Regio Ouders ontsteld na afblazen zeilkamp Nu al zorgen over nieuw bejaardenoord Wisselparkeren mag niet meer Groen Links wil meer geld uit toerisme in Katwijk halen Bronzen sulky met pikeur voor winnaar draverijen Oerhollands landschap verdwijnt voor flitstrein Dinsdag 16 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: WIM KOEVOET Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 13 LEIDEN AUTOMOBILISTEN MOGEN IN 27 Wasse- naarse straten voortaan nog maar aan een kant van de weg parkeren. OUDERS UIT OEGST- GEEST zijn woedend om dat de SJJO een kinder zeilkamp heeft afgelast. NIEUWSLIJN Bejaarde man geschept VOORSCHOTEN Een bejaarde Voorschotenaar is gistermid dag om half vier op de Leidseweg in Voorschoten geschept door een 28-jarige automobilist uit Almelo. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van de Bachlaan waar de oudere man de Leidseweg wilde oversteken. Volgens de politie twijfelde de voetganger, maar stak hij toch over. De automobilist die in de richting van Leiden reed, kon hem niet meer ontwijken. Via de motorkap en het dak kwam de man op de grond terecht. Hij werd naar Het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht, waar een lichte hoofdwond werd geconstateerd. Inbraak rijtjeswoning VOORSCHOTEN In een rijtjeswoning in het Burgemeester Vernèdepark in Voorschoten is in de periode tussen zaterdag en gisteren ingebroken. De achterdeur van de woning was opengebroken. De politie kon nog niet vertellen wat precies wordt vermist, omdat de bewoners met vakantie zijn. Een dochter ontdekte de inbraak. Jongen zwaar gewond bij ongeval LISSE Een 13-jarige jongen is gistermiddag zeer ernstig ge wond geraakt toen hij op zijn fiets werd aangereden door een bestelauto. Het ongeluk gebeurde om ongeveer half één op de Loosterweg-zuid tussen Lisse en Voorhout. De jongen reed met zijn fiets vanaf een uitrit plotseling de rijbaan op. De bestuur der van de bestelauto, een 62-jarige Voorhouter, heeft nog ge probeerd uit te wijken, maar slaagde daar niet in. De Lissese jongen is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Vanmorgen werd zijn toestand nog als 'zeer kritiek' om schreven. Inbrekers blijven met lege handen NOORDW1JKERHOUT Een bungalow in Noordwijkerhout was gisteravond rond half elf doelwit van inbrekers. Door een raam aan de tuinzijde open te breken kwamen de daders bin nen. Het hele huisje is doorzocht, maar geen van de aanwezige spullen werd interessant genoeg gevonden om mee te nemen. Directeur wil gebouw niet afbreken VOORSCHOTEN F. th. M. Pannekeet, directeur van Woodstock bv, weigert een gebouwtje op het erf van zijn win kel aan de Leidseweg 46 in Voorschoten af te breken. De winkel bevindt zich aan de overzijde van het gemeentehuis. De ge meente wil geen bouwvergunning verlenen voor het zoge naamde prefab-gebouwtje, dat de man onlangs op het erf ach ter de winkel heeft neergezet. De eigenaar vindt het nieuwe ge bouwtje fraaier en beter bruikbaar dan de oude vervallen be bouwing. Hondje doodgebeten i een Alphenaar is gistermorgen in de Ha- laats door een bouvier doodgebeten. De de foxterrier werd z Een foxterrier v; vixhorst in zijn i beide dieren gingen elkaar te lijf e ten dat hij ter plaatse aan zijn verwondingen overleed. Door de politie wordt nog bekeken pf er strafrechtelijke maatregelen te gen de eigenaar van de bouvier worden genomen, i Jongerenwerk Oegstgeest gebeten hond De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest kan geen goed meer doen bij de ouders die hun kinderen in april had den opgegeven voor het zeil kamp in Oegstgeest. De SJJO de~ 225 gulden die de SJJO re- heeft de ouders onlangs laten kent. Op Kaageiland bij voor weten dat deze vakantie tussen beeld wordt 590 gulden ge- 10 en 17 augustus op en bij de vraagd." Reeuwijkse Plassen vanwege van zestien jaar die r weer mee hadden gewild. Tegen die kinderen is botweg 'nee' ge zegd omdat zestien jaar de grens is. Ik moet nu voor mijn kinderen een ander zeilkamp regelen. Dat lukt me nooit onvoldoende belangstelling afgelast. Er waren maar zes deelnemers. De SJJO gaat pas op zeilkamp als er vijftien deel nemers zijn. Woedende ouders bestoken het SJJO-bestuur en het ge meentebestuur met brieven en telefoontjes. Ze vinden dat de SJJO de afgelasting te laat be kend heeft gemaakt. Ook had de SJJO voor een alternatief moeten zorgen, vinden ze. „Vorig jaar beleefden wij het zelfde debacle met uw organisa tie van een kanokamp. Aange zien dit voor onze zoon de eni ge mogelijkheid was om deze zomervakantie weg te gaan, be hoeft zijn teleurstelling dan ook geen betoog," schrijft mevrouw van Iterson de SJJO-voorzitter, mevrouw B. van den Broek. Een afschrift van de brief is op weg naar B en W van Oegstgeest. En: „Als dit de wijze is waarop een jongerenorganisatie met de jeugd omspringt dan vragen wij ons af waar al dat subsidiegeld voor wordt gebruikt, respectie velijk misbruikt." „Dit kan niet en dit mag niet," zegt een andere moeder. Haar naam wil ze liever niet in de krant. „Er zijn bij mij thuis al problemen zat. Vandaar ook dat deze vakantie voor mijn zoon een uitkomst was geweest. Ze zijn daar helemaal verkeerd be zig bij de SJJO. Dat er te weinig belangstelling is voor het zeil kamp, ligt aan de stichting zelf. Er is te weinig reclame gemaakt. Verder hadden de leeftijdsgren zen moeten worden verlegd. Vorig jaar zaten er kinderen bij Wassenaar heeft ondanks vele protesten besloten het wisselparkeersysteem in 27 straten in de ge meente af te schaffen. Auto's mogen voortaan nog maar aan een zijde van een straat parkeren. Na de schoolvakanties wil de gemeente nieuwe verkeersborden neerzetten. In het oude systeem mochten automobilisten de eerste helft van de maand aan de ene kant en de andere helft van de maand aan de andere zijde van de straat parkeren. Het oude systeem was ontworpen om het zicht van bewoners op gepar keerde auto's zoveel mogelijk te verdelen. De ge meente wil echter' van dit systeem af, omdat het zo verwarrend werkt dat veel automobilisten het Nog voor Noorderbrink is be woond, maakt de Stichting Midden Rijnland zich al zorgen over de toekomst van het zorg centrum aan de Klompenmaker in Alphen. „Het budget is on voldoende. Wij kunnen nooit de zorg aanbieden die Noorder brink vraagt", zegt interim-di recteur J. van Dort van de stich ting die aan maatschappelijke dienstverlening in de Rijnstreek doet. Met die opstelling heeft Midden Rijnland zich niet populair ge maakt bij het bestuur van de stichting Zorgcentrum Noor derbrink. Hoewel Midden Rijn- V;X Parkeren aan de noordzijde van een deel van de Wassenaarse Prinses Marielaan is voortaan taboe. Na de zo mervakantie wordt dit bord verwijderd. foto wim dijkman verbod negeren. „Vooral op de dagen dat het sys teem wisselde, twee keer per maand, heerste er wanorde. De auto's stonden dan aan twee kanten geparkeerd en dat leidde tot problemen voor pas serend verkeer," vertelt een gemeentewoordvoer der. In de meeste straten wil de gemeente de au to's voortaan laten parkeren aan de zijde met de meeste parkeerruimte. Uit 19 van de 27 straten kwamen reacties. Vooral de bewoners die nu uitzicht op 'het blik' krijgen, hebben geprotesteerd tegen de nieuwe maatregel. De gemeente vond hun klachten ech ter minder belangrijk dan de duidelijkheid die nu wordt geschapen. Bewoners kunnen tegen de be slissing in beroep gaan. Geen stijl Ook Martijn Anschutz kan het vergeten. Zijn moeder noemt de afgelasting geen stijl. „Dit kan je niet doen met een gesubsidi eerd kamp. Ik kan niets meer doen voor Martijn, alles zit al propvol. Twee maanden gele den was er een gigantische haast. 'Maak snel geld over,' riep de SJJO. En dan krijg je in eens zo'n brief waarin staat dat het kamp is afgelast. Wat ik ook niet vind kloppen is dat je er niemand op kan aanspreken. Elk overleg is onmogelijk, want de verantwoordelijken zijn niet bereikbaar. Voor het raam van het SJJO-gebouw aan het Boer- haaveplein hangt een affiche dat de tent dicht is. Juist in deze tijd waarin de jeugd zich op straat loopt te vervelen." SJJO-voorzitter mevrouw B. van den Broek probeert alle kri tiek te weerleggen. „Dat het zeilkamp kon worden afgelast bij onvoldoende belangstelling, stond al in de kampfolder. En wat is te laat? Als je je in maart en april kunt opgeven voor een kamp tussen 10 en 17 augustus en je hoort een maand van te voren dat het is afgelast? Ik vind dat zelf een redelijke termijn. Over het verlangde alternatief zou ik willen zeggen: dat kun je van een officieel reisbureau ve- wachten maar niet van ons, wij zijn geen non-profitorganisatie. Bovendien is het veel te kort dag om dat te doen." „Dat wij te weinig reclame hebben gemaakt, is onzin. We hebben 1200 kampboekjes ver- Wijkcontainers De Hoeksteen kindonvriendelijk Ze stinken en vormen een bron van bacteriën. En dat kun je niet hebben met spelende kleu ters in de buurt. Het liefst ziet de Alphense Vereniging van Protestants Christelijk School onderwijs (VCO) de wijkcontai ners bij basisschool de Hoek steen aan de Magerhorst dan ook verdwijnen. Burgemeester en wethouders weigeren echter daar aan mee te werken. De bakken zijn in gebruik bij de bewoners van de bovenwo ningen aan de Nettelhorst. Ze staan pal naast de heg van de Hoeksteen. En dat is een ver keerde locatie, meent de VCO. Het college meent van niet. Ze wijst de vereniging erop dat diezelfde plaats eerst in gebruik was als verzamelpunt van vuil niszakken. En als die kapot gaan, levert dat meer stankover last op dan een wijkcontainer. B en W beloven wel dat de af deling reiniging erop toeziet dat de bakken geregeld worden ge spreid op de basisscholen in Oegstgeest. Nog eens tweehon derd zijn er vanuit ons gebouw uitgereikt. En nog eens 1500 boekjes hebben we naar ons adressenbestand verstuurd. Daarin zitten voormalige deel nemers. Verder heeft het in de kranten gestaan en is het op de lokale radio geweest. Drie van onze vier kampen zijn dan ook volgeboekt. De andere drie zijn een huifkarren-, een boerderij en een tentenkamp." Onder de marktprijs Van den Broek heeft zelf geen verklaring voor de geringe be langstelling voor het zeilkamp. „Vorig jaar waren er maar twaalf deelnemers. Toen is het net aan doorgegaan. Ik kan al leen maar gissen. Misschien dat een zeilkamp het meest te lij den heeft van een slecht voor jaar. Aan de prijs kan het niet liggen, want die ligt zwaar on der de marktprijs." "Blijft nog over de leeftijds grens. Die hebben we al eens verhoogd van 12-16 naar 13-17. Vervolgens ontstond een zekere druk om naar achttien jaar te gaan. Dat kan dus echt niet. De leeftijdsverschillen worden dan echt te groot. Juist in zo'n situa tie moet je terug naar 'af. Van daar dat we de oorspronkelijke leeftijdsgrenzen weer aanhou den. En daar nu strikt aan blij ven vasthouden." Van den Broek blijft heel rus tig onder de vele kritiek. Wel kan ze zich boos maken over de beschuldiging dat de stichting gemeenschapsgelden zou mis bruiken. „De kampen worden niet apart gesubsidieerd. Die betalen we gewoon van het geld dat we van de gemeente krijgen voor onze activiteiten. De kam pen kosten de SJJO 23 mille. Zo'n 18.000 gulden daarvan wordt betaald door de deelne mers. We draaien met die kam pen continu verliezen. En daar draaien we zelf voor op." Zomermarkt NOORD WUK. Dit stukje huisvlijt in het groen laat a waarmee bewoners van de Zuidweg door het Groene Hart niets moeten h in duidelijkheid niets te wensen over. n RijpweTering te kennen geven dat z ïbben. is een van de drie borden n de hoge snelheidstrein foto ben de brüyn KATWIJK DICK V De eerste toeristische zomer markt van het seizoen wordt volgende week dinsdag in Noordwijk gehouden in het Hoofdstraat Koopcentrum. Van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds kan het publiek te recht bij circa 150 kramen. De zomermarkten worden afgeslo ten met een vuurwerk dat om 23.00 uur wordt afgestoken ter hoogte van de Koningin Wilhel- minaboulevard. Met de invoering van toeristen belasting en betaald parkeren op een aantal door dagjesmen sen veelgebruikte terreinen, kan Katwijk jaarlijks tussen de 550.000 en 750.000 gulden aan inkomsten verwerven. Dat blijkt uit berekeningen van de plaat selijke Groen Links-afdeling. De partij geeft in de nota 'Meer van buiten' aan hoe de kustplaats de extra kosten kan verhalen die met het toerisme zijn gemoeid. De badgast moet dan niet al leen gaan betalen voor over nachtingen, maar ook voor zijn strandstoel of -bed. De directe aanleiding voor het opnieuw aankaarten van de toeristenbelasting en het be taald parkeren is de verslechte rende financiële situatie van de gemeente. Groen Links vreest dat burgemeester en wethou ders de oplossingen voor dit probleem vooral zullen zoeken in bezuinigingen en het schrap pen van nieuw beleid. De partij noemt dat een slechte oplos sing. Beter is het, zo meent woordvoerder N. van Egmond, de inkomsten te verhogen door meer belasting te heffen. Om de eigen inwoners daarbij zoveel mogelijk te ontzien, kijkt de partij vooral naar de groep be zoekers die wel van de plaatse lijke voorzieningen profiteert en allerlei kosten veroorzaakt, maar daarvoor in de huidige si tuatie nauwelijks een bijdrage levert. In een eerdere discussie bin nen het Katwijkse gemeentebe stuur is het heffen van toeris tenbelasting afgewezen. De be langrijkste argumenten daar voor waren onder meer dat de opbrengst betrekkelijk laag zou zijn en de exploitatie van de (gemeentelijke) campings nega tief zou worden beïnvloed. Groen Links wijst er nu op dat de campings toch worden ge privatiseerd en er verder een methode is gevonden om ook de grote groep dagjesmensen onder de toeristenbelasting te laten vallen. Niet alleen door te laten betalen voor het gebruik van strandstoelen en -bedden, maar ook voor het parkeren op de terreinen in de noord- en zuidduinen en de Boulevard. Extra onderhoud Groen Links heeft berekend dat Katwijk jaarlijks vele tonnen kwijt is aan de ontvangst van toeristen en dagjesmensen. Niet alleen direct (bij voorbeeld door de subsidie aan de VW en de kosten voor het exploiteren van het strand) maar ook indirect, door het extra onderhoud aan wegen, het zwembad en de in zet van politie. De partij noemt het billijk om daar met ingang van het seizoen 1992 een rede lijke vergoeding voor te vragen. De toeristenbelasting moet worden geheven in de periode van april tot en met september. Er kan worden uitgegaan van het feitelijke aantal overnach tingen (bijvoorbeeld in hotels en pensions) of van een vast aantal overnachtingen per be lastingperiode, zonder daarbij direct rekening te houden met het werkelijke aantal. Dat is vooral zinvol in het toerekenen van de kosten aan particuliere ovemachtingsadressen. Bij een tarief van minstens een gulden per overnachting, gaat Groen Links uit van een opbrengst van 332.000 gulden. De partij baseert zich daarbij op cijfers die de gemeente en het CBS over 1989 en 1990 hante ren. Bij het berekenen van de opbrengst van de toeristenbe lasting per strandstoel of -bed, wordt uitgegaan van een ge middeld bezettingspercentage van 40 procent op zo'n veertig zomerse dagen per seizoen. Groen Links komt dan op een bedrag van 1537 gulden per 100 stoelen. De 18 exploitanten op het Katwijkse strand zouden goed zijn voor een opbrengst van bijna 83.000 gulden. Als van deze totaal-opbrengst aan be lasting van 415.000 gulden nu eens een bedrag van een ton aan kosten wordt afgetrokken, houdt het gemeentebestuur er nog altijd een slordige 315.000 gulden aan over. Het exploiteren van de parkeer gelegenheid op de terreinen in de noord- en de zuidduinen en de plaatsen langs de Boulevard, is verder eveneens een 'goud mijntje'. Afhankelijk van hel ge kozen tarief (een gulden per uur of een standaardbedrag voor een wat langere periode) kan er tussen de 335.000 en 600.000 gulden orden binnengehaald. Die bedragen moeten met ruim een ton worden verminderd vanwege de kosten voor contro le en afschrijving van appara- VOORSCHOTEN DORITH LIGTVOET De eigenaar van het winnende paard krijgt na de kortebaandrave- rijen in Voorschoten een bronzen beeldje. Het plastiek beeldt een sulky met pikeur uit en wordt beschikbaar gesteld door het Comité Paardesport in Voorschoten. Het is ontworpen door de Italiaanse kunstenaar Marco Antonini. In tegenstelling tot andere jaren wordt de draverij dit jaar niet op 28 juli maar een dag later gehouden. Dat hangt samen met de ver schuiving van de Voorschotense paardenmarkt. Dit evenement wordt dit jaar ook op 29 juli gehouden, omdat 28 juli op een zon dag valt. De kortebaandraverij is op de Prins Bemhardlaan en be gint om 13.30 uur. De totalisator zal aanwezig zijn. Burgemeester P. Cannegieter reikt de prijzen uit. Behalve het beeldje krijgt de eige naar van de 'Kampioen draver' een sierpaardedeken en een bedrag van 5000 gulden. land vanaf het begin betrokken is geweest bij de plannen voor zorgcentrum Noorderbrink en ook een zetel in het bestuur be zet, is zij nu ongewenst. Het be stuur van Noorderbrink vraagt zich in een brief aan Midden Rijnland af of het niet beter is als Midden Rijnland het bestuur vaarwel zegt. Een halve kilometer van haar tuinhek aan de Achterweg in Nieuwe Wetering moet de Train k Grande Vitesse (TGV, ook wel 'flitstrein' genoemd) komen. De bewo ners van dit dorp zijn bijna zeker de klos. „Of ze nu tra cé A of B kiezen, in beide gevallen dendert hij hier voor bij," zegt de 40-jarige Els Verschoor. Nu kijkt ze uit over een heel Hollands landschap: weiland. Op de achtergrond twee molens, de bomen van de Kaag en, als er stevig briesje staat, zeilboten. „Nu is het spitsuur," zegt Verschoor. „Het is vrij druk op de Achterweg. Later op de avond is het doodstil. Je ziet de hazen door het weiland springen. Het enige wat je hoort, is het gekwaak van de kikkers." i Verschoor woont sinds een jaar in Nieuwe Wetering. „We hebben het huis niet gekocht om het uitzicht. We wilden gewoon weg uit Leiden. Nu vind ik het hier prachtig. Heerlijk rustig en heel gezellig. In de winter is het hier ook heel mooi. Zeker als de velden besneeuwd zijn. Dan is het net een kerstplaatje. Het is dat ik de tijd niet heb maar, anders zou ik hier uren kunnen dagdro- „Als die TGV hier komt, is dat afgelopen. Dan kijk ik tegen een bult aan. Hij komt over de Ringvaart rechts mijn gezichtsveld binnen. Waarschijnlijk loopt de trein over een dijk van zo'n veertien meter hoog omdat hij ook over de A4 heen moet. Veertien meter en dat is nog zonder geluidsschermen. Dat is knap hoog. Een gemid deld huis is zo'n zeven meter. Ze zullen het tracé tussen de Ringvaart en de rijksweg niet verlaagd aanleggen. Dat remt af en kost dus snelheid." Trillen „Dat hoge talud zullen ze waarschijnlijk wel beplanten, maar feit blijft dat wij ons uitzicht kwijt zijn. Nieuwe Wetering zit dan ingesloten tussen de A4 en de TGV. We komen helemaal geïsoleerd te liggen. Bij het geluid van de trein kan ik me nog niks voorstellen. Wel vraag ik me af wat ze gaan doen aan de fundering van de hui zen. Daar moet wat aan worden gedaan, want die trein veroorzaakt ongetwijfeld trillingen." Zodra Verschoor las over de TGV-plannen stelde ze een bezwaarschrift op en ging er mee langs de deuren. „Ik ben een geboren oppositiemens. Iedereen onderte kende, want niemand ziet graag een trein langs z'n huis denderen. Ik heb inmiddels ook een gesprek met bur gemeester Meerburg gehad. Om te horen wat de ge meente van de zaak vindt. In eerste instantie stelden ze zich wat terughoudend op. Ik heb nu begrepen dat ze volop bezig zijn en al heel wat brieven de deur uit heb ben gestuurd tegen de trein." „Ik zie de haalbaarheid van die TGV niet. Er zijn nog zoveel vragen onbeantwoord. Het is een paardepaardje van minister Maij-Weggen. De TGV is een verkrachting van het landschap. En dat allemaal om 34 minuten eer der in Amsterdam te zijn? Als die bult er komt, kan ik maar één voordeel bedenken, 's Winters kunnen we misschien van het talud skiën of sleeën."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13