Zoals een badplaats behoort te zijn ZATERDAGS ZATERDAG 13 JUL11991 BIJVOEGSEL DE ZOMER VAN 1991 Wat valt er dit zomerseizoen te beleven in Nederland? Hoe vermaakt de vakantieganger zich en hoe zien de toeristenplaatsen eruit? Verslaggever Peter Heerkens toert de komende weken langs de Noordzeekust en bericht tussen Callantsoog en Katwijk. Vandaag: Noordwijk aan zee. denken aan de vakantiedagen die nog zullen komen... Het zijn van die zalig zorgeloze mo- Ineens, handgeschreven tegen het venster, het plakkaat 'Zimmer Frei'; de wegwijzer naar een badplaats. Ik rij dus goed. Aan de einder wacht Noordwijk aan Zee. In mij gaat het zingen. 'Onze duinen lokken tot genieten uit, wie voor 't schoon der schep ping oog en hart ontsluit 't Groen der zee, be schenen door de morgenzon, vloeit in 't blauw des hemels aan de horizon. Mijn snelheidsmeter rukt op naar daar waar bekeuringen beginnen. Wilde ik maar naar Noordwijk Binnen, dan was ik er bijna. Geduld is een schone zaak, maar niet voor wie de brochure 'Noordwijk Magazine' onder ogen heeft gehad. Eenmaal dat gelezen, is er geen houden meer aan. VW-lyriek met adrenalinekracht 12. Zoals: 'Met vooral de sprankelende zee als groot ste blikvanger. Deze is iedere dag weer an ders van temperament: de ene dag blauw en spiegelglad, de andere dag donker en woest golvend. Aan het 13 kilometer lange zand strand, met de altijd aanwezige zuivere zee lucht en af en toe een frisse bries, is moeilijk weerstand te bieden. Zö nauw verbonden te zijn met de genoemde elementen geeft een gevoel van absolute vrijheid.' 'Het brede en vooral lange zandstrand van Noordwijk, is een uitgelezen plaats om de zonnige vakantiedag te beginnen. En een maal een eigen plek gevonden, is het vervol gens zorgeloos genieten van zon, zee en strand. Lekker luieren in de zon, rondom bruin worden en het kleurrijke spektakel vanachter een zonnebril aanschouwen. Een verkwikkende duik in zee, de golven trotse ren, of vanaf de eerste zandbank de skyline van Noordwijk in ogenschouw nemen.' 'Voor kinderen (en wellicht ook voor de gro ten onder ons) is het strand een hele grote speeltuin. Ze bouwen eindeloos kastelen van zand, met grachten die de zee langzaam laat vollopen. En als de zee helemaal oprukt, wor den de zanderige bouwwerken beetje bij beetje ontdaan van hun vormen om uitein delijk te verdwijnen in het opkomende zee water.' 'Na zo'n enerverende stranddag, is het ver volgens heerlijk uitblazen op een van de vele gezellige terrasjes die Noordwijk rijk is. Weg dromen achter een verfrissend drankje, en 'Het Reddertje' (opschrift 150 reddingsjaren. 1824-1974) langs de Kon. Wilhelminaboule- vard in Noordwijk aan Zewe. 'De zon in zee zien ondergaan is altijd een fraai schouwspel. De kleuren aan de ho rizon die hiermee gepaard gaan en zich weerspiegelen in zee, zijn veelal van een fas cinerende combinatie. En als de avond een maal is gevallen, ontwaakt Noordwijk voor de tweede maal op één dag.' Kunt u zich voorstellen Edelachtbare, dat mijn rechtervoet ten tijde van het contact met het gaspedaal ontoerekeningsvatbaar was ingevolge artikel 7 van de brochure 'Noordwijk Magazine'? Waar de borden vriendelijk beginnen te ma nen dat er gekozen moet worden tussen de Kon. Astridboulevard en de Kon. Wilhelmina- boulevard, verdwijnt mijn zonnige humeur achter innig medeleven met wijlen burge meester Pické. Dan heb je in 1866 de revolutionaire moed gehad om vissers om te bouwen tot patat- boeren mit Bratwurst, oder er logiesverstrek- kers van te maken, en dan krijg je een plein tje erger dan het Willy Dobbeplantsoen. Terwijl anno 1991 het dorp feest viert omdat je 125 jaar geleden de aanzet gaf tot een mil joen overnachtingen per jaar, en meer dan twee miljoen bezoekers door alle seizoenen heen, blazen bij de haltes NZH-bussen hun uitlaatgassen over jouw naambordje. En ik vraag me af: wat heeft de Belgische Kon. Ast- rid zoveel meer betekend voor Noordwijk aan Zee dat ze er haar naam op een boule vard aan over hield? Daar valt mijn oog op een vlag voor de deur van het Evangelisch Ontmoetings Centrum, aan de rand van het Picképlein: 'Er is nog hoop'. Op dus naar een verbindingsstuk tus sen Noordwijk aan Zee en Noordwijk Binnen, waar ze de grondlegger van de badplaats an dermaal eren: de Pickéstraat. Helaas. Ik kan niet anders dan vaststellen dat ik daar in 1866 die beslissing omtrent de toekomst van Noordwijk aan Zee, niet voor had willen ne men. Leuke straat, daar niet van, maar om nou te zeggen: is dit ontroerende dank voor 800.000 gulden toeristenbelasting per jaar... Nee. De Astridboulevard ligt met grote waardig heid te zonnen. Voor wie nog nooit in Noord wijk aan Zee was: hier ontvouwt zich de bad plaats zoals een badplaats behoort te zijn. Een deftig lint van gebouwen met uitsteek sels en een gigantische achtertuin vol duin, begroeid met struiken en riante panden. Bungalows en villa's rusten er rijk aan gran deur, uitgedragen door namen waar met wis selend succes over is nagedacht: Belvédère, Voor Anker, Felis Salsus, De Zeevonk, Sandy Hills, Op en Top, Thalatta, Kruimeltje, Quinta dos Sonhos, De Hoogte, De Vinkenslag en, ja hoor, Zonnewende. Boven alles uit, het voorname 'Huis ter Duin'. Een monument van badplaatsbouw. In 1887 weggezet als verblijf voor een Duitse familie, groeide de villa tot een Grand Hotel (vijf sterren) met zelfs Ruud Gullit en Marco van Basten onder de cliënten. Dat zegt toch wel iets. Op de stoep van Huis ter Duin heerst een be drijvigheid waar vrachtwagens, graafmachi nes en hijskranen met grote drift aan deelne men. Vana^stellages plakken zwetende man nen platen van marmer tegen de gevel. Vorig jaar januari werd het gebouw voor het groot ste deel verwoest door een afschuwelijke brand waarbij drie brandweermannen om het leven kwamen. De windkracht lag die nacht boven 10 en joeg vuurballen over Ncordwijk aan Zee. Nu is het bijna zover dat het hotel (262 luxu euze kamers en suites, vergaderaccommoda tie, twee restaurants, drie bars, biljart- en bridgekamer, beauty- en fitness center, drie tennisbanen, een eigen helicopterhaven) De Kon. Wilhelminaboulevard in Noordwijk i Zee vroeger (opname uit 1910) en nu. foto-s archief foto kruyt', noordwijk aan zee (boven) en jan hol vast (onder) weer open kan. Aanstaande maandag om precies te zijn. Het lijkt mij een hopeloze opgave, die ter mijn. Binnen timmert het van alle kanten. Ik passeer tussen nijvere bouwvakkers een keu ken waar op dit moment nog geen ei is te bakken, ik zie een statige trap die in de af werking hunkert naar spijkers, en ik moet slalommen langs dikke pakken tapijt; zoveel rollen dat je er een hotel van 262 kamers mee zou kunnen stofferen. In de hal waar de allure ligt en staat te wach ten tot er weer iemand langs komt met een kruiwagen, loop ik een vrouw tegen het in prachtig kanariegeel gestoken lijf, gevat in rok met bloes en jasje. Als een boterbloem i Na de Kon. Astridboulevard, is de Wilhel minaboulevard van een andere orde. Com pleter aangeduid: de Kon. Wilhelminaboule vard. Opvallend toch, op die naambordjes van de flaneerstraten de afkorting tot Kon. Ze heb ben het toch ook niet over N. aan Zee, deqk ik dan. Minnetjes, dat er niet meer af kon. Hier, op de Kon. Wilhelminaboulevard, daar onder op het strand, en - de weg overgesto ken - in de aangrenzende straat 'De Grent'. hangt een sfeer die uitstijgt boven wat 'Noordwijk Magazine' mij in het vooruitzicht stelde. Om het in VW-taal duidelijk te ma ken: Noordwijk heeft mijn hart gestolen. Een schonere badplaats ken ik niet. Zelfs Hi- i veld van grauwe werkkleding. Mevrouw kaduwa te Sri Lanka legt het af tegen Noord Noorlander, die over de inrichting gaat. Nee, ze maakt zich geen zorgen over maan dag. „Dat komt heus wel goed." Onvoorstel baar dat vanuit deze puinzooi over een paar dagen de sjiek is herrezen. ,,Zo gaat", zegt mevrouw Noorlander, „het toch met elke bouw...?!" Ze verontschuldigd zich voor geen tijd om verdere vragen te beantwoorden. Daar heb ik begrip voor. Mij moeten ze ook niet storen als ik naar mijn winterschilder sta te kijken. wijk aan Zee. Alsof ze hier dagelijks het asfalt •soppen en de lantaarnpalen poetsen. Geen vuiltje aan de lucht. Voor het reinigen van het strand is er door de 'Stichting Noordwijk Promotie' een machine aangeschaft die het zand veegt en klopt tot alle troep door een stalen muil van twee kuub is opgevreten. Nergens in Nederland loopt er zo'n Beach Cleaner. Er zijn hier-en- -daar wel strandstofzuigers, maar niet van het kaliber als in Noordwijk aan Zee. Op de boulevard rijgen logiesgelegenheden en eethuizen zich aaneen tot een bekoorlijke ketting. Die opent en sluit met twee markante punten: de vuur toren en 'Het Gat van Palace', een plaveisel op de plaats van een in 1978 door brand verwoest gerenommeerd hotel. Onder de vuurtoren een frivool plein met een fontein, waar de zestiger jaren werden gevierd met het strooien van zeeppoeder onder de waterstraal. De grootste charme van het Vuurtorenplein is het openbaar toilet. En wel, omdat zich hier het enige open baar toilet buiten de strandzone bevindt Ie kunt in Noordwijk aan Zee alles krijgen - van een chocolade vuurtoren tot mo lentjes en klompen - maar geen spontane sanitaire opwelling; dan wordt de nood hoog. Natuurlijk, in het winkelgebied zit de horeca. Maar niet te wach ten op wc-vluchtelingen. Inder daad, de strandpaviljoens be schikken allemaal over een toilet. Echten de afstand tussen Hoofd straat en de dichtst bijzijnde strandafslag 10, laat geen ruimte r diarree. Dit is het enige ge brek van dit badoord. Daar stelt Noordwijk aan Zee echter twee belangrijke voorzieningen tegen over men kan hier in een snack bar een broodje hagelslag kopen en in geen enkele badplaats heb ik zoveel gratis parkeermogelijk- heden aangetroffen. Wat dat betreft Iaat Noordwijk aan Zee buurman Zandvoort een aardig poepie ruiken. Het strand glimt van olie op blo te lichamen. Het temperament van de zee is vandaag blauw en spiegelglad. Voor kinderen is het strand een grote speeltuin. Ze bouwen ein deloos kastelen van zand met grachten die de zee langzaam laat vollopen. En als de zee hele maal oprukt, worden de zanderi ge bouwwerken beetje bij beetje ontdaan van hun vormen om uiteindelijk te verdwijnen in het opkomende zeewater. Verderop ligt de gruwel van CDA Noordwijk: zes kilometer naakt strand. Hoe jammer dat ik daar niet op gekleed ben. Ter consumptie naar het aller aardigste 'De Zeereep', een strandpaviljoen waar ze in Noordwijk aan Zee geen paviljoen tegen zeggen, ook niet strandtent, maar unit. Daar zit Dirk de Bruin. Hij behoort tot een uitstervend ras, dat van de badman. Rond half zes uit bed om aan het strand de verhuur op te zetten; schermen, cabines, bedden, stoelen. Aan alle stranden een ritueel, dat al leen in Noordwijk aan Zee werd verheven tot beroep. Niks studentenvakantiewerk dus - zoals op veel plaatsen - of in combinatie met terrasbediening, een karweitje erbij. In Noordwijk aan Zee is, sinds het begin van de ze eeuw, badman een vak apart. Per scherm - waar hij er 86 van onder z'n beheer heeft - 28 deskundige 'klappies' met de hamer, en Dirk heeft 't ding staan. De badman nu. is een bedreigd soort dat jammer genoeg niet onder Pr. Bemhard valt. ..Volgend jaar bestaan we niet meer", zegt Dirk de Bruin. „Dan is het afgelopen met ons." Een politiek ingewikkeld verhaal, dat draait om dienstverband bij de 'Stichting Zeebad' die wordt overgenomen door de ge meente. De pacht komt vrij en de baan van de badmannen daarmee op drijfzand. Dirk de Bruin ziet het al gebeuren, van die gele genheidswerkers met zo'n slecht zicht op het weer dat bij hoog water alle spullen in zee drijven. foto jan holvas „En als er muien komen, dat het in zee gaa trekken dus, dan zet Dirikie rooie vlaggen uii Zie jij dat straks zo'n studentje al voor me kaar krijgen...?!'' Eenendertig jaar in het vak al. Dirk de Bruir Geleerd van z'n vader en die weer van zijl vader. Drie generaties badmannen. „En noi worden we door de politiek als grof vuil lang de weg gezet. We moeten maar afwachten c we volgend jaar nog werk hebben. Ze hebbei ons laten barsten. M'n grootvader stemd< Partij van de Arbeid, m'n vader, ik ook. nooit meer dus. Dirk stemt van z'n geen PvdA meer. Dat ze barsten.' Het leuke van Noordwijk aan Zee. onbelangrijke mate 'De Grent', een horeca-s liert met disco. Plezierige terrassen, goed muziek, enfin: volqp olé. Een uitermate ge zellig trefpunt. Omwonenden denken er anders over. C kan Peter Beuk van 'The Champ' zich in zijn eerlijkheid ook wel voorsteilen. „Het natuurlijk niet lollig om rond een uur of tw 's nachts, wanneer de zaken sluiten, door he lawaai uit je slaap gehaald te worden Was het alleen maar dat, zeggen den. Een Grent-achterbuurman: „Ik heb voor m'n deur zien vechten. Messen, kapc geslagen bierglazen, bloed. Dan praat ik nc even niet over afgebroken auto-antennes e omgekieperde bloembakken." Daar nu denkt Peter Beuk weer anders ove „Uiteindelijk gebeurt hier echt niet veel." H zet dat af tegen de bulk die tegen twee ui 's nachts uit de kroegen tuimelt. Dat is ee explosie (zomer en winter, het maakt gee verschil) van tegen de 10.000 jongeren, sch; adjudant Smilde die al zo lang bij het plaat seüjke politiecorps zit, dat hij de tijd heeft meegemaakt dat toeristen met ontbloc bovenlijf verzocht moest worden iets trekken. Beuk stelt zich op het standpunt da de disco's een buurthuisfunctie vervuiler .Als wij er niet waren, dan zou de gemeen te..." En: .Ze denken dat er door ons overla: is. maar wij zorgen juist voor rust." Daa merkt de politie weinig van. Sinds de disco's op volle toeren draaien moet er rond horeca-sluitingstijd extra soneel worden ingezet. Adjudant Smilde het relativerende van Beuk: „Ik wil niet drijven, maar ook niet bagatelliseren. D Grent geeft ons een hoop zorg. Altijd. Ma; echt crimineel gedrag, maken we zelde mee. We voorkomen veel, door in burger ti surveilleren. Dat werkt." Bij het vallen van deze avond, wenken d< muuraffiches van disco Club 68. Ze hebbe er René Froger al gehad en in het verschie ligt onder andere 'De Zing Maar Lekker Met Show.' Heden De Nasty Girls en die zijn pre cies wat de naam al zegt. Een vleselijk stel. 'I ben Irene en zij is Truus'. Wat ik vreesde gaa gebeuren:Hallooooooo Noordwijk. Van alle kanten knipogen er lichten na en dwars door het eelt op mijn voetzolen bc ren zich dreunen. Mijn in geel, groen, blauw rood, paars, wit, rose en andere kleuren hoofd, vraagt zich af waarom ik al Noordwijk aan Zee wil meemaken. Kad -boeng ndorag 'Joehoiiiii', gilt de zaal. Irene en Truus heb ben hebben twee jongens uit het publie naar het podium gesleurd, aldaar op kruk geplant, voorzien van een bakkersmut om vervolgens over te gaan tot het losknope der knopen. 'Joehoiiiii'. Intussen waart er ee deegrol rond jarretels en der jongens losge knoopte spijkerbroeken, met een funct waar deegrollen niet voor gemaakt zijn. 'Joe hoiiiii'. Wanneer de slip gaat zaiiken, acht ik mijn tij< gekomen. Ze zullen me niet afnemen wat in Noordwijk aan Zee aan goede indrukkc heb opgedaan.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31