Buitenland Gorbatsjov zal G-7 niet om geld vragen VN-team pleit voor verzachting sancties Doden bij aardbeving Balkan Somalia aan interne machtsstrijd ten onder Rio de Janeiro bewaakt door clandestien leger Suriname wil steun in strijd tegen drugs Zaterdag 13 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART ichef, ONNO HAVERMANS HANS JACOBS Üingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vomigeving: V Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). HET DODENCIJFER van een serie aardschokken die het zuidoostelijke Indonesische eiland Alor al een week lang teiste ren, is gestegen tot 29 PRESIDENT BUSH heeft gisteren gezegd dat de VS meer zullen importeren uit de voormalige com munistische Oosteurope- se landen NIEUWSLIJN 'Wie dat denkt, is niet serieus Explosie vuurwerkfabriek: veel doden Door een explosie in een vuurwerkfabriek in de Zuidindiase staat Tamil Nadu zijn gisteren zeker 37 doden en 70 gewonden gevallen, meest kinderen en vrouwen. De meeste slachtoffers konden niet meer worden geïdentificeerd. Aangenomen wordt dat de slachtoffers die onder de kinderen vielen ook werknemers van de fabriek waren, ofschoon kinderarbeid in India eigenlijk is verboden. Marokko weigert onderzoek VN Marokko heeft gisteren een onderzoek door een mensenrech- tenteam van de Verenigde Naties geblokkeerd door televisieca mera's te verbieden op een openbare zitting. De president van de mensenrechtencommissie van de VN, de Italiaan Fausto Po- car, liet weten dat de teamleden nu het periodieke onderzoek van de Marokkaanse rapporten hebben uitgesteld tot oktober. Cholera eist in Afrika meer levens In Afrika verspreidt zich een cholera-epidemie die meer levens eist dan die in Latijns-Amerika. Dat heeft de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) gisteren bekendgemaakt. Sinds eind vo rig jaar zijn in 9 Afrikaanse landen bijna 35.000 gevallen van cholera gerapporteerd. Ongeveer 2600 patiënten zijn inmiddels overleden. In Latijns-Amerika is dit jaar tot nog toe sprake van bijna 251.000 gevallen en 2584 doden. Referendum Mauritanië geboycot Zwarte oppositiegroepen in Mauritanië hebben gisteren een door de overwegend Arabische regering uitgeschreven referen dum over de invoering van een meerpartijensysteem geboycot. In de hoofdstad Nouakchott was de opkomst zeer laag, maar uit telefonische berichten bleek dat op het platteland duizenden mensen hun stem hadden uitgebracht. Het referendum vindt plaats te midden van onrust en dreigementen om het bewind van kolonel Maawiya Ould Sid Ahmed Taya door middel van stakingen omver te werpen. 'Wonderthee' met premie tegen aids Een Japanse ondernemer heeft in de Amerikaanse stad Atlanta een aids-patiënt 10.000 dollar betaald voor het uitproberen van een „wonderthee". Volgens de Japanner zal zijn thee eens aids de wereld uithelpen. Functionarissen zeggen dat de Japanner de normen van de medische ethiek overtreedt. De man is eigenaar van een restaurant en importeur van de thee, die naar zijn zeg gen een „steenthee" is uit een mijn in de buurt van Tokyo. Hij beweert tevens dat de thee een uitmuntend middel is tegen kaalheid. 'Problemen in Irak snel aanpakken NEW YORK AP-AFP-Rtr De speciale afgezant van de Verenigde Naties in Irak, prins Sadruddin Aga Kahn, heeft gis teren voor verzachting van de economische sancties gepleit om Irak in staat te stellen be langrijke goederen te importe ren. Sadruddin zei het VN-sanc- tiecorhité hierom te zullen vra gen zodat Irak door middel van eigen bronnen voedsel en me dicijnen kan kopen. De Veilig heidsraad van de VN moet zelf uitmaken hoe dat mogelijk wordt gemaakt, aldus Sadrud din. „De sancties zijn niet inge steld om het Iraakse volk te la ten lijden op de manier waarop Voorlopig geen opvolger Jeltsin MOSKOU AP Het parlement van de Russische Federatie is er gisteren ook in een tweede verkiezingsronde niet in geslaagd een opvolger te kiezen van de vorige voorzitter van het parlement, Boris Jeltsin, die afgelopen week werd geïn stalleerd als president van de Sovjet-republiek. De impasse heeft waarschijnlijk tot gevolg dat de post tot de herfst, wan neer het Russische Congres van Volksafgevaardigden opnieuw bijeen komt, vacant blijft, zo meldde het persbureau Tass. De conservatieve communis tische afgevaardigde Sergei Ba- boerjn en de hervormingsgezin de vice-voorzitter van het parle ment, Ruslan Chasboelatov, be haalden gisteren in de eerste ronde de meeste stemmen van de vijf kandidaten. Geen van beiden behaalde echter de ver eiste absolute meerderheid van 535 stemmen. In de tweede ronde kreeg Baboerin 485 stem men en Chasboelatov 387. Chasboelatov zal tot de in de herfst te houden volgende ver kiezingsronde optreden als waarnemend voorzitter van het parlement. Het Congres is het hoogste wetgevende orgaan in de republiek, maar het komt slechts een paar maal per jaar bijeen. Het congres kiest de le den van de Russische Opperste Sovjet, het kleinere parlement dat dagelijks bijeenkomt en dat de meeste wetten aanneemt. Sovjet-president Gorbatsjov zal volgende week op de G- 7-top in Londen de westerse industrielanden niet om geld vragen. „Wie dat nog steeds denkt, is niet serieus', zei Gorbatsjov gisteren na afloop van besprekingen met leiders van het Sovjet-parlement. machtsverhoudingen. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT In plaats daarvan zal Gorbatsjov zijn zeven collega's voorstellen gezamenlijk aan de uitvoering en financiering van economi sche projecten in de Sovjetunie te werken. Ook zal hij vragen om opheffing van handelsbe perkingen, die vooral de Navo- landen nog hanteren voor de Sovjetunie. „De snelheid van onze hervormingen zal afhan gen van de westerse steun die er komt", aldus Gorbatsjov. De Amerikaanse president Bush en de Japanse premier Kaifu behoren tot degenen bin nen de G-7 die van de Sovjet leiding eerst daden willen zien alvorens met hulp over de brug te komen. Een van de westerse voorwaarden op de top zal zijn dat het Kremlin en de republie ken tot een duidelijk akkoord komen over de onderlinge Gorbatsjov nam op dit punt gisteren de laatste horde voor de Londense top. Het door con servatieven gedomineerde Unie-parlement keurde met overweldigende meerderheid 'in principe' het ontwerpver drag goed, dat de Sovjetunie moet omvormen tot een federa tie van onafhankelijke republie ken. Het is echter uiterst twijfel achtig dat de realisering van het Unieverdrag nu een gelopen koers is. Aan de afspraken die Gorbatsjov met negen van de vijftien Sovjet-republieken hier over heeft gemaakt (de overige zes houden vast aan hun voor nemen uit de Unie te treden) zitten nog veel haken en ogen. Ook het Unie-parlement de poneerde gisteren nog de nodi ge adders onder het gras. Het benoemde een door parle mentsvoorzitter Loekjanov te leiden onderhandelingsdelega tie, die een aantal controversië le opdrachten meekreeg. Er moet volgens het parlement één economische markt komen met één douaneregime, een centraal banksysteem en de federatie moet het recht hebben op ei gendom en eigen belastinghef fing. Vooral die laatste twee pun ten zullen in de onderhandelin gen na de Londense top op gro te weerstanden stuiten bij de re publieken. De twee grootste, Rusland en de Oekraïne, zijn te gen centrale belastingheffing en willen dat de republieken zelf bedrijven en burgers belasten. Vervolgens moet van de op brengst een vast bedrag worden afgestaan aan het centrum. Volgens Gorbatsjov staat zijn land de komende anderhalf jaar een grootscheepse privatisering te wachten, speciaal van kleine re ondernemingen en een groot deel van de handels- en dien stensector. Maar dat betekent niet dat we het socialisme over boord gooien, we willen het al leen op democratische wijze re aliseren, aldus Gorbatsjov. In Sofia betoogden gisteren onge veer 15.000 mensen, omdat de nieuwe grondwet in Bulgarije is aangenomen door een parlement waarin oud-communisten de dienst uitmaken. Bovendien gin gen 23 parlementsleden in hon gerstaking. De nieuwe grondwet zou de staat bevoordelen ten kos te van de burgermaatschappij en het individu. De hongerstakers ei sen een referendum over de grondwet. Tijdens een vier uur durende ceremonie in het parle ment ondertekenden gisteroch tend 309 van de 400 afgevaardig den de nieuwe grondwet, die de communistische wet uit 1971 ver vangt. „We staan op de drempel van de overgang van een totalitair systeem naar een democratie en een markteconomie", sprak de voorzitter van het parlement, Ni kolai Todorov. Hij zei dat voortaan de politieke pluriformiteit de de mocratie, de vrijheid van het indi vidu en de individuele en sociale vooruitgang in Bulgarije zijn ge waarborgd. De grondwet staat ga rant voor de onschendbaarheid van privé-eigendom en vestigt een constitutionele rechtbank. FOTO AP IVO HADJIMISHEV BUKAREST-BELGRADO Rtr-DPA Minstens twee mensen zijn gis teren om het leven gekomen door een aardbeving die delen van Roemenië en andere Bal- kanlanden heeft getroffen. Ruim dertig mensen zijn ge wond geraakt, van wie drie ern stig. De meesten zijn opgeno men in het ziekenhuis in Deta. het nu lijdt. Het probleem moet snel worden aangepakt", zei de VN-afgezant tijdens een pers conferentie in Baghdad. Irak heeft al herhaaldelijk ge vraagd om voor meer dan een miljard dollar aan olie te mogen verkopen teneinde de broodno dige goederen aan te schaffen. Het land wil ook dat de bevro ren banktegoeden in het bui tenland weer vrijkomen. Het sanctiecomité is tot nu toe niet ingegaan op deze verzoeken. Wel is het wereldwijde embargo gedeeltelijk opgeheven zodat internationale hulporganisaties voedsel en humanitaire hulp kunnen bieden. De Amerikaanse president Bush heeft een lijst goedge keurd waarop Iraakse doelwit ten staan die worden aangeval len, indien Baghdad blijft wei geren al zijn nucleaire materiaal te vernietigen. Dit hebben Ame rikaanse functionarissen giste ren gezegd. Volgens de New York Times staan twintig mili taire doelwitten op de lijst. De functionarissen benadrukken dat vooralsnog geen luchtaan vallen tegen Irak zijn voorzien. De geallieerde troepen zijn gisteren volgens schema begon nen met het terugtrekken uit het noorden van Irak, waar zij de Kuridsche bevolking be schermden tegen Iraakse aan vallen. De laatste soldaat zal maandag het gebied hebben verlaten. De troepen worden vervangen door een nelle inter ventiemacht, die in Turkije woidt^H^I ACHTERGROND IPS-CORRESPONDENT HARARE YUSUF HASSAN Dode in Algiers bij actie leger Veiligheidstroepen hebben gis teren in Algiers met schoten in de lucht honderden fundamen talistische moslims uit elkaar gejaagd die bij een moskee in de wijk Kouba bijeen waren ge komen voor het vrijdaggebed. Volgens het Algerijnse persbu reau APS is daarbij een dode ge vallen en raakten elf mensen gewond. Kouba was de basis van Abassi Madani en Ali Bel- hadj, de voorzitter én vice-voor zitter van het Front voor Islami tische Redding (FIS), die vorige week werden gearresteerd. On geveer veertig mensen werden aangehouden. Het Verenigd Somatisch Congres (USC), dat in januari de hoofdstad Muqdisho innam, is in bloedige gevechten verwikkeld met de Somatische Patriottische Beweging (SPM) om de controle over de zuidelijke provin cies. Onlangs beweerde de SPM dat haar strijders de tweede belangrijkste stad van Somalia, Kismayu, hadden ingenomen en het USC een aantal gevoelige nederlagen hadden toegebracht. De strijders van de SPM zouden optrekken naar Moqdishu. In het midden van het land meet de USC zijn krachten met het Somatisch Democra tisch Front (SDF). Het SDF controleert de zeehaven Bosaso en claimde onlangs ook een aantal overwinningen op het USC. De vierde hoofdrolspeler in het conflict en oudste verzetsgroep, de Somatische Natio nale Beweging (SNM), heeft de noordelijke provincies in handen. Dit gebied bestaat uit het vroegere Britse Somaliland en ging na de onafhankelijkheid in 1960 samen met de zuidelijke regio's van het toen Italiaanse So maliland. Op 17 mei kondigde de SNM aan dat noor delijk Somalia zich had afgescheiden van de rest van het land en voortaan de Republiek van Somaliland zou heten. Somalia is bijna volledig geïsoleerd van de Zes maanden nadat dictator Mohamed Siyad Barre werd verdreven, is de vrede in Somalia nog steeds niet in zicht. De leiders van de vier verzetsgroepen, die na tien jaar burgeroorlog gezamenlijk de meedogenloze Barre wisten te verdrij ven, hebben geen kans gezien overeen stemming te bereiken over een nationaal bestuur van Somalia. De machtsstrijd tussen de vier verzetsgroepen, die elk hun eigen stam vertegenwoordigen, heeft het land economisch en politiek op de rand van de afgrond gebracht. rest van de vyereld. Communicatiekanalen met het buitenland, die tijdens het hoogte punt van de burgeroorlog in januari werden beschadigd, zijn nog steeds niet hersteld. Daardoor is er in het buitenland heel weinig informatie over wat zich in Somalia af speelt. Duizenden Somaliërs zijn naar Djibouti. Kenya en Etiopië gevlucht en in het land zelf zijn tienduizenden ontheemden. Het is moeilijk gegevens over slachtoffers van de burgeroorlog en de schade die is aangericht te verifiëren, maar volgens hulporganisaties dreigen veel mensen in verschillende delen van het land van de honger te sterven. Door het ontbreken van een sterk centraal gezag is Somalia uiteengevallen in kleine enclaves voor de verschillende stammen. De vier verzetsgroepen zijn niet meer dan een facade voor de vier belangrijkste clans van Somalia. Het USC wordt gedomineerd door de Hawiye. die vooral rond de hoofd stad wonen. De SPM is van de Ogadenstam, het SDF van de Majertynclan en de SNM is de partij van de Isaqstam. Bemiddelingspogingen van Egypte, Sudan en Djibouti zijn tot nu toe mislukt. Presi dent Hassan Guled Aptidon van Djibouti belegde in maart in zijn land een vredes conferentie, waaraan het USC, het SDF en de SPM deelnamen. De conferentie leverde echter niets op. Hooggeplaatste regerings functionarissen uit de Verenigde Staten. Frankrijk. Kenya en Uganda zullen maan dag in Djibouti met alle politieke groeperin gen van Somalia opnieuw een poging doen om voor vrede te zorgen. Tijdens de vierdaagse besprekingen moet de weg worden geëffend naar de installatie van een overgangsregering die vrije verkie zingen moet organiseren in Somalia. Het epicentrum van de beving, die een kracht had van 5,5 op de schaal van Richter, lag in de nabijheid van de Westroemeen- se stad Timisoara. De doden vielen in het dorp Banloc, bij de grens met Joego slavië toen het plafond van een restaurant omlaag viel. In Ti misoara schudden gebouwen op hun grondvesten en ont stonden scheuren in woningen. Duizenden inwoners vluchtten de straat op. Ook in Bulgarije en Hongarije werd de aardbeving gevoeld. Ook in enkele Hongaarse ste den vluchtten mensen in paniek uit hun woningenm. Niemand liep verwondingen op. RIO DE JANEIRO INEKE HOLTWUK strafpleiter, voerde de afgelopen weken een tournee van verras- singsbezoeken uit. Politiebu reaus die hij bezocht, bleken bijna steeds onderbemand. De afwezigen waren elders aan het werk of aan het recreëren. Volgens Batista komt het vaak voor dat politie getuige is van overvallen maar niet te hulp schiet en zelfs niet wenst te ge tuigen omdat het bijbaantje dat niet toestaat. Batista laat nu on derzoeken of het mogelijk is de bijbaantjes van politieagenten als bewaker te legaliseren. Daar mee hoopt de vice-gouverneur meer greep te kunnen krijgen op dit schaduwleger. Met een registratie zou het ook gemak kelijker zijn agenten te arreste ren die als huurmoordenaar op treden en in opdracht van win keliers en restauranthouders dieven, zakkenrollers en straat kinderen om zeep helpen. Het korps van de militaire po litie in Rio de Janeiro telt 35.000 manschappen. Bij de burgerpo- litie, die onder gezag van de gouverneur van de deelstaat valt, zitten 10.000 agenten. Daarnaast is er een onbekend aantal agenten van de federale politie dat de orders uit de hoofdstad Brasilia krijgt. Zij gaan over zaken van nationaal belang, zoals de drugshandel. CORRESPONDENT De Braziliaanse deelstaat Rio de Janeiro wordt bewaakt door een clandestien leger van ongeveer 40.000 beveiligingsambtenaren. De meesten blijken hun orders te krijgen uit de kazernes van de militaire politie, waar de leiding van de illegale beveiligingsbe drijven zetelt. Dit staat in een verslag van een onderzoekscommissie van het regionale parlement, dat volgende maand officieel wordt bekendgemaakt. De commissie besloot tot een onderzoek nadat eind vorig jaar 'uitsmijters' in twee verschillende restaurants zonder veel aanleiding een gast hadden gedood. Een van de twee bewakers bleek een agent van de militaire politie te zijn, die als uitsmijter bijverdiende. Dat blijkt schering en inslag te zijn. Volgens de commissie schnabbelt de helft van de militaire politie erbij met obscure bewakingsbedrijven. Bij de burgerpolitie is het van hetzelfde laken een pak. De vice-gouverneur van de deel staat, die politie en veiligheids zaken behartigt, schat dat ze ventig procent van de agenten illegale bijbaantjes heeft. Vice- gouvemeur Nilo Batista, een PARAMARIBO ANNET V CORRESPONDENT Op de valreep van haar bestaan heeft de interimregering-Kraag- /Wijdenbosch plannen ont vouwd om de drugshandel in Suriname met hulp van andere landen, waaronder Nederland, aan te pakken. Daartoe wordt een 'orgaan' in het leven geroe pen, dat rechtstreeks zal ressor teren onder de president en 'onderzoek en coördinatie' moet verrichten inzake de han del in verdovende middelen. Van de ene op de andere dag is de regering-Kraag/Wijden- bosch tot de ontdekking geko men dat „personen «B de rangen en standen, dwars door alle maatschappelijke belan gengroepen heen" zich bezig houden met de drugshandel. Ook heeft vice-president Wij- denbosch geconstateerd, dat een deel van de Surinaamse im port wordt gefinancierd met drugsgeld en dat „onduidelijke verdieners in Nederland" op grote schaal grond en onroe rend goed opkopen. Door dit alles zouden volgens Wijdenbosch „internationale relaties emstig kunnen worden verstoord", een reden voor zijn regering om oplossingen te zoe ken „in de internationale sfeer". Wijdenbosch: „De natie is in groot gevaar. We moeten het drugsprobleem versneld aan pakken, maar we hebben zelf onvoldoende mankracht, mate riaal en financiën". Als komende dinsdag een tweederde meerderheid gevon den kan worden voor de verkie zing van Ronald Venetiaan tot president, zal de regering- Kraag/Wijdenbosch snel het veld moeten ruimen met ach terlating van 'het orgaan'. Met het Nieuw Front, dat de minis ters zal leveren voor de volgen de regering, is geen overleg ge weest over de nieuwe aanpak van de drugssmokkel. Volgens Wijdenbosch legt zijn regering niettemin „een basis" voor toe komstig beleid. Nieuw Front- leider Derby heeft bevriende naties eerder opgeroepen geen enkele overeenkomst aan te gaan met het demissionaire za- ki nk.ibinci Deiby whubméIb dat toch gesloten overeenkom sten door de Nieuw Front-rege ring worden opengebroken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5