Binnenland IRA-verdachte Harte in Dublin opgepakt Betogingen Kurden lopen uit de hand Meeste vrouwen tegen sekseselectie baby Saatchi gaat Rabobank 'verkopen' 'Pijn is een deel van mezelf geworden' Dollarkoers zakt vier cent Eigen bijdrage voor rechtsbijstand omhoog Vrijdag 12 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN EROOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN PvdA weer op fors verlies Als er nu verkiezingen voor de Tweede kamer zouden worden gehouden, zou de PvdA iets meer dan 20 procent van de stem men halen ofwel 31 zetels. Nu zit de PvdA met 49 mensen in de Kamer, daarmee komt een eind aan de periode waarin de PvdA weer iets uit het dal kwam. Dat blijkt uit een onderzoek van bu reau Interview. D66 zou op 23 zetels komen, waarmee de groei van die partij stokt. De WD zou 26 zetels halen, een vooruitgang van vier ten opzichte van het huidige aantal. Ziekenhuis gaat in partyservice Hapjes verstrekken bij grote evenementen, de totale catering verzorgen van een grote onderwijsinstelling en het bezorgen van maaltijden bij alleenwonende bejaarden. Met dit soort activitei ten wil het Bredase Sint-Ignatiusziekenhuis dreigende tekorten voorkomen. Tweede-Kamerlid Broos van Erp (WD) heeft giste ren vragen gesteld aan de staatssecretarissen Van Rooij (econo mische zaken) en Simons (volksgezondheid) over de plannen van het ziekenhuis, die concurrentievervalsend zouden kunnen zijn. Mestbeleid mogelijk op de helling Het kabinet heeft zijn houding ten aanzien van het mestbeleid gewijzigd. Daardoor is het niet uitgesloten dat Nederlandse boe ren op korte termijn worden geconfronteerd met een aanscher ping van het mestbeleid. Dat blijkt uit de boodschap die land bouwminister Bukman gisteren heeft overgebracht aan het Landbouwschap. Volgens Bukman bestaan er binnen het kabi net twijfels over de haalbaarheid van het huidige beleid, dat be oogt het mestoverschot terug te dringen. Mes in huursubsidie alleenstaande Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wil bezuinigen op de huursubsidie voor alleenstaanden met een inkomen boven het minimum. Een speciale toeslag die zij ontvangen wordt in vier jaar stapsgewijs afgeschaft. Deze maatregel geldt niet voor alleenstaanden die ouder zijn dan 65 jaar. Door een wijziging van de huursubsidietabel, die voor alle alleenstaanden boven het minimum geldt, gaan ook de ouderen er echter iets op ach teruit. Café De Bulldog gesloten De Amsterdamse politie heeft gisteren café De Bulldog aan het Leidseplein voor onbepaalde tijd gesloten. De sluiting op last van de burgemeester is in het belang van de openbare orde, al dus de politie. Aanleiding tot de sluiting is een vechtpartij van maandag, waarbij een 21-jarige Duitse toerist door personeelsle den van De Bulldog ernstig werd mishandeld. De vechtpartij ontstond omdat de bezoeker weigerde te betalen voor het toilet- bezoek. Het slachtoffer liep daarbij dermate ernstig letsel op dat hij voor de rest van zijn leven verlamd zal blijven. Opvolger cassettespeler komt in lente De opvolger van de cassettespeler staat volgend jaar april of mei in Nederland in de winkel. Philips introduceert dan de DCC, de Digitale Compact Cassette-speler. Hiermee kan niet alleen digi taal worden opgenomen, ook de oude analoge muziekcassettes kunnen er nog op worden afgespeeld. Een Philips-woordvoerder wilde gisteren niet zeggen wat de DCC gaat kosten, maar beves tigde dat de prijs aanvankelijk niet onder de duizend gulden zal Arrestaties in Deventer en Londen Een spontane demonstratie van vijftig a zestig Kurden bij het Turkse consulaat-generaal in Deventer is gisteren flink uit de hand gelopen. Toen de demon stranten ruiten begonnen in te gooien en met stokken op de acht aanwezige politiemensen insloegen, trokken de agenten wapenstokken en dienstpistolen om zich te verdedigen. Nadat assistentie van omlig gende korpsen was ingeroepen kreeg de politie, toen veertig man sterk, de situatie onder controle. Volgens de politie vie len aan beide zijden enkele lichtgewonden. De slachtoffers liepen builen en schrammen op. Twee hoofdverdachten van het geweld werden al meteen aangehouden. Later arresterde de politie nog vier Kurden. Het is niet uitgesloten dat nog meer aanhoudingen volgen. De Kurden demonstreerden tegen het geweld van de Turkse veiligheidspolitie woensdag en donderdag in Diyarbakir, waar bij elf Kurden én een politieman om het leven kwamen. De ge welddadigheden begonnen na de begrafenis van een vermoor de Kurdische politicus. Volgens Rechtbank Roermond spreekt viertal vrij van verboden activiteiten De vier IRA-verdachten Maguire, Hughes, Hick en Harte zijn gisteren door de Roermondse rechtbank vrijgespro ken van de deelname aan verboden activiteiten van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Drie kwartier na de uitspraak verscheen Gerard Harte (27) als vrij man op straat, bijna onder de voet gelopen onder een horde voornamelijk Britse journalisten. Bij aankomst in de Ierse hoofdstad Dublin is hij echter meteen opgepakt. De poli tie zegt hem te willen verhoren wegens overtreding van de vuurwapenwet, twee jaar geleden ROERMOND JOS V Harte moest onmiddellijk na zijn vrijlating in Roermond het nabijgelegen kantoorpand van de Raad van Beroep in Roer mond binnenvluchten om aan de pers te ontkomen. Van daar uit vertrok hij in een gereed staande auto naar een onbe- Ex-gedeputeerden Zeeland vrijuit kend adres om vervolgens rcih- ting Ierland af te reizen. De verdachten Hughes en Hick zullen, nu ook zij niet ver oordeeld zijn, voor 31 juli wor den uitgeleverd aan de Duitse justitie. Daar moeten ze zich nog verantwoorden voor ver meende betrokkenheid bij on der andere een aanslag in 1989, even over de grens bij Roer mond. Daarbij werden een Brit se korporaal en diens zes maan den oude dochtertje gedood. Donna Maguire, de vierde en enige vrouwelijke vrijgesproken verdachte, moet nog afwachten of de Hoge Raad binnenkort ook haar uitlevering aan Duits land toelaatbaar acht. Het vonnis van de Roer mondse rechtbank was weinig gemotiveerd. Letterlijk zei rechtbankvoorzitter mr. E. Ba kermans dat onvoldoende ge bleken was dat de verdachten feitelijk hadden deelgenomen aan verboden activiteiten van een verboden organisatie (arti kel 140 van het Wetboek van Strafrecht). Daarom besloot de rechtbank tot vrijspraak. Alle vier de verdachten verlie ten in eerste instantie blij maar weinig opgewonden de rechts zaal. Voor de laatste keer op weg naar zijn cel slaakte Harte een kreet van opluchting. „Hij heeft dertien maanden in isola tie gezeten", zei advocate mr. M.J. Hegeman. „Hi| heeft nu tijd nodig om weei bij te ko men. Emotioneel is hij niet in staat nu zelf op zijn vrijspraak te reageren", zei ze even voordat Harte zich moest losrukken van de Britse cameraploegen en verslaggevers van de schandaal pers, die weinig waardering konden opbrengen voor de ma nier waarop in Nederland recht wordt gesproken. Mr. W. Van Bennekom, raads man van een van de verdach ten, kon dat wel. Hij sprak lo vend over de „nuchtere" en „feitelijke" benadering waarop de rechtbank tegen het „neteli- Gerard Harte verlaat de Roermondse maanden als vrij ge" artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht had aangekeken. Een week geleden sprak het gerechtshof in Den Bosch de vier Ieren wegens gebrek aan bewijs vrij van de vorig jaar mei in Roermond gepleegde aanslag Provinciale Staten van Zeeland nemen geen juridische stappen om de belasting die de provin cie voor tien oud-gedeputeer den heeft betaald terug te vor deren. De statenleden besloten dat gisteren, omdat de kans van slagen van juridische stappen zeer gering is. De fracties van RPF/GPV, Delta Anders en Groen Links bleven bij hun eis de betaalde belasting van de betreffende ge deputeerden terug te vorderen. Een amendement van dezelfde partijen om op de bestuurders een moreel beroep tot terugbe taling te doen, haalde geen meerderheid. Treinen nog lang gehinderd door noodweer AMSTERDAM RIEN POLDERMAN de Kurden zou de politie heb ben geschoten toen een aantal van de 25.000 bezoekers aan de begrafenis een politiebureau met stenen bekogelde. Maar volgens de Turkse autoriteiten hebben onbekenden het vuur op de politie geopend. Tot zover de berichtgeving van het ANP. Onze correspondent in Groot-Brittannië, Cees van Zweeden, voegt daar aan toe dat de Britse politie gisteren dertig Kurden heeft gearres teerd nadat zij de Turkse am bassade in Londen hadden be stormd. De betogers waren het ambassadegebouw binnenge drongen en hadden het meubi lair vernield. Ook daar begon het incident met een betoging. Toen de be togers het gebouw hadden be stormd, wist de ambassadestaf te ontkomen. Binnen minuten waren tientallen politiemensen ter plaatse, die zich met getrok ken pistolen voor het pand op stelden, dekking zoekend achter auto's. Achteraf was dit machtsver toon enigszins lachwekkend, want de Kurden waren ongewa pend. Ze hadden zelfs de ach tergebleven leden van de am bassadestaf niet bedreigd. Het zware onweer in de nacht van donderdag op vrijdag heeft nog tot gisterenavond nage werkt in de treinenloop. Door dat op tal van plaatsen de blik sem was ingeslagen in de bo venleiding was op diverse tra jecten geen treinverkeer moge lijk. Daardoor verdween in grote delen van de Randstad de regel maat uit de dienstregeling. De naweeën van het nood weer waren gisterenmiddag volop te merken. Vertragingen liepen soms op tot meer dan een kwartier. Vooral de situatie op Amsterdam CS was chao tisch, wat onder meer door werkte in de treinenloop tot diep in Noord-Holland. Doordat ook de nachtpost treinen hinder ondervonden, heeft de postbezorging vertra ging opgelopen. Voorzover de vertraagde post was bestemd voor postbussen is die gisteren bezorgd. De rest valt vandaag op de deurmat. Een 30 meter hoge steiger stortte gisteren in bij het in aanbouw zijnde academisch ziekenhuis in Maastricht. Op het moment van het ongeval werkten zes arbeiders op de stellage. Vier van hen zijn met zware ven/vondingen in een ziekenhuis opgenomen. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. foto anp Onderzoek in Groningen wijst uit: op twee Australische toeristen. Het openbaar ministerie zal pas woensdag beslissen of het appèl instelt tegen het vonnis van gis teren. Die kans wordt echter zeer klein geacht. AMSTERDAM GPD Het reclamebureau Saatchi Saatchi in Amsterdam gaat de volledige communicatie (ad vertentiecampagnes en derge lijke) verzorgen voor de Rabo bank. Het gaat om een budget van ongeveer 25 miljoen gul den per jaar. Het is de grootste zakelijke transactie die in Ne derland ooit is afgesloten tus sen een reclamebureau en een opdrachtgever. De bank heeft Saatchi Saatchi verkozen boven het concurrerende bureau Prad Publicis. Eerder al waren FHV en ARA afgevallen. Prad Publi cis deed tot nu toe de zakelijke markt voor de Rabo; Saatchi verzorgde al de particuliere markt Dat Saatchi de strijd heeft gewonnen, komt vooral voor rekening van creatief directeur Wim Ubachs, bekend van cam pagnes als 'Even Apeldoorn bellen' en de prijswinnende Dommelsch-televisiespoL Ubachs werd vorig jaar door Saatchi in dienst genomen om het toen in creatieve zin nood lijdende bureau uit het slop te halen. Sjorders zetten hun actie voort UTRECHT ANP Moderne technieken maken het aanstaan de ouders mogelijk te kiezen voor een jon getje of een meisje. Maar uit een onderzoek in het Academisch Ziekenhuis Groningen blijkt dat meer dan 80 procent van de vrou wen een dergelijke 'sekseselectie' afwijst. Het ziekenhuis heeft vrouwen die daar enkele maanden eerder hun eerste kind hadden gekregen schriftelijk naar hun me ning gevraagd. Iets meer dan 70 procent (127 vrouwen) stuurde het enquêteformu lier terug. De resultaten staan deze week in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskun de. Negen procent van de vrouwen vond dat bij reageerbuisbevruchting wel op geslacht zou mogen worden geselecteerd bij het te rugplaatsen van een pre-embryo in de baarmoeder. Slechts vier procent zei ja op de vraag of selectie geoorloofd is als een vrouw al drie kinderen heeft. Ze kregenhet voorbeeld voorgelegd van een echtpaar met drie zo nen dat in het begin van de zwangerschap een vlokkentest wil laten doen om de zwan gerschap te kunnen beëindigen als blijkt dat het weer een jongetje is. Van de onder vraagde vrouwen gaf maar twee procent aan het er „gedeeltelijk mee eens" te zijn de vlokkentest met dit doel al bij het eerste kind toe te passen. De Groningse gynaecoloog J.R. Beekhuis concludeert dat de veel gehoorde uitspraak „of het een jongen of een meisje wordt maakt me niet uit, als het kind maar gezond is", nog onverminderd van kracht blijkt. Kaderleden van de Vei bond FNV blijven erbij dat het principe-akkoord over een nieuwe sjor-cao in de Rotter damse haven geen basis is om verder te praten. Dit hebben ze gisteravond besloten. De sjor ders blijven dus staken. Het be sluit viel ondanks een positief advies van onderhandelaar Hei lig. Hij wil verder praten op ba sis van de voorstellen van be middelaar Rosenmöller. Stichting probeert mensen te leren leven met pijn AMSTERDAM ANP De dollarkoers is gisteren met meer dan vier cent gedaald als ge volg van herhaalde interventies door een reeks Europese centrale banken. Op de wisselmarkt in Amsterdam lag de koers bij het slot van de handel op 2,0215 gulden tegen een slotkoers van 2,0635 gulden aan het eind van de handel op donderdag. De koersstijging van donderdag na het uitblijven van een verhoging van de Duitse rente ging gisteren aanvankelijk door. In de loop van de och'end gn-iden de centrale banken ech ter in twee golven grote hoeveelheden dollars op de markt De koers daalde daardoor met ongeveer twee cent. 's Middags ver kochten de centrale banken opnieuw dollars Pijnhebbers, zo noemen ze zich. De reumapatiënten, de mensen met aangezichtspijn, zij die constant hoofdpijn hebben. Hoe verschillend de oorzaak van hun chronische pijn ook is, ze hebben vrijwel allemaal eens van hun arts te horen gekregen dat ze 'ermee moeten leren le ven'. Aan de gedachte dat de pijn misschien wel tot aan haar dood bij haar zal blijven, wil Ada Kool niet denken. „Ik heb altijd de hoop dat het over zal gaan. Die vechtersmentaliteit moet je hebben. Die houdt je op de been." Cock Rongen, al tientallen ja ren pijnhebber, heeft de hoop opgegeven. Ze staat, zoals ze het zelf uitdrukt, ingedeeld bij de 'hopeloze gevallen' in de computer van het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam. De regiocoördinator van de Stichting Pijn-Hoop zit niet meer met haar pijn. „Het is een deel van mezelf geworden.". Ze heeft al pijn sinds haar veertien de, toen ze tijdens het turnen uit de ringen viel, uit de nok van de gymzaal bovenop een brug met ongelijke leggers. Haar wer velkolom raakte ernstig bescha digd, waardoor ruggevocht naar buiten kon stromen. In haar tienerjaren ging ze toch dansen, ondanks de pijn. „Ie wist vooraf: dat wordt van nacht weer janken in bed. Maar dat zag tenminste niemand, dus ging ik". Twee operaties haalden niets uit en in 1979 belandde Cock in de wao. Na een derde operatie ontstond een knots van een ontsteking die zich, nog steeds, uitstrekt van onder de schou derbladen tot aan de bovenbe nen. „Ik heb 24 uur per dag pijn, zeven dagen in de week. Vaak kan ik niet slapen. Als je stil in een hoekje zit of op bed ligt, heb je pijn. Als je iets leuks wilt doen, heb je meer pijn. Maar vaak is dat toch de moeite waard". Ada Kool lijdt sinds vier jaar aan aangezichtspijn. Dat zijn zenuwpijnen in het gezicht. „Bij 'een pijnaanval voelt het aan als of er tweeduizend volt door je huid gaat", legt ze uit. „Verder is er de constante pijn aan tan den, kiezen, oren en achter de ogen". In het dagelijks leven be tekent die chronische pijn voor Ada concentratieverlies. Ze moest daardoor haar baan op geven en zit nu net als Cock in de wao. Ze kan moeilijk eten. Soms is ze aangewezen op vloeibaar voedsel. Nootjes knabbelen of vlees kauwen, waar Ada soms enorme zin in heeft, kan niet. „Wat me nog het meest hin dert, is dat andere mensen niet aan je kunnen zien dat je iets mankeert. Als je uitlegt wat er aan de hand is, zie je ze kijken: is dat wel zo? Ik heb moeten le ren daarmee om te gaan". In samenwerking met vor mingscentrum De Hunne schans in het Gelderse Uddel verzorgt de stichting cursussen om beter te leren omgaan met pijn. Verder probeert Pijn-Hoop patiënten weerbaar te maken. „Dat is nodig", zegt Cock, „want pijnbestrijding bevindt zich in Nederland nog in een schemergebied. Er zijn diverse 'pijnpoli's', maar naar mijn ge voel wordt de kennis daar nog onvoldoende verspreid". Beter honorarium sociale advocatuur DEN HAAG GPD De eigen bijdrage die mensen uit lagere inkomensgroepen moeten betalen voor rechtsbij stand, gaat fors omhoog. Dat heeft het kabinet gisteren beslo ten. De eigen bijdrage kan in de toekomst oplopen tot 950 gul den. Nu betalen de lagere inko mensgroepen nog 50 gulden, oplopend tot 550 gulden, afhan kelijk van het inkomen. Het kabinet ging gisteren ak koord met een wetsontwerp van minister Hirsch Ballin en staats secretaris Kosto van justitie om de regelingen voor rechtsbij stand volledig te herzien. Boven een inkomen van 54.000 gulden bruto per jaar, heeft men hele maal geen recht meer op gesub sidieerde rechtsbijstand. Onder die inkomensgrens moet de cliënt afhankelijk van het ge zinsinkomen een eigen bijdrage betalen die varieert van 60 gul den voor de allerlaagste inko mens tot 950 gulden voor de hogere inkomens. De inkomens van de advoca ten die de gesubsidieerde rechtsbijstand verlenen, gaan met 25 procent omhoog. De af gelopen paar jaar heeft de soci ale advocatuur herhaalde malen aangedrongen op een forse ver betering van de honoraria. Ver der worden er raden voor rechtsbijstand ingesteld. Die moeten toezicht houden op de stichtingen voor rechtshulp, die voor de sociale advocatuur ver antwoordelijk worden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3