiets." Ploegmanager Manfred Krik- ke, gisterochtend in Nederland op de hoogte gebracht van de rampspoed over de miljoenen ploeg: „Toen ik het hoorde voel de ik mijn bloed uit mijn schoe nen zakken." Hij zat op dat mo- Manfred Krikke: 'Dit is een miljoenenstrop' doping in het ge ding zou zijn. Maar we zullen het tegendeel bewijzen. Ik wil geen wilde ver halen meer over dopinggebruik bij onze ploeg." Krikke: „Onze ploeg kost 7 mil joen gulden per jaar. Aan milli meters in druk en seconden in beeld en geluid komt daar voor 14 miljoen gul den uit. De helft van die re venuen halen we uit de Tour de France. Daar is nu nog maar de helft van gerealiseerd. Dit is dus een enorme klap voor ons, een miljoenen verlies." quimper «gpd „Er heerst griep in het peloton, ik begreep dat de hele PDM- ploeg al naar huis is. De organi satie waarschuwde er al voor, tenminste, men kondigde aan dat het weer wel eens kon om slaan. Ik heb er rekening mee gehouden. Ik ben niet ziek en wil het ook niet worden. Geluk kig bleef het weer goed. Met al die wisselende omstandigheden ben je zo ziek. „Voor mij stond de etappe van gisteren in het teken van de bergen. Ik heb wel flink voorin gereden maar geen initiatief ontplooid. Ik moet fit zijn als de eerste bergrit wordt gereden. Er is de hele middag gedemarreerd door tientallen renners. Ieder een wilde zijn kans wagen. Vooral de niet-klimmers. Ik heb niet meegedaan, ik spaar me voor donderdag en vrijdag. Dat er van ons niemand mee was in de kopgroep is louter toeval. Ze zaten steeds mee maar bij dertig demarrages mis je er wel eens eentje. Ook voor de vier die nu weg kwamen geldt, dat zoiets niet berekend is. Het is gewoon toeval. Bij hun poging haperde het even in het peloton en dan is het gebeurd. Donderdag en vrijdag worden het twee belangrijke ritten in de Pyreneeën. Ik ga daarom woensdag op de rustdag na de verplaatsing zeker tweeëneen half uur trainen. Ik heb dat rit me gewoon nodig. In de Tour heb ik na een rustdag altijd moeite om weer op gang te ko men. Ik wil woensdag de span ning op de spieren houden want donderdag zal de strijd ontbranden. Dan vliegen de klimmers er allemaal vandoor. En een dag later is het nog zwaarder, dan gaat het echt nog eens dunnetjes over. Het is net als met die twee Al penritten. De eerste naar Alpe d'Huez is kort en niet al te lastig maar de tweede naar Morzine zal een klap geven. Dat belooft echt de zwaarste rit uit de Ron de te worden. Ik moet er nog even niet aan denken. Eerst maar eens door de Pyreneeën". quimper peter ouwerkerk gpd-verslaggever n hotel Le Groffin in Quimper heerste vanochtend diepe ver slagenheid. Om acht uur van morgen had assistent-ploeglei der Ferdi van den Houte al te gen Tour-directeur Jean-Marie le Blanc gezegd dat ook Breu kink, tot op dat moment de nummer drie in het algemeen klassement, evenmin als Kelly, Alcala en Van Aert, zou kunnen vertrekken voor de elfde etappe, die vandaag door Bretagne rich ting Nantes voerde. Dat was voor de Tour-directie een flinke schok. Het is voor het eerst dat een hele ploeg tegelijk uit de Tour verdwijnt. Tourarts Gerard Porte is bij alle vier de renners die vanoch tend mogelijk nog hadden kun nen starten, langs geweest. Hij heeft de temperatuur opgeno men, de pols gevoeld en hun verdere lichamelijke constitutie bekeken. Ook hij kwam vrij snel tot de conclusie dat starten on mogelijk was, omdat alle vier renners een lichaamstempera tuur van meer dan 39 graden hadden. En aangezien ze ook gisteren al met koorts op de fiets hadden gezeten, achtte hij starten absoluut onverant woord. Rond half tien verschenen Breukink, Kelly, Alcala en Van Aert in de eetzaal van het hotel voor het ontbijt. Ze werden om stuwd door tientallen journalis ten, cameramensen en fotogra fen, die allemaal uit hun mond wilden vernemen wat de beslis sing zou zijn. Breukink maakte een wat geïrriteerde, maar ook zeer aan geslagen indruk en riep dat er spoedig een perscommuniqué zou volgen. Ook Kelly en Alcala onthielden zich van commen taar. De renners probeerden een broodje te eten, maar erg veel honger leken ze niet te hebben. Op enkele meters af stand stond een hele batterij ca meramensen. Direct daarna kwam Jan Gisbers met het aan gekondigde perscommuniqué waarin, tot verrassing van alle aanwezigen niet meer werd ge rept over een griepvirus, dat gis teravond nog de gemoederen had beziggehouden, maar van een geheimzinnige bacterie die in het lichaam van de renners zou hebben gezeten. Het Jozef-ziekenhuis in Eind hoven, waar het medisch cen trum van PDM min of meer is geconcentreerd, had doorver wezen naar de bacteriologisch specialist dr. Bouter in Den Bosch. Deze laatste had inmid dels bij Nico Verhoeven die gisteren met Uwe Rab direct uit startplaats Rennes naar Neder land was teruggereisd bloed afgenomen. Hierdoor kwam vast te staan dat zich een bacte rie in het bloed bevond, wat er op zou wijzen dat er sprake ge weest zou kunnen zijn van voedselvergiftiging. Zo'n vergif tiging kan overal zijn opgelo pen. Breukink iets later: „Ik kan al leen maar over de gang lopen. Ik kan de trap niet op". Hij maakte een aangeslagen indruk. Iedereen was ongeschoren en allen hadden de afgelopen nacht opnieuw geen oog dicht gedaan. Breukink gaf op zijn kamer nog wel een mini-persconferen tie, waarin grote teleurstelling overheerste, maar waarin hij toch ook nog zei: „Ja, dat is ge woon pech". En:Als jullie niets meer te vragen hebben, moeten jullie maar gaan, want jullie moeten naar de start. De Tour gaat door". Erik Breukink ziet de bui al hangen. Vanochtend ging de Nederlander niet i FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15