Leidsch Dagblad Bonden laaiend over wao-plan Mes in wao en Ziektewet Deel van PDM-ploeg Is geveld door griep Slovenië weigert ontbinding milities Lubbers schuift aan bij de Groten der Aarde Maandag 15 juli 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39595 Losse nummers f 1,45 Erik Breukink na afloop van de tijdrit zaterdag. KUNST LEIDEN REGIO Prettige verwar- Lakenfeesten wa- Deze week lekker Jjf ring bij 'Cirque ren nog drukker wandelen langs pour rire' dan 3 oktober de Oude Rijn CDA en PvdA tevreden, oppositie wijst ingrepen af FOTO ANP ED OUDENAARDEN Een griepvirus heeft de afgelo- jpen nacht hard toegeslagen in de PDM-ploeg. Nico Verhoeven en de Duitser Uwe Raab zijn [hierdoor vanochtend niet aan de start verschenen van de tien de etappe, die voert van Rennes naar Quimper. Ook ziek, maar wel op de fiets [gestapt zijn Jean-Paul van Pop- pel en Jos van Aert. Alleen de Mexicaan Raul Alcala heeft kerngezond zijn rijwiel beste gen. Volgens ploegarts Sanders kampt kopman Erik Breukink met een lichte, overigens niet [verontrustende verhoging. Een van zijn mysterieuze in zinkingen hield de PDM-kop- jman afgelopen weekeinde uit ide gele trui. Breukink leek zater dag in de tijdrit van Argentan naar Alencon op te stomen naar ide top van het klassement, tot- |dat op minder dan tien kilome- iter voor de streep zijn krachten [het begaven. Na afloop werd in het Neder landse kamp intensief naar ver garingen gezocht voor Breu- - NIEUWSLIJN kinks opzienbarende nederlaag.}) Volgens ploegleider Gisbers was niets bijzonders aan de hand geweest. „Er moet niet zo diep: worden gezocht, het is gewoon' een natuurlijke tekortkoming geweest. Hij heeft te veel gege ven, dat is alles." Mauro Ribeiro zorgde giste ren voor een exotische verras- sing. Hij geniet de eer als eerste Braziliaan een ritzege in de Tour te hebben behaald. Die historische daad verrichtte Ri beiro in de Bretonse stad Ren nes. In het klassement heerste rust. LeMond leidt, op 1 minuut}, en 13 seconden gevolgd door Breukink. De groene trui is in| het bezit van de verrassende Rus Djamolodine Abdoejaspar- ov, terwijl de ploeg van Breu kink (PDM) de ploegenrang-j schikking aanvoert. De vakbeweging en de oppositie in de Tweede Kamer hebben de kabinetsbesluiten voor de wao en de Ziekte wet verworpen. De coalitiepartners CDA en PvdA en de werkgevers zijn daarentegen positief over de ingrijpende maatregelen die 4,4 miljard moeten opleveren. met het kabinet". Vanuit het CNV klonken soortgelijke gelui den. CDA-ffactieleider Brinkman noemt de kabinetsbesluiten „verstandig, moedig en even wichtig". PvdA-voorman Wölt- gens gaf te kennen dat ook zijn fractie de kabinetsplannen on derschrijft. De PvdA wil wel dat een wao-uitkering in het nieu we systeem langer doorloopt dan het maximum van vijf jaar dat het kabinet wil stellen. WD-kamerlid Linschoten kraakte het pakket. Het te be zuinigen bedrag zal niet worden gehaald, zo voorspelde hij. De maatregelen op het terrein van de Ziektewet zijn immers via cao-afspraken te omzeilen. Ook DEN HAAG CPD-ANP Het kabinet besloot zaterdag nacht onder meer om de wao r werknemers tot 50 jaar af hankelijk te maken van het ar beidsverleden. Een werknemer die ziek wordt, levert per ziek melding een vakantiedag in. De koppeling tussen lonen en uit keringen kan voor 1992 op de lange baan worden geschoven. FNV en CNV hebben al een „hete herfst" aangekondigd om alle onheil te voorkomen. FNV- voorman Stekelenburg noemde het kabinetspakket „onaan vaardbaar", zeker met de drei ging van ontkoppeling op de achtergrond. Hij voorspelde „een hele harde confrontatie de besluiten over de wao vindt de WD „volstrekt ontoerei kend". Kritiek kwam er ook van D66- kamerlid Schimmel. Zij vindt echter dat de plannen veel te ver gaan. Namens Groen Links reageerde het kamerlid Brouwer ook afwijzend. Volgens haar worden degenen met een zwak ke gezondheid het kind van de rekening. Zij hekelde ook de PvdA die in het kabinet met de besluiten akkoord is gegaan. Werkgeversvoorman Rinnooy Kan (VNO) is tevreden. Volgens hem ligt er nu een stevig pakket maatregelen die zeker effect zullen hebben. De werkgever verdedigde nog eens de aanbe veling van de SER-meerderheid (kroonleden en werkgevers) om ook te snijden in de hoogte van de wao. NCW-voorman Ruding noemde de ingrepen „ingrij pend maar logisch". Zie verder pagina's 2 en 3 Een zwaar bewapende Kroaat bespiedt de stellingen van de Servische nationalisten in het dorpje Terpinja in het oosten van de Joegoslavische deelrepubliek Kroatië. Op verschillende plaatsen zijn het afgelopen weekeinde gevechten uitgebroken tussen Serviërs en Kroaten. FOTO EPA MAJAIUC Waarnemers vandaag naar Joegoslavië DEN HAAG/ZAGREB/BELGRADO Beloning uitgeloofd in moordzaak Justitie heeft een beloning van 30.000 gulden uitgeloofd voor de 'gouden tip' in de zaak van de moord op een 18-jarig meisje uit Culemborg. Ze werd op 9 juni voor het laatst gezien bij een dis cotheek in Beusichem. Het slachtoffer zou met haar fiets bij een kennis in de auto zijn meegereden .naar haar woonplaats, en daar bij een tankstation zijn uitgestapt om verder te fietsen. Haar stoffelijk overschot werd een week later in een weiland in Zoelen gevonden. De fiets was al eerder in Buurmalsen aange troffen. Benzinepompen België uitverkocht Vakantiegangers die onderweg naar het zuiden in België voorde lig wilden tanken, zijn het afgelopen weekeinde geconfronteerd met lege pompen. De pompen aan de Nederlandse kant van de grens zetten daarentegen zo'n 75 procent minder om dan nor maal. Het Actiecomité van Verontruste Pomphouders maakte dat gisteren bekend. Volgens een woordvoerder moeten 600 van de 2500 pompen in de grensstreek binnen twee tot drie weken sluiten als niets gebeurt. Het prijsverschil tussen Nederland en België is op dit moment zo'n veertig cent per liter benzine. Radioactieve sieraden Het radioactieve platina, dat onlangs werd gestolen uit de che mische fabriek Majak bij Tsjelijabinsk, is mogelijk gebruikt voor het maken van sieraden en kronen. De KGB ontdekte de diefstal tijdens een anti-drugsoperatie. Twee doosjes met „gestampt grijs metaal" werden in beslag genomen. Later bleek het om pla tina te gaan, dat afkomstig was uit houders die worden gebruikt voor de opslag van radioactief materiaal. Volgens TASS is het niet uitgesloten dat het besmette edelmetaal in Tsjelijabinsk en het naburige Koesjtoem aan de man is gebracht. Nietsvermoe dende burgers zouden nu met radioactieve sieraden of kronen rond kunnen lopen. Onderzoek mensenrechten China China heeft een Australische delegatie toegelaten, die een on derzoek gaat doen naar de mensenrechten. Het is voor het eerst dat Peking bereid is officieel met buitenlanders over de mensen rechten te praten. China's instemming met het bezoek van de Australische delegatie valt samen met de aankondiging dat de leiders van de zeven geïndustrialiseerde landen, de G-7, in Lon den onder meer zullen praten over de mensenrechten in China. De Australische delegatie kwam het afgelopen weekeinde in Pe king aan en zal gevangenissen in Peking en Sjanghai bezoeken. Daarna reist de delegatie naar Tibet. De wao wordt met ingang van 1 juli volgend jaar sterk beperkt voor werknemers jonger dan 50 jaar. Afhankelijk van het arbeidsverleden krijgen 'jongere' arbeidsongeschikten minimaal één en maximaal vijf jaar een wao-uitkering en vallen daarna terug op het sociale minimum. Ziekte kost werknemers in het vervolg een vakantiedag. Voor wao'ers ouder dan 50 jaar verandert niets. In de nieuwe situatie krijgt een arbeidsonge schikte (net als nu) eerst een jaar een ziektewet uitkering. Daarna kan een beroep worden gedaan op wao, 70 procent van het laatstverdiende loon. Na de wao volgt de Algemene arbeidsongeschikt heidswet (aaw). De aaw is 70 procent van het mi nimumloon. Voor wao'ers die op 1 juli 1992 nog geen 50 jaar zijn, gaat de leeftijd bepalen hoe lang de wao-uit kering duurt. Hoe dichter men tegen de 50 jaar aan zit, hoe langer de wao blijft doorlopen. Voor alle arbeidsongeschikten wordt het begrip 'passende arbeid' verruimd. Daarbij zal elke ar beidsongeschikte opnieuw worden beoordeeld (herkeurd), behalve degenen die ouder zijn dan 50 jaar. Bij de herkeuring wordt bekeken of be trokkene via aangepast of ander werk aan de slag kan blijven. Om werkgevers ertoe aan te zetten arbeidson geschikten in dienst te houden, wordt een 'boete' ingevoerd. Bedrijven die meer dan gemiddeld personeel laten afvloeien naar de wao, moeten extra premie betalen. Het kabinet neemt nog een nader besluit over de precieze hoogte ervan. Om ziekteverzuim tegen te gaan, zullen werk gevers de eerste zes weken ziekte voor eigen rek.e-, ning moeten nemen. Zwangerschaps- en beval lingsverlof valt buiten de regeling. Het ziekengeld wordt verlaagd naar 70 procent, al kan dat via de cao worden aangevuld tot 100 procent. Werkge vers kunnen zich niet collectief herverzekeren te gen het volledig doorbetalen van zieke werkne mers. Om werknemers aan te zetten zich minder snel ziek te melden, moet per ziekmelding een vakantiedag worden ingeleverd. Daarbij geldt geen maximum. Wel moet de werknemer in elk geval vier weken vakantie per jaar (20 dagen) overhouden. nië vóór morgen middernacht de grenscontrole en de be- Slovenië verwerpt de eis van het voegdheden van de douane aan Joegoslavische staatspresidium de grenzen met Italië, Oosten dat alle republieken hun eigen rijk en Hongarije afstaan aan legers vóór donderdag midder- het federale gezag. Verder moe nacht moeten hebben ontbon- ten alle republieken weer den. De federale president Stipe dienstplichtigen naar het Joego- Mesic waarschuwde zaterdag Slavische Volksleger sturen, dat elke republiek die de gewa- De Sloveense president Ku- pende troepen niet can noemde de in het demobiliseert, des- presidium gemaakte noods met geweld Prpiidpnt afspraken „onrealis- hiertoe zal worden tisch en onuitvoer- gedwongen. Maar Stipe MeSÏC baar „Wij zullen de- Mesic zei dat de de- mobiliseren wanneer mobilisatie niet geldt dreigt met wij garanties hebben Nationale Garde van zijn eigen republiek, Kroatië. Deze vormt een legaal deel van de politie, aldus de president. De eerste EG-waamemers rei zen vandaag af naar Joegoslavië om toe te zien op de naleving van het akkoord van Brioni. In tussen zijn in Kroatië opnieuw zware gevechten uitgebroken tussen Kroaten en Servische mi lities. geweld Het Joegoslavisch collectief ving van de Brioni-akkoorden presidentschap stemde zater- vertrekken vandaag naar Joego- dagochtend in met de akkoor den van Brioni, maar verbond daaraan een aantal ultimata en eisen. Naast de ontbinding van alle gewapende groepen, met uitzondering van het federaal leger en de politie, moet Slove- LONDEN-BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Premier Lubbers zit vanaf van daag drie dagen lang bij de Gro ten der Aarde aan tafel. In Lon den mag hij drie dagen met de presidenten Bush en Mitter rand, de Japanse regeringsleider Kaifu, de Duitse kanselier Kohl, de Italiaan Andreotti, de Cana dees Mulroney en de Britse gastheer Major meepraten over de wereldproblemen. De Britse hoofdstad vormt tot donderdag het decor van de jaarlijkse bij eenkomst van de G-7, de zeven rijkste industrielanden. Woensdag schuift ook Sovjet president Gorbatsjov aan. Hij heeft lang gehengeld naar een uitnodiging, om zijn verzoek om economische hulp voor de Sovjetunie te kunnen onder steunen. Tot dusver vindt Gor batsjov alleen gehoor bij Kohl, die zijn dankbaarheid over de Duitse eenwording wel in een forse som marken wil uitdruk ken. Bush, Major en Mulroney willen eerst weten of hun dol lars en ponden niet in een bo demloze put verdwijnen, terwijl Kaifu met Gorbatsiov nog een appeltje te schillen neeft over de Koerillen-eilanden, waarop zo wel Japan als de Sovjetunie aan spraak maakt. Elke zomer komen de leiders van de VS, Japan, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ca nada en Italië bijeen om over de wereldeconomie en grote poli tieke thema's te praten. Neder land mag er deze keer als EG- VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 19 HET WEER Verwachting tot morgenavonc Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zor en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 13 graden. Middagtemperatuur om streeks 21 graden. Overwegend matig zuidwestelijke wind. dat de vrede gewaar borgd blijft, en dat wil zeggen dat het leger naar de kazernes moet terugke ren." Kucan zei dat het presidi um met de aanvullende eisen het akkoord van Brioni niet steunt maar slechts „een nieuw soort ultimatum" aan Slovenië heeft gesteld. De eerste twintig van in totaal dertig tot vijftig EG-waarnemers die moeten toezien op de nale- slavië. Onder hen zijn twaalf Nederlanders. De hele waarne- mersgroep staat onder leiding van Jo van der Valk, Nederlands oud-diplomaat en oud-ambas sadeur in Joegoslavië. Zie ook pagina 4 CNV: Akkoord over sjorders zonder FNV De Vervoersbond CNV wil van daag een nieuwe sjorders-cao met de Rotterdamse haven- werkgevers afsluiten. De CNV- leden hebben het eerder geslo ten principe-akkoord in meer derheid goedgekeurd. De havenwerkgevers (SVZ) toonden zich vanmorgen alleen bereid opnieuw met de Ver voersbond FNV te praten als de bond zich aansluit bij de met de Vervoersbond CNV overeenge komen principe-afspraken. De partijen hebben de onderhan delingen vanmorgen om tien uur hervat. Werkgeversonder handelaar P. van der Sluis zei gisteravond echter al niets meer hebben te bieden: „Ik ga er van uit dat we vandaag met de Ver voersbond CNV een cao afslui- G-7 merkwaardig instituut zonder status voorzitter bij zijn. Ook voorzit ter Delors van de Europese Commissie is aanwezig. De G-7 is een wat merkwaar dig instituut zonder enige for mele status. Er zijn geen regels, er is ook geen G-7-verdrag, be sluiten zijn niet bindend en het overleg is meestal uiterst infor meel. Toch wordt telkens in de hele wereld uitgekeken naar wat de G-7 nu weer gaat bespreken. Het G-7-overleg is vooral een economisch beraad. In Londen zal dan ook worden gepraat over de schulden van de Derde Wereldlanden en over het weer op gang brengen van het GATT - overleg (algemene overeen komst inzake handel en tarie ven) over de liberalisering van de wereldhandel. Het vorige week gepresenteerde voorstel van de Europese Commissie voor drastische vermindering van de landbouwsubsidies zal in Londen op veel bijval kunnen rekenen, maar Verder niet in houdelijk worden besproken. Eerst moeten de EG-lidstaten het immers nog eens zien te worden. De vorige ronde van de GATT liep vorig jaar vast op ge ruzie tussen de EG en de VS over verlaging van de EG-subsi- dies. Verder wordt in Londen ge sproken over de toestand in Joegoslavië, de gevolgen van de Golfoorlog voor de wereldeco nomie, de plannen voor een wereldwijde milieuconferentie en de situatie in het Midden- Oosten. Zie ook pagina 2 Ja, ik Mam aaa ietroëuctie- abonnement aa ontvaef krw* tante twee weken gratis. I Mi|n abonnement bataal ik daarna Per maand!» 26,45) via automa- tische betaling* 1 Per kwartaal (f 76,75) via accept- Q'ro. I Per kwartaal (f76.75) via auto- I matische betaling* I Woonplaats Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 712141

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1