Leiden Waterbedrijf op de bres voor natuur Half miljoen voor onderhoud molens Hindernissen langs onbereikbare rivier Dinsdag 16 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: GERT VISSER Vormgeving: PIET KOOREMAN 11 GENTIAAN, Parnassia en orchideeën moeten in het jaar 2000 weer volop in de Zuidhollandse duinen groeien EEN GRAPJE maakte de politie zeker niet toen bij de streekderby Quick Boys - Katwijk bonnen werd uitgedeeld aan foutparkeerders TIJGERTJE, Sneeuwwitte en Lelie blok keren voor de wandelaar het uitzicht op het Leidse grachtenwater Politieman in de sloot NOORDWUKERHOUT Een 27-jarige politieman van de groep Noordwijkerhout is gisteravond om elf uur met zijn dienstauto in het water van de Leidsevaart beland. De man reed over de 's Gra- vendamseweg in de richting Sassenheim en raakte ter hoogte van de spoorweg overgang bij Piet Gijs van de weg. De man bleef onge deerd. Volgens de politie van Noordwijkerhout is het nog niet duidelijk hoe de politie man in de Leidsevaart heeft kunnen belanden. Of de man met hoge snelheid reed, bij voorbeeld omdat hij op weg was naar een melding of een andere auto achtervolgde, is niet bekend. „We hebben werkelijk geen idee. De ver- keersgroep van het district is er bij geweest en zal de toe dracht onderzoeken", aldus een woordvoerder vanmor gen. Omzet veiling Hobaho in Lisse stijgt De omzet van de bloembollen veiling Hobaho in Lisse is in de eerste helft van dit jaar met 24 procent gegroeid ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Volgens Hobaho-directeur J.W. Plug is deze groei niet alleen te danken aan de betere prijzen voor de bloembollen, maar ook aan een vergroting van het marktaandeel van het bedrijf met 4,5 procent. De directeur kijkt met opti misme naar de ontwikkelingen in het tweede halfjaar. „Voor die periode is al een omzetgroei, van 32 procent geboekt ten op zichte van dezelfde periode in 1990, zodat het totaalresultaat voor 1991 wordt geschat op een omzetstijging van rond de 30 procent. Eén en ander stemt tot voorzichtige tevredenheid, vooral nu blijkt dat de bollen- prijzen zich herstellen. Het is verder een goede zaak dat ons aandeel in de bemiddelingsakti- viteiten toeneemt over alle pro- duktgroepen." De Hobaho-directeur stelt vast dat het proces dat een aan tal jaren geleden werd ingezet om een verjonging van het ver tegenwoordigerskorps te reali seren, momenteel vruchten af werpt. DUINCURSUS - Het IVN orga niseert dit najaar een cursus over de duinen. De cursus be slaat vijf avonden en vijf excur sies naar de duinen. Op 4 sep tember is er een introduktie- avond met een film van Ian van den Ende over duinbehoud. In het voorjaar van 1992 is er een vervolgcursus. Inlichtingen via tel. 318854. LEIDEN De provincie wil jaarlijks een half miljoen gulden beschikbaar stellen om Zuidhollandse mo lens die in slechte staat verke ren, op te knappen. Gedepu teerde Pool maakte dit gisteren in Schiedam bekend tijdens een bijeenkomst van molenorgani saties. Het besluit moet overi gens nog worden goedgekeurd door het dagelijks bestuur van de provincie. Veel molens hebben te kam pen met achterstallig onder houd. Pool zei gisteren dat windmolens niet uit het land schap mogen verdwijnen. "Dan verliest Zuid-Holland een van zijn meest typerende kenmer ken", aldus de gedeputeerde. Het geld dat de provincie be schikbaar wil stellen wordt ge bruikt om met gemeentes de onderhoudssubsidies te verho gen. Ook wil hij enkele grote stichtingen die molens beheren, helpen bij het saneren van hun financiële problemen. De Rijnlandse molenstich ting, wellicht een van de gega digden, maakte enkele maan den geleden bekend in grote fi nanciële nood te verkeren. De stichting beheert 42 molens en is vrijwel failliet. Slechts een derde van de molens verkeert in goede staat. Overigens lijkt het bedrag dat de provincie nu heeft toegezegd, volstrekt on toereikend. Alleen al deze Rijn landse stichting heeft bijna acht miljoen gulden nodig om het molenbezit op te knappen. Ruim zes ton is onmiddellijk nodig om jaarlijks onderhoud te verrichten. Gemeenten en waterschappen dragen steeds vaker molens over aan particuliere organisa ties. Daarmee bevrijden zij zich zelf van de kosten voor onder houd en restauratie. Volgens Pool zouden dergelijke over drachten in de toekomst ge paard moeten gaan met een 'bruidsschat'. Pool zei verder dat overheden en eigenaars de problemen gezamelijk moeten oplossen. Een mogelijkheid om de problemen gebundeld aan te pakken is het overdragen van de provinciale middelen voor het molenonderhoud aan een nieu we stichting. Pool wil zijn voor stellen in het najaar aan het provinciebestuur voorleggen. Winputten in duinen gaan dicht Natuurbehoud is net zo belangrijk als het winnen van water. Dat meent het bestuur van de NV Duin waterbedrijf Zuid-Holland, het bedrijf dat onder meer in Meijendel water wint. In bepaalde delen van het waterwingebied worden de putten gesloten om de na tuur de kans te geven zich te herstellen. In het jaar 2000 moeten bijzondere plantesoorten als de genti aan, parnassia en orchi deeën weer 'gemeengoed' zijn in de Zuidhollandse duinen. WASSENAAR MONICA WESSEUNG Hoewel drinkwaterwinning al decennia lang een normaal ver schijnsel is in de duinen, is het zeker niet natuurlijk. Het ont trekken van water leidt tot ver droging en dus tot verdwijnen van plante- en diersoorten. Het Duin waterbedrijf, sinds 1874 actief in de duinen, onderkende dit probleem en begon in 1955 met het invoeren van water in de duinen. Water uit de Maas (vroeger de Rijn) wordt in de duinen gepompt en er zes tot acht weken later weer uit ge haald. Hoewel het water tevoren goed wordt gezuiverd, betekent deze infiltratie toch een verrij king van het duin. Met het wa ter worden er voedingsstoffen zoals fosfaten en nitraten in het duin gebracht. Voor de karakte ristieke duinbeplanting bete kent dit veelal de doodslag om dat deze plantesoorten alleen maar groeien op heel voedselar- me grond. Theo Bakker hoofd van de af deling Natuur- en Landschaps beheer van het Duinwaterbe drijf zet uiteen dat de methode dus niet helemaal het gewenste effect heeft. Waar het water in de duinen wordt gepompt ont staan natte gedeelten die sterk lijken op de natuurlijke duin meertjes. "Voor broedvogels zijn goede verblijfplaatsen te zijn. Er is rust en ze profiteren van de rijkdom aan voedsel. Soorten als dodaars, roerdomp en de geoorde fuut komen te rug. De planten die karakteris tiek zijn voor natte duingedeel ten zie je niet. Daarvoor is de grond te rijk". Natuur terug Tussen de zeereep en de meer landinwaarts gelegen inlaat- plaatsen voor water ontwikke len zich de laatste jaren wel weer 'natuurlijke' begroeiingen als de gentiaan en de ratelaar. Bakker: "Het natuurlijk even wicht lijkt zich in die stroken Theo Bakker van het Duinwaterbedrijf denkt dat weer gentiaan en parnassia staan in de duinen. duin wel weer te herstellen. Dat geldt overigens alleen voor de stukken land die echt met rust worden gelaten". In de duinge deelten tussen zeereep en in- Iaatplaatsen ligt nog steeds een aantal putten. Rondom die wa- terwinplaatsen is de natuur niet in oude glorie hersteld. Daar hebben de planten weer te veel last van, wat wordt genoemd, verdroging. Vanuit de 'ontdekking' is het duinwaterbedrijf verder gaan denken en heeft een plannetje gemaakt om de waterwinning in de tussengebieden te stop pen. De provincie heeft een subsidieverzoek ingediend voor dit 'vemattingsproject' waarbij niet alleen Meijendel maar ook de waterwinning in Berkheide betrokken is. Vergunningen De provincie verstrekt vergun ningen voor waterwinning en is dus nauw betrokken bij die acti viteit. Vanuit de positie als ver gunningverstrekker en met het oog op herstel van de duinbe groeiingen, heeft de provincie bepaald dat in het jaar 2000 de waterwinning in het gebied moet zijn teruggebracht van 70 miljoen kubieke meter naar 60. Het verlies aan wincapaciteit wordt gecompenseerd door diepte-infiltratie. Maaswater wordt op veertig meter diepte in het duin gebracht en even diep, maar enige tijd later ook weer opgepompt. Door de activitei ten diep te houden, wordt het natuurduin niet verstoord. Ove rigens moet die diepte-infiltra tie ook de stijging van de drink waterbehoefte met 25 miljoen kubieke meter opvangen. De putten gaan tegen 1996 dicht, verwacht Bakker. "Een paar jaar later moeten we weer gentiaan en parnassia hebben, lijkt me". De plannen voor sluiting van de putten zijn tekenend voor de mentaliteitsverandering die zich bij de NV Duinwaterbedrijf, en andere waterwinbedrijven, aan het voltrekken is. De direc tie van het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland wil zelfs de statu ten van de NV wijzigen. Op dit moment is de doelstelling van het bedrijf nog geformuleerd als .waterwinning met inachtne ming van de natuur'. De direc tie wil dit wijzigen in .waterwin ning en natuurbehoud.' De raad van commissarissen en de aan deelhouders moeten de statu tenwijziging nog goedkeuren. LEIPEN WIM KOEVOET Op Leiden na laten alle ge meenten die aan de Oude Rijn liggen dat in hun naam door- schemeren. De Sleutelstad zou de achternaam aan den Rijn of [gjjndijk ook niet eens kunnen waarmaken. Enorme stukken van de oevers zijn namelijk ver worden tot privé-enclaves. Het Jpch overwegend linkse ge meentebestuur van deze stad heeft verzuimd om de boorden van de Rijn te behouden als openbaar gebied, ontdekte ik tijdens m'n wandeling van de brug met de stier in Leiderdorp tot aan het zebrapad voor V D in Leiden. Woonboten met welluidende namen als Tijgertje, Sneeuwwit je en Lelie blokkeren het uit-, zicht op het water vanaf het Utrechtse Jaagpad. De bijbeho rende loopplanken reiken in een enkel geval tot op de rij baan. Als er al een voetpad is, ligt dit in negen van de tien ge vallen aan de verkeerde kant van de kade. Zodoende draait een wandeling langs de Oude Rijn uit op een tocht vol hinder- Tal van de oeverbewoners Jhebben de meest vindingrijke Juitbouwtjes aan hun stulpjes fvastgemaakt om maar zo dicht {mogelijk bij de Oude Rijn te «kunnen zijn. Dat daarmee (buurman van de overkant een {stuk dichterbij is gekomen, Avordt voor lief genomen. Op tal van plaatsen is de ri- Vier, want dat is de Oude Rijn rvan origine, dan ook dichtge groeid. Alleen een kano met de rpeddels binnenboord kan er 'nóg door. Hoge woonboten blokkeren het uitzicht op de rivier. foto wim dijkman Parkeerstrook Hoe zijn ze in hemelsnaam aan een bouwvergunning gekomen? Als ik nog eens aan de overkant kom, zal ik diezelfde vraag ook eens aan meneer Du Prie stel len. De grauwe en hoekige loods van zijn aannemersbedrijf op het industrieterrein De Waard is bedrijfs-economisch gezien ongetwijfeld perfect ge legen. Maar wat een contrast met de lieflijke, prachtig ge kleurde huisjes aan het Utrecht se Jaagpad 1 tot en met 121. Op het vasteland hebben we last van overhangend groen, bo ven Leidse wateren moet eens flink de slopersbal in overhan gend steen en hout. De fraaiste, meest sfeervolle stukjes van mijn geboorte- en woonplaats worden me als een worst voor gehouden, maar er echt bijko men kan ik niet. Aan de oevers in de binnen stad doet zich hetzelfde pro bleem voor. Hier zijn het gepar keerde auto's die mij bij het wa ter vandaan houden. Waarom maken ze van de parkeerstrook geen voetpad? Ik ben bereid daarvoor het voetpad, dat nu langs de winkels aan de Oude De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken gedurende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling langs de Rijn, vanaf Koudekerk, door Leiden naar Valkenburg. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. Vandaag begint de wandeling bij de Stierebrug in Leiderdorp en eindigt bij het stadhuis in Leiden. Rijn ligt, op te offeren. De mid- wandelen, vissen, steentjes denstanders roepen toch al ja- gooien, pootje baden, vrijen, ren dat de klant zijn auto voor wegmijmeren, urineren, roken hun deuren kwijt moet kunnen, of een kop koffie drinken. Dat nou, geef ze dat blik dan ook! laatste kon ik pas na drie kwar- En geef de Oude Rijn terug tier lopen voor het eerst, op het aan de mensen die er willen bootterras van Odessa. door Loman Leefmans 'Er staat een boom op de parkeerplaats Kaarten voor golftoernooi NAGERECHT Het hebben van een parkeervergunning betekent niet dat de houders automatisch geen par keerbonnen meer kunnen krij gen. Binnen het parkeer-restric- I tiegebied in de binnenstad ge beurt het nog regelmatig dat i vergunninghouders toch op de bon worden geslingerd. In veel i gevallen zijn de binnenstadbe- woners het slachtoffer van foü- ten die bij de gemeente worden gemaakt. Gisterochtend ver scheen een aantal van deze slachtoffers voor het kantonge recht. Zo was daar een ongeveer 35- 1 jarige man die in maart van het vorig jaar zijn auto half op het trottoir van de Middelstegracht had gezet. „Ik heb de bon wel ontvangen maar moest voor mijn bedrijf daarna naar Zwit serland. Toen ik terug kwam I was de termijn voor het betalen al verstreken. Daarom sta ik nu voor u", gaf de man als reden voor zijn aanwezigheid. Hij had wel een parkeervergunning: „Maar ja, er zijn op mijn stuk van de straat vijf plaatsen voor twintig vergunninghouders. De parkeerpolitie deelt wel bonnen uit aan foutparkeerders maar ze slepen de auto's niet weg waar door de plaatsen voor de ver- gunnighouders wel erg beperkt zijn. Dus heb ik m'n wagen toen maar naast die vijf plaatsen ge zet. Echt op het trottoir heb ik trouwens niet gestaan, waar ik hem neerzette is het eigenlijk ook een parkeerplaats. Er staat alleen een boom op", was het relaas van de Leidenaar. Officier van justitie Van Lies hout wilde wel rekening houden met het feit dat de man een ver gunning had en dat het ge meentebeleid gebreken ver toont. Hij hield het op de 35 gulden die de bekeuring ook kostte. Ook rechter Morshuis gaf toe dat het parkeerbeleid in Leiden niet overal even goed deugt en dat er in het geval van de Middelstegracht strenger op getreden had moeten worden tegen niet-vergunninghouders. Hij hield het op het gevraagde bedrag. Weer fout Een boomlange student had zijn auto wel keurig op een plaats bij zijn woning aan de Oude Rijn geparkeerd. Maar door een fout bij de gemeente, had hij zijn vergunning niet op tijd thuisgestuurd gekregen en de parkeerwachters bleef niets anders over dan het bekende gele briefje onder de ruitewisser te klemmen. De student liet zijn vergunningkaart aan Morshuis en Van Lieshout zien. Hij was al eens eerder voor het kantonge recht verschenen voor hetzelfde feit. Net als toen besloot Mors huis de man schuldig te verkla ren maar zonder oplegging van een boete. Vrijwel dezelfde 'overtreding' beging een voormalig restau ranteigenaar aan de Heren gracht. De man ging er al vanuit dat hij bestraft zou worden en -kwam met een lading smoesjes aanzetten. „Ik ben heel ergens anders geboren dan op de dag vaarding staat vermeld en ook mijn tweede naam staat ver keerd gespeld, kortom de per soon hier beschreven ben ik niet." Morshuis kon de flauwi teiten van de man niet waarde ren: „Zo'n foutje is niet vol doende om een boete te ontlo pen". bezwoer hij. Er werd overgegaan tot de feiten. De man had zijn auto geparkeerd op de Herengracht zonder een zichtbare vergunning onder de voorruit. Hij had er wel een, maar omdat hij tijdelijk over een leenwagen beschikte en de vergunning nog niet was over geheveld, kreeg de man een bon. Van Lieshout eiste zelfs zestig gulden. Morshuis wilde daarvan niet weten: „Ja goed. het is een ovetreding, maar de te onbelangrijk voor een boete. Schuldig zonder straf', besloot de rechter. Hondentoilet Niet alleen Leiden kent z'n par keerperikelen. Als de plaatselij ke trots van Katwijk, voetbalver eniging Ouick Boys, thuis speelt, is er in de verre omge ving van sportpark Nieuw Zuid geen plekkie meer te vinden. Een trouwe supporter, jaartje of 45. kalend en met ruiten broek waarvan het motiefje terug kwam in zijn manchetten, zette zijn auto op een zaterdag op een grasperk naast de weg. „Dat gebeurt elke zaterdag als Ouick Boys speelt en zeker op die za terdag want toen speelden ze de plaatselijke derby tegen Kat wijk", aldus de man die een fo tootje had meegebracht waaruit duidelijk bleek dat er rijen au to's op het veldje stonden. „Veldje? Het was toch maar een hondentoilet", bagatelliseerde de man zijn foutparkeren. „Dus u ontneemt honden de moge lijkheid om hun behoefte te doen", ging Morshuis mee in deze bijzaak. De Katwijker vond het hoe dan ook niet eerlijk dat juist hij een bon had gehad: „Ik dacht dat de politie een grapje maakte. Maar ze schrijven daar toch eens in de zoveel tijd bon nen uit terwijl er wel elke week driftig wordt geparkeerd." Van Lieshout zag het anders: .Als je honderd maal ergens fout par keert, kan het evenvaak goed gaan. Maar toch is het niet de bedoeling en het wil al helemaal niet zeggen dat het is toege staan." Morshuis vond toch dat er door de situatie bepaalde verwachtingen bij de Katwijker waren gewekt en hij hield het bij 35 gulden boete. Bij de Noordwijkse VW zijn vanaf vandaag kaarten te koop voor het golftoemooi Heineken Open. Aan de wedstrijden, die van 24 tot en met 28 juli worden AGENDA DINSDAG 16 JULI Katwijk Toeristenmarkt m het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. Badgasten-sneischaaktoernooi in Strandpaviljoen 't Centrum t/o de Voorstraat, aanvang 19.45 uur. Orgelconcert door Herman van Vliet op het Bat2:orgel van de Vredeskerk. aanvang 20.15 uur. Noordwijk Historische rondwandeling, start van af het Raadhuis in de Voorstraat om 19.30 uur. WOENSDAG 17 JULI Katwijk Schatgraven bij 'Wil en Loes' aanvang 14 00 uur. Wijksport ÖIJ de Helmbergweg, aan vang 19 00 uur Avondrang mmv soliste Truus Riet- Voorstraat. Leiden Curiosamarkt op het Stadhuisplein van 9 00 tot 16.30 uur. Spreekuur verkeersveiligheid m het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. van 10.30 tot 12.00 uur Excursie door polderpark Cronesteijn. start bij de waterspeelplaats om gehouden, doen veel internatio nale topspelers mee. Een toegangsbewijs voor alle dagen kost 142,50 gulden. Een parkeerkaart van 30 gulden is eveneens bij de VW te koop. 19.30 uur Leiderdorp Kennismaken met de bowlssport bij Parabowls. Sportcentrum de Does. van 12.30 tot 15.30 uur Noordwijk Poppentheater bij 't Gat van Palace. Paiaceplem. aanvang 14.30 uur. Viswedstrijd door HSV de Sportvisser bij de Leidsevaart. nabij de Fagelen- brug. van 18.45 tot 21 15 uur. in schrijven ter plaatse vanaf 18.00 uur Fietsexcursie vanaf Kees' Fietsshop. Van Speykstraat 8. start 19.15 uur Drama/mimespel bij "t Gat van Pala ce, Paiaceplem. aanvang 20.30 uur Optreden van de Egeriander Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten' m De Redschuur'. Kon Wilheimma Boule vard, van 20.00 tot 22.00 uur Woensdagawxidzang mmv 'De Lof stem'van de W vd Berghsttchtmg m de Hervormde Kerk. Hoofdstraat 96. aanvang 20.30 uur Oegstgeest Zomerbridge voor met-rokers m 'Ho tel het Witte Huis aanvang 19 45 Voorschoten Zomer bridge drive door BCV m 'Het Vhetiand College'. Beethoveniaan 10, Voorschoten, aanvang 19 30 uur. u< terhjk aanwezig om 19.15 uur

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11